مشاوره‌ی زبان و ادبیات فارسی : پاسخ ما

پاسخ دکتر هامون سبطی به پرسش‌های شما (مشاوره‌ی زبان و ادبیات فارسی)

شامل:

۰) تازه ترین پرسش‌ها

پرسش‌های دسته‌بندی شده‌ی قبلی:

 ۱) مشاوره‌ی تابستان  ۲) مشاوره‌ی پاییز  ۳) مشاوره‌ی زمستان  ۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور  ۵)مشاوره‌ی پس از کنکور ۶) مشاوره انسانی    *) مشاوره کلی   **)نظر، انتقاد، پیشنهاد   ***) مشاوره‌ سال‌های پایه

(توجه: پاسخ پرسش‌های مربوط به چاپ و نشر کتاب‌های نشر دریافت و کلاس‌ها را در صفحه‌ی «نشر دریافت: پاسخ ما» بیابید!)

بچه‌های خوب، در پاسخ بسیارى از این پرسش‌ها راهنمایی‌هاى خیلی مهمی وجوددارد که مى‌تواند پیش از آن که خیلی دیر شود دستتان را بگیرد. خواستم از دستشان ندهید. دوستدار شما، هامون سبطی

پیش از مطالعه‌ی این صفحه و طرح پرسش‌هاى تازه، خشت اول زبان و ادبیات فارسی را مطالعه فرمایید!

.

grapevine separator line jodakonande 03

۰) تازه ترین پرسش‌ها:

مشاوره پیش از کنکور : مهدی افروخته.  استان لرستان  . شهر بروجرد

باعرض سلام واحترام خدمت استاد عزیز دکتر سبطی

استاد بنده خیلی دیر با کتاب تناسب مفهومی شما آشنا شدم اما درمدت کوتاهی آن‌را به پایان رساندم. ولی وقتی تست حل می‌کنم نام آن مفاهیم را به خاطر نمی‌آورم مثلاً (تنها حقیقت جهان عشق است) چه راهکاری به من پیشنهاد می‌دهید؟ خیلی ممنون.

درود بر شما

راهش بسیار ساده است. روزى ۵ دقیقه فهرست کتاب تناسب مفهومى را روزنامه‌وار مطالعه کنید.

پیروز باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان:  علی جلیل‌وند    اسفند۹۵    استان آذربایجان غربی، شهر چایپاره   سلام استاد.

من لغات آخر کتاب‌ها و لغات داخل متن لغت و املا در آزمون سراسری شما رو خوندم امّا یه مشکلی هست معنی بعضی از لغات مثل گله به گله رو نمی تونم در آزمون‌ها بزنم باید چیکار کنم؟ سؤال دوّم: در بخش مشاوره گفته بودید برای تکمیلی، هفت‌خوان خیلی‌سبز رو کار کنید باید لغاتش رو بخونیم؟ یا منظورتون صرفاً زدن تست‌هاشه؟

ممنون از پاسختون

پاسخ استاد :درود

طرح چنین تست‌هایی بیشتر در حد آزمون‌های آزمایشی است نه آزمون سراسری. بخش لغت را از کتاب هفت‌خوان کامل بخوانید امّا در بخش املا تنها تست‌ها را پاسخ دهید.

پیروز باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان:  امیرحسین هاشم‌زاده    اسفند۹۵  آذربایجان غربی، شهر تکاب   باسلام و عرض خداقوت

من تقریباً فصل اول کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی شما را تمام کرده‌ام ولی از این بابت نگرانم که در این کتاب تعداد تست‌ها کم بوده و نتونه خیلی کارساز باشه. در واقع منظورم اینه که آیا لازم است در کنار این، کتاب قرابت معنایی دیگری به لحاظ تستی کار کنم یا همین کتاب‌و به همراه تست‌های کنکور چندین بار دوره کنم؟ در ضمن اگه امکان داشته باشه درباره‌ی نحوه‌ی بهتر خواندن و اینکه هر روز چقدر زمان برای این کتاب اختصاص دهیم توضیحاتی را بفرمایین.

پاسخ استاد :درود

بهتر است هفته‌ای ۲ تا ۳ ساعت برای مطالعه‌ی این کتاب وقت صرف کنید. پس از به پایان رساندن این کتاب، در سایت نشردریافت تست‌های دوره‌ای و تست‌های تکمیلی تناسب مفهومی به شکل رایگان در اختیار شماست. همچنین از تست‌های تناسب‌مفهومی کتاب همایش ادبیات دریافت حتماً بهره ببرید.

پیروز باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان:  ندا مهدیزاده    اسفند۹۵    استان آذربایجان غربی، شهر  قره ضیاءالدین   سلام

برای ادبیات اگه مبحثی خوندیم مبحثی هم تست بزنیم؟ / چه کتابی برای تست آرایه و مفهوم خوبه؟ / برای آموزش آرایه و مفهوم باید وقت بذاریم؟ نتیجه می‌ده یا فقط تست؟ / برای املا که متن کهن یا شعر میدن لغات جدیدن و حتی اگه کتابم املاش‌و مسلّط باشیم باز خارج از کتابه،  واسه املا هم تست تالیفی بزنیم؟! به درد می‌خوره؟!

خیلی ممنون می شم پاسخ بدین

پاسخ استاد :  درود بر شما ندا خانم

پرسش‌های شما ناشی از فضای مسمومی است که معلم نماها و اغلب مشاوران سودجو و کم مایه‌ی کنکور به وجود آورده‌اند، خودتان را نجات دهید هرچه سریع‌تر مقالات خشت اول در این سایت را بخوانید.

۳) مشاوره‌ی زمستان  پارسا حکمتی    دی ۱۳۹۵    استان گیلان، شهر رشت سلام استاد . یه سوال داشتم . ممنون میشم جواب بدین.

من از تابستون درس‌ها رو خیلی خوب مطالعه می‌کردم امّا از مهر که شد مریض شدم چند وقت نتونستم به درس‌های عمومی‌ام برسم. برای همین نمی‌رسم همه ‌چیز رو بخونم با توجّه به این‌که تو بقیه‌ی درس‌ها هم عقبم  می‌خواستم بپرسم ازتون که سؤال‌های آرایه سخت‌تره یا زبان فارسی؟ چون نمی‌رسم همه رو بخونم می‌خوام یکیش رو انتخاب کنم؛  یا اینکه آرایه رو بخونم با بخشی از زبان فارسی. شما میگین رو آرایه‌ها وقت بزارم یا زبان فارسی؟ ( تو کتاب همایشتون خوندم گفتین که اینا رو بخونین۱. واج ها ۲. تکواژها و …۵. گروه اسمی ) میشه بگین تو این ۵ تا هم کدوم راحت تره ؟! ( خودم حس میکنم از لحاظ  «زمانی»  برسم که علاوه بر آرایه حداکثر دو یا ۳ بخش زبان فارسی رو بخونم)

استاد! معلْممون هم خوب نیست. اصلاً خودش زبان فارسی و آرایه‌ها رو بلد نیست و وگرنه اصلاً مزاحم شما نمی‌شدم .یه دنیااااا سپاس…

پاسخ استاد :  درود بر شما

خوشبختانه پاسخ پرسش شما بسیار آسان است. با توجّه به این شرایط حتماً زبان فارسی را کامل بخوان و از آرایه‌ها بگذر.

سربلند باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان     جلال نعمت‌بخش   دی ۱۳۹۵    استان اصفهان  شهر اصفهان سلام خدمت شما استاد گرامی وارجمند که کتاب‌هاتون مرهمی است بر دوری من از کلاس‌های حضوریتون!

من کتاب‌های شما را طبق یک برنامه‌ی تقریباً منظم مطالعه می‌کنم امّا چند روزی بیشتر نیست که تصمیم گرفتم فارسی رو هم به برنامه‌م اضافه کنم (که ای کاش همون اول تصمیمی عاقلانه‌تر گرفته بودم 🙁 ) ولی الاّن می‌خوام بدونم ۱- از امروز که ۱۰ دی‌ماه هست نظرتون بابت مطالعه‌ی این درس چیه؟! یعنی زمان کافی برای مطالعه‌ی کتاب تک‌جلدی شما را دارم یا راهکار دیگری را پیشنهاد میکنید؟!

۲-  تست قرابت از چه منبعی را پیشنهاد می‌کنید؟ (من کتاب شما را مهر‌ماه تموم کردم و به همه‌ی تست‌های قرابت در آزمون‌های آزمایشی جواب می‌دم. منبع را برای سرعت بیشتر و تسلّط می‌خواهم).

 خیلی ممنونم از این وقتی که برای پاسخ گویی به پرسش‌ها می گذارید.

 

پاسخ استاد : درود بر شما

اگر منظورتان کتاب زبان فارسی من در نشر دریافت است، باید بدانید که بسیاری از دانش‌آموزان پس از آغاز کلاس‌های نکته و تست من (اردیبهشت ماه) خواندن این کتاب را شروع می‌کنند و به نتیجه‌ی دلخواهشان می‌رسند. این زمان از سال تحصیلی که اصلاً برای آغاز هیچ کتابی دیر نیست . از حجم ظاهری این کتاب نهراسید. برای راحتی شما فونت‌ها و فاصله‌ی سطرها بیش از حد معمول در نظر گرفته شده است تا روند آموزشی درست شکل بگیرد. تمام اشکالات ذهنی دانش‌آموزان که طی سال‌ها تدریس در کلاس‌های درس با آن‌ها آشنا شده‌ام در بخش آموزش کتاب و حین پاسخ به تست‌ها، گره‌گشایی شده است. بنابراین خواننده بدون توقف و سردرگمی صفحات این کتاب را با سرعتی بسیار بیشتر از منابع به‌ظاهر کم‌حجم‌تر می‌خواند و در‌می‌یابد و به مقصد می‌رسد.

کس ندیدم که گم شده از ره راست!

پیروز باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز   صبا    آذر۹۵  استان  زنجان، شهر زنجان با سلام و خسته نباشید. آقای سبطی

من امسال فارغ‌التحصیل هستم و می‌خوام مجدّداً کنکور بدم. سال پیش کتاب قرابت و املا و لغت رو تا حدّی مطالعه کردم و در همایش جمع‌بندی شما شرکت کردم. کنکور ادبیات رو ۷۰ درصد زدم. می‌خواستم ازتون بپرسم که تاریخ ادبیات و زبان فارسی رو از کجا می‌تونم نکات شما رو که توی همایش گفتید و واقعاً به نظرم عالی بودند بخونم؟ پیشنهادتون برای بالا بردن درصدم چیه؟ خیلی ممنون که سؤالات رو پاسخ می‌دید.

پاسخ استاد : درود

درصد خوب و قابل تحسینی را به‌دست آوردی. زبان فارسی را حتماً از کتاب تک جلدی زبان فارسی نشردریافت بخوان، بعد با کتاب همایش نشردریافت آن را دوره کن و بعد با اتاق تمرین نشردریافت به تسلًط صد در صد برس. املا و لغت را از کتاب نشردریافت (حتماً با چاپ و طرح جدید) بخوان و با کتاب هفت‌خوان خیلی سبز تمرین کن.

پیروز باشی!

۲) مشاوره‌ی پاییز نوید ک (بیات)   استان تهران، شهر تهران  سلام خسته نباشید.

یک لیست کامل از تمام لغات مترادف فارسی می‌خواستم لطفاً کمکم کنید.

پاسخ استاد :  درود

دوست عزیز چنین اتّفاقی فقط در واژه‌نامه‌ها (فرهنگ عمید، فرهنگ معین) می‌افتد و مطالعه‌ی چنین حجمی مطلب برای پاسخ دادن به یک تست احتمالی لغت به نظر عاقلانه نمی‌رسد. مگر آن که هدف دیگری داشته باشید.

۲) مشاوره‌ی پاییز    زهرا دبیر   ۱۳۹۵  با عرض سلام و ادب و احترام. استاد سبطی!

دوستانم من رو دچار شک و تردید کردند و در انتخاب کتاب‌های مبحثی یا جامع برای ادبیات دچار شک و ابهام شدم. واقعاً نمی‌دونم چی‌کار کنم؟! تصمیم داشتم کتاب تهیه کنم؛ همون روز یکی از دوستانم‌و دیدم می‌گفت زبان فارسی ضعیف هستی نشر الگو یا ماجرای من و درسا هفت‌خوان سبز  مهر‌و‌ماه رو تهیه کن. آرایه و قرابت معنایی نشر الگو و… . استاد با توجّه به این‌که در زبان فارسی آرایه‌ها و قرابت ضعف دارم و نیاز مبرم به کتاب آموزشی خوب دارم و شرایط مالی خانوادم طوریه که نمی‌تونم برای هر درس چندین کتاب تهیه کنم از شما خواهش می‌کنم برای درس ادبیات راهنمایی کنید مبحثی بفرمائید قرابت، آرایه‌ها، لغت، تاریخ ادبیات و زبان فارسی چه کتابی‌هایی تهیه کنم برای این‌که بتونم ادبیات بتونم در آزمون  ۱۰۰ پاسخ دهم باید چه منابعی و با چه روشی مطالعه کنم؟

از شما و همکاران محترمتان سپاسگزارم.

پاسخ استاد :  درود

اگر قصد دارید ادبیات را ساده و نفهمیده بخوانید و به درصد ۵۰ تا ۶۰ راضی هستید از کتاب‌های رایج بازار استفاده کنید امّا اگر دوست دارید که ادبیات را درست دریابید و به درصدهای بالای ۷۰ دست پیدا کنید باید با آرامش و طمأنینه و به دور از هیاهوهای بازار، کتاب‌ ادبیات نشردریافت را مطالعه نمایید و بس.

موفق باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز  اشکان چ   ۱۳۹۵    استان  خوزستان، شهر اهواز سلام و درود فراوان بر شما

آقا یه‌کم خودمونی بگم که من احساس می‌کنم اگه کتاب تناسب معنایی را از الآن شروع کنم وقتم‌و می‌گیره خیلی از فصل دوّمش خواندم. یه‌کم وسواس گرفتم که

اِ… اون اولش چی بعد دیگه واقعاً گیج شدم. سرعت خوندنم هم پایینه. چه کاری شما پیشنهاد می‌کنید؟ سپاس

پاسخ استاد : درود

شاید بهترین دلگرمی شما این باشد که این کتاب هرساله اغلب، دانش‌آموزانی را به درصد بالای ۷۰ در درس ادبیات می‌رساند و گاهی ۸۰ و ۹۰. کاری که از عهده‌ی کتاب‌های دیگر کمتر ساخته است. اگر به درصد بالای ۷۰ در درس ادبیات نیاز داری بدون سرگیجه از صفحه‌ی اول این کتاب بخوان و تا آخر اسفند آن را به پایان برسان.

آفرین بر شما داوطلب خوب اهل دریافت !

۲) مشاوره‌ی پاییز   حمیدرضا    ۱۳۹۵   استان همدان، شهر نهاوند سلام استاد،

من به‌طور کل می‌خوام کتاب‌های درسی ادبیات رو کنار بذارم و تاریخ ادبیات و لغات هم از آفاردئون‌های فار بخونم. البته فکر کنم درآمد نداشته باشن و بمونه. به نظرتون کار درستیه؟

پاسخ استاد : درود

کار درستی نیست اما از خواندن متن درس‌ها و توجّه بی‌مورد به ریزه‌کاری‌های کتاب درسی سودمند‌تر است. بهتر است با توجّه به کتاب‌های نشردریافت در آن مواردی که نیاز به مراجعه به کتاب هست این کار را انجام دهید. این موارد در کتاب‌های دریافت مشخص شده است.

پیروز باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز   زهرا افشار  ۱۳۹۵    درود خدمت استاد بزرگوار جناب آقای سبطی.

لطفا کتاب تست مناسب برای دانش‌آموزان سوم و چهارم تجربی درس ادبیات فارسی معرّفی کنید. ضمناً برای پایه‌ی دهم چه کتاب کار مناسبی پیشنهاد می‌کنید؟ خودتان تألیف جدیدی دارید؟

پاسخ استاد : درود بر شما بزرگوار

به باور من کتاب تستی که بر پایه‌ی درس‌های کتاب موضوع‌بندی شده باشد، راه درست جهت آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون سراسری در پیش نگرفته است. همان اشتباهی که در آزمون‌های آزمایشی نیز بر آن پافشاری می‌شود. دانش‌آموز سوم و چهارم دبیرستان باید ادبیات را با کتاب تناسب مفهومی و تست‌هایش آغاز کند و سپس سراغ کتاب زبان فارسی و اتاق تمرین زبان فارسی برود و در کنارش املا و لغت را نیز چاشنی کار کند . این راه به درصدهای بالای هشتاد می‌انجامد.

سربلند باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز  علی وطنی  مهر۹۵ استان تهران، شهر تهران

سلام، ببخشید من نفهمیدم متن کتاب درسی ادبیات دوم و سوم رو بخونیم یا نه آخه شما گفتید «فعلاً» خوندنش کار بیهوده‌ای هست ولی نگفتید کی بخونیم و همچنین متن ادبیات پیش. من فارغ‌التحصیلم و نمی‌دونم متن ادبیات پیش رو بخونم یا نه؟ و اگه لازمه بخونم کی بخونم؟ و چجوری بخونم؟ سرسری بخونم یا که تک‌تک ابیات و … رو معنی و تحلیل کنم و تمام سؤالات و… رو جواب بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ استاد : درود بر شما

برای شما خواندن متن درس‌ها کار بیهوده‌ای است. نکته‌های همه‌ی درس‌ها در مجموعه کتاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های من بررسی و حلّاجی می‌شود، لطفاً با کتاب تناسب مفهومی کارتان را آغاز کنید. هر کجا لازم باشد در متن کتاب‌ها شما را به کتاب‌های درسی ارجاع داده‌ام.

