درک عمومی هنر : خشت اول

خشت اول (مشاوره آموزشی)

برای دریافت فایل Pdf این صفحه، روی لینک زیر کلیک نمایید:

درک عمومی هنر    احمد رستمعلی

 

اول:

             آن‌چه در سرفصل «درک عمومی هنر» بیش‌تر حائز اهمیت است، تنوع زیاد در مباحث آن است؛ یعنی اگر شما صرفاً در بخش‌هایی نظیر «تاریخ تمدن‌های باستانی» و «تاریخ هنرهای تجسمی» که به صورت سنّتی در این سرفصل بیش‌تر شناخته شده‌اند، سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است حدود ۳۰ تا ۴۰% سؤال‌ها را از دست بدهید. سؤالاتی که تحت این عنوان طراحی می‌شوند مجموعه‌ی گسترده‌ای از خوشنویسی، تئاتر و سینما، موسیقی، چاپ، ادبیات، عکاسی و صنایع دستی را دربر می‌گیرند. این که توزیع سؤالات میان این مباحث براساس چه الگویی است مشخص نیست. همواره درصد فراوانی آن‌ها در کنکور متغیر بوده‌است. در ادامه به بررسی مباحث مطرح در سرفصل «درک عمومی هنر» در کنکورهای سال‌های اخیر می‌پردازیم:

 khesht-dark honar1390

          khesht-dark honar1389

 khesht-dark honar1388

  دقت در این نمودارها تنها یک نتیجه دربر خواهدداشت: «اگر به فکر درصدهای بالا هستید، خوشنویسی، نمایش، موسیقی، صنایع دستی و … را فراموش نکنید. در صورتی که توجه خود را تنها به یک بخش معطوف کنید، فرصت را از دست خواهید داد.» یادتان باشد این درس در سال‌های اخیر برای کسب رتبه‌های برتر نقش مهمی ایفا کرده است.

دوم:

             «تاریخ» اساساً موضوعی فرّار است. (بالاخص برای ما ایرانیان!) در نتیجه ممکن است در یادگیری آن کمی به دردسر بیفتید.

پیشنهاد می‌کنم به طور کامل سیستم پوسیده‌ای را که در ۱۱ سال گذشته در مدارس آموخته‌اید، فراموش کنید. به شما قول می‌دهم که با الگوی «حفظ کردن طوطی‌وار» حتی یک قدم هم پیش نخواهیدرفت.

             این جا دیگر نمی‌توانید با یک شب زیرورو کردن کتاب و کسب نمره‌های آبکی و بی‌پایه از ۱۰ تا ۲۰، خرتان را از پل بگذرانید! امسال مجبور خواهید بود درس‌ها را با الگویی پژوهشی مطالعه کنید. در زیر به برخی از کارهایی که نباید و یا باید انجام دهید می‌پردازیم:

             نباید از خود انتظار داشته‌باشید در یک زمان کوتاه (مثلاً یک بازه‌ی زمانی دوساعته) تمام آن‌چه را خوانده‌اید از بر شوید. باید به‌خاطر داشته‌باشید شاید تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد از آن‌چه خوانده‌اید در حافظه‌تان باقی‌مانده است، و این اصلاً عیبی ندارد؛ چون قرار نیست همه‌ی آن‌چه را خوانده‌اید فردا روی برگه‌ی امتحانی تخلیه کنید. تا روز کنکور زمان زیادی باقی‌مانده است. باید یادتان بماند که هر بخش قرار است بارها تکرار شود. پس به جای این که در یک بازه‌ی زمانی دوساعته تنها ۱۰ صفحه بخوانید و با تکرارهای بی‌شمار و بیهوده (یعنی طوطی‌وار) وقت و انرژی خود را از بین ببرید و در انتهای روز خودتان را گول بزنید که چقدر خوب یاد گرفته‌اید (گفتم گول زدن، چون تجربه نشان‌می‌دهد چیزهایی که این‌گونه به ذهن سپرده‌می‌شوند بیش از ۷۲ ساعت دوام نمی‌آورند)، به این فکر کنید که در آن مدت مطالعه تعداد صفحات بیش‌تری پیش بروید و در عوض فرصت را برای مرورهای متعدد افزایش دهید؛ مثال می‌زنم تا بیش‌تر متوجه شوید:

             فرض کنید قرار است یک کتاب ۵۰ صفحه‌ای را در طول سه هفته بخوانید و برای مطالعه‌ی آن حداکثر ۶ ساعت در نظر گرفته‌اید. شما ممکن است این کتاب را باز کنید و به شیوه‌ی سنتی شروع کنید به حفظ کردن جملات و تکرار مکرر آن‌ها و در نهایت ۲ ساعت از آن ۶ ساعت را خرج کرده و مثلاً ۱۰ صفحه را نیز به گمان خود کاملاً یاد بگیرید، اما مسئله این‌جاست که بعد از پایان این مطالعه شما باید درس‌های متعدد دیگری از ادبیات و عربی گرفته تا خلاقیت تصویری و نمایش و … را نیز بخوانید. آیا فکر می‌کنید در زمان بعدی که به سراغ آن کتاب می‌روید، هنوز آن ۱۰ صفحه را کاملاً به یاد دارید؟

             من به شما می‌گویم که احتمالش بسیار کم است. حالا شما  زمان خود را از دست داده‌اید و تنها  از مبحث را خوانده‌اید، که آن هم از برکت مطالعه‌ی مباحث دیگر با همان شیوه‌ی عیبناک، هر روز که گذشته در حافظه‌تان کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شده‌است.

             حالا روش صحیح کدام است؟ شما می‌توانید به جای این که در یک بازه‌ی زمانی بزرگ حجم کوچکی از مطالب را بخوانید، بازه‌ی زمانی خود را کوچک‌تر و حجم مطالب خوانده‌شده را افزایش دهید و در عوض تعداد دفعاتی را که در طول این مدت به آن مبحث اختصاص می‌دهید بیش‌تر کنید تا مرور بیش‌تری داشته‌باشید.

             در این روش باید از وسواس‌های بیهوده پرهیز کنید، مثل قفل کردن روی یک مطلب و تکرار ۵۰۰ باره‌ی آن تا مگر فرجی شود و به خیال خودتان آن را یاد بگیرید، و یا تلقین مطالبی از این دست که «چرا هیچ کدوم از موضوعاتی که تو صفحات قبل خوندم یادم نیست؟» یا «وای چرا من هرچی می‌خونم هیچی نمی‌فهمم؟» باید از مطالب، راحت‌تر عبور کنید و به جای آن تمرکز و میزان دقت خودتان را بالا ببرید. در دفعات اول روزنامه‌وار بخوانید و سعی کنید مطالبی که به نظرتان مهم است را مشخص کنید، در بازه‌های زمانی بعدی آن‌چه مشخص‌کرده‌اید را به‌صورت نموداری خلاصه کنید و در برگه‌هایی مجزا بنویسید، و درنهایت مرور را تنها از روی نمودارهایی که به دست خودتان ساخته‌اید انجام دهید و صرفاً برای یادگیری تصاویر به کتاب مراجعه کنید.

             دراین‌حالت توان ذهن خود را بالا برده، مغز را خسته نمی‌کنید و با مرور بیش‌تر در فواصل زمانی کوتاه‌تر به تثبیت آن مطالب در حافظه‌تان کمکی شایان می‌کنید.

سوم:

             کنکور به‌خودی‌خود پدیده‌ای انزجارآور و بلای جان نیست. مشکل اساسی این‌جاست که شما در طول یازده سال به‌گونه‌ای پرورش‌یافته‌اید که بدون یادگیری یک الگوی مناسب برای مطالعه و کتاب‌خوانی، امتحانات را به‌راحتی پشت‌سر گذاشته‌اید، و حالا سیستم آموزشی کشور ناگهان در یک سال از شما می‌خواهد که تمام آن عادت‌های بد یازده‌ساله را فراموش کنید و در یک رقابت بزرگ با یک الگوی کاملاً‌متفاوت درس بخوانید. ایجاد این دگرگونی عظیم در روش مطالعه و حتی شیوه‌ی زندگی همان چیزی است که شما را عذاب می‌دهد و کنکور را برایتان به یک دیو هفت‌سر بدل می‌کند.

             این کاملاً قابل فهم است که زمان برای ایجاد چنین تحولی، بسیار کوتاه است و کار را به نهایت دشوار می‌کند، ولی در این زمینه تنها می‌توانم با شما هم‌دردی کنم!

             بیایید عاقلانه برخورد کنیم، به قول خودمان «آش کشکی است که بخوریم یا نخوریم پایمان است!» بنابراین با بدوبی‌راه گفتن به زمین و زمان و بیان مطالبی از این دست که: «آخه کجای دنیا چنین آزمون مزخرفی دارند؟!» یا «وای داره حالم از این سال کنکور به‌هم می‌خوره» و یا «اصلاً می‌خوایم بریم دانشگاه که چی بشه؟ بقیه که رفتن چه گلی به سرشون زدن که ما بریم!» و  و  و  و  و  …، نیرو و انرژی روحی و جسمی خود را ضایع نکنید. تنها وقتی می‌توانید بر مشکلات غلبه کنید که سختی‌های راه را بشناسید و سعی کنید در نهایت آرامش آن‌ها را پشت سر بگذارید. در این رقابت برنده کسی است که بتواند درست و زیرکانه با کارت‌های خود بازی کند. «زمان»، «هوش»، «حافظه»، «داشتن کلاس‌ها و منابع مناسب»، «آرامش» و «اعتماد به نفس» کارت‌های مخصوص این بازی هستند؛ پس به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده کنید.

             کلامم را با شعری از شاعر بزرگ و خردمند سرزمین‌مان حافظ ختم می‌کنم و برای تک‌تک شما دوستان عزیز سالی خاطره‌انگیز را آرزو دارم.

«دمی با غم به‌سربردن، جهان یکسر نمی‌ارزد / به می بفروش دلق ما کزین بهتر نمی‌ارزد»

             راستی من آماده‌ی پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستم و می‌توانید روی کمک من حساب کنید، پس از طریق این سایت با من در تماس باشید …

                                                                                                                           «احمد رستمعلی»

             دوستان عزیز از آقای احمد رستمعلی خواهش کرده‌ایم که در فرصت باقی‌مانده تا آزمون سراسری پاسخ‌گوی سؤالات شما در درس درک عمومی هنر باشند. شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت پرسش و دیدگاه شما بفرستید و منتظر پاسخ آن باشید.