شرایط ورود به دانشگاه بدون کنکور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

۱۹ دی ۱۳۹۱

خلاصه‌ی خبر:
۱- کنکور دانشگاه آزاد حذف شد و امسال تنها کنکور سراسری برگزار می‌شود؛ بنابراین پذیرفته شدن در رشته‌های آزمونی دانشگاه آزاد، براساس رتبه‌ی کنکور سراسری خواهدبود.
۲- امکان پذیرفته‌شدن در رشته‌محل‌های غیر آزمونیِ دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و غیرانتفاعی در سال ۹۱ فقط برای فارغ‌التحصیلان دوره‌ی پیش‌دانشگاهی وجود دارد و دانش‌آموزانی که به پذیرفته‌شدن در این رشته‌محل‌ها دل‌بسته‌اند، باید پس از گرفتن گواهی‌نامه‌ی پیش‌دانشگاهی خود، مردادماه برای ثبت‌نام در این رشته‌ها اقدام کنند. ملاک قبولی در این رشته‌محل‌ها معدل سال سوم دبیرستان است و نیازی به شرکت در آزمون سراسری نیست.

براساس مصوبه‌ی کارگروه ماده ۴ قانون پذیرش دانشجو، پذیرش دانشجو در تعدادی از کد رشته‌محل‌های تحصیلی (برای حدود ۱۰۰۰۰ کد رشته‌محل) دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، بدون برگزاری آزمون و براساس سوابق تحصیلی دیپلم متقاضیان صورت می‌پذیرد که توجه داوطلبان را دراین‌خصوص به موارد ذیل معطوف می‌دارد.

۱-پذیرش بدون آزمون در سال دوبار صورت می‌پذیرد که ثبت‌نام برای ورودی مهرماه در نیمه‌ی دوم مردادماه و ثبت‌نام برای ورودی‌های نیم‌سال دوم در نیمه‌ی دوم دی ماه صورت می‌گیرد.

۲- کد رشته‌محل‌‌های بدون آزمون که پذیرش آن‌ها از طریق سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد، شامل کد رشته‌محل‌های علوم پزشکی نمی‌شود.

۳- ثبت‌نام برای کد رشته‌محل‌های بدون آزمون دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی توسط سازمان سنجش آموزش کشور و برای کد رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی، توسط مرکز آزمون دانشگاه مذکور صورت می‌پذیرد.

۴- کد رشته‌محل‌هایی که پذیرش آن‌ها از طریق سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد از هیچ روش دیگری (آزمون، فراگیر و …) پذیرش نخواهندداشت.

۵- داوطلبانی که از طریق سوابق تحصیلی برای رشته‌محل پذیرش می‌گیرند، اجازه انتقال یا تغییر رشته به رشته‌محل دیگری را که پذیرش آن‌ها با آزمون است، ندارند.

۶-پذیرش بدون آزمون شامل آزمون‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کاردانی به کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نمی‌باشد.

برای سایر کد رشته‌محل‌های که پذیرش آن‌ها از طریق آزمون صورت می‌گیرد توجه به نکات ذیل ضروری است:

۱- ثبت‌نام و پذیرش رشته‌محل‌های آزمونی دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهدگرفت و برای سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام و آزمون مجزایی نخواهدداشت. لذا داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب کد رشته‌محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی لازم است که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ ثبت‌نام نمایند. به همین منظور این داوطلبان می‌توانند از دوشنبه ۲۰/۹/۹۱ لغایت روز شنبه ۲۵/۹/۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش اقدام به ثبت‌نام نمایند. هم‌چنینداوطلبانی که در تاریخ مقرر موفق به ثبت‌نام نشوند، می‌توانند از روز دوشنبه ۳۰/۱۱/۹۱ لغایت پنج شنبه ۳/۱۲/۹۱ اقدام به ثبت‌نام کنند.

۲-پذیرش داوطلبان علاقه‌مند کد رشته‌محل‌‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی براساس شرایط و ضوابط آزمون سراسری که در دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ (دفترچه‌ی شماره ۱) درج شده‌است و هم‌چنین سایر شرایط و ضوابط که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ (دفترچه‌ی شماره ۲) درج خواهدشد صورت می‌پذیرد.

۳- پذیرش برای این کد رشته‌محل‌‌ها در سال جاری و از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ شروع خواهدشد.

۴- شرایط، ضوابط، فهرست کد رشته‌محل‌‌های تحصیلی، نحوه‌ی ثبت‌نام، انتخاب کد رشته‌محل‌های تحصیلی و نحوه‌ی گزینش دانشجو در کد رشته‌محل‌های مذکور بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱، از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه مذکور در نیمه‌ی دوم دی ماه ۱۳۹۱ و در تاریخ درنظرگرفته‌شده، اعلام خواهدشد.

۵- شرایط، ضوابط، فهرست کد رشته‌محل‌های تحصیلی، نحوه‌ی ثبت‌نام، انتخاب کد رشته‌محل‌های تحصیلی و نحوه‌ی گزینش دانشجو در کد رشته‌محل‌های تحصیلی بدون آزمون در دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ توسط سازمان سنجش آموزش کشور و به‌صورت دفترچه تنظیم و دفترچه‌ی راهنمای مذکور از روز یکشنبه ۱۷/۱۰/۱۳۹۱ برروی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد.

۶- براساس برنامه‌زمانی پیش‌بینی‌شده ثبت‌نام و انتخاب‌رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو در کد ‌رشته‌محل‌های دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی (کد رشته‌محل‌های تحصیلی بدون آزمون) برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ از روز دوشنبه ۱۸/۱۰/۱۳۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز و در روز یکشنبه ۲۴/۱۰/۱۳۹۱ پایان می‌پذیرد.

۷- اطلاعیه‌ی این سازمان درباره‌ی شرایط، ضوابط، تاریخ و نحوه‌ی ثبت‌نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو در کد رشته‌محل‌های تحصیلی بدون آزمون دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی از روز شنبه ۱۶/۱۰/۱۳۹۱ برروی سایت سازمان قرار می‌گیرد و در نشریه‌ی پیک سنجش روز دوشنبه ۱۸/۱۰/۱۳۹۱ نیز منتشر خواهد شد.

۸- کلیه‌ی متقاضیان ضرورت دارد واجد شرایط عمومی و اختصاصی و دیگر ضوابط مندرج در دفترچه‌ی راهنما بوده و برادران از لحاظ خدمت وظیفه‌ی عمومی منعی برای ثبت‌نام و در صورت پذیرفته‌شدن برای ادامه تحصیل، برابر مقررات مربوط که در دفترچه راهنما درج می‌گردد، نداشته‌باشند.

۹- دارندگان دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه و همچنین دارندگان گواهینامه‌ی دوره‌ی پیش‌دانشگاهی و یا شاغل در دوره‌ی پیش‌دانشگاهی که حداکثر تا ۳۰/۱۱/۱۳۹۱ موفق به اخذ گواهینامه پیش‌دانشگاهی شوند، حق ثبت‌نام و شرکت در این پذیرش را دارند.

۱۰- دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و هم‌چنین دارندگان مدرک کاردانی پیوسته فنی و حرفه‌ای و یا شاغلین به تحصیل در دوره‌های کاردانی که حداکثر تا ۳۰/۱۱/۹۱ موفق به اخذ گواهینامه‌ی کاردانی شوند، حق ثبت‌نام و شرکت در این پذیرش را دارند.

۱۱- براساس ضوابط دارندگان دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه بدون توجه به نوع دیپلم و دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره‌ی پیش‌دانشگاهی که حداکثر تا ۳۰/۱۱/۹۱ موفق به اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی می‌شوند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی می‌توانند با توجه به رشته‌های تحصیلی موردعلاقه‌ی خود منحصراً در یکی از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و یا زبان‌های خارجی ثبت‌نام نمایند

۱۲- هریک از داوطلبان علاقه‌مند به شرکت در گزینش کد رشته‌محل‌های تحصیلی بدون آزمون دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ضرورت دارد پس از مطالعه‌ی دقیق اطلاعیه‌ی منتشره‌ی سازمان و همچنین دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته (ایندفترچه از تاریخ ۱۷/۱۰/۹۱از طریق سایت سازمان قابل دسترسی است)، در صورت واجد شرایط بودن از روز دوشنبه ۱۸/۱۰/۱۳۹۱ لغایت روز یکشنبه ۲۴/۱۰/۹۱به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و پس از پرداخت مبلغ ۸۵۰۰۰ ریال (هشتاد و پنج هزار ریال) به عنوان وجه ثبت‌نام و انتخاب رشته در یک گروه آزمایشی از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آن‌ها فعال می‌باشد، نسبت به دریافت شماره‌ی پرونده و رمز ورود اقدام و سپس نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته مبادرت نمایند.

۱۳- هریک از داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در هریک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی و یا علوم انسانی با توجه به ضوابط اعلام‌شده در دفترچه‌ی راهنما در صورت علاقه‌مندی به شرکت در گزینش گروه آزمایشی هنر و یا گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و یا گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی می‌توانند با پرداختمبلغ ۸۵۰۰۰ ریال (هشتاد و پنج هزار ریال (برای گروه آزمایشی دوم (هنر یا زبان‌های خارجی) و هم‌چنین ۸۵۰۰۰ ریال (هشتاد و پنج هزار ریال) دیگر برای گروه آزمایشی سوم، نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته برای گزینش در کد رشته‌محل‌های تحصیلی گروه‌های آزمایشی دوم و یا دوم و سوم نیز اقدام نمایند. انتخاب رشته‌ی این قبیل متقاضیان در یک فرم صورت خواهدگرفت که داوطلب لازم است با توجه به علاقه نسبت به اولویت‌بندی رشته‌های خود عمل نماید.

۱۴- داوطلبانی که منحصراً علاقه‌مند به شرکت در گروه آزمایشی هنر و یا گروه آزمایشی زبان‌های خارجی می‌باشند، می‌توانند به عنوان تنها گروه آزمایشی از گروه‌های آزمایشی پنجگانه آن را انتخاب نمایند.

۱۵- داوطلبان می‌توانند بمنظور پرداخت وجه ثبت‌نام برای هریک از گروه‌های آزمایشی، نسبت به پرداخت آن از طریق دستگاه‌های خودپرداز ATM بانک صادرات ایران نیز اقدام نمایند.

۱۶- هر داوطلب می‌تواند با توجه به مفاد دفترچه‌ی راهنما و رعایت کلیه‌ی شرایط و ضوابط حداکثر ۵۰ کد رشته‌محل را از میان کد رشته‌محل‌های تحصیلی گروه آزمایشی انتخابی و یا گروه‌های آزمایشی انتخابی، انتخاب و کد رشته‌محل‌های مربوط را به‌ترتیب تقدم علاقه مرتب نماید.

۱۷- به کلیه داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود که قبل از تکمیل فرم تقاضانامه الکترونیکی ثبت‌نام و ثبت کد رشته‌محل‌های انتخابی، ابتدا نسبت به تکمیل فرم پیش‌نویس تقاضانامه و انتخاب رشته مبادرت نموده و پس از بررسی‌های لازم و اطمینان از صحت اطلاعات مربوط، حداکثر تا روز یکشنبه ۲۴/۱۰/۱۳۹۱ به سایت سازمان مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ثبت‌نام و انتخاب رشته الکترونیکی اقدام نمایند.

۱۸- اطلاعات تکمیل‌شده تقاضانامه وفرم انتخاب رشته‌ی داوطلبانی که ثبت‌نام و انتخاب رشته می‌نمایند از روز چهارشنبه ۲۰/۱۰/۹۱ لغایت روز سه‌شنبه ۲۶/۱۰/۹۱ برروی سایت سازمان به منظور مشاهده‌ی ثبت‌نام‌‌کنندگان، و در صورت لزوم ویرایش اطلاعات قبلی قرارداده‌می‌شود.

۱۹- براساس برنامه‌ی زمانی پیش‌بینی‌شده پس از گزینش نهایی، فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی هریک از کد رشته‌محل‌های تحصیلی در هفته‌ی آخر بهمن‌ماه ۱۳۹۱ برروی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده خواهدشد و پذیرفته‌شدگان مذکور ضرورت دارد براساس مفاد اطلاعیه‌ای که بهمراه فهرست اسامی آنان برروی سایت سازمان قرارمی‌گیرد، با در دست داشتن مدارک لازم ثبت‌نام در تاریخ‌های تعیین‌شده برای ثبت‌نام در کد رشته‌محل قبولی به دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی ذیربط مراجعه و ثبت‌نام نمایند.

۲۰- پذیرفته‌شدگانی که از این طریق پذیرش و به موسسات آموزش عالی معرفی می‌شوند براساس مصوبات مربوط مجاز به تغییر رشته و انتقال نمی‌باشند. لذا به‌متقاضیان تأکید می‌گردد که در انتخاب کدرشته‌محل‌های تحصیلی و اولویت‌بندی کد رشته‌محل‌ها توجه و دقت کافی مبذول نمایند. بدیهی است، پس از اعلام نتایج به هیچ تقاضایی دراین‌خصوص پاسخ داده نخواهدشد

منبع خبر: روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

مسئول صفحه‌ی خبر: مهندس پویا سلطان‌تبار

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.