دستور رئیس‌جمهور برای بررسی سهمیه‌های کنکور (مصاحبه همشهری با دکتر سبطی)

مصاحبه‌ی همشهری با دکتر سبطی

۱۶مهر۱۳۹۶

دستور رئیس‌جمهور برای بررسی سهمیه‌های کنکور

اجتماع > آموزش – علی‌اصغر محمدی:
پس از اعتراض‌های برخی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی به نتایج کنکور امسال و بررسی موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در نامه‌ای از رئیس جمهور خواست تا به این موضوع رسیدگی کند.
حالا وزیر بهداشت اعلام کرده که با دستور رئیس‌جمهور، گروهی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مأمور شده‌اند با بررسی سهمیه‌های مختلف در کنکور، زمینه‌های اجرای عدالت آموزشی در کشور فراهم شود.

وزیر بهداشت و آموزش پزشکی در مراسم آغاز سال‌تحصیلی دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران گفت: متأسفانه باید بپذیریم که در کشور ما هنوز هم عمده فعالیت و تلاش بسیاری از مراکز آموزش عالی، افزودن رشته‌ها و دادن مدرک است. نظام سلامت با بهره‌مندی از ۱۹هزار عضو هیأت علمی در بیش از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور، تربیت حدود ۲۰۰هزار دانشجو، تولید یک‌سوم دانش و تربیت نیروی متخصص را برعهده دارد.

سیدحسن هاشمی با بیان اینکه توجه ناکافی در حوزه آموزش‌عالی به وزارت بهداشت، موجب شده دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با جایگاه علمی خود از منابع انسانی و مالی برخوردار نباشند، توضیح داد: یکی از چالش‌های عدم‌دستیابی به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، وجود سهمیه‌های متعدد، به‌ویژه سهمیه‌های مصوب در مجلس شورای اسلامی است؛ به‌طوری که تفاوت معنی‌داری در رتبه‌های ورودی به دانشگاه‌ها دیده می‌شود. تفاوت رتبه‌ها در یک کلاس درسی در گروه پزشکی، گاهی بیش از۶۰ هزار رتبه است.

ماجرا از زبان یک کارشناس
دکتر هامون سبطی، مدیر انجمن ناشران آموزشی کشوردر این‌باره به همشهری گفت: اعتراض‌های گسترده داوطلبان گروه علوم تجربی موجب شد تا این شائبه مطرح شود که اشتباهی در اعلام نتایج کنکور در سازمان سنجش رخ داده ‌باشد، از طرفی وعده‌های بی‌پایه و اساسی که برخی امیدفروشان سودجو به داوطلبان کنکور داده بودند دامنه اعتراض‌ها را بیشتر نیز کرد. موضوع نهایتا در سازمان‌های مردم‌نهاد و کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد.

وی با بیان اینکه در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدیم که در کنکور امسال چند اتفاق رخ داده افزود: در سال‌های گذشته ۲۵درصد سهمیه دانشگاه‌ها به ایثارگران اختصاص پیدا می‌کرد، به این شرط که فردی که از این سهمیه ایثارگری استفاده می‌کند ۷۰درصد نمره تراز آخرین فردی را که در یک رشته‌محل خاص قبول شده کسب کرده باشد. تعداد این داوطلبان در چند سال اخیر کاهش پیدا کرد و خیلی از آنها موفق نمی‌شدند که واجد شرایط ۷۰درصد شوند؛ بنابراین طی سال‌های قبل تا سال۹۵ بخشی از این سهمیه ۲۵درصدی خالی می‌ماند و به داوطلبان آزاد یا مناطق اختصاص پیدا می‌کرد. در واقع روی کاغذ سهمیه مناطق آزاد ۷۵درصد بود ولی در عمل ۸۵ تا ۹۰درصد به آنها اختصاص می‌یافت. امسال مجلس قانونی را تصویب کرد که براساس آن شروط بهره‌مندی از سهمیه ایثارگران در کنکور تسهیل و ۵درصد به سهمیه قبلی اضافه شد. استقبال از این سهمیه ۵درصدی بیش از آن چیزی بود که تصور می‌شد. ظرفیت سهمیه ۵درصدی خیلی زود تکمیل شد و ده‌ها هزار نفر از سهمیه ۵درصدی به سهمیه ۲۵درصدی منتقل شدند و چون پایه درسی آنها قوی بود شرط ۷۰درصد آخرین نفر هر رشته‌محل را نیز به راحتی کسب کردند. در واقع امسال ۳۰درصد سهمیه دانشگاه‌ها به ایثارگران و خانواده‌های محترم آنها اختصاص پیدا کرد. به این ترتیب ظرفیت سهمیه آزاد نسبت به سال‌های قبل کمتر شد؛ همچنین به‌دلیل خروج چندده‌هزارنفر از سهمیه آزاد و ورود به سهمیه ۵درصدی، ‌کسی که امسال در سهمیه آزاد رتبه مثلا ۲هزار را کسب کرده قابل قیاس با رتبه ۲هزار سال۹۵ نیست.

این تغییرات به داوطلبان اطلاع‌رسانی نشد و داوطلبان توقع داشتند طبق روال سال‌های قبل با رتبه ۲هزار در رشته‌محلی که سال‌های قبل داوطلبان به راحتی پذیرش می‌شدند، پذیرفته شوند، بر همین اساس انتخاب رشته کردند. وی با اشاره به اینکه اگر این داوطلبان می‌دانستند در رشته‌محل‌های سال‌های قبل قبول نمی‌شوند، ‌رشته‌های دیگری را نیز انتخاب می‌کردند، گفت: الان داوطلبانی هستند که با رتبه ۷۰۰ در رشته‌محلی که با معیارهای سال گذشته انتخاب کرده قبول نشده ‌است؛ بنابراین اتفاقی فراتر از قانون رخ نداده، فقط ضعف اطلاع‌رسانی مشهود بوده که نیازمند همکاری وزارت بهداشت است