برگزیده‌ی دیدگاه‌ها

سجاد نقی زاده  استان خوزستان. شهر ماهشهر ۱۳۹۶

سلام ! …. و کنکور تمام شد با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها و حالا فقط جعبه‌ای از خاطرات آن باقی مانده است. اما یک شیرینی از دوران کنکور هنوز زیر دندان‌های من مانده! کتاب قرابت معنایی و تناسب مفهومی . این کتاب بی نظیر آنقدر دوست داشتنی بود که در مواقع خستگی از درس و به ستوه آمدن از فرمول‌های خشک ریاضی و فیزیک به آن پناه می‌بردم و هم اکنون نیز این کتاب را به هر کس که دوست دارد از اشعار گذشتگان سر در بیاورد پیشنهاد می‌کنم. این کتاب همچنین به من کمک کرده که اشعار بهتری بسرایم و استعداد شعری‌ام شکوفا‌تر شود. بگذارید قطعه‌ای از یک شعرم را برایتان بنویسم:

عشق تو عامل آن است که اشتر از کوه / یا که نور از ید بیضاء به بیرون بزند

گر تو خواهی که کنی حفظ نبیّت ز گزند / مشکلی نیست اگر کفر شبیخون بزند

اکنون همیشه با خود می‌گویم که ای کاش می‌شد کتاب قرابت معنایی دیگری می‌بود که محدود به مطالب کتاب درسی نمی‌شد و کل ادبیات را در بر می‌گرفت که واقعاً مجموعه‌ی بی‌نظیری می‌شد‌. امّا در آخر از شما استاد گرانقدر و دکتر سبطی ، مصرانه می‌خواهم که چنین کتابی تألیف کنید و یا اگر چنین مجموعه‌ای می‌شناسید به من معرفی کنید.

نیم شرر ز عشق بس تا که ز جام عافیت / دود بر آسمان رسد خرمن اعتبار را !

خدا نگهدارتان

 

پاسخ استاد:  درود بر شما دوست خوب اهل دریافت آقاى نقى زاده‌ى عزیز.

سروده‌تان تا رسیدن به سرمنزل شعر راه چندانى نباید طى کند؛ کمى به وزن شعر باید بیشتر توجه داشته باشید.

اما آن‌چه از من خواسته‌اید مسئولیت بزرگان ادب این سرزمین است. پزشکانى همچون دکتر شفیعى کدکنى و آنانى که رفتند و جوانان ما را از وجود خودشان و چنین اثرى محروم گذاشتند.

راهشان پر رهرو باد.

سید محمد جواد طباطبایی   ۱۳۹۵

سلام خدمت دکتر سبطی عزیز. دکتر، لطفاً پیگیر مسائل پیش آمده در امتحانات نهایی  و تقلّب گسترده و بی‌عدالتی باشید و نگذارید که تأثیر مستقیم در کنکور داشته باشد. به خدا که امید ما بعد از خدا به شما و همه دلسوزان است… شما در این راه حمایت ما دانش‌آموزان را دارید و واقعاً خدا اجر این کارتون رو در اجرای عدالت خواهد داد. رسول گرامی اسلام می‌فرماید:

ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است که شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد.

سحر کریمی    استان مرکزی، شهر اراک – تابستان۹۵

با سلام
اینکه میخوان کنکورو حذف کنن هیچ دلیل منطقی نیست به دلایل زیر
۱- توی کشور ما سطح همه‌ی دانشگاه‌ها یکی نیست و همین‌طور که می‌‌دونید به غیر از تعداد معدودی از دانشگاه‌ها بقیه محلی برای تفریح هست و همه هم دوست دارند که به به‌ترین دانشگاه‌هاکه معمولاً در تهران هستند بروند.
۲- اگر این نماینده‌ها به فکر ما هستند و می‌خواهند که از هزینه‌های کلاس‌های کنکور و استرس ما بکاهند با این تصمیم‌گیری‌ها اوضاع را بدتر کردند چون هم این هزینه‌ها شامل ۴ سال آخر شده و هم آن‌که استرسش به جای ۱ سال به ۴ سال افزایش پیدا کرده و از همه بدتر یک هزینه‌ی گزاف به نام ترمیم معدل به هزینه‌ها اضافه شده است.
۳- اگر صرفاً بخواهیم مبنای کنکور را امتحانات بی‌کیفیت و پر تقلّب و جدیداً هم  لورفتن سؤالات آموزش و پرورش قرار دهیم این‌طور حداقل ده‌هزار نفر معدل ۱۹ الی ۲۰ داریم (حالا معدل‌های زیر۱۹ را هم چشم پوشی می‌کنیم) که اکثر آن‌ها دوست دارند به دانشگاه های خوب بروند که البته دانشگاه‌ها این ظرفیت را نمی‌توانند بپذیرند.
۴- در جواب اقای لاریجانی که گفته بودند کسی با تست ملّا نمی‌شود، باید گفت تست زدن مدیریت زمان مکان هوش و تمرین و مهم‌تر استرس را یکجا جمع می‌کند که یک نخبه در شرایط حساس باید همه را باهم مدیریت کند.
۵-  اگر کنکور برداشته شود مطمئناً خیلی‌ها با پارتی بدون آنکه کسی بداند به به‌ترین دانشگاه‌ها می‌روند صرفاً به خاطر نفوذ پدرانشان هر چند که الاّن نیز شاهد این اتّفاق هستیم ولی کمتر.
۶- یکی از افتخارات کنکور این بود که داوطلبان با هر سن و مدرک و هرمعدلی توی کنکور شرکت می‌کردند و حتّی کنکور ترغیبی برای ادامه تحصیل مردم به شمار می‌آمد و تبعیضی برای کسی وجود نداشت که با این طرح‌ها بعید می‌دانم دیگر چنین چیزهایی را شاهد باشیم.
۷-  شاید ایران و معدود کشورهایی باشند در سطح جهان که حتماً باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشی تا شأن اجتماعی پیداکنی شاید یکی از دلایل اصلی که در کشور‌های پیشرفته (تأکید می‌کنم پیشرفته، نه جهان سوم) چیزی به نام کنکور نیست بدین‌خاطر است که بدون مدرک هم می‌شود کار و منزلت اجتماعی داشت.
۸-  بهتر نیست به جای قانون‌های بی منطق و الکی و پوچ به  فکر قانون‌های بهتر باشیم؟ مثلاً اگر تصمیم داریم کنکور را برداریم اوّل سطح همه‌ی دانشگاه‌ها را یکی کنیم یا اینکه لزوم پیدا کردن هر کار را تحصیلات قرار ندهیم و یا با ایجاد شغل و کارگاه‌های تحقیقاتی مانع خروج نخبه‌ها شویم و گامی در جهت آبادانی کشور برداریم.
۹- اخر مگر تا به امروز که کنکور وجود داشت کشور ما نخبه کم داشت که به نظر من با برداشتن آن بعید می‌دانم دیگر نخبه‌ای کشف شود به دلیل تقلّب و پارتی‌بازی در رفتن به دانشگاه‌های خوب.
۱۰-  و در آخر مگر کسانی که به هر دلیلی نمرات پایین دارند حقّ جبران اشتباهات خود و یا عوض کردن راه خود را ندارند؟ چرا می‌خواهند کسی را که معدل پایین دارد، همیشه پایین نگه دارند مگر خداوند نفرموده که انسان جایزالخطاست مگر دانشمندان  بزرگی نیستند که با نمرات پایین بهترین‌های زمان خود شدند؟ ممکن است هر آدمی در هردوره‌ای از زندگیش اشتباهاتی داشته باشد ولی ما آدم ها مگر کی هستیم که فرصت جبران اشتباهاتش و اصلاحش را به او ندهیم شاید همین فرصت‌ها و قطعاً همین فرصت‌ها انسانی را دگرگون کند و به گنجینه‌های پنهان وجودش پی ببرد و دیگران را نیز بهره‌مند کند.

با تشکر از اقای سبطی و سایت خوبشان

ابوالحسن فیوضی       خرداد۹۵     استان همدان، شهر اسداباد

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر سبطی و همکاران نشر دریافت و تشکر بابت تلاش‌های بی‌وقفه شما در مورد حلّ مشکل تأثیر معدل و زحمات بی‌دریغتان برای روشن‌شدن این موضوع که الحق مبارزه‌ی نفس‌گیری با تصمیم‌گیرانی که ذره‌ای با این معضل آشنایی نداشتن بود که اگر نبود راهکار پیامک دادن دانش‌آموزان و مبارزه‌ی پیامکی که ایده‌ی شما بود، معلوم نبود سرنوشت یک میلیون دانش‌آموز و چند میلیون خانواده‌ی آنان به کجا می‌رسید. کما‌اینکه اگر این مبارزات پیوسته و خستگی ناپذیر ادامه پیدا نمی‌کرد، همچنان مجلسیان محترم به دنبال احقاق حقوق از دست‌رفته‌ی خود در این مدّت پایان عمر مجلس می‌بودند و اگر سیل پیامک‌های بچه‌ها نبود، نمایندگان باز هم در خواب خرگوشی باقی می‌ماندند.

 گفتگوی فربد امیری و نشر دریافت

فربد امیری   ۳دی۱۳۹۳:

با سلام!فربد امیری هستم رتبه ی ۱۲۶ کنکور(منطقه ی ۲) تجربی سال ۱۳۹۳ .علاقه مند به همکاری با انتشارات شما هستم

در حال حاضر دانشجوی رشته ی پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی تهران هستم(ورودی بهمن ۹۳)

پاسخ  و پرسش مدیر:

درود بر شما آقای امیری

آشنایی شما با نشر دریافت در چه حدی است؟ لطفاً کامل توضیح دهید که چطور با ما آشنا شدید.

پاسخ فربد امیری ۱۷دی۱۳۹۳:

قربان شما!

اولین آشنایی من با کتاب‌های شما برمی‌گردد به سال دوم دبیرستان، زنگ ادبیات فارسی! که معلم ادبیات وقتم کتاب تناسب مفهومی و قرابت را به عنوان یکی از مراجع بسیار خوب کنکور به کلاس معرفی کردند (با اینکه خود، مؤلف کتاب تست قرابت در انتشارات مبتکران هستند) و من هم از آن زمان تا ۳ ماه قبل کنکورم ازش استفاده می‌کردم و درصد ۷۵% را در کنکور کسب کردم.

سال سوم دبیرستان نیز، به پیشنهاد دبیر زیستم کتاب‌های همایش زیست شناسی (پایه و پیش) و به پیشنهاد دبیر ادبیاتم کتاب دو جلدی زبان فارسی را تهیه کردم .

بدون اغراق عرض می کنم، من ۹۵% معلومات زبان فارسی خویش را مدیون این دو جلد کتاب هستم و مخصوصاً شیوه‌ی ارائه‌ی مطالبش… که شاهکار است، باعث شد نمره‌ی ۲۰ را در امتحانات نهایی کسب کنم و در سال کنکور هم مهارت بسیار بالایی در سؤالات شمارشی به‌دست آوردم.

کتاب همایش زیست را به همه‌ی بچه‌ها و خانواده‌هایی که از من مشاوره در رابطه با این درس خواستند، پیشنهاد کردم و این کتاب را در زمره ی گویا‌ترین و ریزبین‌ترین کتاب‌های بازار می‌دانم و مخصوصاً کتاب همایش پیش۲ که از منظر تست‌ها تحسینش می‌کنم!

از دید من،  متمایز‌ترین خصیصه‌ی انتشارات شما،تلاش خالصانه‌ی مؤلفان در کمک به دریافتن و درک عمیق مفاهیم هست که در جو سمّی کنکور و خیل عظیم کتاب‌های فرمول گرا و صرفاً کنکور محور، جای بسی تقدیر و افتخار دارد.

امیدوارم فرصت همکاری با تیم موفق شما را داشته باشم.

ارادتمند، فربد امیری

– دیدگاه دانش‌آموز:  محمد د. ۱۲/۹۰ 

سلام من یک انتقاد به کتاب زبان فارسی آقای سبطی دارم. لطفاً وقتی خواننده رو می‌خواهید خطاب قرار دهید این نکته رو در نظر بگیرد که تقریباً نصف جمعیت ایران ترک‌زبان هستن و شما که می‌گویید «ما فارسی‌زبانان» و جملاتی از این قبیل من خودم رو مخاطب نمی‌دونم و احساس می‌کنم مخاطب کتاب شخص دیگری‌ست. (یکی به شما بگه انگلیسی‌زبان، این‌طوری نمی‌شین؟!) در نتیجه نمی‌تونم با کتاب ارتباط برقرار کنم. (حتی فکر می‌کنم یک‌جوری به من توهین می‌شه) خیلی ممنون!

پاسخ استاد: درود بر شما فرزند پرشور ایران‌زمین. محمد آقا، مگر همه‌ی ما ایرانی نیستیم؟ خُب اگر منِ مازندرانی با شمای آذربایجانی یا آن هم‌میهن سنندجی یا زابلی یا یزدی یا رشتی یا آبادانی یا … بخواهم هم‌صحبت و هم‌دم شوم، مگر نباید به زبان دیرپای پارسی سخن بگوییم؟ آخر من فدای دل آزرده‌ی شما بشوم! چرا یک بلوچ یا کرد یا ترک یا مازنی یا رشتی یا … از این که به او بگویند فارسی‌زبان باید رنجیده شود؟ مگر همه شهر ایران سرای من و تو نیست و مگر زبان رسمی کشور عزیزمان فارسی نیست؟ عزیز دلم، فارسی‌زبان بودن هیچ منافاتی با آذری، کرد، لر، بلوچ و … بودن ندارد. ببینم مگر شما با خواندن شعرهای فارسی شاعر دلسوخته‌مان شهریار منقلب نمی‌شوید؟ لذت نمی‌برید؟ به ایرانی بودن خود افتخار نمی‌کنید؟ خُب، آیا به یک انگلیسی یا یونانی یا ژاپنی با شنیدن این سروده‌ها نیز همین احساس دست می‌دهد؟ مطمئناً نه؛ و چرا؟ چون آن‌ها فارسی‌زبان نیستند و شما و همه‌ی ما در کنار لهجه‌ها و زبان‌های محلی‌مان فارسی‌زبان هستیم و همین زبان رمز ماندگاری ما در برابر یورش‌ها و غارت‌ها و جفاهایی است که در طول روزگار بر ما رفته است. پس پارسی را پاس بداریم و به آن افتخار کنیم.

دوست‌دار همه‌ی فرزندان ایران زمین، هامون سبطی

–  نظر دانش‌آموز:   فرهاد دهقانی از بوکان (آذربایجان غربی ) ۱۲/۹۰ بابت کتاب‌های خوبتون تشکر می‌کنم و صد البته خرسند و خشنودم که در مقطعی کنکور می‌دم که نشر دریافت با ااساتیدش حضور دارند و به حق عدالت آموزشی رو نسبت به سایر انتشارات رعایت کرده‌است. چون با این وضع تأسف‌بار حوزه‌ی چاپ و نشر و گرانی کتاب انتشاراتی وجود دارد که تنها هدفشان سردرگم کردن دانش‌آموز و دور کردن او از منابع با ارزشی است که می‌تواند نه تنها به کنکور بلکه به زندگی او نیز یاری و جهت دهد. همت و تلاش جانانه‌تان رادر عرصه فرهنگ و هنر می‌ستایم و از خداوند موفقیت‌تان رو خواستارم باشد که داوطلبین حضور شما رو در این عرصه ارج نهند و با خرید کتاب‌های ارزشمندتان در حفظ آن بکوشند.

– سؤال دانش‌آموز:   پریسا ق. ۱/۹/۹۱ درود؛ در آغاز می‌خواستم یه سپاس‌گزاری ویژه بکنم به‌خاطر کتاب‌های خوبتون اما یک گله کوچیکم ازتون دارم در مورد کتاب زبان فارسی آقای سبطی: من که به عنوان یک دانش‌آموز انسانی دارم درس می‌خونم همین الان تو این مملکت کسی برامون ارزش قائل نیست. اگه کتاب‌های آموزشی هم این‌جور باشه که دیگه ما با چه امیدی درس بخونیم؟ توی تقسیم‌بندی درس‌ها اگه یک پانویس کوچولو هم بود که این درس، درس چندم انسانی می‌شه خیلی خوب بود. میدونم نشر کتاب‌های اختصاصی برای انسانی صرف‌نمی‌کنه ولی دست کم یک پانویس کوچیک باشه احساس می‌کنم ما هم ارزش داریم. سپاس!

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب و گرامی؛ پیشنهاد انتقادآمیزتان کاملاً به‌جاست و حتماً در چاپ‌های بعدی رعایت می‌شود، هم‌چنان که در دیگر کتاب‌های نشر دریافت زیرنویس‌های بسیاری ویژه‌ی دانش‌آموزان علوم انسانی آمده‌است. به فکر تألیف کتاب‌های خاص رشته‌ی انسانی هم هستیم و مشکل اصلی در این زمینه پیداکردن مؤلف هوشمند، کارآمد و کوشاست نه صرفه‌ی اقتصادی.

پیروز و سربلند باشید!

   – سؤال دانش‌آموز:   پوریا  ۱/۲/۹۲ سلام. یه کلمه حرف حساب دارم ببینم جوابی واسش دارین؟ وقتی من می‌خواستم کنکور سال ۹۰ رو بدم شما طرح کتاب‌های همایش رو راه انداختید، مدام تبلیغات کردید که به زودی منتشر می‌شن، معرفیشونو که خوندم تصمیم گرفتم خلاصه‌نویسی نکنم و روی اونا سرمایه‌گذاری کنم. کنکور اومد ولی کتاب‌های جمع‌بندی اختصاصی تجربی نه. لطمه‌ی زیادی بهم خورد ولی بازم روزانه علوم آزمایشگاه قبول شدم بعد یه سال انصراف دادم واسه کنکور امسال ۹۲ دارم آماده می‌شم بازم خبری از کتاب‌های همایش نیست. واقعاً چاپ یه کتاب همایش عربی، ۳ سال وقت می‌خواد؟ چرا واسه‌ی جیب خودتون دانش‌آموزِ بنده‌ی خدا رو سرکار می‌ذارید؟ شما رو به خدا این فیزیک پیش ۲ چند سال است که توی قسمت به زودی منتشر می‌شود گذاشتید؟ به جای یه همایش توی تهران نمی‌شه وقت گذاشت و کتابش رو نوشت واسه‌ی کل ایران؟؟ این‌ها رو گفتم چون فکر می‌کردم نشر دریافت با باقی انتشارات‌ها فرق داره هدفش فقط دانش‌آموزه ولی فهمیدم که نه همه به فکر … تند رفتم معذرت می‌خوام ولی اگه جوابی داشتید خوشحال می‌شم بشنوم و تصویر انتشارات توی ذهنم خراب نشه هم‌چنان خودمو مدیون نشر دریافت می‌دونم و عزت زیاد!

پاسخ استاد: درود بر شما دوست قدیمی. آقا پوریا متأسفیم که بدقولی یکی دو استاد عزیز باعث شده‌است که ما را هم به چوبی از خود برانید که دیگران را؛ اما آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است. راستش را بخواهید ما هم فقط کمی بیش‌تر از شما بر میزان پیش‌رفت کار تألیف یک کتاب اشراف داریم. دبیر طراز اولی به ما می‌گوید که تا پایان تابستان کار تألیفش به پایان می‌رسد؛ ما هم شادمان به شما مژده می‌دهیم که به زودی منتشر می‌شود! بعد آن دبیر بزرگوار به ما می‌گویند که کمی از کار باقی‌مانده است و چند ماهی صبر کنید. سپس می‌فرمایند که کار به پایان رسیده‌است. ما هم آن را صفحه‌بندی می‌کنیم اما در پایان کار ایشان احساس می‌کنند که کار هنوز آنی نشده‌است که باید باشد و باز هم از ما وقت می‌خواهد. اگر شما جای ما بودید چه می‌کردید؟

دوستتان داریم و برایتان آرزوی پیروزی می‌کنیم!

 – سؤال دانش‌آموز:    علیزاده   ۲۹/۰۲/۹۲ سلام. داوطلب کنکور ۹۲ و واقعاً خوندن کتاب‌های دکتر سبطی برام لذت بخشه، امروز با آموزشگاه هدف تماس گرفتم و متوجه شدم که استاد برای پسرها کلاس برگزار نمی‌کنند. واقعاً دلیلش برام مبهمه و خوشحال می‌شم دلیلش رو بفهمم.ممنون.

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب، دلیلش ناآشنایی عمیق دانش‌آموزان پسرِ شرکت کننده در کلاس‌های نکته و تست با مفاهیم اولیه‌ی ادبیات و دستور فارسی است که فشاری بیش از حد تحمل بر من وارد می‌کرد و باعث شد که بر خلاف میل قبلی‌ام از تدریس ادبیات به شکل فشرده به پسران منصرف شوم؛ اما وضعیت دختران در این مورد کمی بهتر از پسران است و هم‌چنین حرف شنوی‌شان. متأسفانه دانش‌آموزان پسر، پس از حضور در کلاس‌های نکته و تست ادبیات متوجه ضعف شدیدشان در این درس می‌شوند و در واکنش، ناخواسته حرف شنوی‌شان را از دست می‌دهند و حتی رعایت حرمت کلاس را.

– سؤال دانش‌آموز:  یلدا عسکرپور ۰۲/۰۳/۹۲ سلام! خواستم ازتون به‌خاطر «نقد آزمون‌های سنجش» خیلی خیلی تشکر کنم! خیلی کامل و خوب همه‌ی ابعاد آزمون رو بررسی می‌کنید. فقط اگه میشه واسه‌ی همه‌ درس‌ها، بگین چند درصد بزنیم خوبه؟ بازم خیلی خیلی خیلی ممنون!!

پاسخ استاد:  سپاس از اظهار نظرتان؛ چشم به نقد کنندگان منتقل‌ می‌کنیم.

 

 – نظر دانش‌آموز:   پرستو.م از تهران ۳/۵/۹۲ سلام کتاب‌ها و سایت‌تون عالیه، من خیلی تو کنکور موفق نبودم به دلایلی، ولی هر کنکوریه با پشتکاری رو می بینم کتاب‌های نشر دریافت علی الخصوص کتاب قرابت رو بهش پیشنهاد می‌کنم. اونا هم بعد از استفاده تشکر می‌کنن. تنها ایراد کارتون اینه که بچه‌‌ها این انتشارت رو کم می شناسن فقط کاشکی من هم زودتر با کتاباتون آشنا شده بودم. من فقط دوماه آخر رو کتاب همایش فارسی و کتاب خوشگل قرابتو خوندم ولی ۳۰ درصد به ادبیاتم اضافه شد! بازم بابت کتاباتون ممنون،‌ امیدوارم با پیشرفت‌تون بیشتر به بچه‌های کشورمون کمک کنین.

 

 – سؤال دانش‌آموز:   علی محبوبی‌مراد ۱۰/۵/۹۲ آقای سبطی از کتاب‌های خوبتان واقعاً ممنونم. من با کتاب‌های شما از طریق جست و جو در اینترنت با موضوع«کتاب‌های مناسب برای کنکور» آشنا شدم. ولی ای‌کاش ۲سال زودتر این کار را می‌کردم (در اینترنت جست و جو می‌کردم) هرچند به علت مطالعه‌ی زیاد (ولی نادرست) به درصد مطلوبم نرسیدم اما اگر من از دو سال پیش با کتاب‌های شما آشنا بوده و مطالعه می‌کردم همان سال اول کنکورم در ادبیات قبول می‌شدم. ولی انگار قسمت نبود. کاش فقط یک جلسه می‌آمدید و می‌دیدید که وضع کلاس‌های ادبیات ما چطور بود. دکترهایی که آبروی دکترها را می‌بردند. به هر حال از شما ممنون می‌شوم نظر خود را به من mail کنید. خدا نگهدار پاسخ استاد: سلام، زندگی مانند پیچی بی‌انتهاست که هرگز به دوردست‌های آن نمی‌توان نگریست. چه می‌دانید شاید در آینده با آدم‌ها یا کتاب‌هایی آشنا شوید که خیلی بیشتر از کتاب‌های من به شما یاری برسانند. باز از خدا سپاسگزار باشید که خلاصه این کتاب‌ها دست شما را گرفتند و وظیفه‌ی شما این است که دست دیگر درماندگانِ راهِ دشوار کنکور را بگیرید و آن‌ها را از وجود هر کتاب خوب و سودمندی که می‌شناسید آگاه کنید تا به دام تاجرانِ‌ بازارِ مکاره‌ی کنکور گرفتار نمانند.

 از شما سپاسگزارم و برایتان آرزوی آینده‌ای سرشار از دلخوشی دارم. هامون سبطی

  – سؤال دانش‌آموز:  فائزه قاسمی ۱۳/۰۵/۹۲ من یکی از داوطلبان کنکور ۹۲ بودم. من تونستم با توکل بر خدا و تلاش خودم و با استفاده از کتاب‌های شما در کنکور سراسری ادبیات رو ۹۲ درصد بزنم و من این موفقیت رو بعد از خدا و خودم مدیون شما هستم نمیدونم چه‌جوری باید ازتون تشکّر کنم بابت این کتاب‌های عالی که نه تنها به من کمک کرد تا درصد بالایی در درس ادبیات-که مشکل خیلی‌هاست-به‌دست بیاورم بلکه منو به درک بالایی از ادبیات سرزمین خودم رسوند و دیدگاه منو نسبت به ادبیات تغییر داد و منو به ادبیات پارسی بسیار بسیار علاقه‌مند کرد علاقه‌ای که با کلاس‌های خشک و بی‌روح و پر شتاب ادبیات مدارس از اول راهنمایی در من از بین رفته بود، با مطالعه کتاب‌های شما مخصوصاً کتاب قرابت معنایی‌تون به من برگردونده شد تا جایی که منو اونقدر به شعر و ادبیات علاقه‌مند کرده که تصمیم گرفتم دیوان حافظ رو حفظ کنم اما نه فقط حفظ! با کمک شما جرعه جرعه شعرهاشو با عشق سر می‌کشم! فقط می‌تونم بگم با تمام وجود ازتون سپاسگزارم. شاید بتونم با معرفی کتاب‌هاتون به دیگران و چیز‌هایی که از شما یاد گرفتم یک ذره ازتون تشکر کنم! (امیدورام).

