مصاحبه با رتبه‌ی 656 منطقه2 و 1540 کشوری تجربی: سید حسینعلی محمدی

[gview file=”https://daryaftpub.com/wp-content/uploads/2017/10/mosahebe-tajrobi-MOHAMMADI-96-13960717.pdf”]

.

 

مصاحبه با داوطلبان موفق رشته‌ی تجربی آزمون سراسری 1396

 

نام:  سید حسینعلی نام خانوادگی: محمدی

رتبه‌ی آزمون سراسری:

رتبه‌ی  1540 کشوری

رتبه‌ی  656  منطقه‌ی  2

رشته‌ی دانشگاهی و دانشگاه:  منتظر پاسخ انتخاب رشته هستم
رشته‌ی پیش‌دانشگاهی: تجربی رشته‌ی دیپلم:  تجربی

 

 • دوره‌ی پیش‌دانشگاهی (سال چهارم) را به شکل حضوری گذراندید یا غیرحضوری؟ آیا هنوز هم این تصمیمتان را درست می‌دانید؟

پاسخ:  من سال چهارم رو حضوری گذروندم.   اوایل توی فکر این بودم که سال چهارم رو غیر حضوری بگذرونم ولی متوجه شدم که جوّ و محیط مدرسه خیلی مؤثره در‌صورتی‌که ممکنه محسوس نباشه و کسی در ظاهر متوجهش نباشه.  علاوه بر اون تعدادی از بچه هارو سراغ داشتم که تا قبل از پیش‌دانشگاهی حضوری بودن ولی غیر حضوری خوندن پیش‌دانشگاهی باعث لطمه خوردن به درسشون و خراب شدن آینده‌شون شده بود.  هر چند کسانی رو هم می‌شناختم که غیر حضوری خونده بودن و موفق هم بودن.  اما من احساس کردم به محیط مدرسه که مشوق خوبی برای درس خوندن هست نیاز دارم پس حضوری خوندم.  نمی تونم بگم تصمیمم درست بوده یا نه چون غیر حضوری رو تجربه نکرده‌م!  ممکن بود اگه من غیر حضوری می‌رفتم موفق‌تر بودم!  نمی‌دونم.  مسئله اینه که آدم باید انتخاب کنه.  و من اون موقع چیزی رو انتخاب کردم که فکر می‌کردم درست‌”تر” هست.

به هر حال “معمولاً” حضوری خوندن برای بچه‌ها بهتره،  در حالی که غیر حضوری خوندن برای “بعضی”ها بهتره.  بستگی به دانش آموز داره.

 • اگر قرار بود- خدای نکرده!- دوباره کنکور بدهید، در برنامه‌ی سال کنکور یا حتی سال‌های قبل‌تر، چه تغییراتی به وجود می‌آوردید؟

پاسخ: از همون اوایل دبیرستان سعی می‌کردم بیش‌تر با سال بالایی‌ها و مخصوصاً کنکوری‌ها ارتباط داشته باشم و ازشون درمورد نحوه‌ی درس خوندن کمک می‌گرفتم چون با این کار آدم می‌فهمه داره راه درست می‌ره یا راه اشتباه و این خیلی مهمه،  خیلی!

 • شرکت در آزمون‌های آزمایشی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: به نظرم این آزمون‌ها نیازه.  چون قراره دانش‌آموز یه روز مشخص سر جلسه حاضر بشه و مطالبی از چهار سال دبیرستان رو توی کاغذ پیاده کنه و نکته‌ی خیلی مهم اینه که باید این کارو با دقت و سرعت انجام بده!  خب واضح و بدیهیه که این کار نیاز به تمرین داره و تمرین این کار شرکت در آزمون‌های آزمایشی هست؛ اما در کنار این موضوع باید به این مطلب هم توجه کنیم که این آزمون‌ها رو علاوه بر وسیله‌ی سنجش،  وسیله‌ی پیشرفت خودمون هم بدونیم.  باید به‌وسیله آزمون‌ها با اشکالاتمون آشنا بشیم و اونا رو رفع کنیم.  و نکته‌ی آخر این که نباید بذاریم آزمون‌ها ما رو مدیریت کنن بلکه ما باید اونا رو مدیریت کنیم!  ( دلیلی نداره خراب شدن آزمونا روحیه‌ی ما رو به‌هم بریزه و اجازه نده به هدفمون برسیم)

