١۶ هزار کتاب کمک‌آموزشی به دست دانش‌آموزان زابلی می‌رسد (مصاحبه)

گفت و گوی دکتر سبطی با روزنامه شرق ۱۳/۱۱/۱۳۹۴

 ١۶ هزار کتاب کمک‌آموزشی به دست دانش‌آموزان زابلی می‌رسد. ١۶هزار جلد کتابی که حدود یک‌ماه پیش، توسط ناشران کمک‌آموزشی برای توزیع میان دانش‌آموزان مناطق محروم زابل به این شهرستان فرستاده شده بود، روز چهارشنبه توزیع می‌شود. دکتر هامون سبطی، مسئول انجمن فرهنگی ناشران، در گفت‌وگو با «شرق» با اعلام این خبر گفت: ما این کتاب‌ها را ماه پیش فرستادیم اما اتفاق خوبی که افتاد این بود که دانشجویان دانشگاه زابل این کتاب‌ها را دسته‌بندی کردند، هر بسته مشخص است که به درد دانش‌آموز چه مقطع و چه سالی می‌خورد و کامیون‌های حاوی این بسته‌ها کل زابل و حومه این شهرستان را پوشش خواهند داد. سبطی در ادامه با بیان اینکه ٩۵ درصد این کتاب‌ها را کتاب‌های کمک‌آموزشی دربر می‌گیرند، افزود: «البته در کنار این کتاب‌ها چند مورد کتاب عمومی، تاریخی و فرهنگی نیز قرار گرفته‌اند». مسئول انجمن فرهنگی ناشران درباره جرقه این اتفاق عنوان کرد: «جرقه این کار مربوط به اولین جلسات هیأت‌مدیره جدید ناشران فرهنگی بود. کار معمولی که در هیأت‌مدیره انجام می‌شد، برگزاری نمایشگاه و فرستادن کتاب به زندان‌ها بود، ما تصمیم گرفتیم به‌جای برگزاری نمایشگاه بگذاریم یک‌باره صددرصد تخفیف بدهیم اما کتاب را به دست نیازمند کتاب برسانیم، دوم اینکه شایستگی و تشنگی را هم بتوانیم در وجود فرد احساس کنیم. دلیل انتخاب سیستان هم محرومیت زابل و حومه آن بود».

روزنامه‌ی شرق: شماره ۲۵۱۱ – ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۳ بهمن

 

shargh ketan zabol01

خبر پیشین:

قدمی محکم از ناشران آموزشی

۱۶ هزار جلد کتاب آموزشی، هدیه ناشران آموزشی به دانش آموزان زابل.

.

بخشی از صحبتهای دکتر سبطی: « دوهزار و پانصد جلد کتاب از سوی نشر دریافت اهدا شده بود. البته من مدیر مسئول انجمن هستم و رییس آقای صادقیه است. از هئیت رییسه اتحادیه به طورشفاهی قول همکاری شنیدیم، امّا اقدام عملی صورت نگرفت. انجمن کودک و نوجوان هم حدود دویست هزار جلد کتاب به همین مناسبت اهدا کرد که البته معادل ریالی آن کمتر از همین شانزده هزار جلد کتاب کمک آموزشی است زیرا تعداد صفحات این دو دسته کتاب با هم اختلاف بسیار دارد. . مصاحبه ی کامل سایت گُلوَنی با دکتر هامون سبطی در این رابطه را در لینک زیر بخوانید!

قدمی محکم از ناشران آموزشی

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، جمعی از ناشران آموزشی با جمع آوری ۱۶ هزار جلد کتاب کمک آموزشی و اهدای آن به دانش‌آموزان و مدارس زابل و ایرانشهر حرکت بزرگی در جهت حمایت از دانش آموزان مناطق محروم برداشتند. این حرکت که به صورت داوطلبانه انجام شد، با استقبال بسیاری از ناشران مواجه شد که به نظر می‌رسد در سالهای آتی هم ادامه پیدا کند.

با دکتر هامون سبطی رییس انجمن ناشران آموزشی در این باره گفت‌وگو کردیم:

جناب سبطی جرقه طرح ارسال کتاب برای استان‌های محروم از کجا بود؟
حدود دوماه پیش هیئت‌مدیره انجمن ناشران عوض شد و یکی از اولین اتفاق‌هایی که در این دو ماه ما با آن رو‌به‌رو بودیم هفته کتاب بود. جرقه این اتفاق از تعویض هیئت‌مدیره و هفته کتاب خورد. چیزی که به فکر ما رسید این بود که معمولا کارهایی که برای فرهنگ کتابخوانی صورت می‌گیرد اغلب نمایشگاه‌ها و سمینارهاست که هزینه کمی هم برنمی‌دارد. اما این هزینه مستقیما باعث نمی‌شود که کتاب به دست کسی که خواهان آن است برسد. ما تصمیم گرفتیم به جای اینکه تخفیف قائل شویم، کتاب به دست دانش‌آموزان برسد. یعنی کتاب را هدیه دهیم و صددرصد هزینه کتاب را خودمان ‌قبول کنیم. این موضوع را بنده به عنوان مدیر مسئول انجمن ناشران مطرح کردم و خیلی سریع موافقت شد و با یکی ازخیرین استان سیستان‌وبلوچستان تماس گرفتیم و گفتیم می‌خواهیم چنین کاری انجام دهیم. که ایشان خیلی با ما همکاری کردند و اگر ایشان نبودند این امر به سادگی محقق نمی‌شد.
معیار شما برای انتخاب سیستان‌و‌بلوچستان چه بود؟
دو سه تا استان در نظرمان بود که نهایتا با توجه به نتایجی که سال گذشته داوطلبان استان سیستان‌وبلوچستان در آزمون سراسری گرفته بودند، فکر کردیم بهتر است امسال با این استان شروع کنیم و اگر به نتیجه خوبی رسیدیم سال بعد به سراغ استان‌های دیگر برویم. البته این تنها ملاک انتخاب ما نبود. بلکه تنگدستی برخی از مردم آن منطقه هم در نظرمان بود و تماس‌هایی که از بچه‌های آنجا داشتیم. البته یک یا دو ناشر هم به بچه‌ها در همین زمینه‌ کمک کرده بودند که دستشان درد نکند اما خب کتاب‌هایی خاص و متنوع مد نظر دانش‌آموزان بود. این شد که ما سیستان‌و‌بلوچستان را انتخاب کردیم چون هم نیازمندی بچه‌ها را دیدیم و هم شور و شوق علمی آنها را احساس کردیم.

n00101093-r-b-000
مجموعه کتاب‌ها را چطور جمع‌آوری کردید؟
فراخوان دادیم بین اعضای انجمن ناشران آموزشی. حتی به ناشران آموزشی که عضو انجمن نیستند و همچنین با اتحادیه انجمن ناشران صحبت کردیم. متاسفانه تعداد زیادی از اتحادیه قول همکاری دادند، ولی در عمل اتفاقی نیفتاد. تصمیم داشتیم در کنار کتب آموزشی کتاب‌های عمومی هم بفرستیم اما میسر نشد. چند جلد کتاب عمومی و تاریخی هم در بین کتاب‌ها بود ولی اکثریت کتاب‌ها آموزشی بود.
در کل چند ناشر در این کار سهم داشتند؟
حدودا ۱۵ تا ۱۶ ناشر در این کار همکاری داشتند. متاسفانه یا خوشبختانه جای خیلی از ناشران بزرگ و معروف بین ما خالی بود. منتها ناشرانی که با ما کار کردند ناشران قدیمی بودند و کتاب‌های خیلی خوبی داشتند و حتی ناشرانی که دو سه سال از تاسیس انتشارات آنها می‌گذشت هم با ما همکاری کردند.
چند جلد کتاب جمع‌آوری شد؟
حدود ۱۶ هزار جلد کتاب به روز جمع آوری شد که بر اساس آخرین تغییرات کتاب‌های درسی بود و تعدادی هم سی‌دی آموزشی که این تعداد برای دو شهرستان زابل و ایرانشهر مناسب بود.

برنامه دیگری هم در این زمینه‌ها دارید ؟
این کار مطمئنا در آینده پیگیری خواهد شد و بنده از حالا قول سال آینده را می‌دهم. برنامه‌مان این است که این طرح را در استان‌های دیگر هم اجرا کنیم. اگر بتوانیم اطلاع رسانی خوبی انجام دهیم، من مطمئن هستم برای سال آینده تعداد ناشرانی که شرکت می‌کنند بیشتر خواهد شد. و بیش از یک استان را حمایت می‌کنیم. این کمک می‌کند بچه‌ها درس خوانتر و فرهیخته‌تر وارد دانشگاه‌ها شوند.

.

.

اهدای کتاب توسط نشر دریافت و برخی ناشران آموزشی به مناطق محرومِ استان سیستان و ایلام

یگان خبر نشر دریافت:  شنبه ۲۱ اسفند ۹۵ سی و شش هزار جلد کتاب اهدایی چهارده ناشر آموزشی کشور بین حوزه‌های آموزش و پرورش استان‌های سیستان و بلوچستان و ایلام توزیع شد تا به دست دانش‌آموزان مستعد و نیازمند این مناطق برسد. معادل قیمتی این مجموعه بالغ بر نهصدمیلیون تومان است که به همت انتشارات های فار، بنی هاشمی، دریافت، مرآت، جوکار، تیزهوشان، الگو، خیلی سبز، شبقره، مهروماه، مشاوران، مزینانی، واله و امتحان اهداشده و توسط نیکوپیشه‌ی استان سیستان و بلوچستان ، جناب آقای محمد فرّاشی‌پور در مجتمع دانشگاهی زابل دسته‌بندی و به نقاط محروم سیستان و ایلام ارسال شد. سال گذشته به همت هیئت مدیره‌ی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی و یاری ناشران عضو انجمن، شانزده هزار جلد کتاب آموزشی و کمک‌درسی راهی مناطق محروم سیستان شد که امسال با همراهی گسترده‌تر ناشران آموزشی، امکان اهدای کتاب به استان ایلام نیز فراهم آمد.


عکس‌ها: مراسم توزیع کتابهای اهدایی ناشران آموزشی در استان ایلام. با سپاس از ناشران سخاوتمند آموزشی بابت این گشاده دستی و همچنین جناب آقای صادقیه و جناب آقای رئیس نیا بابت هماهنگی های صورت گرفته

ILAM EHDA 96 KETAB ILAM EHDA 96 ILAM EHDA 96-

.

 

صحبت‌های دکتر هامون سبطی، رئیس انجمن ناشران آموزشی و مدیر مسئول نشر دریافت:

.

.