پاسخ استاد: راستی رشته‌ی تحصیلی و رتبه‌تان را هم به ما بگویید. خانم قاسمی احتمالاً خودتان می‌دانیدکه با این حرف‌ها چه احساس خوبی در من پدید آوردید. من‌هم از شما سپاسگزارم که به آن هدفی که در نشر دریافت و کتاب‌های ادبیاتش داشتم، رسیدید و مطمئناً نتیجه‌ی ۹۲ درصد ادبیات کم‌ترین آن بود. هم‌چنان که خودتان دریافته‌اید شاهکار‌های ادبیات فارسی – چه ادبیات کلاسیک و چه ادبیان نوین – تراوش ذهن و احساس هوشمندترین ایرانیان در طول روزگار است و بی بهره‌ماندن از این اندوخته‌ی فکری و فرهنگی برای فرزندان ایران ضربه‌ای بزرگ به حساب‌ می‌آید و کتاب تناسب مفهومی دریچه‌ای به باغ پر هیاهوی و رنگین ادب فارسی است در‌میانِ دیوار فرسوده‌ی کلاس‌های خشک و بی‌روح و پر شتاب ادبیات در مدارس ایران به قول خودتان!

آسمان ذهنتان پُِرپرواز!‌

– سؤال دانش‌آموز:    زهرا امینی  ۲۷/۰۹/۹۲ : استاد سبطى عزیز سلام فقط میخواستم بگم ازتون متشکرم! متشکرم که یه کار عادى و روزمره رو براى من و خیلیاى دیگه تبدیل کردین به خودآگاهی و این نهایت لذته؛ همیشه از غرق شدن تو روزمرگى میترسم و شناختن زبانمون، زبان زیبامون، و آشنایى با ظرافت‌هاش که باحوصله یادمون دادین، یکى از راه هاى رهاییدن از روزمرگى بوده براى من! زبان هارو دوست دارم جداى اینکه طبق فرموده ى شما ابزار فکر کردنمونه، دوستش دارم چون خیلى خیلى دنیاش بزرگه و آدم میتونه با محدود، نامحدود خلق کنه! ازتون خیلى ممنونم که بسیار بخشنده اطلاعاتتون و همینطور هنرِ معلمیتون رو با همه شریک شدید!

پاسخ استاد: درود بر شما. امیدوارم که نشر دریافت، خانه‌ای امن و آرام باشد برای ایرانیانی که تنها، بودن برایشان مهم نیست، شدن آرمانشان است؛ داناترشدن، مهربان تر شدن، انسان تر شدن.

سپاسگزارم!

 – سؤال دانش‌آموز:  پریسا فرد ۳۰/۰۹/۹۲ درود، آقای زارع از دست شما و موسسه خیلی عصبانی شده ام کتابی که قرار بود آخر شهریور چاپ بشه تبدیل شد به آخر آبان (منشی انتشارات به من گفته بود)و حالا شده نامعلوم!!من به خاطر نشر دریافت ۴ ماه صبر کردم و توقع یک اپسیلون احترام متقابل از نشر دریافت چیز زیادی نیست.میدونید گفتن اینکه فقط بخش ۵ مونده برای من چه حکمی داره؟ یک ماه دیگه کلنجار رفتن با تانک تست لعنتی و خیلی سبز و …..تا نکات ناقص رو از دل اونها بیرون بکشم.اتلاف وقتم رو فدای کتاب عالی در راه کردم که بر باد رفت .اگر از ابتدا وعده سر خرمن نداده بودید این جور حال ما گرفته نمیشد.امروز منشی در کمال بی اعتنایی به من میگه نمیتونم بگم حدودا کی حاضر میشه شاید ۳ هفته دیگه!!!و این همون احترام به حقوق مصرف کننده از دیدگاه یک جهان سومی بود.تلخ هست وقتی به انتشارات زنگ بزنی و پاس داده بشی به سایتی که دو هفته یکبار میگه به زودی. امروز برای آخرین بار به سایت اومدم تا برای آخرین بار یک جواب از شما بگیرم این کتاب چند هفته دیگه چاپ میشه ؟تا امروز لطفا جوابم رو بدید چون دیگه برای تعلل وقت ندارم. و باید تا شب انتخاب بکنم.در ضمن به منشی خودتون کمی اطلاعات بدید منشی یعنی سخن گوی انتشارات و برخورد اون با تماس گیرنده در حکم برخورد کل انتشارات تلقی میشه.

پاسخ مدیر تولید: سلام خانم پریسا فرد. از همان ابتدا موضعمان را نسبت به اعتراض شما مشخص می‌‌کنیم: حق با شماست اما از دیدگاه خودتان؛ واقعاً اگر ما هم جای شما بودیم (که خیلی هم از آن روز‌ها‌ی کنکور ما نگذشته است)از تأخیردر انتشار کتابی که به آن امید بسته‌ایم کلافه می‌شدیم. اما از سوی ما هم واقعاً دروغ و تقلبی صورت نگرفته است. جناب دکتر عمارلو چهار بار متوالی است که مطالب کتاب را تغییر داده‌اند، درست زمانی که ما فکر می‌کردیم کتاب آماده‌ی چاپ است. همین امروز آقای دکتر سبطی با ایشان اتمام حجت کردند که دیگر امکان تکمیل و تغییر کتاب را ندارند.به همین دلیل شنبه‌ی آینده کتاب برای چاپ آماده می‌شود و دو هفته‌ی بعد از آن منتشر خواهد شد. (راستی! اگر کتاب‌های همایش ما این همه با دقت و وسواس نوشته نمی‌شدند، باز هم شما به دلیل تأخیر در انتشارشان این همه عصبانی می‌شدید؟)

امیدوارم به موقع بتوانیم همراهتان شویم!

   – سؤال دانش‌آموز:  امیر محمد شاهرخی ۱۴/۱۰/۹۲ با سلام آقای دکتر سبطی، امیدورام حالتون خوب باشه وقتی متوجه شدم شما پزشک هستید خیلی شوکه شدم، چه‌جوری از پزشکی به آموزش ادبیات رسیدید؟

پاسخ استاد: درود بر شما آقای شاهرخی.چه‌جوری‌اش را نمی‌شود در یکی دو خط پاسخ گفت اما «چرایش» را چرا! علاقه به شعر و هنر از کودکی و همچنین بزرگ ‌شدن در میان کتاب. حدوداً تمام دیوار‌های اتاق‌های ‌خانه ما به قفسه‌های کتابِ پدرم اختصاص پیدا می‌کرد آن هم تا خود سقف! البته شنیدن شعر حافظ و مولانا و نیما با صدای جادویی احمد شاملو از یکی دو سالگی نیز بسیار در شیفتگی من نسبت به ادبیات قدیم و معاصر تأثیر گذار بود و … . این را هم نادیده نباید گرفت که آشنایی من با علوم تجربی و ریاضی و فیزیک در ایجاد ارتباط میان دنیای ادبی و دنیای واقعی در ذهن دانش‌آموزانم بسیار تأثیر‌گذار است و ادبیات فارسی را برای آن‌ها ملموس‌تر و واقعی‌تر می‌نماید.

سربلند باشید!

 – سؤال دانش‌آموز: طیبه اسدی مفرّح ۲۷/۱۰/۹۲ سلام و خسته نباشید آقای دکتر. من فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی هستم و رتبه ۶ کنکور سراسری ارشد و المپیاد ادبی. مدت ۱۲ ساله که دو درس ادبیات و ‌زیان فارسی و عربی رو در مدارس مختلف تدریس می‌کنم. می خواستم به اطّلاعتون برسونم که من دو ساله که کتاب قرابت معنایی شما رو از سال دوم دبیرستان در کنار کتاب درسی به بچه‌ها تدریس می‌کنم زیرا همچون خود شما اعتقاد دارم موفقیت در این درس در کنکور‌های مقاطع مختلف تا حدّ زیادی به دانش ادبی که در طی سال‌ها آموخته می‌شود بستگی دارد. خدا رو شکر آن‌قدر کتاب کامل و پر محتوایی تألیف کرده‌اید که جواب‌گوی تمام نیاز‌های دانش آموزان است. بسیار بسیار ممنونم از زحماتی که در تألیف کتاب‌های مختلف در حوزه‌ی درس ادبیات کشیده‌اید. (زبان فارسی، قرابت، املا و …)

از خداوند مهربان برایتان سلامتی و سربلندی آرزومندم.

پاسخ استاد: درود بر شما خانم اسدی و سپاسگزار از ابراز لطفتان. بسیار خوش‌حالم که با تألیف شدن این کتاب فرزندان این مرزو بوم به زیبایی‌ها و مفاهیم انسانی ادبیات کشورمان یک دو گامی نزدیک‌تر شده‌اند و شک ندارم که در پیمودن این مسیر، تأثیر گذاری آموزگارانی درد آشنا و توانمند چون شما – که کارنامه‌ی درخشان از خودتان ارئه داده‌اید؛ وگرنه من اهل تعریف و تمجید‌های بیهوده و تعارف‌های بی اساس نیستم – بسیار کارآمد خواهد بود.

خدایتان مزد‌هاد و پیروز باشید!

   – سؤال دانش‌آموز:  نوشین شاکری ۲۲/۱۰/۹۲ مرسی خیلی دنبال کتاب فیزیک استاد ذهبی گشتم ولی پیدا نکردم توی شیراز, شما خیلی درس می خوندین که رتبه ۳۳ شدین? یا باهوش بودین ? تا حالا با یه رتبه برتر کنکور رو به رو نشدم واقعا دوست دارم بدونم چطوری درس می خوندین! بابت پست کتاب خیلی خیلی ممنون هستم!

پاسخ استاد: سلام خانم شاکری. کتاب فیزیک استاد ذهبی را از فروشگاه اینترنتی ما می‌توانید تهیه کنید. در مورد من هم فکر کنم مهم‌ترین دلیل موفقیت علاقه به دانستن بوده‌است. من حدوداً روزی ۸ تا ۱۰ ساعت درس می‌خواندم اما یا علاقه و اعتماد به نفس به حرف این و آن هم کاری نداشتم و به آزمون‌های آزمایشی هم توجه نمی‌کردم. هر کتاب و جزوه‌ای که به نظرم علمی ومفید می‌آمد و با نوع تست‌های کنکور چند سال اخیرهماهنگ بود مطالعه و دوره می‌‌کردم. کمی هم باهوش بودم البته و باز هم می‌گویم، درس می‌خواندم چون از مطالبی که یاد می‌‌گرفتم لذت می‌بردم و برای علم و فرهنگ ارزشی قائل بودم.

سربلند باشید!

 – سؤال دانش‌آموز: مهدی محمدی دستجا از تهران ۱/۱۲/۹۲

با عرض سلام خدمت شما ، زمانی که بنده کتابهای قرابت معنایی و لغت املای شما رو مطالعه می کردم ، در انتهای کتاب به یک پرسشنامه پستی برخوردم که خیلی وجودش خوشحالم کرد ، به ویژه اون سوالی که من باب مباحثی که باید بیشتر براش کار بشه ، امّا مسئله ای که سبب شده بیام و اینجا نظر خودم را بیان کنم ارتباط سریع تر و دریافت سریع تر پاسخم بود… بنظر من یک مسئله ای که خیلی براش کم کار شده و تقریبا میشه گفت کتاب کاملی چه از نظر تست چه از نظر اموزش تستی و کامل براش تالیف نشده بحث آرایه های ادبی هست … ازونجایی که کتابهای شما خیلی عالی و دارای محتوای مفید و مختصر هستند قطعا میتونید کتاب خوبی هم درباب ارایه های ادبی تالیف کنید و حالا که آب از سر ما گذشت این کتاب رو برای دانش اموزان سالهای بعد تالیف کنید تا مثل ما با مشکل در ارایه ها مواجه نشن….ممنون….یاعلی

پاسخ استاد: آقا مهدی سلام، نمک بر زخم من نپاش. خودم می‌دانم که چقدر دانش‌آموزان کشور نیازمند یک کتاب خوب در زمینه‌ی آرایه‌های ادبی هستند و اگر روزگار کوچک‌ترین فرصتی برایم فراهم کند، مطمئناً آن را برای نوشتن این کتاب کنار خواهم گذاشت.

پاینده باشید!

 – دیدگاه دانش‌آموز:     ۱۲/۹۲ واااااااااااااااااااااااااااااااای استاد سبطی… واقعا حسرت اینو میخورم که چرا تا الان سایت انتشارات رو خوب زیر و رو نکردم… عجب قسمت فوق العاده ایه این قسمت نقد آزمون ها… مرسی از اینکه وقت گذاشتین و با حوصله جواب تک تک سوالامو دادین. من یه دانش آموز شهرستانی هستم که توی یه شهر به شدت محروم زندگی میکنم اما انگیزه فوق العاده ای واسه تک رقمی آوردن دارم واقعا اگه کتابای شما نبود، من نمیدونستم توی این شهر لعنتی چیکار کنم واقعا باید دستتونو …  

 – دیدگاه دانش‌آموز:  طوبی شیخ شاپ( رتبه ۳ کنکور  و بالاترین درصد ادبیات در کنکور هنر ایران)    ۱۸/۱/۹۳

اومده بودم اینجا کارنامه‌ی کنکورمو یه لحظه یه نگاه کنم که خیلی هیجان زده شدم از شکل و شمایل تازه‌ی سایت. خوبه الان میشه گفت برازنده‌ی یه اورگان خوبه. فقط میمونه صفحه‌آرایی و جلد کتاب‌ها و اینا! لوگو رو هم که فک کنم کاریش نمیشه کردو ولی همینشم خوبه.

 – دیدگاه دانش‌آموز: سرانجام    ۲۱/۳/۹۳

سلام جناب آقای هامون سبطی

شهرت کتاب های شما به خارج ازکشور هم رسیده است من در مدرسه ی ایرانی خارج از کشور درحال تحصیل هستم…همیشه درمورد کنکورم نا امید بودم وفکر می‌کردم ادبیات رو زیر چهل می‌زنم اما باوجود کتاب‌های شما دیگه چنین تفکری ندارم. آقای دکتر عمارلو که با کتاب همایش زیستشون کولاک کردن. هرچندم که دسترسی به جلد دوم کتابشون خیلی سخت بود، اما ارزشش رو داشت….قول میدم اگه پزشکی دانشگاه جندی شاپور قبول شدم تلاشمو کنم تاشاید بتونم بخشی از زحمات شما رو جبران کنم. واقعا ازتون ممنونم.

– دیدگاه دانش‌آموز: آوا فرخی ( رتبه ۷ کنکور زبان و زیر۱۰۰ تجربی منطقه ۱) از  گلپایگان ۹۲/۵/۲۷

ادبیات و عربی ۷۸ درصد. دو درسی که واسه ۱۰۰ خونده بودم. عربی که یه‌دونه غلط داشت، اما بقیه‌ش حماقت بود! ادبیات رو هم که نگو! من هیچ مشکلی با قرابت‌های سخت نداشتم، حتی اون «رخش و رستم» رو هم درست زدم. من نمی‌فهمم!!! چرا کسی که ادبیات بلد نیست االآن باید با افتخار به من بگه ۹۴ زدم. بعداً من که سنجش‌هامو ۸۵ و آخری‌شو ۹۴ زدم باید از خانواده‌م خجالت بکشم. نتیجه‌ی کنکورم فاجعه شد! ۱۲۹ !!! این حقم نبود! من باید دانشگاه تهران قبول می‌شدم نه جای دیگه! کم‌کم کارم به روانپزشک می‌کشه! هرشب گریه می‌کنم!!!

پاسخ استاد: آوا خانم سلام. من دکتر سبطی هستم و تصمیم گرفتم قبل از آنکه کارت به روانپزشک بکشد – که البته داشتن روانپزشک برای هر فرد فرهیخته‌ای در شهرهای صنعتی و بزرگِ امروز امر واجبی است که هنوز برای تحصیل‌کردگان ایران جا نیفتاده است – خودم اقدام به مداوای شما کنم! دختر خوب! رتبه‌ی ۱۲۹ رشته‌ی تجربی یعنی شاهکار؛ یعنی هوش فراوان و تلاش بسیار و برنامه‌ریزی درست و یعنی قبولی ۱۰۰ درصد در پزشکی تهران. سال گذشته یکی از دانش‌آموزان سخت‌کوش من با رتبه‌ی سیصد و خرده‌ای در پزشکی تهران قبول شد و مشغول تحصیل است و درصد ادبیاتت هم‌ در طراز شاگردان اهل درک و فهم ادبی در کلاس‌های درس خودم هست. لطفاً احساسات را کنار بگذارید و واقع‌بینانه به پیروزی بزرگی که به‌دست آورده‌اید نگاه کنید و هیچ‌کاری به حسودان و نارفیقان نداشته باشید. آفرین برشما و پیروز باشید! (البته با بروز تغییرات اساسی در پذیرش دانشجویان در سال ۹۲، خانم فرخی در حال تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.)

 

 

دیدگاه دانش‌آموز: ز-روستایی از تهران  ۱/۵/۹۳

سلاااااااااام و یه خدا قوت حسابییییییییییییییییی خدمت استاد خستگی ناپذیرم جناب آقای دکتر بابایی……من امسال کلاسهای نکته و تست و همایشتونو اومدم و پا به پاتون پیش رفتم و داد زدم!!! متاسفانه نتونستم کلاس های در طول سالتون رو بیام ولی تو همون ۱۲_۱۳جلسه نکته و تست و ۳روز همایش چنان انقلابی درونم ایجاد کردین غیرقابل وصف…..بهتون گفته بودم ۱۰۰% میزنم شیمی رو…که واقعا توانایی اش هم داشتم اما سرجلسه وقت کم اوردم و ۴سوال رو نزده رها کردم….. فقط خواستم بدونین که انرژی تون معرکه است و هیچ جای دنیااااا نظیر ندارین…… هرچند نمیشه با کلمه تشکر واقعی کرد ولی تنها کاریه که از دستم برمیاد….. منووووووووووووووننننم باباجون

 

 

– سؤال دانش‌آموز: امیر  از تهران  ۳۱مرداد۱۳۹۳ 

سلام با تشکر از شما و خیلی خیلی ممنون بابت مشاوره‌هاتون. ببخشید، من تا الآن طبق برنامه‌ی قلم‌چی ادبیات رو درس‌به‌درس خوندم و تست زدم (‌از گاج)؛ امّا الآن که خشت اول رو خوندم، فهمیدم که اشتباهه و ممنون که این پست رو گذاشتید. (هر چند دیر اما بالاخره فهمیدم… .) چند تا سؤال داشتم. ممنون میشم جواب بدید: ۱- من کتاب موضوعی گاج و ادبیات نقره‌ای سوم گاج رو دارم؛ امّا توش هیچّی توضیح راجع‌به املا و تاریخ ادبیات و به‌خصوص زبان فارسی ننوشته(امروز رفتم زبان فارسی بخونم دیدم یااااااا اباالفضل، اینا دیگه چیه؟!) (معدل نهاییم هم ۱۸٫۷۵ شد، فقط به‌خاطر ادبیات و زبان فارسی که جفتش رو ۱۶ شدم. تصور کنید دیگه وضعیتم تو این دو تا درس چیه! البته چون علاقه‌ای به این دو درس ندارم، حتی برای امتحان دادن، یک دور هم کتاب رو نخوندم و فقط نمونه سؤال‌های امتحانی سال پیش رو خوندم… .) حالا با توجه به این که کتاب گاج موضوعی رو به قیمت خیلی بالا خریدم + کتاب های دیگه + هزینه دو تا کلاسی که میرم + هزینه‌ی مدرسه و … به‌نظرتون چی‌کار کنم؟! آرزومه رتبه‌م ۲ رقمی یا تک‌رقمی بشه و هرکار بگید می‌کنم ولی ترجیحاً یک راه حل کم‌خرج‌تر، چون خیلی نمی‌تونم هزینه کنم… . ۲-ادبیات به‌صورت موضوعی که می‌گید یعنی چی؟! یعنی مثلاً شنبه قرابت بخونم، یکشنبه املا و … یا هرروز قرابت و املا… (چه‌جوری برنامه‌ریزی باید کرد؟!)

پاسخ استاد:درود بر شما امیر آقای خوب! من واقعاً به جای نویسندگان و ناشران کتاب‌های تجاری و بازاری شرمنده ام . امیر جان علت بی‌علاقگی شما به ادبیات و زبان میهنتان همین کتاب‌ها و روش‌های بازاری است که محیط علم و فرهنگ را آلوده کرده است، عین آلودگی محیط زیست که دچارش شده ایم! مطالعه‌ی موضوعی ادبیاتتان را براساس برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای سایت برنامه‌ریزی کنید. برای تهیه‌ی کتاب‌ها هم از دفتر انتشارات با شما تماس خواهند گرفت. سربلند باشید!

 

– دیدگاه دانش‌آموز: علی محبوبی

سلام آقای سبطی. همان‌طور که خودتان گفتید ممکن است در آینده آدم‌ها یا کتاب‌هایی پیدا شوند که بیشتر از این کتاب‌ها به من یاری رسانند؛ ولی کمک شما فراموش‌نشدنی است؛ زیرا در یکی از عرصه‌های مهم زندگی‌ (کنکور) به یاری‌ام شتافتید. برای همین هم اوّل از خدا سپاس‌گذارم و بعد از شما. چه‌بسا دانش‌آموزانی که (یا به گفته‌ی شما دانش‌آموزان درمانده‌ای که) با خرید پی‌در‌پی کتاب‌های به‌درد‌نخور (و نشناختن کتاب خوب و کامل) در عرصه‌ی کنکور سردرگم‌تر می‌شوند و همچنین به‌خاطر انباشتن کتاب با انتقاد خانواده مواجه می‌شوند. از طرفی دیگر عدم تدریس خوب و کافی معلمان در مدرسه باعث گرفته‌شدن وقت و انرژی دانش‌آموز می‌شود. درنتیجه این دو عامل باعث ایجاد تنش در روحیه‌ی دانش‌آموز می‌شود و چه‌بسا که خانواده و اطرافیان تنبلی را باعث عدم پیشرفت دانش‌آموز تلقی می‌کنند. بنده هم سعی می‌کنم با معرفی کتاب‌های شما و بهترین کتاب‌ها در سایر درس‌ها به اطرافیان بخشی از دِین خود را ادا کنم. غرض من از نوشتن این نامه ارائه‌ی نظرهایی است که هنگام نوشتن نظرسنجی کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی یادم نبود که بنویسم. ۱- جای خالی را که در قسمت فرم نظرسنجی گفته بودم می‌توانید در انتهای هر موضوع و قبل از موضوع بعدی بیاورید که دانش‌آموز فکر نکند توضیح شما ناقص است. یکی دیگر از مزایای این کار این است که دانش‌آموز بعد از اینکه تفاوت موضوعات مشابه را فهمید برای این که فراموش نکند می‌تواند در همان قسمت بنویسد، مثلاً نوشته‌ی من بعد از مطالعه‌ی دو قسمت با موضوع «غنیمت شمردن جوانی» و «حسرت بر جوانی گذشته» این بود: در موضوع اوّل شاعر می‌گوید که جوانی ما رفت که رفت ولی در قسمت دوّم ساعر علاوه بر آن می‌گوید که جوانی ‌مان چگونه رفت. ۲- به دانش‌آموزان پیشنهاد دهید که خلاصه‌ای از هر قسمت را در آن موضوع و در قسمت فهرست (به سلیقه‌ی خودشان) بنویسند و بعد از دوره و قبل از تمرین یا تست، نگاهی به آن بیندازند. این کار خیلی برای به‌خاطر سپردن موضوع‌ها مفید است. (به من که خیلی کمک کرد.) ۳- برای افزایش دایره‌ی لغات دانش‌آموزان و همچنین بررف شدن ابهام‌های واژه‌های برخی از بیت‌ها (و درنتیجه از بین رفتن بهام کل بیت) به شما پیشنهاد می‌کنم به انتهای کتاب، واژه‌نامه‌ای از کلّ بیت‌های موجود در کتاباضافه کنید. (چه بیت‌های قسمت آموزش و چه بیت‌های قسمت تست). این‌هایی را که به شما گفتم فقط نظر و پیشنهاد بود نه چیز دیگر. آن هم یک نظر آماتور. برای همین هم بعید نیست که هیچ یک از نظرهایم به درد کتابتان نخورد.، ولی از اینکه وقتتان را برای خواندن این قسمت گذاشتید متشکرم.

سربلند باشد.

پاسخ استاد: درود بر شما، هر دو پیشنهاد شما سنجیده و سودمند است، امّا برای دانش‌آموزانِ اهلِ دریافت و اندیشیدن، و واقعیت این است که بسیاری (اغلبِ) خوانندگانِ این کتاب دانش‌آموزان معمولی هستند که مهم‌ترین اظهارنظرشان درباره‌ی کتاب تناسب مفهومی این است: «وای چقدر حجمش زیاد است!». در دنیای نشر باید میان آرمان‌های فرهنگی و ضروریات اقتصادی تعادلی برقرار کرد. بسیاربسیار از همفکری شما سپاسگزارم دوست خوب!

هامون سبطی

 

– دیدگاه دانش‌آموز: محمدجواد ۲۳ آذر ۱۳۹۳   ،   استان زنجان، شهر طارم

نمی دونم چی شده، دریافت و تهدید کردن و یا خودش ترسید؟ … اون مقاله‌ی جنجالی در مورد گروه احمدی اینها رو پاک کردین. واقعاً جلوی این کلاهبردارهای کنکور باید ایستاد. نه اینکه بخاطر پرستیژ کاری و تهدید صد تا یغاز ترسید و جا خالی داد. بازم اون رو بذارین … درد بی درمان بچه کنکوری ها وجود فاسدانی مثل کنکور آسان است‌ه. یا حق

پاسخ مدیر:درود بر شما آقا محمد جواد عزیز نه به هیچ وجه کسی جرئت تهدید نداشت و ندارد. خودمان فکر کردیم استفاده از سایت در این حد کافی است و باید به فکر بهره گرفتن از راه‌های مؤثرتری باشیم. با شما هستیم تا هستیم!

 

– دیدگاه دانش‌آموز:   ۱۹آذر۱۳۹۳  –   mma77iran :   به نام خداوند قادر متعال راستش می‌خواستم تشکر خودم را به خاطر پاسخ مفید و نوع‌دوستانه تان برای سؤال هندسه‌ام که زحمت دادید به خودتون و انتظار مارو از یه سری مؤلف معظم کتابهای هندسه جواب گو بودین (!) ابراز کنم. فکر نکنم یه سؤال جواب دادن و فکر کردن اینقدر براتون چیز جانکاهی باشه. به خودتون زحمت ندین انتشارات با شعار دریافت. انتشاراتی که با اون دم و دستگاه یه سؤال‌و جواب نده جوهره‌ش معلوم میشه. اونوقت صفحه راه بندازین و علیه کنکور آسان است اجازۀ کامنت گذاری بدین. آه مسکین بگیرد چمن دهر تو را / نصیحت می‌کنم شمارو به دوری از نفاق و دو رویی. خسته نباشین. انتشارات علمی فار تو کتابش مثل همین سؤال‌و داره و این شبیه سؤال مسابقات دبیرستانی ایالات متحدۀ امریکا بوده. ضمناً شما که با آقای موئینی در ارتباط هستین محض اطلاع برای ایشون هم این سؤالو ارسال نمودم و جوابشون مثل شما بزرگواران راه گشا بود. فی امان الله. خداوند زبان عربی را از ما نگیرد و ما را بر زبان ناقص قومی مجوس گبر غره نگرداند.

پاسخ مدیر: درود بر شما فرزند خشمگین سرزمین ما . منظورتان از “زبان ناقص قومی مجوس گبر” زبان فارسی است؟ چرا این همه خشمگین و دل آشفته هستید ؟ آدم به زبان مادری خودش توهین می کند؟ با چه هدفی؟ آیا اعراب هم با زبان خودشان همین طور رفتار می کنند که شما از آن‌ها الگو برداری کرده اید؟ به هر حال برایتان آرزوی آرامش و بهروزی می کنیم. علت پاسخ ندادن به سؤال هندسی شما هم فوت نابه هنگام مادر بزرگوار برادران خطیبی بوده است. که همین جا از جانب همه‌ی اهالی دریافت برای روح ایشان از درگاه یزدان پاک طلب آمرزش می کنیم.

پایدار باشید!

– پرسش دانش‌آموز: امیرحسین قائم ۲۴آذر۱۳۹۳ استان تهران، شهر تهران

سلام استاد. این سومین سالیه که قراره کنکور بدم.واقعاً از مادرم شرمنده‌م که این همه سال، تنهایی، من و برادرم رو بزرگ کرد ولی من نا‌امیدش کردم. استاد چرا شما به کنکور آسان است گیر می‌دید؟حداقل اونا برای دادن دی‌وی‌دی هاشون شرط نمیذارن. چند وقت کلی بند کردم که می‌خوام درس بخونم بریم کلاس فیزیک ثبت نام کنیم.مادرم هم گفت عیب نداره پول قرض کرد با هزارتا امید و آرزو پاشدیم رفتیم آموزشگاه هـــــــــدف.یعنی یه‌جور منو جلوی مادرم تحقیرم کردند که توی راه دیگه نمی‌تونستم با مادرم دیگه صحبت کنم.چرا؟ چون معدل کتبیم ۱۳ شده. کسی که درسش ضعیفه و می‌خواد درس بخونه چیکار کنه؟ درس نخونه؟ باقی آموزشگاه‌ها هم که یا معلمش رو نمی‌شناسیم یا n تومن پول می‌خوان.من رفتم از یکسری آدم که زنگ میزنی میگی دی‌وی‌دیتون خرابه یا چرا بقیه دی‌وی‌دی هام رو نمیدید صداشون رو برات بلند می‌کنند دی‌وی‌دی خریدم.واقعاً بعید می‌دونم با این  همه مشغله وقت کنید دیدگاه بنده رو بخونید. سایت خیلی خوبی دارید استاد. ان شاء الله خدا همه چیز رو درست کنه و فقط این کار از دست یک نفر برمیاد.

پاسخ مدیر: درود بر شما آقا امیرحسین عزیز بابت برخوردهای تند اولیای آموزشگاه هدف، فقط شما دلگیر نیستید، خیلی‌ها تجربه‌ی شما را دارند؛ امّا حداقل تفاوت آن‌ها با دیگران این است که برای علم و تحصیلات و آموزش ارزش قائلند. تمرکزشان روی  معدل هم با همین فلسفه است امّا مشکل دانش‌آموزان خوبی مانند شما را درنظر نمی‌گیرند. به‌هر‌حال توصیه‌ی من این است که ناامید نشوید. با حوصله و امید به آینده کتاب پیش ۱ و پیش ۲ استاد ذهبی را  بخوانید و زیرو رو کنید. بعد از کتاب فیزیک انتشارات فار و الگو استفاده کنید و نهایتاً همایش فیزیک مهندس میرحسینی . ثبت نام کلاس‌های همایش با سخت گیری همراه نیست. حتماً در آن‌ها شرکت کنید.

پیروز باشید!

– پرسش یک دوست: آقای صادقی/ بهمن ۹۳

 

استاد بزرگوارم جناب آقای دکتر هامون سبطی خدا قوت «زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد» ——————————- بعد از ۶سال تحصیل در دانشگاه و رشته ای که به آن علاقه نداشتم دوباره تصمیم گرفته ام کنکور سراسری شرکت کنم !!! امااااااااااااااااا اینجا چه خبر است استاد؟ اندیشه سازان کجاست؟ اندیشه سازانی ها کجایند؟ اهداف والایشان چه شد؟ اندیشه سازان به ما آموخت “نخوانیم کتابی که در آن باد نمی آید” ! برای تهیه کتاب های کمک آموزشی و تست، کتابهای موجود در بازار را ورق می زدم اما نمیدانم چرا آنها را نشانی از نسیم هم نبود! … همایش ادبیات و زبان فارسی … “دکتر هامون سبطی” … جانم … یاد کتاب ادبیاتتان در اندیشه سازان افتادم که در آن آرایه های ادبی را آموزش داده بودید. فقط خدا میداند چقدر خوشحال شدم. در آن لحظه همه خاطرات شیرین اندیشه سازان از ذهنم خطور کرد.  خدا رو شکر …زبان انگلیسی… دکتر شهاب اناری کم‌کم احساس وزیدن نسیم شروع شد با دیدن کتاب فوق العاده شیمی دکتر بابایی و مهندس بازرگان خیالم راحت شد که هنوز هستند کتابهایی که بشود از خواندنشان هم لذت برد و هم در حین خواندن صداقت و عشق نویسنده را هم احساس کرد.

اماااااااااااااااااا یک سوال به شدت ذهنم را درگیر کرد !!! نشر دریافت؟ انتشارات فار؟ مبتکران؟ چرا استاد؟ مگر تحولی که اندیشه سازان در نگرش بچه های این مرز و بوم ایجاد کرد بد بود؟ مگر جز این بود که اندیشه سازان تنها انتشاراتی بود که کتابهایش بوی پول و سمبل کاری نمیداد؟ مگر جز این بود که اندیشه سازان هدفی بسیار والاتر از بازار پر از رنگ و لعاب کنکور داشت؟

میدانم که میدانید اما میگویم تا برای خودم یادآوری شود که اندیشه شازان چنان رابطه عمیقی با روح بچه ها برقرار کرده بود که انگار همه از نزدیک با دکتر میثمی، دکتر سبطی، دکتر اسلامی، دکتر بوذری، دکتر اناری سالهای سال کلاس داشته اند و از نزدیک آنها را میشناسند. کاش میدانستید که بعد از خواندن کتابهای اندیشه سازان چقدر دعایتان میکردند کاش میدانستید که الان هم بسیاری از دکترها و مهندس ها خودشان را مدیون صداقت اندیشه سازان میدانند. اما استاد چرا اوضاع این چنین است؟ چرا همه به موسسه ای یا موسساتی روی آورده اند که بعد از خواندن چند برگ از کتابهایشان همه چیز میشود یافت جز صداقت جز عشق استاد عزیز وبزرگوارم حیف است به ولله حیف است علم به همراه عشق،صداقت و تعهد را به راحتی میشود در کتابهایتان دریافت و از این بابت یقین داشته باشید تا ابد دعای خیر فرزندان این دیار به همراهتان خواهد بود. اما به راستی استاد چرا اندیشه سازانی ها همچون آن روزها دست به دست هم نمیدهند اصلا چطور دلتان آمد آن خانه را اینگونه چند سهمش کنید ؟!!!! آزمونهای اندیشه سازان خدای من! استاد این ملت را چه شده شما اندیشه سازانی ها را چه شده کاش و هزار ای کاش میدانستم چرا مشکل کار کجاست استاد چرا همه بزرگواران با هم اندیشه سازان را نمیسازید؟ به راستی در کنار هم بهتر به اهداف والای انسانیتان نمیرسید آیا ؟ به خدا قسم که فرزندان این دیار خوب و بد را نیک تشخیص میدهند استاد! میدانم که اینکه به صداقت ناصادقان روی آورده اند از اجبار است!!! امیدوارم توانسته باشم احساس و هدفم را رسانده باشم هرچند عزیزانی که این سالها کنکور دارند اندیشه سازان را نمیشناسند!!!

و در پایان از صمیم قلب برای شما و همه همکارتان که الحق میشود صداقتشان را به راحتی احساس کرد آرزوی بهترین و بزرکترین نعمت الهی یعنی “سلامتی” را میکنم به امید سر برآودن آفتابگردان !!! ارادتمندتان “یک اندیشه سازانی”

پاسخ مدیر مسئول: 

درود بر شما یار قدیمی آقای صادقی

اگر کمی دیرتر از این جنبیده‌بودیم( دریافت و فار) همین اندک نسیم یافتن و دریافتن و عشق‌ورزیدن به علم و هنر و انسانیت هم در گردبادهای زوزه‌کش به‌پاخاسته پس از فروریختن اندیشه‌سازان، فرو‌می‌مرد و با برهوت کاملی پر از خوش‌رقصی سراب‌ها بچه‌های کشور را تنها می‌گذاشتیم. بعضی‌ها چند شب پس از اعلام رسمی فروریختن انتشارات اندیشه‌سازان از ذوق خوابشان نبرد!

اما دلیل اتمام کار اندیشه‌سازان تصمیم شخص دکتر میثمی بود به دلایل پزشکی و بالینی که البته حاصل تلاش بسیاری از ما را بی‌محابا بر باد داد و رفت! در آن وضعیت که مدیرمسئول سابق نه اجازه‌ی ادامه‌ی‌ چاپ کتاب‌های ادبیات اندیشه‌سازان را به منِ مؤلف  می‌دانند و نه حتا آن را به ناشر دیگری مثل مبتکران واگذار می‌کردند( بلایی که برسر کتاب‌های فیزیک و عربی اندیشه سازان هم آمد و حاصل سالها تلاش دکتر محمد محتشم، دکتر فرین کمانگر، دکتر بوذری و  … بربادرفت!) یا باید اجازه‌می‌دادیم کتاب‌هایمان در زیر آوار اندیشه‌سازان در خاک شود و یا باید خودمان جوانه‌می‌زدیم و ازنو می‌ساختیمش که زدیم و ساختیم و سربرکشیدیم. وخوش‌بختانه در نشر دریافت علاوه بر بسیاری از یاران دیرین اندیشه‌سازانی( عطا صادقی، پیمان بوذری، شهاب اناری،محمد چلاجور – که خودش نشر برد را  نیز اداره می‌کند – رضا بابایی، سجاد حجازی، پویا سلطان‌تبار و خودم  و…) برخی از دبیران بسیار شریف و توانا و خوش‌نام  ایران نیز قلم به دست گرفته‌اند از جمله استادان ذهبی، مشفق، کاغذی، هاشمی و… ) خلاصه جمعمان جمع است و شما هم به جمع ما خوش‌آمدید!

 

دیدگاه دبیر: سید حسین میرشجاعی از ساری بهمن۱۳۹۳

بِسم اللهِ الرّحمنِ الرّحیم
الثّناءُ بأکثَرَ مِنَ الاستحقاقِ مَلَقٌ، والتّقصیرُ عنِ الاستحقاقِ عِی أو حَسَدٌ «نهج‌البلاغه»

پیش از هرچیز، از این‌که انتشارات علمی «فار» و نشر «دریافت» برای من به عنوان یک معلم ارجی قایل شده‌اند و قطره‌ی دانش مرا در کنار دریای بی‌کران صاحب‌نظران محفل خویش به چیزی گرفته‌اند، با تمام دل خود سپاسگزارم.
به راستی که یادآور «هدیه بردن سبوی آب باران به سوی بغداد، از مثنوی مولوی است»

«کای عجب لطف، این شه وهّاب را               و آن عجب‌تر کو ستد آن آب را
چون پذیرفت از من آن دریای جود                 آن چنان نقد دغل را زود زود»

اما بعد ؛

«نه در هر سخن بحث کردن رواست خطا بر بزرگان گرفتن خطاست»

یکی از درخشان‌ترین پدیده‌های معرفت در ایران، ادبیات فارسی است با گذشته‌ای هزار ساله.
زمانی پیری به شیخ و شاب صلا می زد که :

«شکرشکن شوند همه طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود»

روزگاری جاذبه این درّ دریای ادب دَری تا آن‌جا بود که کسانی چون نیکلسن، براون، برتلس، ژکوفسکی، یان ریپکا، ولف و کریستین سن و صدها صاحب نظر دیگر را حیران خویش می‌نمود.
دورانی در این سرزمین معلمان ادبیات ما بزرگانی همانند علامه قزوینی ، دهخدا، فروزانفر، محمد معین و غلامحسین یوسفی و … بوده‌اند و دِین خود را به این آب و خاک ادا کرده‌اند . اما امروز «کارها از لونی دیگر پیش گرفتند»
از طرف دیگر به ما آموخته‌اند که برای ایجاد علاقه و رغبت در درس ادبیات فارسی، ضرورت دارد که دانش‌آموز در فرایند یاددهی و یادگیری فعّال باشد. معلم باید در کلاس موقعیّتی ایجاد کند که دانش‌آموزان با موضوع درس به طور عینی و ذهنی درگیر باشند، با یکدیگر گفتگو کنند و به سؤال‌های طرح شده پاسخ دهند.
به قول مولانا:

« آنچه یک دیدن کند ادراک آن          سال‌ها نتوان نمودن با بیان »

اما چه سود از هر ابتکار و خلاقیت، وقتی که هنوز نظام ارزشیابی ما بر اساس محفوظات پی‌ریزی می‌شود. آگاهیم که پدیدآوردن چنین کتاب‌هایی در قلمروی تعلیم و تربیت به شجاعت و جسارت لازم و پشتوانه‌ای علمی نیازمند است. چه در این‌جا باید ذوق و سلیقه‌ی هزاران هزار مخاطب مبتدی و منتهی در نظر گرفته شود. اقناع و پاسخگویی به این همه سلیقه‌های گوناگون و رنگارنگ کار چندان ساده‌ای نیست.
با این همه، همّت والا و زحمت فراوان و تهوّر پدیدآورندگان کتاب، به ویژه همشهری عزیزم، جناب آقای دکتر سبطی، که طرحی نو در انداخته‌اند و سخنی نو آورده‌اند تا حلاوتی دیگر به کام دانش‌پژوهان بخشند، ستودنی است. اگر چه، چشم به‌راه اثری در خور نام آن بزرگ مرد، در کنار دیگر آثار ارزشمند ایشان، مانند «قرابت معنایی» و «زبان فارسی۳» بوده‌ایم.
آن پهلوان عرصه‌ی تاریخ نویسی یاد باد که می‌گفت:«هیچ نبشته نیست که آن به یکبار خواندن نیرزد». امروز در کنار این همه کتاب‌های تجاری منتشر شده، با اندک تصرف در کلام بیهقی باید گفت:«این، آن نبشته است».

چند پیشنهاد درباره‌ی کتاب بیست زبان و ادبیات فارسی، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی:
۱- اصلاح برخی اشتباهات تایپی در متن.
۲- از آن‌جایی که بسیاری از دانش‌آموزان از سختی و خشکی سؤالات «زبان فارسی۳» می‌نالند و برخی همکاران از نبود منبع و مرجعی قابل اعتماد و اعتنا شِکوه دارند، می‌توان در کنار این کار، با توجّه به توانایی آقای دکتر سبطی بر مطالب «زبان فارسی۳»، بخشی از کتاب را هم به تجزیه و تحلیل بعضی از عبارات و جملات «زبان و ادبیات فارسی» سال چهارم، از لحاظ دستوری اختصاص داد.
پس از آن:

«خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد          ساحت کون و مکان عرصه‌ی میدان تو باد»

۳- برای اینکه کتاب جامع و جدا نشدنی در کنار کتاب‌های درسی داشته باشیم و از دیگر کتاب‌ها فارغ گردیم، بهتر بود به آرایه‌ها بیشتر اشاره می‌شد.
۴- این کتاب را برای استفاده‌ی دانش‌آموزان حضوری و غیر حضوری، در‌نظر گرفته‌اند. در پایان هر فصل، سؤالاتی را با عنوان «برای اندیشه و گفت‌‌وگو در کلاس»مطرح کرده‌اند. شاید معلمان دل‌سوخته و با تجربه از عهده برآیند و دانش‌آموزان حضوری به پاسخ مطمئن برسند امّا دانش‌اموزان غیر‌حضوری بی‌نصیب می‌مانند. بهتر آن است که پاسخی مختصر به همراه منابعی جهت مطالعه‌ی بیشتر برای معلم و دانش‌آموز ارائه شود.
امیدوارم دست‌اندرکاران «انتشارات علمی فار» و «دریافت» پاداش خود را از بخشندگی و بخشایندگی حق‌تعالی دریافت کنند.

دوستدار شما : سید حسین میرشجاعی از ساری