زیست شناسی : خشت اول

 

دانلود خشت اوّل زیست‌شناسی (مشاوره‌ی ابتدای سال) – دکتر علی‌محمد عمارلو

هیچ‌کس منتظر خواب تو نیست / که به پایان برسد / سال‌ها می‌گذرند / و تو در قرن خودت می‌خوابی / هیچ پروازی نیست / برساند ما را به قطار دگران / مگر انگیزه و عشق / مگر اندیشه و علم / مگر آینه و صلح / و تقلا و تلاش / بخت از آن کسی است که مناجات کند با کارش / و در اندیشه‌ی یک مسئله خوابش ببرد / و کتابش را بگذارد در زیر سرش / و ببیند در خواب / حل یک مسئله را / باز با شادی یک مسئله بیدار شود / بخت از آن کسی است / که چنین می‌بیند / و چنین می‌فهمد

سلام دوستان عزیز می‌دانید که درس زیست‌شناسی با ضریب بالایی که در کنکور تجربی دارد، یکی از مؤثرترین درس‌ها برای آوردن رتبه‌های برتر می‌باشد.

۱تعداد و زمان سؤال‌ها:

در کنکور سراسری شما باید به ۵۰ تست زیست‌شناسی پاسخ دهید و زمان پاسخ‌دادن ۳۶ دقیقه است؛ یعنی، حدوداً برای هر سؤال ۴۳ ثانیه فرصت دارید. از کتاب دوم حدوداً ۱۱ تا ۱۴ تست می‌آید. از کتاب سوم ۱۸ تا ۲۰ تست و از کتاب پیش ۱ (۵ فصل اول کتاب سال چهارم) ۵ تا ۷ تست و از کتاب پیش ۲ (فصل ۶ تا ۱۱ کتاب سال چهارم) ۱۲ تا ۱۴ تست. البته بسیاری از این تست‌ها ترکیبی هستند؛ یعنی یک تست می‌تواند مربوط به چند فصل یا چند کتاب باشد. به‌طور مثال:

تست کنکور سراسری:

بدن انسان برای مقابله با عامل کدام بیماری پرفورین ترشح می‌کند؟

۱)سل                                        ۲) مالاریا                                   ۳) دیفتری                                  ۴) تب‌خال

دقت کنید تست مربوط به فصل ۱ سال سوم است و گزینه‌ی ۱ و ۲ مربوط به فصل ۹ چهارم؛ گزینه‌ی ۳ مربوط به فصل ۱۰ چهارم و گزینه‌ی ۴ مرتبط با فصل ۲ سال چهارم. من همین‌جا توصیه‌ای اکید می‌کنم، فصل ۹، ۱۰ و ۱۱ سال چهارم را حتماً خط به خط و کلمه به کلمه حفظ کنید. قطعاً ضرر نمی‌کنید.

حالا به این تست کنکور سراسری  توجه کنید:

چگونگی وراثت ژن‌های ………….. می‌تواند تأییدی بر قانون جورشدن مستقل ژن‌ها باشد.

۱)دیستروفی عضلانی دوشن و سیناپسین ۱                                   ۲) رنگدانه‌شدن شبکیه‌ی چشم و نشانگان زالی- ناشنوایی

۳)پذیرنده‌ی آنژیوتانسین II و هانتینگتون                                      ۴) کام شکاف‌دار وابسته به X و پروتئین ریبوزومی

می‌بینید که تست مربوط به فصل ۸ سال سوم است، ولی گزینه مربوط به فصل ۲ سال چهارم است.

۲اهمیت درس‌ها:

از دید کنکوری، اهمیت هر فصل به تعداد سؤالات آن بستگی دارد. هرچند که روال کنکور همیشه ثابت نیست، ولی برخی فصل‌ها در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در سال دوم فصل‌های ۶، ۴، ۸ و ۳، در سال سوم فصل‌های ۸ و ۹ و سپس ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ و در سال چهارم فصل‌های ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند.

