رییس دانشگاه آزاد:«مدارک فارغ‌التحصیلان دوره‌های مجازی دانشگاه آزاد تفاوتی با مدارک حضوری ندارد.»
۱۳۹۴/۱۲/۱۹
کتاب زیست‌شناسی سال سوم دکتر عمارلو (همایش+درس‌نامه‌ کامل و نکته‌های ترکیبی)
۱۳۹۴/۱۲/۲۱

از سری مقاله‌های خشت دوّم (مشاوره در طول سال) :

 

دانلود مقاله‌ی تکنیکی طلایی برای این روزها– مهندس عمران درویش

به نام خدا

 

دوستان و همراهان، سلامی دیگر همراه با رایحه‌ی خوش بهار

 

در نوشته‌های قبلی راجع به مهارت‌های مختلفی در مورد مشاوره‌ی تحصیلی و البتّه با نگاه تخصّصی به کنکور صحبت کردیم و مطالبی را بیان نمودیم. بسیار خرسندم که مقاله‌ها با شما دوستان ارتباط خوبی برقرار کرده است و بازخوردهای آن‌را در کلاس‌ها و در فضای مجازی بارها و بارها از شما دوستان گرفته‌ام؛ امّا امروز می‌خواهم به بحثی بپردازم که موضوع پرسش‌های بسیاری از شما عزیزان بوده است و آن، اصولِ یک مطالعه‌ی صحیح در فاصله‌ی زمانیِ باقی‌مانده است. بسیاری از دانش‌آموزان در این فاصله‌ی زمانی، دچار سردرگمی می‌شوند و این احساس برای آن‌ها پدید ‌می‌آید که در شرایط فعلی، چه کاری برای آن‌ها از همه مؤثرتر خواهد بود. به‌طوری‌که در هفته‌های اخیر، در هر جلسه‌ای، از من بارها‌و‌بارها این پرسش می‌شود که در این زمان بخوانیم؟ تست بزنیم؟ مرور کنیم؟ یا … ؛ و خیلی از شما دوستان به من گفته‌اید که پاسخ‌های مختلفی برای این پرسش از افراد مختلف دریافت کرده‌اید که شما را سردرگم می‌کند. امروز می‌خواهم بررسی دقیقی در این مورد انجام دهم و پاسخ این پرسشِ مهم را با توضیحِ یکی از تکنیک‌های مرور، برایتان روشن کنم.

 vaznebardari ketab maghz aghl varzesh fekr

دوستان من! نخستین قدم برای شناخت مسیر درست، شناخت دقیق هدف شماست. شما باید بر‌اَساس هدفِ هر درس در کنکور شرایط مطالعه و جمع‌بندیِ خود را تنظیم نمایید. پس مدل مرور خود را بر اساس هدف‌ها، تنظیم می‌کنیم. این هدف‌ها را می‌توان در ۳ قالب متفاوت، تقسیم‌بندی کرد:

 

۱) درس گروه ضعیف

این یعنی شما می‌خواهید این درس را در حدّی پاسخ دهید که برایتان در کنکور مشکل‌ساز نشود، امّا توانایی چندانی در این درس ندارید. در چنین شرایطی بهترین راه برای این درس، انتخاب مباحثی آسان امّا مهم است. روی این مباحث به‌دقّت کار کنید و از آن‌ها تست‌های زیادی را -البتّه بصورت آموزشی- حل نمایید. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته‌ام، منظور از تست آموزشی، تست‌های بدون زمانی است که یک‌به‌یک حل‌می‌شوند و حلّ آن‌ها به‌دقّت کنترل می‌شود. یادتان باشد که حتماً ابتدا آن‌قدر تست آموزشی حل کنید تا حلّ‌تست برایتان آسان شود؛ سپس باید به سراغ تست‌های زمان‌دار بروید و از خودتان آزمون بگیرید. دقّت داشته باشید که حلّ تست‌های زیاد و مختلف در بسیاری موارد مفید نیستند بلکه خیلی از اوقات حلّ چند‌باره‌ی تست‌های یک کتاب خوب و دقیق مفیدتر خواهد بود. در زمان‌بندی جلسه‌ی آزمون در این گروه هم تنها به پرسش‌هایی پاسخ دهید که در همان مطالب طرح شده‌اند. همچنین اگر بتوانید زمان پرسش‌های دیگر را که به آن‌ها پاسخ نمی‌دهید، برای خودتان حفظ کنید، شاه‌کار کرده‌اید. در ادامه به شما خواهم گفت که  این زمان را در کجا استفاده کنید.

 

نکته ی مهم:  سعی کنید درس‌های عمومی شما در این گروه قرار نگیرد، چرا‌که کنکور با درس‌های عمومی شروع خواهد شد و دفترچه‌ی عمومی خوب، در بیش از ۷۰ درصد موارد، کنکورِ خوبی را به‌دنبال خواهد داشت. در ضمن وقت‌گذاری خوب و کافی بر روی درس‌های عمومی تقریباً همیشه مفید و مؤثر است.

۲) درس گروه متوسط

این به‌معنی این است که شما در این درس در فصل‌های مختلف شرایط متفاوتی دارید، امّا حدود نیمی از فصل‌ها برایتان قابلِ‌دسترسی است. در این موارد بهتر است ابتدا همان دستورالعمل بالا را در مورد فصل‌های خودتان انجام دهید و در آزمون هم فقط به همان پرسش‌ها پاسخ دهید، امّا یک تفاوت مهم در مسیر شما باید وجود داشته باشد و آن، دوره‌های زیاد است. درس‌های این گروه باید بارها‌و‌بارها دوره شوند و مطالب آن‌ها مرور شوند. شما باید حدود نیمی از زمان‌های خود را صرف این گروه کنید. توجّه داشته باشید، اگر درصد درس‌های متوسّط در کنکور شما به ۵۰ برسد، با‌توجّه‌به میانگین درس‌ها، نقطه‌ی قوّتی برایتان خواهد بود.

۳) درس گروه قوی

این درس‌ها ستاره‌های کنکور شما خواهند بود. آن‌ها را حداقل یک‌روز‌در‌میان بخوانید یا دوره کنید. این درس‌ها نیاز به یک کار بسیار مهم دارند و آن، آزمون و رفعِ‌اشکال است. در مورد این گروه ابتدا یک‌بار کلّ مطالب را دوره کنید و سپس از خودتان آزمون بگیرید و با وسواس بسیار، رفعِ‌اشکال نمایید. هرگز دچار این اشتباه نشوید که «چون در این درس‌ها قوی‌تر هستید، زمان کمی را به آن‌ها اختصاص دهید»، بلکه به میزان دوره، آزمون و رفعِ‌اشکال، به آن‌ها بها دهید تا ستاره‌های شما، آسمانِ کنکورتان را روشن کنند. در ضمن اینجا محلّ استفاده از زمانی است که باهوشانه در درس‌های ضعیف ذخیره کرده بودید.

اگر بخواهم از مطالب بالا یک جمع‌بندیِ برنامه‌ای برایتان داشته باشم، باید بگویم، یک دانش‌آموز متعادل بایستی زمان خود را به دو بخش تقسیم نماید و یک بخش را به درس‌های متوسّط و بخش دیگر را به درس‌های ضعیف و قوی خود اختصاص دهد. البتّه تقسیم‌بندی بخش دوّم، تابعِ تعدادِ درس‌های هر گروه خواهد بود.

نکته‌ی مهمّ دیگری توجّه شما به آن جلب می‌کنم این مطلب است که یک نتیجه‌ی کنکور موفّق به‌طور میانگین حاصلِ تقسیم‌بندی زیر است:

۲ درسِ ستاره، ۱ یا ۲ درس ضعیف و بقیه متوسّط.

 

این ترکیب، تقریباً موفّقیت میانه‌ای را برای شما تضمین خواهد نمود. دانش‌آموزانی که امروز نا‌امید شده‌اند، می‌توانند درس‌های ستاره را در بین درس‌های عمومی جستجو کنند و آن‌هایی که به رتبه‌های برتر می‌اندیشند، به‌دنبال اضافه کردن یک ستاره در درس‌های اختصاصی باشند. پس می‌بینید که موفّقیت، خیلی هم از شما دور نیست و زمانِ باقی‌مانده می‌تواند خیلی مفید واقع شود، اگر با چشمان باز حرکت کنید و قدر وقت‌های خود را بدانید. به‌جای نشستن و فکر‌کردن و شاید غصّه خوردن برای زمانِ رفته، وقتِ باقی‌مانده را به ترتیبی که گفتم مدیریت کنید تا اثر جادویی آن‌را حتّی قبل از کنکور و در آزمون‌های آزمایشی بعد از نوروز ببینید.

امید که مطالب این جلسه هم برایتان مفید واقع شود و تا هفته‌ی بعد و موضوع بعدی خداوند یار و نگهدارتان باشد.

 

شکست در جهان وجود ندارد؛  شکست خورده‌ها از تلاش دست برداشته‌اند.

 

 

آرزومند پیروزی و سربلندی همه ی فرزندان وطنم – اسفند ماه

مشاور ارشد نشر دریافت، عمران درویش

emrandarvish@gmail.com

Instagram: @emrandarvish  @daryaftpub

1 دیدگاه

  1. انسیه سادات جهانبخت گفت:

    سلام. موافقم. خیلی ممنونم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =