بررسی موشکافانه تأثیر معدل امتحان نهایی بر نتیجه کنکور

 

دانلود مقاله‌ی بررسی موشکافانه تأثیر معدل امتحان نهایی بر نتیجه کنکور (یونس حمه صادقی)

.

بسم الله الرحمن الرحیم

نوجوانان و جوانان ایران زمین

سلام

خسته نباشید و خدا قوّت

می‌دانم در دیار درد کشیده‌ها نامهربانی کم ندیده‌اید، امّا باز می‌شود با زبان منطق با هم گفتگویی داشته باشیم و در پایان خودتان قاضی ماجرا باشید…! می‌دانم در این روزها کم نیستند کیسه‌دوزانی که وقت گران‌بهایشان را صرف اعتلای دانش شما عزیزان کرده و هریک به نوعی راه سعادتان که از محصولات آن‌ها می‌گذرد را نشانتان می‌دهند تا زکاتِ بادآورده‌هایشان را پرداخته باشند و در روزگاری نه‌چندان‌دور در پیش‌گاهِ ایزدِ منّان سرافرازانه و با آن توجیه‌های خداپسندانه و ترسیم نقشه راه بگویند به خلق خدمت کردیم…! باشد که خداوند رویشان سپید گرداند و اجر داغشان بپردازد…!!!

در این نوشتار سعی شده‌است به زبان آدمی‌زاد به سؤالات زیر صریح و مستند پاسخ داده شود:

منظور از اِعمال سوابق تحصیلی به صورت ۱) مثبت و ۲) قطعی و تفاوت آن‌ها چیست؟

چه نمراتی (سوابق تحصیلی) در نتیجه‌ی کنکور سراسری نتیجه‌ی مثبت و چه نمراتی نتیجه‌ی منفی دارند؟

تأثیر مثبت و یا منفی سوابق تحصیلی در چه حدّی است؟

آیا در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی به صورت قطعی اِعمال شود (همانند سال‌های ۹۳ و ۹۴) می‌توان با کسب درصدهای خوب مثلا فلان معدل (۱۳-۱۴ و یا….) را جبران کرد؟

آیا تأثیر سوابق تحصیلی به‌صورت‌ قطعی می‌تواند رتبه‌ی ۱ کنکور سراسری را به رتبه ۵۰۰ تبدیل کند ؟!!!

پاسخ این سؤالات را در این چند صفحه خواهید خواند، امّا در پاسخ به عادلانه بودن یا نبودن تأثیر قطعی سوابق تحصیلی خودتان قاضی باشید…!

      مستندات در این صفحات مربوط به رشته‌ی علوم تجربی است.

می‌دانم با واژه‌ی تراز، فلسفه‌ی آن و تفاوتش با نمره‌های خام یا درصد آشنا هستید، به‌همین‌دلیل می‌رویم سر اصل مطلب.

۱-   در امتحانات نهایی سال سوّم دبیرستان شرکت کرده و نمراتی کسب می‌کنید.

۲-   در آزمون کنکور سراسری شرکت کرده و در هر درس درصدهایی کسب می‌کنید.

۳-   نمرات کسب‌شده در درس‌های نهایی تراز‌بندی می‌شوند.

۴-   درصدهای کسب‌شده در آزمون کنکور، تراز‌بندی می‌شوند.

۵-   در هریک از زیرگروه‌های گروه آزمایشی با توجه به ضرایب در نظر گرفته شده برای هردرس، سه نمره‌ی تراز محاسبه می‌شود: الف) نمره‌ی تراز سوابق تحصیلی  ب) نمره‌ی تراز آزمون سراسری          ج) نمره‌ی تراز مربوط به اِعمال سهم ۲۵درصدی سوابق تحصیلی و ۷۵درصدی آزمون سراسری

 • تراز مربوط به سوابق تحصیلی را (A)، تراز مربوط به آزمون سراسری را (B) و تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری را (C) در نظر بگیرید:

(C = %25 (A) + %75(B

 

 • اِعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت یعنی اگر C از B بیشتر شد، C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند و اگر C از B کوچکتر شود همان B را اعلام می‌کنند.
 • اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی یعنی در‌هر‌صورت نمره‌ی ترازِ C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند.

در‌نهایت با‌توجه‌به نمرات تراز و به‌ترتیبِ کاهشِ آن، رتبه‌ها را مشخص می‌کنند.

فرض بفرمایید ۳ نفر در آزمون سراسری درصدهایی مشابه کسب می‌کنند:

نمره تراز آزمون، (B) برای هر سه داوطلب یکسان است. ( فرض کنید B=10000 )

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر اوّل۱۰۰۰۰  است.

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر دوّم   ۸۰۰۰ است.

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر سوم ۱۲۰۰۰ است.

 

تراز این سه نفر با اِعمال سوابق تحصیلی (C) به صورت زیر است:

نفر اول:                                                   %۲۵(۱۰۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۱۰۰۰۰

نفر دوم:                                                    %۲۵(۸۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۹۵۰۰

نفر سوم:                                                      %۲۵(۱۲۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۱۰۵۰۰

 

نتیجه گیری:

 • اگر تراز سوابق تحصیلی با تراز کسب‌شده در آزمون سراسری برابر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری نیز با آن‌ها برابر خواهد بود. ( بی تأثیر)
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری کمتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب‌شده در کنکور کمتر خواهد بود. (تأثیر منفی)
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری بیشتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب شده در کنکور بیشتر خواهد بود. (تأثیر مثبت)

 

o        تراز آزمون سراسری و تراز سوابق تحصیلی راباید از کجا بدست آورد؟

یک توضیح:دوستان خوبم! هرساله میزان سختی درس‌های مختلف در آزمون سراسری با سال‌های قبل متفاوت است و از این نظر بایستی ارزش درصدهای کسب‌شده‌ی هر سال هم با هم متفاوت باشد، که دقیقاً این‌چنین است (همان چیزی که در بازارِ داغِ تحلیلِ سؤالات کنکور بعد از آزمون، تحتِ عنوانِ اینکه مثلاً ۶۰ درصد فیزیک امسال معادل ۷۰ درصد پارسال است و…. مطرح می‌شود)؛ امّا حقیقت این است که تفاوت نهایی تراز کنکور سراسری چندان با سال‌های قبل فاصله ندارد، بلکه با‌توجّه‌به جامعه‌ی آماری بسیار بالای کنکور سراسری،  هر ساله یک رتبه‌ی مشخص تقریباً نمره‌ی ترازی مشخص دارد!!!

به کارنامه‌های زیر نگاهی بیندازید که مربوط به رتبه‌ی ۹۰۰ در سه سال پیاپی۹۰ تا ۹۲ در منطقه‌ی۲ است:

900

 

900 2

 

900 2

 

نتیجهگیری:

۱-   با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریباً مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل ۲۰ حدود ۱۰۹۰۰ بوده است، امسال نیز تقریباً این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

۲-   با بررسی و مقایسه‌ی کارنامه‌های چند سال پیایی، می‌توان گفت که فلان‌رتبه در کنکور سراسری چه ترازی کسب خواهد کرد.

o        امّا از کجا باید دانست که تراز سوابق تحصیلی یک معدل (مثلاً معدل ۱۹) چند است؟

یا باید به آمار و ارقامی که در دست سازمان محترم سنجش آموزش کشور است دسترسی داشت، یا اینکه آن را به‌صورت تقریبی از روی کارنامه‌ی سال‌های قبل محاسبه کرد؛ امّا چگونه؟

در سال ۹۲ و قبل از آن در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون سراسری تأثیر مثبت داشت، در کارنامه، علامت ستاره در کنار هر یک از ترازهای محاسبه‌شده در زیرگروه‌ها درج می‌گردید. با توجّه به این نکته و توضیحات قبلی، می‌توان حدود تراز سوابق تحصیلی را نیز حدس زد!

به این صورت:

فرض کنید در کارنامه‌های سال ۹۲ و قبل از آن دو داوطلب هر دو نمراتی یکسان در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند (معدلی یکسان (مثلا ۱۹) که تراز سوابق تحصیلی برابری خواهند داشت).

داوطلب اوّل در زیر‌گروه یک تراز ۹۹۶۰ کسب کرده است که با علامت ستاره به نشانه‌ی تأثیر مثبت سوابق تحصیلی مشخص شده است.

داوطلب دوّم در زیرگروه یک تراز ۱۰۰۰۰ کسب نموده است که بدون علامت ستاره به نشانه‌ی بی‌تأثیر بودن و یا تأثیر منفی اِعمال‌نشده‌ی سوابق تحصیلی درج شده است.

نتیجهگیری:

با توجه به توضیحات قبلی، مقایسه‌ی این دو کارنامه به ما می‌گوید که تراز سوابق تحصیلی شخصی با معدل ۱۹ از ۹۹۶۰ بیشتر و از ۱۰۰۰۰ کمتر بوده است.

فکر کنم معمّا تا حدودی حل شد!!!

دوستان خوبم! هیچ کارنامه‌ای را در سال‌های ۹۲ و قبل از آن نخواهید دید که تراز بالاتر از ۱۱۰۰۰ کسب کرده باشد و دارای علامت ستاره به نشانه مثبت بودن تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون باشد، حتی با معدل۲۰. این یعنی اینکه در تمام این سال‌ها تراز سوابق تحصیلی کسی که تمام نمراتش ۲۰ بوده است از ۱۱۰۰۰ کمتر بوده است؛ حال آنکه رتبه‌های زیر ۵۰۰ در این سال‌ها ترازی بالاتر از ۱۱۰۰۰ داشته‌اند. به کارنامه‌ی زیر که تقریباً تمام درس‌ها را ۲۰ گرفته است ( معدل ۹۷/۱۹) دقّت کنید.

کارنامه

 

کسی که تقریباً نمره‌ی تمام درس‌هایش ۲۰ بوده، در سال ۹۲ تراز سوابق تحصیلی‌اش در زیرگروه یک به ۱۰۴۱۸ نرسیده است، برای همین تأثیر مثبت نداشته است ( در سال‌های قبل از ۹۲ معدل ۲۰ در ترازهای بالاتر از ۱۰۴۱۸ تأثیر مثبت داشته امّا هرگز به تراز ۱۱۰۰۰ نرسیده است). در ادامه در این مورد و عواقبش توضیح داده شده است.

نتیجه بررسی‌های من این بوده است:

معدل نهایی محدوده تراز سوابق تحصیلی
۲۰ ۱۱۰۰۰-۱۰۴۰۰
۲۰-۵/۱۹ ۱۰۴۰۰-۱۰۰۰۰
۵/۱۹-۱۹ ۱۰۰۰۰-۹۵۰۰
۱۹-۱۸ ۹۵۰۰-۹۰۰۰
۱۸-۱۷ ۹۰۰۰-۷۵۰۰
۱۷-۱۶ ۷۵۰۰-۶۰۰۰
۱۶-۱۳ ۶۰۰۰-۴۰۰۰

خب فکر کنم معمّا کاملاً حل شد!!!

۱-   تراز رتبه‌های کنکور سراسری باتوجّه به کارنامه‌ی سال‌های گذشته قابلِ‌حدس است.

۲-   تراز سوابق تحصیلی را هم، به‌صورت‌تقریبی می‌توان حدس زد. (حدس= استناد به نتایج گذشته)

بعد از اشاره به رتبه‌ی لازم در هر منطقه برای قبولی در رشته‌ی پزشکی (در صورت ثابت بودن ظرفیت‌ها) به صورت تقریبی در جدول زیر ، پاسخ پرسش‌های مطرح شده در ابتدای متن را خواهیم خواند.

منطقه رتبه‌ی تقریبی تراز کنکور سراسری
یک زیر ۲۵۰۰ بالاتر از ۹۵۰۰
دو زیر ۱۸۰۰
سه زیر ۱۰۰۰

 

o        چه نمراتی (معدل‌) تأثیر مثبت و چه نمراتی تأثیر منفی خواهند داشت؟

 • باتوجّه به توضیحاتی که تاکنون داده شد، مثبت یا منفی بودن سوابق تحصیلی بستگی به نتیجه‌ی آزمون سراسری دارد (جمله‌ای کلیشه ای که آن‌را بسیار شنیده اید، امّا بیایید آن‌را از کلیشه‌ای بودن خارج کنیم!).
 • اگر ترازِ کسب‌شده در آزمونِ سراسری بالاتر از ۱۱۰۰۰ باشد ( رتبه‌ی زیر ۷۰۰ کشوری)، حتّی اگر معدّلتان ۲۰ هم باشد، تأثیر مثبت نخواهد داشت. سند این ادّعا دو چیز است:

۱-   تمام کارنامه‌های با معدل۲۰ دارای تراز بالاتر از ۱۱۰۰۰ در سال‌های ۹۲ و قبل از آن که در هیچ‌کدام سوابق تحصیلی دارای اثر مثبت نبوده است.

۲-   کاهش تراز عمومی داوطلبان سال‌های ۹۳ و ۹۴ نسبت به سال ۹۲ و قبل از آن. این مورد را این‌گونه توضیح بدهم که در سال ۹۲ و قبل از آن یک رتبه‌ی مشخص مثلاً ۵۰۰ کشوری ترازی حدود ۱۱۲۰۰ داشت، امّا در سال ۹۳ و ۹۴ رتبه‌ی ۵۰۰ کشوری ترازی در حدود ۱۰۷۰۰-۱۰۶۰۰ داشته است. در‌واقع این عزیزان در سال ۹۳ و ۹۴ هم در آزمون سراسری تراز حدود ۱۱۲۰۰ کسب کرده‌اند، امّا با‌توجّه به آن‌که تراز سوابق تحصیلی آن‌ها (با هر معدّلی) قطعاً از ۱۱۰۰۰ کمتر بوده است، تأثیر منفی داشته و تراز آن‌ها کاهش یافته است که البتّه چون برای همه اینگونه است، مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ غیر از یک مورد که در ادامه توضیح داده‌خواهد‌شد. لازم به ذکر است که این کاهش تراز در یک رتبه‌ی مشخص در سال‌های ۹۳ و ۹۴ که اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی بود، نسبت به سا‌ل‌های ۹۲ و قبل از آن در تمام رتبه‌ها کاملاً مستند است.

با مثال‌های زیر داستان را ادامه می‌دهم!

 • دو داوطلب را در نظر بگیرید؛ یکی با معدّل ۱۳ که با توجّه به سال اخذ دیپلم (قبل از ۸۴) و یا به‌دلیل نوع مدرک تحصیلی (فنی و حرفه‌ای یا …) سوابق تحصیلی برایش تأثیر داده‌نمی‌شود و تنها، تراز کسب‌شده در آزمون سراسری ملاک قرار‌داده‌می‌شود و داوطلبِ دیگر با معدل ۱۹ که سوابق تحصیلی برایش اِعمال می‌گردد.

اگر این دو داوطلب هر دو در آزمون سراسری بدونِ اِعمال سوابق تحصیلی تراز ۱۱۲۰۰ کسب کنند ( حدود رتبه‌ی ۵۰۰ کشوری)، در کارنامه‌ی داوطلب اوّل همان تراز ۱۱۲۰۰ ثبت می‌شود و در کارنامه‌ی داوطلب دوّم اگر تراز سوابق تحصیلی‌اش (A) را با توجه به مستندات موجود ۹۶۰۰ در نظر بگیریم، C عبارتست از:

%۲۵(۹۶۰۰) + %۷۵(۱۱۲۰۰)= ۱۰۸۰۰

 

اگر معدل به‌صورتِ مثبت اِعمال شود، برای هر دو داوطلب همان ۱۱۲۰۰ ثبت می‌شود و اگر به صورتِ قطعی اِعمال گردد، برای داوطلب دوم تراز ۱۰۸۰۰ ( حدود رتبه ۸۰۰ کشور) ثبت می‌گردد.

البتّه داوطلبانی مانند داوطلب اوّل، در کنکور سراسری، جمعیت و وضعیت تحصیلی نگران‌کننده‌ای ندارند، امّا باز هم، این مورد، یک ایراد به نظر می‌آید!

در همین مثال فرض کنید برای داوطلب اوّل ( دارای معدل ۱۳)  هم سوابق تحصیلی با تأثیر قطعی در نظر گرفته شود:

اگر تراز سوابق تحصیلی را برای او ۴۰۰۰ در نظر بگیریم، خواهیم داشت:

%۲۵(۴۰۰۰) + %۷۵(۱۱۲۰۰)= ۹۴۰۰

تراز ۹۴۰۰ رتبه ای در حدود ۸۰۰۰ کشور خواهد داشت.

در هر دو مثال ایرادهای تأثیر معدل به‌چشم‌می‌خورد، خودتان مقایسه کنید. درمثال اوّل با تأثیر قطعیِ معدل، هرچند داوطلب دوّم معدل خوبی هم دارد، امّا ترازش حدود ۴۰۰ و رتبه‌اش حدود ۳۰۰ نفر جابه‌جا می‌شود و در مقایسه با کسی که معدلش ۱۳ است و سوابق تحصیلی‌اش تأثیر داده نمی‌شود متضرّر می‌گردد. در مثال دوم امّا این تأثیر فاجعه است! یعنی رتبه‌ی ۵۰۰ داوطلب را به ۸۰۰۰ تبدیل می‌کند.

دیده‌ام که برخی از دوستان که در سایه‌ی تلاش و هوشیاری خود و اطرافیانشان و بقیه‌ی عوامل، معدل‌های خوبی دارند. در‌اینگونه‌مواقع می‌گویند کسی که معدلش ۱۳ است، لیاقت دانشگاه  و رتبه‌ی خوب را ندارد و همان بهتر که قبول نشود. در پاسخ این عزیزان به یک مثال بسنده می‌کنم و از توضیح بیشتر در مورد گلایه‌های بسیاری از داوطلبان خودداری می‌کنم؛ از شرایط نامناسب کسب معدل خوب و اینکه اصلاً قرار نبود آن  سال‌ها که ایشان دیپلم گرفتند تأثیر معدل قطعی باشد گرفته تا بقیه‌ی عوامل.

کمتر کسی است که اخبار دنیای کنکور را دنبال کرده باشد و جناب آقای رستگار رحمانی را نشناسد. بله ایشان رتبه۱ رشته علوم تجربی و رتبه۱ رشته زبان در سال ۱۳۸۸ هستند. لازم به ذکر است بنا به هر دلیلی سازمان محترم سنجش  آموزش کشور در سال ۸۸ تشخیص دادند که از ایشان مجدّد آزمون بگیرند ( بعد از یک ماه و بدون اطلاع قبلی). خودتان می‌دانید تخلیه‌ی بعد از امتحان چیست و اینکه بسیاری اگه یک هفته آخر را خوب جمع‌بندی نکنند، چه بر سر دانششان خواهد آمد و رتبه‌ها در چه حدّی قابل جابجا‌شدن است؛ اما ایشان در این آزمون درسی را که در آزمون اصلی ۱۰۰ نزده بود را هم ۱۰۰% زد و باز رتبه ۱ شد. آیا ایشان لیاقت نداشتند؟! چرا این را می‌گویم؟!

بگذارید بگویم که ایشان معدلشان ۱۳ بود!!!

و بدانید اگر در سال ۸۸ تأثیر معدل به صورت قطعی اعمال می‌شد، چه پیش می‌آمد.

اگر تراز آزمون سراسری آقای رحمانی را ۱۴۰۰۰ در نظر بگیریم و تراز سوابق تحصیلی‌اش را ۴۰۰۰ :

%۲۵(۴۰۰۰) + %۷۵(۱۴۰۰۰)= ۱۱۵۰۰

یعنی تراز نهایی ایشان ۱۱۵۰۰ بود، بجای ۱۴۰۰۰ و در عوض رتبه‌ی یک کشور رتبه‌ای حدود ۵۰۰ کشور داشتند. عادلانه یا نا‌عادلانه‌بودن این اتفاق با شما … !!!

یادآور می‌شوم در این چند صفحه، نه قصدِ سیاه‌نمایی بوده، نه به قضاوت نشستن و نه تعریف داستانی تخیّلی!!! چون مستندات این موضوع برای هر انسان منصف و با منطقی موجود است. فقط اندکی جواب تأثیر سوابق تحصیلی در چه حدّی است را ملموس‌تر بیان کردیم.

برای اینکه بدانید با معدّلی که دارید برای رسیدن به رتبه‌ی دل‌خواهتان به چه ترازی در آزمون سراسری نیاز دارید، می‌توانید به‌این‌صورت عمل کنید:

 • مثلاً می‌خواهید در منطقه‌ی۲ رتبه‌ی ۱۵۰۰ کسب کنید:

نگاهی به کارنامه‌ی سال‌های قبل، به شما ثابت می‌کند که برای چنین رتبه‌ای باید تراز نهایی شما درحدود  ۹۶۰۰ (در سال ۹۳و۹۴) باشد. با توجّه به جدولی که خدمتتان ارائه شد و می‌شود به آن هم اعتماد کرد (حداقل از برنامه‌های تخمین رتبه‌ی موجود به‌یقین قابل اعتمادتر خواهد‌بود؛ این را قول می‌دهم) تراز سوابق تحصیلی مربوط به معدّلتان هم مشخص است. مثلاً اگر معدل ۱۶ دارید:

تراز سوابق تحصیلی معدّل ۱۶ تقریباً ۶۰۰۰ است. تراز رتبه‌ای که می‌خواهید هم که مشخص است (جامع‌ترین اطلاعات در این مورد را می‌توانید از سایت گزینه‌ی‌دو – بخش کارنامه‌ها دریافت کنید). پس:

%۲۵(۶۰۰۰) + %۷۵(x)= 9600

X= ۱۰۸۰۰

 • یعنی شما با معدّل ۱۶ باید در آزمون سراسری ترازی در حدود ۱۰۸۰۰ کسب کنید (حدود رتبه ۴۰۰ منطقه۲) تا در اثر اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی ترازتان ۹۶۰۰ بشود و به رتبه ۱۵۰۰ منطقه۲ دست پیدا کنید!!!
 • یعنی وقتی شما در آزمون سراسری بدون اِعمال معدل یا با اِعمال مثبت آن تراز ۱۰۸۰۰ و رتبه‌ی ۴۰۰ کسب می‌کنید، در صورت اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی، ترازتان به ۹۶۰۰ کاهش و رتبه‌تان به ۱۵۰۰ افزایش خواهد یافت.

 

 

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

 • اگر معدلم ۱۶ باشد و بدون اِعمال سوابق تحصیلی رتبه ام ۱۰۰۰ منطقه۲ شود، با اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی رتبه‌ام تقریباً چند می‌شود؟

رتبه‌ی ۱۰۰۰ منطقه۲ بدون اعمال سوابق تحصیلی (کارنامه سال‌های ۹۲ و قبل از آن را نگاه کنید) ترازی حدود۱۰۳۰۰ در کنکور خواهد داشت. تراز سوابق تحصیلی معدل ۱۶ چیزی حدود ۶۰۰۰ است:

%۲۵(۶۰۰۰) + %۷۵(۱۰۳۰۰)= ۹۲۲۵

تراز ۹۲۲۵ با تأثیر سوابق تحصیلی(کارنامه سال‌های ۹۳و۹۴) رتبه‌ای حدود ۳۰۰۰ منطقه۲ خواهد داشت.

 

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

 • من معدلم ۱۴ است؛ آیا می‌توان با تلاش در آزمون سراسری جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

جواب: بله حتما چرا که نه!!!

بلی؛ پاسخ این سوال مثبت است، امّا اینکه در چه حدّی باید تلاش کنید مهم است!

معدل ۱۴ تراز سوابق تحصیلی حدود ۵۰۰۰ دارد. برای پزشکی قبول شدن در سال ۹۳ و ۹۴ در منطقه۲ رتبه ای حدود ۲۵۰۰ نیاز بود. رتبه ۲۵۰۰ در سال ۹۳ و ۹۴ که ترازی حدود ۹۴۰۰-۹۵۰۰ داشته است. پس:

%۲۵(۵۰۰۰) + %۷۵(x)= 9500

X= 11000

 • تراز ۱۱۰۰۰ در کنکور ۹۲ و قبل از آن رتبه‌ای حدود ۴۰۰-۳۰۰ منطقه۲ داشته است؛ یعنی شما باید درصدهایی در حدّ رتبه‌ی ۴۰۰-۳۰۰ منطقه۲ سال ۹۲ کسب کنید تا در سال ۹۳و۹۴ با معدل ۱۴ رتبه ای در حدود ۲۵۰۰ داشته باشید…!!!

فکر کنم با این مثال دیگر همه چیز مشخص شده باشد!

البته امیدوارم…

سرتان را درد آوردم دوستان عزیزم… می‌دانم…. مرا ببخشید!

اگر طولانی‌تر نمی‌شد شاید مطالب دیگری هم برای گفتن بودند، امّا به نظرم در همین حد، پاسخ‌ها را از حالت کلیشه‌ای درآوردیم؛ برای یکبار با زبانی ساده، امّا تلخ واقعیّات گفته شدند. عامل اصلی و هدف از تهیّه‌ی این صفحات، تنها و تنها همدردی با شما عزیزان و روشنگری بود و هست به‌ویژه در این روزها که هرکس از دید خودش جوابی گاه ناآگاهانه به پرسش‌های شما عزیزان می‌دهد.

و در پایان یک رویداد واقعی را برایتان بازگو می‌کنم، باشد که این نیز به‌کار آید…

یکی از دوستان در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در ترم ۷ کارشناسی جهت شرکت مجدّد آزمون سراسری پس از مشورت با چندین نفر از ادامه‌ی تحصیل انصراف داد… دقیقا به پشتوانه‌ی جواب آری این سؤال که آیا من که معدلم ۱۳ است، می‌توانم جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

اما مشکل دقیقاً همین جواب بود که چقدر آری….. با معدل ۱۳ چقدر باید تلاش کرد… ؟

این دوستمان الآن مشغول خدمت مقدس سربازیست و اگر معدل به‌صورت قطعی اعمال نمی‌شد شاید ایشان همانند آقای رحمانی رتبه یک نمی‌شد، اما قطعاً مشغول خواندن رشته‌ی مقدّس پزشکی بود.

و باز هم قضاوت با شما….

برایتان سلامتی و زندگی در دیاری بدون درد (دروغ- ریا- دزدی) را آرزو دارم…!!!!

ارادتمندتان

یونس حمه صادقی

مدیریت نشر دریافت از جناب آقای صادقی بسیار سپاسگزاری می نماید که اینچنین دقیق و مستدل و مستند به بررسی ماجرای گنگ تاثیر معدل بر سرنوشت شما پرداخته است. ایزد پشت و پناهشان باد

 

 

 

در ادامه نظرتان را به سخن دکتر هامون سبطی (مدیر انجمن ناشران آموزشی و نشر دریافت و مؤلف و مدرس ادبیات فارسی کنکور) با نمایندگان مجلس و مسئولان در مورد تأثیر معدل در نتیجه‌های کنکور جلب می‌نمایینم:

به نام خدا

نماینده‌ی محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

نظرتان را به نوشته‌های زیر در مورد تأثیر معدل در آزمون سراسری جلب می‌کنیم و امید است در تصمیم‌گیری درست مجلس محترم شورای اسلامی در مورد استفساریه‌ی سازمان سنجش آموزش کشور، مؤثر افتد:

سخنی با نمایندگان مجلس در مورد تأثیر معدل در آزمون سراسری (نوشته‌ی دکتر هامون سبطی) :

به نام دانای توانا

مواردی که گواهیست بر ناعادلانه بودن تأثیر معدل در نتایج آزمون ورودی به دانشگاه‌ها:

۱- هر سال جمعیت داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها متشکل از فارغ‌التحصیلان سال‌های گوناگون است؛ برخلاف کنکور سراسری که تمامی این فارغ‌التحصیلان را با سؤالاتی یکسان مورد سنجش قرار می‌دهد, سؤالات امتحانات نهایی در سال‌های مختلف, متفاوت است؛ بدیهی است که ملاک قراردادن نمرات امتحانات نهایی با درجات دشواری متفاوت در سنجش داوطلبان یک سال، امری به دور از منطق و عدالت است. بی‌شک یکی از دلایلی که در قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۳۹۲ نمرات امتحانات استاندارد(نهایی) سه سال پایان تحصیلات متوسطه مجاز به دخالت در نتایج آزمون ورود به دانشگاه‌ها دانسته شده است,کاستن از این معضل ذاتی امتحانات نهایی بوده‌است که با تقلیل سه سال به سال سوم این معضل بسیار شدیدتر چهره خواهدنمود.

۲- درجه ی دشواری و به تبع آن, درجه‌ی تمییز سؤالات امتحانات نهایی بسیار پایین است و درنتیجه معیار مناسبی برای رتبه‌بندی داوطلبان کوشا و مستعد در دست‌یابی به رشته‌محل‌های خاص و پرطرفدار نیست؛ گواه این مدعا چندهزار معدل ۲۰ است که هرساله از سوی وزارت محترم آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام می‌شود.یعنی درنهایت این نتایج کنکور است که می‌تواند میان دانش‌آموزان طرازاول کشور تفکیک ایجاد نماید و دخالت دادن معدل درنتایج آزمون سراسری فقط مخل تأثیرگذاری شفاف و عادلانه‌ی نتیجه کنکور در رتبه‌بندی داوطلبان است.

۳- تجربه نشان داده است که امنیت برگزاری امتحانات نهایی قابل اعتماد نیست و از زمان تاثیرگذاری قطعی نمرات نهایی در نتایج ازمون سراسری، دامنه ی تقلبات به شکل تاسف‌باری افزایش یافته است, در سه مقطع: الف- فروش سوالات امتحانات نهایی پیش از آزمون آن هم به قیمت‌های نازل( چند ده هزار تومان) ب- تقلب دانش‌آموز- دانش‌آموز یا ممتحن- دانش‌آموز سر جلسه آزمون ج- مداخلات انسانی هنگام تصحیح برگه‌های آزمون.روشن است که این معضلات در برگزاری کنکور سراسری جایی ندارد.

۴- تجزیه و تحلیل کارنامه‌های کنکور در سال‌ها ۱۳۹۳ و ۹۴ که با تاثیر خلاف قانون نمرات امتحان نهایی سال سوم داوطلبان در نتیجه آزمون سراسری همراه بوده‌است ، نشان داد که عملا دست‌یابی به رتبه‌های زیر هزار که هدف غایی و دعوای اصلی داوطلبان واقعی است, برای معدل‌های ۱۸ و پایین تر وجود ندارد یا به تلاشی توانفرسا نیازمند است. به عبارتی دانش‌آموزی با معدل ۱۷ حتی اگر در آزمون سراسری بسیار موفق‌تر از دانش‌آموزی با معدل نوزده و نیم ظاهر شود, امکان راه یابی به دانشگاه‌های معتبرتر و رشته‌های پرطرفدارتر را ندارد؛ نمونه‌ی بارز این این امر، آقای رستگار رحمانی است که در سال ۱۳۸۸ برای نخستین بار افتخار کسب رتبه‌ی یک را هم در رشته‌ی تجربی نصیب خود کرد و هم در رشته‌ی زبان‌های خارجی, اما نکته‌ی تأمل‌برانگیز در این جاست که معدل امتحان نهایی این دانش‌آموز ۱۳ بود! معدلی که سازمان سنجش را واداشت بار دیگر از او کنکور بگیرد و این بار موفق تر از بار قبل ظاهر شد! اگر خدای ناخواسته در سال ۸۸ تأثیر غیرقانونی معدل سال سوم بر رتبه کنکور از سوی سازمان محترم سنجش اعمال می‌شد, طبق محاسبات به عمل آمده، رتبه‌ی این نابغه‌ی ملی چیزی حدود ۱۰۰۰ از آب در می‌آمد و چنین استعدادی از تحصیل در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های معتبر کشور محروم می‌ماند!

باید توجه داشت که نتایج آزمون سراسری در رتبه‌های زیر سه هزار تفاوت‌های بسیار ظریفی با هم دارد که با داخل شدن تأثیر بیست‌وپنج‌درصدی معدل نهایی، درعمل انچه میان این چندهزار نفر داوطلب برتر تفاوت ایجادمی‌کند همین معدل است. همین نکته‌ی حساس و فنی است که در جمعیت میلیونی داوطلبان، به چشم افراد غیرکارشناس نمی‌آید اما درعمل زمینه‌ساز حق‌کشی‌ها و ناامیدی‌ها و خسارت‌های جبران ناپذیر در میان داوطلبان کوشا و واقعی ورود به مراکز عالی آموزشی گشته‌است.

۵- تجزیه و تحلیل کارنامه‌های کنکور در سال‌های ۱۳۹۱ و ۹۲ که طبق قانونی نانوشته معدل در نتیجه آزمون سراسری تاثیر مثبت داشته‌است،ملاک بودن نتیجه‌ی کنکور در رتبه‌بندی داوطلبان برتر را اثبات می‌کند: در بررسی بیش از ۲۰۰۰ کارنامه‌ی رتبه‌های زیر پنج هزار در سال ۹۲، مشخص شد که تنها در ۲% موارد معدل داوطلبان باعث بهترشدن رتبه‌ی آنان شده‌است.

۶- درنظرسنجی به عمل آمده ظرف این چند روز از قریب به چهار هزار داوطلب کنکور در سایت انتشارات علمی فار و تعدادی از کلاس‌های درس در تهران و شهرستان‌ها، ۷۰% موافق حذف کامل تأثیر معدل در نتایج آزمون سراسری بوده‌اند. ۱۸% با تأثیر مثبت آن موافق بوده‌اند و تنها ۱۲% به تأثیر قطعی معدل رای آری داده‌اند.

۷-تأثیردادن نمرات امتحان نهایی سال سوم در تعیین رتبه‌ی کنکور داوطلبان، دوره‌ی اضطراب آموزشی را از سال چهارم به سال سوم و چهارم دبیرستان گسترش داده است و این اضطراب اگر به سال دوم دبیرستان هم سرایت پیدا کند دورانی جانکاه و طاقت فرسا را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها رقم خواهد زد.

۸-تأثیر نمرات امتحان نهایی سال سوم یا سه سال پایانی تحصیل دانش‌آموزان نه‌تنها بر شأن و پویایی کلاس‌های درس دوران دبیرستان نخواهدافزود، که به فرهنگ نمره‌محوری و آزمون‌مداری دامن خواهدزد؛  همچنین سفره‌ی گشاده‌تری برای سودجویان بازار آموزشی فراهم خواهدآورد و غم‌انگیزتر از همه این که بابِ تقلّب و ناراستی را از همان ابتدای دبیرستان در ذهن دانش‌آموزان کشور بازخواهدکرد، حتّی اگر بدان اقدام ننمایند و این به‌شدّت شأن دستگاه آموزش و پرورش را در مخاطره قرار می‌دهد.

تمامی این عرایض نشانه‌ی این است که علاوه بر غیرکارشناسانه بودن و ناعادلانه بودن تأثیر نمرات امتحانات نهایی در نتایج آزمون سراسری، این امر نقض همان اغراضی است که به هوای آن‌ها این قانون  وضع و به شکل ناقص اجراشده است.

سربلند و پیروز باشید. در پناه حق

دکتر هامون سبطی، مدیرمسئول انجمن ناشران آموزشی و نشر دریافت

 

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه به پیوند زیر بروید:

https://daryaftpub.com/ebtal-moaddel/