هندسه‌ پایه و تحلیلی : پاسخ ما

پاسخ مؤلفان (مهندس شریف‌خطیبی و…) و مدیران نشر دریافت به پرسش‌های هندسه پایه و تحلیلی شما :

شامل دو بخش: ۱) مشاوره  ۲) پاسخ درسی

(توجه: پاسخ پرسش‌های مربوط به چاپ و نشر کتاب‌های نشر دریافت را در صفحه‌ی «نشر دریافت: پاسخ ما» بیابید!)

پرسش و پاسخ‌های جدید در انتهای متن هر بخش درج می‌گردد!

 

۱) مشاوره 

شهریور۱۳۹۵: پاسخ کلی: کتاب هندسه پایه فعلاً منتشر نخواهد شد! به عنوان جایگزین می‌توانید از کتاب هندسه پایه انتشارات فار  یا مبتکران استفاده کنید.

سؤال دانش‌آموز: هستی ۳۰مرداد۱۳۹۳ از استان مازندران، شهر آمل سلام. من دیپلم تجربی دارم. می‌خوام کنکور ریاضی بدم. درحالی‌که من با درس‌های ریاضی آشنایی ندارم(مثل هندسه تحلیلی و جبرخطی) و در این درس‌ها پایه‌ی ضعیفی دارم، به نظر شما برای شروع از چه منابع آموزشی استفاده کنم تا در این درس‌ها موفق شم. با تشکر از شما

پاسخ استاد: سلام و خسته نباشید. برای آغاز، کتاب‌های ریاضی انتشارات علمی فار مناسب‌ترین است.

 

– سؤال دانش‌آموز: دکتر(!) زهرا     ۱مهر۱۳۹۳    استان تهران، شهر اسلامشهر
سلام استاد. من سال چهارم تجربی هستم. بچه‌های تجربی چه زمانی استارت هندسه سال دوم رو بزنن؟ ممنون

پاسخ استاد: با سلام
ابتدای ترم دوم (اواخر دی ماه )، زمان مناسبی برای مطالعه ی هندسه برای داوطلبان رشته ی تجربی است.

موفق باشید

سؤال دانش‌آموز: (حسین غفاری (مردادماه ۸۹)) سلام می‌خواستم بدانم که کتاب هندسه‌ی پایه برای دانش‌آموزان تجربی قابل استفاده هست یا نه؟ چون من می‌خواستم آن را از طریق پست دریافت کنم. ممنون!

پاسخ استاد: بله، دوست عزیز، این کتاب برای دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی هم کاملاً مناسب است و مطالب ویژه‌ی رشته‌ی ریاضی در آن مشخص‌شده‌است که طبیعتاً شما نیازی به خواندن آن مطالب ندارید!

به امید پیروزی!

سؤال دانش‌آموز: (محسن (شهریورماه ۸۹)) سلام آقای مهندس شریف‌خطیبی، خسته نباشید! من رشته‌ی تجربی هستم، می‌خوام کتاب هندسه‌ی پایه رو بگیرم و بخش‌هایی که مربوط به هندسه ۱ هست رو بخونم می‌خوام بدونم این کتاب از نظر تست و آموزش من رو از خوندن کتاب کمک آموزشی هندسه‌ی دیگه‌ای بی‌نیاز می‌کنه؟ به‌اندازه‌ی کافی تست داره و آموزش کامل هست؟ پیشاپیش از پاسختون ممنونم!

پاسخ استاد: سلام! این کتاب قسمت‌های مربوط به رشته‌ی تجربی را مشخص‌کرده و لزومی به تهیه‌ی کتاب دیگر نیست. برای حل تست‌های اضافی می‌توانید کتاب آبی قلم‌چی رشته تجربی را تهیه کنید.

خدانگه‌دار!

 سؤال دانش‌آموز: (کیوان (مهرماه ۸۹))

با سلام، استفاده از کتاب هندسه‌ی پایه برای سال دوم ریاضی توصیه می‌شود؟

پاسخ استاد: با سلام به شما دانش آموز آینده‌نگر و عزیز! به‌شرط این‌که اول روی چارچوب کتاب درسی برای امتحان پایان ترم مسلط‌شده‌باشید؛ بله! از آن‌جا که سبک تست‌های هندسه‌ی پایه با مسائل آن متفاوت است، تسلط بر فن تست‌زنی در این درس احتیاج به یک روند آهسته و پیوسته دارد که در سال چهارم با توجه به کمبود وقت، اختصاص زمان زیاد به یک درس سال دوم امکان‌پذیر نیست و وقت آن همین‌الان است. حتماً این کار را انجام دهید.

سؤال دانش‌آموز:  (کیوان (مهرماه ۸۹)) تاریخ دقیق انتشار کتاب هندسه تحلیلی(مهر-آبان یاآذر) درضمن این کتاب تست است یا آموزش؟ اگر آموزش است یک کتاب تست که پاسخ تشریحی خوب دارد لطفاً معرفی کنید.

پاسخ استاد: دوست خوب ما، کار نشر، به‌ویژه اگر بخواهیم معیاری‌های علمی و آموزشی را در آن رعایت کنیم و به کیفیت چاپ نیز اهمیت بدهیم، فرایند پرفراز و فرودی است که نمی‌شود تمام رخدادهای آن را از قبل پیش‌بینی کرد؛ اما برنامه‌ی ما این است که این کتاب حداکثر تا آذرماه در دسرس شما باشد. این کتاب، مانند کتاب هندسه‌ی پایه، آموزش و تست را هم‌گام با هم و به‌طور کامل پوشش می‌دهد.

پایدار و پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: (مهیار ن. (مهرماه ۸۹)) با سلام به جناب شریف‌خطیبی! من در همه‌ی درس‌های ریاضی (جبر، آمار، حسابان و ریاضی ۲) قوی هستم به‌جز هندسه؛ تا حالا هم هفتا کتاب گرفتم ولی هیچ کدوم دردمو دوا نکردن، اما من هیچ‌وقت ناامید نشدم و دوباره به تلاشم ادامه دادم. میشه روشی رو واسه مطالعه این درس برام بگین؟؟ چون من دوست دارم هم واسه کنکور وهم به‌عنوان یک دانش‌آموز ریاضی، هندسه رو توحد مطلوبی بلد باشم با تشکر از جوابخوبتون!

پاسخ استاد: با سلام به شما دانش آموز پیگیر و کوشا! در این‌که اصول تمرین، تثبیت و تسلط روی هندسه‌ی پایه با تمام دروس حتی هندسه تحلیلی فرق داره، شکی نیست؛ ولی ظاهراً باید در طرز مطالعه و تمرین شما تغییراتی ایجاد بشه! چون منطقی نیست که قضاوت کنیم ۷ تا کتاب هندسه، همه ایراد داشته‌باشن! پیشنهاد می‌کنم تا ابتدا درس‌نامه‌های کتاب هندسه‌ی پایه‌ی (نشر دریافت) رو تمرین کنید و سپس به‌سراغ حل تست‌ها بروید. شاید اولین و دومین تست رو نتونید درست حل کنید ولی آرام آرام این مشکل حل میشه. باید تدریجی ولی مستمر تست بزنید. مثلاً هر روز ۲۰ دقیقه این کار رو انجام بدید و یادتون باشه که «تکرار مادر مهارت هاست». اگر کل تست‌های این کتاب رو بسته به وضعیت‌تون دو یا سه بار (یا بیش‌تر) عمیق بررسی کنید حتما و حتما مشکل تدریجا حل میشه. نمی دونم به حرفای ما دقت کردید یا نه!؟ ما تأکیدمون روی تست‌زدن بیش‌تر از خواندن مکرر درس‌نامه است!

 

۲) پاسخ درسی

 

سؤال دانش‌آموز: سلام به دبیر گرامی هندسه؛ لطفا! این یه تست را هم حل کنید هم توضیح دهید. (مهیار ن. (شهریورماه ۸۹))

در مثلث abc رأس Bرا به نقطه O وسط میانه AM وصل می‌کنیم و امتداد می‌دهیم تا ضلع AC را در نقطه‌ی N قطع کند. ON چه کسری از BN است؟ ۱) ۱به ۲     ۲) ۱به ۳    ۳) ۱به ۴    ۴) ۱به ۶

پاسخ استاد: سلام دوست عزیز! پاسخ سؤال شما، همان پاسخ به تست آخر صفحه‌ی ۱۱۳ کتاب هندسه‌ی پایه در آزمون سراسری (نشر دریافت) است؛ که من سؤال و پاسخ را دوباره در ذیل مطرح می‌کنم:

Fasl-1-4.doc