نقد، تحلیل و بررسی پرسش های کنکور سراسری ۹۵

نقدهای سرپایی 🙂 روز کنکور را می‌توانید در پایین صفحه بخوانید، نقدهای موشکافانه  بالاتر قرار گرفته است!

نقد پرسش‌های کنکور ۹۵:

زبان و ادبیات فارسی عمومی (نگاه کلی به همه‌ی رشته‌ها+نقد کنکور ریاضی) – دکتر هامون سبطی (نقد سرپایی روز کنکور نیز پایین صفحه آمده)

 

عربی رشته تجربی – دکتر پیمان بوذری

.

عربی (رشته‌های هنر و زبان) – آقای امیر هورفر

.

زبان انگلیسی (رشته‌های ریاضی و تجربی)- دکتر شهاب اناری

.

 

معارف اسلامی (دین و زندگی) (ریاضی، تجربی و انسانی) – استاد وحیده کاغذی

.

دیفرانسیل و ریاضیات پایه – مهندس حسین هاشمی طاهری

.

هندسه (پایه و تحلیلی) – مهندس شریف‌خطیبی

.

ریاضیات گسسته، جبر و احتمال و آمار – مهندس عطا صادقی

.

ریاضیات گسسته، جبر و احتمال و آمار – مهندس علیرضا شریف‌خطیبی

.

زیست‌شناسی – دکتر علی‌محمد عمارلو   

.

زمین‌شناسی – دکتر محمد چلاجور

 

.

ریاضیات تجربی – استاد افشین ملاک‌پور

.

 

شیمی تجربی – مهندس علیرضا علمداری   

 

.

 

رسم فنی – آقای حمیدرضا شیردل

خلاقیت موسیقی – هامون هاشمی   ( پایین صفحه را بخوانید)

و…

 

نقد کلید اوّلیه‌ی سازمان سنجش:

زیست‌شناسی – دکتر علی‌محمد عمارلو

فقط آن‌چه باعث حیرت و بهت‌زدگی دانش‌آموزان و دبیران شده است پاسخ کلیدی سازمان سنجش به سؤالات ۱۵۶ و ۱۸۲ می‌باشد. در سؤال ۱۵۶ که اولین سوال دفترچه نیز بوده است، گزینه‌ای انتخاب شده است که بیان می‌کند همه مهره‌داران دارای سه نوع استخوان می‌باشند. این مطلب برگرفته از صفحه ۱۱۹ کتاب زیست و آزمایشگاه ۱ است ولی در صفحه ۱۱۷ همان کتاب آمده است که بخشی از مهره‌داران غضروفی هستند و استخوان ندارند. در واقع این پاسخ حتی از نظر یک فرد عادی که از زیست‌شناسی سررشته‌ای ندارد، نیز غلط است زیرا از وجود غضروف در برخی ماهی‌ها آگاه هستیم.

تأثیر این مسأله زمانی شدید می‌شود که این سؤال اولین سؤال زیست‌شناس بوده است، نیافتن گزینه صحیح در اولین سؤال می‌توانسته اثرات جبران‌ناپذیری در روحیه‌ی داوطلب ایجاد کند.

سؤال ۱۸۲ نیز کاملاً متضاد با بیان کتاب است. در این سؤال فرض شده است که دانه گرده نار در گیاهی نهان‌دانه دارای میتوز هسته‌ای است. در حالی که در صفحه ۲۴۹ کتاب پیش، عنوان شده است که یکی از دلایل جدا کردن قارچ‌ها از گیاهان وجود میتوز هسته‌ای در قارچ‌هاست. پس به بیان دیگر سلول‌های گیاهی میتوز هسته‌ای ندارند.

خلّاقیت تصویری و تجسّمی – خانم آتوسا خلج:
پرسش ۱۹۳ کنکور هنر: پاسخ کلید اوّلیّه‌ی سازمان سنجش: گزینه‌ی ۴ / پاسخ پیشنهادی خانم آتوسا خلج: گزینه‌ی ۱
درواقع تمام گزینه‌ها در ترکیب این اثر بسیار مهم هستند. در کلید سازمان سنجش، سایه‌ی مورّب قزّاق‌ها روی زمین و پلِه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین عامل در بار معنایی این اثر گفته شده است. گرچه تأثیر سایه‌ی مورّب قزاق‌ها در این اثر کم نیست امّا به دلیل قرارگیری فیگورِ زن در نقطه‌ی طلایی کادر (یک‌سوّمِ بالا) و جهت اشاره‌ی عنصر (سر اسلحه‌ها و کشیدگی اریب سایه‌ها) به فیگورِ زن، تأکید ویژه‌ای بر آن دیده می‌شود.

درک عمومی هنر – آقای احمد رستمعلی:

در سوال ١٢٧ اگرچه بر اساس متن کتاب از نقطه نظر تیتر مبحث، گزینه ۴ صحیح است، ولى اگر بخواهیم واقعیت بصرى و مفهومى را مد نظرقرار دهیم، گزینه ى ٢ هم بر پایه ى متن همان کتاب صحیح بوده و رد آن غیرمعقول است.  به غیر از این در کلید اولیه اشکال دیگرى وجود ندارد.

رسم فنی- آقای حمیدرضا شیردل:

سؤال ۱۶۱:

سازمان سنجش گزینه ۲ (‌فیثاغورس) را پذیرفته است در صورتی که می بایست گزینه ۱( تالس)‌ پذیرفته شود.

۳ سطح داده شده مساحت برابر دارند در نتیجه با رسم قطر مربع، دو مثلث C و B۱را خواهیم داشت که مساحت مثلث B۱نصف قسمت B و در نتیجه نصف مثلثC خواهدبود.

با توجه به فرمول مساحت مثلث (  ) و برابری ارتفاع های دو مثلث C و B۱می ‌توان نتیجه گرفت که نسبت ۲ و ۱ بین قاعده های دو مثلث برقرار است. حال چنانچه میزان مساحت مربع و یا مساحت هرکدام از سه قطعه داده شده را داشته باشیم. می توان میزان ضلع مربع (‌ارتفاع مثلث های C و B۱) و در نتیجه  و  این مقدار یعنی a را داشت. که در این صورت اصلاً نیازی به قضیه ای نیست.

ولی چنانچه بخواهیم به روش صحیح مسئله مقدار a را به روش ترسیمی بدست آوریم می بایست ضلع پائین مربع را به نسبت ۲ و ۱ تقسیم کنیم  که اینکار تنها به روش تالس امکان پذیر است. بدین صورت که می‌بایست خطی به طول ۳ واحد یا با ۳ قسمت برابر( ۳= ۱+۲ )  از یک سر ضلع مربع رسم کرده و انتهای خط را به سر دیگر ضلع متصل کنیم و از محل جدایی دو تکه به موازات خط ترسیم شده خطی بکشیم تا ضلع مربع را به نسبت ۲ و۱ تقسیم کند و مقدار a بدست آید. (شکل‌ها در فایل نقد هست)

عربی (آقای امیر هورفر) / ریاضیات گسسته و جبر و احتمال (آقای عطا صادقی) : کلید اولیه مشکلی نداشت.

 

 

نقد‌های سرپایی 🙂 : 

.

ادبیات عمومی انسانی( دکتر هامون سبطی) 

با آزمونی خوب و استاندارد روبه رو بودیم.پرسش های معنا و املای واژه ها پرنکته و نسبتا دشوار بود. پرسش ۸ تاریخ ادبیات دشوار بود.هر سه پرسش آرایه منطقی و پاسخ گفتنی بود. پرسش های زبان فارسی دشوار اما سنجیده و منطقی بود جز پرسش ۱۶ که سلیقه محور است. پرسش های تناسب مفهومی متوسط رو به دشوار و سنجیده و ستودنی بود. درصد بالای چهل قابل قبول؛ بالای پنجاه خوب و بالای شصت عالی ارزیابی می شود.

ادبیات ریاضی( دکتر هامون سبطی) 

با وجود پرسشهای زیبا و پخته ی بسیار، چند تست پرابهام و پراشکال و حاوی اشتباهات علمی آشکار این آزمون را از حالت استاندارد کمی دور کرده است. پرسش های معنا و املای واژه ها نسبت به سال های گذشته اندکی ساده تر و سنجیده تر طراحی شده بود. پرسشهای تاریخ ادبیات متوسط و قابل پاسخ گویی بود. پرسش های آرایه های ادبی مثل همیشه دشوار و پر ابهام و پراشکال بود که منتظر پاسخ اولیه سازمان محترم  سنجش جهت نقد دقیق آن ها هستم اما غلط بودن پرسش ۱۱ آشکار است. پرسش ۱۴ زبان فارسی خارج از محدوده کتاب و پرسش ۱۵ نادرست است. پرسش های تناسب مفهومی زیبا و نوآورانه بود. درصد بالای ۴۰ قابل قبول؛ بالای پنجاه خوب و بالای شصت و پنج عالی ارزیابی می شود.

.

ریاضیات تجربی( استاد ملاکپور)

این آزمون از١۴  سوال ساده ١٠ سوال متوسط و ۶ سوال دشوار تشکیل شده بود( نسبت به سالهای قبل تعداد سوالات ساده افزایش وسوالات متوسط کاهش یافته بود) اگر دانش آموزان عزیز به سوالات ساده و نیمی از سوالات متوسط پاسخ داده باشند توانسته اند بالای ۶٠ درصد بزنند که درصد عالی محسوب می شود.
درصد بین ۴۵  تا ۵۵ درصدی خوب محسوب می شود.
٣٠ تا ۴٠ متوسط و زیر٢۵ درصد ضعیف محسوب می شود.
از دانش اموزان عزیز خواهش میکنم یک بار دیگر در شرایط عادی سوالات ریاضی را نگاه کنند.قطعا نظر بنده را پذیرا خواهند بود.

 

 خلاقیت موسیقی کنکور هنر (هامون هاشمی)

در نگاه نخست موردی که به چشم می‌خورد عدم پراکندگی مناسب پرسش‌هاست، طوری که امسال هیچ پرسشی از تاریخ موسیقی و مبحث هارمونی مطرح نشده است. با توجه به اینکه کلمه ی خلاقیت در این درس مطرح شده (خلاقیت موسیقی) و منابع مشخصی از سوی سازمان سنجش برای آزمون معرفی نمی‌گردد، لااقل انتظار می‌رود به سیاق کنکور‌های گذشته از مباحث مختلف سوال طرح شود و اگر قرار نبود از این دو مبحث سوالی طرح شود، اعلام شود تا دانش‌آموزان وقت گرانبهای خود را برای این دو مبحث
بسیار وقت‌گیر تلف نکنند. (پارسال ۲پرسش از تاریخ موسیقی ایران  آمده و ۱ پرسش از هارمنی طرح شده بود که در سال‌های قبل بیشتر نیز بود که پیشنهاد من نیز همیشه تنها یک پرسش از هارمونی است و سال ۹۲ تجمع غیراستاندارد پرسش در تاریخ موسیقی غرب را داشته ایم و این برای کنکور امسال قابل تأمل است)
این‌ها درحالی‌ست که ۷ پرسش از سازشناسی آمده و از فرم‌شناسی که معمولاً یک پرسش می‌آید، ۴ پرسش طرح شده است.

پراکندگی پرسش‌ها:
(۰.۵ نشان دهنده‌ی ترکیبی بودن یک پرسش از دو مبحث است)
۸ پرسش تئوری موسیقی

  • غربی: ۵.۵ (تمپو۱، نت‌نویسی ۱، آکوردشناسی ۲، گام(مُد) ۱.۵)
  • ایرانی: ۲.۵ (گام(مُد))

۱ پرسش ردیف موسیقی ایرانی: (گوشه) [حفظی]
۴ پرسش فرم‌شناسی [۲تا نیمه حفظی و ۲تا حفظی]
۷ پرسش سازشناسی [۳تا حفظی، ۲تا نیمه حفظی، ۱ نیمه تحلیلی و ۱ تحلیلی]

  • غربی: ۵.۵ (سازهای انتقالی (که با تئوری موسیقی گره خورده) ۳، شناخت ساز ۲.۵)
  • ایرانی: ۲.۵ شناخت ساز

این نشان می‌دهد که تئوری موسیقی هنوز مهم‌ترین بخش آزمون است و پیشنهادم برای کنکوری‌های ۹۶ این است که پس از تئوری موسیقی غربی، قسمت سازهای انتقالی  را بخوانند! (پرسش‌های درسی خود را از طریق همین سایت و یا راه‌های ارتباطی ذکر شده در صفحه‌ی www.haamoonhashemi.ir بپرسید)

.

 تحلیل فوری پرسش‌های آزمون سراسری رشته‌ی ریاضی در  عصر روز آزمون(۲۴تیر) در کانال تلگرام ‌@daryaft

در درس‌های:

فیزیک (استاد شهریاری) : فایل‌های ویدئویی از توضیحات و روش حل  @daryaft

شیمی (دکتر بابایی) : فایل‌های صوتی @daryaft

عربی (دکتر پیمان بوذری) ‌PDF / دین و زندگی (استاد کاغذی) : صوتی / ادبیات (دکتر سبطی) : صوتی / زبان (دکتر اناری) صوتی /

.

همانندی‌های پرسش‌های آزمون سراسری ۹۵ با کتاب‌های نشر دریافت