مصاحبه با رتبه ۶ منطقه و ۹ کشور تجربی۹۴: میثم فرج‌پور نیّری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دانلود مصاحبه با رتبه ۶ منطقه و ۹ کشور تجربی: میثم فرج‌پور نیّری

.

 

 

نام: میثم نام خانوادگی: فرج‌پور نیّری
رتبه‌ی آزمون سراسری: ۶ منطقه۲ و ۹ کشور  رشته‌ی دانشگاهی و دانشگاه: پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته‌ی پیش‌دانشگاهی: علوم تجربی نوع دیپلم: علوم تجربی

 

۱-     دوره‌ی پیش‌دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌دانید؟

پاسخ: دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را به‌صورت حضوری گذراندم و معتقدم اگر به گذشته برگردم، باز هم همین کار را انجام خواه داد. جون نفسِ حضور در کلاس و بودن در جو مدرسه و به‌ویژه تدریس درس‌ها توسط معلم در سرعت و کیفیت یادگیری، تأثیر مثبت دارد.

۲-     اگر قرار بود- خدای نکرده!- دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ی سال کنکور یا حتی سال‌های قبل‌تر، چه تغییراتی به وجود می‌آوردید؟

پاسخ: در سال دوم سعی می‌کردم بهتر درس بخوانم و در سال سوم سعی می‌کردم بیشتر تستی کار کنم. البته بیشتر به معنی بیشتر از گذشته. در سال چهارم هم سعی می‌کردم درس‌های جدید را همان روز بخوام.

۳-     شرکت در آزمون‌های آزمایشی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (می‌توانید از آزمون خاصی نام ببرید یا خیر)

پاسخ: بعد از درس خواندن، مهم‌ترین کاری که برای موفقیت در کنکور لازم است، قرارگیری در موقعیت‌هایی است که بتوان طی آن، توانایی علمی و روحی-روانی خود را در آن محک زد، مشکلات را از طریق آن پیدا کرد و به حل آن مشکلات پرداخت یعنی تجربه‌ی روز کنکور پیش از اینکه در واقعیت با آن مواجه شویم. من خودم با شرکت در آزمون‌های قلم‌چی توانستم بارها شرایط آزمون را تجربه کنم و از طریق آن مشکلاتم را در مدیریت آزمون و از نظر درسی حل کنم.

۴-     درباره‌ی ساعت‌های مطالعه و آهنگ تغییر آن در طول سال کنکور چه سفارشی دارید؟

پاسخ: ساعت مطالعه باید با ساعت حضور درمدرسه و رعایت اصول دوری از خستگی بی‌مورد، تنظیم شود؛ یعنی باید طوری تنظیم شود که خستگی بی‌مورد ایجاد نکند تا کماکان علاقه‌ی لازم برای ادامه‌‌‌ی راه وجود داشته باشد. من خودم در ابتدای تابستان با ۴-۵ ساعت شروع کردم. در آخرهای تابستان به ۷ ساعت رسیدم. سال تحصیلی با ۴تا۶ ساعت در روزهای غیرتعطیل و ۷تا۹ ساعت در روزهای تعطیل ادامه دادم. در نوروز بعد از ۳ ساعت روز استراحت؛ ساعت‌های مطالعه‌ام را افزایش دادمو حداکثر مقدار به ۱۱ و نیم ساعت رسید که ماکزیمم مطالعه‌ی من بود. سپس در خردادماه با شیب ملایمی از آن کاستم تا در روزهای منتهی به کنکور، خسته نباشم.

۵-     در سال کنکور، درس‌خواندن به‌تنهایی را ترجیح می‌دادید یا به‌همراه دوست و هم‌کلاسی‌ها؟ چرا؟

پاسخ: برای من درس خواندن تنها راحت‌تر است. چون هرکس مدل و شیوه‌ی درس خواندن خودش را دارد که اگر با یک دوست یا کس دیگری منطبق نباشد، در هنگام مطالعه‌ی مشارکتی، شکل ایجاد می‌شود.

دوم اینکه: تنهایی باشم راحت‌ترم!!!

 

۶-     استفاده‌کردن از اینترنت و smsبازی برای رفع خستگی را در سال کنکور درست می‌دانید؟

پاسخ: استفاده از اینترنت باید کنترل‌‌شده باشد، چون بعضی جاهایش واقعاً اعتیادآور است؛ ولی بالاخره باید باشد. من خودم به‌طور کنترل‌شده از اینرنت برای تفریح استفاده می‌کردم. استفاده از پیامک هم برای آگاهی از دوستان و شرایط ضروری باید باشد ولی نباید به یک عادت تبدیل شود. در کل استفاده از تفریح‌ها ضروری است، ولی نیاز به کنترل و «برنامه‌ریزی» دارد.

۷-     آیا رفتن به مسافرت و تعطیلات را در سال کنکور سفارش می‌کنید؟

پاسخ: مسافرت را توصیه نمی‌کنم، ولی یک پیک‌نیک نیم روزه یا یک روزه برای تجدید قوا و ایجاد شادی و تفریح برای انرژی گرفتن، واقعاً و ناموساً!!! یک نیاز ضروری است.

۸-     آیا کمک‌گرفتن از مشاوران را سودمند ارزیابی می‌کنید؟ به چه شکلی؟

پاسخ: بله. استفاده از مشاوران همواره می‌تواند سودمند باشد، به‌ویژه در مسائلی مثل برنامه‌ریزی و آموزشِ مسائل مربوط به مدیریت آزمون و روش‌های مطالعه‌ی هر درس و … . به‌ویژه مشاور باید از بین کسانی اتخاب شود که خودشان به‌تازگی دوران کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و تجربه‌ی آن‌ها به‌روزترین و کاملترین تجربه‌ در نوع خود می‌باشد. به بیان دیگر رتبه‌های برتر کنکور امسال می‌توانند بهترین مشاوران برای کنکوری‌های سال بعد باشند.

۹-     آیا شرکت در اردوهای مطالعاتی (آخر تابستان، نوروز، پیش از کنکور و …) را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: من خودم در این اردوهای شرکت نکردم چون معتقدم یک فرد در مطالعه باید شخصی‌سازی مربوط به خود را داشته باشد. یعنی هر فردی مشکل‌ها و مسائل درسی ویژه‌‌ی خود را دارد که باید برنامه‌ریزی او برای حل این مشکل‌ها منطبق بر عادت‌های مطالعه‌ی خودش باشد. در کل درس خواندن به‌تنهایی در خانه را به هر نوع مطالعه‌ی دیگریترجیح می‌دهم، امّا اگر کسی نوع درس‌خواندنش طوری باشد که با حضور در جمع مشکلی نداشته باشد، شرکت در این اردوها برای او بسیار سودمند خواهد بود.

۱۰-     آیا به نظر شما آموزش‌ها، بازی‌ها و سرگرمی‌های دوره‌ی کودکی‌تان در رسیدن به موفقیت کنونی تأثیرگذار بوده‌است؟ کدامشان؟

پاسخ: صد در صد. سرگرمی‌‌های دوران کودکی و بازی‌هایی که در آن دوران انجام می‌‌دهیم مهم‌ترین تأثیر را در ساختن شخصیت امروز و فردای ما دارد. تفریح‌های کودکی از هر نوعی که باشد، بسیار مهم و مؤثرند. چه تفریحات ذهنی و فکری و چه بازی‌های پرانرژی. برای ساختن شخصیت مناسب برای موفقیت در زندگی باید به هر دو نوع این بازی‌ها توجه ویژه کرد.

۱۱-     در درس‌های عمومی، آموزش کدام دبیران و خواندن کدام کتاب‌ها در موفقیت شما تأثیر چشم‌گیری داشته‌است؟

 

 

زبان و ادبیات فارسی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: همایش زبان و ادبیات فارسی دکتر هامون سبطی
زبان عربی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: …………………………………………………………………
دین و زندگی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: …………………………………………………………………
زبان انگلیسی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: همایش زبان انگلیسی دکتر شهاب اناری

۱۲-     در درس‌های اختصاصی، کدام کلاس‌ها یا کتاب‌ها در موفقیت شما نقش مهمی داشته‌است؟

 

زیست‌شناسی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب:  همایش زیست‌شناسی دکتر عمّارلو
زمین‌شناسی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: …………………………………………………………………
فیزیک کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: …………………………………………………………………
شیمی کلاس: …………………………………………..
کتاب: …………………………………………………………………
ریاضی تجربی کلاس: …………………………………………………………………
کتاب: همایش ریاضیات تجربی مهندس موئینی

 

۱۳-     برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌هایی دارید؟

پاسخ: روز قبل کنکور به گردش و تفریح با خانواده و دوستان بپردازند و از درس خواندن پرهیز کنند،  یک دوش گرم بگیرند و شب را زود بخوابند و شام سنگین نخورند.

 

۱۴-     رشته‌ی دانشگاهی‌تان را بر چه پایه‌ای انتخاب کردید؟ (علاقه‌ی شخصی، فشار خانواده، مشورت با دیگران، کلاس اجتماعی و حرف مردم! و …)

پاسخ: رشته‌ی دانشگاهی را با توجه به علاقه‌ی شخصی و کلاس اجتماعی آن انتخاب کردم. رشته‌ی پزشکی، حرفه‌ای است که از طریق آن می‌توان به هم‌نوعان خود کمک کرد؛ به سطح بالایی از دانش رسید؛ به کلاس و ارزش اجتماعی سطح بالایی دست یافت و در نهایت می‌توان زندگی خوبی ساخت که بتواند تا حدودی نیازهای یک فرد را چه از نظر روحی و چه از نظر مادی برطرف کند.

۱۵-     اگر به شما یک بار دیگر فرصت انتخاب رشته داده‌شود (با همان رتبه‌ی قبلی) آیا به همان شکل عمل می‌کنید؟

پاسخ: دقیقاً به همین شکلی که رفتار کردم، عمل می‌کنم.

۱۶-     بهترین تأثیرات ورود به دانشگاه در زندگی شما چه بوده‌است؟

حضور در اجتماعی که اکثر افراد دور و برت بزرگترین‌ها و بهترین‌ها در نوع خود هستند، همواره لذّت‌بخش است. بی‌شک این حضور تأثیر زیادی بر بالا بردن سطح شعور و رشد فردی من دارد. به نظرم قرار گرفتن در جو علمی بهترین دانشگاه ایران و بودن در کنار این افراد بهترین تأثیر را در زندگی من از جانب دانشگاه می‌تواند داشته باشد.

۱۷-     آیا دانشجو شدن تأثیرات بدی هم در زندگی شما داشته‌است؟

تأثیرهای بد… اگر هم داشته باشد، آن‌قدر ریز است که حاقل به چشم نمی‌آید ولی اگر بخواهم شاخص‌ترین‌اش را بگویم همان «بی‌خیالی دانشجویی» که در ابتدای راه ممکن است هر کسی را گرفتار کند تا حدودی به سمت من آمده است. البته از سختی های مدت زمانی که طول می‌کشد تا به شرایط خوابگاه عادت کنم نیز نمی‌شود گذشت. من آن دوران را گذرانده‌ام.

۱۸-     آیا برای ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ای دارید؟

درحال حاضر برنامه‌ی خاص و ازپیش تعیین شده‌ای ندارم.، امّا اگر فرصت مناسبی برای ادامه‌ی تحصیل وجود داشته باشد، سعی می‌کنم از آن به درستی برای آموختن علم و استفاده از آن برای کمک به همنوعانم بهره ببرم. سخن معروف پیامبر هست که می‌فرمایند: دانش را بیاموزید حتی اگر در چین باشد. یعنی در دوردست‌ها نیز اگر فرصت آموزشی مناسبی وجود داشته باشد، باید از آن فرصت استفاده کرد.

۱۹-     آیا مایل هستید به کمک مدرک تحصیلی‌تان به خارج از کشور مهاجرت کنید (در آن‌جا ماندگار شوید)؟ چرا؟

ما از امکانات آموزشی کشور خودمان برای پیشرفت و رسیدن به مدارج بالا استفاده کرده‌ایم و به نوعی پیشرفت خود را مدیون سرزمینی هستیم که برایمان مادری کرده است، پس اولویتمان در استفاده از دانش خویش باید کشور خودمان و مردم و سرزمین مادریمان باشد. امّا اگر زمانی در جایی دیگر نیاز به حضور ما بیشتر و ضروری‌تر باشد، حکم عقل و انسانیت این است که باید به کمک آن مردم شتافت. در ضمن نمی‌توان امکانات زندگی بهتر و شرایط بهتر برای پیشرفت در حوزه‌ی کاری را که در کشورهای بزرگ فراهم می‌شود نادیده گرفت.

۲۰-     و به جای‌ سؤال آخر، یک راهنمایی کوچک برای این بچه‌ها که به دنبال راز پیروزی شما تا این‌جا آمده‌اند!

پاسخ: به آینده‌ای که با تلاش خود می‌سازند امیدوار باشد و آن را روشن ببینند. به تلاش و برنامه‌ریزی خودشان اعتماد داشته باشند و همواره منظم، امیدوار و برنامه‌محور باشند.

برای واضح دیدن کارنامه روی آن کلیک کنید:

mosahebe mehdi farajpoor nayyeri  6-9 tajrobi 94

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.