پیرمرد ۷۷ ساله پیرترین داوطلب کنکور ۹۱

۶ تیر ۱۳۹۱

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به پیرترین و جوان‌ترین داوطلبان کنکور سراسری گفت: پیرترین داوطلب ۷۷ سال سن از تهران و جوان‌ترین داوطلب با ۱۴ سال سن از کرمانشاه هستند که هر دو در گروه علوم تجربی شرکت کرده‌اند. سید جلال طباطبایی در نشست خبری کنکور سراسری سال ۹۱ گفت: علاوه‌بر این افراد یک مرد متولد ۱۳۱۶ که در سال ۱۳۹۰ دیپلم گرفته‌است از آستانه‌ی اشرفیه در گروه علوم انسانی شرکت کرده‌است. هم‌چنین دو زن متولد سال ۱۳۱۹ نیز از تهران و مشهد جزو گروه مسن‌ترین داوطلبان کنکور ۹۱ هستند.
وی افزود: علاوه‌بر شرکت یک داوطلب ۱۴ ساله که متولد سال ۷۷ است، ۵ نوجوان متولد سال ۱۳۷۹ هستند که به صورت آزمایشی در این کنکور شرکت کرده‌اند. طباطبایی گفت: امسال پس از ثبت نام داوطلبان متوجه شدیم که ۵۰ هزار نفر از نظر گروه آزمایشی با دیپلم خود مغایرت داشتند که پس از بررسی‌ها و ارسال پیامک به این داوطلبان مشخص شد ۵ هزار نفر در درج دیپلم و گروه آزمایشی خود اشتباه کرده‌بودند که این موضوع حل شد.
وی افزود: ۳۴۶ حوزه‌ی آزمون در داخل کشور تعیین شده‌است و ۷۷۵ نفر هم در ۲۸ حوزه آزمون در ۲۶ کشور خارجی در آزمون سراسری امسال شرکت می‌کنند. معاون سازمان سنجش اظهار داشت: استان فارس با ۴۲ حوزه بیش‌ترین تعداد حوزه های امتحانی را دارد و پس از آن استان تهران با ۳۹ حوزه شامل ۲۷ حوزه در شهر تهران و ۱۲ حوزه در اطراف تهران، در رده بعدی قرار دارد. هم‌چنین سه میلیون دفترچه کنکور سراسری ۹۱ در ۱۸ نوع چاپ شده‌اند.
وی اضافه کرد: بیش‌ترین تعداد داوطلب در استان تهران قرار دارند که ۱۸۷ هزار نفر از داوطلبان را شامل می شود. پس از استان تهران بیش‌ترین تعداد داوطلبان در استان‌های خراسان رضوی، فارس و اصفهان قرار دارند. طباطبایی گفت: بیش‌ترین تعداد داوطلب گروه ریاضی و فنی در استان اصفهان، بیش‌ترین تعداد داوطلب گروه علوم تجربی در استان فارس، بیش‌ترین تعداد داوطلب گروه علوم انسانی در استان خوزستان، بیش‌ترین تعداد داوطلب گروه هنر در استان اصفهان، بیش‌ترین تعداد داوطلب گروه زبان‌های خارجی در استان خراسان رضوی شرکت دارند.
وی با اشاره به فراهم‌شدن امکان علاقه‌مندی به دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی گفت: داوطلبان می توانند با پرداخت مبلغ مورد نظر، بخش علاقه‌مندی به این مراکز را نیز در کارت کنکور درج کنند. هم‌چنین امکان ثبت علاقه‌مندی برای رشته‌های دارای شرایط خاص و دانشگاه فرهنگیان در روزهای ۷ تا ۱۸ تیرماه وجوددارد.
معاون سازمان سنجش با اشاره به تسهیلات برای داوطلبان معلول گفت: اختصاص زمان بیش‌تر نسبت به زمان اختصاص‌یافته به سایر داوطلبان از جمله این تسهیلات است. حدود ۲ تا ۳ هزار نفر از داوطلبان در گروه معلولان قرار دارند که برای هر معلول ۱٫۳ زمان بیش‌تر درنظرگرفته‌شده و هم‌چنین برای داوطلبان نابینا دفترچه به خط بریل و برای داوطلبان کم‌بینا درشت نمایی تهیه شده‌است.
وی درباره امکان ویراستاری در کارت کنکور سراسری سال ۹۱ گفت: داوطلبان نمی‌توانند مغایرت و نقص در بخش جنس، دین، زبان خارجی امتحانی، معلولیت و بهیار کارت خود را تغییر دهند و باید برای رفع آن به باجه‌های رفع‌نقص مراجعه کنند. سایر موارد اعلامی را می‌توانند در سیستم تغییر دهند. هم‌چنین حوزه و گروه آزمایشی داوطلب به‌هیچ‌عنوان قابل‌تغییر نیست. طباطبایی اظهار داشت: اطلاعات سوابق تحصیلی هم باید به تأیید آموزش و پرورش برسد و پس از آن قابل‌تغییر خواهدبود.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

مسئول صفحه‌ی خبر: مهندس پویا سلطان‌تبار