دانلود مقاله‌ی بررسی موشکافانه تأثیر معدل امتحان نهایی بر نتیجه کنکور (یونس حمه صادقی)

.

بسم الله الرحمن الرحیم

نوجوانان و جوانان ایران زمین

سلام

خسته نباشید و خدا قوّت

می‌دانم در دیار درد کشیده‌ها نامهربانی کم ندیده‌اید، امّا باز می‌شود با زبان منطق با هم گفتگویی داشته باشیم و در پایان خودتان قاضی ماجرا باشید…! می‌دانم در این روزها کم نیستند کیسه‌دوزانی که وقت گران‌بهایشان را صرف اعتلای دانش شما عزیزان کرده و هریک به نوعی راه سعادتان که از محصولات آن‌ها می‌گذرد را نشانتان می‌دهند تا زکاتِ بادآورده‌هایشان را پرداخته باشند و در روزگاری نه‌چندان‌دور در پیش‌گاهِ ایزدِ منّان سرافرازانه و با آن توجیه‌های خداپسندانه و ترسیم نقشه راه بگویند به خلق خدمت کردیم…! باشد که خداوند رویشان سپید گرداند و اجر داغشان بپردازد…!!!

در این نوشتار سعی شده‌است به زبان آدمی‌زاد به سؤالات زیر صریح و مستند پاسخ داده شود:

منظور از اِعمال سوابق تحصیلی به صورت ۱) مثبت و ۲) قطعی و تفاوت آن‌ها چیست؟

چه نمراتی (سوابق تحصیلی) در نتیجه‌ی کنکور سراسری نتیجه‌ی مثبت و چه نمراتی نتیجه‌ی منفی دارند؟

تأثیر مثبت و یا منفی سوابق تحصیلی در چه حدّی است؟

آیا در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی به صورت قطعی اِعمال شود (همانند سال‌های ۹۳ و ۹۴) می‌توان با کسب درصدهای خوب مثلا فلان معدل (۱۳-۱۴ و یا….) را جبران کرد؟

آیا تأثیر سوابق تحصیلی به‌صورت‌ قطعی می‌تواند رتبه‌ی ۱ کنکور سراسری را به رتبه ۵۰۰ تبدیل کند ؟!!!

پاسخ این سؤالات را در این چند صفحه خواهید خواند، امّا در پاسخ به عادلانه بودن یا نبودن تأثیر قطعی سوابق تحصیلی خودتان قاضی باشید…!

      مستندات در این صفحات مربوط به رشته‌ی علوم تجربی است.

می‌دانم با واژه‌ی تراز، فلسفه‌ی آن و تفاوتش با نمره‌های خام یا درصد آشنا هستید، به‌همین‌دلیل می‌رویم سر اصل مطلب.

۱-   در امتحانات نهایی سال سوّم دبیرستان شرکت کرده و نمراتی کسب می‌کنید.

۲-   در آزمون کنکور سراسری شرکت کرده و در هر درس درصدهایی کسب می‌کنید.

۳-   نمرات کسب‌شده در درس‌های نهایی تراز‌بندی می‌شوند.

۴-   درصدهای کسب‌شده در آزمون کنکور، تراز‌بندی می‌شوند.

۵-   در هریک از زیرگروه‌های گروه آزمایشی با توجه به ضرایب در نظر گرفته شده برای هردرس، سه نمره‌ی تراز محاسبه می‌شود: الف) نمره‌ی تراز سوابق تحصیلی  ب) نمره‌ی تراز آزمون سراسری          ج) نمره‌ی تراز مربوط به اِعمال سهم ۲۵درصدی سوابق تحصیلی و ۷۵درصدی آزمون سراسری

 • تراز مربوط به سوابق تحصیلی را (A)، تراز مربوط به آزمون سراسری را (B) و تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری را (C) در نظر بگیرید:

(C = %25 (A) + %75(B

 

 • اِعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت یعنی اگر C از B بیشتر شد، C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند و اگر C از B کوچکتر شود همان B را اعلام می‌کنند.
 • اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی یعنی در‌هر‌صورت نمره‌ی ترازِ C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند.

در‌نهایت با‌توجه‌به نمرات تراز و به‌ترتیبِ کاهشِ آن، رتبه‌ها را مشخص می‌کنند.

فرض بفرمایید ۳ نفر در آزمون سراسری درصدهایی مشابه کسب می‌کنند:

نمره تراز آزمون، (B) برای هر سه داوطلب یکسان است. ( فرض کنید B=10000 )

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر اوّل۱۰۰۰۰  است.

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر دوّم   ۸۰۰۰ است.

تراز سوابق تحصیلی(A) نفر سوم ۱۲۰۰۰ است.

 

تراز این سه نفر با اِعمال سوابق تحصیلی (C) به صورت زیر است:

نفر اول:                                                   %۲۵(۱۰۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۱۰۰۰۰

نفر دوم:                                                    %۲۵(۸۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۹۵۰۰

نفر سوم:                                                      %۲۵(۱۲۰۰۰) + %۷۵(۱۰۰۰۰)= ۱۰۵۰۰

 

نتیجه گیری:

 • اگر تراز سوابق تحصیلی با تراز کسب‌شده در آزمون سراسری برابر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری نیز با آن‌ها برابر خواهد بود. ( بی تأثیر)
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری کمتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب‌شده در کنکور کمتر خواهد بود. (تأثیر منفی)
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری بیشتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب شده در کنکور بیشتر خواهد بود. (تأثیر مثبت)

 

o        تراز آزمون سراسری و تراز سوابق تحصیلی راباید از کجا بدست آورد؟

یک توضیح:دوستان خوبم! هرساله میزان سختی درس‌های مختلف در آزمون سراسری با سال‌های قبل متفاوت است و از این نظر بایستی ارزش درصدهای کسب‌شده‌ی هر سال هم با هم متفاوت باشد، که دقیقاً این‌چنین است (همان چیزی که در بازارِ داغِ تحلیلِ سؤالات کنکور بعد از آزمون، تحتِ عنوانِ اینکه مثلاً ۶۰ درصد فیزیک امسال معادل ۷۰ درصد پارسال است و…. مطرح می‌شود)؛ امّا حقیقت این است که تفاوت نهایی تراز کنکور سراسری چندان با سال‌های قبل فاصله ندارد، بلکه با‌توجّه‌به جامعه‌ی آماری بسیار بالای کنکور سراسری،  هر ساله یک رتبه‌ی مشخص تقریباً نمره‌ی ترازی مشخص دارد!!!

به کارنامه‌های زیر نگاهی بیندازید که مربوط به رتبه‌ی ۹۰۰ در سه سال پیاپی۹۰ تا ۹۲ در منطقه‌ی۲ است:

900

 

900 2

 

900 2

 

نتیجهگیری:

۱-   با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریباً مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل ۲۰ حدود ۱۰۹۰۰ بوده است، امسال نیز تقریباً این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

۲-   با بررسی و مقایسه‌ی کارنامه‌های چند سال پیایی، می‌توان گفت که فلان‌رتبه در کنکور سراسری چه ترازی کسب خواهد کرد.

o        امّا از کجا باید دانست که تراز سوابق تحصیلی یک معدل (مثلاً معدل ۱۹) چند است؟

یا باید به آمار و ارقامی که در دست سازمان محترم سنجش آموزش کشور است دسترسی داشت، یا اینکه آن را به‌صورت تقریبی از روی کارنامه‌ی سال‌های قبل محاسبه کرد؛ امّا چگونه؟

در سال ۹۲ و قبل از آن در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون سراسری تأثیر مثبت داشت، در کارنامه، علامت ستاره در کنار هر یک از ترازهای محاسبه‌شده در زیرگروه‌ها درج می‌گردید. با توجّه به این نکته و توضیحات قبلی، می‌توان حدود تراز سوابق تحصیلی را نیز حدس زد!

به این صورت:

فرض کنید در کارنامه‌های سال ۹۲ و قبل از آن دو داوطلب هر دو نمراتی یکسان در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند (معدلی یکسان (مثلا ۱۹) که تراز سوابق تحصیلی برابری خواهند داشت).

داوطلب اوّل در زیر‌گروه یک تراز ۹۹۶۰ کسب کرده است که با علامت ستاره به نشانه‌ی تأثیر مثبت سوابق تحصیلی مشخص شده است.

داوطلب دوّم در زیرگروه یک تراز ۱۰۰۰۰ کسب نموده است که بدون علامت ستاره به نشانه‌ی بی‌تأثیر بودن و یا تأثیر منفی اِعمال‌نشده‌ی سوابق تحصیلی درج شده است.

نتیجهگیری:

با توجه به توضیحات قبلی، مقایسه‌ی این دو کارنامه به ما می‌گوید که تراز سوابق تحصیلی شخصی با معدل ۱۹ از ۹۹۶۰ بیشتر و از ۱۰۰۰۰ کمتر بوده است.

فکر کنم معمّا تا حدودی حل شد!!!

دوستان خوبم! هیچ کارنامه‌ای را در سال‌های ۹۲ و قبل از آن نخواهید دید که تراز بالاتر از ۱۱۰۰۰ کسب کرده باشد و دارای علامت ستاره به نشانه مثبت بودن تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون باشد، حتی با معدل۲۰. این یعنی اینکه در تمام این سال‌ها تراز سوابق تحصیلی کسی که تمام نمراتش ۲۰ بوده است از ۱۱۰۰۰ کمتر بوده است؛ حال آنکه رتبه‌های زیر ۵۰۰ در این سال‌ها ترازی بالاتر از ۱۱۰۰۰ داشته‌اند. به کارنامه‌ی زیر که تقریباً تمام درس‌ها را ۲۰ گرفته است ( معدل ۹۷/۱۹) دقّت کنید.

کارنامه

 

کسی که تقریباً نمره‌ی تمام درس‌هایش ۲۰ بوده، در سال ۹۲ تراز سوابق تحصیلی‌اش در زیرگروه یک به ۱۰۴۱۸ نرسیده است، برای همین تأثیر مثبت نداشته است ( در سال‌های قبل از ۹۲ معدل ۲۰ در ترازهای بالاتر از ۱۰۴۱۸ تأثیر مثبت داشته امّا هرگز به تراز ۱۱۰۰۰ نرسیده است). در ادامه در این مورد و عواقبش توضیح داده شده است.

نتیجه بررسی‌های من این بوده است:

معدل نهایی محدوده تراز سوابق تحصیلی
۲۰ ۱۱۰۰۰-۱۰۴۰۰
۲۰-۵/۱۹ ۱۰۴۰۰-۱۰۰۰۰
۵/۱۹-۱۹ ۱۰۰۰۰-۹۵۰۰
۱۹-۱۸ ۹۵۰۰-۹۰۰۰
۱۸-۱۷ ۹۰۰۰-۷۵۰۰
۱۷-۱۶ ۷۵۰۰-۶۰۰۰
۱۶-۱۳ ۶۰۰۰-۴۰۰۰

خب فکر کنم معمّا کاملاً حل شد!!!

۱-   تراز رتبه‌های کنکور سراسری باتوجّه به کارنامه‌ی سال‌های گذشته قابلِ‌حدس است.

۲-   تراز سوابق تحصیلی را هم، به‌صورت‌تقریبی می‌توان حدس زد. (حدس= استناد به نتایج گذشته)

بعد از اشاره به رتبه‌ی لازم در هر منطقه برای قبولی در رشته‌ی پزشکی (در صورت ثابت بودن ظرفیت‌ها) به صورت تقریبی در جدول زیر ، پاسخ پرسش‌های مطرح شده در ابتدای متن را خواهیم خواند.

منطقه رتبه‌ی تقریبی تراز کنکور سراسری
یک زیر ۲۵۰۰ بالاتر از ۹۵۰۰
دو زیر ۱۸۰۰
سه زیر ۱۰۰۰

 

o        چه نمراتی (معدل‌) تأثیر مثبت و چه نمراتی تأثیر منفی خواهند داشت؟

 • باتوجّه به توضیحاتی که تاکنون داده شد، مثبت یا منفی بودن سوابق تحصیلی بستگی به نتیجه‌ی آزمون سراسری دارد (جمله‌ای کلیشه ای که آن‌را بسیار شنیده اید، امّا بیایید آن‌را از کلیشه‌ای بودن خارج کنیم!).
 • اگر ترازِ کسب‌شده در آزمونِ سراسری بالاتر از ۱۱۰۰۰ باشد ( رتبه‌ی زیر ۷۰۰ کشوری)، حتّی اگر معدّلتان ۲۰ هم باشد، تأثیر مثبت نخواهد داشت. سند این ادّعا دو چیز است:

۱-   تمام کارنامه‌های با معدل۲۰ دارای تراز بالاتر از ۱۱۰۰۰ در سال‌های ۹۲ و قبل از آن که در هیچ‌کدام سوابق تحصیلی دارای اثر مثبت نبوده است.

۲-   کاهش تراز عمومی داوطلبان سال‌های ۹۳ و ۹۴ نسبت به سال ۹۲ و قبل از آن. این مورد را این‌گونه توضیح بدهم که در سال ۹۲ و قبل از آن یک رتبه‌ی مشخص مثلاً ۵۰۰ کشوری ترازی حدود ۱۱۲۰۰ داشت، امّا در سال ۹۳ و ۹۴ رتبه‌ی ۵۰۰ کشوری ترازی در حدود ۱۰۷۰۰-۱۰۶۰۰ داشته است. در‌واقع این عزیزان در سال ۹۳ و ۹۴ هم در آزمون سراسری تراز حدود ۱۱۲۰۰ کسب کرده‌اند، امّا با‌توجّه به آن‌که تراز سوابق تحصیلی آن‌ها (با هر معدّلی) قطعاً از ۱۱۰۰۰ کمتر بوده است، تأثیر منفی داشته و تراز آن‌ها کاهش یافته است که البتّه چون برای همه اینگونه است، مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ غیر از یک مورد که در ادامه توضیح داده‌خواهد‌شد. لازم به ذکر است که این کاهش تراز در یک رتبه‌ی مشخص در سال‌های ۹۳ و ۹۴ که اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی بود، نسبت به سا‌ل‌های ۹۲ و قبل از آن در تمام رتبه‌ها کاملاً مستند است.

با مثال‌های زیر داستان را ادامه می‌دهم!

 • دو داوطلب را در نظر بگیرید؛ یکی با معدّل ۱۳ که با توجّه به سال اخذ دیپلم (قبل از ۸۴) و یا به‌دلیل نوع مدرک تحصیلی (فنی و حرفه‌ای یا …) سوابق تحصیلی برایش تأثیر داده‌نمی‌شود و تنها، تراز کسب‌شده در آزمون سراسری ملاک قرار‌داده‌می‌شود و داوطلبِ دیگر با معدل ۱۹ که سوابق تحصیلی برایش اِعمال می‌گردد.

اگر این دو داوطلب هر دو در آزمون سراسری بدونِ اِعمال سوابق تحصیلی تراز ۱۱۲۰۰ کسب کنند ( حدود رتبه‌ی ۵۰۰ کشوری)، در کارنامه‌ی داوطلب اوّل همان تراز ۱۱۲۰۰ ثبت می‌شود و در کارنامه‌ی داوطلب دوّم اگر تراز سوابق تحصیلی‌اش (A) را با توجه به مستندات موجود ۹۶۰۰ در نظر بگیریم، C عبارتست از:

%۲۵(۹۶۰۰) + %۷۵(۱۱۲۰۰)= ۱۰۸۰۰

 

اگر معدل به‌صورتِ مثبت اِعمال شود، برای هر دو داوطلب همان ۱۱۲۰۰ ثبت می‌شود و اگر به صورتِ قطعی اِعمال گردد، برای داوطلب دوم تراز ۱۰۸۰۰ ( حدود رتبه ۸۰۰ کشور) ثبت می‌گردد.

البتّه داوطلبانی مانند داوطلب اوّل، در کنکور سراسری، جمعیت و وضعیت تحصیلی نگران‌کننده‌ای ندارند، امّا باز هم، این مورد، یک ایراد به نظر می‌آید!

در همین مثال فرض کنید برای داوطلب اوّل ( دارای معدل ۱۳)  هم سوابق تحصیلی با تأثیر قطعی در نظر گرفته شود:

اگر تراز سوابق تحصیلی را برای او ۴۰۰۰ در نظر بگیریم، خواهیم داشت:

%۲۵(۴۰۰۰) + %۷۵(۱۱۲۰۰)= ۹۴۰۰

تراز ۹۴۰۰ رتبه ای در حدود ۸۰۰۰ کشور خواهد داشت.

در هر دو مثال ایرادهای تأثیر معدل به‌چشم‌می‌خورد، خودتان مقایسه کنید. درمثال اوّل با تأثیر قطعیِ معدل، هرچند داوطلب دوّم معدل خوبی هم دارد، امّا ترازش حدود ۴۰۰ و رتبه‌اش حدود ۳۰۰ نفر جابه‌جا می‌شود و در مقایسه با کسی که معدلش ۱۳ است و سوابق تحصیلی‌اش تأثیر داده نمی‌شود متضرّر می‌گردد. در مثال دوم امّا این تأثیر فاجعه است! یعنی رتبه‌ی ۵۰۰ داوطلب را به ۸۰۰۰ تبدیل می‌کند.

دیده‌ام که برخی از دوستان که در سایه‌ی تلاش و هوشیاری خود و اطرافیانشان و بقیه‌ی عوامل، معدل‌های خوبی دارند. در‌اینگونه‌مواقع می‌گویند کسی که معدلش ۱۳ است، لیاقت دانشگاه  و رتبه‌ی خوب را ندارد و همان بهتر که قبول نشود. در پاسخ این عزیزان به یک مثال بسنده می‌کنم و از توضیح بیشتر در مورد گلایه‌های بسیاری از داوطلبان خودداری می‌کنم؛ از شرایط نامناسب کسب معدل خوب و اینکه اصلاً قرار نبود آن  سال‌ها که ایشان دیپلم گرفتند تأثیر معدل قطعی باشد گرفته تا بقیه‌ی عوامل.

کمتر کسی است که اخبار دنیای کنکور را دنبال کرده باشد و جناب آقای رستگار رحمانی را نشناسد. بله ایشان رتبه۱ رشته علوم تجربی و رتبه۱ رشته زبان در سال ۱۳۸۸ هستند. لازم به ذکر است بنا به هر دلیلی سازمان محترم سنجش  آموزش کشور در سال ۸۸ تشخیص دادند که از ایشان مجدّد آزمون بگیرند ( بعد از یک ماه و بدون اطلاع قبلی). خودتان می‌دانید تخلیه‌ی بعد از امتحان چیست و اینکه بسیاری اگه یک هفته آخر را خوب جمع‌بندی نکنند، چه بر سر دانششان خواهد آمد و رتبه‌ها در چه حدّی قابل جابجا‌شدن است؛ اما ایشان در این آزمون درسی را که در آزمون اصلی ۱۰۰ نزده بود را هم ۱۰۰% زد و باز رتبه ۱ شد. آیا ایشان لیاقت نداشتند؟! چرا این را می‌گویم؟!

بگذارید بگویم که ایشان معدلشان ۱۳ بود!!!

و بدانید اگر در سال ۸۸ تأثیر معدل به صورت قطعی اعمال می‌شد، چه پیش می‌آمد.

اگر تراز آزمون سراسری آقای رحمانی را ۱۴۰۰۰ در نظر بگیریم و تراز سوابق تحصیلی‌اش را ۴۰۰۰ :

%۲۵(۴۰۰۰) + %۷۵(۱۴۰۰۰)= ۱۱۵۰۰

یعنی تراز نهایی ایشان ۱۱۵۰۰ بود، بجای ۱۴۰۰۰ و در عوض رتبه‌ی یک کشور رتبه‌ای حدود ۵۰۰ کشور داشتند. عادلانه یا نا‌عادلانه‌بودن این اتفاق با شما … !!!

یادآور می‌شوم در این چند صفحه، نه قصدِ سیاه‌نمایی بوده، نه به قضاوت نشستن و نه تعریف داستانی تخیّلی!!! چون مستندات این موضوع برای هر انسان منصف و با منطقی موجود است. فقط اندکی جواب تأثیر سوابق تحصیلی در چه حدّی است را ملموس‌تر بیان کردیم.

برای اینکه بدانید با معدّلی که دارید برای رسیدن به رتبه‌ی دل‌خواهتان به چه ترازی در آزمون سراسری نیاز دارید، می‌توانید به‌این‌صورت عمل کنید:

 • مثلاً می‌خواهید در منطقه‌ی۲ رتبه‌ی ۱۵۰۰ کسب کنید:

نگاهی به کارنامه‌ی سال‌های قبل، به شما ثابت می‌کند که برای چنین رتبه‌ای باید تراز نهایی شما درحدود  ۹۶۰۰ (در سال ۹۳و۹۴) باشد. با توجّه به جدولی که خدمتتان ارائه شد و می‌شود به آن هم اعتماد کرد (حداقل از برنامه‌های تخمین رتبه‌ی موجود به‌یقین قابل اعتمادتر خواهد‌بود؛ این را قول می‌دهم) تراز سوابق تحصیلی مربوط به معدّلتان هم مشخص است. مثلاً اگر معدل ۱۶ دارید:

تراز سوابق تحصیلی معدّل ۱۶ تقریباً ۶۰۰۰ است. تراز رتبه‌ای که می‌خواهید هم که مشخص است (جامع‌ترین اطلاعات در این مورد را می‌توانید از سایت گزینه‌ی‌دو – بخش کارنامه‌ها دریافت کنید). پس:

%۲۵(۶۰۰۰) + %۷۵(x)= 9600

X= ۱۰۸۰۰

 • یعنی شما با معدّل ۱۶ باید در آزمون سراسری ترازی در حدود ۱۰۸۰۰ کسب کنید (حدود رتبه ۴۰۰ منطقه۲) تا در اثر اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی ترازتان ۹۶۰۰ بشود و به رتبه ۱۵۰۰ منطقه۲ دست پیدا کنید!!!
 • یعنی وقتی شما در آزمون سراسری بدون اِعمال معدل یا با اِعمال مثبت آن تراز ۱۰۸۰۰ و رتبه‌ی ۴۰۰ کسب می‌کنید، در صورت اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی، ترازتان به ۹۶۰۰ کاهش و رتبه‌تان به ۱۵۰۰ افزایش خواهد یافت.

 

 

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

 • اگر معدلم ۱۶ باشد و بدون اِعمال سوابق تحصیلی رتبه ام ۱۰۰۰ منطقه۲ شود، با اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی رتبه‌ام تقریباً چند می‌شود؟

رتبه‌ی ۱۰۰۰ منطقه۲ بدون اعمال سوابق تحصیلی (کارنامه سال‌های ۹۲ و قبل از آن را نگاه کنید) ترازی حدود۱۰۳۰۰ در کنکور خواهد داشت. تراز سوابق تحصیلی معدل ۱۶ چیزی حدود ۶۰۰۰ است:

%۲۵(۶۰۰۰) + %۷۵(۱۰۳۰۰)= ۹۲۲۵

تراز ۹۲۲۵ با تأثیر سوابق تحصیلی(کارنامه سال‌های ۹۳و۹۴) رتبه‌ای حدود ۳۰۰۰ منطقه۲ خواهد داشت.

 

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

 • من معدلم ۱۴ است؛ آیا می‌توان با تلاش در آزمون سراسری جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

جواب: بله حتما چرا که نه!!!

بلی؛ پاسخ این سوال مثبت است، امّا اینکه در چه حدّی باید تلاش کنید مهم است!

معدل ۱۴ تراز سوابق تحصیلی حدود ۵۰۰۰ دارد. برای پزشکی قبول شدن در سال ۹۳ و ۹۴ در منطقه۲ رتبه ای حدود ۲۵۰۰ نیاز بود. رتبه ۲۵۰۰ در سال ۹۳ و ۹۴ که ترازی حدود ۹۴۰۰-۹۵۰۰ داشته است. پس:

%۲۵(۵۰۰۰) + %۷۵(x)= 9500

X= 11000

 • تراز ۱۱۰۰۰ در کنکور ۹۲ و قبل از آن رتبه‌ای حدود ۴۰۰-۳۰۰ منطقه۲ داشته است؛ یعنی شما باید درصدهایی در حدّ رتبه‌ی ۴۰۰-۳۰۰ منطقه۲ سال ۹۲ کسب کنید تا در سال ۹۳و۹۴ با معدل ۱۴ رتبه ای در حدود ۲۵۰۰ داشته باشید…!!!

فکر کنم با این مثال دیگر همه چیز مشخص شده باشد!

البته امیدوارم…

سرتان را درد آوردم دوستان عزیزم… می‌دانم…. مرا ببخشید!

اگر طولانی‌تر نمی‌شد شاید مطالب دیگری هم برای گفتن بودند، امّا به نظرم در همین حد، پاسخ‌ها را از حالت کلیشه‌ای درآوردیم؛ برای یکبار با زبانی ساده، امّا تلخ واقعیّات گفته شدند. عامل اصلی و هدف از تهیّه‌ی این صفحات، تنها و تنها همدردی با شما عزیزان و روشنگری بود و هست به‌ویژه در این روزها که هرکس از دید خودش جوابی گاه ناآگاهانه به پرسش‌های شما عزیزان می‌دهد.

و در پایان یک رویداد واقعی را برایتان بازگو می‌کنم، باشد که این نیز به‌کار آید…

یکی از دوستان در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در ترم ۷ کارشناسی جهت شرکت مجدّد آزمون سراسری پس از مشورت با چندین نفر از ادامه‌ی تحصیل انصراف داد… دقیقا به پشتوانه‌ی جواب آری این سؤال که آیا من که معدلم ۱۳ است، می‌توانم جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

اما مشکل دقیقاً همین جواب بود که چقدر آری….. با معدل ۱۳ چقدر باید تلاش کرد… ؟

این دوستمان الآن مشغول خدمت مقدس سربازیست و اگر معدل به‌صورت قطعی اعمال نمی‌شد شاید ایشان همانند آقای رحمانی رتبه یک نمی‌شد، اما قطعاً مشغول خواندن رشته‌ی مقدّس پزشکی بود.

و باز هم قضاوت با شما….

برایتان سلامتی و زندگی در دیاری بدون درد (دروغ- ریا- دزدی) را آرزو دارم…!!!!

ارادتمندتان

یونس حمه صادقی

مدیریت نشر دریافت از جناب آقای صادقی بسیار سپاسگزاری می نماید که اینچنین دقیق و مستدل و مستند به بررسی ماجرای گنگ تاثیر معدل بر سرنوشت شما پرداخته است. ایزد پشت و پناهشان باد

 

 

 

در ادامه نظرتان را به سخن دکتر هامون سبطی (مدیر انجمن ناشران آموزشی و نشر دریافت و مؤلف و مدرس ادبیات فارسی کنکور) با نمایندگان مجلس و مسئولان در مورد تأثیر معدل در نتیجه‌های کنکور جلب می‌نمایینم:

به نام خدا

نماینده‌ی محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

نظرتان را به نوشته‌های زیر در مورد تأثیر معدل در آزمون سراسری جلب می‌کنیم و امید است در تصمیم‌گیری درست مجلس محترم شورای اسلامی در مورد استفساریه‌ی سازمان سنجش آموزش کشور، مؤثر افتد:

سخنی با نمایندگان مجلس در مورد تأثیر معدل در آزمون سراسری (نوشته‌ی دکتر هامون سبطی) :

به نام دانای توانا

مواردی که گواهیست بر ناعادلانه بودن تأثیر معدل در نتایج آزمون ورودی به دانشگاه‌ها:

۱- هر سال جمعیت داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها متشکل از فارغ‌التحصیلان سال‌های گوناگون است؛ برخلاف کنکور سراسری که تمامی این فارغ‌التحصیلان را با سؤالاتی یکسان مورد سنجش قرار می‌دهد, سؤالات امتحانات نهایی در سال‌های مختلف, متفاوت است؛ بدیهی است که ملاک قراردادن نمرات امتحانات نهایی با درجات دشواری متفاوت در سنجش داوطلبان یک سال، امری به دور از منطق و عدالت است. بی‌شک یکی از دلایلی که در قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۳۹۲ نمرات امتحانات استاندارد(نهایی) سه سال پایان تحصیلات متوسطه مجاز به دخالت در نتایج آزمون ورود به دانشگاه‌ها دانسته شده است,کاستن از این معضل ذاتی امتحانات نهایی بوده‌است که با تقلیل سه سال به سال سوم این معضل بسیار شدیدتر چهره خواهدنمود.

۲- درجه ی دشواری و به تبع آن, درجه‌ی تمییز سؤالات امتحانات نهایی بسیار پایین است و درنتیجه معیار مناسبی برای رتبه‌بندی داوطلبان کوشا و مستعد در دست‌یابی به رشته‌محل‌های خاص و پرطرفدار نیست؛ گواه این مدعا چندهزار معدل ۲۰ است که هرساله از سوی وزارت محترم آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام می‌شود.یعنی درنهایت این نتایج کنکور است که می‌تواند میان دانش‌آموزان طرازاول کشور تفکیک ایجاد نماید و دخالت دادن معدل درنتایج آزمون سراسری فقط مخل تأثیرگذاری شفاف و عادلانه‌ی نتیجه کنکور در رتبه‌بندی داوطلبان است.

۳- تجربه نشان داده است که امنیت برگزاری امتحانات نهایی قابل اعتماد نیست و از زمان تاثیرگذاری قطعی نمرات نهایی در نتایج ازمون سراسری، دامنه ی تقلبات به شکل تاسف‌باری افزایش یافته است, در سه مقطع: الف- فروش سوالات امتحانات نهایی پیش از آزمون آن هم به قیمت‌های نازل( چند ده هزار تومان) ب- تقلب دانش‌آموز- دانش‌آموز یا ممتحن- دانش‌آموز سر جلسه آزمون ج- مداخلات انسانی هنگام تصحیح برگه‌های آزمون.روشن است که این معضلات در برگزاری کنکور سراسری جایی ندارد.

۴- تجزیه و تحلیل کارنامه‌های کنکور در سال‌ها ۱۳۹۳ و ۹۴ که با تاثیر خلاف قانون نمرات امتحان نهایی سال سوم داوطلبان در نتیجه آزمون سراسری همراه بوده‌است ، نشان داد که عملا دست‌یابی به رتبه‌های زیر هزار که هدف غایی و دعوای اصلی داوطلبان واقعی است, برای معدل‌های ۱۸ و پایین تر وجود ندارد یا به تلاشی توانفرسا نیازمند است. به عبارتی دانش‌آموزی با معدل ۱۷ حتی اگر در آزمون سراسری بسیار موفق‌تر از دانش‌آموزی با معدل نوزده و نیم ظاهر شود, امکان راه یابی به دانشگاه‌های معتبرتر و رشته‌های پرطرفدارتر را ندارد؛ نمونه‌ی بارز این این امر، آقای رستگار رحمانی است که در سال ۱۳۸۸ برای نخستین بار افتخار کسب رتبه‌ی یک را هم در رشته‌ی تجربی نصیب خود کرد و هم در رشته‌ی زبان‌های خارجی, اما نکته‌ی تأمل‌برانگیز در این جاست که معدل امتحان نهایی این دانش‌آموز ۱۳ بود! معدلی که سازمان سنجش را واداشت بار دیگر از او کنکور بگیرد و این بار موفق تر از بار قبل ظاهر شد! اگر خدای ناخواسته در سال ۸۸ تأثیر غیرقانونی معدل سال سوم بر رتبه کنکور از سوی سازمان محترم سنجش اعمال می‌شد, طبق محاسبات به عمل آمده، رتبه‌ی این نابغه‌ی ملی چیزی حدود ۱۰۰۰ از آب در می‌آمد و چنین استعدادی از تحصیل در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های معتبر کشور محروم می‌ماند!

باید توجه داشت که نتایج آزمون سراسری در رتبه‌های زیر سه هزار تفاوت‌های بسیار ظریفی با هم دارد که با داخل شدن تأثیر بیست‌وپنج‌درصدی معدل نهایی، درعمل انچه میان این چندهزار نفر داوطلب برتر تفاوت ایجادمی‌کند همین معدل است. همین نکته‌ی حساس و فنی است که در جمعیت میلیونی داوطلبان، به چشم افراد غیرکارشناس نمی‌آید اما درعمل زمینه‌ساز حق‌کشی‌ها و ناامیدی‌ها و خسارت‌های جبران ناپذیر در میان داوطلبان کوشا و واقعی ورود به مراکز عالی آموزشی گشته‌است.

۵- تجزیه و تحلیل کارنامه‌های کنکور در سال‌های ۱۳۹۱ و ۹۲ که طبق قانونی نانوشته معدل در نتیجه آزمون سراسری تاثیر مثبت داشته‌است،ملاک بودن نتیجه‌ی کنکور در رتبه‌بندی داوطلبان برتر را اثبات می‌کند: در بررسی بیش از ۲۰۰۰ کارنامه‌ی رتبه‌های زیر پنج هزار در سال ۹۲، مشخص شد که تنها در ۲% موارد معدل داوطلبان باعث بهترشدن رتبه‌ی آنان شده‌است.

۶- درنظرسنجی به عمل آمده ظرف این چند روز از قریب به چهار هزار داوطلب کنکور در سایت انتشارات علمی فار و تعدادی از کلاس‌های درس در تهران و شهرستان‌ها، ۷۰% موافق حذف کامل تأثیر معدل در نتایج آزمون سراسری بوده‌اند. ۱۸% با تأثیر مثبت آن موافق بوده‌اند و تنها ۱۲% به تأثیر قطعی معدل رای آری داده‌اند.

۷-تأثیردادن نمرات امتحان نهایی سال سوم در تعیین رتبه‌ی کنکور داوطلبان، دوره‌ی اضطراب آموزشی را از سال چهارم به سال سوم و چهارم دبیرستان گسترش داده است و این اضطراب اگر به سال دوم دبیرستان هم سرایت پیدا کند دورانی جانکاه و طاقت فرسا را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها رقم خواهد زد.

۸-تأثیر نمرات امتحان نهایی سال سوم یا سه سال پایانی تحصیل دانش‌آموزان نه‌تنها بر شأن و پویایی کلاس‌های درس دوران دبیرستان نخواهدافزود، که به فرهنگ نمره‌محوری و آزمون‌مداری دامن خواهدزد؛  همچنین سفره‌ی گشاده‌تری برای سودجویان بازار آموزشی فراهم خواهدآورد و غم‌انگیزتر از همه این که بابِ تقلّب و ناراستی را از همان ابتدای دبیرستان در ذهن دانش‌آموزان کشور بازخواهدکرد، حتّی اگر بدان اقدام ننمایند و این به‌شدّت شأن دستگاه آموزش و پرورش را در مخاطره قرار می‌دهد.

تمامی این عرایض نشانه‌ی این است که علاوه بر غیرکارشناسانه بودن و ناعادلانه بودن تأثیر نمرات امتحانات نهایی در نتایج آزمون سراسری، این امر نقض همان اغراضی است که به هوای آن‌ها این قانون  وضع و به شکل ناقص اجراشده است.

سربلند و پیروز باشید. در پناه حق

دکتر هامون سبطی، مدیرمسئول انجمن ناشران آموزشی و نشر دریافت

 

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه به پیوند زیر بروید:

http://daryaftpub.com/ebtal-moaddel/

 

153 دیدگاه ها

 1. مهدی گفت:

  نمیدونم متفکران چگونه به این جمع بندی رسیدن که از سال ۸۴ تاثیر معدل داده شود و اینکه یه سال سوالات سخت و یه سال اسون بشن چی ؟
  حداقل اگر یک سال در کنکور موفق نشدن سال بعد میتونن تلاش کنن با تاثیر مثبت نه با تاثیر قطعی که همیشه محکوم به شکست هستند .

 2. حسین گفت:

  با سلام
  من معدلم ۱۸.۵۳ شده اگر رتبه منطقه۱ درحدود ۱۰۰۰تا۱۶۰۰ شود ایا معدل من تاثیر مثبت خواهد گذاشت

 3. sara گفت:

  سلام
  من رشته سال سومم ریاضی بوده و امسال میخوام کنکور هنر شرکت کنم
  میخواستم ببینم تاثیر امتحانات نهایی سومم روی کنکور چطوریه
  با معدل ۱۶ میشه تاثیر مثبت داشته باشه یعنی؟

 4. سمیه گفت:

  سلام.شنیدم که برای اعمال تاثیر مثبت باید درصد اون درس زیر ۲۰ باشد تا تاثیر مثبت اعمال شود ؟ ایا واقعا اینطوریه؟من نمره نهایی فیزیکم ۱۹ بوده اگه فیزیکو در کنکور نزنم میتونم پیرا پزشکی قبول شم؟

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   سمیه خانم؛ اصلا اینطور نیست که فرمودین!
   تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در حدی نیست که شما بتوانید با نمرات یک درس عدم پاسخگویی به آن را جبران کنید.
   لطفا مقاله مربوط به تاثیر معدل بر نتیجه کنکور را مطالعه بفرمایید.
   http://www.daryaftpub.com/inc/uploads/2016/02/tasir-moaddel-sadeghi.pdf
   جهت برخورداری از تاثیر مثبت سوابق تحصیلی نیازی به کسب درصد خاصی نیست و تنها کافی است که تراز نمره کسب شده شما از تراز درصد کسب شده در کنکور بیشتر باشد.
   بدون پاسخگویی به فیزیک هم میتوانید رشتههای پیرا پزشکی را قبول شوید اما به شرطی که درصد سایر درس هایتان قادر به جبران این عدم پاسخ باشد.
   توصیه من این است که مباحث ساده فیزیک را انتخاب کنید و به آنها پاسخ دهید.
   موفق باشید

 5. عسل گفت:

  سلام
  من فارغ التحصیل هستم از رشته انسانی
  میخوام کنکور پزشکی بدم
  برای من تاثیر معدل چطور هست؟
  اگر من با معدل کتبی ١۴ و دیپلم ١٨.٩٠ رشته انسانی درسهامو با کسی که معدل کتبی ١٩ و معدل ١٩ از رشته تجربی داره تو کنکور یکسان جواب بدم

  ایا اون فرد رتبه بهتری خواهد داشت؟

  ( )

 6. علیرضا گفت:

  سلام.درکارنامه نتایج اولیه من تاثیر مثبت دیپلم ذکر نشده است .می خواستم بدونم علت چیه

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   علت این است که تراز کسب شده در آزمونتان بالاتر از تراز سوابق تحصیلیتان بوده است.

 7. حسین گفت:

  سلام.معدل نهایی من ۱۳است .ایا میتوانم پزشکی قبول شوم

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   حسین عزیز
   با توجه به اعمال سوابق تحصیلی به صورت تاثیر مثبت بلی با کسب درصدهای مناسب میتوانید در رشته پزشکی قبول شوید

 8. شقایق گفت:

  انقد عصابم خورده که دارم دیوونه میشم.کاش تاثیر معدل ابطال بشه…
  ای خدا…

 9. ف گفت:

  سلام
  ببخشید من نمی دونم ادبیات رو برا کنکور چه جوری مطالعه کنم لطفا راهنمایی کنید

 10. H گفت:

  با سلام .استاد با توجه به این که اعمال سوابق به صورت درس به درس است ، به طور کلی و حدودا تفاوت بین نمره ی مثلا ۱۹ و ۲۰ در یک درس چه قدر است؟ یعنی برای مثال در درسی مثل شیمی ۱ نمره ی نهایی معادل چند تا سوال در کنکور می باشد؟ یعنی فردی با نمره ی ۱۹ چند تا سوال باید در کنکور بیشتر از فردی که ۲۰ شده جواب بده تا با او برابر شود.ممنون از شما.

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   حامد عزیز
   در هر زیرگروه تراز سوابق تحصیلی هر درس با سایر دروس (مطابق ضرایب مربوط) جمع میشود و در نهایت ۲۵ درصد این مجموع ترازها با ۷۵ درصد تراز کسب شده در آزمون جمع میگردد. اگر تنها اختلاف دو شخص یک نمره در درس شیمی باشد با توجه به تجمیع ترازها و در نهایت اعمال سهم ۲۵ درصدی آن، سهم چندان موثری نخواهد بود!!! در حدی که پاسخگویی به تنها یک سوال بیشتر در آزمون به راحتی این اختلاف را جبران خواهد کرد.
   با توجه به اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت؛ در صورتی که از آمادگی مناسبی برخوردار هستید اصلا جای نگرانی نیست و فرصت جبران کاملا فراهم است.
   موفق باشید.

   • H گفت:

    با عرض سلام مجدد و ممنون از پاسخ دقیق شما. به طور کلی و تقریبی فردی دارای معدل نهایی ۱۹.۶۳ (در رشته ریاضی)اگر درصد هایش در آزمون سراسری مشابه با درصد های آزمون سراسری فرد دیگری با معدل نهایی ۲۰ باشد، رتبه ی اکتسابی توسط این دو دانش آموز چقدر باهم اختلاف خواهند داشت؟ با سپاس از توجه شما.

 11. سپهر گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من بالا رو مطالعه کردم ولی هنوز یه سوال دارم:
  مثلا اگر من معدلم ۱۶ باشد ودر کنکور تراز بسیار بالایی(مثلا رتبه تک رقمی)بیاورم، معدلم تاثیر ندارد یا ترازم را کم میکند و رتبه ام بیشتر میشود؟

 12. گمنام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من سوم تجربیم و معدل کتبی امسالم حدودا۱۹.۶۰میاد…خودم خیلی انتظاربیشتری ازخودم داشتم چون همه ی معدلام بالای۱۹.۹۰بودن تو مدرسه ی فرزانگان…..خیلی ناراحتم و مدام به فکر اینم که من حتی لیاقت اوردن یه نمره ی خوبو تو نهایی ندارم و مدام به خودم سرکوفت می زنم…..می دونم که تاثیر مثبت عملا یعنی فاقد تاثیر تو رتبه های خوب ولی اصلا نمیتونم خودمو قانع کنم و کلا فکرم مخشوشه…..به نظرتون معدلم چطوره؟
  میشه یکم راهنماییم کنین تا از این وضعییت و سردرگمی دربیام
  خیلی ممنونم استاد

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   توقعی که از خود دارید نشان از آمادگی و وضعیت درسی خوبتان دارد. اما باید قدری این توقعات را منطقی کرده و آنها را تحت کنترل داشته باشید. لیاقت شما بسیار بسیار بیشتر از آن است که ملاکش نمرات کسب شده در امتحانات و یا رتبه کسب شده در کنکور باشد. متاسفانه این نگرش در سطوح مختلف جامعه و خانواده ها رسوخ نموده و گاه تمام حرمت های انسانی را نیز زیر پا می نهد. اما اگر لیاقات را با خط کش محدود نمرات کسب شده در امتحانات بستجیم؛ شما حداکثر لیاقت را کسب کرده اید!!!
   معدل شما از دید من فوق العادست و جای تحسین دارد؛ اما توصیه میکنم به این همه استعداد و انرژی و توقع قالبی بس بزرگتر از آنچه با اشتباه معیار شده است بدهید. شخصیت و ذات و استعداد و توانایی های یک انسان را نمیشود تنها با نمرات کسب شده سنجید. سعی کنید تلاش ها و استعدادتان را در جهت علایقتان سازمان دهی کنید. در این شرایط است که میتوانید از زندگی لذت ببرید و آنچه دل تمنا دارد را بدست آورید. کنکور سراسری آزمونی سرنوشت ساز است اما همه زندگی یک جوان ایرانی نیست.
   بجای سرکوفت زدن، به خود و توانایی هایتان ببالید و در اندیشه خدمت به این مرز و بوم با امید به تلاشتان ادامه دهید.
   موفق و پیروز باشید
   “یونس حمه صادقی؛ مشاور نشر دریافت”

 13. ف گفت:

  با سلام معدل ۱۸ برای دیپلم سوم انسانی خوبه یا نه؟ با این معدل میتونم رشته حقوق یا دبیری قبول بشم یا خیر؟

 14. آ گفت:

  سلام وقت بخیر.من تمام امتحانات نهایی رو شکر خدا تا الان خوب دادم (تقریبا ۲۰)به جز درس زمین شناسی که روز قبلش حال خوبی نداشتم و گمونم ۱۷ میشم.برای دانشگاه مد نظرم پزشکی هست اما خب چون شاید یه روزی مجبور شم به داروسازی هم فکر کنم خیلی نگرانم.به نظر شما من در شهریور امتحان ترمیمی بدم؟ و اینکه وضعیت من رو چطور ارزیابی می کنید؟

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   تلاش و کسب و نتایج خوبتان قابل تقدیر است. جای نگرانی نیست. درصورت علاقمند بودن به رشته داروسازی با اختصاص دادن وقت اندکی در طول سال تحصیلی آینده به درس زمین شناسی میتوانید در این درس درصدی معقول کسب نمایید. کسب درصدهایی متوسط در این درس قبولی شما را در رشته داروسازی حمایت خواهد کرد و رتبه زیرگروه مربوطه (زیرگروه۲) را در حد معنی داری کاهش خواهد داد.

 15. یاسمن گفت:

  باعرض سلام من معدل نهایی اگه ۱۵بشم می تونم کنکور خوب بخونم میتونم دندان پزشکی شرکت کنم من معدل ترم اولم ۱۷/۹۵شد حالا که ترم اول که هیچ با معدل ۱۵ میشه دندان پزشکی رفت

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه سوابق تحصیلی بصورت مثبت اعمال میگردد؛ نمرات پایین تاثیری در رتبه کسب شده در کنکور نخواهد داشت. در صورت کسب درصدهای لازم؛ برای قبولی در رشته دندانپزشکی مشکلی نخواهید داشت.
   جهان متعلق به آنان است که هوشمندانه میکوشند و تلاش میکنند!

 16. ف گفت:

  با سلام میخواستم بدونم معدل دیپلم ۱۸/۵ بده یا نه؟ بعدشم میتونم با این معدل رشته تربیت معلمی قبول بشم یا خیر؟؟؟؟

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   معدل ۱۸/۵ خوب است!!!
   با توجه به اینکه سوابق تحصیلی بصورت مثبت اعمال میگردد،میانگین نمرات ۱۸/۵ در کسب رتبه های میانی تاثیر مثبتی خواهد داشت. برای قبولی در رشته مورد علاقتان نتیجه آزمون سراسری تعیین کننده خواهد بود.

 17. کامران گفت:

  باسلام من شنیدم معدل نهایت هرچی با شه حتی ۲۰ هر سال تا یک ربتبه ای تاثیر نداره مال پارسال شنیده بودم که هیچی فامیلمون با معدل۲۰رتبنه ۵۰۰۰اورد معدلش تاثیر نگزاشت می خواستم ببینم راست وامسال تا حدوا زیر چه رتبه ای دیگه تاثیر نداره?

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   کامران عزیز
   سوالت در مقاله نوشته شده به وضوح پاسخ داده شده است 🙂
   اما بدان و آگاه باش!!! که با توجه به تفاوت تراز سوابق تحصیلی و تراز آزمون سراسری، معدل ۲۰ در کسب رتبه های بسیار خوب بی تاثیر است و تنها میتواند رتبه های بالا را ارتقاء بخشد. این مورد اصلا به عنوان نقطه منفی تاثیر سوابق بصورت مثبت تلقی نمیگردد. لطفا با حوصله مقاله بارگذاری شده را مطالعه کن.
   موفق باشی

 18. Mohammad گفت:

  سلام اگر معدل امتحان نهایی من ۱۸ باشد و بخوام در مجموع رتبه ام حدکد ۲۰۰ باشد باید چه رتبه ای در کنکور بدست بیاورم ( منطقه ی ۱ )

 19. عارفه گفت:

  باعرض سلام وادب ببخشید من نمره فیزیکم ۱۸.۵شده آیا تاثیر مثبت درکنکور دارد یا خیر ممنون میشم جواب بدید

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   نمره دروس مختلف ابندا به صورت تراز درآمده و در نهایت با توجه به ضرایب هر زیرگروه اعمال میگردد. در صورتی که تراز نمره کسب شده از تراز درصد کسب شده در آزمون بیشتر باشد؛ تاثیر مثبت خواهد بود. با توجه به نتایج سالهای اخیر نمره ۱۸.۵ تاثیر مثبتی در کسب رتبه های نسبتا خوب نخواهد داشت اما در ارتقای رتبه های بالا (مثلا ۱۰ هزار منطقه) به رتبه های کمتر تا حدودی تاثیر گذار است. سوابق تحصیلی در نهایت بصورت جمع کل ترازهای مربوط به تمام دروس، تعیین کننده تاثیر مثبت یا منفی خواهد بود.
   موفق باشید
   یونس حمه صادقی؛ مشاور نشر دریافت

 20. asma گفت:

  سلام آقای سبطی با عرض خسته نباشید آقای سبطی در این ماه رمضان عزیز من می خوام دیوونه شم چون خانواده و هر کس منو می بینه به خاطر نیم نمره و ۱نمره غلط درفیزیک وجبر میگه تو دیگه شانس شریف برای برق نداری…من خوندم این متنو اما دلم آروم نمی گیره و برای این که بفهمم رویاییشو می پرسم کسی که بشه ۱۹.۵معدلشو آیا امکان داره بتونه زیر۳۰ ریاضی بشه با وجود داوطلبانی که همشون معدلشون بالاست (با تاثیر قطعی) ؟ممنون میشم بگید و نکته دیگه برای کنکور ۹۷ تاثیر مثبته یا نه ؟خیلی خوشحال شدم دیدم افرادی هستند که فقط به پول فکر نمی کنند و به فکر دانش آموز هستند ممنون میشم جواب بدید

  • روابط عمومي نشر دريافت گفت:

   سلام
   اول سوال دومتان را پاسخ دهم : به احتمال بسیار، سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۷ نیز همانند کنکور ۹۶ به صورت مثبت اعمال گردد (و نه قطعی).
   اما در پاسخ سوال اولتان باید بگویم:
   متاسفانه عدم آگاهی از روابط آماری و واقعیت تاثیر سوابق تحصیلی، گاه این چنین سوء تفاهم هایی پدید می آورد. با توجه به تفاوت ماهیت نمرات کسب شده در امتحانات نهایی و درصدهای آزمون سراسری و نمرات تراز شده ی این دو، سوابق تحصیلی در کسب رتبه ها خوب تاثیری نخواهد داشت. در نهایت بدانید که معدل ۲۰ و یا ۱۹ و یا ۱۲در کسب رتبه ی زیر ۳۰ رشته ی ریاضی تاثیری (نه مثبت و نه منفی) نخواهد داشت و آنچه در کسب چنین رتبه ای ملاک خواهد بود تنها درصدهای کسب شده در آزمون سراسری خواهد بود (با توجه به اعمال سوابق تحصیلی بصورت مثبت). خواندن مقاله ی (بررسی موشکافانه ی تاثیر معدل بر نتیجه کنکور) برای کسانی که شما را میبینند و … از نان شب هم واجب تر است 🙂 !!!
   با امید به راهتان ادامه دهید و به خود افتخار کنید.

 21. پارسا گفت:

  من امسال دیپلم میگیرم میخواستم بدونم با معدل بین ۱۹ تا ۱۹.۵ باید چه درصدایی رو بزنم که توی منطقه یک رتبه ی زر ۵۰۰ بیارم؟

 22. مینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من کنکور ۹۷ میخوام شرکت کنم
  معدلم نهاییم هم ۱۷ و نیم هستش
  میخواستم بپرسم که تاثیر معدل در کنکور ۹۷ آیا مثبت هست؟؟؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین چون خیلی استرسشو دارم

 23. سبحاننننننن گفت:

  با سلام خدمت اساتید و بزرگواران خیلی داغونم خواهشا به سسوالاتم پاسه بدید
  ۱:من معدل کتبی نهایم ۱۲/۷۷ شده سال ۸۶ میخواستم بدونم می شه تو ترمیمی شرکت کنم یا خیر؟؟؟؟
  ۲:من دانشجوی ترم چهارم فوق لیسانس شیمی هستم کارشناسی روزانه بودم و ارشدم شبانه می خواستم بدونم اگر سال۹۷ درکنکور شرکت کنم و داروسازی روزانه قبول بشم می تونم برم با توجه به اینکه یه بار از تحصیل رایگان استفاده کردم در ضمن وضع مالیه بدی داریم و اگر بخوام شهریه بدم نمی تونم ایا راهی هست؟؟؟؟

  • ali گفت:

   سلام داداش من خودم حس تورو دارم .اگه برا اولین با میخایی شرکت کنی فکنم بشهوشرمنده جواب سوال دوم تو نمی دونم

 24. مریم گفت:

  سلام ببخشید میخواستم ببینم درسته که اگر در رشته های پزشکی پذیرفته شوید در صورت کم بودن معدل نهایی نمیتوانید انتخاب رشته کنید؟؟

 25. یوسف گفت:

  سلام
  از سایت خوبتون خیلی ممنونم!!!
  من فارغ التحصیل رشته انسانی هستم و می خواهم در کنکور تجربی سال آینده شرکت کنم، آیا برای کسانی مثل من که رشته امتحانی آنها با رشته تحصیلی شان فرق می کند نیز تراز محاسبه می شود؟

 26. حسین یاس گفت:

  سلام خدا قوت
  من فوق دیپلم فنی دارم قصد شرکت در کنکور تجربی ۹۷ دارم ولی معدل نهایی سال سوم فنی حرفه ای من کمه
  دروس نهایی: ما دین زندگی۳_ریاضی۳_رسم فنی_اجزای ماشین_محاسبات فنی هستش
  میخواستم بدونم تاثیر معدل نهایی من حساب میشه یا فقط تاثیردروس مشترک مثل دین زندگی و ریاضی در کنکور
  ممنون میشم جوابگو باشید

 27. afson گفت:

  سلام خسته نباشین خواهشا جوابم بدین ممنون میشم ؛ من دیپلممو سال ۸۴ گرفتم و تاثیر معدل ندارم اگر مثلا رتبه خوبی بگیرم نسبت به تاثیر معدل بقیه که مثبته رتبه من چند برابر میشه ؟
  و خواهشا بگی ترمیم معدل چیه و واسه چه کساییه ، تو رو خدا جوابم بدین

 28. سمیرا گفت:

  سلام توروخدا زود جواب بدین من خیلی نگرانم..بامعدل بالای ۱۷ و زیر ۱۸ در کنکور ۹۷من چند درصد از ۲۵درصد معدل نهایی زو میگیرم؟یعنی حدودا چقدر تو رتبم تاثیر داره؟منطقه ۳هستم

 29. مرتضی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من سال ۸۵ دیپلم گرفتم و معذل کتبیم ۱۰.۲۳ هست..امسال دارم تلاش میکنم .که بتونم رشته پزشکی یا دارو سازی قبول بشم .. لظفا راهنمایی کنید با این وضع و اوضاع معدل ایا امکانش هست که قبول بشم؟؟؟بنظر شما ترمیم معدل شرکت کنم؟؟لطفا جوابمو بدین سر در گم شدم

 30. پری گفت:

  سلام.من معدلم ۱۲تجربی.با چ درصدایی میتونم در منطقه ۳ پزشکی قبول شم؟؟؟میدونم ک غیر ممکن نیس.پس راهنماییم کنید

 31. سید علیرضاموسوی گفت:

  سلام
  ترازی که بدست میاد ایا در گزینش دانشگاه ازاد هم اعمال میشه ؟گزینش دانشگاه ازاد چطور هست؟ممنون میشم اگر توضیح بدید.
  باتشکر

 32. مريم گفت:

  سلام دریافت جان لطفا جواب بدین خیلی نگرانم
  من سال٩٠ کنکور ریاضی دادم و رشته ی ریاضیات و کاربردهای شهید بهشتی قبول شدم
  من واقعا از سال دوم دبیرستان عاشق پزشکی بودم اما چون المپیاد ریاضی میخوندم اجازه ندادن تجربی بخونم
  حتی سال ٩٣ اقدام کردم و پیش دانشگاهی تجربی شبانه گرفتم
  امسال بعد از کلی اصرار خونوادرو راضی کردمو از دانشگاه انصراف دادم و کنمور تجربی دادم اما رتبم برای پزشکی تهران خوب نبود
  میخوام سال ٩۶ کنکور بدم
  اما این شایعات تمرکزمو ازبین برده
  میگن چون امسال یه ریاضی رتبه ی یک شده بچه ها اعتراض کردنو ساله دیگه کسایی که دیپلم ریاضی دارن یا انصرافین نمیتونن کنکور بدن ،
  کمکم کنین بگین چیکار کنم ؟ واقعیت داره این حرفا؟ نمیدونم تا دفترچه ها بیاد این چند ماهو چ جوری بگذرونم

 33. علی گفت:

  من دیگه دارم دیوونه میشم تو رو خدا بقران قسم کاری کنین تاثیر معدل برای ۹۶ مثبت باشد تا دیر نشده

 34. حامد دیبازر گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت دکتر هامون سبطی و آقای یونس حمه صادقی و همچنین سایر عزیزان وابسته به انتشارات نشر دریافت. قبل از هرچیزی بسیار ممنونم بابت نامه ی دلسوزانه و موشکافانه ی دکتر سبطی و مقاله ی دقیق اقای حمه صادقی در مورد تاثیر معدل.
  من هم جزو اون دسته از داوطلبانی هستم که معدلم پایینه و بعد از خدمت سربازی تصمیم گرفتم به هدفم برسم و مصمم به تلاشی شایسته ی این هدف هستم.متاسفانه تاثیر معدل معضلی است که شما بهتر از من میدانید که تا چه حد ناعادلانه ست.
  امیدوارم تلاش کسانی دلسوز مثل شما که بهتر از ما میتونن صداشونو به گوش عوامل تصمیم گیرنده برسونن و ایمانی که در ته قلب تمام افراد تلاشگر و لایق وجود داره نتیجه بخش باشه و باعث اجرای عدالت وتصمیم گیری درست مسئولین محترم بشه
  بازهم از صمیم قلب تشکر میکنم
  همیشه شاد وسلامت وسربلند باشید

 35. آریا گفت:

  سلام. خسته نباشین.
  به نظرتون با تراز۹۰۰۰ و معدل۱۵ میشه رتبه ای زیر ۲۵۰۰ منظقه ۳ کسب کرد؟چقد محتمل میدونین؟ تو قلم چی برام میزنه ۲۰۰۰ ولی نمیدونم اونایی ک معدل خوبی دارن تا چه حد رتبمو خراب میکنن. ممنون

 36. سارا حیدری گفت:

  نمونه ی این بی عدالتی ( تاثیر معدل به صورت قطعی ) در کارنامه های زیر مربوط به منطقه ۱ کنکور ۹۴ که برگرفته از سایت کانون هست رو میتونید ببینید
  رتبه منطقه ۱۰۴۵. ۱۰۳۴
  رتبه کشوری ۲۹۴۹. ۲۹۱۲
  ادبیات ۶۶.۷. ۶۸
  عربی ۸۴. ۷۴.۷
  دینی ۸۰. ۷۳.۴
  زبان ۷۷.۸. ۶۶.۷
  زمین ۸. ۶.۷
  ریاضی ۴۰. ۳۱.۲
  زیست ۶۲.۷. ۵۶
  فیزیک ۴۰. ۳۰
  شیمی ۷۱.۵. ۴۴.۸
  در صورتی که این درصد های بالا به جای رتبه ی ۱۰۴۵ رتبه ای حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ باید میشد اما امان از تاثیر معدل…

 37. محمد گفت:

  این چه وضعیه من کل سال سوم نشستم تشریحی درس خوندم و حتی یه تست نزدم تا معدلم بالا بشه. پدرم درومد اما حالا تاثیرشو برداشتن، کی باید پاسخ گوی ما باشه. یه عده سوم دزس نخوندن باید تاوانشو ببینن ،

 38. hamid گفت:

  سلام
  لطفا حالا که تاثیر قطعی باطل شده یکم بیشتر در مورد مثبت توضیح بدین همراه با چند تا مثال
  ممنون

 39. zohre گفت:

  سلام…..با معدل ۱۶ و درصد های بالای نود و نود در تمام دروس در رشته انسانی با منطقه یک چه رتبه ای میشه بدست اورد؟لطفا پاسخ بدین..خیلی برام حیاتیه

 40. sahel گفت:

  سلام تو رو خدا جواب بدید من معدلم ۱۲/۸۲متولد۷۴.قشم درس خوندم از لحاظ درس شهر افتضاحیه. ما اصلا اون موقه ک امتحان نهایی داشتیم خبری از تاثیر معدل کنکور نداشتیم من با این معدل جز بهترین دانش اموزای مدرسه بود م بقیه سر امتحان گریه میکردن. من ۳ساله دارم درس میخوم همش بخاطر معلم هایی بود که فقط اسمشون معلم بود و هچ سوادی نداشتن تازه دارم پایمو قوی میکنم …..من میتونم امیدی داشته باشم پزشکی بیارم؟ ازتون خواهش میکنم به تحصیل مناطق محروم بیشتر اهمیت بدین اینجا بچه های باهوشی داره ک استعدادشون بخاطر نااگاهیه اموزش پرورش ازبین میره

 41. zohre گفت:

  سلام ازتون خواهش میکنم…تمنا میکنم..تو رو خدا جوابمو بدید………من الان سومم ولی مشکلی برام پیش اومد و امتحانامو اولیارو خراب کردم الان فقط به من بگید که برای کنکور ۹۶ ترمیم معدل هست؟؟؟؟؟؟؟؟ازتونخواهش میکنم بگید الان من همین شهریور بخوام امتحان بدم میشه؟وقت ثبت نامش نگذشته؟بخدا از ناراحتی دارم میمیرم.بگید بهم

 42. مهدی گفت:

  سلام خواهشا جواب بدید با معدل ۱۵ و تاثیر مثبت امسال میتوان پزشکی تیپ ۱ بدست اورد؟؟؟

  من منطقه۲هستم
  خوااااهشا جواب بدید
  واینکه زمان اقای رستگار رحمانی تاثیر مثبت بود؟؟؟

  خواهش میکنم جواب بدید خیلی واسم مهمه
  مرسی دریافت جان

 43. جوان گفت:

  متاسفانه امتحانات نهایی هم ناعادلانه برگزار میشه،هم ناعادلانه تصحیح میشه
  حتی داشتن تاثیر مثبت هم باعث میشه که عده ای به حقشون نرسن و عده ای به چیزی برسن که حقشون نیست

 44. على گفت:

  سلام ببخشید اینکه میگید نمره ى ١٩ معدل تراز ٩۵٠٠ میده این نمره ى ١٩ نمره کتبى خالیه یا کتبى و مستمر باهمه و با ضرایب خودشونه ؟

 45. سیروان گفت:

  سلام به نظر شما الان که تاثیر مثبت شده منی که معدلم ۱۰هستش ادامه ترمیم را بروم با توجه به اینکه میخاهم با درصدای متوسط پزشکی بیارم.تورو خدا شفاف توضیح بدین

 46. یار گفت:

  سلام امروز امتحان عربی خرداد ۹۵ متاسفانه خیلی تقلب شد،به جای اینکه ناظرین ورقه هارو جمع کنندگفتن خوددانشآموزان ورقه هاشونو بیارن،جای تحویل برگه طبقه پایین بود و دانش آموزان طبقه بالا،به طوربسیار واضح و درسطح وسیع توی راهرو و راه پلهها تقلب شد،به یکی از ناظران قضیه رو گفتم،گفت از امتحان بعدی خودشون میان ورقههارو جمع میکنن،بهرحال این امتحان که ناعادلانه بود،خیلی بدو ظالمانه است که سرنوشت افرادبااینجورامتحانهای ناعادلانه ای تغییر کنه،این گوشهای از بدیهای امتحان نهایی بود،مطمئنا جاهایی هست ک امتحان ظالمانه تر و ناعادلانه تر برگزار میشود
  یا علی…

 47. جلال گفت:

  سلام ببخشین میخواستم بپرسم تخمین معدل گزینه۲ که با تاثیر سوابق هست تقریبا رتبه واقعی رو تخمین میزنه یا باید کم و زیادش کرد؟

 48. sama گفت:

  آقاباید به کی اعتراض کرد شما میدونید کی حرف مارومیشنوه ؟؟؟؟؟؟

 49. sama گفت:

  تواین کشوربدبختی حدنداره شدیم مثل یه غبار ریز که هرکسی بهمون میرسه به این ور اونور فوتمون میکنه بچه های آقایون همه خارج واینور اونور درس بخونند ماهم لنگ معدل وپول و….فقط همشون رومی سپارم به خدا ایشالا جوری سرشون بخوره به سنگ که نتونند بلند بشند اون از اوردن امتحانات اینور ودرسایی که هنوز تموم نشده اون از حسابان که یه سری آدم ابله به بدترین وضع گذاشتندش آخر بعید نیست فردا بلند شند بگن معدل راهنمایی موثره فقط خدا مارو از دست این جماعت مال مردم خور نجات بده

 50. محمد گفت:

  سلام معدل من ۱۱.۵است باچه در صد هایی میتونم پرستاری تهران رو بیارم منطقه۳هستم اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستین باتشکر

 51. پارسا گفت:

  باسلام
  درعجبم که روزی اقایون تاثیر۲۵درصدی رو تصویب کردن به مواردی امروزه اشاره میشه دقت نکردن!!!پس بر چه اساسی نشستن تصمیم گرفتن؟!!!
  بچه های ما درسال گذشته که معاون سنجش خبر از احتمال تاثیر ۳۵درصدی درسال ۹۵رو داد برای کسب نمرات ۲۰و۱۹ جانفشانی کردن.پسرم از استرس های شب امتحان و فاصله های کم بین امتحان تو بیمارستان بستری شد تا تونست همه نمراتشو بالای ۱۹ بگیره
  چه کسی باید پاسخ گوی این بچه ها باشه؟؟؟!!!!!
  مسئولین هرشب میخوابن صبح یه حرفی میزنن که سرنوشت بچه هارو عوض میکنن ودر اخرین لحظات پراسترس کنکور خبرای افزایش اضطراب اعلام میکنن
  شاید دلیلش اینه که هیچ یک از مسئولین سخت درس نخوندن و جزو رتبه های برتر کنکور نبودن تا درک موضوع کنند
  اینجا ایران است……..

 52. یه کنکوری سخت کوش ولی میانگین نهایی ۱۴ ریاضی گفت:

  تموم شد من دیگه نمی خونم سود و فایده ای نداره وقتی نمی تونم دانشگاه خوب قبول بشم دیگه قید کنکورو و درسو می زنم ینی باید بشم رتبه ی ۱۰۰ تا مثلن زیر ۲۰۰۰ بیارم؟؟؟ … اصن منم دیگه درس نمی خونم نخاستیم بابا دانش گاه واسه شما آره بابا ما لیاقت و شایستگی نداریم

  • بی نام گفت:

   حالا شما بخون خدارو چی دیدی شاید گفتن تاثیر + اونوخ تو رتبه های زیر ۲۰۰۰ تقریبا بی تاثیره

 53. سمیه گفت:

  سلام
  خسته نباشید به همتون میگم
  خواهشاجواب نهایی رو بدید ایا تاثیر معدل اخرش هست یا نه…………

 54. سعید گفت:

  سلام من دانشجوی رشته ی برق هستم میخام فوق دیپلم ک گرفتم تو کنکور شرکت کنم اگ تاثیر قطعی رو بزارن تو کنکور ۹۶ اونوقت سرنوشت من چی میشه منی ک فقط ی معارف رو نهایی امتحان دادم امیدی ب من هست پرستاری قبول شم از الان دارم واسه کنکور ۹۶میخونم تو روخدا جواب بدین خیلی ممنون

 55. محمود گفت:

  آقای سبطی لطفا پیگیری کنید تاثیر معدل کلا لغو گردد.این تاثیر ظلم است…

 56. یونس گفت:

  این واقعا خیلی بده که تاثیر معدل باطل بشه،اون هم یهو وسط سال.
  چطور میشه افرادی که سال سوم کم کاری کردن،حق جبران دارند ولی افرادی که سال چهارم کم کاری کردند حق استفاده از زحماتشون در سال(ها) قبل رو ندارند؟ای کاش آقایان حقوق دان کمی برای حاکم شدن عدالت در کشور تلاش میکردند نه برای بازی با احساسات مردم.

 57. پریا گفت:

  اینارو ما میفهمیم کسی باید اینارو واس نماینده ها جا بندازه ن ما
  بقران تقلب میشه وحشتناک مگه خبر ندارن اونم تو شهرای کوچیک
  خودم سر جلسه بودیم مراقب میومد جواب چندنفرو میدید ب یکی از اشناهاشون میداد ما ک تو شهرای کوچیکیم وضعیت اینه
  ولی کنکور تقلب کمتر امکان داره

  واس ما تصمیم میگیرن بدون اینکه نظر مارو بپرسن جالبه

  شماها ک قدرتشو دارین توروخدا ب داد ما برسین ک این عین ناعدالتیه بخدا جواب زحمتاتونو خدا میده

  • نیلوفر گفت:

   تو شهر ما هر درس ۹۰ هزار تومن میگرفتن اون درس ۲۰ میشد دوستم اینکارو کرد نتیجه هم داد مدیر خودمم اینکارو انجام میده

   • >>>>تـــــــقـــــــــلــــــــب گفت:

    من خودم میبینم که داره تقلب میشه،اونم چه جورش،این یکی از مشکلات نهاییه،تو کنکور تقلب نیست یا به ندرت هست اما تو نهایی بی عدالتی غوغا میکنه
    لطفا پیگیری کنید

 58. Arya گفت:

  متاسفانه مجلسی ها حال خوندن این همه مطلبو ندارن.بهتره چند تا کارنامه بزارین

 59. محمد گفت:

  اصلا نمی خوام بگم که خیلی ها سال های پیش دیپلم گرفتن و معدل براشون مهم نبود! اصلا هم نمی خوام بگم که موقع امتحانات نهایی خیلی از سوالا لو رفته بود!! نه نه اصلا هم نمی خوام بگم که خیلی ها مثل دوست من توی مناطق محروم اصلا نمی دونستن که معدل توی کنکور تاثیر داره! من فقط روی صحبتم با اون دسته از عزیزانی هست که میگن ما معدل بالا گرفتیم حقمون پایمال شده! عزیزم اگه تاثیر معدل ابطال بشه حق هیچ کس پایمال نمیشه! چرا که دانش آموزان به سه دسته تقسیم میشن .. دسته اول: اونایی که خوردن و خوابیدن و درس نخوندن .. دسته دوم: اونایی که زحمت کشیدن ولی مشکل براشون پیش اومد .. دسته سوم: اونایی که مثل شما زحمت کشیدن و معدل بالا گرفتن .. دسته اول که موقع امتحانات خوردن و خوابیدن موقع کنکور هم میخورن و میخوابن! و اما این ابطال معدل فرصتی دوباره به عزیزان دسته دوم (مثل من) میده .. این عزیزان کمتر از شما زحمت نکشیدن! این ها هم باید حقشون ادا بشه! پس عدالت حکم میکنه که فقط کنکور ملاک باشه …

 60. رامین گفت:

  سلام من دیپلم سال ۸۵ هستم اون موقع خبری از تاثیر دیپلم نبود من تو کنکور ۹۳ و ۹۴ درصد لازم واسه دندونپزشکی رو آوردم ولی متاسفانه معدل بیچاره م کرد دوتا از دوستانم دندون شیراز قبول شدن بخدا قسم بجز تو ادبیات و ریاضی همه درسا بالای ۱۰ درصد بیشتر بودم ولی متاسفانه….خیلی خیلی حقم ضایع شد اگه قیامتی باشه نمیبخشم عاملین این طرحی که براساس […] اجرا کردن, واسه صدق ادعام حاضرم مشخصات خودم و دوستامو بدم ببینید چقدر تفاوت داشتیم ولی اون الان دانشجوی دندونه و من بیکار

 61. احسان گفت:

  باسلام اقا من اخرش نفهمیدم لغو میشه یانه؟؟؟؟اصلا نفهمیدم دکتر سبطی خودشون باکدوم موافق هستند؟؟؟؟؟بخدا ۳ساله دارم عالی میخونم ولی این تاثیر معدل اجازه نمیده پزشکی قبول شم منی که پارسال زیستو بدون تاثیر معدل۶۰میزدم ولی …………ماجایی هستیم که یه دونه دبیر نداریم که بتونه درس بده چه گناهی کردیم ؟؟؟؟؟بخدا شهرهایی هستند که اصلا نبهشون نمیگن که امتحان نهایی تاثیر داره یانه…………یکی از دوستای خود من نزدیک به امتحان نهایی کل خانوادشو از دست داد چی میشه………بخدا کسایی که معدل بالا دارن نخبه نیستن اتفاقا نخبه ها تو این معدل پایین هاس ………….منی که ازمون های قلم چی رو تو درس زیست کمتر۸۰نمیزنم باید چیکارکنم؟؟؟؟؟؟

 62. محمد گفت:

  سلام .خواهش میکنم جواب منو بدید.من دانش آموز منطقه ۳ هستم و معدلم ۱۷.۶۷ میخواستم بدونم اگه تاثیر معدل مثبت بشه و بخوام رتبم بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ بشه چند رتبه نسبت به کسایی که معدل بالای ۱۹.۵ دارن عقب میوفتم یعنی حدود چند رتبه باید بیشتر بیارم که بشم حدود ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰؟ راستی اگر فرض بر این باشه که ۲۰۰۰ بیارم اونوقت بیشتر ضرر میکنم؟ خواهش میکنم جواب بدید.

 63. مسعود گفت:

  با سلام خدمت همگی مخصوصا مشاوره گرامی بابت مقاله ی بسیار خوب و روشن کنندشون.بنده متولد سال۷۴هستم و سال۹۲ دانش آموز پیش دانشگاهی بودم و همون سال توی آزمون سراسری شرکت کردم.متاسفانه به دلایلی اون سال رو اصلا تلاش نکردم وبا معدل کتبی امتحان نهایی ۱۳/۴۰ در کنکور رتبه ی ۹۵۶۶ منطقه ی ۳ و رتبه ی ۳۷۳۳۰ کشوری رو کسب کردم.سال بعد که برای کنکور ۹۳ تلاشم رو شروع کردم تاثیر ۲۵ درصدی معدل رو قطعی اعلام کردند این در حالی بود دانش آموزانی که در سال ۹۲ از مقطع پیش دانشگاهی فارغ التحصیل شدن به هیچ وجه احتمال نمی دادن که اگر پشت کنکور بمونن ممکنه تاثیر۲۵ درصدی معدل رو قطعی اعلام کنن.قانونی که نه تنها برای ما بلکه برای کسایی که قبل از سال۹۲ (از سال ۸۶ تا ۹۲) فارغ التحصیل شده بودند به صورت تاثیر ۲۵ درصدی و مثبت نیز اعمال شده بود.با این وجود برخلاف اینکه برای کنکور ۹۳ و۹۴ از هیچ تلاشی دریغ نکردم با نمراتی به مراتب بهتر (میانگین ۶۰)رتبه ی بنده در منطقه ۳ تنها ۱۵۰۰ نفر بهتر شد.به نظر شما آیا این عدالت است که با این تصمیم های لحظه ای نوجوانی و جوانی ما رو پشت کنکور تباه می کنن ومسیر آینده و زندگی یک نسل رو تغییر میدن؟؟؟؟؟آیا مسئولین از توهین ها و تحقیر هایی که از طرف خانواده هامون میشنویم خبر دارن؟؟؟؟؟آیا از افسردگی و تکه تکه شدن روح و روانمون خبر دارن؟؟؟؟؟

 64. سجاد گفت:

  سلام. از انتشارات نشر دریافت عزیز خواهشمندیم مثل قبل پیگیر مسئله باشن و صدای قرای ما دانش آموزا که زیر این نظام آموزشی داریم له میشیم باشن.
  با تشکر

 65. یونس حمه صادقی گفت:

  دوستان عزیز کنکوری
  سلام
  خسته نباشید
  امیدوارم زندگی بکامتان باشد و در این نیمه از سال تحصیلی با انرژی و امیدی مضاغف در جهت رسیدن به آرزوهای زیبایتان ثابت قدم باشید
  دوستان عزیزم همه میدانیم که در این ایام آنچه ومهم است و وظیفه اصلی شما استفاده احسن از تک تک لحظات گرانبهایتان است جهت رسیدن به آنچه در انتظارش هستید اما میخواهم یادآور شوم گاهی برخی ناعدالتی ها که شاید مغرضانه و سازمان یافته هم نباشد مانع رسیدن شما به آنچه لیاقتش را دارید میشود…هرچند تمام کاینات هم میدانند لیاقت شما چیست!!!
  به همین دلیل در ابتدا به کمک نشر محترم و دلسوز دریافت سعی کردیم شما را از اصل ماجرا با خبر سازیم و به صورت مستند و با دلیل، ماجرا را برایتان توضیح دادیم. و بنده حقیر بر این عقیده ام که اگر وجدان بیدارمان را قاضی قرار دهیم واقیت آشکار است و بنا به وظیفه انسانیمان باید حامی آن باشیم.
  در دنیای پر مشغله و هزار توی امروزه نیاز است جهت رسیدن به قضایی سعادتمند از تقدیراتی هوشمندانه و منطقی بهره بگیریم. در همین راستا نمیشود به تقدیری نا عادلانه تن داد و انتظار داشت قضایی سعادتمند نصیبمان شود . نمیشود از راهی رفت که ناعادلانه بودن خود را به اثبات رسانده و انتظار عدالت داشته باشیم.
  دوستان عزیزم خطاب من همه شما عزیزانی هستید که باتمام وجود در حال تلاش برای ساختن آینده تان هستید…آری تمام شما عزیزان… با هر معدل و درجه ای از آمادگی……
  دوستان عزیز به نظرم فرصتی بی نظیر است!
  فرصتی برای اینکه به خود و دیگران یاد دهیم بایستی همه مطیع قانون باشیم . در این راستا بایستی در نهایت دلسوزی عادلانه و صد البته کارشناسانه قانون گذاری کنیم….
  فرصتی برای اینکه نشان دهیم همه به حقوق خود آگاهیم نه اینکه منتظر باشیم هر قانونی چه عادلانه و چه ناعادلانه وضع شود و ما هم خود را مجبور و مطیع بدانیم نه….
  فرصتی است برای همه ما تا به خود یادآور شویم متمدن بودنمان تنها ادعا نیست و در این راستا عدالت را ملاک میدانیم نه منفعت شخصیمان را. ( گاهی بی عدالتی برای عده ای اندک منفعتی باد آورده می آورد بسیااااااااااااااار….همه گان در این سالها شاهد مواردی از آن بوده ایم…. البته اگر بصیر و منصف باشیم که یقینا هستیم)
  آری عزیزان
  بگذارید یکبار تلخ تر از هربار موضوعی را یادآور شوم عزیزان. البته نه به هدف آشفته کردن ذهن شما و تشویقتان به نا امید شدن …نه هرگز….
  دوستان عزیزم
  امیدوارم مجلس محترم صدای ما را شنیده باشد و اگر نشنیده است که احتمالش هم فراوان است امیدوارم باهم هم صدا شویم تا صدای حقیقت بیشتر از پیش رسا گردد.
  و آن حقیقت تلخ این است:
  وقتی معیار انتخاب شما عزیزان دارای ایراد آشکار است یقینا تعداد افرادی که علارغم تلاش فراوان و پیمودن مسیر صحیح به آنچه لایقش هستند نمیرسند بیشتر و بیشتر میشود…. دقیقا همچون دو سال گذشته کنکور سراسری!
  قصد بنده حقیر سیاه نمایی نیست….خودنمایی هم نیست…
  از آنجا که عده ای عادت دارند بجای دیگران منظورشان بیان کنند میخواهم صراحتا آنچه منظور بنده است و آنچه عمیقا منظور عرایضم نیست را خدمتتان عرض کنم!
  منظور بنده این نیست در این دو سال همه آنان که وارد رشته های خوب دانشگاهی شدند با نا عدالتی و بی لیاقتی بوده است نه ابدا…..همیشه گفته و میگویم ۹۰ درصد آنان که در کنکور سراسری به موفقیت میرسند و موسسه الف این موفقیت را ازان خویش میداند (البته بعد از توکل بر خدا و تلاش دانش آموز و دبیران و اهالی خانه و کتابهای کمک آموزشی و…..!!!!!!!) اگر در موسسه ب هم بودند همین نتایج را کسب میکردند….
  منظور بنده این است هر ساله عده ای به آنچه لیاقتش را دارند نمیرسند ( چون آزمون ۴ ساعته کنکور نمیتواند تمامی ملاک های احسن را در خود جای دهد) اما وقتی تعداد این بی عدالتی ها را با یک تصمیم آگاهانه افزایش میدهیم باید به خود بیاییم و این جرات را داشته باشیم که خود را اصلاح کنیم.
  و اگر ما به حقوق خود آگاه نباشیم چه انتظار دارید برایتان دل بسوزانند و یا بهتر بگویم چه انتظاری دارید بدانند باید برایتان دل بسوزانند!!!
  عزیزان به لطف نشر محترم دریافت این موضوع تا حدودی ایراداتش بیان گشته اما حرف اصلی را شماها باید بزنید… نه در این مورد بلکه در تمام زندگیتان…. شما باید بگویید چه میخواهید و با منطق و استدلال نشان دهید این راه به نفعتان است و آن یکی نه…. و بخواهید آنرا در دیارتان قانون کنند نه آنکه در برابر نا عدالتی ها همچون بسیاری از موارد سکوت اختیار کنید….
  نشر محترم فار اقدام به نظر سنجی در این مورد کرده است. فکر میکنم به اندازه کافی هم برایتان دلیل ارائه شد…اکنون تصمیم با شماست و منطق شما میتواند نشان دهد چه میخواهید و چه چیزی را باید برایتان قانون کنند.
  به همین جهت همانطور که با همه وجود در پای صندوق های رای حاضر میشوید تا نماینده خود را انتخاب کنید تا در مسابل کلان کشور سخنگوی رای شما باشد…. با همه وجود نشان دهید آگاهید و به سرنوشتتان احترام میگذارید….بجای اینکه قایق کوچکتان را طوفان مسیر دهد با اراده ای پولادین کشتیتان را خود ناخدا باشید.
  یقین بدانید برای تصمیم های بزرگ باید از تصمیم های کوچک شروع کرد.
  برای همه شما سلامتی آرزو دارم
  “یونس حمه صادقی”

  • Mohhamad!i گفت:

   اقای صادقی بچها بیکار نبودن،یسریا دادخواست هم دادند اما پول و وقت و موقعیت پیگیرشو ندارند.یسریام با نمایندها تماس گرفتند ،اما یا جواب ندادند یا بد برخورد کردند یا برا پیچوندن گفتن پیگیری میکنیم 🙁 دست ما هیجا نمیرسه مگر همین فضای مجازی
   خدا شماو اقای سبطی و حجازیو حتی مدیراجرایی و بقیه رو از بزرگی کم نکنه.

 66. حمیدرضا گفت:

  یه مشاوری تو شبکه ی آموزش گفت به احتمال ۹۹ درصد تاثیر مستقیم داره 🙁

 67. یه بچه منطقه محروم گفت:

  یعنی واقعا عجب مملکت غاراش و میشی داریم.
  یه وقت نزاری نظر و.اون نماینده … که الان ما انتخاب می کنم. میره قانون میزاره اینم نتیجه.
  بار خدایا جهل بزرگ ترین درد و بیماریست مملکت و جهان ما را از این بیماری رهایی بخش.

 68. رضا گفت:

  دوستان سلام
  به نظر من هدف از ارائه مطالب مفید و پیگیری های نشر عزیز دریافت تنها گفتن واقعیت بوده نه اینکه جبهه گیری و تهمت به مشاوران یا موافقان تاثیر معدل در کنکور سراسری…. گفته های نشر دریافت و مقاله آقای صادقی خلاف حرف مشاوران جهت جبران تاثیر سوابق تحصیلی نیست دوستان. بلکه بیشتر روشنگری کرده اند که اگر سوابق تحصیلی ضعیف قابل جبران است این جبران در چه محدوده ایست و چه تلاشی لازم است… وقتی گفته میشود که داوطلب با معدل ۱۳و۱۴ هم میتواند با کسب درصدهایی در حد رتبه ۳۰۰-۴۰۰ رتبه ۲۵۰۰ کسب کند این همان حرف مشاوران است اما با لحن و جبهه ای واقع بینانه تر….. مثال آخر مقاله آقای صادقی نیز تایید کننده همین امر است که آن دوست عزیز اگر میدانست که با معدل ۱۳ باید در آن حد تلاش کند تا پزشکی قبول شود شاید انصراف نمیداد و شاید هم تلاشش را بیشتر میکرد اما همه ما میدانیم تفاوت تلاش رتبه ۳۰۰ با ۲۵۰۰ در چه حدی است عزیزان.
  نتایج دو سال اخیر شاهدی بی طرف در این ماجرا هاست…مگر ندیده اید دوستانی را که با معدل ۱۶و ۱۷ و حتی ۱۸ نه معدلی۱۳ که با درصدهای عالی توان مقابله با درصد معدلهای بالای ۱۹ را نداشتند….
  به نظر من نبایستی یکطرفه به قضاوت نشست. دوستی که معدل بالا دارد زحمت کسیده و حق دارد مزد تلاشش را بگیرد… حرف این دوستان تا اینجایش که ما تلاش کردیم و وضعیت علمی خوبی داریم نه تنها مشکلی ندارد بلکه کاملا حق است اما این دوستان هم نباید بی انصاف و بی منطق باشند چرا که کسی که معدلش مثلا ۱۶ اشت اما در کنکور سراسری درصدهایی بالا میزند نشان از توان علمی بالایی دارد که اگر مغرض نباشیم با توجه به شرایط و محدودیت زمانی کنکور وضعین علمی بهتری هم دارد . بسیار هم بهتر…
  امیدوارم همه طرفدار حق باشیم و منطق نه فقط منفعت خویش آن هم به هر قیمتی.

  • صادقی گفت:

   رضای عزیز
   از بابت درک عمیق مطلب از تو سپسگذارم
   اما آنچه واقعی تر مینماید این است که باید در این زمینه روشنگری بیشتری صورت گیرد چون همانطور که عرض کردم مشکل این موضوع تنها بحث قانونی بودن یا نبودن آن نیست . بسیار بوده است قانونی در اثر روشنگری اصلاح شده و گاهی قانونی بودن مطلبی دلیل بر صد درصد منصفانه بودن آن نیست و اگر این چنین بود اصلاحی نیاز نداشتیم.
   امیدوارم عزیزان کنکوری با منطق و درایت خود حداقل حامی حقوق خود باشند به این امید که این روند ادامه دار باشد چون به عقیده این حقیر آگاهی از حقوق خود، باعث ایمنی در برابر بسیاری از بیماریها میشود و راه را برای گسترش هر چه بیشتر عدل در جامعه هموار میسازد
   سربلند و شادکام باشید

  • احسان گفت:

   رضای عزیز باتوموافقم معدل بالا زحمت کشیدن وزحمتشون قابل تحسینه ودمشونم گرم……ولی منظور مشاوران عزیز از درصد بالا چنده؟؟؟؟؟؟۶۰یا۹۰؟؟؟؟؟خودتم خوب میدونی که زدن درصد ۹۰کاره هرکسی نیست حتی خیلی از استادان نمیتونن ………..

 69. محمد گفت:

  شما همه چیتون نمراتتونه هیچی دیگه ندارین نه میخواین زحمت آنچنانی بکشین نه به کسی که میخواد جبران گذشته کنه حقی میدین براتون متاسفم واقعا

 70. هانیه گفت:

  تو سایت قلمچی زده که رییس سازمان سنجش اعلام کرده اجرای قانونکهتوسطتوسط دیوان عدالت گفته شده لازم الاجراست

 71. r.z گفت:

  […]
  بعضیا مشکلی شاید داشتن و بد اوردن واسه معدلشون…. […]
  همین بچه ها راحت تو کنکور … نشون میدن به موقش

 72. مرجان گفت:

  من همیشه شاگرد درس خونی بودم و معدلم بالا بود ولی درست نزدیکه امتحانایه نهایی سال سوم مشکلات خانوادگی ای واسم پیش اومد که نشد درس بخونم و معدلم ۱۶ شد و چون اون موقع تاثیری تو کنکور نداشت به اون صورت واسم مهم نبود,سالی هم که پیش دانشگاهی بودم پدرم فوت شد و با اون روحیه داغونم نتونستم خوب بخونم ک چیزی که میخواستمو قبول شم. دانشگاه روزانه قبول شدم و رفتم ولی راضی نبودم بعد دو سال از دانشگاه انصراف دادم به امید اینکه رشتمو تغییر بدم بی خبر از این همه تاثیر معدل و مشاوره هایی که بهم میگفتن میتونی جبران کنی خیلی تلاش کردم و در کنکور ۹۴ شرکت کردم ولی رتبم واسم ناباورانه بود درصدام جوری بود که حداقل بتونم ازاد قبول شم یا حتی پردیس اما رتبم … دوباره دارم میخونم خدا کنه قطعی شه برداشتنش واقعا انصاف نیست حداقل واسه ماهایی که وقتی نهایی داشتیم نمیدونستیم…

 73. وحید گفت:

  سلام
  با این محاسبات من رتبم سه رقمی می شدم ولی رتبم شد چهار هزار و الان دوباره پشت کنکورم درصورتی که باید پزشکی می خوندم نه فیزیک اول دبیرستان!!!
  فقط می خوام بپرسم آیا ساله بد دیگه تاثیر نداره معدل؟!یک جواب مطمئن کسی نمیده!!خواهش می کنم از نشر دریافت که جواب بده
  آخه اگه قراره حذف نشه چرا دیگه یک بار دیگه بخونم!

 74. dani گفت:

  مرسی
  واقعا نیاز بود این مقاله اینقدر جامع نوشته شه
  حالبه یکی از اون مثالایی که نوشته بودین دقیقا وضع من بود که رتبم از ۱۰۰۰ شد ۳۰۰۰ بخاطر معدل نردیک ۱۶
  یه رمانی همین حرفا رو یه جا دیگه که میزدیم یه سریا میگفتن قصدت نا امید کردن بفیه و جلو افتادنته
  یکی دیگه ام بم گفت دیوونه چون میگفتم معدل ۲۰ ام تاثیر منفی داره برا رتبه بالا ها
  امید وارم این مقاله خیلی عمومی تر شه و همه دانش آموزا و … اونو ببینن تا به عمق فاجعه و حقی که از ما خرده شد و با عدم ابطال این قانون میشه پی ببرن
  بازم مرسی آقا صادق

 75. حمیدرضا گفت:

  کاش یه کم “فکر” کنیم و “انصاف” داشته باشیم

  بستگی داره بچه تنبل رو چی تعریف کنیم

 76. زکریا گفت:

  سلام ودرود فراوان برنشردریافت که حقیقتا دراین روزها ازهمه ی ناشران دیگر سرتر بوده!!
  ببخشی میخواستم بپرسم بین دودانش آموزان منطقه۳که یکی معدل نهاییش۱۹/۵شده ودیگری که۱۸ شده اگر فرضا درصدهاشون درهمه ی دروس درکنکور مشابه باشه درصورت اعمال تاثیرمثبت درکنکور تاچه حد میتونه تفاوت رتبه وجود داشته باشه؟

  • منشی نشر دریافت گفت:

   پاسخ مهندس جلال سلیمی:
   سلام با فرض تاثیر مثبت معدل در منطقه۳ بسته به حدود رتبه اکتسابی مثلا در حد رتبه ۱۰۰۰ منطقه معدل بالاتر ممکن است (در این فاصله نمرات) حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ رتبه بهتر شود. اگر درصدهای اکتسابی بدتر از این باشد اختلاف رتبه بیشتر میشود.

 77. هانیه گفت:

  سلام ببخشید که این حرفو میزنم ولی شما به کلی انگیزه مارو از بین بزدین ولی داشتم یه کارنامه ایو میدیدم که معدل طرف ۱۵ بود و با درصدای متوسط ۲۸۰۰ اورده بود با درصدای ادبیات ۵۰ عربی ۵۰دینی ۸۶ زبان ۷۲ریاضی ۳۰ فیزیک ۴۰ زیست ۵۰ شیمی ۵۰ در حالی که اگه معدلش بالا بود رتبش حدود ۴۰۰_۵۰۰ تا جابجا میشد نه زیاد حتی یکی که رشتش ریاضی بود با معدل ۱۰ رتبه ۶۰۰ رو اورده خودشم معدل تک به تک برا درسا حساب میشه مثلا کسی که معدلش پایینه شاید عمومیاش بالای پانزده باشه برای معدل تراز ۳۷۵۰ و برای رتبه تراز ۱۱۷۵۰ حساب میشه یعنی مثلا اگه کسی تو درسی ۱۰ شده باشه از تراز معدل تقریبا ۱۸۰۰ تا ترازشو میگیره پس تو هردرسی که کم شدیم با سه تا سوال اضافه کاملا قابل جبرانه نه اینکه مثلا اگه رتبه ۳۰۰_۴۰۰ بیاریم بشه ۲۵۰۰ اصلا ۲۵۰۰ که پزشکی قبول نیست شما نوشتین که برا منطقه دو ویک پزشکی ۲۵۰۰ برداشتن ببخشید بابت حرفام ولی باید میگفتم

  • محمدی گفت:

   هانیه خانم با اون درصدایی که ذکر کردید با توجه به کنکور۹۴اگر معدلشون بی تاثیر یا بالای۱۹٫۵۰میبود رتبش تو منطقه دو۶۰۰-۸۰۰میشد . اگر منطقه یک یا سه باشه که پایینترمیشه.
   خیلی فرقه هااا

 78. صادقی گفت:

  درود بر شما
  در جواب خب که چی حالا چی کار کنیم شما بزرگوار باید عرض کنم که نمیخواهد کار خاصی بکنیم حقیقت هرچه بود و هست را منتشر و اگر از آن دفاع نکردیم ( که خود اشتباه است) در برابرش هم ایستاده پنهانش نکنیم….
  و در جواب یه مشت بچه تنبل جمع کردین دورتون دلتون خوشه شما هم شما را به صبوری همان حقیقت طلبی دعوت میکنم…. راستی خواندن سرگذشت برخی از بچه تبل های دنیا نیز خالی از لطف نخواهد بود!
  سربلند باشید

 79. "Like "DARYAFT گفت:

  سلام دوباره.لطفا اگه ممکن PDF این مقاله را قرار دهید!خیلی خوب می شود.
  یه چیزی اگه نگم خوابم نمی بره! آسمانش همیشه تاریک است وخدایش شیطان است آنکس که فقط سر خم می آورد و رنگی می شود،به هر رنگ که قدرت بگوید آن رنگ است،ملون اما چه فایده !او که دنیایی تاریک دارد ورنگی بودن بال هایش ،بی نور درخششی ندارد.
  درود بر نشر دریافت که تحلیل می کند و به تحلیل می خواند.دشمن طراران است وانتقاد گر به جا وانتقاد پذیر،مثل برخی ها فقط نظاره گر نیست و منتظر آواز که رقصشان را تغییر دهد.
  الله یارتان. ۲:۵۸ بامداد سه شنبه

 80. AAA گفت:

  عالی بود

 81. محمد گفت:

  یعنی چقدر این تاثیر معدل تلاش ماها که نتونستیم خبو درس بخونیم اونم فقط چند ماه رو به خاک کشونده یعنی من الان دو ماه نخوندم دارم سه سال تاوان میدم واقعا نمیدونم چیکار کنم چرا باید اینجوری بشه؟ این ظلمه به خدا

  • صادقی گفت:

   محمد عزیز
   به خدا توکل کن
   به فرموده قرآن:هیچ ظلمی تا ابد پایدار نخواهد بود…..هرچند سرنوشت هیچ قومی تا خود نخواهد عوض نخواهد شد…….
   دل قوی دار سحر نزدیک است…

 82. محمدی گفت:

  اقای صادقی مرسی از وقتی که گذاشتید
  ماهم با دیدن چند کارنامه به عمق این فاجعه پی برده بودیم ولی
  کو گوش شنوا ؟
  کیه که به داد برسه؟
  بخدا امسال با پشتوانه معدل با ۴۰٪شدن رتبه۵۰۰راحت تو یه دانشگاه خوب پزشکی میخونن
  ولی با معدل پایین و اختصاصیای۶۰٪پشت کنکورن
  کسی که امسال کنکور داده باشه میفهمه ۶۰کجا۴۰کجا!
  حتی معدل۱۸/۱۰هم رتبه دوستمو ۵برابر کرده شده ۲۰۰۰
  هیجام قبول نشد افسردگی گرفت.

 83. فا‌‌ئزه گفت:

  سلام چند تا سوال…من دیپلم ریاضی دارم ولی داوطلب تجربیم .اگر فرض کنیم اعمال سوابق تحصیلی قطعی باشه تراز سوابق تحصیلی برای من چجوریه؟ مث بچه های دیپلم تجربیه؟ نمره ریاضی برای من چجوری حساب میشه چون ما حسابان و جبر و هندسه جای ریاضی داشتیم، بین اینا میانگین میگیرن؟ در مورد زیست و زمینم چی؟ زمین که اصن امتحان ندادیم و زیستم بهمون گفتن برامون تاثیری نداره یعنی تراز نهایی ما تو زیست و زمین همون ترازیه که تو کنکور بدست میاریم؟
  با تشکر از تلاش شبانه روزی و بی منت همه ی دریافتی های عزیز

 84. نیلوووو گفت:

  سلام ببخشید الان یه سوال برام پیش اومد با توجه به بازه تراز معدل که نوشتین ۱۸-۱۹ تراز معادل ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ داره ولی پزشکی سراسری منطقه یک حداقل تراز ۹۵۰۰ میخواد
  یعنی من با معدل ۱۸,۵۷ باید درصدایی بیشتر از یه نفر با معدل ۱۹ بزنم تا پزشکی سراسرس قبول بشم??
  و اینکه شما مطمعن هستین با ۱۸۰۰ میشه پزشکی سراسری قبول شد??
  با توجه به ظرفیتای سال ۹۴??
  لطفا پاسخم بدین مممنون از نشر بی نظیر دریافت

  • يونس ح.صادقی گفت:

   با سلام
   – بلی قطعا در صورت اعمال سوابق تحصیلی بصورت قطعی شما باید درصدهای بهتری نسبت به کسی که نمرات بهتری از شما کسب کرده است بدست آورید تا رتبه شما با هم برابری نماید….
   – در سال۹۴ پذیرش رشته رشته پزشکی از بومی گزینی خارج شد و به صورت کشوری صورت گرفت و تغییراتی در رتبه های قبولی حاصل شد. در توضیح این مورد باید اشاره کرد که درصورت پذیرش بصورت بومی (۷۰%ظرفیت پذیرش) داوطلبان بومی استان و منطقه موزد نظر یک دانشگاه شانس قبولی بیشتری دارند. مثلا اگر داوطبی از استان تهران با رتبه ۲۰۰ پزشکی دانشگاه ایران قبول میشود. یک داوطب استان همدان در ظرفیت کمتر از ۲۰% آن رقابت میکند باید رتبه ای بهتر داشته باشد تا همان دانشگاه را قبول شود. اما در استان همدان شاید با رتبه ۱۰۰۰ هم پزشکی همدان قبول شود. بنابراین درصورتی که پذیرش بصورت کشوری نباشد که احتمالا اینطور باشد داوطلب منطقه۱ یا سایر مناطق در استان خود شانس قبولی بیشتری خواهند داشت.

 85. ساناز گفت:

  یعنی خدا شاهده با چشمای گریون داشتم مطالبو میخوندم و هی تار میشد و بغض توی گلوم آزارم میداد.
  مرسی آقای من. والا جان…مرسی که این همه وقت گذاشتید و زحمت کشیدید و نوشتید برامون.
  من خودم یه معدل ۱۳ هی هستم که آرزویی جز پزشکی ندارم.
  دارم با جان و دل تلاش میکنم طوری که من سوگند میخورم خیلی از معدل بالا ها زحماتی همچون من نمیکشن.
  این یه درد نامتنهایه برای من که با این همه تلاش و پشتکار نتونم حقمو تصاحب کنم و به دیگری داده بشه.
  من هیچیم ندارم.
  هیچی.
  نه پول هنگفت برای دانشگاه های آزاد.
  نه سهمیه ی جانباز و شهدا که دلم قرصه قرص باشه.
  نه معدل خوب.
  هیچی چز یه سهمیه مناطق و یه خدایی که دست به دامانش بشم ندارم.
  الهی که آیندم با آقایی که نتونستن قبول بشن و به اجبار به خدمت سربازی رفتن وجه اشتراکی پیدا نکنه.
  وگرنه روحم میمیره.. مرگی که هزاران برابر دشوار تر از مرگ جسمانیه.
  …………

  • بی نام گفت:

   بخون با قدرت
   ایشالا تاثیر قطعی رو بر میدارن

  • میلاد گفت:

   منم حس تو رو دارم یه ادم ساده که یه گوشه نشسته و از صب تا شب داره درس میخونه امیدوارم حذف بشه ما هممون باید دست به دست هم بدیم از نماینده شهرتون تو مجلس بخوایید رای منفی بهش بده

  • پریسا گفت:

   منم با چشمای گریون خوندم میخایم ی درخاستی از شما داشته باشم این حرفایی ک میزنم ب گوش مسیوولین برسونید تا بخودشون بیاین و بخان بشنون من متولد ۷۴ ام رشته تجربی سال سوم بما گفتن تاثیر مثبت و خبری از تاثیر نمرات پیش دانشگاهی چ مثبت چ قطعی نبود فقط سوم ن پیش .امسال ک گفتن ما پیشم تاثیر میدیم مثبت جالبتر از اون اینه ک برا سال ۹۶هم تصمیم گرفتن ۵ درصد قطعی شه من خاستار اجرا ابطال معدل هستم نمرات سوم وعلی الخصوص پیش فقط نمیفهمم چرا ترمیم معدل اجرایی شده یعنی ب منزله اینه ک کماکان تاثیر داره چ مثبت چ قطحی؟؟اگرم ترمیم میخاد صورت بگیره باس حتما حتما سال پیش هم شامل شه ن فقط سوم چونکه ۲۵ درصده و بیشتر از ۵ درصد پیشه بش توجه دارن ۵ درصد منفی هم کار خودشو خواهد کرد اگرم ک بگید ن چیزی نیست ک بخواد تاثیر بزاره پس چرا برش نمیدارین ن خودتون ن ما رو گول نزنید واینک ما نمیتونیم خرداد تو طرح شرکت کنیم کاش خیلی زوتر گفته میشد و چرا فقط برا کنکور امسال اجرا میشه برا کنکور ۹۶ پس چی ؟؟ گفتم ۵ درصد منفی چون میخام سال ۹۶ کنکور بدم شامل حال من میشه ک معدل نهایی پیشم ۱۰هست وتک ماده زیاد دارم اما سومم ۱۷.۲۶ در هر دو درس نخوندم و رفتم سر جلسه اما سوم برا این بهتره چون کلاسا مدرسه منظم تشکیل میشد مثل پیش نبود و هرچی معلم میگفت یاد میگرفتم همون فقط ..شیمی بمن دادن ۱۷ ولی همون روز بد از برگزاری امتحان رفتم ب سایت meduبنظرم و دقیق ج سوالاتو گرفتم وکنترل کردم دیدم حتی صورت فرمول هم یادم نرفته ونوشتم و۲۵ صدمو هم از دست ندادم و همه چی ..و میشدم ۲۰ موقعی ک نمرات رو دادن متاسفانه سفر بودیم وقتی گرفتم وخاستم اعتراض بزنم مدیرمون گفت نمیشه چونکه وقت اعتراض گذشته زوتر باس میومدی حقم اینجا ضایع شد در س ب این مهمی برای ما………………………………………..حرف من اینه من با تاثیر مثبت مشکل دارم چونکه زمان ما اصلا تاثیر نداشت و حرفی در موردش گفته نشده بود برعکس ک بچه های سال چهارم خبر داشتن خاهش من اینه از شما ک حواستون از پیش پرت نشه و یا بخاطر این ک ۵ درصده ب اسانی از کنارش بگذرید پیگیری کنید تمنا میکنم ک اگرم خاستن ترمیم بجاش بزارن ک بعید میدونم ب زودیا امکانش باشه حتما شامل ما ک تک ماده و شهریور و دی امتحان دادیم بشه این مهمه این قسمت اخری

  • پریسا گفت:

   سلام ایا برا ترمیم معدل برا شهریور از الان باس ثبتنام بکنیم؟؟و اینک اگرم شهریور خاستیم بدیم و قبلش ی بخشنامه جدید اومد و قبلی رو لغو کرد دیگ نتونستیم شرکت کنیم چی؟؟بنظرتون امکانش هست ؟؟یا خرداد امسالو از دست ندیم و هرطور شده بدیم؟؟چرا گفتن فقط ازمایشی برا سال ۹۵ هست ؟؟اگر اینه پس چرا گفتن در شهریور و دی ماه میشه داد؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *