زمین‌شناسی : پاسخ ما

پاسخ دکتر محمد چلاجور  به پرسش‌های شما (زمین شناسی)

شامل:

۰) تازه‌ترین پرسش‌ها

۱) مشاوره زمین شناسی  ۲) پرسش و پاسخ درسی

 

(توجه: پاسخ پرسش‌های مربوط به چاپ و نشر کتاب‌های نشر دریافت را در صفحه‌ی «نشر دریافت: پاسخ ما» بیابید!)

 

۰) تازه‌ترین پرسش‌ها:

 

 

پرسش شما. بهار۹۶. سلام وقت بخیر.

من تمام امتحانات نهایی رو شکر خدا تا الآن خوب دادم (تقریباً ۲۰) به جز درس زمین شناسی که روز قبلش حال خوبی نداشتم و گمونم ۱۷ میشم. برای دانشگاه مد نظرم پزشکی هست اما خب چون شاید یه روزی مجبور شم به داروسازی هم فکر کنم خیلی نگرانم. به نظر شما من در شهریور امتحان ترمیمی بدم؟ و اینکه وضعیت من رو چطور ارزیابی می کنید؟

پاسخ مشاور: سلام

تلاش و کسب و نتایج خوبتان قابل تقدیر است. جای نگرانی نیست. درصورت علاقه‌مند بودن به رشته داروسازی با اختصاص دادن وقت اندکی در طول سال تحصیلی آینده به درس زمین شناسی می‌توانید در این درس درصدی معقول کسب نمایید. کسب درصدهایی متوسط در این درس قبولی شما را در رشته‌ی داروسازی حمایت خواهد کرد و رتبه زیرگروه مربوطه (زیرگروه۲) را در حد معنی داری کاهش خواهد داد.

 

زهرا حجازی    اسفند۹۵  استان اصفهان، شهر اصفهان      با سلام،

امسال سال دوّمى است که کنکور می‌دم و انتخابم با توجه به معیارها و علاقه‌مندى‌هام رشته‌ی داروسازى هستش. ابتداى سال که با مشاور خودم این بحث رو در میون گذاشتم و ازش خواستم که زمین‌شناسى رو در برنامه‌م بذاره با کلّى دلیل و برهان من رو قانع کرد که درس زمین تأثیرى نداره، الآن که حدود چهار ماه از اون زمان گذشته من واقعاً به این نتیجه رسیدم که اگر زمین رو بخونم و بتونم درصد بالایى بزنم با درصد‌هاى قابل دسترس‌تر در بقیه‌ی دروس اختصاصى می‌تونم به نتیجه‌ی دلخواهم برسم (در کنکور پارسال هم با اینکه ۴ درصد زمین زدم رتبه زیرگروه دو حدود ١٢٠٠ تا پایین‌تر بود از یک) … حالا غرض از مزاحمت این بود که از شما بپرسم طرز فکر من درست است؟ با وجود اصرار شدید مشاور به اینکه تو اگر زمان زمین‌شناسی رو براى زیست و شیمى صرف کنى بهتره اگر مقاومت کنم و روزى یک ساعت زمین‌شناسى بخونم برام فایده داره؟! و با توجه به اینکه از سهمیه‌ی هیئت علمى بهره‌مندم با درصدهاى اختصاصى حدود ۴٠ (عمومى هم میانگین ۶٠ می‌زدم پارسال) اگر زمین‌شناسى رو چند بزنم می‌تونم رتبه‌ برای داروسازی بیارم؟ اصلن امکان‌پذیر هست چنین چیزى؟! (سهمیه‌ی منطقه دو هستم)… و اینکه چه روشى رو براى مطالعه‌ی این درس پیشنهاد می‌کنید؟!

دلیل من براى اصرار به خوندن زمین در مقابل دلیل مشاور این هست که من شاید بتونم در بیست دقیقه درصد صفر زمین رو حداقل به چهل برسونم امّا رسوندن درس شیمى یا زیست از چهل به پنجاه در زمان ده دقیقه مشکل‌تر به‌نظر می‌رسه…(درست میگم!؟)

قبلا از پاسخ‌گوییتون ممنونم?

پاسخ مشاور: درود

متأسفانه مشاور شما صلاحیت این کار را ندارد و آرزوهای شما را به بازی گرفته است. درصد بالای زمین‌شناسی کلید ورود به رشته‌ی داروسازی است. لطفاً افسار عقل و زندگی خود را به هرکس و ناکسی که نام مشاور را یدک می‌کشد ندهید.

پیروز باشید!

هیراد کرباسى       خرداد۹۵   استان مازندران، شهر بابل

خواستم ببینم من که هدفم به‌طور قطعى داروسازى می‌باشد.در طى سال باید چند ساعت در هفته زمین‌شناسى در برنامه‌م قرار بدم؟من کنکورى ٩۶ هستم.

پاسخ: درود بر شما

یک تا دو ساعت کافی است اما از منابع درست . پیروز باشید!

محمود رضا کریمی        اسفند۱۳۹۴  استان قزوین، شهر البرز

با درود خدمت شما آقای چلاجور. من داوطلب رشته‌ی تجربی‌ام. با توجّه به اهمّیت کمِ زمین‌شناسی در زیر‌گروهِ ۱ ، می‌خواستم بپرسم برای زیر گروه ۲ (داروسازی) چه در‌صدی کفایت می‌کنه؟ و آیا خواندن کتاب، این امکان رو می‌ده که در صد‌ها رو تا حدّ قابل‌قبولی برسونم؟! با تشکر

پاسخ استاد: سلام

برای رشته‌ی داروسازی، زمین‌شناسی در حدّ زیست‌شناسی تعیین‌کننده است. درصد ۷۰ یا بیشتر حدوداً قبولی شما را تضمین می‌کند. برای این کار کافی است یک بار کتاب درسی و سه بار همایش زمین‌شناسی را دوره کنید.

موفق باشید!

عسکری       آذر۱۳۹۴     استان کرمان، شهر رفسنجان

سلام استاد.

نمیشه هرچه زودتر جواب ایمیلم‌وبدین؟! تشکر. بخداعجله دارم میخوام راه‌حلّی برای این درس پیداکنم که لااقل نمره‌ی قابلِ‌قبولی درکنکوربیارم.

راستی همین کتاب همایش روبخونم کافیه؟! یعنی کتاب‌ونخونم؟ تشکرفراوان ازاستاد گرامی‌ام که همیشه جوابگوی سؤال‌های ما دانش‌آموزان است. خداقوّت.

پاسخ استاد: درود بر شما

لطفاً ابتدا هر مبحث را یک بار از روی کتاب بخوانید و سپس یک‌بار کتاب همایش را خوانده و چند روز بعد دوره کنید. درصد بالای ۷۰ در آزمون سراسری به این روش به سادگی به دست می‌آید.

مهدیه منشی زاده      پاییز۱۳۹۴    استان تهران، شهر تهران

سلام و عرض خسته نباشید. راجع به درس زمین‌شناسی، من همایش شما رو که برای اردیبهشت ۹۴ هست دارم، نیاز به تغییر این کتاب هست یا خیر؟ برای حلّ تست بیشتر چه کتابی رو پیشنهاد می کنید؟ آبی قلم چی گزینه مناسبی است؟ لطفاً بهترین کتاب‌هایی را که موجود هستند رو معرفی کنید چون آشنایی ندارم.

پاسخ مشاور: درود بر شما

خیر نیازی به تغییر کتاب نیست. کتاب زمین‌شناسی خیلی سبز را پیشنهاد می‌کنم.

کوثر کاظمی نیا   استان خوزستانشهر  دزفول    مهر۱۳۹۴

با سلام خدمت استاد عزیز

خسته نباشید

استاد من برای زمین شناسی سال سوم اصلاً وقت نذاشتم متأسفانه و خیلی اشتباه بزرگی کردم.نهایتش این شد که نتونستم فرجه‌ی نهایی رو هم استفاده کنم و روز آخر فقط خوندم و نمره‌م هم خیلی بد شد.شد۱۷.۵.  الآن که می‌خوام زمین‌شناسی رو واسه آزمون‌های سنجش و کنکور بخونم، علوم زمین رو با مباحث کلاس پیش می‌رم،ولی زمین شناسی واسه‌م مثل یک غول شده؛  به‌خصوص فصل‌های ۵ به بعد که احساس می‌کنم همه اش رو قاطی می‌کنم.چون به‌هر‌حال همون مباحث رو هم من خوب مطالعه نکردم!…  اگه لطف کنید و به من یک راهکاری بگید، خیلی ممنون میشم.

