موسیقی ملل 3: اسپانیا

خارج از اسپانیا موسیقی اسپانیایی با موسیقی فلامنکو هم‌ارز در نظر گرفته می‌شود. فلامنکو یک سبک موسیقی متعلق به غرب منطقه آندلس اسپانیاست که ساز اصلی در اجرای آن گیتار ، آواز،  دست زدن(کامپاس) و صدای پای رقصنده است که ریتم‌های پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. بر خلاف دیدگاه عموم این سبک در دیگر نقاط اسپانیا مرسوم نیست. سبک‌های دیگری از موسیقی بومی در دیگر نقاط نیز رایج است. در زمینه موسیقی کلاسیک آهنگسازان برجسته‌ای چون ایساک آلبنیس، مانوئل د فایا، انریکه گرانادوس و خوانندگانی همانند پلاسیدو دومینگو، خوزه کارراس، اهل اسپانیا هستند ولی موسیقی کلاسیک این سرزمین نیز از تم‌های موسیقی بومی آن استفاده کرده و تأثیر پذیرفته است.  در ایران گروه جیپسی کینگز (با سبک پاپ-فلامنکو) – نوانده‌ی گیتار پاکو دلوچیا (با سبک فلامنکو و جز-فلامنکو) و نوازنده‌ی گیتار اُتمار لایبِرت (با سبک نیو فلامنکو) شناخته شده‌تر هستند.

دانلود اثر شماره 2 : JOHN WILLIAMS – Asturias

آستوریاس (به اسپانیایی: Asturias) یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است. این بخش خود یکی از پنجاه استان اسپانیا است. پایتخت آن اُبیه‌دو است. این استان ۷۸ دهستان دارد.

جان ویلیامز، نوازنده ، متولد ۲۴ آوریل ۱۹۴۱ دارای ملیت استرالیایی و نوازنده‌ی گیتار کلاسیک، ، تنظیم کننده، آهنگساز است. وب‌گاه : www.johnwilliamsguitarnotes.com
از کودکی در لندن بزرگ شد. وی امروزه در بین نوازندگان گیتار کلاسیک با لقب شاهزاده گیتار کلاسیک شناخته می شود. تکنیک نوازندگی او بسیار خاص است و او قطعات بسیاری از رپرتوار گیتار کلاسیک را اجرا و ضبط کرده است. او که از معدود شاگردان آندریاس سگوویا بود که در همان سن نوجوانی مطرح شد و تنها 17 سال داشت که اولین آلبوم نوازندگی خود را منتشر کرد. وی در سال 1973 با آلبوم “جولیان و جان” که به همراه دیگر اسطوره گیتار کلاسیک جولیان بریم اجرا کرد، برنده جایزه معتبر گرمی شد. گراهام وید تاریخ دان گیتار درباره او می گوید: “جان ویلیامز احتمالاً تکنیکی ترین نوازنده گیتار کلاسیکی است که دنیا به خود دیده است.”

.

 دانلود اثر شماره‌ی1: El Cordobes

خواننده: نینیو دِ مارسیا  (Niño de Murcia)

 

niño43نینیو دِ مارسیا  (Niño de Murcia) خواننده‌ و گیتاریست فرانسوی است که شهرتش را از اجرای ترانه‌های اسپانیایی و لاتین  در دهه‌ی 60 میلادی  به‌دست آورده است.

اِل کوردوبس (اسپانیایی|El Cordobés) نام مستعار مانوئل بنیتز پرز (اسپانیایی|Manuel Benítez Pérez) گاوباز مشهور اسپانیایی در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی است.

 

 

 

 

 

 

.