تجمیع کنکورهای آزاد و سراسری

۲۳ آذر ۱۳۹۱

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح جزئیات مصوبات کمیته ماده ۴ کنکور گفت: براساس مصوبات این کمیته پذیرش در رشته‌های بدون کنکور ۲ بار در سال صورت می‌گیرد.
ابراهیم خدایی با اشاره به تازه ترین مصوبات کارگروه حذف کنکور، اظهار داشت: براساس مصوبه کارگروه ماده‌ی (۴) قانون پذیرش دانشجو، پذیرش دانشجو در تعدادی از کد رشته‌محل‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، بدون برگزاری آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی تعریف‌شده در قانون پذیرش دانشجو مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی صورت می‌پذیرد.
وی ادامه داد: پذیرش برای این کد رشته محل‌ها در سال جاری و از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۹۱ شروع خواهد شد، که شرایط، ضوابط، نام و عنوان کد رشته محل‌‌های مذکور در دفترچه ثبت‌نام آنها که در نیمه دوم دی ماه حسب مورد از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، منتشر خواهد شد. به گفته رئیس سازمان سنجش، برای کد رشته محل‌هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند، باید داوطلبان به نکاتی توجه کنند.

– پذیرش بدون آزمون ۲ بار در سال
خدایی در این باره اظهار داشت: پذیرش بدون آزمون در سال دو بار صورت می‌پذیرد که ثبت‌نام برای ورودی مهرماه در نیمه دوم مرداد ماه و ثبت‌نام برای ورودی‌های نیم‌سال دوم در نیمه‌ی دوم دی‌ماه صورت می‌گیرد، هم‌چنین کد رشته‌محل‌‌های بدون آزمون که پذیرش آنها از طریق سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد، شامل کد رشته محل‌ های علوم پزشکی نمی‌شود.
به گفته‌ی رئیس سازمان سنجش، ثبت‌نام برای کدرشته محل‌های بدون آزمون دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی توسط سازمان سنجش آموزش کشور و برای کد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی، توسط مرکز آزمون دانشگاه مذکور صورت می‌پذیرد.

– اجازه انتقال و تغییر رشته در رشته های بدون آزمون داده‌نمی‌شود!
وی گفت: کد رشته‌محل‌هایی که پذیرش آن‌ها از طریق سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد از هیچ روش دیگری (آزمون، فراگیر و …) پذیرش نخواهندداشت و داوطلبانی که از طریق سوابق تحصیلی برای رشته محل پذیرش می‌گیرند، اجازه انتقال یا تغییر رشته به رشته محل دیگری را که پذیرش آن‌ها با آزمون است، ندارند.

– پذیرش بدون آزمون در دوره‌های تحصیلات تکمیلی صورت نمی‌گیرد.
خدایی افزود: پذیرش بدون آزمون شامل آزمون‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کاردانی به کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نمی شود.
این مقام مسئول در سازمان سنجش توجه داوطلبان را به برخی نکات در این زمینه جلب کرد و گفت: ثبت‌نام و پذیرش رشته محل‌های آزمونی دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد گرفت و برای سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام و آزمون مجزایی نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب کد رشته‌محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی لازم است که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ ثبت‌نام کنند و به همین منظور این داوطلبان می‌توانند از روز دوشنبه ۲۰/۹/۱۳۹۱ لغایت روز شنبه ۲۵/۹/۱۳۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش اقدام به ثبت‌نام کنند.
خدایی تأکید کرد که هم‌چنین داوطلبانی که در تاریخ مقرر موفق به ثبت‌نام نشوند، می‌توانند از روز دوشنبه ۳۰/۱۱/۹۱ لغایت پنج شنبه ۳/۱۲/۹۱ اقدام به ثبت‌نام کنند و پذیرش داوطلبان علاقه‌مند کد رشته محل‌‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی براساس شرایط و ضوابط آزمون سراسری که در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ (دفترچه‌ی شماره ۱) درج شده است و همچنین سایر شرایط و ضوابط که در دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ (دفترچه‌ی شماره ۲) درج خواهدشد صورت می‌پذیرد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

مسئول صفحه‌ی خبر: مهندس پویا سلطان‌تبار