نگاه کلی به کنکور هنر : خشت اول

خشت اول (مشاوره آموزشی)

 برای دریافت فایل Pdf این صفحه، روی لینک زیر کلیک نمایید:

نگاه کلی به کنکور هنر   افسانه نسل شریف

 

 

نگاه کلی به کنکور هنر

             مطالعه و برنامه‌ریزی برای رشته‌های کنکور هنر- که به تصور عده‌ای نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد!- علاوه بر مشکلات درسی و وجود منابع فرعی که در سال‌های اخیر بسیار چشم‌گیرشده، مشکلات روحی خاصی نیز برای هنرجو پیش می‌آورد. بسیاری از داوطلبان کنکور هنر همواره از این موضوع که از جهت برنامه‌ریزی و عناوین منابع درسی جدی گرفته نمی‌شوند (در کنکورهای آزمایشی سازمان سنجش حتی بودجه‌بندی درسی ندارند) یا این‌که گاه از طرف خانواده‌هایشان حتی با حجم بالای درسی که می‌خوانند، نادیده‌گرفته‌می‌شوند، گِله‌مند هستند. بعضی از خانواده‌ها که بیش‌تر تأکید بر رشته‌های فنی- مهندسی و پزشکی دارند، نمی‌توانند بپذیرند که فرزندشان ساعت‌ها در حال مطالعه و یا حضور در کلاس‌های درسی است آن‌هم برای رشته‌های هنر! باید یادآوری کرد که در ۳-۴ سال گذشته کنکور هنر بار دیگر تغییرات اساسی داشته و باز هم بیش‌تر از قبل به سمت استدلالی‌شدن سؤالات رفته، بنابراین کار داوطلب از حد فقط حفظ‌کردن و یا مرور یک مطلب، گذشته و به‌سمت تحلیل و تجزیه‌کردن مطالب و نتیجه‌گیری رفته‌است؛ یعنی علاوه بر این‌که باید دقت زیادی در مطالعه و درک مطالب داشت، باید قدرت تشخیص تفاوت‌ها و یا تجزیه نظریات را نیز فراگرفت؛ به‌عبارتی کار داوطلب کنکور هنر سخت‌ترشده‌است. گاه مثالی را به طنز برای دانش‌آموزانم یادآور می‌شوم و به آن‌ها می‌گویم: زمانی‌که من کنکور هنر شرکت کردم، سؤال کنکور این بود که «لئوناردو داوینچی چیه؟» همین‌قدر که می‌دونستیم آدمه کافی بود! اما امروز سؤال تغییرکرده و از شما پرسیده‌می‌شه «در بررسی آثار سال‌های آخر زندگی داوینچی با آثار رامبراند کدام‌یک تأکید بیش‌تری بر روحیه‌ی فرد و تأکید بر خط دارند؟» به‌عبارتی امروز برای کنکور هنر دریافت اطلاعات، بخشی از مرحله‌ی نهایی است و تجزیه و تحلیل و استدلال بخش مهم‌تری است. مسئله‌ی دیگر، ورود منابع فرعی فزاینده به کنکور هنر است، بدون این‌که سازمان محترم سنجش در فهرست منابع درسی، نامی از آن‌ها آورده باشد. به هرحال، نباید با فهرست‌کردن این مسائل داوطلب کنکور هنر را ناامید کرد. برعکس باید گفت به همین دلایل یک دانش‌آموز خوب با پشتکار زیاد، با کمی دقت و برنامه‌ریزی و داشتن یک مشاور ( که در رشته‌ی هنر تحصیل کرده باشد) می‌تواند رتبه‌ی ممتازی کسب کند.

عمده‌ترین مشکلاتی که داوطلبان کنکور هنر با آن روبرو هستند عبارت است از:

 1. عدم توجه به برنامه‌ریزی و ارائه دروس عمومی در هنرستان‌ها
 2. نامحدود بودن منابع درسی در بخش دروس اختصاصی

             توصیه‌ی ما این است که اگرچه داوطلبان هنرستانی مشکلات زیادی در دروس عمومی دارند (به‌خصوص دروس عمومی سال سوم که مبحث مهمی در کنکور سراسری است اما در هنرستان‌ها ارائه نمی‌شود) اگر از پایه این دروس را همراه با استاد شناخته‌شده و متخصص و کتاب‌های کمک آموزشی معتبر، شروع کنند و با دقت مطالب را همگام با استاد پیش ببرند قطعاً موفق خواهندشد، هم‌چنان‌که در سال‌های پیش شدند!

ویژگی‌های کنکور هنر

             شما در برنامه‌ریزی درسی خود باید مطالب کلی زیر را در نظر داشته‌باشید تا از سردرگمی و سرخوردگی احتمالی که برای برخی از دانش‌آموزان در طی این مسیر پر پیچ و خم تا رسیدن به سرمنزل مقصود، پیش می‌آید، در امان باشید، پس لطفاً توجه کنید که:

 1. تعداد نام‌ها، سال‌ها، دوره‌ها و ویژگی‌های آثار و سبک‌ها بسیار زیاد است.
 2. بدون مرور مجدد مطالبی که مطالعه‌کرده‌اید، انتظار نداشته‌باشید که آن‌ها را هنگام آزمون به یاد بیاورید.
 3. گاه برای حفظ‌کردن نام‌ها و سال‌ها به چندین‌بار مطالعه و مرور نیاز دارید که بسیار طبیعی است. تصور نکنید که این فقط شما هستید که نیاز به مرور مجدد دارید.
 4. دروس عمومی سهم زیادی در ساخت رتبه‌ی شما دارند و از طرفی رقابت در آن‌ها بسیار شدید است. اگر شما دروس عمومی را خوب بخوانید، قطعاً رتبه‌ی شما خوب خواهدبود!
 5. در حدود بهمن‌ماه حجم مطالب، نام‌ها، قرن‌ها، سال‌ها و آثار و ویژگی‌ها آن‌قدر زیاد خواهدبود که احتمالاً شما را از ادامه‌ی مسیر منصرف خواهدکرد. این موضوع برای همه‌ی داوطلبان پیش می‌آید. نگران نباشید، باید از این مرحله با موفقیت بگذرید و آرام آرام مطالب را کامل کنید و بگذارید در ذهن شما با آرامش ته‌نشین شوند. بر اضطراب خود غلبه کنید.
 6. پررقابت‌ترین درس اختصاصی کنکور هنر، درس «درک عمومی» است که به دلیل ضریب مشترک در تمامی رشته‌ها، سرمایه‌گذاری شما در آن بسیار اهمیت دارد. این درس شامل ۱۱ کتاب است که باید آن‌ها را حداقل ۴-۵ بار دوره کنید تا بتوانید حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد کسب کنید.
 7. هرگز در دروس اختصاصی کنکور هنر، به خود وعده‌ی درصد ۱۰۰ را ندهید، زیرا نامحدود بودن منابع رشته‌ی هنر،‌ شما را در جلسه‌ی آزمون غافلگیر می‌کند. شما باید بدانید اگر خوب درس خوانده باشید، به هر حال از رقیبان دیگر بهتر خواهید بود و اگر سؤالی را ندانید، قطعاً رقیبان دیگر که بهتر از شما درس نخوانده‌اند، به آن‌ پاسخ نخواهندداد. برای مثال؛ در سال ۸۰، درس درک عمومی کنکور سراسری بسیار سخت بود. یعنی حدود ۵۰ درصد سؤالات درک عمومی از منابع خارجی طرح‌شده‌بود. بسیاری از داوطلبان که خود را برای درصد ۹۰ و ۱۰۰ آماده کرده بودند حداکثر ۵۵ درصد زدند و چون به بعضی از سؤالات نمی‌توانستند پاسخ دهند در جلسه‌ی امتحان خود را باختند و پاسخ سؤالات بعدی یا دروس بعدی را نیز خراب کردند؛ اما افرادی که آرامش خود را حفظ کردند و به خود گفتند که شاید برای همه‌ی داوطلبان این سؤال‌ها سخت باشد، برنده‌بودند، زیرا میانگین این درس در آن سال ۱۴ درصد بود. و کسب ۵۵ تا ۶۰ درصد نیز تقریباً معادل ۹۰ یا ۱۰۰ درصد بود.

 

«بنابراین به خاطر داشته‌باشید که میانگین آزمون اهمیت زیادی دارد.»

 

 

موارد ویژه در برنامه‌ریزی کنکور هنر

 1. برنامه‌های هنری و فیلم‌های سینما را حتماً ببینید و به تصاویر آن دقت کنید.
 2. به گالری‌ها و موزه‌ها حتماً سر بزنید و آن‌ها را در برنامه‌های خود داشته باشید.
 3. کتاب‌های تصویری مانند عکس، گرافیک، مجسمه‌سازی، نقاشی، سینما و … را حتماً ببینید. این‌کار حافظه‌ی دیداری و درک تصویری شما را بالا می‌برد.
 4. افرادی که به فعالیت هنری مشغول هستند، با انجام فعالیت‌های هنری انرژی خوبی خواهندداشت و روحیه‌ی آن‌ها برای درس خواندن بهتر می‌شود و به شرط آن‌که فعالیت هنری آن‌ها در هفته ۴-۵ ساعت بیش‌تر نباشد، می‌‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه‌دهند.
 5. به منابع غیردرسی نیز بپردازید.
 6. با علاقه به تمام دروس نگاه کنید و تمامی کتاب‌ها را با علاقه و انگیزه‌ی خوب مطالعه کنید تا هرگز بازدهی شما کم نشود.
 7. برای کنکور هنر نمی‌توانید بیش‌تر از روزی ۷ ساعت درس بخوانید. ماهیت درس‌ها و اسم‌ها و دروس مفهومی به شیوه‌ای است که اگر به شکل افراطی درس بخوانید، در نیمه‌های سال انگیزه‌ای برای دوره‌ی دروس ندارید و کنکور هنر یعنی دوره. پس، با افراط در درس خواندن، زمانی که دیگران در حال دوره، مرور و تثبیت مطالب هستند شما حتی نمی‌توانید به کتاب‌ها نگاه بکنید. واقع‌بین باشید.
 8. ماهیت دروس کنکور هنر با رشته‌های تجربی،‌ ریاضی و انسانی متفاوت است و نیاز به ته‌نشین‌شدن و تثبیت بسیاری از اسم‌ها و سال‌ها دارد. با اضافه‌شدن ساعات مطالعه مغز شما خیلی زود خسته می‌شود و نتیجه‌ی خوبی عاید شما نخواهدشد.
 9. حتماً برای ارزیابی خود در کنکورهای آزمایشی شرکت کنید. برای کل سال‌ آزمون‌های هنر میدیا و برای آزمون‌های جامع، آزمون‌های سنجش توصیه می‌شود.

                                                                                                                                                         افسانه نسل‌شریف

شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.