حساب دیفرانسیل و انتگرال : خشت اول

 

خشت اوّل حساب دیفرانسیل و انتگرال (مشاوره‌ی ابتدای سال) مهندس مهرداد عباس‌پور

دانش‌آموزان عزیز سلام!

همان‌طورکه می‌دانید درس ریاضیات، اثرگذارترین درس در کنکور رشته‌ی ریاضی است. مجموع ضرایب درس‌های مختلف در کنکور سراسری برابر 38 است و ضرایب درس ریاضیات 12 می‌باشد؛ پس تقریباً بخش مهمّی از نتیجه‌ی هر دانش‌آموز در کنکور سراسری توسّط نتیجه‌ی درس ریاضیات رقم می‌خورد.

تقریباً نیمی از پرسش‌های درس ریاضیات از حساب دیفرانسیل و انتگرال و درس‌های پایه‌ی مرتبط با آن است؛ بنابراین تقریباً مهم‌ترین درس شما برای نتیجه‌گیری در کنکور سراسری است.

هم‌چنین اصولاً تسلّط در درس دیفرانسیل به معنی تسلّط دانش‌آموز بر محاسبات مختلف ریاضی است که این توانایی تأثیر به‌سزایی در روند حرکت شما در درس‌های دیگری مانند هندسه، گسسته و هم‌چنین فیزیک خواهدداشت.

مطالب بالا را گفتم تا ابتدا  اهمّیت درس دیفرانسیل را یک بار دیگر دوره کرده باشیم!

حال برای موفقیت در این درس چه باید کرد؟

به نظر من شما باید به نکته‌های زیر توجّه کنید تا در این درس به موفّقیت برسید:

1-  درس حساب دیفرانسیل و انتگرال و ریاضیات پایه مرتبط با آن، شامل مباحث پیوسته است؛ یعنی شما باید به‌تدریج بر همه‌ی فصل‌ها تسلّط پیدا کنید تا در فصل‌های بعدی موفّق باشید؛ مثلاً اگر کسی بر مبحث حدّ و پیوستگی مسلّط نباشد، در یادگیری درس مشتق به مشکل‌های مختلفی برمی‌خورد. پس این درس را فصل‌به‌فصل و دقیق یاد بگیرید.

2-  سعی کنید در برنامه‌ی درسی خود، یا هر روز برای درس دیفرانسیل وقت بگذارید و یا حداقل 3 روز در هفته این درس را مطالعه کنید. این‌که باید چند ساعت در هفته برای این درس وقت بگذارید، بستگی به زمان کلّی مطالعه‌ی شما در هفته و هم‌چنین توانایی شما در این درس دارد. بهتر است در این زمینه با مشاورتان مشورت نکنید و خودتان به نتیجه‌ی عملی برسید.

3-  برای یادگیری درس دیفرانسیل هر دو عاملِ مطالعه دقیق مفاهیم درسی و حلّ تمرین‌ها و تست‌های متنوّع بسیار ضروری است. مطمئن باشید که هر کدام از این دو عامل را که مدّنظر قرار ندهید، به مشکلات جدّی برخواهیدخورد.

4-  یادگیری درس دیفرانسیل بدون وجود معلّم، کاری بسیار سخت است. سعی کنید در کلاس‌های درس دیفرانسیل در مدرسه با دقّت حضور داشته باشید و به مطالب و مفاهیم طرح‌شده توسط معلّم کاملاً توجّه کنید.

5-   مطالب ریاضیات پایه در این درس بسیار مهم هستند. به دو دلیل:

نخست: تعداد زیادی پرسش از ریاضیات پایه در کنکور طرح می‌شود که باتوجّه به این‌که این مباحث نسبتاً ساده‌تر از مباحث کتاب دیفرانسیل هستند، وقت‌گذاشتن روی آن‌ها کاملاً با ارزش است.

دّوم‌اینکه: تسلّط شما بر درس‌های پایه‌ی ریاضیات باعث می‌شود که شما در حلّ تمرین‌ها و تست‌های مربوط به کتاب دیفرانسیل مشکلات پایه‌ای و محاسباتی نداشته‌باشید. (چاپ تازه‌ی کتاب ریاضیات پایه‌ی انتشارات علمی فار می‌تواند یاری‌رسانتان باشد.)

 

6-  اصولاً اعتقاد دارم که هر دانش‌آموز باید در درجه‌ی نخست به برنامه‌ی مدرسه و معلّم کلاس درس اهمّیت دهد. بنابراین برای برنامه‌ریزی در این درس توصیه می‌کنم ترجیحاً با مدرسه یا آموزشگاهتان هماهنگ باشید.

ولی من هم یک برنامه‌ی پیشنهادی برای مطالعه‌ی دیفرانسیل و ریاضیات پایه برای یک‌سال تحصیلیِ پیش‌رو طرح کرده‌ام که امیدوارم تقریباً با برنامه‌ی سایر آموزگاران محترم این درس مطابقت داشته باشد.

این برنامه در صفحه‌ی «تست‌های دوره‌ای» تارنمای نشر دریافت آمده است. برای سنجش خود در این برنامه هر ماه یک آزمون از مبحث آن ماه در این سایت قرار می‌گیرد که امید است در پیشرفت شما اثربخش باشد.

در پایان برای همگی شما عزیزان آرزوی موفّقیت دارم. امیدوارم با برنامه‌ریزی دقیق از همین امروز برای کنکور سال 91 آماده شوید. فراموش نکنید که برای موفّقیت در کنکور باید یک‌سال در همه‌ی برنامه‌های درسی استمرار داشته باشید.

مهندس مهرداد عباس‌پور

 

             دوستان عزیز از استادان مهندس عباس‌پور، مهندس هاشمی طاهری و مهندس منوّری خواهش کرده‌ایم که در فرصت باقی‌مانده تا آزمون سراسری پاسخ‌گوی سؤالات شما در درس حساب دیفرانسیل و انتگرال باشند. شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.

.

PDF خشت اوّل حساب دیفرانسیل و انتگرال (مشاوره‌ی ابتدای سال) مهندس مهرداد عباس‌پور

[gview file=”https://daryaftpub.com/wp-content/uploads/2014/08/khesht1-difransiel-95-abbaspoor-13950724.pdf”]

دانلود↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