نامه‌ی انجمن ناشران آموزشی به صدا و سیما

به نام دانای توانا

 

مدیرکل محترم بازرگانی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای عباس مهدوی مهر

با سلام و احترام

 

 

این‌جانبان اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی کشور – که طبق اساسنامه، مهم‌ترین هدف این تشکّل اعتلای سطح علمی و فرهنگی محصولات آموزشی کشور است  ـ به عنوان نهادی تخصصی و مسئول در زمینه ی آموزش و امور تربیتی، پیشنهادهایی را برای آسیب‌زدایی از برخی برنامه های آموزشی ـ مشارکتی رسانه ملی به عرض می رساند:

۱ـ توجه به این واقعیت ضروری است که صدا و سیما در جایگاه رسانه ملّی، بیشترین تاثیر را بر ذهن، زبان و فرهنگ عمومی جامعه دارد، تا آن جا که اغلبِ جوانان و نوجوانان کشور ـ خاصه جوانان و نوجوانان شهرستانی و روستایی که تنها امکان ارتباط عمومی آنها رسانه ملّی کشور می‌باشد ـ آنچه را  به عنوان گزاره های آموزشی و مشاوره‌ای در صدا و سیما می‌بینند و می‌شنوند، همچون وحی منزل دانسته، آن را محک و معیار راستی و ناراستی گفته‌ها و نوشته‌های معلمان، مولفان و دیگر فعالان عرصه آموزش و تربیت کشور می‌پندارند؛ با در نظر داشتن چنین جایگاهی، اخلاقاً و شرعاً باید کسانی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی رسانه ملّی فعال باشند که سوابق درخشانی در کارنامه ی تحصیلی، علمی وآموزشی و اخلاقی ایشان نقش بسته باشد. زبدگانی که  صدا و سیما را، نه سکویی برای رسیدن به معروفیت، بلکه ابزاری ملّی برای ترویج گسترده‌تر دستاوردهای علمی و فرهنگی خود بدانند.

 

۲ـ همانگونه که در آگهی‌های بازرگانی، استفاده از صفات برتر یا عناوین متمایزکننده، نیاز به ارئه مدارک معتبر دارد، برای بالا بردن ضریب اطمینان آحاد جامعه و همچنین جوانان این مرز و بوم که آینده‌سازان ایران اسلامی خواهندبود، پیشنهاد می‌شود در برنامه‌های مشارکتی‌ ـ آموزشی نیز  درخواست مدارک و مستندات تحصیلی معتبر و دانشگاهی ازز مدرسان و مشاوران برنامه‌های آموزشی (به‌صورت زنده و یا از قبل تهیه‌شده) جزو ضوابط و شرایط حتمی باشد و سپس اقدام به ضبط و یا اجرای برنامه مشارکتی گردد، (وو در صورت مبهم بودن مدارک، استعلام از وزارت‌خانه‌ی مربوط نسبت به صحت و اعتبار مدارک ارائه شده بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد). اخیرا در ممیزی‌هایی که طی وظیفه ذاتی ازپیش‌گفته‌شده، توسط این انجمن صورت گرفته است، افرادی از اعتماد مردم به رسانه ملّی استفاده‌ی سوء نموده‌اند و خود را (و حتی خانواده خود را) به کّرات در رسانه ملّی، رتبه یک کنکور معرفی نموده‌اند که تقاضای این انجمن، رسیدگی به صحت این اداعاها می‌باشد و از آنجا که برنامه ها از قبل تهیه شده است و شورای محترم بازبینی آن را بازبینی می‌نمایند، درخواست ارائه مدارک  تمامی موارد ادعایی را از استادان و مدرسان محترم بویژه کسانی که خود را دکتر، مهندس یا رتبه‌ی برتر کنکور معرفی کرده‌اند، داریم.

همان‌گونه که حضرتعالی و تمامی مدیران محترم مطلع می‌باشند مطابق قانون که در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۸۸به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی ایران رسیده است «استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند این‌ها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌گردد، توسط هر فرد برای خود، مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأئید رسمی وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده ۵۵۶ فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

 

تبصره‌ـ استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت) یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود.»

 

۳ـ خواهشمندیم بررسی دقیق محصولاتی که از طریق سامانه‌های پیامکی یا شماره تلفن‌های به نمایش درآمده در برنامه‌های آموزشی، به مخاطبان عرضه می‌شود پیش از اجرای برنامه‌ها صورت پذیرد. بسیاری ازاین محصولات ـ از جمله پکیج‌ها، همایش‌ها یا کلاس‌ها و … ـ از هیچ وزارتخانه و یا نهاد و مرجع ذی صلاح قانونی دارای مجوز نیستند. ونظر به اعتماد آحاد جامعه به رسانه ملّی و معرفی این گونه کالاها که عموماً با تحمیل هزینه‌های هنگفتی به دانش آموزان و اولیا آنها همراه است، فاقد وجاهت قانونی می‌باشد.  هزینه‌های دریافتی بابت این پکیج‌های ارزیابی نشده، بین چند میلیون تا چند ده میلیون تومان است.

 

و در پایان، این انجمن علمی و فرهنگی که دارای مصوبات و مجوزهای لازم از مبادی ذیربط می‌باشد، آماده هرگونه همکاری فرهنگی، بدون تبلیغ گروه یا پکیج و یا هرگونه المانی که گرایش این انجمن را به یک گروه خاص در اذهان متبادر نماید، با رسانه‌ی ملّی است. اعضای این انجمن با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب، متعهد و بنام کشور و همچنین در اختیار داشتن  آخرین روش‌های آموزشی مورد تایید وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و شوراهای مربوطه، آماده‌ی هم‌کاری همه جانبه با رسانه ملّی بدون هیچ چشم‌داشت مالی می‌باشد تا بدین وسیله، ذائقه‌ی مخاطبان رسانه‌ی ملّی نسبت به برنامه‌های آموزشی و فرآیند یاددهی ـ یادگیری دگرگون گردد و برنامه‌های وزین، کارشناسی‌شده و بهنجار، جایگزین برخی برنامه‌هایی شود که از اهداف آموزشی مصوب و متعارف کشور فاصله و صرفاٌ جنبه اقتصادی به خود گرفته است.

شایان ذکر است این انجمن آمادگی دارد در جلسه‌ای حضوری، با جنابعالی و یا کارشناسان مربوط و یا شبکه و ….. (به صلاحدید خود جنابعالی) مراتب را با ارائه‌ی مستندات، کارشناسی و واکاوی نماید.

قبلاً از تدبیر و مدیریت جنابعالی کمال تشکر و قدردانی را داریم.

با تجدید احترام

 

     علی امین صادقیه

ریسس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی

 منابع آموزشی و تربیتی وزارت آموزش پرورش

دکتر هامون سبطی

مدیرمسئول انجمن و عضو کمیته ی ارزیابی

سجاد حجازی

مسئول واحد حقوقی انجمن فرهنگی ناشران آموزشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 دیدگاه ها

 1. lordlordlord35 گفت:

  به نام خدا
  سلام
  آخه یکی نیست بگه چقدر حسادت به موسسات مختلف که در رسانه ی ملی برنامه اجرا می کنند و حالا آقایان در نشر دریافت دردشان گرفته و به شیوه ی ناجوانمردانه دست زده اند و می گویند که اشخاص از عناوینی هم چون مهندس دکتر و استاد استفاده نکنند.
  آقای دکتر هامون سبطی که اسم دکتر روی خود گذاشته ای واقعا تخصص شما در دکتری در حوزه ادبیات است!!!!!!
  که حالا این چنین سنگ افکار عمومی و جوانان عاقل و بالغ این مرز بوم را به سینه می زنید چرا فکر کرده اید که جوانان احمق هستند و تشخیص نمی دهند بگذارید خودشان برنامه ها را ببیند و قضاوت کنند.
  من ۲ سال پیش کنکوری بودم و برنامه رادیویی شما را درباره ی شرط معدل درکنکور شنیدم و اینکه شما آنجا هم پای خود را از گلیمتان بیشتر دراز کرده و به عنوان نماینده ناشران حاضر شدید. واکنش آن نماینده مجلس بسیار جالب توجه بود که گفت اصلا چه کسی نماینده ناشران را در برنامه راه داده ،خوب این یعنی چه یعنی اینکه آن نماینده مجلس می گفت ناشران چقدر جسور شده اند که برای حفظ بازار خود در زمینه هایی که می بینند بازارشان کساد شده است وارد می شوند تا شاید مانع از تاثیر معدل و درنهایت حذف کنکور شوند تا بازار خود را حفظ کنند.
  حال نیز دوباره وقتی می بینند برنامه های تلوزیونی رونق گرفته و مانعی جدی برسر فروش کتاب هایشان شده دوباره کاسه داغتر از آش شده و به صدا و سیما شکایت می کنند. افسوس این دنیا فانی واقعا ارزش این طور جلزولز کردن ها را دارد.
  به جای اینکه دائم دروهم به سر برید و خود جزء هیات مدیره ناشران معرفی کنید و به جای گاج قلم چی مهروماه مبتکران تخته سیاه ..‌‌‌‌… حرف بزنید خود را اصلاح کنید و به فکر اصلاح و مدریت مجموعه خود برآیید تا فروشتان افت نکند نه اینکه چوب لای چرخ دیگران کنید و توصیه می کنم در همان حیطه پزشکی خود کار کنید و دست از سر ادبیاتی ها بردارید و دیگران را با وهم آلود جلوه دادن و گفتن اینکه استاد دکتر یا مهندس نیستند آزار ندهید.

  درضمن خدا شاهد است ،منی که این پیام را نوشتم به هیچ یک از این موسسات کوچکترین وابستگی ای ندارم و دانشجوی دندانپزشکی ورودی ۹۵ می باشم.
  البته بعید می دانم نظرم را تایید نمایید با این وجود چند روز دیگه مراجعه می کنم تا ببینم که چقدر با جوانان درزمینه تایید نظر و آزادی بیان موافق هستید. امیدوارم لااقل این صفت انتقادپذیری را دارا باشید.
  خدا همه ی ما را از حسادت برهاند.
  وسلام

  • سلام. پاسختان را دکتر رضا منصوری، مهندس یونس حمه صادقی، مهندس عمران درویش و کارشناسان دیگری که هیچ وابستگی ای به این مجموعه ندارند در مقاله هایشان آورده اند که در بخش مشاوره در سایت بازتاب داده ایم و می توانید بخوانید و به عدم صحت حتی یک خط از کلامتان پی ببرید. جوینده و یابنده باشید. (مسئول سایت)

   • lordlordlord35 گفت:

    به نام خدا
    سلام
    درباره دکتر رضا منصوری بگم ایشون جز بزرگای فیزیک کشور هستن و شخصی باسواد می باشن و روی سر ما جا دارن.
    ولی با تمام احترامی که برای این بزرگوار قائل هستم باید بگم خیلی تند و بی پروا صحبت می کنن و باید درباره اضحار نظرهاشون کمی تجدید نظر کرد.
    نمونش هم نظر ایشون درباره پروفسور حسابی هستش که بعد از خوندن مصاحبه دکتر درباره پروفسور یکه خوردم و فهمیدم کمی باید درباره ی گفته های ایشون از در تدبیر وارد شد و همین جوری هر دیدگاهی از جانب ایشون رو نپذیرفت حالا
    من هم معتقدم کسی که بخواد با جملاتی مثل گاو حیوان نجیبی است بره دانشگاه شاید قبول بشه ولی تو دانشگاه ممکن از لحاظ درسی کم بیاره.
    ولی این دلیل قانع کننده ای نیست که صدا و سیما رو بخاطر برنامه هایی که می ذاره همین طوری به باد انتقاد بگیریم مسلما فیلتر های نظارتی صداوسیما خیلی قوی تر از دکتر هامون سبطی عمل می کنه که هرچی رو پخش نکنه مضاف براینکه خود کنکوری ها و جوانان این مرز و بوم شعور دارن که خود تصمیم درست بگیرن.
    این هم لینک مصاحبه با دکتر رضا منصوری درباره پروفسور حسابی حتما بخونید جالب :
    می خواستم لینکشو بزارم ولی سایتتون اجازه نداد برای همین کافی تو گوگل سرچ کنین :

    درباره پروفسور حسابی، بزرگنمایی شده است.

    راستی آلا که هنوز پابرجاست؟
    یعنی برای مدتی تعطیلش کردن و دوباره کارشو از سر گرفته!
    چون منم از طرفدارای آلا تو زمان کنکورم بودم.
    وسلام

  • محمد گفت:

   نشر دریافت از نظر من یکی از بهترین ناشرین کتب درسی و جناب سبطی بدون شک از بهتریت دبیران و مولفان ادبیات کشور هستند.که کتاب های این انتشارات ومخصوصا ادبیات آن توصیه اول دبیران و مشاوران بوده.

  • n.s گفت:

   با سلام دوست عزیز!
   ۱) اگر شما دانشجوی دندان پزشکی هستید پس باید رتبه ی زیر ۴۰۰۰ داشته باشید و با این حساب اگر معدل نهایی ۲۰ هم داشته باشید روی کنکور شما تاثیری نداشته! پس عجیبه که نسبت به صحبت های دکتر سبطی درباره ی معدل انقدر واکنش نشون دادید!!
   ۲) در حال حاضر که طراحان کنکور در درس ادبیات سوال هایی کاملا مفهومی طرح میکنند نیاز به معلم ها و مولف هایی مانند دکتر سبطی که بتوانند هم سطح با طراح کنکور پیش بروند واقعا احساس میشود.
   در درس ادبیات تعداد بسیار زیادی از کتاب های بازار دارای غلط ها و اشتباهات بسیار بدی هستند و باز هم عجیبه که شما با داشتن یک رتبه ی خوب در کنکور سراسری متوجه این مشکلات در درس ادبیات نشدید!!!!
   و۳)هر انتشاراتی میتونه به جای چاپ کتاب برای کنکور برای امتحانات نهایی کتاب چاپ کنه پس فرقی نداره که نهایی تاثیر داشته باشه یا نه!!!!!!!!!!!
   پس با توجه به این موارد من فکر نمیکنم شما ارتباطی به این موسسات نداشته باشید و همینطور فکر نمیکنم دانشجوی دندان پزشکی باشید ولی اگر واقعا نظرشخصیتون رو نوشتید بهتره قبل از نظر دادن کمی تحقیق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =