زمین شناسی : خشت اول

دانلود خشت اول زمین شناسی دکتر محمد چلاجور

.

سلام!

داستان خشت کج که دوستان عزیزمان در نشر دریافت به آن اشاره کردند بهترین دلیل برای تلاش شما در راه تعیین یک عمر سرنوشت‌تان شماست که در این سال به دست خود شما رقم می‌خوره. اما اجازه بدین من از یک نگاه دیگه قضیه کنکور رو بررسی کنم. این نگاه رو با چند تا سؤال از شما شروع می‌کنم:

اسمتون چیه؟ فامیلی‌تون چیه؟ محل تولدتون …؟ نام پدر …؟ شماره شناسنامه؟ و …

تا امروز کلی به این سؤال‌ها جواب دادین اما دقت کنید در جواب هیچ‌کدام از سؤالات انتخابی نداشتید. کنکور یعنی اولین آزمون انتخاب زندگیتون که قطعا تو انتخاب های بعدی شما هم نقش زیادی داره. اگه این انتخابم از دست بدین زندگی نزدیک میشه به جبر مطلق و خیلی بده که آدم زندگی رو تو جبر به‌سر ببره.

اما درس زمین‌شناسی، دوستان عزیزم، اگه کنکور رو به یه مسابقه‌ی فوتبال تشبیه کنم درس زمین‌شناسی دقیقاً توپیه که تو کورنر یعنی گوشه زمینه اما یادتون باشه خیلی از گل‌ها از همین ناحیه تو گل رفته. در این چندین سال تدریس در کنکور زمین‌شناسی کلی دکتر داروساز و کلی متخصص رشته‌های مختلف رو میتونم نام ببرم که گلشون رو از ناحیه کورنر زدن.

به‌هرحال درس زمین‌شناسی بزرگ‌ترین نقطعه ضعف رقیبتون محسوب میشه و آدم زرنگ همیشه از نقطه‌ضعف رقیبش استفاده می‌کنه. می‌دونید چرا بچه‌های تجربی زمین رو یا صفر می‌زنن یا منفی یا خیلی کم؟

اولاً چند سال زمین فقط برای داروسازی ضریب داشت و اگه منفی هم زده می‌شد تأثیری در رتبه و قبولی سایر رشته‌ها نداشت. بدعت منفی‌زدن و نزدن زمین‌شناسی از همون سال‌ها مونده. الان زمین‌شناسی هم در رتبه‌ی کل‌تون تأثیر داره هم در رتبه‌ی زیرگروه‌هاتون؛ مثلاً در زیر گروه ۳ ضریب این درس ۴ می‌شه. ثانیاً مطالب کتاب سوم کلی اسم سنگ و کانی داره که با دشواری و گریه برای امتحان نهائی آماده شدید و کتاب پیش هم جوریه که اگه متن رو خوب نفهمید هزار بارم که کتابو بخونید نمی‌فهمید. ثالثاً بسیاری از مدارس به این درس هیچ اهمیتی نمی‌دن. حالا بگذریم که چه جوری بچه‌هاشون تو پیش نمره می‌گیرن که کلی جای بحث داره …

حالا راه حل چیه؟؟؟

۱-     از همین الان به مشاور‌ها بگین حداقل هفته‌ای ۲ ساعت که زمان زیادی هم نیست، تو برنامه‌هاشون براتون برنامه زمین درنظربگیرن.

۲-     همراه با آزمون‌هایی که ثبت نام کردید آهسته و پیوسته مطالعه داشته‌باشید.

۳-   مباحثی که هر سال بدون استثنا از اون سؤال طرح می‌شه رو در اولویت قرار بدین، این مباحث عبارتند از: سری واکنش بوون (فصل ۶ سال سوم)- جدول مقیاس زیستی (فصل ۸ پیش)- نقشه زمین‌شناسی (فصل ۱۱ پیش)- تقسیم‌بندی سنگ‌های رسوبی (فصل ۷ سال سوم)- اما از برخی مباحث هر سال سؤالات آسان و حفظی طرح می‌شه این فصل‌ها عبارتند از: چرخه‌ی آب سال سوم (۳ تست)- فصل ۴ و ۵ و ۹ و ۱۰ و ۱۲ کتاب پیش (هرکدام یک تست) بنابراین بیش از نیمی از سؤالات به‌راحتی قابل‌پاسخ‌گویی است. این درحالی است که درصد بالای ۵۰ در کل کشور فکر نکنم ۵۰ نفر هم باشند.

۴-     از کتاب «همایش زمین‌شناسی» نشر دریافت حتما استفاده کنید. این کتاب ۲۳ سؤال از ۲۵ سؤال آزمون سراسری را پوشش داد!

۵-   برای حفظ‌کردن اسم کانی‌ها و سنگ‌ها برای خودتون علامت بذارین. مثلاً: کانی الیوین- الیو یعنی زیتون- پس شیشه‌ی زیتون رو تو ذهن تون مجسم کنید. جلای کانی، شیشه‌ای است و رنگ کانی سبز است پس حاوی عنصر تیره است پس در آن نباید دنبال آلومینیوم روشن باشید. الیوین حاوی آهن و منیزیم تیره است حالا اگه توی این شیشه کلسیم اضافه کنید یه کانی میشه که مثل کلسیم «ک» و «س» تو اسمش داره یعنی پیروکسن. از همین مطالب، کلی تست میتونه طرح شه …

 

در آخر برای شما دوستان کنکوری عزیز از تهِ تهِ قلبم آرزوی یافتن هدف و جوشش انگیزه در دل‌های مهربان‌تان را دارم.

 

سربلند باشید

دکتر محمد چلاجور

 

 

     دوستان عزیز از آقای دکتر محمد چلاجور خواهش کرده‌ایم که در فرصت باقی‌مانده تا آزمون سراسری پاسخ‌گوی سؤالات شما در درس زمین‌شناسی باشند. شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.