 

 

 

 • درباره‌ی ساعت‌های مطالعه و آهنگ تغییر آن در طول سال کنکور چه سفارشی دارید؟

پاسخ: خب واضحه که ساعت مطالعه در سال کنکور باید بالا باشه.  درسته هر کس با توجه به توانایی ذهنیش ساعت مطالعه‌ی مخصوص به خودش‌و داره ولی به هر حال ساعت مطالعه باید زیاد باشه. در مورد آهنگ تغییرم به نظرم باید همچین الگویی رعایت بشه:

بالا _ بالاتر _ بالا

یعنی توی تابستون دانش‌آموز نباید خیلی به خودش فشار بیاره در حالی که ساعت مطالعه‌شم پایین نباشه.  رفته رفته این ساعت مطالعه باید زیاد بشه و در طول سال و به نوروز به حد‌اکثر خودش برسه.  این ساعت مطالعه بالا یا همون “‌بالاتر‌” تا حدود دو ماه قبل از کنکور باید حفظ بشه و دو ماه قبل از کنکور باید کم‌تر بشه تا دانش‌آموز خسته نشه و جا نزنه.  اما بازم باید ساعت مطالعه “بالا ” باشه. چون خیلیا رو دیدم که یک ماه قبل از کنکور و یا یک هفته قبل از کنکور به بهونه‌ی این که خسته شدیم ساعت مطالعه‌شون رو به شدت کاهش میدن و نتیجه‌ی بدی می‌گیرن.

 • در سال کنکور، درس‌خواندن به‌تنهایی را ترجیح می‌دادید یا به‌همراه دوست و هم‌کلاسی‌ها؟ چرا؟

پاسخ: به تنهایی.  چون اولاً هر کس توانایی و شیوه‌ی درس خوندن مخصوص به خودش‌و داره.  بنابراین درس خوندن من با دوستم فرق داشت پس نمی‌تونستیم باهم درس بخونیم.

دوماً “معمولاً ” درس خوندن کنار دوست و همکلاسی باعث حواس‌پرتی میشه و تمرکز برای درس خوندن کم میشه. لااقل برای من این طور بود.

 • استفاده‌کردن از اینترنت و smsبازی برای رفع خستگی را در سال کنکور درست می‌دانید؟

پاسخ:  استفاده از شبکه مجازی و چت کردن به خودیِ خود بد نیست.  پس نمیشه گفت مطلقاً خوب یا بد.  من این اراده رو داشتم که وقتی درس می‌خونم و به اصطلاح پشت کتابم،  توی اینترنت نرم و جواب پیام‌ها و تماس ها رو ندم.  فقط گاهی توی وقت‌های استراحتم سراغش می‌رفتم و اتفاقاً برای استراحت و تنوع خوب هم بود.  من حتی تا شب قبل از کنکورم به چت کردن با دوستام ادامه دادم!  و این هیچ ضربه‌ای به درس خوندنم وارد نکرد چون می‌تونستم کنترلش کنم.

بنابراین اگر دانش آموزی بتونه مقدار استفاده از شبکه مجازی رو کنترل کنه،  بله راه خوبی برای رفع خستگی هست هر چند نباید تنها راه باشه!  ( نباید جایگزین ورزش و فعالیت‌های دیگه ای که برای رفع خستگی هست بشه)

 • آیا رفتن به مسافرت و تعطیلات را در سال کنکور سفارش می‌کنید؟

پاسخ:  بله،  ولی خیلی کم و در زمان‌های مشخص!  مثلاً خود من اواخر تابستون یه سفر یه هفته‌ای رفتم که خیلی خوب و مفید بود.  ولی قبل و بعد از اون سفر نرفتم.  این یعنی کم و در زمان‌های مشخص! چون بالاخره باید به ذهن استراحت داد و سفر رفتن راه خوبیه.

 • آیا کمک‌گرفتن از مشاوران را سودمند ارزیابی می‌کنید؟ به چه شکلی؟

پاسخ:  خب اصولاً مشورت گرفتن توی خیلی از کارها مفیده.  توی این قضیه کسی شکی نداره. درسته که هرکس شیوه‌ی خاصی برای درس خوندن داره ولی درس خوندن به‌خصوص برای کنکور اصول پایه‌ای داره که برای همه مشترکه و دانش‌آموز باید اونا رو بدونه.  حالا یا مطالعه کنه و خودش بفهمه یا از مشاور کمک بگیره.  اما قضیه به همین سادگیا هم نیست!  مشاور همین‌طور که از اسمش پیداست یعنی مشورت‌دهنده!  نه دستور‌دهنده!!!  آخه خیلی از بچه‌ها هر چی مشاور میگه گوش می‌کنن و بعدش میگن چون پول دادیم پس باید استفاده کنیم!!!  خب اگه یه مقدار فکر بکنن افراد دیگه هم به مشاورای دیگه پول میدن و مشورت‌های متفاوتی می‌گیرن!  خب حالا کدوم درسته؟!! مشاور کسیه که یه راهی رو پیشنهاد می‌کنه و ما باید فکر کنیم ببینیم از اون راه استفاده کنیم یا نه!  این یعنی مشورت.

معمولاً مشاورا برنامه‌ی درسی روزانه و حتی ساعت‌به‌ساعت به بچه‌ها میدن که شدیداً مخالفم! چطور یه مشاور که با روش یادگیری شما آشنا نیست برای شما برنامه می‌نویسه؟!  اون از کجا میدونه فیزیک خوندن شما چقدر طول می‌کشه که به شما میگه فلان فصل‌و تو فلان بازه زمانی بخون!؟  مشاور خوب باید روش برنامه‌ریزی رو به شما یاد بده نه این که خودش برای شما برنامه‌ریزی کنه!  دانش‌آموز خوبم کسیه که راحت طلب نباشه و خودش برای خودش برنامه بچینه مناسب با توانایی‌هاش.

 • آیا شرکت در اردوهای مطالعاتی (آخر تابستان، نوروز، پیش از کنکور و …) را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: خیر!  چون دیدم که این اردو‌ها صرفاً برای کسب درآمده نه کمک به دانش‌آموز؛ و به نظرم اگر کسی واقعاً بخواد درس بخونه نیازی به اردو‌های مطالعاتی نداره.  مگر کسی که واقعاً شرایط خاصی داره و نمی‌تونه توی منزل درس بخونه که خب بازم فکر می‌کنم کتاب‌خونه‌های عمومی گزینه‌ی بهتری هستن.

 • آیا به نظر شما آموزش‌ها، بازی‌ها و سرگرمی‌های دوره‌ی کودکی‌تان در رسیدن به موفقیت کنونی تأثیرگذار بوده‌است؟ کدامشان؟

پاسخ:  بله تأثیر‌گذار بوده،  ولی فکر می‌کنم این مورد خیلی پیچیده‌ست و نمی‌تونم بگم دقیقاً کدومشون.  فکر می‌کنم تمام موارد فوق و خیلی موارد دیگه دست‌به‌دست هم میدن تا نقشی توی آینده‌ی فرد داشته باشن. سؤال سختیه در کل،  نمیشه اینارو از هم تفکیک کرد.

 • در درس‌های عمومی، آموزش کدام دبیران و خواندن کدام کتاب‌ها در موفقیت شما تأثیر چشم‌گیری داشته‌است؟

 

زبان و ادبیات فارسی کلاس:
کتاب: کتاب‌های زبان فارسی  و همایش و  لغت و املا همه از دکتر سبطی (نشر دریافت) – آرایه های ادبی خیلی سبز – تاریخ ادبیات مهر و ماه
زبان عربی کلاس:  جناب آقای حمیدی نژاد (اراک)
کتاب: . گاج نقره ای (عربی کامل)
دین و زندگی کلاس:
کتاب: …گاج نقره ای
زبان انگلیسی کلاس:
کتاب:  کتاب های دکتر شهاب اناری (مبتکران و دریافت)
 • در درس‌های اختصاصی، کدام کلاس‌ها یا کتاب‌ها در موفقیت شما نقش مهمی داشته‌است؟

 

زیست‌شناسی کلاس:  کلاس های مجازی جناب آقای رضا امیر
کتاب:  خیلی سبز – زیست شناسی iq
زمین‌شناسی کلاس:
کتاب:
فیزیک کلاس:  جناب آقای ملک حسینی
کتاب:  گاج نقره ای
شیمی کلاس:
کتاب:  مبتکران – فارآزمون شیمی انتشارات علمی فار – موج آزمون نشر الگو
ریاضی تجربی کلاس:  جناب آقای عاجلو (اراک)
کتاب:  گاج نقره ای (پیش دانشگاهی دو جلدی)

 

 

 • برای افزایش آمادگی ذهنی و روحی در روز کنکور چه سفارش‌هایی دارید؟

پاسخ:  به این فکر کنن که استرس زیاد می تونه زحماتشون‌و به باد بده و آینده‌شون‌و خراب کنه!  به همین سادگی!  پس استرس نداشته باشن.  من “نمی تونستم قبول کنم که چیزی به نام استرس آینده‌ی منو خراب کنه” پس استرس زیادی نداشتم.  داشتم ولی معقول.

 • رشته‌ی دانشگاهی‌تان را بر چه پایه‌ای انتخاب کردید؟ (علاقه‌ی شخصی، فشار خانواده، مشورت با دیگران، کلاس اجتماعی و حرف مردم! و …)

پاسخ: علاقه – مشورت با شاغلان و دانشجویان اون رشته – کلاس اجتماعی – تا حدودی حرف مردم

 • اگر به شما یک بار دیگر فرصت انتخاب رشته داده‌شود (با همان رتبه‌ی قبلی) آیا به همان شکل عمل می‌کنید؟

پاسخ:  بله

 • بهترین تأثیرات ورود به دانشگاه در زندگی شما چه بوده‌است؟

پاسخ:  هنوز وارد نشدم 🙂

 • آیا دانشجو شدن تأثیرات بدی هم در زندگی شما داشته‌است؟

پاسخ: هنوز دانشجو نشدم 🙂

 • آیا برای ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ای دارید؟

پاسخ: هنوز نه

 • آیا مایل هستید به کمک مدرک تحصیلی‌تان به خارج از کشور مهاجرت کنید (در آن‌جا ماندگار شوید)؟ چرا؟

پاسخ: هنوز به طور جدی بهش فکر نکردم.

 • و به جای‌ سؤال آخر، یک راهنمایی کوچک برای این بچه‌ها که به دنبال راز پیروزی شما تا این‌جا آمده‌اند!

پاسخ: با این فرض که منظورتون پیروزی در کنکوره راهنمایی می‌کنم!

موفقیت در کنکور:

1) انگیزه و هدف داشتن  2) زیاد خوندن  3) درست خوندن  4) تنبل نبودن

 

 

 

 

با سپاس از دوست خوبمون آقای محمدی که واقعاً این مسئولیت رو هم مانند مسئولیت درس خواندن به درستی انجام دادند

و ما را منّت‌گزار خود گرداندند.

(نشر دریافت)