رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تلاش کمیسیون متبوعش برای پیگیری حذف کنکور از سال ۹۸ خبر داد + + نظر دکتر سبطی

زاهدی در نشست خبری در هرمزگان:

کنکور باید از سال ۹۸ متوقف شود/ دانشگاه‌ها مشارکتی در اقتصاد مقاومتی ندارند

سرویس فرهنگی
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تلاش کمیسیون متبوعش برای پیگیری حذف کنکور از سال ۹۸ خبر داد.

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد مهدی زاهدی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان هرمزگان، اظهار داشت: در این سفر ضمن آشنایی با نقاط قوت و ضعف استان و پیگیری آن، تلاش شد از مدارس فرسوده که مشکلاتی را در زمینه تجهیزات دارند بازدید شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۳۴۰ مدرسه درحال تخریب در استان هرمزگان وجود دارد که باید بازسازی شوند، گفت: با بروز زلزله در این مدارس شاهد تلفات و خسارات زیادی می‌شویم، لذا امیدواریم بودجه‌ای در مجلس تصویب شود تا مشکلات این‌چنینی برطرف شوند.

نماینده مردم کرمان و راور با اشاره به اینکه دانشگاه هرمزگان نقاط قوت بسیار خوبی دارد و انگیزه اعضای هیات علمی بالا است، ادامه داد: کمبود هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد. همچنین متوسط نسبت عضو هیات علمی به دانشجو در کشور ۱ به ۱۲ است در حالی که این متوسط در استان هرمزگان ۱ به ۲۰ است که باید بهبود یابد؛ ضمن آنکه متوسط سرانه فضای آموزش برای هر دانشجو در کشور ۸ متر در نظر گرفته شده که در دانشگاه علوم پزشکی استان این میزان ۲ متر است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه رشته‌های دانشگاهی باید مطابق با نیاز استان‌ها باشد، عنوان کرد: رشته‌های تحصیلی استان گرایشی به مباحث دریا ندارند و عدم تربیت تکنسین در حوزه دریا یک ضعف اساسی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چندین سال است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌ای به ریاست آقای حداد عادل تشکیل شده که در آن سعی شده بر اساس رشته‌ها و مقاطع دروس تعریف شوند و سپس بر اساس دروس محتوا را تعریف کنند، گفت: باید حوزه‌های علمیه کمک بیشتری کنند تا در زمینه این اقدامات شاهد سرعت بیشتری باشیم.

دانشگاه‌ها در جذب هیات علمی موفق نبوده‌اند

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها در سال ۹۶ از نظر جذب هیات علمی موفق نبوده‌اند که باید دلایل این مسئله اعلام شود، ادامه داد: با وجود آنکه درخواست آیین نامه سفرهای دانش‌آموزان به اردوهای راهیان نور را از وزارت آموزش و پرورش داشته‌ایم، اما حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان در هرمزگان باعث شد تا به صورت جدی تر پیگیر این درخواست باشیم.

کنکور از سال ۹۸ باید متوقف شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون حذف کنکور در سال ۹۲ تصویب شده و دولت موظف است آن را اجرا کند، گفت: حضور وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم در دستورکار کمیسیون قرار دارد تا در خصوص روند اجرای این قانون گزارشی را ارائه کنند؛ لذا از سال ۹۸ نباید کنکوری وجود داشته باشد.

زاهدی گفت: سال گذشته دولت کمتر از نضف میزان تعیین شده برای پژوهش در کشور را اختصاص داده است که قانونا دیوان محاسبات باید با متخلفین این مسئله برخورد کند.

دانشگاه‌ها مشارکتی در اقتصاد مقاومتی ندارند

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها تا کنون مشارکتی در اقتصاد مقاومتی نداشته اند، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باور ندارند که باید به‌سمت آموزش‌های مهارتی حرکت کنند./

 

نظر دکتر هامون سبطی: