بیانیه جمعی از معلمان دلسوز دروس عمومی در دبیرستان های کشور

آیا متقاضیان رشته هنر باید در کنکور مباحثی را در دروس عمومی امتحان دهند که در دوران تحصیل خود نخوانده‌اند؟
سال‌ها رسم بر این بود که متقاضیان هنر در دوره دبیرستان مباحثی را امتحان می‌دانند که در دبیرستان به آن‌ها نپرداخته بودند و چه بسا سؤال‌های ارائه شده برای آنان در این مباحث، دشوارتر از متقاضیان رشتهٔ ریاضی و تجربی نیز بود!
دلیلی که آن زمان از طرف مسئولین ارائه می‌شد، این بود که رشته‌های هنر در دانشگاه، جزو رشته‌های شناور است و علاقه‌مندان به آن در رشته‌های مختلف تحصیلی می‌توانند در سال آخر مطالب مورد نیاز شرکت در کنکور را فراگیرند.
ولی، در شرایط کنونی، امکان انتقال رشته از ریاضی و تجربی به هنر در سال آخر وجود ندارد، یعنی قبولی رشته‌هایی مانند نقاشی، گرافیک، عکاسی، طراحی صنعتی و ... فقط برای دانش‌آموزان رشته هنر امکان‌پذیر است. حال این سؤال مطرح است که:
وقتی درسی در دورهٔ دبیرستان ارائه نشده‌است با چه تحلیلی از دانش‌آموز انتظار داریم که در آزمون ورود به دانشگاه به سؤالات آن درس پاسخ دهد. برای مثال دانش‌آموزان هنر، در درس عربی، محتوای عربی دهم و سه درس از یازدهم را می‌خوانند. آیا صحیح است که انتظار داشته باشیم به سؤال‌های مربوط به سایر درس‌های یازدهم و عربی دوازدهم رشته ریاضی و تجربی نیز پاسخ دهند؟
آیا چنین انتظاری به این معنی نیست که دانش‌آموز را وادار می‌کنیم برای پاسخگویی به این سؤال‌ها به کلاس‌های کنکور یا خصوصی روی آورد؟ پس چگونه ادعا می‌کنیم که تسلط بر محتوای کتاب‌های درسی برای شرکت در کنکور سراسری کافی است؟ و آیا شرکت در کلاس‌های خارج از مدرسه و تهیه تمام کتاب‌های غیردرسی از نظر مالی و زمان مطالعاتی برای همه دانش‌آموزان ممکن است؟
از مسئولین تقاضا داریم که یا دروس عمومی رشته هنر در دوره دبیرستان را مانند رشته‌های ریاضی و تجربی و با همان محتوا و جدیت در نظر بگیرند و یا محدودهٔ تعیین شده برای این دروس در کنکور سراسری را متناسب با آن‌چه در دبیرستان ارائه شده است، تنظیم نمایند.
از آن‌جایی که هنوز در رابطه با رشته هنر و محدودهٔ طرح سؤال در کنکور برای متقاضیان این رشته از طرف مسئولین رسماً چیزی اعمال نشده، جا دارد که پیش از تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه کارشناسی دقیق‌تری صورت پذیرد.
«با سپاس فراوان. جمعی از معلمان دلسوز دروسی عمومی در دبیرستان‌های کشور»