پیام‌های دکتر سبطی و گفته‌های نماینده‌های مجلس برای معترضان نتایج کنکور۹۶ + مقاله روزنامه همشهری

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس؛

کنکور ۹۶/هیچ تخلفی صورت نگرفته است ، اعتراضات مبنای قانونی ندارد

 دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ – ۰۷:۱۶
   
محمد مهدی زاهدی

رییس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به اعتراض برخی از داوطلبان کنکور ۹۶ به افزایش سهمیه ۵ درصدی فرزندان ایثارگران گفت: قانون برنامه ششم تکلیفی گذاشته و وزارت علوم و سازمان سنجش آن را انجام دادند و اعتراضات مبنای قانونی ندارد.

به گزارش ایسکانیوز، محمد مهدی زاهدی درباره افزایش سهمیه ۲۵ درصدی فرزندان ایثارگران به ۳۰ که انتقاداتی به دنبال داشت، گفت: ما جلسه مفصلی در این باره داشتیم؛ قانون برنامه ششم تکلیفی گذاشته و وزارت علوم و سازمان سنجش آن را انجام دادند.

زاهدی گفت: قاطعانه می‌گویم هیچ تخلفی صورت نگرفته است، کار کاملاً قانونی است. امسال از ۳۰ درصدی که به سهمیه ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا اختصاص داشته، ۱۶ درصد پر شده و ۱۴ درصد دیگر آن به سهمیه آزاد اختصاص داده شده است. در حالی که می‌توانستند این سهمیه را هم به پذیرش آزاد اختصاص ندهند و حفظ کنند.

وی افزود: اقدام خوبی که وزارت علوم انجام داده است اینکه این وزارتخانه افزایش مختصر سهمیه رزمنده‌ها که براساس قانون به آن ها داده شده را به عنوان اضافه ظرفیت در نظر گرفته است. بنابراین هیچ اتفاق جدیدی نسبت به سال قبل در ارتباط با رشته‌های مرتبط با وزارت علوم انجام نشده است. تنها اتفاق این است که متقاضیان عزیز سهمیه رزمنده های ما امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته اند و در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از ظرفیتشان استفاده کردند که این اقدام هیچ کار خلافی نیست. قانون به آن‌ها اجازه می‌دهد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو تاکید کرد: وزارت بهداشت هم می‌توانست کمک کند و اضافه ظرفیت بدهد که از فشار به افرادی که به صورت آزاد شرکت کرده اند کم شود، اما این وزارتخانه نپذیرفت که البته دلایل خود را هم در این زمینه داشت.

وی افزود: ما نیز رایزنی کرده و در حال رایزنی هستیم که اگر بشود مقداری سهمیه را افزایش دهیم. بنابراین اعتراضات مبنای قانونی ندارد.

.

:محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

لغو قانون سهمیه ها بعید به نظر می‌رسد

به گزارش کانال خبری رزیدنتگرام، محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سهمیه‌هایی که امسال به آزمون سراسری اضافه شد، گفت: در قانون برنامه ششم توسعه ۵ درصد سهمیه برای ایثارگرانی که ۶ ماه در جبهه حضور داشتند و همسر و فرزندان آنها در نظر گرفته شده است و امسال اجرای این قانون اعتراضاتی را از سوی داوطلبان کنکور در پی داشت، زیرا بخش قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری که رتبه‌های بالا داشتند، نتوانستند در رشته‌های مورد علاقه خود پذیرفته شوند.

نکته دیگری که این موضوع را تشدید کرده، این است که در گذشته ۲۵ درصد سهمیه برای ایثارگران در نظر گرفته می‌شد و اگر متقاضی نداشت، مازاد آن به سهمیه آزاد اضافه می‌شد، اما درحال حاضر مازاد این ۲۵ درصد نیز به این ایثارگران تعلق پیدا می‌کند. در گذشته ۲۵ درصد سهمیه ایثارگران عملا پر نمی‌شد، اما با این قانون جدید ۳۰ درصد کامل پر می‌شود.

وزارت بهداشت با این سهمیه مخالفتی ندارد، بلکه با افزایش ظرفیت سهمیه آزاد مخالف است. زمانی که این مشکل ایجاد شد؛ برای حل مقطعی آن وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش سهمیه آزاد را افزایش دادند تا از شدت این مشکل کاسته شود و تقریباً التهاب‌ها تا حدودی کاهش پیدا کرد، اما وزارت بهداشت با افزایش سهمیه آزاد مخالف است.

با توجه به اینکه آموزش نیاز به امکانات دارد و وزارت بهداشت نیز با توجه به امکاناتش ظرفیت پذیرش در رشته‌هایی مثل دندانپزشکی که امکانات زیادی می‌خواهند را فراهم می‌کند. موضوع آموزش به خصوص در رشته‌های برتر نیاز به امکانات دارد که افزایش سهمیه آزاد ممکن است به کیفیت آموزشی آسیب بزند.

مسئله سهمیه‌ها چندین بار در کمیسیون آموزش مجلس مطرح شده‌است. در جلساتی که با نماینده سازمان سنجش، وزارت علوم و وزارت بهداشت در کمیسیون آموزش مجلس برگزار کردیم، مقرر شد؛ موضوع سهمیه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی حل و فصل شود. مشکل سهمیه‌ها دو راه حل دارد، اول اینکه سهمیه اضافه شده، برداشته شود که عملا این امکان‌پذیر نیست، زیرا قانون شده و در برنامه ششم آمده و اگر بخواهد تغییر کند دو سوم رای می‌خواهد و نیازمند اصلاح قانونی است که این موضوع بعید به نظر می‌رسد. راه دوم افزایش سهمیه‌های آزاد است که آن هم نیاز به بررسی دقیق و تخصیص امکانات دارد.

طبق آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده ۷۰درصد پذیرش‌ها از طریق سهمیه است؛ یعنی ۳۰ درصد سهمیه ایثارگران، حدود ۴۰ درصد سهمیه مناطق و فقط ۳۰ درصد سهمیه آزاد است، که مقدار کمی است. همچنین در گذشته افرادی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کردند باید ۸۰ درصد امتیاز مورد نیاز را کسب می‌کردند که این امتیاز نیز به ۷۰درصد کاهش پیدا کرده است و چون داوطلبان سهمیه ایثارگران نیز متقاضی رشته‌های برتر هستند و ممکن است این موارد در کیفیت آموزشی تاثیر بگذارد.

برخی از اعضای کمیسیون با افزایش سهمیه آزاد مخالف و برخی موافق هستند، زیرا ممکن است افزایش سهمیه آزاد و توسعه کمی آن بر کیفیت آموزشی تاثیر سوء بگذارد در حال حاضر ما در آموزش عالی صندلی خالی زیاد داریم و به نظر می‌رسد افزایش سهمیه ایثارگران نباید مشکلی ایجاد کند اما موضوع این است که افرادی که از سهمیه استفاده می‌کنند، اکثرا متقاضی رشته‌های تاپ و پرطرفدار هستند!

(پایان خبر)

.

دوستان و همراهان نشر دریافت، خبرهای خوبی در راهه.
.
بعد از اینکه تعداد زیادی از کارنامه‌ها و مدارکی که شما شرکت‌کنندگان محترم کنکور امسال برای دکتر سبطی ارسال کردید مستقیما به سازمان سنجش فرستاده شد و بعد از اینکه گزارش‌هایی به دست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رسید، به‌نظر میاد که تلاش‌های شما و ما در حال نتیجه دادنه. رییس جمهور محترم طی نامه‌ای از وزیر بهداشت خواسته‌ن که با افزایش ظرفیت بعضی از رشته محل‌ها، مشکلی که امسال در انتخاب رشته‌ پیش اومد رو تا حدی برطرف کنن. البته این دستور هنوز به آیین نامه یا ابلاغیه تبدیل نشده ولی طبق صحبت‌هایی که ما با سازمان سنجش داشتیم مشخص شد که مسئولان محترم این سازمان هم به دنبال این هستن که با افزایش سهمیه‌ها در چند رشته خاص، تا حدودی مشکل رو بر طرف کنن. خدا رو شکر می‌کنیم که بار دیگه تلاش‌های قانونی و به‌دور از هیجانات در حال ثمر دادنه و به امید خدا به نتایج خوبی دست .پیدا خواهیم کرد

پیام چهارم دکتر سبطی:

درباره ی افزایش ظرفیت برخی کدرشته های تجربی

پیام سوم:

 

پیام نخست:

.

پیام دوم:

.

مدارک احتمالی را به ایمیل daryaftpub@gmail.com یا تلگرام daryaftpublication@ بفرستید.

.

مصاحبه‌ی همشهری با دکتر سبطی

۱۶مهر۱۳۹۶

دستور رئیس‌جمهور برای بررسی سهمیه‌های کنکور

اجتماع > آموزش – علی‌اصغر محمدی:
پس از اعتراض‌های برخی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی به نتایج کنکور امسال و بررسی موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در نامه‌ای از رئیس جمهور خواست تا به این موضوع رسیدگی کند.
حالا وزیر بهداشت اعلام کرده که با دستور رئیس‌جمهور، گروهی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مأمور شده‌اند با بررسی سهمیه‌های مختلف در کنکور، زمینه‌های اجرای عدالت آموزشی در کشور فراهم شود.

