راه حلی واقع‌بینانه برای کنکور:دکتر سبطی

دانلود فایل Pdf این مقاله

rahehal2rahehal1

راه حلی واقع بینانه برای کنکور

 

( سخنرانی دکتر سبطی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران)

تاریخ سخنرانی : ۱۲/۲/۹۳

سوابق علمی سخنران: دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه تهران،مدرس نام‌آشنا،مولف کتاب‌های برگزیده‌ی جشنواره رشد

میهمانان ویژه: خانم فاطمه محمدی رتبه ۱ کنکور هنر ، آقای محمد اقبالی رتبه ۳۷ کنکور زبان ،خانم جعفرزاده رتبه ۹۶کنکور تجربی

جناب مهندس کاظم قلمچی،جناب دکتر شاکری و تعدادی دیگر از مشاوران و دبیران بزرگوار

میزان رضایتمندی شرکت کنندگان: ۹۱/۹۰ درصد

 

چکیده

سازمان سنجش آموزش کشور که اکنون متولی برگزاری کنکور سراسری است، بهترین، متخصص‌ترین و سازمانمندترین نهادی است که می‌تواند امر سنجش دانش‌آموزان را با برقراری عدالت نسبی به عهده داشته باشد. قرار بود پس از حذف کنکور، امتحانات نهایی را در مقطع دبیرستان جایگزین آن کنند، ولی این کار مانند حذف یک مسأله است وجایگزین کردن چند مسأله به جای آن است که مشکلات را پیچیده‌‌‌‌‌تر می‌کند.

سازمان سنجش با چندین دهه تجربه‌ از نظر علمی، امنیتی و اخلاقی، همه‌‌‌‌‌ی جوانب برگزاری یک آزمون سرنوشت‌ساز ملی را رعایت می‌کند و جایگزینی هر سازمان یا وزارت دیگری به جای آن، در عمل ناممکن یا فاجعه‌بار می‌نماید. راه‌حل واقع‌بینانه برای آزمون سراسری، کاستن از کاستی‌های آن است نه جایگزینی آن با روش‌های فرضی و تجربه‌نشده.

کنکور مشکلاتی از قبیل اضطراب‌زایی غیرقابل تحمل برای داوطلبان و خانواده‌‌‌‌‌هایشان و عدم جبران‌پذیری دارد. تستی بودن مسبب اصلی اضطراب کنکور است، به این دلیل که فقط یک گزینه صحیح است با ۱۰۰ نمره‌‌‌‌‌ی مثبت و سایر گزینه‌‌‌‌‌های اشتباه با ۳۳ نمره‌‌‌‌‌ی منفی. با تغییر این رویکرد و تمایز در نمره‌‌‌‌‌های گزینه‌‌‌‌‌ها می‌توان این اضطراب را به شکل چشم‌گیری کاهش داد و عدالت و تمایز را بین دانش‌آموزانی که مطالعه داشتنه اند و کسانی‌که اصلا مطالعه نداشته اند برقرار نمود.

کلید واژه‌ها: حذف آزمون سراسری – مشکلات کنکور- وزارت آموزش و پرورش- سازمان سنجش کشور- استرس-عدالت

 

متن اصلی:

فلسفه‌ی وجودی آزمون سراسری

موضوع کنکور موضوعی نیست که نیاز به مقدمه‌چینی داشته‌باشد. همه‌ی ما به ‌تازگی یا در گذشته درگیر این موضوع بوده‌ایم و به نوعی همه (حداقل من تا چهل‌سالگی) این تجربه را با خودمان یدک می‌کشیم. اخیرن کنکور سنگ صبور خیلی از مشکلات آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها وحتی دولت‌مردان کشور شده‌است. در این که کنکور معضلاتی را بوجود آورده و مایه‌ی یک سری سوءاستفاده‌ها شده، شکی نیست، اما فکر می‌کنم اندکی غیرکارشناسانه به آن پرداخته‌اند. اولین موضوع این است که آیا واقعن افرادی که کنکور را پایه‌گذاری کرده‌اند قصدشان این بوده که عده‌ای دیگر از آن سودجویی کنند؟ مثلن این که آموزشگاه‌های رنگارنگ بر پا شود؟ یا کتابها و جزوه‌ها و خنگ‌آموزهای مختلف به خورد دانش‌آموزان کشور داده‌شود؟یا …

با اندکی درنگ متوجه می‌شویم که این‌گونه نبوده‌است. والدین ما وقتی وارد دانشگاه شدند، کنکور سراسری وجود نداشت؛ هر دانشگاهی در زمانی خاص آزمونی برای رشته‌هایی خاص برگزار می‌کرد. اما رفته‌رفته با افزایش کسانی که دوست داشتند از طریق تحصیل به جایگاهی مناسب در جامعه برسند و همچنین با افزایش مراکز آموزش عالی، این نیاز به‌وجود آمد که آزمونی سراسری به‌ نام کنکور شکل بگیرد؛ آن هم فقط با یک هدف: برقراری عدالت؛ یعنی فلسفه‌ی کنکور سراسری چیزی جز گسترش عدالت در حوزه‌ی آموزش عالی نبود.

 مطمئنن مشکلات بسیاری در این سال‌ها وجود داشته که کنکور به این‌گونه بدشکل و بدنما گشته و باعث شده همه از فلسفه‌ی وجودی آن فاصله بگیرند .

به نظر من در وضعیت کنونی این نیاز هم‌چنان وجود دارد؛ یعنی هنوز هم ما به یک شیوه‌ی عادلانه نیاز داریم که هر کسی با هر سنی و هرشرایطی بتواند وارد دانشگاه‌ها شود و احساس کند در حقش اجحافی نشده یا حداقل کمترین اجحاف صورت گرفته است؛ این نیاز ‌فقط با برگزاری آزمونی سراسری و هماهنگ که خطاها یا مداخلات انسانی در نتایج آن کمترین امکان تأثیرگذاری را داشته‌باشد، برآورده می‌شود. آن چه تستی بودن کنکور را الزامی میکند همین تأثیرناپذیری‌اش از خطاها و مداخلات عوامل انسانی است.

برتری‌ها و کاستی‌های آزمون سراسری چند گزینه‌ای در مقایسه با آزمون سراسری تشریحی

  در سال‌های اخیر، پیشنهاد اصلی این بوده‌است که وزارت محترم آموزش و پرورش،یعنی متصدی آموزش علم و مهارت زندگی به دانش‌آموزان و پرورش روح و جسم آنان ، خودش نیز متصدی ارزیابی شایستگی داوطلبان برای ورود به حوزه‌ی آموزش عالی باشد و با همان سازوکاری که سال‌هاست در آن تجربه دارد، یعنی امتحانات نهایی و کشوری این مهم را مدیریت کند. اگر کمی به خودمان امکان تفکر بدهیم، حتمن متوجه می‌شویم که در اصلِ قضیه فرقی حاصل نخواهدشد؛ تنها تفاوت این است که این بار با آزمونی سراسری روبه‌رو هستیم که نوع سؤالات آن تشریحی است.

من باور دارم که سازمان محترم سنجش آموزش کشور، یکی از قوی‌ترین، دقیق‌ترین و شریف‌ترین سازمان‌ها در کل تاریخ اداری ایران معاصر است. میزان تخلفاتی که درطول این چند دهه در این سازمان صورت گرفته واقعن به تعداد انگشتان یک دست هم نیست؛ نه این که قصد تخطئه‌ی سازمان‌های دیگری را داشته باشم. اهمیت این سازمان ایجاب می‌کند که در این حد، دقیق و حساب‌شده عمل نماید. واقعن ماجرای آزمون سراسری، ماجرایی است در حوزه‌ی امنیت ملی.

 

حالا برخی می‌خواهند برای حل این مسئله(مشکلات کنکور)، صورت مسئله (وجود کنکور سراسری تستی با مدیریت سازمان سنجش)را پاک کنند، و مسئله‌ی جدیدی (کنکورسراسری تشریحی با مدیریت آموزش و پرورش) را جایگزین آن سازند؛ یعنی برای حل یک مسئله، مسئله‌ای دیگر طرح کنیم که شبیه همان باشد و شاید هم سخت‌تر و پرحاشیه‌تر و فقط خوشحال باشیم که کاری کرده ایم! می خواهیم کنکور را تبدیل کنیم به یک، دو،سه یا چهار امتحان نهایی! واقعن چه کسی می تواند تضمین کند که اگر آزمون سراسری به شیوه ی تستی، به آزمون تشریحی تبدیل شود ، مشکلات اجرایی، مالی ،اجتماعی و اخلاقی بیشتری پیش نخواهد آمد؟

 

عدالت کنکور تا حدی به دلیل تستی بودن آن است؛ گزینه ی صحیح مشخص است و دانش آموزان باید آن را انتخاب کنند تا نمره‌ی کامل بگیرند. ولی در آزمون تشریحی، داوری انسانی پا به میان می گذارد و معیار مشخصی برای این داوری وجود ندارد. این شعار که« کنکور را حذف می‌کنیم» بر زبان راندنش راحت است اما زمانی که پای عمل به میان بیاید، دشوار می شود: سازمان سنجش فقط با گزینه ها سروکار دارد و دستگاه پاسخنامه خوان، با این وجود بعد از کنکور می بینیم صف معترضان است که پشت در سازمان سنجش غوغا می‌کنند؛ حالا اگر شما بخواهید ارزش‌گذاری جگرگوشه‌های خانواده‌های ایرانی را به دست مصححین شریف بسپارید که به‌ناچار ذهنیت خودشان را در تصحیح پیاده می کنند، به راستی با چند میلیون اعتراض مواجه خواهیدشد؟ پدر و مادری که فکر می کنند، مثلن در امتحان نهایی سال دوم دبیرستان، چون نمره ۲۰ فرزندانشان، ۱۹ شده، تمام تلاش و حاصل زندگیشان بر باد خواهدرفت، آیا به این سادگی به نتایج اعلام‌شده گردن خواهند گذاشت؟ درعمل هیجانات آنی بروز می‌کند که در چنین وسعتی کنترلش بسیار بسیار سخت است.

 

سالهای سال طراحان کنکور کاملن ناشناخته باقی مانده‌اند و از شریف ترین همکاران آموزش و پرورش کشور هستند. اگر کنکور را به امتحان نهایی تبدیل کنیم، آیا تضمینی هست که با پرشمار شدن تعداد طراحان این ناشناختگی همچنان ادامه یابد؟

 

آیا در صورت حذف کنکور مؤسسات کنکورمدار، به فکر فعالیت‌های تولیدی یا دانش‌بنیان می افتند؟ علم می آفرینند؟ خیر،به شما قول می دهم که ده ها برابر حالا، مؤسساتی برای امتحانات نهایی با تبلیغاتی مانند: معدل ۲۰ فرزندان شما را از گهواره تضمین می کنیم! در مؤسسه ما سؤالاتی نظیر امتحان نهایی طرح می شود! معلمان ما همان طراحان سؤالات امتحان نهایی هستند! و هزاران دروغ دیگر، پدیدمی آیند.

بنابراین نه‌تنها مشکل اخلاقیِ‌ بیشتر که مشکلات امنیتی هم بوجود می آید. هر امتحان نهایی یک کنکور است و باید همان میزان امنیت که در سازمان سنجش شاهدش هستیم در آن رعایت شود.

هم‌چنین اجرای کنکور در سه یا چهار سال معضلات را بیشتر می کند. برگزاری هر امتحان نهایی، طبق آماری که من به یاددارم، بین ۵۰ تا ۷۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد. حال اگر این هزینه را در سه یا چهار ضرب کنیم، قطعاً با افزایش هزینه‌ی بسیار نیز مواجه می شویم.

 

سازمان سنجش یک دژ امنیتی است که هیچ کس نمی تواند به‌سادگی در آن اخلال پدید آورد . من این واقعیت را بدیهی میدانم که کنکور موضوعی است که خانواده ها برای آن برنامه ریزی درازمدت می کنند و با عاطفه و خرد جمعی مردم ایران درگیر است. به جای آن که این موضوع را به وزارت آموزش و پرورش بسپاریم که خودش وظایف سنگینی بر عهده دارد، بهتر است آن را همچنان در اختیار سازمانی بگذاریم که تخصص لازم را در این زمینه دارد و سال های سال در این زمینه تجربه کسب کرده است و سازماندهی شده است اما از او بخواهیم که این آزمون را بهتر از پیش برگزار کند.

 

راه‌حلی واقع‌بینانه

 

واقعن مشکل کنکور چیست که این سال‌ها این همه مورد تاخت و تاز همگان، از جمله خود من قرار گرفته است؟ من به عنوان دبیری که سال های سال با دانش آموزان در ارتباط بوده ام، فکر می کنم بزرگترین مشکل کنکور اضطراب‌زایی مفرط آن است.از یکی دو سال قبل از کنکور دانش‌آموزان اضطراب روز کنکور را دارند! و همین اضطرابِ توان‌فرسا‌ست که راه را برای ورود سودجویان و دلالان و کذابان این حوزه، به همه‌جا باز می‌کند از رسانه‌ی ملی گرفته تا خانه‌های شخصی مردم.

 

حتّا رتبه های برتری که در این جا حضور دارند هم سر تکان میدهند و تأیید میکنند. خانم محمدی رتبه ۱ کنکور هنر امسال و خانم جعفرزاده رتبه زیر ۱۰۰ کنکور تجربی امسال – که به همراه دیگر رتبه‌های برتر در این نشست حضور دارند- بزرگترین مشکل کنکور را اضطراب و استرس عنوان کرده‌اند. بیشترین سؤالی که اولیا از من می پرسند این است که فرزندم را نزد کدام دکتر ببرم؟ یعنی آنچنان فشار روحی زیاد شده که پذیرفته اند فرزندشان نیاز به روانپزشک دارد، فقط دنبال روانپزشکی هستند که تبحر داشته و کارآمد باشد.

 

 

مشکل کنکور این نیست که کلاس کنکور به وجود می‌آورد؛ هر آزمون دیگری که جایگزین شود، کلاس آن هم به وجود می‌آید و سودجویان در آن زمینه هم فعالیت می‌کنند . مشکل کنکور مشکلی نیست که با حذفش برطرف شود. مطلبی که امروز می‌خواهم بگویم مشکل اصلی کنکور است؛ یعنی استرس‌زا بودن و این‌که چطور می-شود این استرس را کاهش داد و از آن مهم‌تر این‌که، کنکور را به آزمون تشریحی نزدیک کرد بدون این‌که شکل تستی آن از بین برود. اما پیش از آن به یک ایرادتراشی محتوایی پاسخ می‌گویم.

 

می‌گویند ایراد کنکور سراسری این است که در آن خلاقیت سنجیده نمی‌شود. من قاطعانه می‌گویم که خلاقانه‌‌‌‌‌ترین سؤالاتی که در این یکی دو دهه طراحی شده است، سؤالات کنکور است.لطفن سؤالات کنکور و امتحان نهایی ده سال اخیر را با هم مقایسه کنید تا موضوع برایتان روشن شود. مثال مشهود دیگر کتاب‌های کمک آموزشی کنکور است، سطح علمی این کتاب‌ها بسیار بالاتر از کتاب‌هایی است که برای امتحانات نهایی نوشته‌می‌شود. اکنون که در نمایشگاه تشریف دارید این کتاب‌ها را ملاحظه و مقایسه کنید.مطالب علمی و خلاقیت درکتاب های کمک آموزشی مربوط به کنکور قابل مقایسه با کتاب‌های آموزشی غیرکنکوری نسیت.

