همه خاک ایران سرای من است:موسیقی مازندران:۳ اثر

موسیقی مازندران:

در مازندران هم مانند اکثر نقاط ایران، موسیقی با زندگی مردم همراه و در‌آمیخته است. در شالیزارها، جنگل ها، دریا، در آداب شادی و عزا و در همراهی با مراسم مذهبی، موسیقی مازندران نقش چشمگیری دارد. اما توجه به طبیعت، پرندگان، درختان، باد، نسیم و… در موسیقی این مرز‌وبوم برجسته‌تر از سایر نقاط ایران است و تصاویر و تخیل اشعار متن موسیقی‌ها. اغلب این‌جهانی و ماتریالیستی است. این ویژگی‌ می‌تواند نتیجه‌ی طبیعی طبیعتی باشد که مردم این سرزمین پهلوان‌پرور را در خود پرورده‌است و هم‌چنین می‌تواند دلیلی باشد بر نزدیکی ذهن و زبان شاعران این سامان با شاعران اروپایی و ریشه گرفتن شعر نو در مازندران .

 

 دانلود اثر ۳ : های برو های نشو، ترانه‌ی قدیمی و زیبای کتولی ( بهشهری)

 .

دانلود اثر ۲: اگه دل بناله

.

آسمان کشتی ارباب هنر می‌شکند

download (3)

 

مقام خوانی از شرق تا غرب 

متداول‌ترین مقامهای موسیقی بومی مازندران عبارتند از:

امیری:  معروف‌ترین مقام بین مردم مازندران است. این آواز زیبا و دل انگیز به تنهایی می تواند بیان کننده خصایص و ارزشهای موسیقی مازندران باشد. آواز امیری بیشتر در جنوب و مناطق کوهستانی مازندران متداول است و شعرهای زیبا و تصویرگر امیر پازواری، شاعر بلند پایه مازندرانی، زینت بخش آواز امیری است. مقام امیری در   دو   نوع امیری بلند و امیری کوتاه اجرا می شود و به همت شادروان استاد ابوالحسن صبا، مقام امیری مازندران ثبت شده و در کنار سایر گوشه های آواز دشتی در ردیف استاد صبا قرار گرفته است.

کتولی :  از مقامهای معروف مازندران است که بیشتر در قسمتهای شمال مازندران متداول است. آوازهای کتولی در نوع خود زیبایی ویژه ای دارد.  مقام کتولی، حاوی مضامین عاشقانه، قومی، اعتقادی و توصیفی است.  علاوه بر امیری و کتولی، مقامهای ولک سری، توری (طبری) و طالبک (طالبا) را می توان نام برد.

نوروزخوانی:  از موسیقی های متداول در مازندران و با متر (ریتم و سرعت) معین است. نوروزخوانان اشخاصی هستند که پیش از آمدن بهار، رسیدن نوروز و سال نو را با شعر و آهنگ به مردم بشارت می دهند.  نوروزخوانان، بدیهه سرایانی هستند که از مدتها پیش از بهار به پیشواز بهار می روند و بدون همراهی ساز و صرفا به کمک آواز، نسیم بهاری را با دل و جان مردم آشنا می کنند.  مردم هم به همراهی نوروزخوانان به آوازخوانی می پردازند و به این ترتیب استقبال از بهار عمومی می شود.

تعزیه:  ریشه های محکم اعتقادی و علاقه به آل علی (ع) موجب شده است تعزیه در این سامان رشد یابد و آهنگهای تعزیه در بخشهای ریتمیک رشد چشمگیری بیابد.  در عین حال، شیوه های آوازخوانی در تعزیه باعث شده است مقامهای موسیقی مازندران تحول یابد و در شکلهای متنوع عرضه شود و از این راه ، فرمهای تازه در شکلهای موسیقی مازندران پدید آید.

سازهای مازندران 
متداول ترین سازهای مازندران عبارتند از:
laleva‌ل‌له‌وا یا نی که ساز چوپانی مازندران به حساب می آید و در میان دامداران و ساکنان کوهستان های مازندران معمول است.
دوتار:  رنگ و حالت بیانی دوتار مازندران از خصایص عمومی موسیقی این سامان تبعیت می کند و با حالات اجرایی دوتار ترکمنی و خراسانی تفاوتی آشکار دارد.
کمانچه:  این ساز از سازهای معمول در میان مردم مازندران است. کمانچه رایج در مازندران مانند کمانچه لری سه سیم دارد، ولی در سالهای اخیر از کمانچه های چهارسیمی نیز استفاده می شود.
نقاره (ناقاره) :  عبارت است از طبل های کوچک با بدنه ای سفالی که پوستی روی دهانه کوزه سفالی کشیده شده و با طناب هایی در اطراف محکم می شود.  نقاره را معمولا با   دو   قطعه چرمی به صدا درمی آورند. نقاره در اجرای حرکات و رقص های جمعی و به عنوان ساز خبرده، در همراهی سرنا استفاده می شود.
سرنا:  سرنا در بین مردم مازندران به عنوان سازی روستایی و پرصدا در اعلام خبرها و انتقال وضعیت ها استفاده می شود. مردم مازندران سرنا را هم به تنهایی و هم در همراهی با نقاره به کار می برند.   سرنا و نقاره علاوه بر جنبه های خبری در همراهی با رقصهای بومی نیز استفاده می شوند. علاوه بر سازهایی که نام بردیم، در بین مردم مازندران استفاده  سه تار، تار و تنبک نیز متداول است.

 

images (2).


 

.

نشر دریافت  https://daryaftpub.com/

اینستاگرام نشر دریافت  https://www.instagram.com/daryaftpub/

اتاق دانش نشر دریافت  http://otaghedanesh.ir/

کاشف داروی سرطان و مؤلف دو کتاب نشر دریافت  http://fa.sistanin.com/

نشر دریافت، پشتیبانِ پارسی‌گویی و پارسی‌نویسی  http://www.beparsi.com/

همکاران نشر دریافت در تألیف چند کتاب   http://www.pharepub.com/  و   http://www.bordpub.com/

هنرمندان حمایت شونده   http://instagram.com/haamoonhashemi , https://telegram.me/haamoonhashemi , http://www.haamoonhashemi.ir/