وزیر بهداشت و آموزش پزشکی در مراسم آغاز سال‌تحصیلی دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران گفت: متأسفانه باید بپذیریم که در کشور ما هنوز هم عمده فعالیت و تلاش بسیاری از مراکز آموزش عالی، افزودن رشته‌ها و دادن مدرک است. نظام سلامت با بهره‌مندی از ۱۹هزار عضو هیأت علمی در بیش از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور، تربیت حدود ۲۰۰هزار دانشجو، تولید یک‌سوم دانش و تربیت نیروی متخصص را برعهده دارد.

سیدحسن هاشمی با بیان اینکه توجه ناکافی در حوزه آموزش‌عالی به وزارت بهداشت، موجب شده دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با جایگاه علمی خود از منابع انسانی و مالی برخوردار نباشند، توضیح داد: یکی از چالش‌های عدم‌دستیابی به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، وجود سهمیه‌های متعدد، به‌ویژه سهمیه‌های مصوب در مجلس شورای اسلامی است؛ به‌طوری که تفاوت معنی‌داری در رتبه‌های ورودی به دانشگاه‌ها دیده می‌شود. تفاوت رتبه‌ها در یک کلاس درسی در گروه پزشکی، گاهی بیش از۶۰ هزار رتبه است.

ماجرا از زبان یک کارشناس
دکتر هامون سبطی، مدیر انجمن ناشران آموزشی کشوردر این‌باره به همشهری گفت: اعتراض‌های گسترده داوطلبان گروه علوم تجربی موجب شد تا این شائبه مطرح شود که اشتباهی در اعلام نتایج کنکور در سازمان سنجش رخ داده ‌باشد، از طرفی وعده‌های بی‌پایه و اساسی که برخی امیدفروشان سودجو به داوطلبان کنکور داده بودند دامنه اعتراض‌ها را بیشتر نیز کرد. موضوع نهایتا در سازمان‌های مردم‌نهاد و کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد.

وی با بیان اینکه در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدیم که در کنکور امسال چند اتفاق رخ داده افزود: در سال‌های گذشته ۲۵درصد سهمیه دانشگاه‌ها به ایثارگران اختصاص پیدا می‌کرد، به این شرط که فردی که از این سهمیه ایثارگری استفاده می‌کند ۷۰درصد نمره تراز آخرین فردی را که در یک رشته‌محل خاص قبول شده کسب کرده باشد. تعداد این داوطلبان در چند سال اخیر کاهش پیدا کرد و خیلی از آنها موفق نمی‌شدند که واجد شرایط ۷۰درصد شوند؛ بنابراین طی سال‌های قبل تا سال۹۵ بخشی از این سهمیه ۲۵درصدی خالی می‌ماند و به داوطلبان آزاد یا مناطق اختصاص پیدا می‌کرد. در واقع روی کاغذ سهمیه مناطق آزاد ۷۵درصد بود ولی در عمل ۸۵ تا ۹۰درصد به آنها اختصاص می‌یافت. امسال مجلس قانونی را تصویب کرد که براساس آن شروط بهره‌مندی از سهمیه ایثارگران در کنکور تسهیل و ۵درصد به سهمیه قبلی اضافه شد. استقبال از این سهمیه ۵درصدی بیش از آن چیزی بود که تصور می‌شد. ظرفیت سهمیه ۵درصدی خیلی زود تکمیل شد و ده‌ها هزار نفر از سهمیه ۵درصدی به سهمیه ۲۵درصدی منتقل شدند و چون پایه درسی آنها قوی بود شرط ۷۰درصد آخرین نفر هر رشته‌محل را نیز به راحتی کسب کردند. در واقع امسال ۳۰درصد سهمیه دانشگاه‌ها به ایثارگران و خانواده‌های محترم آنها اختصاص پیدا کرد. به این ترتیب ظرفیت سهمیه آزاد نسبت به سال‌های قبل کمتر شد؛ همچنین به‌دلیل خروج چندده‌هزارنفر از سهمیه آزاد و ورود به سهمیه ۵درصدی، ‌کسی که امسال در سهمیه آزاد رتبه مثلا ۲هزار را کسب کرده قابل قیاس با رتبه ۲هزار سال۹۵ نیست.

این تغییرات به داوطلبان اطلاع‌رسانی نشد و داوطلبان توقع داشتند طبق روال سال‌های قبل با رتبه ۲هزار در رشته‌محلی که سال‌های قبل داوطلبان به راحتی پذیرش می‌شدند، پذیرفته شوند، بر همین اساس انتخاب رشته کردند. وی با اشاره به اینکه اگر این داوطلبان می‌دانستند در رشته‌محل‌های سال‌های قبل قبول نمی‌شوند، ‌رشته‌های دیگری را نیز انتخاب می‌کردند، گفت: الان داوطلبانی هستند که با رتبه ۷۰۰ در رشته‌محلی که با معیارهای سال گذشته انتخاب کرده قبول نشده ‌است؛ بنابراین اتفاقی فراتر از قانون رخ نداده، فقط ضعف اطلاع‌رسانی مشهود بوده که نیازمند همکاری وزارت بهداشت است.