بعد یه چیز دیگه…

من کتاب زمین شناسی نشر دریافت رو دارم. سؤالم اینه که این کتاب رو چه زمانی باید بخونم؟!آیا اگه پایان هرفصل این کتاب رو بخونم، کار درستیه یا باید بزارم تو دوران جمع بندی بخونم؟!  سپاس.

پاسخ استاد: کوثر خانم سلام

لطفاً کتاب همایش زمین‌شناسی دکتر چلاجور را درپایان هر فصل مطالعه کن نه دو ماه مانده به کنکور. نتیجه‌ی شگفت‌انگیزی در کنکور انتظارت را می‌کشد!

۱) مشاوره

 

– سؤال دانش‌آموز: سلام آقای دکتر چلاجور! دو سؤال داشتم که یکی درباره‌ی تأثیر درس زمین‌شناسی در رتبه‌ی کل و این‌که چه فصل‌هایی رو بیش‌تر بخونیم و از چه فصل‌های حتماً تو کنکور سؤال میدن؟ با تشکر فراوان از زحماتتان!

پاسخ استاد: سلام! برای شما دوست عزیز از ته قلبم آرزوی سلامتی و پیروزی دارم. در مورد سؤال اول باید بگویم مؤثرترین درس در رتبه‌ی کل شما درس زمین‌شناسی است چون در زیرگروه ۲ ضریب ۱ اختصاصی (معدل ۳ عمومی) زیرگروه ۳ ضریب ۴ (معدل ۱۲ عمومی) زیرگروه ۴ و ۵ نیز ۱ اختصاصی است و چون بیش‌تر داوطلبین تجربی به این درس پاسخ نمی‌دهند کلی در رتبه‌ی کل و زیرگروه‌ها تأثیر دارد. به‌عنوان مثال آقای علی صالحی با رتبه‌ی زیرگروه ۱، ۱۴۰۰ موفق به قبولی در دانشگاه تهران (دانشکده‌ی داروسازی) شد. در مورد فصل‌ها هم باید به سایت نشر دریافت مراجعه کنید، در آن‌جا فصل‌های مهم را گفتم.

پایدار باشید!

– سؤال دانش‌آموز: سلام دکتر چلاجور! دو سؤال داشتم از خدمتتون. من الآن پیش‌دانشگاهی هستم و داروسازی انتخابمه و می‌خوام درصد زمین‌شناسی یه امتیاز واسم باشه. حالا سؤالم اینه که تقریباً درصدم در آزمون‌های سنجش چقدر باید باشه که بتونه برام توی کنکور مؤثر باشه و دیگر این‌که کتابی هست (درس‌نامه) به‌جز کتاب سبز که بتونم در کنار کتاب درسی مطالعه کنم؟ از راهنمایی‌های سازندتون پیشاپیش ممنونم! (صبا الف. (آبان۸۹))

پاسخ استاد: سلام! برای شما دوست عزیز آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. در پاسخ سوال اول باید بگم که شما اگر این درس را در سنجش بالای ۵۰ درصد جواب دهید بسته به رتبه‌ی زیرگروه ۱ که کسب می‌کنید تفاوت رتبه در زیر گروه ۲ را متوجه خواهیدشد. هرچه رتبه‌ی زیرگروه ۱ شما بالاتر باشد نقش این درس پررنگ‌تر می‌شود مثلاً رتبه‌ی ۵۰۰۰ زیرگروه ۱ را ۵۰ درصد زمین در زیرگروه ۲ نصف می‌کند. و رتبه‌ی ۲۰۰۰ را ۵۰ درصد به ۱۵۰۰ در زیرگروه ۲ و رتبه‌ی ۱۵۰۰ را به زیر ۷۰۰ در زیرگروه ۲ می‌رساند. بنابراین نقش بسیار مهمی در قبولی شما در داروسازی دارد. این موضوع را در آزمون‌های سنجش هم تجربه خواهیدکرد. اما کتاب مبتکران برای رسیدن به درصد بالای زمین‌شناسی بسیار کمک می‌کند. اما اگر کمی تأمل کنید نشر دریافت کتاب مفهومی و ارتباطی به سبک کنکور سراسری را در ۶۵ صفحه چاپ می‌کند که درصد بالای ۷۰ شما توسط این کتاب به‌راحتی امکان‌پذیر می‌شود. امیدوارم به هدف خود برسید.

باآرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز!

– سؤال دانش‌آموز: سلام استاد چلاجور! یه سؤال داشتم. من فارغ‌التحصیل تجربیم ولی تا حالا زمین‌شناسی نخوندم، ولی بعد از خوندن خشت اول شما تصمیم گرفتم شروع کنم! می‌خواستم کمکم کنید از کدوم کتاب شروع کنم؟ چه فصل‌هایی رو بخونم؟ راستش فک نکنم از سنگ‌ها چیزی بفهمم! آزمون‌های گزینه دو هم شرکت می‌کنم. پیشاپیش از راهنمایتون ممنونم! (پوریا ع. (آذرماه ۸۹))

پاسخ استاد: سلام دوست عزیزم! خوشحالم به اهمیت این درس در قبولی رشته‌های موردنظر پی‌بردید. دانش‌آموزان زیادی بودند که حتی زمین‌شناسی را از اردیبهشت شروع کردند و موفق بودند. اتفاقاً مبحث کانی‌ها و سنگ‌ها تست‌های آسانی دارد. برای این درس ۲ ماه روزی ۲ ساعت کافی است. فعلاً با آزمون‌های گزینه‌ی ۲ پیش بروید و CDهای آن را در بخش زمین‌شناسی نگاه کنید تا به امید خدا کتاب جمع‌بندی زمین‌شناسی (نشر دریافت) در اختیارتان قرار گیرد.

باآرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

– سؤال دانش‌آموز:  دیار رحمان‌زاده  ۱۱/۱۲/۹۲

باعرض سلام ببخشید من یه سوال داشتم در مورد درس زمین شناسی راستش من به این درس علاقه خاصی دارم اغلب در ازمون های آزمایشی می‌تونم بالای ۸۰بزنم با توجه به این که هدفم داروسازی است ولی راستش نمیدونم واقعا تا جه حد بهم کمک میکنه در کنکور که به هدفم نزدیک بشم اکه در همین حد بزنم و جه اندازه کمبود درس های دیکه رو واسم جبران میکنه ممنون میشیم استاد راهنماییمون کنینِِ

پاسخ استاد: سلام دوست عزیز
بالا زدن درس زمین شناسی تراز زیرگروه ۲ شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و رشته ی داروسازی نیز در این زیرگروه قرار دارد. اما باید به این نکته توجه کنید که هیچ درسی نمی تواند به صورت تمام و کمال درس دیگری را جبران نماید. پس در برنامه ریزی مطالعاتی تان حتما تعادل مطالعاتی بین دروس را رعایت نمایید. اما در کل پاسخ شما این است که بله، درس زمین شناسی تاثیر قابل توجهی در قبولی شما در رشته ی داروسازی دارد.

موفق و پیروز باشید.

– سؤال دانش‌آموزیک کنکوری از آذربایجان شرقی

سلام خدمت استاد عزیز!   استاد جان من این پیام رو زدم، به امید پاسخش!  استاد جان یک سوال دارم: شما باز در کنکور آسان است دی وی دی می دین بیرون؟ استاد جان من الان اگر زمین شناسی رو خوب هم نخونم تو آزمون ها ۵۰ به بالا می زنم. می خوام تا بالای ۹۰ برسونم. چون من وقتم کمه. استاد جان واسه من چه پیشنهادی دارید؟ یا دی وی دی یا کتاب

پاسخ مدیر: ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
درود بر شما. خیر دیگر جناب دکتر چلاجور و هیچ یک از معلمان صاحب سبک کنکور با این مجموعه‌ هم‌کاری نمی‌کنند، زیرا اصلاً کنکور آسان نیست و پایه‌ی این مجموعه بر سخن‌های غیر واقعی گذاشته شده است.
لطفاً منتظر چاپ ویرایش جدید کتاب همایش زمین‌شناسی آقای دکتر چلاجور (استاد جان) باشید!

– پرسش دانش آموز: بهزاد ملکی ۹۳/۱/۱۶

سلام قربان… کار که نداشتم سوال داشتم… اگر امکان داره به داداشم دکتر محمد چلاجور وصل کنید… در مورد زمین شناسی سوالی داشتم …می خوام بدونم جزوه ای برای درصد بالا زنی در اختیارم قرار می دهند یا نه… یکی هست که می تونه جزوه های گران قیمت و دی وی دی های تستی بخره …یکی هم هست مثل من که واسه خرید یه کتاب ۹ تومنی چند روز با خودش کلنجار می ره… من با این کمبودم هدفم بالاتر هست. من هدفم رتبه برتری تو کنکور هست. دروس دیگرم تقریبا خوب هستند و زمینم رو هم قبلا ۵۰ درصد به بالا می زدم می خوام تا ۸۰ به بالا برسونم. منتظر جواب برادر بزرگوارم هستم.

پاسخ استاد:  درود بر شما. علاوه بر کتاب همایش زمین شناسی که اواسط اردیبهشت منتشر می شود به سایت نشر برد هم مراجعه کنید. بسیار مفید خواهد بود.

– سؤال دانش‌آموز: یک کنکوری از آذربایجان شرقی

سلام خدمت استاد عزیز!   استاد جان من این پیام رو زدم، به امید پاسخش!  استاد جان یک سوال دارم: شما باز در کنکور آسان است دی وی دی می دین بیرون؟ استاد جان من الان اگر زمین شناسی رو خوب هم نخونم تو آزمون ها ۵۰ به بالا می زنم. می خوام تا بالای ۹۰ برسونم. چون من وقتم کمه. استاد جان واسه من چه پیشنهادی دارید؟ یا دی وی دی یا کتاب

پاسخ مدیر: ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
درود بر شما. خیر دیگر جناب دکتر چلاجور و هیچ یک از معلمان صاحب سبک کنکور با این مجموعه‌ هم‌کاری نمی‌کنند، زیرا اصلاً کنکور آسان نیست و پایه‌ی این مجموعه بر سخن‌های غیر واقعی گذاشته شده است.
لطفاً منتظر چاپ ویرایش جدید کتاب همایش زمین‌شناسی آقای دکتر چلاجور (استاد جان) باشید!

– پرسش دانش‌آموز:  امیررضا علیزاده ۱۷بهمن۱۳۹۳ استان خراسان رضوی، شهر قوچان
سلام. من امسال سال دومی است که در کنکور شرکت می‌کنم.کنکور ۹۳ زمین ۰ درصد زدم.تازه تأثیرش و فهمیدم.در طول دبیرستان از این درس بدم نمیومد. با نمرات خوبی این درس قبول رو شدم.اگه از الآن شروع به خوندن زمین‌شناسی کنم آیا می‌تونم به درصد حدود ۶۰ برسم؟ امید الکی ندین ، جدی ، شدنی هست یا نه؟ اگه هست چطور؟ هفته ای چند ساعت؟ راستش من یک سؤال ادبیات فرستادم هنوز جواب ندادین.جان من این یکی‌و جواب بدین.خداحافظ.

پاسخ مشاور: درود بر شما آقای علیزاده‌ی عزیز
آقا چرا نمی‌شه. مگر الان چه موقع از ساله که شما نرسی؟ فقط کافیه همین کتاب جمع‌بندی و همایش زمین شناسی رو بشینی بخونی و یک بار هم دوره کنی. ۶۰% کمترین  درصدیه که می تونی بهش برسی! لطفاً نتیجه رو بعد از کنکور به ما و بچه ها بگو.

.

۲) پاسخ درسی

پرسشی موجود نمی‌باشد!