مسئولان: کنکور فعلاً حذف نمی‌شود…

۴ بهمن ۱۳۹۶
شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم:

کنکور تا ۳ سال دیگر حذف نخواهد شد/ وزارت علوم از پیش‌بینی قانون جلوتر است

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه کنکور تا ۳ سال دیگر حذف نخواهد شد، گفت: حذف کامل کنکور به اجرای شروطی همچون برگزاری آزمون سراسری ازسوی آموزش و پرورش نیازمند است.

 

شریعتی نیاسر

وی درخصوص کم و کیف اجرای قانون حذف کنکور، گفت: حذف کنکور به طور کامل مورد تایید وزارت علوم است و قویا مدافع حذف آن در تمامی مقاطع هستیم اما اجرایی شدن این قانون در مقطع تحصیلی مختلف، شاخص‌ها و زیرساخت‌های متفاوتی را می‌طلبد.

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه سال ۹۴ طی یک خیز جدی کنکور در مقطع دکترا حذف و پذیرش به دانشگاه‌ها واگذار شد، افزود: پس از این خیز قابل توجه، مجلس طرحی را به تصویب رساند که براساس آن عملا موضوع پذیرش بدون کنکور در مقطع دکترا کاملا منتفی و به شیوه گذشته بازگشت.

یکی از شروط حذف کنکور؛ برگزاری آزمون سراسری ازسوی آموزش و پرورش

وی با بیان اینکه اصل مصوبه حذف کنکور برای سال ۸۶ است اما یکی از شروط حذف برگزاری آزمون سراسری ازسوی آموزش و پرورش بود تا دانش‌آموزان پس از ترازبندی شدن به دانشگاه راه بیابند، گفت: از آنجا که تاکنون این آزمون سراسری برگزار نشده است به همین دلیل قانون حذف کنکور در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی لغو و پس از آن قانون جدیدی تصویب شد که براساس آن مقرر شد؛ طی ۵ سال حداقل ۸۵ درصد پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌ها از طریق بررسی سوابق تحصیلی پذیرش شوند.

وزارت علوم از مدت زمان قانونی مشخص شده برای اجرای حذف کنکور جلوتر است

شریعتی نیاسر با بیان اینکه اکنون پس از گذشت تنها ۳ سال از تصویب این قانون، بالغ بر ۸۵درصد دانشجویان از طریق سوابق تحصیلی وارد دانشگاه می‌شوند، اضافه کرد: وزارت علوم عملا از مدت زمان قانونی مشخص شده برای اجرای حذف کنکور جلوتر است اما تکمیل این روند در تمام مقاطع تحصیلی نیازمند تکمیل زیرساخت‌ها است به همین دلیل کنکور زودتر از ۳ سال دیگر به طور کامل حذف نخواهد شد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره حذف کنکور در رشته‌های پرمتقاضی، گفت: حذف کنکور در این رشته‌ها ساز و کار خود را می‌طلبد که یکی این ساز و کارها هماهنگی با آموزش و پرورش به منظور آموزش دانشآموزان به صورت مفهومی و کسب معدل مناسب و دوری از آموزشی‌های تست محور است.

منبع: خانه ملت


۱ بهمن ۹۶:

میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس:

طرحی برای حذف کنکور در مجلس مطرح نیست…

خبرگزاری فارس: طرحی برای حذف کنکور در مجلس مطرح نیست/ دغدغه مجلس پرداخت مطالبات سال 96 فرهنگیان است

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: در حال حاضر طرحی برای حذف کنکور در برنامه کمیسیون آموزش مجلس نیست بلکه گام اول ما اجرای دقیق و کامل قانون مجلس برای اعمال حداقل ۸۵ درصد سوابق تحصیلی در آزمون سراسری تا سال ۹۷ است.

میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص آخرین اقدامات این کمیسیون برای حذف کنکور اظهار داشت: چند جلسه با مسئولان وزارتخانه‌های آموزش عالی و آموزش و پرورش با موضوع اجرای قانونی که قبلاً برای اصلاح شرایط موجود و حذف کنکور تصویب شده بود، برگزار کردیم و موانع اجرای آن مصوبه را بررسی کردیم.

وی افزود: پیشنهاداتی از سوی کارشناسان ارائه شده است اما فعلاً طرحی برای حذف کنکور در برنامه کمیسیون آموزش مجلس نیست بلکه گام اول ما اجرای دقیق و کامل قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» با اعمال حداقل ۸۵ درصد سوابق تحصیلی در آزمون سراسری تا سال ۹۷ است و پس از آن وارد بررسی طرح‌های دیگر خواهیم شد.

به گزارش فارس، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی، تأثیر سابقه تحصیلی سالانه برای پذیرش دانشجو به صورت تدریجی و صعودی است و پس از پنج سال (سال ۹۷) حداقل هشتاد و پنج درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود.

 منبع: فارس