۳نحوه‌ی مطالعه و ساعت مطالعه در طول سال:

 

در هر هفته باید حول و حوش ۱۲ ساعت زیست‌شناسی خوانده‌شود که باید ۶۰ درصد زمان مطالعاتی شما مربوط به پایه باشد. سعی کنید فصل‌های به‌هم مرتبط را با هم مطالعه کنید. مطابق این جدول، لطفاً این فصل‌ها با هم خوانده‌شود یا حداقل موقع دوره با هم دوره شود.

 

بسته‌ی آموزشی

مبحث

فصل‌ها
اولزیست مولکولی۱ و ۲ سال دوم + ۵ سال سوم + ۱ و ۲ سال چهارم
دومژنتیک۶، ۷ و ۸ سال سوم + ۵ سال چهارم
سومگیاهی۳ سال دوم + قسمت آخر فصل ۶ سال دوم + ۹ و ۱۰ سال سوم
چهارمدستگاه‌های بدن۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ سال دوم + ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ سال سوم
پنجممتابولیسم۸ پیش‌دانشگاهی
ششمچرخه‌ها۹، ۱۰ و ۱۱ پیش‌دانشگاهی + ۹ سال سوم
هفتممتفرقه‌ها۳، ۴، ۶ و ۷ سال چهارم

 

۴- منابع تستی:

متأسفانه منابع تست هم‌سنگ کنکورهای اخیر بسیار کم است و اغلب منابع فقط از نظر شکل تست‌های کنکور را تقلیدکرده‌اند، اما از نظر نکته‌یابی و محتوا با کنکور فاصله دارند. در درجه‌ی اول از کتاب‌های سه‌گانه‌ی نشر دریافت (زیست‌شناسی پیش، سوم و دوم) استفاده کنید. این کتاب‌ها تا سال ۹۳ حالت همایش داشتند، امّا سال گذشته کامل‌تر شدند و امسال دربرگیرنده‌ی صددرصد نکات کتاب‌های درسی هستند، بدون توضیحات اضافه و شاخ و برگ. در صورت نیاز کتاب‌های انتشارات علمی فار، برد، اندیشه‌ی فائق برای درک بهتر مفاهیم مناسب است  و موج آزمون الگو را هم برای تمرین و تسلط بیشتر امتحان کنید.

۵- جمع‌بندی:

این را همیشه به یاد داشته‌باشید که اطلاعات ماندگار به شما کمک می‌کند، چون درس زیست‌شناسی هم حفظی و هم مفهومی است و هم حجم زیادی دارد، خیلی از دانش‌آموزان در دو ماه آخر نمی‌توانند آن را جمع و جور کنند. توصیه‌ی من به شما این است که کتاب زیست‌شناسی انتشارات دریافت را مطالعه و چندین بار دوره کنید. البته اگر فرصت داشته باشم همایش خلاصه و جمع‌بندی هم امسال خواهم نوشت امّا همین سه کتاب هم تا حدود زیادی حالت جمع‌بندی دارند امّا به‌طور کامل و صددرصدی.

در دو ماه آخر، حتماً ۳ بار این کتاب‌های دریافت را دوره کنید و توصیه‌ی آخر این‌که در هفته‌ی آخر بسته‌ی آموزشی سوم (گیاهی) + بسته‌ی آموزشی چهارم (دستگاه‌های بدن) + بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را ۲ بار دیگر از روی کتاب‌های من بخوانید.

خیلی مهم:  روز قبل از کنکور بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را دوباره دوره کنید.

توضیح: جزوه‌های من فقط مربوط به کلاس‌های حضوری من است و برای شما دانش‌آموزان عزیزی که امکان حضور در کلاس‌های مرا ندارید، این‌ سه‌گانه‌ی نشر دریافت را امسال کاملاً منطبق با جزوه‌هایم آماده کرده‌ام. توضیحاتی در این سه کتاب آمده است که در جزوه‌هایم جایشان خالی است، پس نیازی به تهیه‌ی جزوه‌های من از بازار سیاه کنکور ندارید.

 

   به امید موفقیت شما   

  «دکتر عمارلو»

             دوستان عزیز از آقای دکتر علی‌محمد عمارلو و دکتر چلاجور خواهش کرده‌ایم که در فرصت باقی‌مانده تا آزمون سراسری پاسخ‌گوی سؤالات شما در درس زیست‌شناسی باشند. شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.