خلاقیت نمایشی : خشت اول

خشت اول (مشاوره آموزشی)

برای دریافت فایل Pdf این صفحه، روی لینک زیر کلیک نمایید:

خشت اول خلاقیت نمایشی  افسانه نسل شریف

.

توصیه و راهنمایی برای درسی که هیچ کتاب درسی در نظام آموزش و پرورش ندارد، (البته کتاب ۸۰ صفحه‌ای سال‌ها پیش که از آن سؤالی مطرح نمی‌شود مورد نظرم نیست.) بسیار سخت است. شاید به دلیل نداشتن منبع درسی مشخص، اگر در سالی، هشت سؤال مربوط به کارشناسی ارشد رشته‌ی سینما در آزمون ورود به دانشگاه‌ها مطرح می‌شود! چیزی نمی‌توان گفت. یا در سالی دیگر، ۸ سؤال مربوط به کارشناسی ارشد است و یا  خلاقیت نمایشی کنکور یک سال که فقط ۶ سؤال آن نیاز به مطالعه‌ی درسی به معنای واقعی دارد و ۱۴ سؤال دیگر حتی به دیدن فیلم و تصاویر با جنبه‌ی نمایشی ارتباط مستقیمی ندارد. اما با این همه تفاوت‌های سال‌های قبل شما به‌عنوان داوطلب کنکور هنر باید در همه‌ی زمینه‌ها به‌شکل تخصصی و دقیق مطالعه کنید تا چه آزمون نمایشی مثل مثل برخی سال‌ها ساده باشد و  چه مثل برخی سال‌های دیگر، سخت و تخصصی باشد، برنده باشید.

در یک نگاه کلی، خلاقیت نمایشی تأکید بر اطلاعات عمومی شما از سینما و تئاتر و تصاویر دارد. بنابراین هر چقدر اطلاعات شما در مورد مسائل مربوط به کارگردانی صحنه‌های تئاتر و پلان‌های سینمایی و ترکیب‌بندی تصاویر آن‌ها و شناخت سبک‌ها، بیش‌تر باشد، موفق‌تر خواهید بود. (یادتان باشد که قرار نیست بتوانید به ۱۰۰ درصد سؤالات نمایشی پاسخ دهید و همه‌ی آن‌ها را مطالعه کرده باشید، زیرا مطالب نامحدود است و خبری از محدودیت فعلاً وجود ندارد.) درواقع شما در گام اول باید با مبانی سینما، تئاتر و تاریخ پیدایش و تحولات آن آشنا شوید (تعدادی از پرسش‌ها) در گام دوم به تجزیه، تحلیل و یا دیدگاه نظریه‌پردازان آشنایی پیدا کنید (تعداد قابل توجهی از پرسش‌ها). در گام سوم با توجه به دو مرحله‌ی قبل، شما با اصطلاحاتی آشنا خواهید شد که طراحان سؤال معمولاً از آن‌ها در هر سال یاد می‌کنند (تعداد دیگری از پرسش‌ها). تأکید می‌کنم که دیدن فیلم‌هایی که در این ۳ مرحله همیشه از آن‌ها نام برده می‌شود و یا دیدن تصاویر کتاب‌های مرجع سینما و تئاتر اهمیت زیادی دارد. (چند پرسش)

 

اما نکته‌ی اساسی برای فراگرفتن مطالب خلاقیت نمایشی: شما باید حافظه‌ی خود را تقویت کنید، نام فیلم‌ها و کارگردان‌ها و یا اصطلاحات و تاریخ‌ها در کنار درس‌های دیگر، کار را سخت می‌کند. توصیه می‌کنم که مواردی نظیر این نام‌ها و دوره‌ها را هیچ‌گاه در یک نشست مطالعه نکنید. آن‌ها را تبدیل به فلاش‌کارت‌هایی بکنید که همیشه در کنارتان باشد. و بتوانید هر ۲-۳ ماه یک‌بار حتماً آن‌ها را دوره کنید. در درس نمایشی فراگرفتن و دوره‌کردن درس اهمیت بیش‌تری نسبت به تست‌زنی دارد. ضمن آن‌که منبع خوبی برای تست‌زنی در این درس وجود ندارد. اما توصیه می‌کنم سؤالات نمایشی آزمون‌های آزمایشی سازمان سنجش و سال‌های قبل کنکور سراسری حتماً مرور شود.

 

توصیه‌ی بعدی این است که درس تئاتر و سینما را به شکل موازی مطالعه کنید و ذهنتان را درگیر هر دو درس کنید تا با هم پیش‌بروند، این کار قدرت تجزیه و تحلیل شما را از هر دو درس بالا می‌برد.

 

به‌عنوان منبع درسی و پایه‌ی اولیه می‌توانید از دو کتاب «خلاقیت نمایشی، راه اندیشه، افسانه نسل شریف» و «خلاقیت نمایشی، قلم‌چی، ژاله نساری» استفاده کنید. تأکید می‌‌کنم اگر با توجه به سؤالات نمایشی سال‌های کنکورهای دشوار بخواهیم برنامه‌ریزی کنیم این دو کتاب در حد ۴۰ تا ۵۰ درصد مطالب را پوشش می‌دهد و بقیه‌ی آن‌ طبق توصیه‌ها و خلاقیت و اطلاعات بصری شما کامل خواهد شد. نمی‌توان در گام اول از کتاب‌های کارشناسی ارشد نام برد چون بدون شناخت اولیه، متوجه مطالب این کتاب‌ها نمی‌شوید.

اگر درس نمایشی را تا پایان اردیبهشت به اتمام برسانید و از خرداد تا تیرماه به دوره و دیدن تصاویر بپردازید، وضعیت مناسبی خواهید داشت و مطمئناً از رقیبانتان پیشی خواهیدگرفت. به این امید!

                                                                                                                                                                             افسانه نسل شریف

 

 

 

شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.