مصاحبه با رتبه۲۰ تجربی: فاطمه سالاری

دریافت فایلPdf مصاحبه با رتبه۲۰ تجربی سهمیه و ۳۹کشوری

fateme-salari

 

 

نام:

فاطمه

نام خانوادگی:

سالاری کنگ

رتبه‌ و رشته‌ی آزمون سراسری:

۲۰ منطقه و ۳۹ کشوری تجربی

(آزاد غیرپزشکی:…………………… )

(آزاد پزشکی:……………………..)

رشته‌ی دانشگاهی و دانشگاه:

پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

رشته‌ی پیش‌دانشگاهی:

تجربی

نوع دیپلم:

تجربی

 

۱-     دوره‌ی پیش‌دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌دانید؟

پاسخ:من به‌صورت حضوری گذراندم و در هیچ کلاسی غیبت نداشتم. البته اکنون از حضور در بعضی کلاس‌ها پشیمانم اما درمجموع حضور در مدرسه برای من مثبت بود و به‌نظرم موجب القای حس درس در من می‌شد. البته از این‌که با دوستانم نیز بودم خوشحال بودم و متأسفانه گاهی اوقات هم برخی از بچه‌های مدرسه مرا عصبی می‌کردند. همان‌طورکه گفتم، در مجموع پشیمان نیستم.

۲-     اگر قرار بود- خدای نکرده!- دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ی سال کنکور یا حتی سال‌های قبل‌تر، چه تغییراتی به وجود می‌آوردید؟

پاسخ:.قطعاً زمان‌هایی بوده که دوست داشتم برگردم و اشتباهم را جبران کنم. متأسفانه من عادات بدی داشتم ازجمله کار با کامپیوتر و خوابیدن زیاد که در سالی که پشت سر گذاشتم، تلاش کردم آنها را ترک کنم. با خوابم تقریبا توانستم مقابله کنم اما نتوانستم از کامپیوتر دل بکنم. مطمئناً اگر برگردم کامپیوتر را به‌کل جمع می‌کردم.

یکی دیگر از تغییرات این است که در روزهای مدرسه بیشتر درس می‌خواندم. من روزهای مدرسه خیلی کم و حداکثر ۴ ساعت می‌خواندم که اگر برگردم تلاش می‌کنم افزایشش دهم.

۳-     شرکت در آزمون‌های آزمایشی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ:من برخلاف اکثریت در آزمون گزینه۲ شرکت می‌کردم. اطرافیانم تأکید می‌کردند که ضرر می‌کنی اما نظر من این‌گونه نبود. به‌نظر من قلم‌چی تنها حسنش جامعه‌ی آماری بالا و سؤالات سخت زیستش بود. من برای زیست کلاس خارج از مدرسه می‌رفتم و از سؤالات آزمون‌های آن کلاس راضی بودم. ازطرفی از فضایی که در مدرسه ایجاد شده بود، متنفر بودم و آن فضا این بودکه همه‌ به‌دنبال این بودند که فلانی در قلم‌چی چندمین نفر شده و از این حرفها. من از این‌گونه مقایسه‌شدن‌ها نفرت داشتم. پس گزینه۲ را انتخاب کردم و اکنون هم راضی هستم. اماحتماً یک فرد کنکوری باید آزمون آزمایشی بدهد. من از سال دوم دبیرستان آزمون می دادم و فایده‌ی آن‌را سر جلسه کنکور دیدم که سر جلسه احساس یک آزمون مثل باقی آزمون هایم را داشتم و استرس زیادی نداشتم. به‌نظرم بیشترین شباهت آزمون‌ها به کنکور آزمون‌های جامع سنجش بود که من در هر۴ آزمون شرکت کردم.

۴-     درباره‌ی ساعت‌های مطالعه و آهنگ تغییر آن در طول سال کنکور چه سفارشی دارید؟

پاسخ:راستش را بخواهید من از خواندن امسالم اصلاً راضی نیستم و نتیجه‌ی به‌دست‌آمده را تا حدزیادی مدیون تلاشم در پایه می‌دانم. من در سال دوم و سوم درس‌های همان سال را خیلی می‌خواندم و همین موجب شد پایه‌ی من قوی شود و سال آخر بیشتر به دوره‌ی آن‌ها می پرداختم. برنامه‌ی مدرسه‌ی ما یک‌روز-در‌میان و روز‌های زوج بود و ۵شنبه‌ها نیز مدرسه برایمان کلاس گذاشته بود. من روزهای مدرسه که خیلی نمی‌خواندم اما در روزهای تعطیل از۸صبح تا۷ شب به کتابخانه می‌رفتم و درس می‌خواندم و بعد از آن هم معمولاً دیگر درس نمی‌خواندم؛ چون خیلی خسته می‌شدم. حداقل زمان روزهای تعطیل برای من ۸ساعت و حداکثر۱۱ یا ۱۲ ساعت بود و نزدیک عید هم در ساعات خواندن من تغییر خاصی ایجاد نشد.

۵-     در سال کنکور، درس‌خواندن به‌تنهایی را ترجیح می‌دادید یا به‌همراه دوست و هم‌کلاسی‌ها؟ چرا؟

پاسخ:من با دوستان اصلاً نمی‌توانستم بخوانم و غالباً تنها درس می‌خواندم.

۶-     استفاده‌کردن از اینترنت و smsبازی برای رفع خستگی را در سال کنکور درست می‌دانید؟

پاسخ:من از این دو استفاده نمی‌کردم و نظری درموردش ندارم. من برای استراحت غالباً از خواب و موزیک استفاده می‌کردم. موارد زیادی هم بودکه با کامپیوتر کار می‌کردم اما از اینترنت استفاده نمی‌کردم. اما تجربه به من ثابت کرده اگر پشت کامپیوتر بروم حداقل ۲ساعت سرگرمشم و به همه‌ی کنکوری‌های آینده توصیه می‌کنم به هیچ‌وجه از کامپیوتر برای رفع خستگی استفاده نکنند. زیرا هم خستگی چشمانشان بیشتر می‌شود، هم وقتشان هدر می‌رود. من خودم متأسفانه این مشکلات برایم پیش آمده و شانس آوردم که در نتیجه‌ام تاثیر نگذاشته. اما آن‌ها چنین ریسکی نکنند.

۷-     آیا رفتن به مسافرت و تعطیلات را در سال کنکور سفارش می‌کنید؟

پاسخ: من درسال کنکور کلاً ۲بار به مسافرت رفتم. یکی پایان شهریور به مشهد رفتم و دیگری اولین روز فروردین به مدت یک روز به شهرستان. به‌نظر من مسافرت برای استراحت بد نیست، اما نباید طولانی شود و از همه مهم‌تر به‌نظرم نباید در درس خواندن وقفه ایجاد شود. من یک روز در دی درس نخواندم و یک هفته که روزهای تعطیلم به‌حساب می‌آمدند. من روزی ۷، ۸ ساعت درس می‌خواندم و ۱ هفته طول کشید تا به ساعت عادیم برگردم. به همین خاطر من در هر دو مسافرت درس می‌خواندم و اینگونه نبود که درس را کنار بگذارم.

۸-     آیا کمک‌گرفتن از مشاوران را سودمند ارزیابی می‌کنید؟ به چه شکلی؟

پاسخ:  من هیچ مشاوری نداشتم و خودم به کمک خواهرم برنامه ریزی می‌کردم. البته از سخنان یکی از مشاوران برای نحوه‌ی کنکور دادن بسیار بهره بردم، اما برنامه‌ریزی با خودم بود. به‌نظر من مشاور تنها می‌تواند نظارت بر درس خواندن داشته باشد. من که احساس نمی‌کردم به مشاور نیاز دارم و اکنون هم همان حس را دارم.

۹-     آیا شرکت در اردوهای مطالعاتی (آخر تابستان، نوروز، پیش از کنکور و …) را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ:من که در هیچ یک شرکت نکردم، اما برای منی که تنها درس می‌خوانم، فکر نمی‌کنم مثبت باشد.

۱۰-     آیا به نظر شما آموزش‌ها، بازی‌ها و سرگرمی‌های دوره‌ی کودکی‌تان در رسیدن به موفقیت کنونی تأثیرگذار بوده‌است؟ کدامشان؟

پاسخ:من دوران ابتدایی را در مدرسه امام هادی(ع) گذراندم .در این مدرسه جزوه های کمک اموزشی وجود دارد که سوالات به صورت تست است. این عاملی بود تا من از اول دبستان تست بزنم و سرعتم در تست زنی بالا رود. (البته منظور ما ازین سؤال چنین پاسخی نبود؛ اما قرار بر عدم هر نوع سانسوری است!)

۱۱-     در درس‌های عمومی، آموزش کدام دبیران و خواندن کدام کتاب‌ها در موفقیت شما تأثیر چشم‌گیری داشته‌است؟

 

زبان و ادبیات فارسیکلاس:  آقای سبطی
کتاب:  کتاب خاصی نبود
زبان عربیکلاس:  آقای شعاعی
کتاب:  کتاب خاصی نبود
دین و زندگیکلاس:  خانم طهمورثی(معلم مدرسه)
کتاب:  کتاب خاصی نبود
زبان انگلیسیکلاس: . آقای اسدی(معلم مدرسه)
کتاب:  کتاب خاصی نبود

۱۲-     در درس‌های اختصاصی، کدام کلاس‌ها یا کتاب‌ها در موفقیت شما نقش مهمی داشته‌است؟

 

زیست‌شناسیکلاس: .آقای عمارلو
کتاب: کتاب خاصی نبود
زمین‌شناسیکلاس: .معلم مدرسه
کتاب:  کتاب خاصی نبود
فیزیککلاس:  معلم مدرسه
کتاب: گاج نقره ای
شیمیکلاس: معلم مدرسه
کتاب: مبتکران و خیلی سبز
ریاضی تجربیکلاس:  آقای مولایی
کتاب:  مهر و ماه

 

۱۳-     برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌هایی دارید؟

پاسخ: با افراد منفی و کسانی که بیشتر از کنکوری‌ها استرس دارند، برخورد نداشته‌باشند و به‌هیچ‌وجه تلاش نکنند مطلبی را به یاد بیاورند.  (دونکته‌ی بسیار نغزو مهم!)

۱۴-     رشته‌ی دانشگاهی‌تان را بر چه پایه‌ای انتخاب کردید؟ (علاقه‌ی شخصی، فشار خانواده، مشورت با دیگران، کلاس اجتماعی و حرف مردم! و …)

پاسخ:براساس علاقه

۱۵-     اگر به شما یک بار دیگر فرصت انتخاب رشته داده‌شود (با همان رتبه‌ی قبلی) آیا به همان شکل عمل می‌کنید؟

پاسخ:بله

۱۶-     بهترین تأثیرات ورود به دانشگاه در زندگی شما چه بوده‌است؟ پاسخ:…………………

۱۷-      آیا دانشجو شدن تأثیرات بدی هم در زندگی شما داشته‌است؟ پاسخ:………………………


۱۸-     آیا برای ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ای دارید؟

پاسخ:  فعلاً نه

۱۹-     آیا مایل هستید به کمک مدرک تحصیلی‌تان به خارج از کشور مهاجرت کنید (در آن‌جا ماندگار شوید)؟ چرا؟

پاسخ:  خیر

۲۰-     و به جای‌ سؤال آخر، یک راهنمایی کوچک برای این بچه‌ها که به دنبال راز پیروزی شما تا این‌جا آمده‌اند!

پاسخ:هیچ وقت روحیه‌تان را ازدست ندهید و حتی در این سال سخت خدا را شکر کنید که به شما این موهبت را داده که برای آینده‌تان تلاش کنید و هرگز اجازه ندهید حرف دیگران شما را مأیوس کند… امیدوارم در همه‌حال موفق باشید.