نحوه‌ی ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور

۲۳ آذر ۱۳۹۱

مشاور عالی سازمان سنجش به مهم‌ترین نکات در خصوص ثبت‌نام کنکوریهای دانشگاه آزاد برای آزمون ۹۲ اشاره و تأکید کرد که نام‌نویسی کنکوری‌های دانشگاه آزاد همانند داوطلبان آزمون سراسری سنجش صورت می‌گیرد. حسین توکلی گفت: پس از تجمیع آزمون‌های سراسری و دانشگاه آزاد برای سال ۹۲ به برخی شرایط و ضوابط هم‌چنین تاریخ‌های مهمی اشاره کرد که در فرایند ثبت‌نام داوطلبان دانشگاه آزاد در سامانه سازمان سنجش اهمیت دارد.

– نحوه‌ی ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون
مشاور عالی سازمان سنجش درباره‌ی برخی جزئیات نحوه‌ی ثبت‌نام در پذیرش رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد، گفت: دانشگاه آزاد از طریق سامانه مرکز آزمون و سازمان سنجش توسط سامانه سنجش در دی‌ماه سال جاری دفترچه‌ی راهنمای کد رشته‌محل‌های تحصیلی بدون آزمون را منتشر می‌کند. وی گفت: گزینش در کدرشته محل‌های بدون کنکور، هر سال در مهرماه و بهمن‌ماه صورت می‌گیرد و دفترچه‌های راهنمای ثبت‌نام در مرداد و دی‌ماه همان سال برای ثبت‌نام و راهنمای داوطلبان شرکت‌کننده در مرحله بدون آزمون، منتشر می‌شود.
توکلی درخصوص تعیین تکلیف تفکیک رشته های بدون آزمون و با آزمون برای داوطلبان، گفت: داوطلبان حتماً در مرحله‌ی ثبت‌نام با آزمون شرکت کنند و پس از اعلام اسامی رشته‌های بدون آزمون می‌توانند در مرحله بدون آزمون نیز شرکت کنند.

– ضوابط ثبت‌نام دانشگاه آزادی ها در کنکور سنجش
توکلی در خصوص داوطلبانی که علاقمند هستند در پذیرش با آزمون رشته های دانشگاه آزاد شرکت کنند، اظهار داشت: این داوطلبان تا شنبه ۲۵ آذرماه می‌توانند همانند سایر داوطلبان آزمون سراسری سازمان سنجش به سامانه این سازمان به نشانیwww.sanjesh.org مراجعه و با خرید کارت اعتباری از دفاتر پست، دستگاههای خودپرداز بانک صادرات یا توسط کارتهای شتاب و مراجعه به سامانه سازمان سنجش نسبت به خرید کارت اعتباری برای آغاز ثبت‌نام اقدام کنند.
به گفته این مقام مسئول در سازمان سنجش، روند ثبت‌نام داوطلبان دانشگاه آزاد هیچ تفاوتی با سایر داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری ندارد و تنها در زمان مقتضی کد رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد و کنکور سراسری برای انتخاب رشته و پذیرش در این دانشگاه‌ها از سوی سازمان سنجش اعلام خواهدشد. وی تأکید کرد که پس از اعلام کد رشته‌ها، داوطلبان می‌توانند دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی را هم انتخاب کنند.
وی اظهار داشت: داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب کد رشته‌محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی لازم است که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۲ ثبت‌نام کنند و به همین منظور این داوطلبان می‌توانند از امروز دوشنبه ۲۰/۹/۱۳۹۱ لغایت روز شنبه ۲۵/۹/۱۳۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش اقدام به ثبت‌نام کنند.

– زمان ثبت‌نام با تأخیر و اعلام نتایج
سخنگوی سازمان سنجش در خصوص آن دسته از داوطلبان دانشگاه آزاد که در موعد مقرر مهلت ثبت‌نام ندارند اعلام کرد که ثبت‌نام با تأخیر این عده از ۳۰ بهمن ماه بار دیگر آغاز خواهد شد. توکلی تأکید کرد که تمام ضوابط حاکم بر کنکور سراسری سازمان سنجش درباره‌ی دانشگاه آزاد هم صدق می‌کند و نتایج نهایی یک‌جا و در شهریورماه سال آینده اعلام خواهدشد.

– عدم حذف کنکور در رشته های پزشکی آزاد
براساس اعلام سازمان سنجش و با هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، حذف کنکور در رشته‌های علوم پزشکی موردنظر متقاضیان دانشگاه آزاد اسلامی صورت نگرفته‌است.

– برگزاری آزمون در خردادماه ۹۲
آزمون سراسری سال ۹۲ در صبح و عصر روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ خردادماه و شنبه اول تیرماه در حوزه‌های امتحانی برگزار خواهدشد.