موسیقی ملل: امریکای لاتین

گفته می‌شود که سبک موسیقی سالسا قدمتی حدود سیصد سال دارد. این سبک که در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین رواج دارد، از کشور کوبا سرچشمه گرفته‌است. موسیقی و رقص سالسا به وسیله مهاجران پورتوریکویی که در ابتدای قرن بیستم تا سال ۱۹۳۰ به نیویورک مهاجرت کردند به آمریکا معرفی شد و پس از آن شهرت و محبوبیتی جهانی یافت. فیلم‌های آمریکایی نقش زیادی در آشنایی مردم سایر کشورهابا فرهنگ و موسیقی کوبا به ویژه با موسیقی و رقص سالسا داشته‌اند.

مارکو آنتونیو مونیز (به انگلیسی: Marc Anthony) (زاده ۱۶ سپتامبر ، ۱۹۶۹) که با نام مارک آنتونی شناخته می‌شود، خواننده، آهنگساز و بازیگر پورتوریکویی – آمریکایی است که همواره از او به عنوان یکی از بهترین خوانندگان سبک سالسا نام برده می‌شود.

 دانلود اثر شماره۱  Marc-Anthony/ Ahora-Quien/ Salsa-Version

 


 

موسیقی شیلی، بیشتر به موسیقی انقلابی و مبارزاتی افرادی چون ویکتور خارا برضد دیکتاتوری زمان خود معروف است.

آلبوم موسیقی متن فیلم حکومت نظامی State Of Siege /  سال انتشار: 1999/ کاری از Mikis Theodorakis

آهنگ‌ساز بزرگ قرن بیستم است.

 

دانلود اثر شماره۲   . State of siege (02:46)

دانلود اثر شماره ۳    . Paola. 11099 (04:24)

.

دانلود اثر شمار۴   . State of siege (2) (07:02)

.
دانلود اثر شماره۵   . Tupamaros: State of siege (03:33)

State_of_siege

حکومت نظامی (به انگلیسی: State Of Siege) فیلمی ساخته کوستا گاوراس (فیلمساز یونانی الاصل سینمای فرانسه) در سال ۱۹۷۲ است.گاوراس می‌خواست که فیلم را حتماً در فضای آمریکای لاتین بسازد. کشور شیلی که در آن زمان، آلنده رهبری آنرا به عهده داشت برای فیلمبرداری انتخاب می‌شود (۱۹۷۲). یکسال پس از ساخت فیلم دولت آلنده به دست پینوشه سقوط می‌کند (۱۹۷۳). حدود ۳۰ نفر از بازیگران شیلیایی که در این فیلم نقش‌های فرعی را به عهده داشتند در این زمان تبعید، زندانی و اعدام می‌شوند.

میکیس تئودوراکیس (به یونانی: Μίκης Θεοδωράκης) (زاده ۲۹ ژوئیه ۱۹۲۵) سازندهٔ بیش از ۱۰۰۰ ترانه، آهنگساز و فعال سیاسی یونانی است. وی نزد دانشجویان و روشنفکران ایرانی در دورهٔ انقلاب  بسیار محبوب بود.
تئودوراکیس ساختن موسیقی فیلم را از ۱۹۳۵ آغاز کرد. او برای فیلم‌های زوربای یونانی (۱۹۶۴) ساختهٔ مایکل کاکویانیس براساس رمانی با همین نام از نیکوس کازانتزاکیس، زد (۱۹۶۹) ساختهٔ کوستا گاوراس بر اساس رمانی با همین نام از واسیلیس واسیلیکوس و سرپیکو (۱۹۷۳) فیلمی از سیدنی لومت موسیقی ساخته است. او در کارنامهٔ فعالیتش، ده‌ها موسیقی فیلم، سمفونی، اپرا، موسیقی تئاتر و موسیقی مجلسی دارد.

 latin_america