 

 

یکی از عوامل اضطراب‌زایی کنکور سراسری عدم جبران‌پذیری آن است. اگر دانش‌آموزی در درسی مردود شود، همیشه سازوکار آموزش و پرورش این بوده که می‌تواند دوباره امتحان بدهد و این مشکل به راحتی قابل حل و جبران است. دانش‌آموز اگر بداند که می‌تواند اشتباهاتش را در آزمون سراسری نیز جبران کند، به میزان بسیاری از اضطرابش کاسته‌می‌شود ـ به ویژه برای پسرانی که مشکل سربازی دارند ـ یعنی اگر این‌گونه باشد که یکی دو هفته پس از کنکور، باز هم بتواند کنکور بدهد این استرس به‌شدت کاهش می‌یابد. برخی دانش‌آموزان در آزمون سراسری با اضطراب و استرس بسیاری روبه‌رو می‌شوند و بعد از آزمون با حالتی شبیه شوک از سر جلسه بیرون می‌آیند . حسن آزمون دانشگاه آزاد این بود که ۱۵ روز یا یک ماه پس از آزمون سراسری برگزار می‌شد و داوطلب به آن آزمون، امیدوار می‌ماند. اکثر دانش‌آموزان من ـ تا قبل از یکی شدن آزمون دانشگاه‌های دولتی و آزاد ـ که به دلیل استرس ، در کنکور سراسری نتیجه‌‌‌‌‌ی خوبی کسب ‌نکردند، کنکور آزاد را با موفقیت پشت سر گذاشتند.

 

اگر کنکور سراسری دوبار با فاصله‌‌‌‌‌ی ۱۵ روز یا سه هفته برگزار شود و سازمان سنجش نیز بتواند مانند تاثیر مثبت معدل، نتیجه‌ی بهتر این دو آزمون را برای هر داوطلبی لحاظ کند یا اصلن انتخاب را به خود داوطلب بسپارد، داوطلبان اضطراب بسیار ملایم‌تری را تجربه‌ خواهندکرد.

 

اما روش پیشنهادی من برای کاهش چشم‌گیر اضطراب کنکور و عادلانه‌ترشدن آن هنگام تدریس به ذهنم رسیده است. در این جا چند سؤال طرح‌شده است که فرض کنید سؤالات کنکور است. چند دقیقه روی آن وقت بگذارید و به آن‌ها جواب بدهید تا ببینیم به روش کنکور چه نتیجه‌‌‌‌‌ای می‌گیرید و با این روش پیشنهادی چه نتیجه‌‌‌‌‌ای؟

 

 

۱- کدام آرایه در هر مصراع این دوبیتی به کار گرفته شده است؟

بیا ای دل از اینجا پر بگیریم/ ره کاشانه‌ی دیگر بگیریم
بیا گم کرده‌‌‌‌‌ی دیرین خود را/ سراغ از لاله‌‌‌‌‌ی پرپر بگیریم

۱) استعاره ۲) تشخیص(آدم نمایی) ۳) کنایه ۴) تضاد

 

۲- Which of the following words is best For the blank space؟
The first question to ask about ………….. is why bother to read it
With life as short as it is with so many pressing demands on our time and with books of
information and instruction why should we spend our precious time on works of imagination.

۱) history
۲) short story
۳) astronomy
۴) fiction

 

۳- کدام یک از سرحدات طببعی ایران است؟

۱) قصر شیرین
۲) کویر کاشان
۳) اترک
۴) دز

 

۴- کدام گزینه درست نیست؟

تفاوت دوقلوهای یک تخمکی ناشی از …………… در آنهاست؟

۱) تفاوت رفتاری ۲) تفاوت اپی ژنتیک ۳) تفاوت رشد جنینی ۴) تفاوت محیط پرورش

 

۵- دامنه حرکت یک نوسانگر ساده را دو برابر می‌کنیم، دوره ی آن چند برابر می‌شود؟

۱) یک برابر
۲) دو برابر
۳) ۱/۲ برابر
۴) چهار برابر

 

۶- کدام گزینه نادرست است؟

۱) نیروی چسبندگی بین مولکول های مایع، عامل ایجاد خاصیت کشش سطحی آب است
۲) آب روی سطح شیشیه ای چرب به شکل قطره های کروی در می‌آید
۳) جیوه روی سطح شیشه ای پهن شده و سطح را تر می‌کند
۴) هرچه نیروی چسبندگی مولکول های یک مایع از نیروی چسبندگی سطحی بین مولکول های مایع و ظرف بیش‌تر باشد، مولکول های مایع تمایل بیشتری به تشکیل قطره دارند

 

۷- هنگامی که یک موشک از زمین به هوا پرتاب می‌شود، علت حرکت موشک کدام است؟

۱) نیروی زمین بر موشک
۲) واکنش زمین در برابر نیروهای خروجی از موشک
۳) نیروی گاز های خروجی از موشک به زمین
۴) نیروی گاز های خروجی از موشک بر موشک

 

۸- یک سکه را چهار بار به بالا می‌اندازیم. احتمال این‌که حتی یک بار هم شیر نیاید چند برابر احتمال این است‌ که فقط یک بار شیر بیاید؟

۱) ۴               ۲) ۲۵%                ۳) ۳                    ۴) ۳۳%

 

تعیین درصد پاسخ‌گویی شما ( به دو روش سنتی و پیشنهادی )
کلیک کنید

 

 

روش ارزش‌گذاری فعلی این است که یکی از گزینه‌‌‌‌‌ها صحیح است با ۱۰۰ امتیاز مثبت و هر سه گزینه‌ی دیگر به یک اندازه‌‌‌‌‌ی اشتباه با ۳۳ نمره‌ی منفی .این روش باید اصلاح شود.

بسیاری از تست های کنکور دام دارند؛ یعنی دانش‌آموزی که مبحث را می‌شناسد و بلد است به سراغش می‌رود ولی طراح هوشمندانه دامی را بر سر راه او گذاشته است که دانش‌آموز در پایان به گزینه‌ی درست نمی‌رسد و ۳۳ نمره‌ی منفی نصیبش می‌شود. در کنار او دانش‌آموزی نشسته که اصلا این موضوع را بلد نیست، پس به سراغ این مبحث نمی‌رود و هیچ نمره‌ی منفی‌ای نمی‌گیرد یعنی نسبت به دانش آموز اول نمره‌‌‌‌‌ی مثبت هم می‌گیرد! او نمره‌‌‌‌‌ی مثبت می‌گیرید چون نمی‌داند و اولی منفی می‌گیرد چون می‌داند؛ البته نه آن به آن مقداری که لازم است.

 

برتری مهم آزمون تشریحی نسبت به آزمون تستی همین است. چرا دانش‌آموز در آزمون تشریحی اضطراب کمتری دارد؟ زیرا کسی که درس را خوانده است چیزی مربوط به پرسش مطرح‌شده می‌نویسد و حتا اگر به جواب هم نرسد معلم متوجه می‌شود که او درس را خوانده است و بخشی از نمره را برایش منظور می‌کند یا دست‌کم از نمره‌اش کم نمی‌کند!

اگر بتوانیم مشکلاتی از این قبیل را برطرف کنیم، اضطراب معلم، دانش‌آموز و والدین را بسیار کم کرده‌‌‌‌‌ایم.

 

حال می‌رویم سراغ سؤالات و نتیجه را طبق پیشنهاد من بررسی می‌کنیم:

در مورد سؤال اول: اولین پاسخی که به چشم من می‌آید «تشخیص» است. چون شاعر دل و لاله را آدم فرض کرده است، پس گزینه ۲ را انتخاب می‌کنم، اما بعد از کنکور متوجه می‌شوم که اشتباه کرده‌ام و طراح دام گذاشته، زیرا گفته در هر مصراع این دوبیتی، در حالی‌که من هر بیت آن را بررسی کرده‌ام؛ پس باید استعاره را می‌پذیرفتیم! سخن من این است که من نباید نمره‌‌‌‌‌ی منفی بگیرم و کسی که اصلاً نمی‌دانسته آرایه چیست نمره‌‌‌‌‌ی منفی نگیرد. پس باید برای گزینه‌‌‌‌‌ها وزن قائل شویم. این کار از نظر تکنیکی سخت نیست. اگر کسی استعاره را قبول کرد، ۱۰۰ نمره بگیرد، تشخیص : ۳۰نمره، کنایه: ۰ و تضاد: ۳۰- نمره؛ زیرا کسی که در این دوبیتی تضاد را انتخاب کند، درس را اصلا یاد نگرفته است و احتمالن دارد شانسی جواب می‌دهد.

 

در سؤال دوم نیز کسی که گزینه‌‌‌‌‌ی ۳ را انتخاب می‌کند، چیزی از متن متوجه نشده است و باید ۳۰ نمره‌‌‌‌‌ی منفی یا بیشتر،بگیرد و هم‌چنین در مورد گزینه ۲ که باید نمره‌‌‌‌‌ی منفی بگیرد و یا با ارفاق ۰ بگیرد، اما بین گزینه‌‌‌‌‌های ۱ و ۴ یعنی history و fiction اختلاف زیادی وجود ندارد. جواب fiction است، پس گزینه ۴، ۱۰۰ امتیاز دارد و گزینه ۱، ۳۰ امتیاز یا بیشتر دارد.

تست سوم یک تست ترکیبی همراه با دام است. نخست دانش آموز باید با اصطلاح سرحدات( مرزهای سیاسی بین کشورها) آشنا باشد، پس اگر گزینه « کویر کاشان» را انتخاب کرده باشد مشخص است که یا شانسی پاسخ داده یا هیچ اطلاعی از جغرافیای ایران ندارد، بنابراین باید بیشترین نمره ی منفی را به گزینه ۲ داد. گزینه ۴ هم کمی نمره منفی دارد چون رود دز در داخل ایران جریان دارد نه نقاط مرزی. اما اگر کسی قصرشیرین را انتخاب کرده باشد نباید نمره منفی بگیرد زیرا اصل سوال را فهمیده است و پاسخ مربوطی هم داده است فقط به دام موجود در سوال که کلمه ی «طبیعی» بود توجه نکرده است.

 

در مورد سؤال چهارم، کسی که گزینه اول را انتخاب می‌کند حق دارد ۱۰۰ نمره‌‌‌‌‌ی مثبت بگیرد، اما انتخاب گزینه چهارم باید با نمره منفی همراه باشد.

 

در مورد سؤال پنجم: دوره هیچ ربطی به دامنه نوسان ندارد و اگر داوطلب از ساده ترین روابط فیزیک اطلاعی نداشته باشد اشتباه پاسخ می‌دهد، پس گزینه غلط باید نمره منفی بالایی داشته باشد. اما ممکن است ذهن داوطلب به رابطه خطی معطوف شود و گزینه ۲ یا ۳ را انخاب کند که نمره منفی کمتری می گیرد تا گزینه ۴ که خیلی پرت است.

در مورد سوال ششم،گزینه ۱ تعریف بسیار ساده و ابتدایی است و اگر داوطلب آن را غلط بپندارد احتمالا شانسی پاسخ داده است.
گزینه ۲ کمی علمی تر است اما باز هم اگر داوطلب آن را نادرست بپندارند اشتباه کرده است ولی نمره منفی آن کمتر از گزینه ۱ است.
گزینه ۳ پاسخ درست به سوال می باشد.
گزینه ۴ کمی پیچیده است و می توان نمره منفی کم تری برایش لحاظ کرد.

 

در مورد سؤال هفتم، گزینه ۴ پاسخ درست ست، اما در گزینه های دیگر تله های علمی و لغوی وجود دارد که نمره ی هر گزینه را متفاوت می‌کند.
گزینه ۱ و ۳ غلط علمی دارند زیرا نیروهای ذکر شده در آنها صرفا باعث خنثی شدن دیگر نیرو می‌شود، گزینه ۴ هم کمی به پاسخ درست نزدیک است اما در آن حرفی از نیروی گازهای خروجی نیامده است.

 با این روش در سؤال هشتم اتفاق زیبایی رخ می‌دهد: این نوع طراحی گزینه‌‌‌‌‌ها به افزایش «بصیرت و دید کلی» دانش‌آموزان کمک می‌کند؛ یعنی قبل از این‌که دانش آموز خودش را درگیر گزینه‌‌‌‌‌ها کند، نگاه کلی به سؤال می‌اندازد:

احتمال این‌که حداقل یک بار شیر بیاید بیشتر است یااحتمال این‌که اصلا شیر نیاید؟

بله، احتمال این‌که یک بار شیر بیاید بیشتر است، در این صورت گزینه ۱ و ۳ رد می‌شود. حالا اگر دانش‌آموز وقت کافی نداشته‌باشد، بدون واهمه از نمره‌ی منفی یکی از گزینه‌های ۲ یا ۴ را انتخاب می‌کند، چون مطمئن است آن دو گزینه‌ی دیگر کاملن غلط است؛ با این روش پیشنهادی نه تنها نمره منفی نمی‌گیرد، بلکه حتی اگر گزینه‌ی انتجابی‌اش صحیح نباشد، مقداری نمره مثبت نیز می‌گیرد.

 

 

 

 

نتیجه گیری: با این روش ۱ـ شکل خشن و مکانیکی تأثیر نمره‌ی منفی به روشی هوشمندانه برای نزدیک‌کردن آزمون تستی به آزمون تشریحی تبدیل می‌شود.؛ ۲ـ امتیاز تستی بودن، یعنی عدم تاثیرپزیری از خطاها و مداخلات انسانی به قوت خود باقی می‌ماند؛ ۳ـ از میزان اضطراب‌زایی آزمون سراسری به شدت کاسته می شود؛ ۴ـ دید کلی و خلاقانه چه ازطرف دانش‌آموزان و چه ازطرف طراحان مورد توجه جدی واقع می‌شود.

 

خاطرنشان می‌کنیم پیشنهاد مشخص این نشست، پابرجا بودن رسالت سازمان سنجش در برگزاری کنکور سراسری و نیز وزن‌دهی به گزینه ها برای برقراری بیشتر عدالت و به تبع آن کاهش استرس در میان داوطلبان و خانواده‌های آن‌هاست.

 

سپاسگزارم!

 

 

 

67 دیدگاه ها

 1. تلاش براي عدالت گفت:

  هرسال همه این حرفارو میزنن اما عملی نمیشه. سال به سال کنکور غیر منطقی تر و غیرقابل تصور میشه. متاسفانه سوال های کنکور طوری شده که توی مدت زمانش نمیشه حل کرد. قبلا توی سال های ۷۰ ۸۰ سوالها جوری بودن که حتی با مطالعه مفید خود کتاب هم میشد با یکی دوتا فرمول اونو توی زمان خودش حل کرد اما الان اینجوری نیست. سوالا بقدری پیچیده شدن که باید ۳ ۴ تا فرمول همزمان استفاده کنی و کلی تحلیل و بررسی کنی و از صدتا دام بگذری تا جواب رو پیدا کنی. خوب این یعنی چی ؟ این سوال رو که نمیشه توی زمانش حل کرد. زمان ۴ ساعته کنکور برای سالهای اخیر بوده اما الان خیلی غیر منطقیه.
  دو سال گذشت و سخت تر هم شد اما هیچ تغییری در شرایط فعلی پیدا نکرد.
  لطفا به ما داوطلبها هم اهمیت بدین.

 2. شاهرخ گفت:

  اینم نتیجه امتحان نهایی از این به بعد این موقع از سال همه دانش اموزان پر از استرس میگیرن حتی بیش از کنکور
  الان کجای اینکار به پرورش ما کمک میکنه غیر از فقط گرفتن نمره بیست…

 3. با سلام گفت:

  این موسسات از الان دارن خودشونو اماده میکنن برای یکوقت تاثیر بیشتر معدل برای مثال همین […] که کانال سه پخش میکند… بعد اقای نماینده مجلس میگویند موسسات از کنکور سود میبرند این […] هم خداییش پیله است همش زنگ میزنند میگن جلسه بررسی امتحان نهایی بیاین همراه چهل هزار پول هر روز هم زنگ میزنند دیگه چی بگیم…
  جالبه میگم زنگ زدید هی میگن نیای ضرر کردی ها…!
  بنظرم تا پولو نگیرن ول کن نیستند..
  اگر احتمالا جلسه ای برگزار شد اینارو به نماینده برسونید…
  موفق باشید)

 4. استاندارد اینه.... گفت:

  سلام امروز خیلی در حوزه ما علنا تقلب میشد یک کلاس اصلا مراقب نداشت بعد وقتی اعلام میکنیم میگن بما حوزه ها خبر ندادن. یکی نیست به عالیجنابان بگوید
  حوزه ها چه چیزی را بگن بیان بگن ما خوب مراقبت نکردیم که دستمزدمون رو کم کنید…

 5. شاهین گفت:

  سلام با توجه به اعتراض ها و استاندارد نبودن سوالات امسال الان بهترین وقت برای رسوندن صدای ما دانش آموزان به مجلس و آموزش و پرورش برای تاثیر مثبت نمرات.لطفا مث جند روز گذشته اطلاع بدین ما چکار کنیم تا مسیولین بفهمند.مممون از مدیر سایت و دکتر سبطی

 6. amin گفت:

  من خودم دیدم چقدر شما برای بچه های ۹۵ تلاش کردین لطفا برای ماهم تلاش بکنین چون واقعا سوالای نهایی غیر استاندارد و تاثیرش بی عدالتی محضه
  ممنون

 7. amin گفت:

  آقای سبطی لطفا شما برین صحبت کنین بگین برای ۹۶ هم تاثیر مثبت بزارن چون داوطلبان خیلی ضرر می کنند

 8. مریم گفت:

  با سلام اگه ممکنه اینم در نظر بگیرید که محاسبات طولانی برخی از سوالات در دانش اموز ایجاد استرس میکند و باعث میشود بی دقتی های محاسباتی اش بیشتر شود و اگر سوال هم بلد باشد به جواب اخر نرسد و یا به گزینه غلط برسد . هدف سوالا هم سنجیدن محاسباته ابتدایی مطمئننا نیست پس بهتر است که حق استفاده از ماشین حساب چهار عمل اصلی را به داوطلبان کنکور بدهند

 9. دیدگاه گفت:

  با وجود احترامی که برای معلمین داریم ولی هنگام تصحیح سلیقه ها فرق داره و حق همه ضایع میشه اضاف بر ان همه دانش اموزان به فکر نمره خواهند بود و پرورشی در کار نخواهد بود… افتخار ما این بود که (اطلبوالعلم…) زگهواره تا گور دانش بجوی لذا برای یک فرد ۵۰ ساله با این طرز ۴ سال نهایی عملا غیر ممکن است.
  با این که از ما گذشته ولی برای دیگر طالبان علم… از گفته های نماینده ها این طور برداشت میشهود که چون خودشان این طرح را(نهایی)را تصویب کردند و حالا اگر لغو شهود به حساب خودشان فلسفه قانون گذاری بهم میخورد(یجورایی ابروشون میرود) غافل از اینکه
  به کشور ضربه خواهد خورد
  اصل کنکور میبایست همینطور باشد فقط سنجش خوانده های دانش اموز و عمق مطالب که با این روش کارساز است

 10. رهگذر گفت:

  جمعیاز کارشناسان نیاز است که برود با سازمان سنجش بحث کند شاید تابحال انقدر سرشان شلوغ بوده که به این مسایل فکر نکردند. خیلی عالی است این طرح حتی به نفع اون کسی که زیاد تلاش نموده است (در سوالات دو قسمتی)و فقط بخاطر دام تست لااقل نصف نمره اش را از سوال میگیرد.
  دیگر کسی نمیگوید دانش اموزان را بعنوان ماشین تست زنی اموزش میدهیم… خلاصه به هدف اموزشی توجه میکند این طرح.
  باید جمعی بروند و به سازمان سنجش اطلاع دهند شاید واقعا
  به فکرشان نرسیده باشد..

 11. معصومه گفت:

  منم اولین امتحان ترمیم رو دادم انصراف دادن چطوریه ؟کجا باید برم ؟

 12. Maryam گفت:

  سلام،من ترمیم معدل اسم نوشتم،عربی امتحان دادم،با توجه به تاثیر مثبت معدل نیازی به ترمیم هست؟اگه امتحانارو ندم مشکلی پیش نمیاد؟

 13. فرهنگى گفت:

  ,,سلام پیشنهاد من این است که سه سال دوم متوسطه سه تا کنکور بگیرن وهرسال مطالب همان سال وساهاى ما قبل

 14. راضیه گفت:

  ای کاش روزی برسه که بگن طرح دکتر سبطی تصویب شده
  تو را خدا پیگیریش کنید این بهترین راهه

 15. کاربر گفت:

  نظر شخصی..انها که میخواهند کنکور را به چهار سال تعمیم دهند به جای نهایی میشود این طرح را بکار گیرند لااقل از امتحان نهایی بهتر است.
  نه مصحح لازم است نه…
  استرس هم کم میشود و…

 16. ا گفت:

  در ضمن میشود تعداد گزینه ها را هم بیشتر کرد جهت جلوگیری از شانسی زدن.

 17. از مشهد مقدس گفت:

  راستش شاید بار پنجمه به این صفحه میایم ولی خداییش ایول دارید {اقای سبطی (مناظره تون را در رادیو گفتگو دنبال کردم خدا پشت و پناهتون)}
  این طرح شما هم باعث میشه یک جورایی برای من دانش اموز هم به مدرسه توجه کنم هم موضوع و دغدغه ای که اقای فیاضی در مناظره مطرح کردند را رفع میکند هم از لحاظ استرس که غول کنکور پایین می اید و فوایدی که مجالش نیست هم یک ازمون واقعی کنکور به این دلیل که واقعا اطلاعات را میسنجد فقط میشود گفت مشکلی که دارد این است که یکی می اید همه را گزینه ۱ میزند
  بعد نامردی میشود برای این هم یک راه حل وجود دارد(تعداد گزینه ها را افزایش بدهیم به ۸ مورد یعنی ۲ برابر کنیم
  خلاصه یک جور که ان نامردی که ذکر شد پیش نیاید(حالا یا ۵ یا ۶… گزینه فقط برای گزینش بهتر داوطلبان)
  خلاصه عالیست و دمتان خیلی گرم یعنی فقط باید برود کمیسیون مطرح شود

 18. میلاد گفت:

  بسیار عالی عاقلانه و منطقی به نظر میرسه.دکتر آفرین.

 19. سینا گفت:

  با سلام
  مطلب خیلی مفید و جالبی بود متشکرم. فقط خواستم بگم من که هم دوستی دارم که دو رقمی می شه و هم دوستانی که ۴ رقمی میشن هیچ کدوممنون هیچ وقت در رابطه با اضطراب‌ هیچ مشکلی نداشتیم! خوب وقتی از هر فصل ۱۰۰ تا تست میزنیم و می دونیم که تلاشمون رو کردیم دیگه هیچ دلیلی برای اضطراب‌ چه سر جلسه و چه موقع مطالعه وجود نداره! فک نمیکنم اضطراب‌ عنوانی باشه که بتونن باهاش استاندارد بودن کنکور رو زیر سوال ببرن. روش پیشنهادیتون هم برای نمره تست ها بسیار جالب و عملی به نظر میرسد اما باید مورد آزمایش قرار گیرد با داوطلبان و سوالات واقعی و شما باید بتوانید با این روش دانش آموزان با توانایی ذهنی بالاتر را مشخص کنید.
  با تشکر فراوان

 20. محمدرضا گفت:

  بیشتر مقاله شما به رویا پردلزی شبیهه تا اجرای عملی اون!!!!
  تنها شیوه عملی برای برگزاری دو کنکور پشت هم نیز به این صورت است که دو کنکور در فاصله دو ترم برگزار شود. یکی برای ورودی های بهمن یکی برای ورودی های مهر. و ظرفیت رو برای این دوگروه سرشکن کنن. در مورد نمره منفی هم شما دارید یک مشکل کوچیک رو با یه مشکل بزرگتر و گذاشتن جای اعتراض بیشتر حل می کنید. اونهم فقط چون بک عده نازک نارنجی نمیتونن با اضطرابشون کنار بیان. در حالی که ما همیشه برای هر آزمونی در زندگیمون این حس طبیعی یعنی اضطراب رو باهاش روبرو هستیم. در این مورد هم کاملا طبیعیه و منطقی.

  • ۳ گفت:

   راستش نمایندگان بخاطر همین اضطراب دارند کنکور را بر میدارند کجای کارید آقای محمد رضا!!!
   …(البته امیدوارم ناراحت نشده باشید چون واقعا برای همین اضطراب و استرس برمیدارند کنکور را)

 21. خاطره گفت:

  سلام اقای دکتر مقالتون عالیه ولی کیه که بهش عمل کنه؟کیه گوش بده؟کیه که بفهمه درد ماهارو؟همه ی اینده و زندگیمون درگیر یه ازمون ساعته س که باخیلی ناعدالتیا استرسا همش خراب میشه

 22. زكريا گفت:

  سلام ببخشید سوالی داشتم!
  انتشارات فار به کتابخانه عمومی منطقه محروم مایعنی سراوان کتاب اهداکرده اندوخیلی به سطح علمی بچه ها کمک کرده دستشون درد نکنه!ولی مکمل انتشارات فار انتشارات خوب شماست ای کاش میشد انتشارات شماهم چند جلدکتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان سراوان تقدیم میکردید.ممکنه این کارروبکنید؟این شهر ازشهرهای صفرمرزی وبسیار محرومه.تشکر بابت کتابهای خوبتون.

  • مدیركل سایت نشر دریافت گفت:

   درود
   همین هفته حدود ۲۵۰۰۰ جلد کتاب به شهرستان زابل و شهرهای اطرف هدیه کرده ایم. به زودی به دستتان می رسد هم میهن گرامی و مرزبان ما.

 23. سعید گفت:

  خداکنه شرط معدل حذف بشه تا کنکور فاتحه ی همه اینجوری خونده میشه

 24. امیر گفت:

  تو رو به خدا یه نسخه از این مقاله رو بفرستین سازمان سنجش. یه نسخه هم بفرستین دفتر وزیر آموزش و پرورش. شاید فرجی حاصل شد/

 25. پروین گفت:

  به این میگن یه روش منطقی!

 26. جواد گفت:

  راه حل خوبیه ولی یک ایراد بزرگ داره اونم شاسی زدنه قبلن شانس پیروزی شانسی زدن یک چهارم بود الان سه چهارم !

  • درود بر شما و ممنون از نکته بینی تان
   خیر، چون قرار نیست هر سه گزینه نمره ی مثبت داشته باشند. معمولن دو گزینه نمره ی منفی باید داشته باشند و یکی از آن دو که خیلی بی ربط است می تواند نمره ی منفی -۵۰% یا حتا -۱۰۰% داشته باشد تا دیگر کسی جرئت نکند شانسی گزینه ها را انتخاب نماید.

 27. الهه گفت:

  درود.

  نوشتار منطقی و بسیار خوبی بود. نقد منصفانه به همراه راه‌حل هوشمندانه‌ای که اشکالی بر آن وارد نیست.

  کنکور به ذات خود، آزمون حساب‌شده و مفیدی‌ست و برای بسیاری از نوجوانان ویژگی‌های باارزشی مثل هدفمند شدن، مسئولیت‌پذیری، تلاش، نظم و برنامه‌ریزی را به ارمغان آورده. این ویژگی‌ها که در این دوران، در بعضی از افراد به وجود می‌آیند و یا شدت می‌گیرند، ممکن است برای فرد درونی شده و در زندگی آینده، زمینه‌ی موفقیت او را فراهم کنند. اما به همراه این ویژگی‌های مثبت، فشارهای روانی و استرس ناشی از این دوران، مشکلات بسیاری برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان ایجاد کرده. به علاوه، چنین نیست که این استرس فقط مخصوص افرادی که ذاتاً مضطربند، باشد. افرادی دیده شده که از کنترل شخصی زیادی برخوردارند،  اما در این دوره، این فشارهای
  روانی را تجربه می‌کنند.

  راه‌حل آقای سبطی، می‌تواند در کاهش این ویژگی‌های منفی موثر باشد و باعث برجسته‌شدن نقش‌های مثبت کنکور شود.
  در نگاه اول شاید عملی‌شدن این ایده، رویایی دست
  نیافتنی به نظر برسد، اما با اطلاع‌رسانی و پیگیری مناسب – قبل از اینکه کار از کار بگذرد – امکان مطرح شدن آن در سطح وسیع‌تر و کارآمدتری وجود دارد.

 28. هادی گفت:

  از تحلیل های به جا و راه حل های هوشمندانه شما لذت بردم ولی آیا لازم است با استرس مقابله کنیم؟شاید یکی از اهداف سازمان سنجش این است که کنکور استرس داشته باشد!!!احتمالا از نظر سازمان سنجش داوطلب برتر صرفا داوطلب با توان علمی بالاتر نیست بلکه داوطلبی است که علاوه بر توان علمی بالا میتواند در شرایط استرس زا و غیر معمولی مثل کنکور بهترین نتیجه را بگیرد شاید به همین دلیل است که راه حل های شما تا کنون مورد بی توجهی قرار گرفته!!!
  sighn:HH7

  • مدیر سایت نشر دریافت گفت:

   درود بر شما
   مدیریت استرس از توانایی‌های ارزشمندی است که در سنین بالاتر انتظار می‌رود و زمان سنجش آن در سنین کم‌تر از بیست‌ سال نیست.

 29. pedram am گفت:

  ایده ی بشدت خوبی بود ولی صلاح مملکتشونو خود خسروها میدونن فعلا که توپ توی زمین طراح های کنکوره(حتی بعدا هم همینطوره) و کنکوریا راهی ندارن جز عمل!

  • سرپرست سایت نشر دریافت گفت:

   لطفا در انتشار و اطلاع‌رسانی این مقاله بین دوستان و گروه‌های خود ما را یاری کنید. سپاس

 30. مدیر سایت گفت:

  درود بر شما
  پیشنهاد خوبی بود، این کار را خواهیم کرد. لطفن شما دوستان هم در پخش مقاله بین دانش‌آموزان و معلمان به ما کمک برسانید. ما همه با همیم.

 31. مجتبی گفت:

  اگه این طرح رو به گوش سازمان سنجش برسونین و سنجش خودش پیگیری کنه و به وش مجلس برسونه مطمئنا تصویب میشه الته اگه آموزش و پرورش اجازه بده!
  من از نهاییا سر همین اصلاح های سلیقه ای ضربه خوردم دیگه حداقلش اینه بقیه به سرنوشت من دچار نشن.
  برا اونایی که میگن اصلاح آموزش و پرورش بهتره:
  یه سوال ریاضی رو من و دوستم عین هم نوشته بودیم ولی جالبه بدونین از ۱.۵ نمره من .۷۵ گرفته بودم ولی دوستم ۱.۵ (کامل) اعتراضم فایده ای نداشت.
  فقط برای معدلای ۱۹.۵ هم که فک میکنن خیلی وضعشون خوبه بگم تو کشور بالای ۵۰۰۰ نفر معدل بالا ۱۹ دارن حالا فکرشو بکنین ببینید وضعتون خوبه آیا؟

 32. گلناز گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز مقالتونو خوندم راستش چندبارم خوندم.باراول باورم نشد که لااقل شما دارین حرف دل من یا خیلیارو میزنید….موقع خوندن مقالتون خیلی گریه کردم چون درسته حرف دلمو بعد از چند بارکنکور دادن وناحقیای ممکن شما حالا گفتین اما هیچ کس کاری نمیکنه خیلی ناراحتم استرس کنکور واقعا مریضم کرده بازده درس خوندنم اومده پایین.افسرده شدم.این که میگین برای گزینه ها لااقل درصد مشخص کنن تا کسی که حداقل سوالو بلد هست ولی میوفته توی دام خیلی ایده عالی هست مدتاس به همه میگم من سوالو بلدم اما همش بین دوگزینه بخاطر ترس از زمان کم یا استرس یانمره منفی گزینه اشتباهو میزنم.آقای دکتر سبطی تووروخدا حالا که برامون انقد زحمت میکشینو قبولی ما براتون ارزش داره که این مقاله رو نوشتین این موضوع رو ی جوری به گوش مسیولین اصلی برسونید.پیگیرش باشید ما هم دنبال رو شما هستیم.ازتون واقعا بی نهایت ممنونم

 33. maral گفت:

  ba arz salam be ostade geremi . man ba deghat ziad maghale bala ra khandam va kamelan moafegham ke agar ma zek forsate dobare dar konkur dashte bashim dar sare jalase stress pain tari khahim dasht. va tarhe nomre dadan be goyine ha ham jaleb vali kami pichide bud agar betunid behtar toyihesh bedin mamnun misham. ba tashakor

 34. محمد گفت:

  من نشر دریافت کاملا راضی هستم مخصوصا کتابای شما استاد سبطی

 35. محمد گفت:

  سلام ب استاد تک ادبیات و زبان پارسی جناب اقای سبطی
  جدا از شما کمال تشکر را دارم ک درد دل ما دانش اموزان را ب درستی درک میکنید صمیمانه متشکرم
  ای کاش سازمان سنجش هم به جای این که دائم در حال تغیرات کم ارزش نظام اموزشی باشه یه فکر درستو حسابی درباره کنکور کنه
  بازم ممنونم استاد عزیزم

 36. سارا گفت:

  با سلام معدل نهایی ام ۱۹/۹۶ بود و سالهای قبلش هم همیشه شاگرد اول بودم اما در کنکور نتیجه ی خوبی نگرفتم فقط بخاطر وقت کم و محاسبات سنگین واز همه مهمتر به خاطر استرس و فشار روحی که داشتم واقعا کنکوری که الان در حال برگزار شدن است منصفانه نیست از این بگذریم کنکور اگر چه سالم برگزار میشود اما نتایج آن اصلن سالم داده نمیشود به نظرم آدم در کنکور باید حاصل دست رنج خودش را بگیرد نه دست رنج دیگران اعمال سهمیه ها در نتایج سراسری کاملا ناعادلانه است کاش یه جور دیگه این حقی که میخوان ادا کنن انجام میدادن نه اینجوری

 37. علیرضا گفت:

  سلام به همه عزیزان و البته دکتر سبطی عزیز.
  پیشنهاد جالبی بود و من برخلاف دوستانی که نظر گذاشتن و گفتن کاش که شنیده بشه،میگم که شنیده خواهد شد چرا که موج معلمان دلسوز و مشاوران و البته دانش اموزان باعث ایجاد تغییر خواهد شد.جاذبه پیشنهاد دکتر سبطی برای من این بود که نمره دهی به شکل بهتری میرسد و فشار از دوش دانش اموز برداشته میشود.مخصوصا دوبخشی بودن کنکور که بسیار میتواند کارآمد باشد.
  به امید اصلاح برگزاری ازمون سراسری

  • ali گفت:

   با سلام خدمت دوست عزیزم
   دیدگاه دیدگاه خوبیست
   منتها خیلی روشن بینانست
   چه فایده داره زمانی که ۳ ۴ دوره ازمون سراسری با شرایط فعلی برگذار بشه و تعداد زیادی از دانش اموزان بسوزند و سپ تصمیم بر درست کردن سیستم گرفته بشه؟
   نوش دارو پس از مرگ سهراب؟

   • سلام دوست عزیز قرار نیست که عده ای آزمون دادند و حقشون سوخته داوطلبایی که قراره سال های آینده کنکور بدن هم حقشون پایمال شه .واقعا کنکور یه معضلی شده برای دانش آموزان و داوطلبان من خودم به شخصه با تشریحی شدن موافقم.

    • علی گفت:

     اره ولی هر چه زود تر باید انجام بشه هر چی بیشتر بگذره قربانی بیشتری میگیره من خودم به شخصه با تشریحی شدن مخالفم

 38. ali گفت:

  با این کار عدالت اموزشی زیر سوال میره
  با این کار هیچ راه جبرانی باقی نخواهد ماند
  و کسی که برای مدتی به دلیل مشکلاتی از درس فاصله داشته غیر ممکن میماند
  مگر نا امیدی یکی از گناهان کبیره نیست؟ پس چرا دارند یاس و ناامیدی رو در بین ۹۰ درصد از داوطلبان کنکور چه ضعیف و چه قوی منتقل میکنند

 39. محسن گفت:

  سلام آقای دکتر با حدف کنکور چطور انتظار دارند معدل من که توی شهرستان محروم زندگی میکنم با کسی که توی تهرانه یکی باشه با این کار فقط تقلب زیاد تر میشه از صد نفر دوست من بیشتر از ده نفر با پارتی از امتحان نهایی نمره بالا گرفتن اما توی کنکور هیچ کدووم نتونستن حتی یه سوالو با تقلب جواب بدن بعدش من که تا الان شرایط درس خوندن نداشتم میتونم با یه سال تلاش آینده خودمو بسازم اما چون سال امتحان نهایی مشکل داشتم و خراب کردم آیندم پر دیگه نمیشه جبرانش کنم لطفا نظر منم ثبت کنید مرسی

  • محمد گفت:

   فکر کردی تهران خبریه؟؟؟
   در حق ما بیشتر ظلم میشه چون به اصطلاح جز مناطق با امکانات بالا هستیم ولی معلمان در سطح روستا های کپر نشینه…خود معلممون می گفت که سطح تدریس معلمان شهر های کوچک از اینجا بهتره…

   • مجید گفت:

    خدایی عجیب ناشکری تهرانی عزیز…تا حالا شده معلم فیزیکو زیستو شیمی یه نفر باشه بعد به سوال کنکور برسی چهار دستو پا تو شل گیر کنی؟!!!!!

    • خاطره گفت:

     بدترازاین بارعلمی معلمه که تقریبا هیچ باشه ..متن کتاب زیست درس به این مهمی روحفظ کنه بیاد بگه وهیچی نفهمی …چقدناشکرن..معلمای شهرای کوچیک افتضاحن حتی معلم نمونه دولتی شهرکوچیک بارعلمی خیلی کمتری نسبت به معلم مدرسه عادی تهران داره..درحق ماهاخیلی ظلم شد که بخاطر معلمای ضعیف ماهم ضعیف شدیم ارزوهامونم تباه شد

 40. مهرشاد گفت:

  سلام استاد مقاله تان رو خوندم و واقعا به نظر من راه حلى واقع بینانه هستند و حتى شاید بهتر بود عنوان هوشمندانه رو بهش اضافه میکردند اما شاید بهتر باشه به این حرف ها چند نکته رو اضافه کرد درست هست که شما میفرمایید یکى از مشکلات کنکور استرس آن است اما اى کاش به این موضوع هم توجه میشد که الان که کنکور ٩٣ برگزار شد واقعا چند درصد سوالا رو با تکیه به کتاب درسى تو دروس مختلف میشد جواب داد یکی از مشکلاى اصلى اینجاست یادم هست شما سره کلاستون جلسه ى اول گفتید اگر کتاب درسی ادبیات دوم سوم و پیش رو هم با خودتون سره کنکور ٩١ میبردید عملا کمک زیادى نمیکرد یا تو همین نقد امسال دکتر بابایى از درس شیمى ایشًون سوالاىى از کنکور رو نشون دادند که دانش حل آنها اساسا در کتاب درسى مطرح نشده یا در درس زیست شناسى نیز همینطور به قول دکتر بابایی که میگفتند این آزمهن اساسا برای این طرح نشده که یعدگیرى ها رو بسنجن و سوالات اساسا طرح شده که دانش آموز نتونه جوابگو باشه آیا این عادلانه هست در جایی از مقالتون اشاره کردید که چه خوب که کسى طراحان کنکور رو نمیشناسه البته من تایید نمیکنم که لازم باشه عموم طراحان رو بشناسند چون طبیعتا باعث بوجود اومدن یکسری فساد ها میشه اما ایا یک نهاد مشخص نباید برای نظارت بر کار طراحان باشه که طراحان خودشون رو ملزم به پاسخگویی به این نهاد بدونن اگر همچین نهادی باشه خب طراح ریاضی نمیتهنه سال ٩٢ ۵ تا تست ترکیبیات احتمال بده بعد ٩٣ بکندش ٢ تا یا طراح زبان نمیتونه لغتایه خارج از کتاب بده واقعا یکی از مشکلات اساسى اینجاست دکتر بابایى یه حرقه خوبی میزنه میگه که حداقل این طراحان باید یک سری اساتید رو قبول داشته باشند و حداقل نقد های اون ها رو بپذیرند خیلی خهشحال شدم که امسال گروه طراح شیمی سنجش قبل از کنکور به برخى از نقد هاى شما پاسخ دادند اما تا الان آیا شما پاسخی از طراح کنکور شیمی دریافت کردید که حداقل به برخی از نقد ها ی منصفانه ی دکتر بابایی جواب داده باشن ؟ در آخر از شما سوالی دارم شما تا به الان چه اقدامی برای عملی شدن حرفاتون انجام دادید چون این راه حل ها درون مقاله خیلی زیبا و منطقی هستن اما وقتی زیبا تر میشن که عملی بشن و اساسا فقط حرف زدن مشکلى رو حل نمیکنه

 41. امیرحسین گفت:

  سلام بر استاد عزیزم. مقاله ی واقع بینانه ی شما را با دقت خواندم. با صحبت های شما موافق هستم. اما احساس می کنم که طرح این گونه سوالات چند امتیازی ، برای دروس محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک دشوار است . زیرا سوالات محاسباتی فقط ۱ جواب نهایی دارند و مانند سوالات آرایه نیستند که چندین جواب داشته باشند.

  موفق باشید….

  • مدیر سایت گفت:

   سلام و سپاس
   پرسشهای آرایه هم اگر درست طرح شوند فقط یک پاسخ دارند. در سوالات محاسباتی طراح با تجربه خیلی خوب میداند که چه باید بکند .

 42. مریم گفت:

  سلام..اقای دکتر خسته نباشید…همه ی صحبت های شما درست و قابل قبول..اما میخوام از ۱ دیدگاه دیگه به استرس و اضطرابی که بهش اشاره کردید نگاه کنم..خود من تو درس ادبیات مخصوصا ارایه ضعف داشتم برام ۱غول شده بود و تصمیم داشتم حذف کنم..به لطف یکی از استادانم با کتابهای شما اشنا شدم تهیه کردم و خوندم.ضعفم به طور کامل برطرف شد طوری که به دوستانم هم توضیح میدادم. پس دیگه جایی برای استرس نموند ومن از لحاظ روحی از خیلیا جلو افتادم.در واقع استرس من راه حل داشت و من بی اطلاع بودم..اگر همه کنکوری هامنابع خوب داشته باشن ودلیل استرسشون رو پیدا کنن موفق میشن..خانم محمدی که رتبه ۱شدن و استرس رو مطرح کردن قطعا راه حلی پیدا کردن برای مقابله با استرس که موفق شدن..پس باید بین کسی که راه حل رو پیدا کرده و کسی که پیدا نکرده تفاوت باشه..از نگاه دیگر اینکه. خود من تو مسیر کنکور خیلی تغییر کردم.تونستم از پس مشکلاتی که داشتم بربیام..کسی که نتونه در مقابله با کنکور خودش رو باور کنه واز پس کنکور بر بیاد پس چطور میتونیم انتظار داشته باشیم در اینده بتونه فرد مفیدی برای جامعه باشه.یعنی اگه طوری باشه که کسی استرس نداشته باشه پس همه قبولن…نکته ی اخر اینکه اگر همه ما واقعا به خدا ایمان داشته باشیم غم و اندوه وترسی نداریم.خاطرات کنکورو واسه خودمون تلخ نمیکنیم.حتی کنار صندلی کنکور هم خدارو حس میکنیم.اونموقع استرس کلا تعریف نشدس

  • مدیر سایت گفت:

   اگر خلاقیت،دانش، قدرت تحلیل و قدرت قضاوت، مدیریت زمان، هوش ذاتی و هوش هیجانی ملاک تفکیک داوطلبان باشد دیگر نیازی به ملاک کنترل استرس نیست، زیرا سنجش آن بسیار دشوار است و عدالت ناپذیر.
   ممنون از اظهارنظر مسئولانه تان.

   • مهبان گفت:

    کاملا موافقم من خودم ازکسانی هستم که نه تنها روز کنکور بلکه درطول سال بخاطر استرس زیاد نتونستم درس بخونم وبه حقم برسم بااینکه۷سال دراستعدادهای درخشان بودم اما حالااحساس میکنم بخاطر کنکور واسترس ایندم تباه شده.راه حل شما واقعا عالیه هرچند اگه عملی هم بشه واسه ماها خیلی دیره….

    • يه كنكوري 95 ..احتمالا 3 رقمي گفت:

     به نظر من که کنکور ۸۰ درصد عادلانه است همه چیز آدم مورد سنجش قرار میگیره حتی کنترل اضطراب اینم یه تواناییه مگه میشه آدم تو زندگیش بی اضطراب باشه بالاخره هست یه چیز دیگم اینکه به نظر من هر کی بیشتر کار کنه نتیجشم تو کنکور میبینه ما آدما یکم تلاش میکنیم بعد میگیم حق ما پزشکی بوده حقمونو خوردن ولی اگه میدونستیم که اون کسی که رتبه مورد نیاز پزشکی رو آورده چقدر تلاش کردهو چقدر استعداد داشته و کار کرده دیگه اونو حق خودمون نمیدونستیم یه چیز دیگم اینه که اشتباهی زحمت بکشی منظورم اینه بلد نباشی چطوری باید واسه کنکور بخونی شایدم خیلی زمان صرف مطالعه کنی مثلا روزی ۱۰ ساعت مداوم بخونی به مدت ۱ سال ولی اگه درست نخونی به درد نمیخوره من خیلیارو میبینم که رتبه خوبی حدود ۳۰۰۰ آوردن بعد میپرسم چطوری خوندید میگن هر روز دو کتاب ور میداشتیم میرفتیم کتابخونه میخوندیم از صبح تا شب من نمیگم این طرف زحمت نکشیده میگم بد زحمت کشیده این بقچه ای خوندن خیلی غلطه خیلییییییییی برنامه ریزی باید طوری باشه که هر ۳ یا ۲ روز تموم دروس تو برنامه باشه …..بیشتر از این زمان ندارم عقایدمو بگم امیدوارم عقیده هام درست باشه و به درد ۱ نفر بخوره همین و بس خدا نگهدار

 43. پگاه املشی گفت:

  سلام آقای سبطی من مقاله رو امروز خوندم از صبح درگیرشم که چرا یکی پیدا نمیشه این حرفارو گوش کنه و عملیش کنه.. به خدا منم جزو همون دسته بچه ها بوودم که اگه این اضطرابو نداشتم کنکورمو گند نمیزدم که مطمئنم باید بازم بشینم برای کنکور یک ساله دیگه بخونم …
  ایدتون عالیه ولی چرا یکی گوش نمیده و عملیش نمیکنه؟
  :(((

 44. شهرام گفت:

  ایده واقعا خوبیه ولی کو گوش شنوا کو جان برادر؟

 45. سپیده گفت:

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید . از سوالات زبان و ادبیات فارسی و درس زیست شناسی استفاده کردم . خیلی عالی بود .
  متشکرم

 46. مصطفی گفت:

  سلام درود به دکتر عزیز جناب سبطی
  موضوعاتی که اشاره کرین کاملا صحیح هستند ولی کیه که به این موضوعات توجه کنه !!! متاسفانه یه سرری غیر متخصص درباره این موضوع میشه گفت حیاتی و مهم تصمیم میگیرند،کاشکی تو جلسه نماینده مجلسی یه شخصیت تصمیم گیرنده ای از مجلس بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *