دین و زندگی : خشت اول

 

دانلود خشت اوّل دین و زندگی (مشاوره‌ی ابتدای سال) – استاد وحیده کاغذی

.

همان‌طور که می‌دانیم درس دین و زندگی در کنکور با ضریب سه اهمیت ویژه‌ای دارد و از درس‌های مهم به حساب می‌آید. داوطلبان باید بدانند که برای موفقیت باید تسلط کامل بر مفاهیم هر سه کتاب داشته‌باشند تا بتوانند به درصد بالایی در کنکور دست پیدا کند.

معمولاً  نُه تست از ۲۵ تست درس معارف از سال دوم و نُه تست از سال سوم و هفت تست از سال چهارم طرح می‌شود که در سال ۹۵ برخلاف گذشته به شکل مرتب در پی هم نیامده بودند. به‌صورت کلی توصیه‌ای که می‌توان درباره‌ی شروع مطالعه در این درس کرد، آن است که سال دوم که به‌علت فاصله‌گرفتن از این درس نیاز به مطالعه‌ی ویژه دارد در اولویت باشد. همراه با سال دوم، به مرور سال چهارم مطالعه شود، مخصوصاً ترم اول که بیشترین سهم را درکنکور دارد. بعد از اتمام سال دوم، سال سوم شروع شود. در صورت امکان اگر از هر درسی که به دقت خوانده شد، خلاصه‌برداری شود خیلی بهتر و سودمندتر خواهد بود.

توجه: سخن بازاری و گزافی در سال گذشته شنیده می‌شد که درس‌های آخر سال دوّم و سوم مهم نیستند که در آزمون سراسری خلاف آن اتفاق افتاد. بچه‌ها لطفاً به حرف‌های غیرعلمی و بازاری در هیچ درسی دل خوش نکنید و سرنوشتتان را دست این قبیل آدم‌ها ندهید.

 

نحوه‌ی مطالعه‌ی صحیح:

احاطه بر مفهوم کلی و هدف درس به‌علاوه‌ی تسلط بر متن درس. برای این‌کار، ابتدا متن درس را با دقت بررسی کنید. پس از پایان درس سؤال‌های مربوط به اندیشه و تحقیق و تفکر در آیات را مطالعه کنید. سپس آن نکته را تجسم کنید و توجه داشته‌باشید که در مطالعه به‌راحتی می‌توانید از جزء به کل را یاد بگیرید. به‌علاوه اگر سؤال به‌صورت یک جای‌خالی از متن کتاب طرح شود، به‌راحتی می‌توانید به آن پاسخ دهید.

– سخت‌ترین سؤالات دینی در کنکور، از علت و معلول، تابع و متبوع، تحقق و گرو مطرح می‌شوند. سعی کنید آن‌ها را خوب یاد بگیرید و با تست‌زنی بر آن مسلط شوید.

– البته اگر با تحقق و در گرو یا تابع و متبوع و علت و معلول مشکل دارید،‌ می‌توانید آن‌را این‌گونه تشخیص دهید : علت و متبوع و گرو مثل هم هستند و معلول و تابع و تحقق هم، مثل هم.

در درسی مانند معارف، خواندن دقیق و مرورهای پی‌درپی می‌تواند خیلی کارساز باشد. در تست‌زدن حتماً نشان‌گذار‌کردن تست‌‌ها را فراموش نکنید تا بتوانید در مطالعه‌های بعدی آن تست‌های خاص و علامت‌گذاری‌شده را مرور کنید.

– خلاصه‌نویسی را فراموش نکنید. یعنی نکات کلیدی و اصلی را که از نظر شما مهم است و یادگیری آن با چند بار مرور میسر می‌شود، در دفتر خلاصه‌نویسی وارد کنید و در مرورهای بعدی چندین‌بار آن‌ها را مطالعه کنید.

– سعی کنید مفهوم آیات را کاملاً درک کنید و تا جایی که می‌توانید متن آیات را حفظ کنید.

هیچ‌وقت ناامید نشوید و همیشه با انرژی مثبت و امید به فردایی روشن مطالعه کنید و به این موضوع ایمان داشته‌باشید که هیچ زحمتی بی‌پاداش نمی‌ماند.

توجه: برای آشنایی با ترجمه و تفسیر و پیام آیات و روایات و هم‌چنین بخش‌های اندیشه و تحقیق- که هر ساله  چند سؤال کنکور از همین مبحث طرح می‌شود- کتاب «همایش دین و زندگی» من در نشر دریافت منبع جامع و مطمئنی است.

 

وحیده کاغذی

             دوستان عزیز از استاد کاغذی خواهش کرده‌ایم که تا آزمون سراسری پاسخ‌گوی سؤالات شما در درس دین و زندگی باشند. شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.