فرآیند ارسال دفترچه‌های کنکور و تعبیه‌ی مخازن نگه‌داری سؤالات

۵ تیر ۱۳۹۲

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور نحوه‌ی حفاظت و تمهیدات امنیتی حوزه‌های امتحانی آزمون سراسری سال ۹۲ را تشریح کرد. دکتر حسین توکلی با اشاره به حوزه‌های امتحانی ۳۵۸ شهرستان و بخش کشور، گفت: هر کدام از این شهرستان‌ها، حوزه‌های فرعی نیز دارند که درباره‌ی امنیت آن‌ها با مسئولان حفاظت آزمون استان‌ها جلساتی برگزارشده و چگونگی برقراری امنیت برایشان توضیح داده شده‌است.
وی با اشاره به وجود دو مخزن اصلی نگهداری سؤالات آزمون در هر استان، تصریح کرد: یکی از این مخازن برای سؤالات آزمون صبح و دیگری برای آزمون بعدازظهر است، هم‌چنین در هر حوزه‌ی امتحانی در داخل شهرها نیز ممکن است دو یا بیش‌تر مخزن فرعی وجود داشته‌باشد که سؤالات آزمون به تفکیک مخزن‌های فرعی، شخصی‌سازی و برای هر گروه آزمایشی به‌طور جداگانه باتوجه به آمار داوطلبان و رابطین بسته‌بندی می‌شود.
توکلی با بیان این‌که به‌طور میانگین به ازای هر ۵۰ داوطلب یک رابط وجوددارد، گفت: پاسخ‌نامه و دفترچه‌ی سؤالات عمومی در یک بسته و سؤالات آزمون اختصاصی در یک بسته‌ی دیگر به‌طور جداگانه بسته‌بندی شده. هم‌چنین سؤالات نظرخواهی نیز به تعداد داوطلبان برای حوزه‌ها ارسال خواهدشد. مشاور عالی سازمان سنجش با بیان این‌که سؤالات آزمون برای هر دانشکده و هر حوزه‌ی فرعی به‌طور جداگانه بسته‌بندی می‌شود، تصریح کرد: ممکن است برای هر طبقه در یک دانشکده یک مخزن فرعی وجود داشته‌باشد.
توکلی با بیان این‌که سؤالات هر استان از تهران به‌صورت یک‌جا برای آن استان ارسال می‌شود، گفت: در هر استان دو مخزن اصلی، یکی برای آزمون صبح و دیگری برای آزمون بعدازظهر وجوددارد که پس از ارسال سؤالات به مخزن و استقرار آن، نماینده‌ی سازمان در مخزن مربوط مستقر شده و تا زمان برگزاری آزمون، امکان خروج از مخزن را نخواهدداشت. وی افزود: هم‌چنین زمانی که درهای مخزن بسته می‌شود و سؤالات در مخزن استقرار یافته است، هیچ‌کس اجازه ورود به داخل مخزن را نخواهدداشت.
مشاور عالی سازمان سنجش درباره‌ی شرایط مخازن نگهداری سؤالات آزمون سال ۹۲، اظهارکرد: تمامی مخازن باید تنها یک درب ورود و خروج داشته‌باشد، هم‌چنین پنجره‌ها باید به نحوی مهر و موم شده که حتی نور آفتاب از آن عبور نکند، از سوی دیگر فضای فیزیکی مخزن امکان استقرار تمامی وسایل امتحانی را داشته‌باشد. توکلی ادامه داد: ورود هرگونه وسایل ارتباطی و الکترونیکی از جمله تلفن، بی‌سیم، تلویزیون، رادیو و حتی روزنامه به داخل مخازن ممنوع است.
توکلی خاطرنشان کرد: پس از ارسال سؤالات آزمون به مخازن فرعی در داخل حوزه‌ها، بسته‌بندی و شمارش‌شده و در صورت درست بودن تعداد سؤالات، درهای مخزن فرعی تا زمان برگزاری آزمون بسته‌شده و پس از آن رابطین نیز تا ساعت مشخصی حق ورود به مخزن فرعی سؤالات را نخواهندداشت.
وی با اشاره به زمان خروج سؤالات آزمون از داخل مخازن فرعی، تصریح کرد: ساعتی قبل از شروع آزمون رابطین با تدابیر امنیتی سؤالات را از مخازن خارج کرده و پس از تأیید مدیر حوزه‌ی امتحانی، در رابطه با بسته بودن بسته‌بندی‌های سؤالات، آن‌ها را باز کرده و میان داوطلبان با اعلام بلندگوی حوزه توزیع خواهندکرد. بنابراین اولین فردی که در بیرون از چاپ‌خانه سؤالات را می‌بیند، داوطلب است. توکلی در پایان گفت: با وزارت کشور و استانداری‌های استان‌های مختلف هماهنگی‌های لازم به عمل آمده تا با همکاری نیروی انتظامی تمامی مسائل امنیتی برای برگزاری سالم آزمون انجام شود.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

مسئول صفحه‌ی خبر: مهندس پویا سلطان‌تبار