همه‌چیز در مورد ترمیم معدل

این صفحه به‌مرور کامل‌تر می‌شود، لطفاً شکیبا باشید و نوشته‌ها را به‌دقّت بخوانید.

خبرهای مرتبط دیگر را در سه لینک زیر بخوانید:

همه چیز در باره‌ی تأثیر معدل سال۹۵

.

همه چیز درباره‌ی امتحان‌های نهایی

.

تأثیر معدل در کنکور ۹۶ 

 .

در صورت داشتن خبر تازه آن را در دیدگاه‌ها با ذکر آدرس اینترنتی منبع، بگذارید تا در صفحه‌ی اصلی بیاید.

(بهمن۹۵) جزئیات تأیید سوابق تحصیلی برای ثبت‌نام در کنکور ۱۳۹۶ اعلام شد

داوطلبانی که در امتحانات دروس نهایی ترمیم نمره شرکت کرده‌اند، لازم است به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کرده و نسبت به تأیید سوابق تحصیلی دروس ترمیم نمره خود اقدام کنند.

یگان خبر نشر دریافت: تمام داوطلبان کنکور که از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۵ موفق به اخذ دیپلم دوره متوسطه شده‌اند و کسانی که از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۵ موفق به اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی شده‌اند، قبل از ثبت‌نام در کنکور باید سوابق تحصیلی خود را تأیید کنند.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ با توجه به شروع ثبت‌نام آزمون سراسری ۱۳۹۶، تمام داوطلبانی که از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۵ موفق به اخذ دیپلم دوره متوسطه در شاخه نظری ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی شده‌اند و همچنین داوطلبانی که از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۵ موفق به اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی شده‌اند، لازم است قبل از ثبت‌نام در کنکور سال ۱۳۹۶ با مراجعه به سایت dipcode.medu.ir، سوابق تحصیلی خود را تأیید کرده و با دریافت کد سوابق تحصیلی نسبت به ثبت‌نام در کنکور سال ۱۳۹۶ اقدام کنند.

همچنین داوطلبانی که در امتحانات دروس نهایی ترمیم نمره شرکت کرده‌اند، لازم است به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کرده و نسبت به تأیید سوابق تحصیلی دروس ترمیم نمره خود اقدام کنند.

داوطلبان در صورت وجود هرگونه اشکال یا مغایرت در سوابق تحصیلی خود، هرچه سریع‌تر با در دست داشتن مدارک مستند به اداره آموزش و پرورش منطقه محل اخذ دیپلم خود مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

.

(پاییز۹۵) پاسخ عجیب سازمان سنجش در مورد عدم تأثیر ترمیم معدل در کنکور ۹۵!!!!!!!!!!!

یگان خبر نشر دریافت: به گزارش فارس ابراهیم خدایی گفت:

در بحث ترمیم معدل، وزارت آموزش و پرورش فرآیند را انجام داده ولی سازمان سنجش و شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاعی از این موضوع نداشته است و حتی آیین‌نامه را هم نداشتیم(!!!)، اواخر خردادماه که بحث ترمیم معدل مطرح شد نامه‌ای به وزارت آموزش و پرورش زدیم که ساز و کار و نحوه  اجرای این موضوع را برای ما ارسال کنند که آیین‌نامه را فرستادند و پس از آزمون اطلاعات رسمی تحت عنوان ترمیم معدل به ما ندادند. سازمان سنجش این مساله را پیش‌بینی نکرده بود و پس از آزمون ما با این مساله مواجه شدیم ولی به دلیل اینکه تاثیر معدل در گزینش نهایی تاثیر مثبت است جای نگرانی نیست. حتی اطلاعات سوابق تحصیلی برخی داوطلبان کنکور که امسال پیش‌دانشگاهی را گذراندند نیز به موقع نرسیده و قرار شد کد سوابق تحصیلی را بگیرند تا تاثیر مثبت در گزینش نهایی برایشان اعمال شود. با توجه به صحبت‌هایی که با مسؤولان وزارت آموزش و پرورش داشتیم قرار شد تمام معدل‌ها را به من ارسال کنند تا در شورای سنجش و پذیرش مطرح کنیم که قبل از گزینش نهایی مشکل برطرف می‌شود و با توجه به تاثیر مثبت معدل در گزینش نهایی جانی نگرانی نیست.

تفسیر خبر: 

آنچه از مصاحبه دکتر خدایی و پاسخ سازمان سنجش به پرسش یکی از داوطلبان کنکور ۹۵ برداشت میشود، عدم تاثیر نمرات ترمیمی در نتایج اولیه است (به دلیل نبود هماهنگی با آموزش و پرورش و ارسال‌نشدن اطلاعات رسمی به سازمان سنجش. تنها برداشتی که از “اعمال نمرات ترمیمی در پذیرش نهایی” می‌توان داشت، محاسبه تراز و رتبه جدید برای داوطلبان دارای نمرات ترمیمی است و اعمال رتبه‌ی جدید به عنوان نتیجه نهایی در انتخاب رشته. با توجه به تعداد شرکت کنندگان در طرح ترمیم معدل و رتبه‌های کسب شده توسط آنان، این مورد می‌تواند اثراتی با عمق و دامنه متفاوت داشته باشد و بر جابه‌جایی رتبه ها تاثیر گذار باشد. در صورت بالا بودن تعداد این افراد و فرض بر بهبود یافتن رتبه آنها (با در نظر گرفتن نمرات ترمیمی) بایستی این نکته را مدنظر داشت که هم‌زمان رتبه سایر افراد را هم که بر اساس نتیجه اولیه اعلام شده انتخاب رشته کرده اند، تحت تاثیر قرار میدهد.چگونه میتوان بدون آگاهی از ریتبه ی دقیق و قطعی خود انتخاب رشته را به درستی و با درنظرگرفتن تمامی احتمالات انجام داد؟!

به‌هرحال اعمال نشدن نمره‌های ترمیمی و نمرات پیش‌دانشگاهی در نتایج اعلام‌شده‌ی آزمون سراسری ۱۳۹۵ از سوی سازمان محترم سنجش آموزش کشور گویای این است که:

  1.  روزهای طلایی شرکت‌کنندگان در طرح ترمیم معدل (خرداد ۹۵) بر باد رفته‌است و این عزیزان وقتی را که باید صرف آماده سازی خود برای آزمون سراسری ۱۳۹۵ می‌کردند، به امتحانات ترمیمی ۱۳۹۵ اختصاص دادند و آشکارا از رقیبان خود در این عرصه عقب مانده‌اند؛ بنابراین قربانی تصمیمات نسنجیده و تعصب‌آمیز برخی مسئولان امر گشته‌اند.
  2. هزینه‌ای که از شرکت‌کنندگان در طرح ترمیم معدل (خرداد۹۵) دریافت شده‌است، به نتیجه‌ای که مقرر بود، نینجامیده است و اخلاقاً و چه بسا قانوناّ باید به این عزیزان برگردانده شود.
  3. وزارت محترم آموزش و پرورش در حال حاضر سازو کار لازم را برای هم‌کاریِ بدون کاستی و شائبه با سازمان سنجش آموزش کشور دارا نیست و هرچه در این مسیر بیشتر پیش می‌رویم با رویداد‌های ناگوار بیشتری روبه‌رو می‌شویم.

شهر خالی‌ست ز عشاق، بود کز طرفی                                     مردی از خویش برون آید و کاری‌بکند

 

 دکتر هامون سبطی،یونس حمه صادقی

.

پاسخ سیستم پاسخگویی سنجش به پرسش یکی از دانش‌آموزان:

(با تشکر از ایشان برای ارسال تصویر)

sanjesh tarmim

(مرداد۹۵) آقای یونس حمّه صادقی:  سلام
ثبت نام طرح ترمیم شهریور ماه تا ۱۰ مرداد تمدید شده است. میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۶ را قرار است سازمان سنجش آموزش کشور در مهرماه اعلام نماید. طبق آیین نامه اجرایی این طرح شما میتوانید در یکی از دوره های طرح در شهریور، دی و یا خرداد شرکت نمایید (فقط یک دوره و یکبار). درصورتی که هزینه ها برایتان مشکل است میتوانید منتظر قانون جدید اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶ بمانید و در صورت قطعی شذن یا تمایل به ترمیم به دلایل دیگر در دی ماه اقدام نمایید.
.
(مرداد۹۵) با اینکه قبلاً به تفصیل در این صفحه گفته‌ایم خواندن این مطلب خلاصه، خالی از لطف نیست:
طبق اطلاعیه سازمان آموزش و پرورش

هر کس فقط میتواند یکبار در طرح ترمیم معدل شرکت کند ( فقط یک نوبت ) ولی محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کنید وجود ندارد

ترمیم معدل در هر سه نوبت امتحانات نهایی یعنی خرداد و شهریور و دی برگزار میشود

بابت برگزاری امتحان مجدد برای کسانی که دیپلم خود را گرفته اند، برای هر درس مبلغی بابت هردرس گرفته میشود (بابت هر درس حدود ۲۰تا۳۰ هزار تومن)

محل ثبت نام طرح ترمیم معدل مدارس دولتی بزرگسالان است و زمان ثبت نام را باید از مدارس بزرگسالان سوال کرد(تا۱۰ مرداد ماه)،معمولا از یکماه قبل از امتحانات آغاز میشود

این قانون فقط شامل کسانی می شود که دیپلم خود را سال ۸۴ و بعد از آن گرفته اند (قبل از ۸۴ را شامل نمیشود) یعنی سومی هایی که در خرداد در درسی تجدید شده اند در نوبت شهریور نمی توانند ترمیم کنند و باید منتظر دی ماه باشند.

اگر دانش آموزی امتحان ترمیم داد و نمره پایین تری از نمره ی قبلی خود کسب کرد، بالاترین نمره برای او محاسبه میشود

نمراتی را که در ترمیم معدل جبران میکنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمیگردد. قانون ترمیم معدل صرفا برای کنکور است. آموزش و پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کرده اید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد.
منبع: مهروماه

سامانه ‌ی اطلاعات و جمع‌آوری سوابق تحصیلی

کلیک کنید

.

(۶مرداد۹۵) دیدگاه شما: سروش قاسمی:

سلام، مهلت ثبت نام تا آخر تیر بود که به خاطر تقاضای زیاد تا ۱۰ مرداد تمدید شده، من یه ساعت دیگه میرم ثبت نامو تموم می‌کنم.

.

(۱ خرداد۱۳۹۵) محمود شهبازی ، معاون آموزش متوسط اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان
امکان ترمیم و ارتقای نمرات نهایی سال سوم نظری فراهم شد
یگان خبر آموزشی نشر دریافت:
ایرنا: محمود شهبازی ، معاون آموزش متوسط اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت:
با توجه به تأثیر ۲۵ درصدی ۱۰ درس نهایی سال سوم نظری در کنکور سراسری، امکان اخذ امتحان مجدد از فارغ‌التحصیلان شاخه‌ی نظری به منظور جبران و ارتقاء نمره‌های نهایی برای اولین بار فراهم شده است.

در فرایند اجرای ترمیم و ارتقای نمرات نهایی سال سوم نظری، فارغ التحصیلان خرداد ۱۳۸۴ به بعد در رشته‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی می‌توانند با مراجعه به آموزشگاه بزرگسالان محل اخذ دیپلم خود نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون درس و یا درس‌های انتخابی اقدام کنند.
چنانچه پس از شرکت در امتحان بر اساس موضوع این مصوبه‌ی ۹۱۵ ، نمره‌ی اخذ شده‌ی دانش‌آموز در درس یا درس‌ها کمتر از نمره قبلی باشد، نمره قبلی ملاک عمل خواهد بود.
فارغ التحصیلان متقاضی ترمیم سوابق تحصیلی فقط یک بار حق شرکت در آزمون را دارند.
برخی از فارغ التحصیلان سال‌های گذشته می خواهند در اداره یا موسسه‌ای استخدام شوند که شرط معدل ۱۴ و یا بالاتر برای آن گذاشته شده است و معدل متقاضیان استخدام نیز این رقم نیست، این افراد نمی توانند از این طریق اقدام به ترمیم معدل کنند.
نمره‌های اخذ شده در ترمیم معدل، فقط برای اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز سنجش عالی ملاک عمل خواهد بود و کارنامه‌ی امتحانی و گواهی صادر شده برای این گونه افراد فاقد معدل و شرایط قبولی و یا مردودی خواهد بود.
نمره‌های اخذ شده در امتحانات ترمیم سوابق جایگزین نمرات قبلی نخواهد شد و این نمره به ۲۵ درصد اثر در کنکور لحاظ می شود.
یگان خبر آموزشی نشر دریافت
منبع:ایرنا

(۱ خرداد۱۳۹۵) جبار مرادی، مسئول امور سنجش و ارزشیابی آموزش و پرورش شهرستان قدس: ترمیم معدل
یگان خبر نشر دریافت
فارس: جبار مرادی، مسئول امور سنجش و ارزش‌یابی آموزش و پرورش شهرستان قدس گفت:
طرح ترمیم معدل فرصت بسیار مناسبی برای شرکت در کنکور سراسری است.

هر کدام از دانش‌آموزان و دانش‌آموختگانی که طی ۱۰ سال گذشته و به طور دقیق‌تر از سال ۸۴ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند در این طرح حضور داشته باشند.
در این طرح دانش‌آموختگان می‌توانند برای ترمیم معدل در برخی از درس‌های نهایی که نمراتشان پایین است به صورت مجدد آزمون دهند، البته آنها تنها یک مرحله مجوز دارند که در امتحانات خرداد، شهریور یا دی ماه شرکت کنند.
این طرح بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش اجرایی می‌شود و بدین صورت است که افرادی که می‌خواهند در آن شرکت کنند باید دارای برخی شرایط باشند که مهم‌ترین آنها بحث تعیین تکلیف خدمت سربازی است که حتماً باید مد نظر قرار گیرد.
در این طرح معدل شرکت‌کنندگان و مدرک تحصیلی آنها تغییری نخواهد کرد و دوباره مدرکی صادر نمی‌شود.
این طرح تنها برای این اجرایی شده است تا افرادی که می‌خواهند در کنکور شرکت کنند از این فرصت برای ترمیم معدل خود بهره ببرند، چراکه معدل درس‌های نهایی تأثیر بالایی در کنکور دارد.
متأسفانه تاکنون اطلاع‌رسانی کافی در این خصوص صورت نگرفته است، در حالی که در همان آغاز اعلام این طرح بسیاری از افراد متقاضی با مجموعه تماس می‌گرفتند.
در آن زمان به دلیل اینکه این طرح هنوز ابلاغ نشده بود، نمی‌توانستیم کمکی به این افراد کنیم، اما اکنون تمام زیرساخت‌ها برای افرادی که می‌خواهند در این طرح شرکت کنند ، برای افزایش نمرات امتحان‌های نهایی فراهم شده است
این طرح به این صورت انجام می‌شود که افراد متقاضی به عنوان داوطلب آزاد در امتحانات آن هم تنها در یک مرحله شرکت خواهند کرد.
این طرح می‌تواند به افرادی که نمرات نهایی پایینی دارند کمک زیادی کند.
برخی در گذشته به واسطه مشکلاتی که داشته‌اند نتوانستند نمرات دلخواه و مطلوبی کسب کنند اما حالا فرصتی ایجاد شده است که این افراد با ترمیم معدل خود به راحتی در کنکور شرکت کنند.

مرادی در خاتمه متذکر شد: اجرای این طرح در آموزش و پرورش شهرستان قدس آغاز شده است، البته به دلیل گذشتن زمان برای ثبت‌نام امتحانات خرداد ماه، متقاضیان می‌توانند با مراجعه حضوری به آموزش و پرورش در خصوص طرح ترمیم معدل اطلاعات کافی‌تر را کسب کنند و اقدامات لازم برای شرکت در انتخابات شهریور و دی ماه را انجام دهند.

یگان خبر نشر دریافت
منبع: خبرگزاری فارس

داوطلبان ریاضی با چه نمره‌هایی و برای چه رتبه‌هایی باید ترمیم معدل شرکت کنند؟! – مهندس جلال سلیمی

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :
رایاپیوند (لینک) های  زیر از تارنمای (وبسایت) رتبه‌سازان وابسته به مهندس جلال سلیمی ارائه شده و برای بارگیری (دانلود) پرونده (فایل)‌های PDF باید پیش از بارگیری در رایاپیوند زیر هم‌وندِ(عضو) تارنمای رتبه‌سازان شوید:
http://rotbesazan.ir/apps/users/login/?
پرونده‌های pdf زیر شامل رتبه و معدل‌های داوطلبان کنکور ریاضی ۹۴ در هر سه منطقه است.
داوطلبان کنکور می‌توانند با مقایسه معدل‌ها و رتبه‌های داوطلبان مختلف با یکدیگر داده‌های کاملی درباره‌ی حدود معدل‌های رتبه‌های مختلف ‌به‌دست‌آورند.
این ‌پرونده‌ها نشان می‌دهد که داوطلبان با چه معدلی در چه رشته‌هایی قبول شده‌اند.
داوطلبان کنکور با استفاده از این پرونده‌ها می‌توانند بازشناسند که برای قبولی در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود باید چه معدلی داشته باشند.
در‌صورتی‌که معدل داوطلب نسبت به داوطلبان دیگری که در این رشته قبول شده‌اند، کم‌تر باشد، باید برای شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل اقدام کنند.
داوطلبانی هم داریم که با معدل‌های پایین رشته‌های خوبی قبول شده‌اند امّا تعداد این داوطلبان کم است و ملاک تصمیم‌گیری نیستند.
پیش از بارگیری PDFها باید در تارنمای زیر عضو شوید:

http://rotbesazan.ir/apps/users/login/?
.
بارگیری درصدهای رتبه‌های ۱ تا ۱۰ رشته‌ی ریاضی-فیزیک
.

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۱

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۲

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ریاضی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.

داوطلبان تجربی با چه نمره‌هایی و برای چه رتبه‌هایی باید ترمیم معدل شرکت کنند؟! – مهندس جلال سلیمی

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

رایاپیوند (لینک) های  زیر از تارنمای (وبسایت) رتبه‌سازان وابسته به مهندس جلال سلیمی ارائه شده و برای بارگیری (دانلود) پرونده (فایل)‌های PDF باید پیش از بارگیری در رایاپیوند زیر هم‌وندِ(عضو) تارنمای رتبه‌سازان شوید:
http://rotbesazan.ir/apps/users/login/?
پرونده‌های pdf زیر شامل رتبه و معدل‌های داوطلبان کنکور ریاضی ۹۴ در هر سه منطقه است.
داوطلبان کنکور می‌توانند با مقایسه معدل‌ها و رتبه‌های داوطلبان مختلف با یکدیگر داده‌های کاملی درباره‌ی حدود معدل‌های رتبه‌های مختلف ‌به‌دست‌آورند.
این ‌پرونده‌ها نشان می‌دهد که داوطلبان با چه معدلی در چه رشته‌هایی قبول شده‌اند.
داوطلبان کنکور با استفاده از این پرونده‌ها می‌توانند بازشناسند که برای قبولی در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود باید چه معدلی داشته باشند.
در‌صورتی‌که معدل داوطلب نسبت به داوطلبان دیگری که در این رشته قبول شده‌اند، کم‌تر باشد، باید برای شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل اقدام کنند.
داوطلبانی هم داریم که با معدل‌های پایین رشته‌های خوبی قبول شده‌اند امّا تعداد این داوطلبان کم است و ملاک تصمیم‌گیری نیستند.
پیش از بارگیریِ PDFها باید در تارنمای زیر عضو شوید:

http://rotbesazan.ir/apps/users/login/?

.

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۱

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۱

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۲

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۲

بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱ تا ۵۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.
بارگیری کارنامه و درصدهای رتبه های ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تجربی کنکور ۹۴-منطقه ۳

.

نکته‌هایی در مورد قانون ترمیم معدل – مهندس جلال سلیمی

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

قانونی که اکنون در حال اجراست شامل کسانی است که از سال ۱۳۸۴ به این طرف دیپلم گرفته‌اند یعنی ۱۰ سال قبل هم هیچ داوطلب و دانش‌آموزی که سال ۸۴ داشت دیپلم می‌گرفت شاید به این فکر نمی‌کرد که روزی نمره‌های امتحان‌های نهایی‌اش تا این حد
بتواند در کنکور ۹۳، ۹۴ یا … تأثیرگذار باشد،؛ کسی هم که نمره‌های دیپلم خوبی نداشت، تصوّر نمی‌کرد که این نمره‌ها مانع از این شود که بتواند به رشته‌های خوب وارد شود.
تأثیر از ۲۵ درصد شروع شده و قرار است [در صورت فراهم شدنِ بسترهای لازم] به ۸۵ درصد افزایش یابد [که درصورت افزایشِ آن اهمیت ترمیم معدل ملموس‌تر خواهد شد]
[…] کسانی که می‌خواهند در این طرح شرکت کنند یا افرادی که امتحان نهایی سوِم دبیرستان برایشان برگزار می‌شود باید به این توجه داشته‌باشند که در هر شرایطی ممکن است قانون‌هایی بعدها داشته‌باشیم که این نمره‌ها بتواند فوق‌العاده در کنکور تأثیرگذار و
حتّی تعیین‌کننده باشد.
آنچه مسلّم است این است که در هر سالی و هر کنکوری که قرار باشد نمره‌های سال سوّم دبیرستان یا نمره‌های سال‌های مختلف دبیرستان در کنکور اعمال شود، کسانی که نمره‌های قابل‌قبولی کسب نکرده‌اند، متضرر خواهند شد، برای همین آموزش و پرورش در
مرداد‌ماه اطّلاعیه‌ای را منتشر کرد که براساس آن دانش‌آموزانی که سال سوّم دبیرستان را بعد از سال ۱۳۸۴ گذرانده‌اند و دیپلم گرفته‌اند بتوانند نمره‌های پایین خودشان را به‌نوعی جبران کنند. به اصطلاح، قانون برای ترمیم نمره‌های نهایی سال سوّم دبیرستان است.

جزئیاتی که به‌عنوان بخش‌نامه ذکر شده از این قرار است:

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :
قانون برای داوطلبانی که دیپلمشان را بعد از سال ۸۴ گرفته‌اند قابل اجراست و آن‌هایی که دیپلمشان را قبل از سال ۸۴ گرفته‌اند نمی‌توانند در این امتحان‌های ترمیم نمره‌ها شرکت کنند.

امتحان‌ها فقط از درس‌های نهاییِ سال سوّم دبیرستان است و نه پیش‌دانشگاهی و کسانی که می‌خواهند در این طرح شرکت کنند باید به‌صورت داوطلب آزاد در مرکز‌های بزرگ‌سالان یا روزانه‌های دولتی که از طرف آموزش‌و‌پرورشِ استان‌ها اعلام می‌شود نام‌نویسی کنند و در امتحان‌های نهاییِ خرداد یا شهریور یا دی‌ماه شرکت کنند، امّا باید توجّه داشته‌باشیم که به‌طورِمسلّم کسانی که می‌خواهند نتیجه‌هایشان در کنکور ۹۵ اِعمال شود باید در امتحان‌های نهایی خردادماه شرکت کنند، چون شهریورماه دیگر نتیجه‌ها اعلام شده و ترمیم نمره‌ها روی نتیجه‌های کنکور ۹۵ مؤثر نخواهد بود.

البتّه تمام این گفته‌ها با این پیش‌فرض است که قرار باشد نمره‌های نهایی سال سوّم دبیرستان در کنکور اِعمال شود و نظرِ مجلس با نظرِ دیوانِ عدالت اداری متفاوت باشد.
مدرک‌های مورد نیازی که اعلام کرده‌اند عبارتست از درخواست کتبی که داوطلب باید ارائه دهد؛ مدرک دیپلم و کپی شناسنامه.

فرد باید در همان منطقه‌ی آموزشی (منطقه‌ی سهمیه مناطق) که فارغ‌التحصیل شده است امتحان بدهد یعنی اگر من در منطقه‌ی ۲ آموزش و پرورش کشور فارغ‌التحصیل شده‌ام (در شهرهایی که منطقه‌ی۲ حساب می‌شوند) در شهرهای همان منطقه باید امتحان بدهم و نمی‌توانم در منطقه‌ی ۱ یا منطقه‌ی ۳ امتحان بدهم.

فقط مرکز‌های دولتی‌ای می‌توانند این ثبت‌نام را انجام دهند که از طرفِ اداره‌های کل مشخص شده باشند و مرکزهای غیرانتفاعی نمی‌توانند ثبت‌نامی انجام دهند.

یک داوطلب می‌تواند یک یا چند درس را انتخاب کند و فقط در یک نوبت حقّ شرکت در قانونِ ترمیم نمره‌های امتحان نهایی را دارد؛ یعنی این‌طور نیست که من بتوانم یک تعداد درس را در خردادماه امتحان بدهم و یک تعداد را در شهریور و یک تعداد را در دی‌ماه؛ بلکه فقط یک‌بار حق دارم در این طرح شرکت کنم: خرداد یا شهریور یا دی.

یک یا چند درس را می‌توانیم انتخاب کنیم. همه‌ی درس‌ها هم می‌تواند باشد، و این به انتخابِ داطلب است.

تأکید شده‌است که نمره‌هالی جدید، جایگزینِ نمره‌ی قبلی در مدرکِ تحصیلی نخواهد شد و فقط برای تأثیر در کنکور موردِاستفاده قرار خواهد گرفت؛ پس دیپلم جدید و یا تغییرِ معدّلِ دیپلمی در کار نخواهد بود. نمره‌ها در سامانه‌ی «ساحت» ثبت می‌شود که داوطلبان بتوانند از این نمره‌ها فقط برای تءثیر در آزمون کنکور سراسری استفاده کنند.

شهریه‌ای که باید داوطلب در امتحان‌ها پرداخت کند توسّط اداره‌ی کلّ استان‌ها باید مشخص شود و محدوده‌ی مشخّصی برایش در آیین‌نامه عنوان نشده‌است.
اینکه آیا دانشجوبان هم می‌توانند در این امتحان‌ها شرکت کنند یا نه، در آیین‌نامه فقط بندی وجود دارد که برای کسانی که در این طرح شرکت می‌کنند نباید محدودیت نظام وظیفه داشته باشیم. گمان می‌رود کسی که در حالِ گذراندنِ دوره‌ی دانشجویی است و معافیتِ نظام وظیفه‌اش به‌صورتِ معافیتِ تحصیلی است، بتواند در این طرح شرکت کند و محدودیت برایش قائل نشوند، امّا آن‌ چیزی که باقی می‌ماند که در این طرح، بند و تبصره‌ای ندارد درحالی‌که در مصاحبه‌های اوّلیه درباره‌اش صحبت شده بود، این است که آیا اگر نمره‌ی پایین ‌تر از قبل هم بگیرم، نمره‌ی جدیدم در کنکور ثبت می‌شود و یا نمره‌ی قبلی من یا نمره‌ی بهتر؟ در مصاحبه‌ها و توضیح‌های قبلی که از مسئولان می‌شنیدیم، تءکید بر این بود که نمره‌ی بهتر مؤثر خواهد شد، امّا در آیین‌نامه‌ی اجرایی که اکنون منتشر شده است، چیزی بر این مبنا دیده نمی‌شود و به نوعی هم انگار تأکید دارد که نمره‌هایی که در این طرح گرفته‌می‌شود در سامانه‌ی «ساحت» ثبت می‌شود. این ابهامی است که در این آیین‌نامه وجود دارد که شاید به‌زودی توضیح‌هایی از سوی مسئولانِ آموزش‌و‌پرورش دراین‌باره بشنویم.

.
تأکید و توصیه‌ی ما این است که با توجه به اینکه فقط هر داوطلب و دانش‌آموز حق دارد یک بار در این طرح شرکت کند، توجه کنیم که اگر قرار است در طرح ترمیم شرکت کنیم و نمره‌هایمان را ارتقا دهیم، جدّی باتشیم و موضوع را جدّی بگیریم و به هیچ عنوان بی‌تفاوت به آن نباشیم [که شرکت می‌کنیم هر چه شد، شد یا شرکت می‌کنیم اگر رسیدیم می‌خوانیم و خوب امتحان می‌دهیم، اگر نه هم که چیزی را از دست نداده‌ایم] از سوی دیگر باید به این نکته توجه کنیم که با توجه به آن چیزی که در آیین‌نامه اجرایی آمده است، به‌نظر می‌رسد که نمره‌هایی که در طرح ترمیم معدل به‌دست می‌اید نمره‌ی ملاک خواهد بود، چون تأکید کرده این نمره‌ها در سامانه‌ی ساحت ثبت می‌شود و جزو مستندات قرار می‌گیرد [مگر اینکه مسئولان در این زمینه شفاف‌سازی کرده و چیز دیگری بگویند].

مهندس جلال سلیمی، مشاور آموزشی نشر دریافت و مرکز مشاوره تحصیلی رتبه‌سازان rotbesazan.ir

 پاسخ‌مهندس سلیمی به برخی پرسش‌ها در تارنمای رتبه‌سازان:

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

پرسش:
این طرح برای کنکور ۹۶هست؟! میشه برای شهریورثبت نام کنیم؟!
پاسخ:
بله می‌توانید در شهریور ماه هم شرکت کنید.
.
پرسش:
میشه الان ثبت نام کرد ودر امتحانات شهریور شرکت کنم برای کنکور۹۶؟! یا این طرح فقط برای کنکور ۹۵هست؟!
پاسخ:
فعلا برای کنکور ۹۵ مطرح شده است.

پرسش:

آیا امکانش هست که تاثیر معدل قطعی اعلام بشه آخه من دو به شک هستم می‌ترسم ترمیم معدل شرکت کنم بعد معدل برداشته بشه اون وقت حداقل یک ماه از من تلف شده تو رو خدا یه راه حل به من بگید ممنون میشم از شما
پاسخ:
منتظر رای مجلس هستیم فعلا مشخص نیست

پرسش:
سلام ببخشید چون این کار فقط یک‌بار انجام می‌شود، نمیشه شهریور‌ماه شرکت کرد؟ اگه بخواهیم شهریور شرکت کنیم باید از الآن ثبت نام کرد؟!
پاسخ:
به مراکز بزرگسال یا روزانه‌های دولتی مراجعه کنید و بپرسید.

پرسش:
سلام آیا نمرات جدید ترمیم معدل در کنکور ۹۵ اعمال می‌شود ؟ سازمان سنجش پاسخ گوی این سوال نیست.
پاسخ:
این طرح فعلا برای کنکور ۹۵ مطرح شده است

پرسش:
یعنی اگر بخواهیم شرکت کنیم باید بریم به یک مدرسه‌ی دولتی تو منطقه ی خودمون مدارکمونو ببریم و بگیم می خوایم تو آزمون برای ترمیم نمره شرکت کنیم درسته؟ یعنی سایتی نداره که ازون طریق ثبت نام کنیم؟
پاسخ:
بله سایتی برای ثبت نام نیست.

دیدگاه‌شما: امین   شهر : خرم آباد    ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
سلام …من ثبت نام کردم واس ترمیم…به ازای هر واحد درسی ۶۰۰۰ تومان گرفتند…یعنی مثلا به ازای زیست که چهار واحده بیست و چهار هزار تومان و ریاضی و شیمی و فیزیک سه واحدی ۱۸۰۰۰ تومان!!!

دیدگاه‌شما: ف.ف ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ شهرستان فراشبند استان فارس
سلام من از شهرستان هستم زنگ زدم اموزش و پرورش منطقه خودمون گفت به ازای هر درس بیست و پنج هزار تومن.یعنی به خاطر این امتحانات من باید ۲۵۰ هزار تومن بدم؟؟ این انصافه واقعا ؟؟ اخه چرا اینقدر گرون من باید چیکار کنم؟؟ چرا هرکی یه قیمتی میگه؟!یعنی سنجش نمیدونه که دانش اموزا توانایی پرداخت همچین مبلغ سنگینی رو ندارن؟

دیدگاه‌شما: محمدحسین ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ من ثبت نام کردم قضیه از این قراره:
فارغ التحصیل دوره متوسطه (یعنی کسی که سال سوم دبیرستان قبول شده و تموم کرده)می تونه با در دست داشتن کپی شناسنامه ٰ؛ کپی کارت ملی ؛ گواهی موقت یادائم پایان دوره متوسطه (که مهر مدرسه روشه) ۶ قطعه عکس پشت نویسی شده ۳*۴ و پر کردن فرم در خواست ترمیم و واریز فیش مربوطه (در شهرستان قیمت به ازای هر درس ۷۰۰۰ تومان و شهریه ۲۳۰۰۰ تومان) به حساب مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنه زمان دادن کارت ورود به جلسه ۲۰ اردیبهشت است و زمان اولین امتحان ۲۵ اردیبهشت درس شیمی ۳ برای ریاضی وتجربی است فقط زمان ثبت نام تاکم است پس بجنبید بازم سوالی داشتین زیر کامنت بپرسین

دیدگاه‌شما: تینا ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
من با آموزش پرورش که تماس گرفتم گفتند چون امتحان‌ها به‌خاطر ماه رمضان از بیست‌و‌پنجم شروع می‌شود در‌نهایت تا ۱۴یا ۱۵ اردیبهشت فرصت نام‌نویسی ترمیم معدل دارید.

(فروردین۱۳۹۴) بخشنامه‌ی ترمیم معدل و ریزگانِ آن:

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

با جست‌و‌جویی در تارکده(اینترنت) به فرتور(عکس) های زیر از بخش‌نامه‌ی ترمیم معدل و ریزگان(جزئیات) آن برمی‌خوریم که در ادامه خواهید دید و شاید پاسخ برخی پرسش‌هایتان را درآن‌ها بیابید:

tarmim moaddel 01

tarmim moaddel 02

tarmim moaddel 03

tarmim moaddel 04

tarmim moaddel 05

tarmim moaddel 06

tarmim moaddel 07

tarmim moaddel 08

tarmim moaddel 09

tarmim moaddel 10

منبع: g-nam.com

.

(۲دی۱۳۹۴) پاسخ به ۱۰پرسش رایج درباره‌ی قانون ترمیم معدل – مهندس جلال سلیمی

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

* سلام آقای سلیمی تو رو خدا جواب بدین امتحان ترمیم معدل امسال دی برگزار میشه یا خرداد تو رو خدا جواب بدین.

# قطعاً دی برگزار نمی‌شود، امّا به نظر، در خرداد ماه این موضوع محقق شود؛ چون طبق تیتر خبر و مصوبه‌ی اولیه، هدف ترمیم نمرات نهایی برای کنکور ۹۵ عنوان شده است.

.
* آقای سلیمی سلام. ببخشید. اگر در طرح ترمیم معدل شرکت کردیم و بعدش نمره‌مون از قبل هم کمتر شد، چی میشه اون‌وقت؟ کدومش مورد تأییده؟

# مصوبه‌ی اولیه اشاره کرده است که نمره‌ی بهتر قابل قبول خواهد بود. پس نگران افت نمره نباید باشید.

.
* سلام سؤالی که می‌دونم ذهن همه‌ی مارو مشغول کرده : ثبت‌نام کنکور بهمن‌ماهه، ولی ما خرداد برای ترمیم امتحان می‌دیم چطوری معدل جدیدمون رو برای کنکور حساب می‌کنن معدلی که تو ثبت‌نام کنکور می‌نویسیم معدل قبلیه آخه ؟

# مهم زمان اعلام نتایج است و نه زمان ثبت‌نام. سازمان سنجش برای پردازش اطلاعات قبل از اعلام نتایج نمرات نهایی را مورد استفاده قرار می‌دهد و نمرات به‌طور سیستمی و اتوماتیک به سازمان سنجش ارسال می‌گردد. در سال‌های قبل هم داوطلبانی داشتیم که نمراتشان دی‌ماه کامل می‌شد در‌حالی‌که ثبت‌نام در آذر ماه بود و حتی در سال ۹۲ نمرات دیپلم برخی داوطلبان (به استناد گزارش سازمان سنجش )در تیرماه به این سازمان ارسال شد. جای نگرانی نیست. شما به درس‌خواندن و ارتقای نمره فکر کنید، باقی مسائل مربوط به همکاری سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش است که تعریف شده و دائمی است.
حتّی در هنگام دریافت کارنامه‌ی کنکور در مرداد‌ماه دوباره نمرات هر فرد را برایش نمایش می‌دهند تا اگر اعتراضی دارد یا تغییری لازم است در نمرات او اعمال شود!

.

* سلام. من امسال چهارم دبیرستان و داوطلب رشته‌ی تجربی هستم.
از اوّل تابستون برای این طرح ترمیم نمرات نهایی تو سایت‌های مختلف گشتم و از همه‌کس پرسیدم، بازم هنوز نفهمیدم تکلیفم چیه.
میشه لطفاً دقیق به این چند سؤالم جواب بدین؟ واقعاً ممنون میشم. ذهنم‌و خیلی درگیر کرده و درست نمی‌تونم درس بخونم.
-طرح ترمیم دقیقاً کِیه؟؟خرداده؟
-اگر خرداده آیا با امتحانات نهایی چهارم تداخل نداره؟ این خیلی مهمّه برام
-این امتحانات که هیچ شرط نمره که نداره درسته؟ اگه بالای ۱۸ باشیم درسی رو می‌تونیم امتحان بدیم؟
-برای ثبت‌نام به‌عنوان داوطلب آزاد باید کجا بریم؟

# لطفاً پاسخ‌های قبلی را بخوانید. همه را گفته‌ایم.
احتمالاً خرداد. دی امسال نخواهدبود.
امتحانات سال سوم و پیش‌دانشگاهی حتّی اگر روزاش یکی باشه، ساعتش هیچ‌وقت تداخل نداشته است.
شرط نمره برای شرکت ندارد، ولی فقط یک‌بار امکان استفاده دارید.
برای ثبت‌نام به‌عنوان داوطلب آزاد به آموزش و پرورش یا شاید سایت این سازمان یا وزارت‌خانه باید مراجعه شود. آیین‌نامه که منتشر شود، نحوه‌ی ثبت نام مشخص خواهد شد.

.
* آقای توکّلی در‌خصوص بحث ترمیم معدل فرمودن که داوطلبی اگر عنوان دیپلم و گروه آزمایشی وی متغیر باشد، حق شرکت در ترمیم معدل را ندارد. آیا میشه به صحبت ایشون استناد کرد و این مورد در آیین‌نامه تلقی شود؟
# به‌نظر منظورشان این بود امکان تغییر رشته در امتحان مجدّد نیست و نمرات در گروه قبلی باید ترمیم شود. در مقاله‌ی ترمیم معدل توضیح دادیم که درس‌های مؤثر دیپلم‌های مختلف در گروه‌های آزمایشی مختلف کدام درس‌ها هستند. می‌توان در ترمیم نمره‌ی ‌همان درس‌های مؤثر ثبت‌نام کرد.

.
*سلام
من معدلم ۱۴.۷۶
زیست ۱۳.۷۵
شیمی۱۷.۵
ریاضی۱۸
فیزیک۱۶
دینی۱۳.۷۵
عربی۱۱
زبان۱۶
ادبیات۱۸
زبان فارسی ۱۰
زمین۱۰
درصورت احتمال یک درصدی اجرا نشدن ترمیم معدل، با این معدل و نمرات تو منطقه ۳ در تجربی امکان رتبه‌ی زیر ۱۰۰۰ آوردن هست؟
ممنون میشم راهنماییم کنین و از نگرانی درم بیارین آخه بعضی مشاورا جواب واقع‌بینانه نمی‌دن. بعضی‌ها امیدواری الکی و بعضی‌ها هم ناامیدی کاذب. ممنون میشم شما راهنماییم کنین.

# با این معدل کسب رتبه‌ی زیر ۱۰۰۰ خیلی خیلی سخت است. در سایت رتبه‌سازان، نمونه‌ی رتبه و معدل داوطلبان کنکور ۹۴ را منتشر کرده‌ایم تا در هر سه منطقه و هر سه رشته ببینید با چه معدلی چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند.حتماً ملاحظه کنید تا خیالتان راحت شود.
به نظر لازم است در درس‌های زیست و فیزیک و دینی و عربی و زبان فارسی و زمین، در ترمیم معدل شرکت کنید.

.

*سلام کسی که الآن دانشجو هستش و ورودی مهر۹۴ هستش و ۵سال پشت کنکور بوده، آیا می‌تونه واسه‌ی ترمیم معدلش توی امتحانات شرکت کنه؟

#بله. امّا اگر در دوره‌ی روزانه پذیرفته شده باشید، امکان شرکت در کنکور ۹۵ را نخواهید داشت، مگر با اجازه‌ی کتبی از سازمان سنجش. در‌غیر‌این‌صورت هیچ مشکلی نخواهید داشت.

* سلام به جناب جلال سلیمی
باتوجه به اینکه از کنکور ۹۵ معدل کتبی پیش‌دانشگاهی ۵ درصد تأثیر داره آیا ترمیم معدل شامل پیش‌دانشگاهیم می‌شود؟ ممنون

# خیر نیست. این کار در‌حال‌حاضر فقط شامل درس‌های امتحان نهایی سوم دبیرستان است.

.

* سلام. ببخشید کسی دارای دیپلم رشته‌ی ریاضی هست، تجربی کنکور بده چه درس‌هایی رو برای ترمیم معدل بایدشرکت کنه. اگه میشه کامل بگید مرسی از لطفتون.و

#عمومی، شیمی، فیزیک و حسابان نمرات موثر شما در کنکورتان خواهدبود.

.

* آقای سلیمی من دانشجوی دانشگاه روزانه‌ام. آیا برای شرکت در امتحان ترمیم معدل باید از دانشگاه انصراف بدم؟ یا شهریور‌ماه هم می‌تونم تو امتحان‌های ترمیم معدل شرکت کنم؟

# برای پاسخ به قسمت اوّل سؤال شما بایدمنتظر انتشار آیین‌نامه‌ی اجرایی این طرح باشیم. امّا پاسخ قسمت دوّم سؤال شما مثبت است و تأکید شده هر فرد یک‌بار می‌تواند در امتحانات ترمیم معدل نهایی سوم در خرداد یا شهریور یا دی شرکت کند.

 

emtehan test stress cartoon

.

(۱دی۱۳۹۴) مهندس جلال سلیمی –  مهندس مسعود ادیب قیصری

مقاله ترمیم نمرات نهایی سوم دبیرستان یا ترمیم معدل چیست و چگونه اجرا خواهد شد؟(برای بارگیری کلیک کنید)

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

متن مقاله:

.

ازکنکور سال ۸۵ تا کنون نمرات نهایی سال سوم دبیرستان به شکلهای گوناگون در نتایج کنکورهای سراسری نقش ایفا‌کرده است. در ابتدا متولیان آموزش کشور تصمیم گرفتند تا نمرات نهایی را بصورت تاثیر مثبت ۱۵ درصدی در نتایج کنکور سراسری اعمال نمایند تا کسانی که دارای نمرات کم هستند، خیلی زیان نبینند. در ادامه این تاثیر به ۲۵% افزایش یافت و در کنکور ۹۳ و ۹۴ تاثیر نمرات نهایی، درس به درس و به صورت قطعی برای تمام شرکت کنندگان در نظر گرفته شد.

این میزان تأثیر و آن هم به صورت قطعی، باعث شد تا دیگر امکان دست‌یابی به رتبه های خیلی خوب و عالی فقط برای کسانی که نمرات نهایی سوم دبیرستان آنها فوق العاده خوب است،امکان پذیر باشد. به طوری که رتبه های زیر ۱۰۰۰ در گروه های ریاضی و تجربی تقریباً در هر سه سهمیه منطقه معدل های بالای ۱۹ در امتحانات نهایی دارند. به‌ندرت هم می توان افرادی را با رتبه خوب و نمرات پایین تر از ۱۹ در کنکور چند سال اخیر مشاهده کرد.

در هر صورت کسب نمرات خوب در امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان یکی از پیش شرط های کسب رتبه‌ی خوب در کنکور سراسری و قبولی در رشته و دانشگاه های اصلی کشور می باشد.

پس از این تحولات آن‌چه به‌صورت یک نیاز مبرم در عرصه آموزش دبیرستان خودنمایی کرد امکان جبران و ترمیم نمرات نهایی سال سوم دبیرستان بود. این درخواست به‌حق داوطلبان از این جهت قابل بررسی بود که در سالهای ۸۴ تا ۹۲ نمرات نهایی سال سوم دبیرستان  در پذیرش در رشته های مهم دانشگاهی به این شکل تعیین کننده به نظر نمی رسید و تاثیراین نمرات تا این حد بالا و قطعی نبود.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ مسولان محترم آموزش و پرورش و سازمان سنجش مقدماتی را برای ترمیم نمرات امتحانات نهایی سوم دبیرستان فراهم نمودند. این مقدمات که بیشتر در مصاحبه ها و اخبار منعکس شد شامل نکات مهم و موثری است که می توان به صورت تیترهای زیر آنها را خلاصه و ارائه کرد.

–         این قانون با توجه به بیانات دبیر کل شورای عالی آموزش وپرورش برای داوطلبان کنکور ۹۵ تدوین شده و باید امکان اجرای آن تا قبل از برگزاری کنکور ۹۵ فراهم گردد.

–         با توجه به مصوبه اولیه در شورای آموزش عالی آموزش و پرورش، هر داوطلب حق یک بار شرکت در این امتحانات برای ترمیم نمرات خود را خواهد داشت و این امتحانات در خرداد و شهریور و دی برگزار خواهند شد. با توجه به اعلام نتایج در مرداد ماه هر سال داوطلبان کنکور سراسری ۹۵ باید در خرداد در این امتحانات شرکت کنند.

–         در خبرها و مصاحبه ها اعلام شد که شرکت در این امتحانات با پرداخت هزینه خواهد بود. اما بعید به نظر می رسد هزینه قابل توجه یا چشمگیر باشد و جای نگرانی نیست.

–         هر فرد حق دارد یک درس یا تمام دروس را برای ترمیم نمره ثبت نام نماید و طبق اعلام مسوولان در هر صورت نمره بالاتر به سازمان سنجش اعلام خواهد شد. پس نباید نگرانی بابت افت نمره نسبت به امتحان قبلی داشته باشیم.

–         با توجه به این که تمام داوطلبانی که بعد از سال ۱۳۸۴ موفق به گرفتن دیپلم شده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهند بود، تمام همین داوطلبان امکان شرکت در امتحانات ترمیم معدل نهایی را خواهند داشت.

–         این تغییر نمرات برای بهبود وضعیت داوطلب در کنکور خواهد بود و در خبرها به این اشاره ای نشده که به فرد دیپلم جدیدی با معدل جدید بدهند.چرا که هدف از اجرای طرح چیز دیگریست.

–         با توجه به مصاحبه منتشر شده از سوی آقای حسین توکلی معاون سازمان سنجش، این طرح برای داوطلبان در رشته تحصیلی دیپلم آنها میسر است. یعنی کسی که دیپلم ریاضی دارد فقط حق شرکت در دروس امتحان نهایی گروه ریاضی را خواهد داشت حتی اگر قصد شرکت در گروه آزمایشی تجربی یا انسانی را داشته باشد. با این اظهار نظر باید گفت داوطلبانی که گروه آزمایشی کنکورشان متفاوت با نوع دیپلم آنهاست طبق جدول زیر باید درس های مد نظر خود را برای ترمیم نمره نهایی انتخاب کنند.

دیپلم کدام گروه هستید؟در چه گروه آزمایشی می خواهید شرکت کنید؟درس های موثر در کنکورتان که به ترمیم نمراتش باید توجه کرد
دیپلم انسانی دارممی خواهم در کنکور ریاضی شرکت کنمزبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم انسانی دارممی خواهم در کنکور تجربی شرکت کنمزبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم تجربی دارممی خواهم در کنکور انسانی شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – ریاضی۳
دیپلم تجربی دارممی خواهم در کنکور ریاضی شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – شیمی۳ – فیزیک ۳
دیپلم ریاضی دارممی خواهم در کنکور انسانی شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – حسابان
دیپلم ریاضی دارممی خواهم در کنکور تجربی شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – شیمی۳ – فیزیک ۳- حسابان
دیپلم ریاضی دارممی خواهم در کنکور هنر شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ –فیزیک ۳- حسابان
دیپلم تجربی دارممی خواهم در کنکور هنر شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – ریاضی ۳ – فیزیک۳
دیپلم انسانی دارممی خواهم در کنکور هنر شرکت کنمزبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم انسانی یا تجربی یا ریاضی دارممی خواهم در کنکور زبان های خارجه شرکت کنمادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳

درنهایت باید گفت نمرات با توجه به رتبه مد نظر داوطلب نیاز به ترمیم مجدد خواهند داشت. در جدول زیر حدود نمرات که نیاز به شرکت در آزمون ترمیم معدل دارند ذکر شده است:

اگر به رتبه بهتراز ۱۰۰۰ فکر می کنیداگر به رتبه بهتراز ۲۰۰۰ فکر می کنیداگر به رتبه بهتراز ۵۰۰۰ فکر می کنیداگر به رتبه بهتراز ۸۰۰۰ فکر می کنیداگر به رتبه بهتراز ۱۰۰۰۰ فکر می کنیداگر به رتبه بهتراز  ۱۵۰۰۰ فکر می کنید
نمرات زیر ۱۹ نیاز به ترمیم داردنمرات زیر ۵/۱۸نیاز به ترمیم داردنمرات زیر ۱۸ نیاز به ترمیم داردنمرات زیر ۱۷ نیاز به ترمیم داردنمرات زیر ۱۶ نیاز به ترمیم داردنمرات زیر ۱۵ نیاز به ترمیم دارد

 

با تمام این اطلاعات و مصاحبه ها همچنان باید منتظر انتشار آیین نامه برگزاری امتحانات ترمیم معدل باشیم تا بتوان در مورد موضوعات دیگر اظهار نظر کرد.

مهندس جلال سلیمی  مشاور تحصیلی و مدیر سایت رتبه سازان و مهندس مسعود ادیب قیصری

www.rotbesazan.ir 

.

(۲۹آبان۱۳۹۴) حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و پاسخ به پرسش‌های ترمیم معدل:

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

پرسش‌ها: […]

پاسخ: برای تاثیر معدل در کنکور تا زمان حذف آن، ما پیشنهاد دادیم که در سه سال آخر امتحان دبیرستان‌ها نهایی برگزار شود چون ارزشیابی بهتر و عادلانه تر است . به هرحال در تاثیر معدل باید در نظر گرفت همانطور که کاربری هم کامنت گذاشته نتوانسته خوب امتحان دهد . برای همین به داوطلب پیشنهاد ترمیم معدل داده شد و آموزش و پرورش هم قبول و اعلام کرد دوباره امتحان بدهند اما یک بار می توانند این کار را انجام دهند.

– جزییات شرایط ترمیم معدل را آموزش و پرورش اعلام کرده است و ارتباطی به ما ندارد.

پرسش: – آیا کسی که تغییر رشته داده می تواند در این طرح ترمیم معدل دیپلم را عوض کنم؟؟مقصودم این هست که می توانم دوباره به قصد دیپلم تجربی،،امتحان نهایی ها رو شرکت کنم؟

پاسخ: ترمیم معدل برای کسانی است که می‌خواهند در رشته‌ی دیپلم خودشان در کنکور شرکت کنند. کسی که قصد شرکت در رشته غیر همنام دیپلم دارد یا بابد تغییر رشته بدهد وکتاب‌های لازم را امتحان بدهد مثلا کسی که از رشته ریاضی فیزیک به تجربی می رود باید امتحان زیست بدهد. اما اگر بعد از دیپلم قصد این تغییر را دارد باید تنها کتاب‌ها را بخواند و در آزمون مربوطه شرکت کند.

 (۶آبان۱۳۹۴) مصوبه نحوه ترمیم نمره درس‌های امتحان نهایی دانش آموزان تأیید شد.

[یگان خبرهای آموزشی تارنمای نشر دریافت] :

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: مصوبه نحوه ترمیم نمره درس‌های امتحان نهایی فارغ التحصیلان دوره متوسطه توسط رئیس جمهور تأیید شد.
دکتر مهدی نوید دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه‌ی نهصد و پانزدهمین (۹۱۵) جلسه این شورا، اظهار داشت: در اجرای قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و به منظور ایجاد زمینه برای ارتقای سوابق تحصیلی دانش آموزان و تأثیر آن در آزمون ورودی دانشگاه‌ها این ماده واحده به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و تایید رئیس جمهور محترم رسیده است.
دکتر نوید خاطر نشان کرد: براساس این قانون به فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال ۸۴ به بعد) که متقاضی ترمیم و ارتقای نمرات دروس نهایی خود می‌باشند، اجازه داده می‌شود صرفاً برای یک بار به شیوه‌ی داوطلب آزاد، ثبت نام نموده و در یکی از نوبت‌های امتحانی (خرداد، شهریور و دی ماه)، درس‌های مورد نظر خود را دوباره انتخاب و در آزمون مربوط شرکت نمایند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تهیه‌ی شیوه‌نامه‌ی اجرایی این مصوبه توسط وزارت آموزش و پرورش، گفت: هزینه‌های مربوط به برگزاری امتحانات و صدور گواهینامه‌های لازم بر عهده داوطلبان می‌باشد.