سربلند باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز    فاطمه یزدان پناه   مهر۱۳۹۵

با سلام

کتاب املا و لغت در آزمون سراسری، قرابت معنایی و زبان فارسی دکتر سبطی را تهیه کردم. می‌خواستم از استاد سبطی بپرسم چه‌طوری باید از کتاب‌های ایشان استفاده کنم و مراحل مطالعه به چه صورت باشه تا بتونم به درصد بالای ۹۰ درصد برسم و نتیجه‌ی بسیار عااالی کسب کنم. متشکرم.

پاسخ استاد : درود بر شما

لطفاً دقیقاً هماهنگ با برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای سایت پیش بروید.

۲) مشاوره‌ی پاییز : علی وطنی ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ استان تهران، شهر تهران سلام، ببخشید

من نفهمیدم متن کتاب درسی ادبیات دوم و سوم رو بخونیم یا نه؟ آخه شما گفتید «فعلاً» خوندنش کار بیهوده‌ای است ولی نگفتید کِی بخونیم و همچنین متن ادبیات پیش .من فارغ‌التحصیلم و نمی‌دونم متن ادبیات پیش رو بخونم یا نه و اگه لازمه بخونم، کِی بخونم و چه‌جوری بخونم. سر‌سری بخونم یا که تک‌تک ابیات و … رو معنی و تحلیل کنم و تمام پرسش‌ها و… رو جواب بدم. ممنون.
پاسخ استاد : درود بر شما
برای شما خواندن متن درس‌ها کار بیهوده‌ای است. نکته‌های همه‌ی درس‌ها در مجموعه کتاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های من بررسی و حلاجی می‌شود، لطفاً با کتاب تناسب مفهومی کارتان را آغاز کنید. هر کجا لازم باشد در متن کتاب‌ها شما را به کتاب‌های درسی ارجاع داده‌ام.
سربلند باشید!

۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور  مریم مهاجری         خرداد۹۵     استان زنجان، شهر  هیدج

با عرض سلام و ادب

استاد عزیزم قبل از اینکه پرسشم‌و ازتون بپرسم می‌خوام ازتون تشکر کنم به خاطر تلاش‌های صادقانه و بی دریغ شما برای مثبت شدن معدل ، من دو سالی هست که پشت کنکورم و به خاطر تأثیر قطعی با درصدهای بالا هم قبول نمی‌شدم رشته‌ی مورد علاقه‌م ، ممنونم که امسال زحمت کشیدید برامون شما خیلی مردید و براتون آرزوی موفقیت در کل مراحل زندگیتون دارم ، امیدوارم به هرچی که می‌خواهید برسید .

من متأسفانه دیر شروع کردم به درس خوندن ،اما ناامید نیستم ، در درس ادبیات مطمئنم که می‌تونم به سؤال‌های لغت و املا و آرایه و تاریخ ادبیات و قرابت پاسخ بدم و شاید فقط یکی دوتا پاسخ غلط داشته باشم ، امّا متأسفانه نمی‌تونم به زبان فارسی برسم چون وقت ندارم و خیلی دیر شروع کردم 🙁  می‌خواستم ببینم توو این مدت باقی مونده من زبان فارسی بخونم؟ میشه فقط دو تا مبحث از۵ تا بخونم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. می‌خوام درصد ادبیاتم بالای ۸۰ یا حتّی ۹۰ بشه چون احساس می‌کنم تواناییشو دارم. وقتی بخونم می‌تونم نتیجه بگیرم. منتظر پاسختون هستم.  با سپاس

پاسخ استاد : درود بر شما خانم مهاجر

از لطف و صمیمیت شما سپاسگزارم و برای یک معلم وظیفه‌ای جز یاری دانش‌آموزان نمی‌شناسم. برای درس زبان فارسی حتماً فقط از کتاب تک‌جلدی زبان‌فارسی من در نشردریافت کمک بگیرید و این مباحث را در زمان باقی‌مانده بخوانید: ۱- ساختمان واژه‌ها ۲- تکواژها و واژه‌ها ۳- واج‌ها و قواعد زبان ۴- چند صفحه‌ی آغازین درس جمله‌های مرکّب (پایه و پیرو)

سربلند و پیروز باشید!

۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور   رضا نصیری       خرداد۹۵       استان فارس، شهر فیروزآباد

با عرض سلام و ادب و احترام. اول این که من همه‌ی کتاب‌های شما به‌جز بخش لغت کتاب املا و لغتتون رو خوندم و به طرزعجیبی در این درس پیش‌رفت کردم تا جایی که میانگین درصد کانونم از ۴ دی به بعد ۸۳ درصد بوده وحتّی آزمون ۲۴ اردیبهشت سنجش هم ۹۲ درصد زدم امّا شاید باورتون نشه که بهتون بگم تقریباً در اغلب آزمون‌ها مشکل اصلی‌ام که باعث می‌شد درصدم بشه ۸۵ زبان فارسی نبود بلکه لغت و گاهی تاریخ ادبیات بود، مثلاً طراح میاد یه لغت بدون ستاره رو انتخاب می‌کنه بعد میره تو فرهنگ معین معانیش رو میبینی بعد میاد به ما یکی از اونا رو می‌ده یا نه میاد مثلاً یه معنی که هم همون توذهنشون هست رو میگه بعد غلط می‌گیره خب وقتی می‌گی چرا توسایت منبع از فرهنگ معین میاره که ببین این معنی تو فرهنگ معین نیست.

مثلاً تو آزمون ۲۰ فروردین سؤال شمارشی داده بود و معنی تشنه‌شدن رو برای استسقا اشتباه گرفته بود و من به همین راحتی این تست رو غلط زدم در صورتی که به واسطه‌ی کتاب قرابت شما واقعاً با معنی این کلمه آشنا هستم یادمه شما تو اون کتاب این لغت رو به دیابت شیرین هم تعبیر کرده بودید حالا می‌خواستم بدونم راه حل شما درباره‌ی این گونه لغات که ستاره ندارند رو بدونم و اگه می‌شه منبع کمک درسی هم علاوه بر کتاب خودتون (که در گوشی بگم یه‌ریزه بخش لغتش رو که من دید کوتاهی انداختم ناقص بود و همه‌ی کلمات رو نداشت ) معرفی کنید.

بعد یه خواسته دیگه‌ام اینه که خوااااااااااااهش می‌کنم خیییییییییییلی خواهش اگه میشه بگید سبک طرح تست لغت چیه یعنی مثلاً طراح ۹۴ یا حالا قبلش بیشتر از ستاره‌دا‌ها می ده یا بی‌ستاره آیا مثل اون آزمون۲۰ فروردین کانون سخت‌گیره یا مثلاً وقتی تست طرح می‌کنه به چی فکر می‌کنه؟ ممنون. یا علی.

پاسخ استاد : درود بر شما

راستش این بدرفتاری در طرح پرسش‌های لغت از آزمون‌های سراسری چند سال گذشته به طراحان آزمون‌های آزمایشی سرایت کرده و هیچ راهی برای مقابله با آن نیست مگر بردن فرهنگ معین سر جلسه‌ی کنکور.

امّا خوشبختانه در کنکور سال ۹۴ و آزمون‌های آزمایشی امسال شمار این دانش‌آموزآزاری‌ها رو به کاهش گذاشته است؛ پس برای کنکور امسال هم امیدوار باشید که آموخته‌هایتان از کتاب‌های درسی و کتاب‌های من که با وسواس موشکافانه‌ای فرهنگ واژگان پایان سه کتاب را بررسی کرده است به کارتان آید. برای تمرین بیشتر می‌توانید از کتاب املا و لغت نشرالگو بهره ببرید.

 سربلند باشید!

 ۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور:  زهرا توکلی       اردیبهشت۹۵    استان یزد، شهر یزد    سلام و خسته نباشید خدمت دکتر سبطی

با توجه به کمتر از سه ماه وقتی که مونده تا کنکور برای کسی که زبان فارسی رو تا حالا به‌طور خیلی جدی نخونده چه پیشنهادی دارین؟! ممنون می‌شم لطف کنین جواب سؤالمو بدین  باتشکر.

درود بر شما

پاسخ استاد :  مباحث اصلی‌تر را از کتاب تک‌جلدی من بخوانید و سپس با کتاب همایش جلد اول دوره کنید. نتیجه خواهید گرفت .

 ۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور:  عبدالمجیب صابری     اردیبهشت۹۵    استان  گلستان، شهر گنبد

سلام و خسته نباشید. اول بگویم کاش حتّی چند ماه قبل‌تر آشنا می‌شدم با کتاب قرابتتون!

من کنکوری‌ام و قرابتم بد نیست ولی دیر به جواب می‌رسم، و می‌خواهم این مهم را تقویت کرده و به ۹ تا سؤال کنکور پاسخ بدهم … از کجای کتابتون شروع کنم با‌توجّه به بازه‌ی زمانی باقیمانده؟! نحوه‌ی خواندن شعرم بد نیست یعنی می‌تونم شعر‌های متوسط رو بخونم ولی شاید در شعر‌های سخت کمی درنگ کنم … هر روز هم قرابت تمرین خواهم کرد… چه تست‌هایی بزنم؟  ممنون از اینکه جواب خواهید داد و کتاب خوبتون…

پاسخ استاد : درود بر شما آقای صابری

نیمی از چکیده‌ی مهارت‌هایی که در این کتاب خواهید آموخت در فصل اول آن آمده است پس اولویت اصلی با فصل اول این کتاب است و سپس ادبیات عاشقانه و عارفانه و در ادامه تست‌های عاشقانه و عارفانه و سرانجام ادبیات تعلیمی (اگر فرصتی باقی مانده بود)

۲) مشاوره‌ی پاییز! :   مریم محمدی    فروردین۱۳۹۵    استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه

سلام و عرض ادب خدمت دکتر سبطی

سوال من این هست که برای درصد ۱۰۰ در زبان و ادبیات فارسی چه کار باید کرد ؟خواندن چه کتاب‌هایی برای افزایش درک ادبی مفید هست ؟

ممنون

پاسخ استاد : درود بر شما.

باید ادبیات را از پایه بیاموزید یعنی مبحثی بخوانید نه درس به درس.

تناسب مفهومی : کتاب تناسب مفهومی نشردریافت، در ادامه برای جمع‌بندی جلد دوم همایش ادبیات + دوره‌ی فصل اول کتاب تناسب و تست‌های فصل‌های بعدی

زبان فارسی: کتاب زبان فارسی تک‌جلدی نشردریافت، در ادامه جمع‌بندی با کتاب همایش جلد اول + دوره‌ی تست‌های کتاب تک‌جلدی و سرانجام حل تست‌های کتاب اتاق تمرین زبان فارسی

آرایه‌های ادبی: درس‌نامه‌ی آرایه‌های موجود در سایت، سپس جلد نخست کتاب همایش زبان فارسی آن‌گاه حل تست‌های کتاب آرایه‌های ادبی خیلی سبز

املا و لغت: خواندن و دوره کردن کتاب املا و لغت نشر دریافت و سپس تست‌ها و نکات کتاب نشر الگو یا خیلی سبز

تاریخ ادبیات : فقط فصل دوم کتاب همایش جلد ۲

پیروز باشد!

۴) مشاوره‌ی زمستانحسین       فروردین۱۳۹۵     استان فارس، شهر کازرون

با سلام

آیا برای استفاده از بخش اوّل (املا) کتاب املا و لغت شما باید معنای دقیق هر واژه را همانند بخش دوم(لغت) بدانیم یا تنها تمایز میان شکل‌های املایی کافی است؟

با تشکر.

پاسخ استاد : درود بر شما

بله حتماً معنای واژه‌ها را در دوره‌ها به‌طور کامل به خاطر بسپارید.

 ۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور:  رضا        اسفند۱۳۹۵   استان خوزستان، شهر اهواز

با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر سبطی

۱-      با توجّه به اینکه کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی هامون سبطی بیشتر آموزش می‌ده تا تست شما بهترین منبع تست رو کدوم کتاب می‌دونید؟

۲- تو فصل ۱ که شما نکات ترجمه کردن رو گفتین فرّارن یه کم می‌خواستم بگه اگه بعضی از اونا یا بیشترشون رو از یاد بردیم توی قرابت معنایی تأثیر منفی داره؟!با تشکر از شما

پاسخ استاد : درود بر شما آقا رضای خوب و خون‌گرم

بهترین کتاب تست در این زمینه کتاب موضوعی قرابت معنایی انتشارات خوب خیلی سبز است. نکته‌های فصل یک کتاب من در ادامه‌ی کتاب تکرار می‌شود و فقط یک‌بار دوره برایش کافی است.

سرسبز باشید و سربلند!

۲) مشاوره‌ی پاییز    مرتضی کریمی        پاییز۱۳۹۴استان تهران، شهر تهران

با سلام خدمت استاد محترم آقای سبطی

من تا حالا شروع به خواندن زبان فارسی برای کنکور نکردم و در‌واقع از نظر آشنایی با اون در حد صفرم.بنده فقط قصد مطالعه‌ی یک کتاب در این زمینه رو دارم.با توجّه به کمبود وقت آیا مطالعه‌ی کتاب زبان فارسی شما و حل تمرین‌های آن من را برای آزمون سراسری آماده خواهد کرد؟ممنون از راهنماییتون

پاسخ مشاور :درود بر شما

آقای کریمی تنها راه‌حل مشکل شما با زبان فارسی، خواندن کتاب تک‌جلدی زبان فارسی دکتر سبطی است. سایر کتاب‌ها خط فکرآموزشی ندارند و به بیان نکته‌های تست‌های کنکور سال‌های گذشته بسنده نموده‌اند که جنبه‌ی آموزشی ندارد و بیشتر دانش‌آموز را سرگردان می‌کند.

سربلند باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان:  ط.خ   دی۱۳۹۴

سلام  آقای دکتر سبطی

اینکه از کجا با شما آشنا شدم، برمی‌گرده به انتشارات اندیشه‌سازان و حدود ۱۰ سال پیش. من شاگرد آقای بازرگان بودم و کتابهای جدیدشون رو با چند تا از دوستام ویراستاری می کردم.اونجا با شما آشنا شدم و کتاب‌های شما رو می‌خوندم. رشته‌ام ریاضی بود، ولی از اونجایی که به طراحی صنعتی علاقه داشتم تغییر رشته دادم و سال بعدش تو کنکور هنر دانشگاه تهران قبول شدم. یه خواهر کوچک دارم که امسال کنکور داره. اون هم رشته‌اش ریاضی بود و الآن تغییر رشته داده برای هنر. از اول سعی کردم که راهنماییش کنم که بتونه این مرحله رو راحت‌تر بگذرونه. با توجه به خاطره‌ی خوبی که از تیم انیدشه‌سازان داشتم، سرچ کردم ببینم کجا هستن. متوجه شدم شما انتشارات زدید. برای درس ادبیات خواهرم رو راهنمایی کردم که به کلاس‌های شما بیاد و به آموزشگاه پرستو رفتیم برای ثبت نام؛ که بعد از چند هفته بهمون گفتن که کلاس‌هاتون تشکیل نمی‌شن. کتاب‌هاتون رو که بررسی کردم، دیدم خیلی خوب و کامل هستند. پس به خواهرم گفتم که حتماً این کتاب‌ها می تونن کمکش کنن و دیگه لازم نیس بره کلاس. کتاب‌هاتون خیلی بهش کمک کردن!خواهرم الآن تو قرابت دستش خیلی راه افتاده و آخرهای کتابتونه و اعتماد‌به‌نفس زیادی داره.زبان فارسی رو هم برای هر آزمون با کتاب‌های شما پیش میره. واقعاً ازتون تشکر می‌کنم.  الآن می‌خوام توی دو تا موضوع راهنماییم کنید:

۱. آرایه: تو آرایه زیاد تسلّط نداره و خیلی نگرانش کرده.

۲. زبان فارسی: با این که خیلی خوب کتابتون رو خونده و مطالب رو درک کرده و تست‌هاش رو که می‌زنه به تعدادی که شما به عنوان معیار قرار دادید می‌رسه، ولی تو آزمون‌هاش زیاد تسلّط نداره.

پیشنهادتون چیه؟ممنون می شم راهنماییم کنید.  اگه بتونم حضوری برسم خدمتتون عالی می‌شه. با سپاس.

پاسخ استاد :درود بر شما

اگر بتوانند در کلاس‌‌های نکته و تست من که در آموزشگاه هدف پس از نوروز برگزار می‌شود شرکت کنند به خوبی این مشکلاتشان برطرف خواهد شد.

پاسخ تکمیلی مدیر سایت : دانلود رایگان درس‌نامه‌ی آرایه‌ها از سایت یادتان نرود!

۳) مشاوره‌ی زمستان:  سجاد     دی۱۳۹۴

سلام.

آیا برای مطالعه‌ی املا و لغت ادبیات، کتاب املا و لغت در آزمون سراسری کافی است و نحوه‌ی مطالعه املا و لغت چگونه باید باشد؟

یعنی مثلاً لغات ستاره‌دار آخر کتاب و لغات موجود در کتاب املا و لغت در آزمون سراسری باید خوانده شود؟  در‌صورت‌امکان نحوه‌ی مطالعه را بیان بفرمایید.

پاسخ استاد :  درود بر شما

پرسش دوباره: در مقدمه‌ی هریک از فصل‌های این کتاب شیوه‌ی مطالعه‌ی آن به طور دقیق و کامل توضیح داده شده است.

با عرض معذرت . سؤال من در مورد این است که آیا لغات این کتاب و لغات ستاره‌دار کتاب درسی برای پاسخ‌گویی به تمام سؤالات لغات کنکور کافی است ؟! من مقدّمه‌ی فصل‌ها رو مطالعه کردم ولی به پاسخ سؤالم نرسیدم . ممنون میشم اگه پاسخ بدید .

پاسخ استاد :  بله کافی است امّا برای تمرین بیشتر، آفاردئون‌های لغت و املای انتشارات فار را هم به منابع خود می‌توانید بیفزایید.

 

۳) مشاوره‌ی زمستان   فرید امین          دی۱۳۹۴        آذربایجان غربی ، شهرارومیه

سلام استاد. خسته نباشید. خواستم از محضرتان از بابت پاسخ‌هایی که به سؤالاتم دادید تشکر کنم. استاد به بنده حق بدین که با وجود این همه انتشارات آدم واقعاً سردرگم میشه که کدام منبع را انتخاب کنه. استاد ببخشید ۵ تا سؤال داشتم. میشه ازتون خواهش کنم که به این سؤالاتم پاسخ بدین، ممنون میشم.

۱-      برای شروع خواندن ادبیات آیا بهتر است به این ترتیبی که بنده عرض می‌کنم شروع کنم: اوّل مبحث آرایه‌های ادبی را بخوانم و به همراه مبحث آرایه‌ها مبحث لغت را هم بخوانم، بعد مبحث زبان فارسی را به همراه مبحث املا بخوانم و نهایتاً مبحث قرابت معنابی را به همراه تاریخ ادبیات بخوانم. آیا این ترتیب به نظر شما برای ادبیات خوب است؟ اگر با این روش موافق نیستید آیا می‌شود لطفاً یک روش برایم بگویید؟

۲-        آیا هر ۵ جلد کتاب‌هایتان (زبان و ادبیات فارسی جلد اول و دوم – تناسب مفهومی و قرابت معنایی – املا و لغت در آزمون سراسری – زبان فارسی) را تهیه کنم و این‌که می‌شود خواهش کنم که ترتیب استفاده از منابع فوق را برایم بگویید؟

۳-      برای مبحث آرایه‌های ادبی آیا کتاب کامل‌تری دارید یا همان مطالب موجود در کتاب همایشتان را بخوانم؟ در آینده آیا برای این مبحث قرار است کتابی چاپ کنید؟ چه موقع؟

۴-       برای فراگیری مباحث لغت و تاریخ ادبیات آیا شما مصلحت می‌دانید که برنامه‌ی روزانه برای این مباحث در نظر گرفته شود و هر روز خوانده شوند یا اینکه چه روشی را مصلحت می‌دانید؟

۵-      استاد با نظر شما کاملاً موافقم که پرداختن به مبحث قرابت معنایی به‌صورت درس‌به‌درس روش خوبی نیست، روش حضرت‌عالی را در ‌‌Pdf  کتابتان دیدم که من آن روش را دنبال خواهم کرد، امّا برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی با توجه به درس‌به‌درس بودن بودجه بندی‌ها، شما کدام‌یک از منابع زیر را که به‌صورت درس‌به‌درس به این مبحث پرداخته است را مصلحت می‌دانید (نشر الگو – اندیشه فائق – مهروماه)؟  / استاد من فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران هستم و تازه درسم تموم شده، رشته‌م تجربی بود ولی متأسفانه نتونستم در پزشکی قبول بشم. می‌خوام دوباره در کنکور شرکت کنم. خواهشمندم به سؤال‌هایم پاسخ دهید. ممنون.

پاسخ استاد :  درود بر شما و آفرین که حساب شده و سنجیده عمل می‌کنید.

۱-      ابتدا باید فصل نخست کتاب تناسب مفهومی را بخوانید و سپس به سراغ درس‌نامه‌ی آرایه‌ها بروید. سپس مبحث لغت را به همراه ادبیات عاشقانه (کتاب تناسب)بخوانید و آن‌گاه مبحث املا را به همراه مبحث عارفانه و تعلیمی به پایان برسانید. آن‌گاه سراغ فصل نخست همایش ادبیات جلد اول بروید و در پایان به سراغ زبان فارسی بروید از کتاب تک جلدی دریافت. ماه آخر را هم به خواندن همایش‌ها و آفاردئون‌های انتشارات علمی فار اختصاص دهید و دوره‌ی تست‌های دشواری که در این مدت با آن‌ها برخورد داشته‌اید.

پیروزی از آن شماست!

۳) مشاوره‌ی زمستان     عسکری       دی۱۳۹۴      استان کرمان، شهر رفسنجان

سلام استاد

من فصل اول را تا نصفه مطالعه کردم، امّا بعد رفتم سراغ ادبیات تعلیمی. خوندمش امّا به تستاش که رسیدم نشد جواب بدم.من باید موارد رو در هر سه ادبیات که گفتین،  به خاطر بسپارم یا فقط روزنامه وار بخونم؟! یا کلمات کلیدی پیداکنم؟! تشکر

پاسخ استاد :  درود بر شما

دوستان خوبم، لطفاً از خودتان روش اختراع نکنید! بعد از فصل نخست باید ادبیات عاشقانه را بخوانید. روزنامه‌وار بخوانید، امّا هرجا به بیت دشواری رسیدید، نشانه‌گذاری کنید و چند روز بعد دوباره معنای بیت‌های دشوار و مفهوم آن را از خودتان بپرسید. به این شکل پیش بروید تا به تست‌های عاشقانه برسید. بعد عارفانه و نهایتاً تعلیمی

پیروز باشید!

 ۲) مشاوره‌ی پاییز   امیرحسین رضایی         دی۱۳۹۴     استان لرستان، شهر خرم اباد

سلام استاد. من تو مبحث زبان فارسی ضعیفم. کتاب زبان فارسی و دوجلد همایش شمارو دارم، امّا وقت ندارم کتاب زبان فارسی رو بخونم و می‌خوام این مبحث رو با کتاب همایش پیش برم. بنظر شما کتاب نکته و تست (اتاق تمرین) شما می‌تونه برام مفید باشه؟!

با تشکر

پاسخ استاد : درود بر شما

چون در درس زبان فارسی ضعف دارید بهتر است مباحث عمده‌ی زبان فارسی را از کتاب تک‌جلدی من بخوانید . کتاب همایش برایتان سنگین خواهد بود.

سربلند باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز   عسکری     دی۱۳۹۴    استان  کرمان، شهر رفسنجان

سلام استاد.

من فقط ادبیات عاشقانه رو خوندم، دیدم ازش نمی‌فهمم وتست‌هاش رو نم‌یتونم بزنم؛ گفتم از خدمتتون بپرسم که چه‌کار کنم با این اوضاع. تشکر…

پاسخ استاد : درود بر شما

اگر قبل از خواندن فصل نخست این کتاب، ادبیات عاشقانه را مطالعه کرده‌اید، مشکل از همین‌جاست. بدون خواندن فصل نخست این کتاب پاسخ دادن به تست‌های قرابت، املا و زبان‌فارسی کنکور بسیار سخت خواهد بود.

***) مشاوره‌ سال‌های پایه     علی اکبر فتحی   دی۱۳۹۴     استان  کرمان، شهر سیرجان

سلام من کنکور ۹۶دارم.اگه الآن کتاب همایش‌های زبان و ادبیات فارسی را سفارش بدم، تا اون موقع تغییر می‌کنند؟ چه زمان بگیرم بهتره؟

پاسخ استاد : درود بر شما

همایش جلد نخست تغییر خاصی نخواهد داشت، امّا به همایش جلد دوم احتمالاً نکته‌ها و تست‌هایی افزوده خواهد شد. اما بهترین کار شما برای ادبیات در سال سوم، خواندن صد صفحه‌ی اول کتاب تناسب مفهومی من است. این فرصت را از دست ندهید.

پیروز باشید!

۲) مشاوره‌ی پاییز   عسکری      آذر۱۳۹۴    استان کرمان، شهر رفسنجان

سلام استاد.خسته نباشید…چند تاسوال داشتم…

من کتابای قرابت معنایی و زبان فارسی شمارو تهیه کردم عالی هستن.فقط من در قرابت معنایی اطّلاعاتم زیر خط فقره یعنی از ۹سؤال کنکور فکرنکنم بتونم چیزی رو پاسخگو باشم. کتاب قرابت معنایی رو چه‌جوری باید بخونم که بشه سؤالارو جواب داد وچه‌جوری می‌تونم بین بیت‌های دیگه ارتباط برقرارکنم؟ مثلاً گزینه‌ی ۱ بیت غنایی هست –گزینه‌ی ۲ بیت عرفانی هست و تا آخر. واقعاً برام مشکله. نمیگم با یه دور خوندن میخوام فرجی بشه، امّا واقعاً متوجه نمی‌شم. شما استاد راه حلّی  دارین که به منِ شاگردتون بگین. باتشکر فراوان ازشما….

پاسخ استاد :درود بر شما

شما فقط باید حوصله و پایداری به خرج دهید. هر روز نیم‌ساعت به خواندن کتاب قرابت معنایی بپردازید؛ بدون آن‌که مطلبی را حذف کنید یا وسواس بی‌مورد در نکته‌ای به خرج دهید. این کتاب خودآموز است و مرحله‌به‌مرحله به شما می‌گوید که چه‌طور باید خوانده شود.

پیروز باشید!

۳) مشاوره‌ی زمستان    کیمیا           آبان ۱۳۹۴     استان فارس، شهر شیراز

با سلام واحترام خدمت استاد گرامی

می خواستم برای تمرین آرایه‌های ادبی یک منبع خوب تست کنکورسراسری ده سال اخیر که پاسخهای خوب وآموزشی تحلیلی داشته باشد و مورد تأیید شما، به من معرفی کنید. باسپاس فراوان

پاسخ استاد :  درود بر شما

چنین منبع با کیفیتی که شما خواستید سراغ ندارم. اگر انتشارات گاج کتابی در این زمینه داشته باشد، به شرطی که مؤلفانش آقایان نظری یا شجاعی باشند، انتخاب قابل قبولی می‌باشد.

۲) مشاوره‌ی پاییز:    ه – ص         پاییز۱۳۹۴      استان اردبیل، شهر اردبیل

سلام. من امسال چهارمم.

تابستون فصل اول تناسب مفهومی، درس‌نامه‌ی آرایه‌های ادبی سایت و همایش‌و خوندم. برای دور دوّم آرایه همایش می‌خوام چاپ ۹۴ بگیرم. به نظرتون لازمه درس‌نامه‌ی سایت رو مرور کنم ؟ فکر کنم نکته‌هایی تو اون یادم رفته و فقط یه چار‌چوب کلی از اون تو ذهنمه.

زبان فارسی‌رم از مهر شروع کردم با قلم چی درس به درس می خونم. اگه بخوام کتاب املا و لغت رو از الآن بخونم چه‌جوری درس‌به‌درس استفاده کنم؟

واسه منبع تست میشه من‌و راهنمایی کنین با یکی از تک رقمی‌های امسال که ادبیات‌ش‌و بالای نود زده حرف زدم؛ ادبیات موضوعی گاج‌و خونده بود. به نظرتون واسه تست این کتاب‌و استفاده کنم؟ یا چه کتاب تست دیگه ای؟می‌خوام تو کنکور حتماً ادبیات‌و بالای نود بزنم.

کتاب تناسب مفهومی‌و که می‌خوندم تو اونجاها که نوشته بود به انقد مورد جواب بدین خوبه، من هموشون‌و به استثنای ۱ تا ۳مورد در هر قسمت درست جواب می‌دادم، که حالا به یه چیز خاصی گیر داده بودمو تو زبان فارسی‌ام تستای آخر هر مبحث صد یا بالای نود می‌زنم.

دانش آموز فرزانگانم هستم. اینارو نگفتم که مثلاً از خودم تعریف کنم. واسه این گفتم که با توجه به شرایطم من‌و راهنمایی کنین.ببخشید سرتون‌و درد آوردم. باتشکر.

پاسخ استاد :  درود بر شما

لطفاً نام و نام خانوادگی خود را برای ما مفصل‌تر بنویسید! به هر حال برایتان آرزوی کامیابی و سربلندی می‌کنم. پاسخ پرسش‌هایتان:

۱- خیر نیازی به دوره‌ی درس‌نامه ندارید.

۲- هفته‌ای یک درس از کتاب املا را بخوانید اما قبلش فصل لغت این کتاب را با سرعت مطالعه کنید .

۳- بهتر از آن کتاب‌های موضوعی خیلی سبز است.

۴- در ضمن کتاب اتاق تمرین زبان فارسی آمده  با بهترین تست‌های ممکن تألیفی، آن را از دست ندهید. حتماً تست‌های دوره‌ای سایت را هم دنبال کنید.

۲) مشاوره‌ی پاییز:   آتوسا      پاییز۱۳۹۴    استان  بوشهر، شهر عسلویه

سلام اقای سبطی وقتتون بخیر

من کتاب املا و لغت شما رو دارم، منتها می‌خوام یه کتاب لغت در کنار کتابتون حتماً بگیرم. بین هفت‌خان خیلی سبز و لقمه مهروماه و کتاب واژگان الگو کدوم رو به من پیشنهاد می‌دید؟! سؤال دوّمم این بود که بعد از خوندن مباحث ادبیات بهتره چقدر وقت بگذره و بعد تستش‌و بزنیم؟! مرسی از وقتی که در اختیارمون می‌گذارید.

پاسخ استاد : درود بر شما آتوسا خانم

حتماً خیلی سبز را ترجیح می‌دهم، به شرطی که فقط به تست‌هایش بپردازی نه درس‌نامه‌اش. در مباحث مفهومی مانند زبان فارسی، آرایه‌ها و تناسب مفهومی نیازی به گذشتن زمان نیست، امّا در مباحث حفظی ۲ تا ۳ روز بعد.

سربلند و پیروز باشید!

*) مشاوره کلی:  ریحانه    پاییز ۱۳۹۴           خراسان جنوبی    شهر بیرجند

سلام استاد! روزتون بخیر.

کتاب‌هاتون واقعاً فوق العاده است و به همه‌ی سؤال‌های ایجاد شده پاسخ میده .من با کتابای شما واقعاً از خوندن ادبیات و زبان فارسی لذت می‌برم و دوست دارم بیشتر بدونم، جدا از هر آزمونی وکنکور که پیش رو دارم. می‌خواستم بدونم لازمه چاپ جدید کتاب زبان فارسیتون رو بخرم؟ من چاپ هفتم سال ۱۳۹۳ رو دارم و همونطور که گفتم سال چهارمم و کنکوری. با تشکر بابت پاسختون از شما. امیدوارم همیشه سلامت و شاد باشید و باز هم برای فرزندان این مرز و بوم کتاب بنویسید.

پاسخ استاد : درود بر شما ریحانه خانم پرمهر و پرامید

خیر نیازی به تهیه‌ی دوباره‌ی این کتاب نیست. کتاب «اتاق تمرین» زبان فارسی به قلم من و دوست خوبم آقای علی بداغی مکمل بسیار دلچسبی است برای کتاب زبان فارسی من در نشر دریافت.

سربلند باشید!

*) مشاوره پاییز:   اسماعیل    آبان ۱۳۹۴    هرمزگان، شهر سیریک

سلام

من واسه تقویت قرابت معناییم کتاب دکتر هامون سبطی رو گرفتم که قرابت معنایی رو به روش موضوعی تدریس کردن ولی تو آزمون‌ها درس‌به‌درس اومده و این برام مشکل ایجاد می‌کنه .الآن کاری که دارم می‌کنم اینه که هر درس رو که می‌خونم موضوعاتی که توش مطرح شده رو می‌رم تو کتاب دکتر بررسی می‌کنم؛ ولی شنیدم قرابت رو باید موضوعی خوند؛ کلاً گیج شدم. چند بار خواستم قید قرابت رو تو آزمون‌های سنجش بزنم و اوّل کتاب دکتر رو تموم کنم، بعدش که مسلّط شدم رو آزمون‌هام کار کنم.می‌خواستم بدونم نظر دکتر در این مورد چیه. اگه راه حلی هست، لطفاً راهنماییم کنید . خسته نباشید.

پاسخ استاد : درود بر شما آقا اسماعیل

لطفاً فریب برنامه‌ریز‌های ناکارآمد آزمون‌های آزمایشی را نخورید و کتاب تناسب مفهومی (قرابت) مرا با حوصله و صرف زمان کافی به پایان رسانید. تفاوت شما با کسانی که این مبحث را اصولی نمی‌خوانند در آزمون‌های جامع مشخص می‌شود.

خدا یارتان!

***) مشاوره‌ برای سال‌های پایه: محمد حسین بابایی      آبان ۱۳۹۴         استان  مرکزی، شهراراک

سلام به آقای دکتر سبطی. من الآن کلاس سوم دبیرستان‌ام. برای خواندن ادبیات و زبان فارسی به من چه کتاب و برنامه‌ای پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ استاد : سلام آقای بابایی

بهترین کاری که می‌توانی امسال انجام دهی یکی خواندن ۱۰۰ صفحه‌ی اوّل کتاب تناسب مفهومی من است که پایه‌های ادبیاتت را برای همیشه قوی می‌کند و دوّم خواندن کتاب زبان فارسی، راهبردهای یاددهی و یادگیری انتشارات مبتکران.

پیروز باشی!

۲)  اسدی           آبان ۱۳۹۴         استان تهران، شهر تهران

سلام خدمت استاد دلسوز جناب دکتر سبطی

استاد من فارغ التحصیل سال‌های گذشته هستم. (یاد کتاب‌های اندیشه سازان به‌خیر، استاد هر جا که هستید همیشه سلامت باشید .) امسال می خوام تو کنکور شرکت کنم، امّا هنوز مطالعه‌ی ادبیات رو شروع نکرده‌ام. چند نفر از دوستان، کتاب جامع ادبیات خیلی سبز رو پیشنهاد کردند که تا کنکور هم می‌شه تمومش کرد؛ امّا پاسخ‌های تشریحی این کتاب خصوصاً برای قرابت و زبان فارسی چنگی به دل نمی‌زنه. می‌خواستم این پیشکسوتِ حقیر رو راهنمایی بفرمایید که با چه‌ روشی و به چه ترتیبی و از چه منابعی که حجم مناسبی داشته‌باشند پیش برم که با‌توجه‌به دیر‌شروع‌کردن، بهینه‌ترین راه باشه وبشه به درصد ۷۵ رسید. استاد شاید اگر سؤالات سایر بچه‌ها رو می‌خوندم به یه جواب‌هایی می‌رسیدم، امّا شنیدن جواب از حضرتعالی بسیار لذّت‌بخش و انگیزه‌بخشه و از‌این‌بابت که موجب زحمت جنابعالی می‌شم عذر می‌خوام.

استاد با توجه به قانونی که اخیراً تصویب شد برای ترمیم نمرات درس‌های نهایی سال سوّم، قصد دارم برای ادبیات ۳ و زبان فارسی ۳ ثبت‌ِنام کنم و نمره‌ی ۲۰ کسب کنم تا خیالم از ۲۵ درصد اولیّه راحت باشه. لطفاً در راهنمایی‌هایتان (روش، منابع و غیره) این موضوع رو هم در نظر بگیرید.

خیلی ازتون ممنونم استاد، خیلی زیاااااد

“گاه رسیدن به مقصد  / رسیدن به آغاز ناامیدی هاست / دعا می کنم  / این راه زود به آخر نرسد  / وگرنه می میرد / این لاک پشت پیر  / گاه ادامه ی راه، ادامه ی زندگی است”

 

پاسخ استاد : درود بر شما یار قدیمی اهل اندیشه و دریافت

برای رسیدن به درصد بالای هفتاد در درس ادبیات که به باور خیلی از داوطلبان در این سال‌ها، سخت‌ترین درس کنکور سراسری شده است، فقط یک راه دارید، مطالب خشت اوّل (صفحه‌ی مشاوره ) را مو‌به‌مو اجرا کنید. برای آغاز مطالعه هنوز دیر نشده، خیالتان آسوده باشد. برای ترمیم معدّل در درس زبان فارسی همان منبع کنکوری، یعنی زبان فارسی نشردریافت شما را به بهترین نمره می‌رساند. برای ادبیات سال سوم می‌توانید از کتاب‌های گاج استفاده کنید.

سربلند و پیروز باشید!

*) مشاوره کلی: مهناز مداح      ۱۹مهر۱۳۹۴   استان سمنان، شهر دامغان

سلام استاد. خواهشمندم کمکم کنید. من اگه کتاب لغت واملای شما رو بخونم، نمی‌تونم به تست‌های لغت واملا جواب بدم، برای اینکه بتونم هم لغت وهم املا همش‌و بزنم باید منبع دیگه‌ای هم بگیرم؟! و اینکه بعد از اینکه کتاب تناسب مفهومی شما رو دو دورخوندم، برای تمرین وتست لازمه از کتابی مثل نشر الگو استفاده کنم؟

پاسخ استاد :  درود بر شما

کتاب لغت و املای ما برای آموزش کامل و کارگشاست اما برای تست و تمرین بیشتر می‌توانید از آفاردئون‌های انتشارات علمی فار یا کتاب‌های موضوعی خیلی‌سبز استفاده کنید. بعد از مطالعه‌ و دوره‌ی کتاب تناسب مفهومی – که مهمترین کار شماست- سراغ جلد دوم همایش دریافت و تست‌های دوره‌ای و تست‌های تکمیلی سایت ما بروید.

سربلند باشید!

۶) مشاوره انسانی : سید یوسف موسوی   ۲۴شهریور۱۳۹۴ استان هرمزگان، شهر بندرعباس

باسلام خدمت دکتر سبطی و نشر دریافت .

لطفاً برای زبان فارسی انسانی کتابی مناسب معرفی بفرمایید.

پاسخ استاد :  درود بر شما

کتاب زبان فارسی تک‌جلدی نشردریافت کاملاً برای عزیزان رشته‌ی انسانی مناسب است و تمام تست‌های کنکور رشته‌ی انسانی در آن بررسی شده است و در فهرست کتاب به ترتیب درس های زبان فارسی ۳ رشته‌ی انسانی نیز اشاره شده است. می‌ماند چند مبحث مهم از دستور تاریخی (حذف ها، جابه‌جایی ضمیر، انواع «را»، فعل‌های دستور تاریخی و…) که همگی در صد صفحه‌ی آغازین کتاب تناسب مفهومی  (بخش دوم از فصل نخست) به طور کامل بررسی شده است و البته خواندن آن کتاب شرط لازم پاسخ‌گویی به هر تستی در کنکور ادبیات عمومی است، چه تناسب، چه دستور، چه املا، چه آرایه و …

پاینده باشید!

۲) علی حسنی   ۸مهر۱۳۹۴      استان مرکزی، شهر اراک

برای خوندن ادبیات بهتر است ازکدام قسمت شروع کنیم .قرابت یا آرایه  یا معنی کلمات؟ ممنونم.

پاسخ استاد : درود بر شما و سپاس بابت پرسش حساب شده و خوبتان.

حتماً باید کار را با صد صفحه‌ی آغازی کتاب تناسب مفهومی نشردریافت آغاز کنی وگرنه کار برایت خیلی سخت و طاقت‌فرسا خواهد شد و سپس بهتر است با آرایه‌ها کار را ادامه دهی و سپس زبان فارسی و املاو  لغت و تاریخ ادبیات.

پیروز باشی!

۲) اردوان    ۳۰شهریور۱۳۹۴     استان  خوزستان، شهر ایذه

سلام . من برای بار سومه که می‌خوام کنکور بدم و واقعاً منابع آموزشی من‌و گیج کرده. همه‌ی کتابای ادبیات بازارو امتحان کردم الآن بین کتابا سر در گمم

قرابت: واسه ی قرابت کتاب شما خیلی خوبه ولی نقطه ضعفش اینه که بر عکس گاج موضوعی بعد از هر مفهوم تست نداره و نقطه ضعف کتاب گاج هم اینه که یه مفهوم رو چندین بار مطرح کرده. منم الآن  تصمیم گرفتم اول کتاب گاج رو بخونم بعد از عید هم کتاب شما + تست از روی الگو

لغت: همیشه دغدغه ی اصلیمه و خیلی نگرانشم ولی سر جلسه تنها مبحثیه که تستاش رو کامل میزنم . اینجا هم مشکلم داخل منابع اینه : من کتاب خیلی سبز هفت‌خوان رو می‌خونم به خاطر اینکه تمام لغات  رو خط به‌خط آورده و مطمئنم هیچ کلمه‌ای از دستم درنمیره ولی بازم بین این کتاب و کتاب شما دو دلم آخه کتاب شما درسته حجمش کمه و لغات زیادی نداره ولی تمام لغات ۹۴ داخلش پیدا شد و هرکس کتاب شما  + آخر کتاب درسی رو می‌خوند تستاش رو می‌زد….الآنم تصمیم گرفتم خیلی سبز رو بخونم و از روی گاج تست بزنم بعد از عید هم کتاب شما رو بخونم + تستاش+ تستای الگو

املا: هم دقیقاً مشکلم مثل لغت.

تاریخ ادبیات: کتاب تخته سیاه واقعاً دوتا تست کنکور(اثر و مؤلف) رو پوشش می‌ده و امکان نداره نتونی با این کتاب تست نزنی ولی نقطه‌ضعفش اینه که یه تست کنکور رو به هیچ وجه پوشش نمی‌ده و منم هرسال  روی اون تست مشکل دارم نمیدونم چه کتابی یا چه صفحاتی از کتاب درسی خودم رو بخونم تا جوابش‌ بدم. لطفاً اگه تصمیم اشتباهی در انتخاب منابع داشتم راهنمایی کنید.میخوام درصدم به بالای ۷۰ برسه هرسال درصدم ۵۷ میشه.

 

پاسخ استاد : درود بر شما

لطفاً بدون هر نوع حرف و بهانه‌ای ابتدا کتاب تناسب مفهومی مرا بخوانید و تست‌هایش را همان وقت که من مناسب دیدم پاسخ دهید و بعد بروید به سراغ کتاب قرابت خیلی سبز یا گاج. در نهایت تست‌های جلد دوم  کتاب همایش ادبیات، کار را به نقطه‌ی پایان می‌رساند. برای املا حتماً ابتدا کتاب املای مرا بخوانید و بعد کتاب املای خیلی سبز یا نشر الگو. برای تاریخ ادبیات ابتدا از نشر الگو یا تخته‌سیاه بخوانید و سپس جلد  دوم کتاب همایش. برای آرایه‌های ادبی فقط جلد اول کتاب همایش مرا چندین و چندبار مطالعه کنید.

موفق باشید!

۲) روزبه      ۳مهر۱۳۹۴      استان مرکزی، شهر اراک

سلام استاد. واسه خوندن ادبیات، من از کتاب‌های مبحثی الگو وبعضی از کتاب‌های شما استفاده می‌کنم. آیا لازم است متن خود کتاب رو هم بخوانم یا همین مبحثی خواندن  کافیست؟!

پاسخ استاد : درود بر شما

همین مبحثی خواندن بهترین راهی است که در پیش گرفته‌اید به شرطی که ابتدا کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت را خوانده باشید؛ چون این کتاب اساس کار در آموزش ادبیات است.

سربلند باشید!

۲) آرمین صائب     ۵مهر۱۳۹۴       استان البرز، شهر فردیس

با عرض سلام و خدا قوت به آقای سبطی عزیز که بهترین دبیر هستید .چون خیلی من‌و راهنمایی کردید و من از شما ممنونم .استاد، من کتاب‌های قرابت معنایی، املا و  لغت، زبان فارسی وجلد اول همایش رو تهیه کرده‌ام. ازتون یه برنامه ای می‌خواستم که ببینم این کتاب‌ها را در چه زمانی مطالعه کنم که مناسب باشد .استاد ازتون واقعاً خیلی خیلی ممنونم .

پاسخ استاد : درود بر شما آقا آرمین و سپاس از ابراز محبت شما

برنامه‌ی شما باید همان برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای من در سایت نشر دریافت باشد.

*) مشاوره کلی : معینی  ۱۱شهریور۱۳۹۴

سلام کتاب زبان فارسی تفکیک مطالب داره؟ به عنوان مثال من می‌خوام این کتاب رو برای سال دوم مطالعه کنم، آیا در کتاب، ذکر شده کدوم درس‌ها برای سال دوّمه یا تفکیک رشته‌های مختلف داره؟

پاسخ استاد :  درود بر شما

به تفکیک رشته ها هست امّا به تفکیک سال‌ها خیر؛ زیرا منبع کنکور، کتاب سال سوم است که البته اغلب مطالب کتاب سال دوم را نیز در خود جای داده است. اگر شما این کتاب را امسال مطالعه کنید در واقع هم  سال دوم را خوانده اید و هم سال سوم را. البته کار ساده‌ای نیست امّا می‌تواند خیلی سودمند و کارگشا باشد.

 پیروز باشی!

مشاوره‌ برای سال‌های پایه:  امیر    ۱۵شهریور۱۳۹۴       استان اصفهان، شهر اصفهان

سلام من اول مهر به سوم دبیرستان می‌روم و می‌خواهم کتاب زبان فارسی شما را خریداری کنم. آیا این کتاب را از اوایل سال بخرم و به ترتیب درس‌بندی جلو بروم یا زمانی که قصد مطالعه برای کنکور را دارم؟ کتاب تست و نکته که هنوز نیامده چه طور؟

پاسخ استاد : درود بر شما

بله بهتر است از همان ابتدای سال خواندن درس‌به‌درس این کتاب را در کنار کلاس مدرسه آغاز کنید؛ امّا کتاب تست و نکته را بگذارید برای سال آینده. مهم‌تر از این خواندن صد صفحه‌ی اول کتاب تناسب مفهومی در سال سوم است که وضعیت ادبیات کنکور شما را به شکل تصاعدی ارتقا می‌بخشد.

سربلند باشید!

مشاوره‌ی تابستان: امیر    ۱۴شهریور۱۳۹۴       استان خراسان شمالی، شهر بجنورد

سلام آقای سبطی من چند تا سوال داشتم ۱ – برای لغت کنکور همه‌ی کتاب‌های بازار مقدار خیلی زیادی لغت آورده‌اند که واقعاً خوندن اونا کار سختی هست. آیا میشه فقط با تسلط روی لغات آخر کتاب‌ها ومطالعه کتاب لغت شما به تست‌های لغت پاسخ داد؟ همین‌طور کتاب قرابتتون رو باید چه‌طوری خوند؟ مثلاً برای هر مفهوم چند تا بیت آوردین؟ باید این‌ها رو حفظ بشیم یا نه؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

 

پاسخ استاد : درود بر شما

با خواندن واژه‌نامه‌ی پایان کتاب و حل دقیق تمرین‌های بخش لغتِ کتاب املا و لغت شاید نتوانید به همه‌ی تست‌های لغت کنکور پاسخ دهید، اما مطمئن باشید که از رقیبانتان که کتاب‌های غیرعلمی می‌خوانند چند گام جلوترید و آن‌ها حتماً نتوانسته‌اند به همه‌ی سؤال‌ها پاسخ دهند.

در مورد کتاب تناسب مفهومی هم دارید کم‌لطفی می‌کنید! حفظ کردن دیگر چه صیغه‌ای است؟ من تمام تلاش و همت خودم را به کار بسته‌ام تا شما را از رنج حفظ کردن نجات دهم و به لذت دریافتن برسانم .

مقدمه‌ی فصل‌ها را بخوانید همه چیز برایتان روشن می‌شود.

پیروز باشید!

*) مشاوره کلی مهدی پورغلام     ۲۵مرداد۱۳۹۴      استان بوشهر، شهر بوشهر

سلام !خداقوت آقای دل‌نگران ما دانش‌آموزان! (اگر متن کتاب زبان فارسی ۳ خودتون بود ، الآن می‌گفتید دل‌نگران چه ساختی داره ؟!)

ولی من می‌خواستم در مورد کتاب قرابتتون ازتون سؤالی بکنم (بله می‌دونم سؤال پرسیدن حشو داره و باید بگیم سؤال بکنم ، یه چیزایی بلدما! امسال، مرحله‌ی اول المپیاد ادبی هم قبول شدم !) می‌خواستم بدونم فصل دوم کتاب رو چطوری باید بخونیم ؟ باید هر مضمون رو خوند و بعد ابیات نمونه رو خوند و رد شد ؟ نیازی به حفظ کردن مضمون هست ؟ اینطوری که خیلی سریع میشه کُلش خوند… . و برای اینکه آموخته های فصل اول یادمون نره ، چه پیشنهادی می‌کنید ؟(پیشنهادات غلطه! اینم بلدم ) لطف کنید این ترفندهای خوندن بخش‌ها و فصل‌های مختلف کتاب رو، تو مقدمه‌ی کتاب و یا اول هر بخش بیارید که دانش‌آموزان دیگه هم بتونند استفاده کنند!

راستی، من اول مهر سوم دبیرستان می‌رم ، ولی تو سال دوم ۸۰ درصد کتاب زبان فارسی ۳ شما رو خوندم و خوندن کتاب قرابتتون رو هم آغاز کردم و تونستم مرحله‌ی اول المپیاد ادبی قبول شم!(واقعاً Thank you).  کتاب ۲ جلدی تون با آقای عمرانی هم گرفتم و ان شاالله اونم کامل میخونم (خیلی با کتاباتون حال می‌کنم ). ببخشید اگه خیلی وقتتون رو گرفتم؛ راستش خیلی ذوق داشتم بهتون پیام بدم و از زحماتتون تشکر کنم !

خدانگهدار.

پاسخ استاد : درود بر شما فرزند سربلند ایران

پیروزی‌ات را در المپیاد ادبی شادباش می‌گویم. راستش حفظ کردن بیت‌ها، نادرست‌ترین کاری است که در مبحث درک ادبی می‌توان انجام داد. فقط کافی‌است با مضمون‌ها و بیت‌ها آشنا شوید و اگر در معنا کردن بیتی اشکال داشتید، آن را نشانه‌گذاری کنید تا هنگام دوره کردن فقط به همان بیت‌ها توجه نمایید. بله این کتاب مانند آبی گوارا است و جرعه‌جرعه نوشیده می‌شود و شما را سیراب می‌کند. خواندنش خیلی طولانی و ملال‌آور نیست، امّا تأثیرش شگرف است. به شما خواندن کتاب دوجلدی راهبرد‌های زبان فارسی (انتشارات مبتکران) را سفارش می‌کنم. خیلی از خواندنش لذت خواهید برد. چه لذتی شیرین‌تر از لذت یافتن و دریافتن!

مشاوره‌ی تابستان فاطمه سهرابی   ۳مهر۱۳۹۴    شهر خشت کازرون   
سلام و خسته نباشید.
من در درس ادبیات بخش آرایه‌ها و زبان فارسی خیلی مشکل دارم.توی آزمون کانون، ادبیات رو۵۰ درصد می‌زنم،
می‌خواستم اگه میشه لطف کنید و راهنماییم کنید.به معلم خوب هم دسترسی ندارم، یه کتاب خوب هم بهم معرفی کنید. ممنونم .

پاسخ استاد : درود بر شما فاطمه خانم
فقط یک لطفی به من بکن. راهنمایی‌های مرا در صفحه‌ی مشاوره‌ی همین سایت (خشت اول) بخوان و بر اساس آن‌ها عمل کن. اگر به نکته‌ی مبهمی برخوردی همین‌جا سؤالت را از من بپرس.

پیروز باشی!

مشاوره‌ی تابستان معینی ۱۱شهربور۱۳۹۴
سلام کتاب زبان فارسی تفکیک مطالب داره؟ به عنوان مثال من می‌خوام این کتاب رو برای سال دوم مطالعه کنم، آیا در کتاب، ذکر شده کدوم درس‌ها برای سال دوّمه یا تفکیک رشته‌های مختلف داره؟

پاسخ استاد :درود بر شما
به تفکیک رشته ها هست امّا به تفکیک سال‌ها خیر؛ زیرا منبع کنکور، کتاب سال سوم است که البته اغلب مطالب کتاب سال دوم را نیز در خود جای داده است. اگر شما این کتاب را امسال مطالعه کنید در واقع هم سال دوم را خوانده اید و هم سال سوم را. البته کار ساده‌ای نیست امّا می‌تواند خیلی سودمند و کارگشا باشد.

پیروز باشی!

مشاوره‌ی پس از کنکور : شیرین نوروزیان ۲۸تیر۱۳۹۴ اصفهان، شهر اصفهان

 با سلام خدمت آقای دکتر سبطی نازنین ، من با کتاب قرابت معنایی شما شیفته‌ی ادبیات سرزمینم شدم و به شدت مشتاق و علاقه‌مند به خواندن کتابهای شاعران بزرگ ایران زمین.
می‌خواستم ازتون درخواست کنم که اگر کتابهایی رو می‌شناسید که به درک و فهم درست اشعار شاعران بزرگ ایرانی کمک کند به من معرفی کنید. مثنوی مولوی رو دارم و می‌خوام با این کتاب شیرین شروع کنم ولی متأسفانه هیچ توضیح یا راهنمایی‌ای برای فهم و درک درست ابیات وجود ندارد، چه باید بکنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید که از کجا و به چه طریق مطالعه‌ی آثار بزرگ ادبی سرزمینم را شروع کنم، بسیار ممنونم
ازتون.

پاسخ استاد : درود بر شما خانم نوروزیان
به جمع دوست‌داران شعر پارسی خوش آمدید.به صفحه‌ی کتاب‌های بعد از کنکور و هم‌چنین پاسخ به پرسش‌های بعد از کنکور (در صفحه‌ی مشاوره زبان و ادبیات فارسی: پاسخ ما) مراجعه کنید. در آن‌جا دوستان قدیمی‌تر خود را پیدا خواهید کرد! و پاسخ پرسشتان را خواهید یافت.

مشاوره‌ برای سال‌های پایه: ابوالفضل آزاد ۲۲تیر۱۳۹۴ خراسان رضوی، شهر سبزوار
سلام آقای دکتر سبطی
خسته نباشید. من دوم ریاضی رو تموم کردم. از کِی باید خوندن ادبیات و شروع کنم؟! کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی از خودتون رو از کی شروع کنم؟ تابستون دوم واسه شروع ادبیات زوده؟! باید همه‌ی بخش‌های این کتاب‌و خوند؟! ۴۰۹ صفحه‌س
ممنون میشم جواب بدید

پاسخ استاد : درود بر شما
خیلی خوب است که از حالا برای کارهایت مشورت می‌کنی و راهنما می‌جویی پسر خوب، امیدوارم در کارهایت همیشه موفق باشی!
بهترین کار برای تابستان امسال آغاز مطالعه‌ی ادبیات با بخش نخست از فصل نخست کتاب تناسب مفهومی من است . اگر پس از این کار کششی برای ادامه‌ی کتاب در خودت احساس کردی می توانی همین‌طور بخش به بخش پیش بروی تا آخر فصل نخست یا حتی تا آخر ادبیات عاشقانه. امّا از زبان فارسی هم غافل نشو و از کتاب زبان فارسی من تا پایان بخش واژه و تکواژ را همین تابستان مطالعه کن. حتی اگر به تسلط کامل هم نرسیدی مهم نیست. مهم این است که ترست از این مباحث بریزد.

مشاوره‌ی تابستان: کامیار ۳۱مرداد۱۳۹۴ استان تهران، شهر تهران
سلام ، برنامه تست‌های دوره‌ای همه درس‌ها از جمله ادبیات رو دیدم، همشون از اول مرداد شروع شدن ولی الآن مرداد گذشته چه‌کار کنم ؟ 🙁 آیا همینطوری طبق برنامه جلو برم که بجای آخر فروردین آخر
اردیبهشت تموم می‌کنم یا که بجای دوره‌های یه ماهه ازشون کم کنم و هر دوره‌ایی رو ۲۷ روز کنم کدوم بهتره ؟

پاسخ استاد : درود بر شما آقا کامیار
بله حتماً خودتان را به برنامه برسانید. طوری که قبل از عید با ما کاملاً همراه شده باشید.
پاینده باشید!

مشاوره‌ی تابستان: محمدرضا چمنی مجرد ۱۰ امرداد۱۳۹۴

سلام آقای سبطی. بهتر نیست شما هم یک برنامه‌ی مطالعاتی برای درس ادبیات نظیر کاری که آقای اناری انجام دادند ارائه دهید به صورت جلسه‌بندی‌شده.   و ضمناً مرور کتاب‌های شما چه‌طور باید انجام بشه؟

پاسخ: درود بر شما
خیر امکان برنامه‌ریزی دقیق در درس ادبیات وجود ندارد، چون مباحث در محدوده‌ی کتاب‌های درسی نیستند و نیاز به یک گشت و گذار آزاد در فضای ادبیات هست که با توجه به رویه و فرصت هر دانش‌آموزی در طول یک هفته می‌تواند کم و زیاد شود امّا هدف‌گذاری برای پایان یک‌ماه امکان‌پذیر و علمی است؛ همان کاری که در تست‌های دوره‌ای انجام شده‌است و شما باید هماهنگ با آن خود را آماده‌ی کارزار ادبیات کنید.
سربلند و پیروز باشید!

مشاوره ی پس از کنکور: پارسا تربیت ۷خرداد۱۳۹۴   اصفهان، شهر اصفهان
با سلام و خسته نباشید،
من برای کنکور روی رتبه بین۲۰۰-۳۰۰حساب کردم، امّا در درس ادبیات خیلی قوی نیستم و حتی نقطه ضعف من است!
میخواستم بپرسم درصدی حدود ۶۰برای این رتبه کافیه؟ یعنی ترازی حدود ۱۰۰۰۰ به من می‌دهد؟ ضمن اینکه نمره ادبیات نهایی سال سوم من ۱۸ است.
چطور می‌شود در این زمان باقی‌مانده کمی ادبیاتم را قوی‌تر کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید.با تشکر از کتاب های شما 🙂

پاسخ: درود بر شما آقا پارسا، واقعاً خسته نباشی چون آشکار است که تلاشی برنامه‌ریزی شده را در این مدت پیشه کرده‌بودی و باز هم آشکار است که از تلاشت راضی هستی. پاسخ پرسشت مثبت است؛ یعنی درصدی
حدود ۶۰% (یا حتی ۵۵%) برای دست‌یافتن به رتبه‌ی زیر ۳۰۰ (و حتی کمتر) کاملاً مناسب است. اما در این مدت:
۱- دوره‌ی تاریخ ادبیات
۲- دوره‌ی جلد ۲ کتاب همایش ادبیات
۳- دوره‌ی جلد نخست کتاب‌همایش ادبیات
۴- دوره‌ی کتاب املا و لغت
۵- دوره‌ی تست‌های دوره‌ای سایت
خدا پشت و پناهت

grapevine separator line jodakonande 02

۱) مشــــاوره‌ی تابستان

 

– سؤال دانش‌آموز: با عرض سلام خدمت همه‌ی آن‌هایی که لذت «دریافتن» رو با هیچ‌چیز دیگه‌ای عوض نمی‌کنن و هم‌چنین آقای دکتر سبطی. من دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی هستم و امسال با کتابای زبان فارسی و تناسب مفهومی شما آشنا شدم. من تاحالا- بی‌شوخی- هیچ‌وقت این‌قدر از خوندن زبان فارسی لذت نبرده‌بودم و این‌قدر خوب درکش نکرده‌بودم. وقتی پای این کتاب می‌شینم غرق خوندنش می‌شم و گذر زمان رو احساس نمی‌کنم. یه سؤالی از شما داشتم و اون اینه‌که برای این‌که تو کنکور در درس ادبیات فارسی به درصد بالای ۹۰ برسم، چه کارهایی لازمه انجام بدم و این‌که شما میگین نباید واسه تاریخ ادبیات‌ها خلاصه‌نویسی کنیم، من خودم بخش‌هایی از اعلام آخر کتاب که مرتبط با یه درس خاصه رو تو کاغذ کنارش می‌نویسم و با اون درس مطالعه‌ش می‌کنم. می‌خواستم ببینم آیا این کار هم نادرسته و من باید اعلام رو جداگانه بخونم؟ ممنون از لطفتون. (شادی ص)

پاسخ استاد: درود بر شما! خوشحالم که این کتاب‌ها توانسته شما را با زبان زیبای کشورمان آشتی دهد و لذت دریافتن را در شما زنده کند و امیدوارم که در راه آموختن و دریافتن همیشه پایدار و امیدوار باشید. به‌ویژه بعد از آزمون سراسری!

اما پاسخ دو پرسش شما:

۱- برای رسیدن به درصد بالای ۹۰ در درس ادبیات قدری آشنایی قبلی با ادبیات فارسی و به زبان خودمانی «اهل ادبیات بودن» لازم است. اما با خواندن دقیق و عمیق و دست‌کم ۲ بار دوره‌ی کتاب‌های تناسب مفهومی، زبان فارسی، املا و لغت و دو جلد همایش ادبیات (نشر دریافت) می‌توانید مطمئن باشید که از اغلب رقیبانتان چندین گام جلوتر خواهیدبود. حتماً بخش مشاوره (خشت اول) را با دقت بخوانید و به آن عمل کنید. با کم‌تر از هفته‌ای هفت ساعت مطالعه‌ی ادبیات، رسیدن به درصد بالای ۸۰ بسیار بعید است مگر آ‌ن‌که از شاعران و ادیبان آینده‌ی ایران باشید! دو ماه مانده به کنکور را با کتاب‌های همایش همراه باشید.

۲- این کار شما سودمند هم هست. نکته‌ی اصلی این است که اگر در سال‌های گذشته، تاریخ ادبیات را از صفحات کتاب درسی خودتان خوانده‌اید، امسال هم همان صفحات را دوره کنید و مطالب آن‌ها را به‌جای دیگری منتقل نکنید. اما از آن‌جاکه اغلب دانش‌آموزان، اعلام سال دوم و سوم را در دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌خوانند؛ بنابراین چشمشان در سال‌های گذشته به آن صفحه‌ها عادت ندارد و می‌توانند مطالب اعلام را خلاصه‌نویسی کرده و از همان ابتدا خلاصه‌های خود را مطالعه کنند. اما اگر احیاناً شما در سال‌های گذشته از روی کتاب درسی، اعلام هم خوانده‌اید، بهتر است از روی همان صفحات آشنای کتاب، اعلام را دوره کنید.

شادی‌تان روزافرون!

– سؤال دانش‌آموز: با سلام خدمت همه‌ی کارکنان نشر دریافت. یه سؤال از آقای سبطی داشتم. با توجه به مطالب نوشته‌شده در (خشت اول) آیا منظورتون اینه که اصلاً متن ادبیات ۲ و ۳ رو نخونیم؟! اگه این‌طور نیست لطفاً بیش‌تر توضیح بدید. ممنون! (سید محمدرضا (شهریورماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما! اگر منظورم دقیقاً این نباشد، حدوداً همین است؛ زیرا همان‌طورکه گفتم، احتمال این‌که از متن کتاب‌های دوم و سوم- البته به‌جز قسمت تاریخ ادبیات و واژگان که در برنامه گنجانده شده‌است- حتی یک سؤال در آزمون سراسری طرح شود، کم‌تر از ۵۰% است، پس خواندن متن کتاب‌های ادبیات سال دوم و سوم دبیرستان را فقط وقتی آغاز کنید که همه‌ی مباحث مهم‌تر ادبیات را که در برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای آمده‌است، به پایان رسانده‌باشید؛ آن‌وقت اگر باز هم فرصتی داشتید تمرکز اصلی‌تان بر توضیحات پایان هر درس و محتوای کلی درس‌ها باشد. اما خوب به یاد داشته‌باشید که با خواندن کتاب تناسب مفهومی و جلد دوم کتاب همایش ادبیات فارسی با تمام نکته‌های مفهومی کتاب‌های ادبیات دوم، سوم و چهارم به‌طور کامل آشنا می‌شوید و همین نکته‌ها هستند که موضوع طرح هشت یا نه تست تناسب مفهومی در آزمون سراسری قرار می‌گیرند.

پیروز باشید!

– سؤال دانش‌آموز: می‌خواستم ازتون بپرسم که اگه فقط کتاب زبان فارسی، قرابت و املای شما رو بخونم و آرایه‌ی ادبی رو از جزوه‌ی معلم دیگه کتاب درسی رو نخونم یعنی کتاب رو روخونی نکنم و بررسی تک‌تک بیت‌ها و … رو انجام ندم و فقط کتاب‌های شما با جاهایی که شما گفتید کتاب رو بخون، می‌تونم تو درس ادبیات موفق به درصد بالای ۷۰ شم؟ یعنی درس به درس نخونم؟ ممنون می‌شم جواب بدید! هزاران شاخه گل رز تقدیم به شما! (امیر (آبان‌ماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما و سپاس از محبت‌تان! شما باید آشنایی کلی با درس‌های کتاب و مفهوم کلی آن‌ها (درون‌مایه‌ی آن‌ها) داشته‌باشید، اما بررسی موشکافانه‌ی آرایه‌ها و نکات دستوری بیت‌ها و عبارت‌های کتاب درسی- که روش معمول و سنتی در کلاس‌های درس ادبیات است- کمک چندانی به افزایش درک ادبی شما نمی‌کند و در پاسخ‌گویی به تست‌های آزمون سراسری چندان سودمند نیست. پس پاسخ سؤال شما به‌طور خلاصه «آری» است.

سرتان سبز و دلتان آباد!

– سؤال دانش‌آموز: سلام خدمت هرکسی‌که کارش رو با صداقت انجام میده! آقای دکتر سبطی می‌خواستم بدانم با این کتاب‌هایی که برای ادبیات کنکور تألیف نموده‌اید آیا دیگر نیازی به کتاب دیگری (حتی خود کتاب درسی) هست؟ (چون مثلاً برای آرایه‌های ادبی و تاریخ ادبیات کتابی تألیف نکرده‌اید!) ممنون! (علی الف.)

پاسخ استاد: درود بر شما! در مشاوره‌ی آموزشی (خشت اول) توضیح دادم که بهتر است تاریخ ادبیات را از همان صفحات کتاب درسی‌تان بخوانید. خواندن توضیحات پایان درس‌های ۳ کتاب ادبیات و توجه به خودآزمایی‌های پایان هر درس نیز سودمند است. مطالعه‌ی متن درس‌های کتاب زبان فارسی خالی از فایده نیست اما خیلی هم ضرورت ندارد مگر آن صفحه‌هایی که در کتاب زبان فارسی نشر دریافت، رجوع به آن‌ها را از شما خواسته‌ام. درباره‌ی آرایه‌های ادبی و تاریخ ادبیات هم در جلد اول و دوم کتاب همایش زبان و ادبیات فارسی به‌طور کامل توضیح و آموزش داده‌ام.

– سؤال دانش‌آموز: دکتر سبطی سلام! ممنون به‌خاطر چند جلد کتاب اخیرتان یعنی تناسب مفهومی، املا و لغت و زبان فارسی که برای کنکور نوشته‌اید و هم‌چنین این سایت خوبتان که امکان پرسش و پاسخ در آن وجود دارد. سؤالی داشتم که منتظر راهنمایی شما هستم؛ در مورد ابیات و متونِ خود کتاب‌های درسی در کتاب‌های کنکوری مختلف بعضاً آرایه‌های متفاوتی نوشته‌شده مثلاً در کتابی برای یک بیت آرایه‌ی ایهام درنظرگرفته‌شده ولی در کتاب دیگر خیر. با توجه به این‌که گام اول برای تمرین آرایه‌ی کنکور، شناختن آرایه‌ی متون و شعرهای خود کتاب درسی همراه با استدلال است یک منبع معرفی کنید که خیالمان را از بابت پوشش کامل ریز و درشت آرایه‌های به‌کاررفته در خود کتاب درسی راحت کند. (امید ف. از بوشهر (مهرماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما دوست عزیز! بگذارید خیالتان را راحت کنم، پوشش کامل آرایه‌های ریز و درشت ابیات و عبارات کتاب درسی هیچ کمکی به شما در پاسخ‌گویی به تست‌های آزمون سراسری نمی‌کند و حتی شاید مانعی نیز در این راه باشد، چون ذهن شما را به تنبلی و پخته‌خواری عادت می‌دهد. لطفاً نگاهی به تست‌های آرایه‌ی آزمون سراسری سال ۸۱ تا حالا بیندازید و ببینید چند بیت از میان صدها بیت مطرح‌شده در این تست‌ها از بیت‌های کتاب‌های درسی  شما است؛ مطمئنم که اگر این کار را انجام بدهید دیگر نگران اختلاف‌نظر نویسندگان چنین کتاب‌هایی نمی‌شوید که حالا یکی در یک بیت ایهام پیداکرده‌است و دیگری نه. با این حال اگر برای آزمون‌های کلاسی یا آزمایشی نیازمند منبعی هستند که بیت‌ها و عبارت‌های کتاب‌های درسی را دقیق و موبه‌مو بررسی‌کرده‌باشد، از این دست کتاب‌ها نزدیک‌ترین‌شان به نوع نگاه طراحان آزمون سراسری، کتاب‌های کار انتشارات فاطمی است و«کتاب بیست ادبیات» نشر دریافت. با این حال باز هم تأکید می‌کنم که نباید خیلی وقتتان را صرف پیداکردن نکته‌های ریز و درشت کتاب‌های درسی کنید مگر آن‌که پس از اجرای کارهایی که در بخش راهنمایی آموزشی گفته‌ام، هنوز وقت اضافه‌ای برای خواندن ادبیات داشته‌باشید.

تلاش هوشمندانه راز پیروزی است!

– سؤال دانش‌آموز: سلام! دانش‌آموز سال دوم می‌تواند از کتاب قرابت معنایی و زبان فارسی دکتر سبطی استفاده کند؟ با چه روشی؟

پاسخ استاد: درود بر شما! کتاب تناسب مفهومی، حتی برای دانش‌آموزان سال اول دبیرستان نیز کاملاً مناسب و سودمند است. به‌طورکلی هرچه دانش‌آموزان زودتر با این کتاب آشنا شوند، مشکلاتشان در درس ادبیات زودتر برطرف خواهدشد و نسبت به ادبیات زیبای سرزمینمان دیدی درست‌تر و واقعی‌تر پیدا خواهندکرد. اما کتاب زبان فارسی نشر دریافت بیش‌تر مناسب دانش‌آموزان داوطلب آزمون سراسری است. برای دانش‌آموزان سال دوم و سوم دبیرستان، کتاب «زبان فارسی- راهبردهای یاددهی و یادگیری، انتشارات مبتکران» مناسب‌تر است. مطمئناً آزمون سراسری برای شما که از حالا به فکر یادگیری عمیق مباحث درسی هستید یک گردش علمی به‌حساب خواهدآمد!

پیروز باشید

– سؤال دانش‌آموز: با سلام! من دانش‌آموز سال دوم به سوم تجربی هستم. کتاب تناسب مفهومی + زبان فارسی + املا و لغت را تهیه کردم و تا امروز (۲۶ مرداد) تا صفحه‌ی ۷۵ کتاب تناسب مفهومی را خوندم. قصد دارم در طول سال کتاب زبان فارسی رو همگام با تدریس دبیرم بخونم. می‌خواستم بدونم این برنامه برای کسب یک درصد عالی در درس ادبیات چه‌طوره؟ و تا آخر شهریورماه کتاب تناسب مفهومی را می‌تونم تموم بکنم یا نه؟ در طول سال سوم باز هم تناسب مفهومی بخونم یا نه؟ *باتشکر!* (سمانه (مردادماه ۹۰))

پاسخ استاد: سلام بر شما دوست خوب و آینده‌نگر ما! برای رسیدن به‌یک درصد عالی در ادبیاتِ آزمون سراسری بهترین کار، برنامه‌ای‌ست که شما درپیش‌گرفته‌اید؛ یعنی مطالعه‌ی عمیق و مبحثی ادبیات از سال سوم. بهتر است کتاب تناسب مفهومی را در بازه‌ی زمانی طولانی‌تر از سه‌ماه تابستان مطالعه کنید؛ معمولاً یک فرصت ۶ ماهه برای مطالعه‌ی دقیق این کتاب لازم است و بعد هم یک دوره ظرف یک تا دو ماه.

پیروز باشید!

– سؤال دانش‌آموز: عرض سلام و خدا قوت به آقای دکتر سبطی! چند تا سؤال می‌خواستم خدمتون عرض کنم.

۱- چگونه قرابت معنایی رو بخوانم؟

۲- چه‌قدر بخوانم؟

۳- می‌خوام یه روش عامیانه بهم بگین که بتونم به‌راحتی کتاب تناسب معنایی رو تمام کنم و از عهده‌ی تست‌ها بربیام؟!

این نکته رو هم متذکر بشم آقای دکتر سبطی واقعاً کتابتون (قرابت معنایی) بی‌شک حرف نداره بنده الان یک هفته هست که به‌صورت سطحی مفاهیم فصل ۲ کتاب تناسب معنایی (بدون خواندن فصل ۱) تونستم ۶ تا از تست‌های قرابت ۸۹ (رشته‌ی تجربی) به‌راحتی بزنم من که از تست‌های قرابت وحشت داشتم! اما آقای سبطی ازتون خواهش می‌کنم کمکم کنین که به چه صورت بخوانم (روش‌کار)؟ با تشکر فارغ‌التحصیل تجربی از بوشهر! (سعید ق. (دی‌ماه ۸۹))

پاسخ استاد: سلام بر شما دوست خوب و خون‌گرم! آقا عامیانه و رسمی ندارد که، فقط لطف کن از صفحه‌ی اول این کتاب را بخوان- نه از وسط!- این کتاب کاملاً حالت خودآموز دارد و من مرحله‌به‌مرحله به شما گفته‌ام که باید چه‌کار کنید و چگونه پیش بروید. خواندن فصل اول این کتاب لازم و ضروری است. برای بعضی‌ها حجم این کتاب کمی زیاد به‌نظر می‌رسد اما تجربه‌ی خوانندگان سال‌های گذشته نشان‌داده‌است که با تمام‌شدن فصل اول سرعت خواندن و فراگیری شما بسیار افزایش می‌یابد و کتاب به سرعت به‌سوی صفحات پایانی پیش می‌رود. فصل اول را هم با وسواس نخوانید. اگر حدود ۷۵% نکات آن دست‌گیرتان شد، بروید فصل‌های بعدی. نکات فصل اول آرام‌آرام با خواندن ادامه‌ی کتاب برایتان جا می‌افتد و سرانجام پس از تمام‌شدن کتاب، هنگام اولین دوره، متوجه می‌شوید که خیلی از آن نکته‌ها دیگر برایتان سخت و ناآشنا نیستند. لطفاً دقت داشته‌باشید که در آزمون سراسری سال‌های گذشته از نکات فصل اول کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت، اختصاصاً سؤال طرح‌شده‌ است و نکته‌ی مهم دیگر این‌که باید مطالب این کتاب را پس از یک‌بار خواندن دوبار تا آزمون سراسری دوره کنید.

پایدار و پیروز باشید!

– سؤال دانش‌آموز: با عرض سلام و خسته نباشید!

۱- برای زبان فارسی کدام‌یک از کتاب‌ها بهتر است: کتاب زبان فارسی شما در انتشارات مبتکران (راهبردهای یاددهی- یادگیری) یا کتاب زبان فارسی شما در انتشارات دریافت؟

۲- آیا شما در انتشارات دریافت هم کتاب‌های تست ادبیات ۲ و ادبیات ۳ و ادبیات پیش تألیف کرده‌اید چون من در این فروشگاه اینترنتی این کتاب‌ها را دیدم ولی اومدم تو سایتتون اصلاً کتابی با این محتوا و عنوان وجود نداشت. راستی اگه انتشارات دریافت کتاب تست ادبیات و زبان فارسی تألیف نکرده آیا اون کتاب تست‌های شما توسط انتشارات مبتکران  (اندیشه‌سازان) هنوز چاپ میشن؟ (سجاد (مردادماه ۸۹))

پاسخ استاد:

۱- کتاب «زبان فارسی، راهبردهای یاددهی- یادگیری» به آموزش عمیق‌تر مباحث دستوری مطرح‌شده در کتاب‌های زبان فارسی سه سال دبیرستان می‌پردازد و دارای تمرین‌های بسیار پرشمار و گوناگونی است که می‌توان بسیاری از آن‌ها را یک تستِ بدون گزینه درنظرگرفت، اما به‌ظاهر در این کتاب از تست خبری نیست، بنابراین خواندن این کتاب را در درجه‌ی اول به دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان و هم‌چنین هم‌کاران محترم توصیه می‌کنم، گرچه برای دانش‌آموزان کنکوری هم می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما کتاب زبان فارسی نشر دریافت کاملاً با رویکرد کنکوری نوشته‌شده‌است و خواندن آن برای داوطلبانی که گرفتار تنگنای زمانی هستند مناسب‌تر است. در این کتاب آموزشی- تحلیلی، همه‌ی نکته‌ها و مفاهیم به‌همراه تست‌های تألیفی و ابتکاری (و هم‌چنین برگزیده‌ی تست‌های کنکور) در کنار هم جمع شده‌است.

۲- کتاب‌های پرسش چهارگزینه‌ای ادبیات ۲، ادبیات ۳ و ادبیات پیش‌دانشگاهی که در انتشارات اندیشه‌سازان به چاپ می‌رسید، متأسفانه از سوی مدیر مسئول این انتشارات(دکتر فرهاد میثمی) به انتشارات مبتکران و هیچ انتشارات دیگری واگذار نشد و به‌همین‌دلیل متأسفانه دیگر در دسترس شما دانش‌آموزان عزیز نیست با این حال سعی کرده‌ام در کتاب‌های نشر دریافت، تعداد بسیاری تست تألیفی بگنجانم که مطمئناً نسبت به تست‌های طراحی‌شده در آن کتاب‌هایم به‌روزتر و مناسب‌تر هستند.

– سؤال دانش‌آموز: سلام و عرض ادب خدمت دکتر سبطی عزیز. امیدوارم حالتون خوب باشه. می‌خواستم بدونم اگه کتاب زبان فارسی نشر دریافتتون رو بگیرم و کامل بخونم و بفهممش میتونم تمام سؤالای زبان فارسی کنکور رو جواب بدم؟ چون می‌خوام بخونم برای رتبه‌ی ۲ رقمی. راستی کتاب قرابت معنایی و املا و واژگانتون رو دارم من تمام کتابای بازار رو دیدم و انصافاً بهترین کتاب تو بازار کتاب شما بود و از خوندنش لذت می‌برم. امیدوارم کتاب‌های دیگه تون هم به همین خوبی باشه. پیشاپیش از راهنمایی‌تون ممنونم. (محسن)

پاسخ استاد: درود بر شما! راستش هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند صددرصد تضمین کند که با خواندن کتابش همه‌ی خوانندگان می‌توانند به تمام تست‌های مربوط به مباحث آن کتاب درست پاسخ دهند؛ به‌ویژه در برخی درس‌ها مانند زبان فارسی که پیچیدگی و دشواری آن بیش از درس‌های دیگر است. هم‌چنین گاهی طرح تست‌های غیراستاندارد و حتی نادرست از این مبحث در آزمون سراسری، رسیدن به این هدف را غیرممکن می‌کند، اما می‌توانم در پاسخ شما بگویم که تمام سعی من در کتابِ زبان فارسی نشر دریافت این بوده‌است که دانش‌آموزان کوشا و بااستعداد را در این درس به جایی برسانم که بتوانند از عهده‌ی پاسخ‌گفتن به تمام تست‌های آزمون سراسری برآیند. به تست‌های ابتکاری و مباحثی از کتاب درسی که هنوز در آزمون سراسری به آن‌ها پرداخته‌نشده‌است اما قابلیت طرح سؤال از آن‌ها وجوددارد نیز توجه خاصی کرده‌ام (مانند مبحث شیوه‌ی «بلاغی» و شیوه‌ی «عادی» که در این کتاب آموزش داده‌شده‌بود و در آزمون سراسری ۸۹ برای اولین‌بار از این مبحث سؤال طرح‌شد، آن‌هم در همه‌ی گروه‌های آزمایشی با توجه به نشانه‌های نگارشی که در کنکور سال ۹۱ مطرح‌شد و…!)؛ بنابراین شما با مطالعه‌ی این کتاب و همان‌طورکه گفتید صرف وقت و انرژی برای فهم درست و دقیق آن، می‌توانید مطمئن باشید که از اغلب رقیبان خود در این درس توانمندتر و موفق‌تر خواهیدبود و همین میزان از توانایی برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ها در همه‌ی درس‌های آزمون سراسری کافی است.

به امید شنیدن خبر پیروزی شما هستم!

– سؤال دانش‌آموز: باسلام خدمت دکتر سبطی! سؤال من کمی با سؤال‌های دیگر فرق می‌کند! من دانش‌آموز رشته‌ی ریاضی فیزیک هستم و علاقه‌ی بسیار زیادی به فلسفه و ادبیات دارم؛ طوری‌که کتاب‌های غیردرسی من در باب فلسفه و ادب بیش‌تر از کتاب‌های درسیم است. می‌خواستم از شما بخواهم که به من راه را نشان دهید و کمکم کنید! (محمد نجابتی (آذرماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما آقای نجابتی! علاقه‌ی شما به فلسفه و ادبیات هم‌خوانی زیادی با رشته‌تان یعنی ریاضی دارد. واقعیت این است که ریاضیات و علوم تجربی نقش بسیار مهمی در پیش‌رفت تمدن و فرهنگ بشر در طول تاریخ تکامل انسان بازی کرده‌اند و شکی نیست که در چند قرن اخیر علوم تجربی و ریاضیات مهم‌ترین عامل تغییر و تکامل جوامع بشری از همه نظر بوده‌اند؛ بنابراین درک عمیق و کارآمد فلسفه و ادبیات برای یک انسان امروزی بدون آشنایی بسیار او با استدلال ریاضی و جهان‌بینی علمی امکان‌پذیر نخواهدبود. کوتاه‌سخن این‌که دنیای امروز به فیلسوف یا شاعر و نویسنده‌ای که با استدلال ریاضی، بینش فیزیکی، کیهان‌شناسی، نظریه‌ی داروین، نظریه‌ی فریود، نظریه‌ی یونگ، نسبیت انشتاین و … ناآشناست، چندان احتیاجی ندارد. مطمئناً باید تفاوتی باشد میان شاعران و فیلسوفان عهد صفوی یا قرون وسطی و شاعران و فیلسوفان دوران شکوفایی علم و انفجار اطلاعات!

بنابراین شما مطمئن باشید که تحصیل در یکی از رشته‌های مربوط به علوم ریاضی یا علوم تجربی به کارآمدی‌تان در مطالعه‌ی فلسفه و ادبیات کمک خواهدکرد و می‌تواند از شما در این حوزه‌های ناب اندیشه و فرهنگ فردی نوآور، سودمند و متفاوت بسازد و یادتان باشد که برای لذت‌بردن از فلسفه و ادبیات یا نوآوری و خلاقیت در آن‌ها، تحصیلات دانشگاهی نیاز بی‌چون‌و‌چرا و حتمی نیست. مطالعه‌ی آزاد و پیوسته نیز می‌تواند شما را به این هدف ارزشمند برساند.

– سؤال دانش‌آموز: سلام آقای سبطی خسته نباشید. من در آموزشگاه هدف کلاس شما ثبت نام کردم اگه ممکنه بگین کدوم بخش‌ها را تا شروع کلاس بخونم؟ با تشکر! (فرید فرخ احمدی)

پاسخ استاد: درود بر شما آقای احمدی، مناسب‌ترین مباحث برای مطالعه در تابستان و پیش از آغاز کلاس‌های شما عبارتند از:

۱- درس‌نامه‌ی آرایه‌های ادبی (تست‌های دوره‌ای، اولین دوره)

۲- فصل اول کتاب تناسب مفهومیِ نشر دریافت

۳- ۸۷ صفحه‌ی اول کتاب زبان فارسی نشر دریافت

– سؤال دانش‌آموز:  اسلام معصومی ۲۰/۰۹/۹۲
می‌خواستم بدونم آیا تو کتاب بیست تمام آرایه‌های ادبیات نیز آورده شده؟
با تشکر!
پاسخ استاد:  درود بر شما. تمام آرایه‌ها که نه، اما تمام آرایه‌های مهم و دور از ذهن دانش‌آموزان آمده‌است. آرایه های ساده را هم برای احترام به دانش و شعور خوانندگان ذکر نکرده‌ایم چون نه در کنکور از آن‌ها سؤالی می‌آید ونه حتی در امتحانات کشوری.

سربلند باشید

– سؤال دانش‌آموز:  آروین همتی از آذربایجان شرقی شهر اسکو  ۱۴مرداد۱۳۹۳

سلام دکتر سبطی.از کتاب های فوقالعاده تان بینهایت سپاس گدارم.من امسال به سال چهارم میرم.تو تابستون یعنی از امروز ۹۳/۵/۱۴ می خوام

ادبیات رو با کتابا و برنامتون شروع کنم.سوالم این بود که برنامه ای که گذاشتین تا پایان تابستون که شامل آشنایی با آرایه های ادبی،فصل اول قرابت معنایی،آرایه های ادبی جلد اول همایش و
زبان فارسی(۱۰ درس) میشه کافی هست؟یعنی لازم نیست لغت و املا و قرابت سال های دوم و سوم رو بخونم؟می دونم تو سال تحصیلی چهارم اونارو می خونیم ولی الآن تو تابستون لازم
نیست که یک بار به طور کامل ادبیات های ۲و۳ رو بخونم(البته به جز تاریخ ادبیات)؟ناگفته نمونه که تا الآ هیچی از ادبیات نخوندم به جز چند صفحه ی اول کتاب قرابت معنایی.

پاسخ استاد: سلام بر شما.خوشحالم که با برنامه ریزی دارید کارتان را آغاز می کنید.خیر به هیچ وجه وقت عزیزتان را صرف خواندن متن و نکات کتاب های ادبیات سال دوم و سوم نکنید که در کنکور از  آن ها هیچ سئوالی طرح نمی شود! لطفاً مطالب خشت اول را یک بار دیگر مطالعه کنید.

پیروز باشید!

 

– سؤال دانش‌آموز:  آروین همتی از آذربایجان شرقی شهر اسکو،  ۱۹مرداد۱۳۹۳

سلام.اول یه تشکر ویژه دارم از دکتر هامون سبطی به خاطر کتاب های فوقالعاده شون.میخواستم بدونم در طول تابستان که می خوام امسال برم به سال چهارم و کنکور بدم آیا فقط مطالعه ی مباحث موجود در برنامه ی تست های دوره ای ادبیات و زبان فارسی کافی است؟یعنی نیازی به مطالعه ی لغات و املا و تاریخ ادبیات کتاب های ادبیات ۲و۳ نیست؟ناگفته نماند که من تا امروز(۹۳/۵/۱۹)هیچی از ادبیات و زبان فارسی نخوندم.لطفا جواب بدید دکتر سبطی.

پاسخ استاد:درود بر شما.با خیال راحت فقط برنامه ی تست های دوره ای را دنبال کنید چون حجم کمی هم ندارند؛اما اگر فرصت اضافه بدست آوردید خواندن واژه نامه ی کتاب های دوم و سوم را به شما توصیه می کنم.

سربلند باشید!

 

– سؤال دانش‌آموز: امیر   ۲۱مرداد۱۳۹۳ از استان سمنان، شهر سمنان

سلام. با تشکر از مشاوره‌های خوبتون.
من ۱ سوال داشتم.  امسال میرم پیش(ریاضی) اما تا الان خوب درس نخوندم. معدل نهاییم هم ۱۸.۷۵ شده (به خاطر زبان و ادبیات فارسی که شدم ۱۶. بقیه خوب بود) که خیلی بابتش نگرانم. من باید تو کنکور ۹۴ دو رقمی بشم. به خدا اگه به من بگن تو باید از فردا شروع کنی به ۱۸ ساعت درس خوندن می‌کنم.
اما سه تا سوال هست:
۱.با برنامه ی قلم چی پیش برم؟؟؟؟
۲.فکر می‌کنم باهوش نیستم، در صورتی که امتحان نهایی رو برای هر امتحان بیشتر از ۳ ساعت مطالعه نکردم، مثلاً حسابان فقط دو سال اخیر رو حل کردم و شدم ۲۰ و شیمی هم ۳، ۴ سال اخیر رو حل کردم شدم ۱۹ و همینطور بقیه درس‌ها به‌جز دینی که خوب خوندم و ادبیات و زبان فارسی هم که چون واقعاً ازشون متنفرم، کتاب رو یک دور هم نخوندم….تقریباً اکثر معلم‌های ریاضی‌ام هم گفتن تو خیلی خوبی ولی باور نمی‌کنم.
۳. آیا واقعاً امکانش برای دانش آموزی مثل من هست که دورقمی بشه؟! ( با این معدل و این زمان)
بدجور افسرده شدم. اگه دو رقمی نشم واقعاً از زندگی نا امید می‌شم.
لطفاً سریع‌تر جواب بدید. من تو این یک ماهی که از تابستون مونده چی‌کار کنم. (تا الان با برنامه قلم‌چی نسبتاً خوب پیش رفتم…)
پاسخ استاد: سلام امیر آقا! این چه عَلم‌شنگه‌ایه به راه انداختی عزیز؟ دو‌رقمی‌شدن با برنامه‌ریزی منطقی، منابع غیر‌بازاری و روحیه‌ی خوب امکان پذیره. لطفاً مطالب خشت اول (مشاوره آموزشی) رو که راهنمایی‌های معلم‌های نامدار ایرانه با دقت و وسواس بخونید و به کار بگیرید. برنامه آزمون های قلم‌چی هم خوب و قابل قبوله، به‌جز برنامه درس زبان و ادبیات فارسی که اون رو با برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای دکتر سبطی پیش برید. مارو از نتیجه‌ی کارتون هر‌ماه باخبر کنید.

باغ اندیشه هایت پر آب و آفتاب !

– سؤال دانش‌آموز: علی صباغی ۲۸مرداد۱۳۹۳ از استان مرکزی، شهر خمین

با سلام . من ادبیات را به صورت موضوعی می‌خوانم . می‌خواستم بپرسم بررسی‌کردن آرایه‌های ابیات کتاب‌های درسی با‌توجه به وقتی که برای این‌کار گذاشته می‌شود‌، ارزش دارد؟

پاسخ استاد: درود بر شما علی‌آقا. خیر؛ همان‌طور که خودتان تشخیص دادید، با‌توجه به وقتی‌که این‌کار صرف می‌کند و گاهی اعصابی که در این راه خرد می شود(! )، به‌هیچ‌وجه این‌کار به یک داوطلب کنکور سراسری سفارش نمی‌شود. کارهای اساسی‌تر و مهم‌تر بسیار است
که باید انجام شود.

پایدار و پیروز باشید!

– سؤال دانش‌آموز: فرشید ۲۹مرداد۱۳۹۳ از استان یزد، شهر یزد

درود بر استاد سبطی. من این تابستان آزمون آزمایشی نرفتم؛ چون با برنامه‌اش نمی‌شد قرابت و آرایه و زبان فارسی را کار کرد.
به نظر شما هفته‌ای چند ساعت ادبیات مطالعه کنم؟! (آرایه…قرابت…املا و لغت…تاریخ…زبان فارسی)

با سپاس فراوان

پاسخ استاد: درود بر شما آقا فرشید. متأسفانه برنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی در تمام مؤسسات، کتاب محور است نه مبحث‌محور و این ماجرا در فراگیری کنکور زبان و ادبیات فارسی کاستی بزرگی به‌حساب می‌آید. پس تصمیم درستی گرفتید. اما حضور در جلسه‌ی آزمون‌های
آزمایشی، تجربه‌ی ارزشمندی است که باید از مهر‌ماه مدام آن‌را تکرار کنید. در تابستان بین ۶ تا ۹ ساعت مطالعه مبحثی ادبیات مناسب است.

پایدار و دل زنده باشید!

رسول نقابی ۹شهریور۱۳۹۳ استان خراسان رضوی، شهر نیشابور
سلام خدمت استاد هامون سبطی عزیز
سوالی که داریم اینه که با توجه به مطلب ” خشت اول ” که در سایت قرار دادید و منابعی که معرفی کردید و البته تست هایی که در قسمت ” تست های دوره ای ” گذاشتید آیا منبع دیگری بخصوص برای حل تست لازم است تهیه کنیم یا خیر ؟
ممنون از زحمات شما
پاسخ استاد:  درود بر شما. اگر تست های آزمون های آزمایشی گاج و تعاونی سنجش امسال را در دسترس داشتید، سال گذشته را به این مجموعه اضافه کنید، کامل و کافی است .
پیروز باشید !
………………………
محمد اسلامی ۱۱شهریور۱۳۹۳ از استان کردستان، شهر سنندج
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای سبطی.
من از کتابهای شما (قرابت معنایی ، زبان فارسی ۳ ،زبان فارسی ای که با آقای عمرانی نوشته اید) استفاده می کنم وبسیار لذت بردم وچیزهای زیادی آموختم.
اما در آرایه های ادبی احساس مشکل می کنم.خواستم بدونم کتابی در این مورد دارید یا اگر نه که چه چیزی پیشنهاد می کنید؟!
راستی من سال۹۴برای اولین بار کنکور دارم!!!

پاسخ استاد: 
درود بر شما . ابتدا از درس نامه ی آرایه ها که در سایت موجود است استفاده کنید ( کتاب ها تست ها و مطالب ترکیبی درس نامه ی آرایه های ادبی)؛ سپس به سراغ فصل اول کتاب همایش ادبیات جلد ۱،بروید . بقیه راه خیلی آسان است و خودتان پیدا می کنید!
پاینده باشید !

……………….

مهدی ۷شهریور۱۳۹۳ از استان لرستان، شهر بروجرد
با سلام و خسته نباشید خدمت استاد هامون سبطی
من در یافتن آرایه ها در زمان کوتاه و مطلوب کنکور مخصوصا آرایه هایی مانند مجاز ، استعاره، متناقض نما که معنوی هستند اشکال دارم چون در اون زمان محدود نمیتونم شعر رو بخونم و معنی کنم و آرایه های مذکور رو تشخیص بدم. لطفا راهی جلوی من بگذارید که بتونم مشکلمو برطرف کنم.

پاسخ استاد: 
درود بر شما. این مشکل ویژه شما نیست، مشکل اغلب داوطلبان آزمون سراسری است . تنها راه حل آن هم مطالعه کتاب تناسب مفهومی من با دقت و حوصله است و بس. دوست دارم این کار را آغاز کنی و نتیجه اش را چند ماه بعد اعلام کنید .
پاینده باشی!

………….

زهرا ۹شهریور۱۳۹۳ استان سمنان، شهر سمنان
با سلام ببخشید این کتاب ها (زبان فارسی یا املا یا…)به درد ما انسانی ها هم میخوره؟ چرا هیچ کتابی مخصوص انسانی ندارید؟

پاسخ استاد: 
درود بر شما . بله همه این کتاب ها به ویژه تناسب مفهومی ( قرابت ) و زبان فارسی به کار شما دانش آموزان انسانی می آید و یادتان باشد که میانگن درصد ادبیات عمومی بچه های انسانی به طور چشم گیری پایین تر از میانگین ادبیات اختصاصی این عزیزان است .
موفق باشید !

grapevine separator line jodakonande 02

۲) مشــــاوره‌ی پاییز

 

سؤال دانش‌آموز: با درود بر همه‌ی عزیزان نشر دریافتی به‌خصوص جناب دکتر سبطی با کتب و سایت منحصربه‌فردشان.
راستش من تمام کتاب‌های زبان و ادبیات فارسی شما را دارم ولی چون در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنم احساس می‌کنم نمی‌توانم طبق برنامه‌ی آزمون پیش بروم. لطفاً مرا راهنمایی کنید که چه‌طور در آزمون‌های برنامه‌ای موفق شویم.
ضمناً لطفاً نحوه‌ی استفاده از کتاب‌های همایش‌تان را در طول سال توضیح دهید. با تشکر از همه بروبچ نشر دریافت! (پیمان ص)

پاسخ استاد: درود بر شما. آقا پیمان به نظر شما اگر برنامه‌ی درس ادبیات در آزمون‌های آزمایشی، با نحوه‌ی طرح سؤال در آزمون سراسری هماهنگ نباشد، داوطلب عاقل و واقع‌بین باید چه تصمیمی بگیرد؟ باید آزمون سراسری را فدای آزمون‌های آزمایشی‌اش بکند یا برعکس؟ از آن‌جا که پاسخ این سؤال آشکار و روشن است از شما خواهش می‌کنم اجازه ندهید بی‌توجهی برنامه‌ریزان آزمون‌های آزمایشی- که به‌جای برنامه‌ریزی مبحثی در درس ادبیات هم‌چنان بر برنامه‌ریزی درس به درس پافشاری می‌کنند- شما را از مسیر درستی که در پیش گرفته‌اید منحرف سازد؛ بنابراین به برنامه‌های اشتباه ادبیات در آزمون‌های آزمایشی بی‌توجه (یا دست‌کم کم‌توجه) باشید و با خواندن مباحث اصلی ادبیات (طبق آن‌چه در خشت اول گفته‌ام) خودتان را برای رویارویی با تست‌های نفس‌گیر آزمون سراسری آماده کنید.

در جلد دوم کتاب «همایش ادبیات» مفهوم‌های رایج بیت‌ها و عبارت‌های کتاب‌های درسی و نکات دشوار و پنهان تاریخ ادبیات و درآمدها به شکل درس به درس بررسی و دوره شده‌است که می‌تواند کمکی باشد به موفقیت شما در آزمون‌های آزمایشی اما یادتان باشد که برای موفقیت در آزمون سراسری خواندن کتاب‌های آموزشی نشر دریافت راز موفقیت است و کتاب‌های همایش فقط جنبه‌ی جمع‌بندی و دوره دارند نه آموزش پایه‌ای.
با چشمانی باز و همتی بلند به سوی ستیغ پیروزی گام بردارید!

سؤال دانش‌آموز: باعرض سلام خدمت آقای سبطی و تشکر از این‌که به سؤالات ما پاسخ میدین. من الان پیش‌دانشگاهیم و توی دومین آزمون سنجش درصد ادبیاتم خیلی پایین شد (زیر۵۰ درصد) که برای من بی‌سابقه بود حالا باید چی‌کارکنم که این موضوع حل شه؟ چه‌طور ادبیات رو بخونم و نزدیک آزمون اصلاً چطور باید مرور کنم؟ و یه سؤال دیگه اینه که من کتاب املا در آزمون سراسریتون رو گرفتم لطفاً توضیح بدین چطور باید بخونمش. پیشاپیش ممنون از راهنماییتون! (مریم (آبان‌ماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما! راستش همان‌طورکه در نقد آزمون سنجش گفتم، بودجه‌بندی این آزمون‌ها اصلاً هماهنگ با برنامه‌ی درسی دانش‌آموزان مشغول به تحصیل نیست؛ بنابراین سفارش من این است که به‌جای توجه به درصد کلی این آزمون، این را بررسی کنید که به چند درصد تست‌هایی که مباحث مربوط به آن‌ها را مطالعه کرده‌بودید، پاسخ دادید.
به‌طورکلی بودجه‌بندی درس ادبیات در آزمون‌های آزمایشی رایج در سطح کشور به‌هیچ‌وجه با برنامه‌ای که می‌تواند باعث موفقیت دانش‌آموزان در رویارویی با تست‌های ادبیات آزمون سراسری شود، هم‌خوانی ندارد. تأکید اصلی این برنامه بر مطالعه‌ی منظم کتاب‌های ادبیات فارسی دوم، سوم و چهارم دبیرستان است، درحالی‌که در آزمون سراسری صرف‌نظر از تست‌های تاریخ ادبیات، فقط یک یا دو تست از داخل متن این سه کتاب طراحی می‌شود! (و گاهی حتی آن یک تست هم در میان ۲۵ تست دیده نمی‌شود.)؛ بنابراین بهتر است براساس برنامه‌ای که در بخش مشاوره‌ی آموزشی (خشت اول)، ارائه‌شده‌است، به مطالعه‌ی درس ادبیات ادامه دهید و منتظر نتیجه‌ای بهتر سرجلسه‌ی آزمون سراسری باشید!
به این امید!

(پاسخ سؤال دوم: دوست عزیز، کتاب‌های نشر دریافت حالت خود‌آموز دارند و معلم در کنار شماست؛ پس کافی است چند صفحه‌ی اول کتاب املا را بخوانید تا خود کتاب برایتان توضیح دهد که چطور باید کار را ادامه دهید!)

سؤال دانش‌آموز: باعرض سلام! آقای دکتر سبطی روش درست برای جواب به پرسش‌های آرایه‌های ادبی چیه و روزی چندساعت باید کتاب زبان فارسی شما رو بخونم اگر از آبان‌ماه شروع کنم. سؤال آخر این‌که پاسخ به سؤالات زبان فارسی چه‌قدر وقت کنکور رو می‌گیرد. باتشکر! (رضا ک. (آبان‌ماه-۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما! سؤال شما خیلی دقیق مطرح‌شده‌است: «روش پاسخ‌دادن به پرسش‌های آرایه‌های ادبی چیست؟»؛ منظور از این سؤال این است که پس از یادگرفتن تعریف‌ها و مثال‌های مربوط به آرایه‌های ادبی، دیگر باید چه نکته‌هایی بدانیم و چه مهارت‌هایی کسب کنیم تا بتوانیم در زمانی کوتاه به پرسش‌های چهارگزینه‌ای آرایه‌های ادبی پاسخ دهیم.
خُب شرط لازم، توانایی خواندن و معناکردن بیت‌هاست که راهش مشخص است: خواندن کتاب تناسب مفهومی و تمام‌کردن آن تا پایان امسال- دو بار هم دوره تا آزمون سراسری بسیار سودمند است- برای آشنایی با مفاهیم و نکات اصلی آرایه‌ها نیز درس‌نامه‌ی آرایه‌ها(بر روی سایت)و جلد اول کتاب همایش و کتاب آرایه‌های ادبی سال سوم علوم انسانی (کتاب درسی مدارس) باید اساس مطالعه‌تان باشد.
در پاسخ دومین سؤالتان باید بگویم که تست‌های زبان فارسی وقت‌گیرترین پرسش‌های ادبیات هستند و برای ۵ سؤال زبان فارسی باید حدود ۸ دقیقه وقت درنظر بگیرید که در صورت تسلط بر مباحث و تمرین کافی، در این وقت دست‌کم می‌توانید به ۴ سؤال از این میان درست پاسخ دهید. برای تسلط هم باید نهایتاً از آبان‌ماه خواندن کتاب زبان فارسی نشر دریافت را شروع کنید و به‌طور میانگین هفته‌ای ۲ ساعت از وقت مطالعه‌ی ادبیاتتان را به آن اختصاص دهید؛ البته بهتر است درس‌های حجیم را (مثلاً تکواژها را) ظرف یک هفته بخوانید حتی اگر چندین ساعت وقت شما را بگیرد. آن وقت برای جبران، در هفته‌ی بعدی زبان فارسی نخوانید و فقط به مطالب آن درس پرحجم نگاهی بیندازید و آن را دوره کنید.

دست خدا به همراهتان!

سؤال دانش‌آموز: سلام خسته نباشید! بعد از این‌که با نشر دریافت آشنا شدم بی‌درنگ همه‌ی کتاب‌های ادبیاتتون رو به سختی تهیه کرد (فقط همایش ۲ به دستم نرسید) چون از قبل به نویسنده اعتماد داشتم. داوطلب رشته‌ی تجربی هستم و در سؤالات شمارشی زبان فارسی خیلی اشکال دارم. ممنون می‌شم اگر در این مورد راهنماییم کنید. (سپیده ب. (مهرماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما و سپاس از اعتمادتان. راستش بیش‌تر از کتاب‌هایی که در نشر دریافت نوشته‌ام، کمکی از دستم برنمی‌آید!
اما یک پیشنهاد: پیش از حل تست‌های کتاب زبان‌فارسی نشر دریافت، از صفحه‌های مربوط به تست‌ها یک یا دو سری کپی بگیرید؛ سپس با صبر و حوصله تست‌ها را حل کنید و پاسخ تشریحی آن‌ها را مطالعه نمایید. سپس از دو روز تا یک هفته بعد با تست‌های کپی شده- و طبیعتاً بدون توجه به پاسخ تشریحی پایین تست‌ها- از خودتان امتحان بگیرید. (حدوداً هر تست یک‌و‌نیم دقیقه). پاسخ‌های غلط‌تان را بررسی و علّت‌یابی کنید. یک تا دو هفته بعد دوباره همان تست‌ها را از خودتان امتحان بگیرید؛ دیگر باید تعداد غلط‌هایتان بسیار اندک باشد. و حالا موقع سر زدن به همان مباحث در کتاب همایش است.

پیروز و پایدار باشید!

سؤال دانش‌آموز: درود بر همه‌ی زحمتکشان عزیز و دوستداشتنی انتشارات دریافت! درود بر دکتر سبطیِ عزیز!! بابت کتاب‌های بسیار عالیتون پیرامون ادبیات خیلی خیلی سپاسگزارم! می‌خواسم نظر شما رو راجع‌به شیوه‌ی مطالعه‌ام از کتاب تناسب مفهومی بدونم. از اونجایی که علاقه‌ی وافری به ادبیات کشورمون دارم و درک نسبتاً خوبی هم ازش دارم، واسه همین از تست‌ها شروع کردم. نسبتاً هم بد جواب ندادم. حدوداً به ۵۰ تست از ۷۰ تست عاشقانه درست جواب دادم. (غلط هم واسه اولاش بود که گرم نشده بودم!!!) بعد از این‌که تست‌ها تموم شد به خواندن مفاهیم مربوط به ادبیات عاشقانه پرداختم. می‌خواسم بدونم ۲ فصل دیگر هم به این شیوه بخونم یا شیوه‌ای که شما فرمودید (پیشاپیش به خاطر این‌که روش شما را اجرا نکردم، معذرت می‌خوام) سؤال دیگم راجع‌به زبان فارسیِ:
می‌خواستم بدونم با این‌که واج‌ها و تکواژها حل تست‌هاشون وقتگیره و از اونجایی که اختلاف سلیقه در مورد تعیین آن‌ها وجود دارد بهتر نیست بیخیال اونها بشیم؟! ضمناً تست‌های تناسب مفهومی کتابتون، به نظر خودتون نسبت به کنکور سنگین‌تر نیست؟ فقط می‌خواسم نظر خودتونو بدونم نه این‌که سخته و اینا. هم‌چنین از اون‌جایی که علاقه زیادی به حافظ و از اون بیشتر به خیام دارم، کتاب‌هایی برای آشنایی بیش‌تر با این دو شاعر بزرگ می‌خواستم. طرح روی جلد هم شاهکاری واسه خودش. از بابت تمامی تلاشتان صمیمانه سپاسگزارم. (کیارش سجادیان) با امید فرداهایی خیلی بهتر برای میهن خیلی عزیزمان ایران!

پاسخ استاد: درود بر شما!
۱- در پاسخ سؤال اولتان باید بگویم که تست‌های پایان هر بخش برای تثبیت مطالب آن بخش طراحی شده‌است؛ پس بهتر است که شما هم مانند خوانندگان دیگر ابتدا مطالب را بخوانید و سپس برای تثبیت و دوره‌ی آن مطالب از تست‌ها و پاسخ تشریحی آن‌ها کمک بگیرید.
۲- راستش را بخواهید، هیچ مبحثی از زبان و ادبیات فارسی را سراغ ندارم که نوع تست‌های طراحی‌شده از آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که بشود خیلی راحت و بدون دغدغه به آن‌ها پاسخ گفت. در همه‌ی تست‌های ادبیات نکته‌های فراوان، پیچیدگی روش حل و زمان‌بری بالا دیده‌می‌شود و در بسیاری از آن‌ها از جمله تست‌های شمارش تکواژ و واژه، آرایه‌های ادبی و هم‌چنین تست‌های تناسب مفهومی، سلیقه‌ی طراحان محترم نیز گاهی بر آن‌ها افزون می‌شود و کار را بر شما دشوارتر می‌نماید؛ بنابراین یا باید از همه‌ی تست‌های زبان و ادبیات فارسی- به‌جز ۳ تست تاریخ ادبیات – به‌دلیل پیچیدگی و سلیقه‌محوری آن‌ها صرف‌نظر کنید و یا بدون جاانداختن حتی یک مبحث، کل ادبیات را دقیق و عمیق مطالعه کنید و بخت پاسخ‌گویی‌تان را به تست‌های خوب و استاندارد افزایش دهید. شما چه می‌دانید که سال آینده تست شمارش تکواژ و واژه در گروه آزمایشی شما تستی استاندارد خواهدبود یا غیراستاندارد؟! اگر حالت دوم باشد، هم شما و هم رقیبانتان به احتمال زیاد به آن تست نمی‌توانید درست پاسخ دهید. اما اگر حالت اول پیش بیاید- که احتمالش نیز بیش‌تر است- چه؟ آن‌وقت شما امکان پاسخ‌گفتن به یک تست خوب و استاندارد را از دست داده‌اید درحالی‌که بسیاری از رقیبانتان … .

به‌هوش باشید و پرتلاش!

سؤال دانش‌آموز: امیرعلی فرهمند ۱۲آبان۱۳۹۳ از استان خراسان رضوی ،شهر مشهد
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من کتاب «تناسب مفهومی و قرابت معنایی» شما رو در نمایشگاه مشهد خریدم. به نظر شما در مطالعه‌ی این کتاب چه روندی در پیش بگیرم که تا قبل از عید کتاب‌و تموم کنم ؟! پیشنهاد شما برای هرچه بهتر و سریع‌تر خوندن این کتاب چیست؟!
با تشکر!

پاسخ استاد: درود بر شما آقای فرهمند
فصل نخست ۵ هفته، دوره‌ی فصل نخست یک هفته، ادبیات عاشقانه ۴ هفته، ادبیات عارفانه ۴ هفته، ادبیات تعلیمی ۳ هفته، دوره ی عاشقانه – عارفانه-  تعلیمی ۲ هفته . برای دوره‌ی پس از نوروز فصل اول کتاب همایش ادبیات (جلد دوم)

موفق باشید!

grapevine separator line jodakonande 02

۳) مشــــاوره‌ی زمستــان

 

سؤال دانش‌آموز: سلام. خسته نباشید. واقعاً همه‌ی کتاباتون حرف نداره، دکتر راستیش من کتاباتونو تازگی تهیه کردم، امسال کنکور دارم، خواستم اگه میشه راهنمایی کنید منو. آیا تموم می‌شه تا اونوقت؟ چطور برنامه بریزیم؟ ممنون (محمد (بهمن ۹۱))

پاسخ استاد: درود بر شما. بله، البته با پشتکار و برنامه‌ریزی درست. اگر از حالا نیز کارتان را آغاز کنید می‌توانید تا خرداد به یک برداشت و جمع‌بندی درست از ادبیات برسید. لطفاً مطالب خشتِ اول را مو به مو اجرا کنید و برای خواندن ادبیات براساس آن مطالب حدوداً هفته‌ای ۱۰ تا ۱۲ ساعت وقت درنظر بگیرید.

امیدوار باشید و با پشتکار!

سؤال دانش‌آموز: با سلام خدمت استاد بزرگوار آقای سبطی! استاد از شما سؤالی داشتم من تازه با کتاب‌های ادبیات شما آشنا شدم می‌خواستم بدانم کتاب مفهوم و تناسبی که شما نوشتید از الان به بعد چگونه بخوانم چون حجم کتاب بسیار زیاد است ممنون میشم اگه سریع تر جوابم بدین. (علی ح. (اسفندماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما. دوست خوب هیچ راهی جزء مطالعه‌ی این کتاب از آغاز تا پایان آن ندارید. فقط می‌توانم از نظر زمانی این کمک را به شما بکنم که بر روی فصل اول بیش از حد مکث نکنید. یک بار این فصل را بخوانید و اگر احساس کردید حدود ۷۵% آن را دریافت کرده‌اید، به سراغ فصل‌های بعدی بروید.
باز هم برای افزودن به سرعتتان می‌توانید تست‌های پایان هر مبحث را حل نکنید. یعنی پس از پایان ادبیات عاشقانه به سراغ ادبیات عارفانه و سپس تعلیمی بروید. آن‌گاه به حل تست‌های عاشقانه، عارفانه و تعلیمی بپردازید که با این کار در واقع این مباحث را دوره هم کرده‌اید.

پر تلاش و پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: ۲ سؤال از دکتر سبطی داشتم. من فارغ‌التحصیل هستم. می‌خوام کتاب زبان فارسی شما رو بخرم. اصلاً زبان فارسی بلد نیستم. باید هفته‌ای چند ساعت بخونم تا بتونم همشو بخونم؟ سؤال۲: باید حتماً کتاب قرابت شما رو تا قبل عید تموم کنم؟! واقعاً کتاب توپیه. دستتون درد نکنه! خوشحال میشم اگه جواب بدین. (ارادتمند شما سعید الف. )

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب و سپاس‌گزار از ابراز محبتتان که آن‌را با این اصطلاح رایج ابراز کرده‌اید که «کتاب قرابت شما، کتاب توپیه!» خُب منظورتان کدام توپ بود؟
توپ جنگی یا توپ فوتبال؟؛ یعنی می‌خواستید بگویید «ترکانده» یا «گل‌کاشته»؟ به‌‌هرحال امیدوارم با نوشتن و نوشتن و نوشتن، وَ خواندن و خواندن و خواندن وَ بازهم خواندن، ما ایرانی‌ها به جایی برسیم که دیگر ترکاندن و منفجرکردن مبهوتمان نکند و تحسینمان را برنینگیزد بلکه آرام آرام این اصطلاحات جنگی- که البته شما با تمام صمیمیت و آشتی‌جویی آن‌را به‌کار گرفته‌اید- از ادبیات سرزمینمان رخت بربندد.
دوست خوبم، برای رسیدن به تسلط بر زبان فارسی اگر می‌خواهی تازه مطالعه‌ی کتاب را شروع کنی، حدوداً باید هفته‌ای سه تا چهار ساعت وقت درنظر بگیری. تمام‌کردن کتاب تناسب مفهومی تا پیش از نوروز خوب است اما ضروری نیست. اگر آن‌را تا آخر فروردین‌ماه هم تمام کنی، وقت کافی را برای دو بار دوره‌کردنش تا آزمون سراسری داری.

پیروز باشی!

سؤال دانش‌آموز: سلام دکتر سبطی! از وقتی که برای پاسخ‌دادن به سؤالات ما دانش‌آموزان می‌گذارید منمونم! استاد، من روی آرایه‌های ادبی- لغات و تاریخ ادبیات مسلط‌ام و کتاب قرابت معنایی را هم تا فصل سوم خوانده‌ام، ولی تا به حال زبان فارسی نخواندم با توجه به سختی نسبتا زیادی که سؤالات زبان فارسی دارند می‌خواستم بینم شما چی پیشنهاد می‌کنید؟ اصلاً بخوانم؟ اگه آره همش یا مبحثی؟ راستی استاد کتاب‌های همایش رو واسه چه درس‌های منتشر می‌کنید؟ می‌ترسم بعد عید همش تهران به فروش برسه به ما نرسه! خواستم بگم سهم ما شهرستانی‌ها رو جدا بذاریدها! کارتون خیلی درسته! (پوریا ع. (دی‌ماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما دوست صمیمی! شما که دارید بر روی درس ادبیاتتان سرمایه‌گذاری می‌کنید، نباید بگذارید زبان فارسی نقطه‌ی ضعف شما در این درس باشد. از آغاز ترم دوم هم می‌توانید مطالعه‌ی کتاب زبان فارسی نشر دریافت را شروع کنید و تا زمان آزمون سراسری به نتیجه‌ی دلخواه برسید. اصلاً دیر نیست. اگر هم به هر دلیلی ترجیح دادید که برخی از مباحث را مطالعه کنید، اولویت‌ها به‌این‌ترتیب هستند:
۱- ساختمان جمله‌ها
۲- گروه اسمی
۳- ساختمان واژه‌ها
۴- تکواژها
۵- واج‌ها
۶- ویرایش
۷- قواعد زبان و …
و به یاری خدا کتاب‌های جمع‌بندی ما (کتاب‌های همایش) در اغلب درس‌ها، در سراسر ایران منتشر خواهدشد.

برایمان دعا کنید!

سؤال دانش‌آموز: عرض سلام و خسته نباشید! از جناب آقای دکتر هامون سبطی ۲ سؤال دارم.
۱- من هنوز قرابت معنایی و آرایه‌ها رو نخوندم (و کتاب قرابت معنایی آقای دکتر رو تهیه کردم) آیا می‌تونم در این مدت با خوندن قرابت و معنایی به تست آن پاسخ بدم؟
۲- نحوه‌ی خوندن کتاب قرابت معنایی باید به چه صورت باشه؟ (حفظ کنیم یا …)؟
با تشکر فارغ‌التحصیل تجربی (سعید ق. (دی‌ماه ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما؛ آقا سعید! مطمئنم که خودت هم جواب سؤالت را از قبل می‌دانستی و فقط برای اطمینان پرسیدی؛ سؤال‌های تناسب مفهومی (قرابت معنایی) از مفهومی‌ترین و استدلالی‌ترین سؤالات کل دفترچه‌ی آزمون سراسری هستند و مطمئناً راهی جز درست‌خواندن، فهمیدن و مقایسه‌کردن بیت‌های خارج از کتاب، برای پاسخ‌گفتن به آن‌ها وجود ندارد. تعداد بیت‌های خارج از کتاب که می‌توانند در آزمون سراسری مطرح شوند خیلی بیش‌تر از آن است که کسی بتواند آن‌ها را حفظ کند یا حتی در یک کتاب جمع‌آوری کند! پس لطفاً از همین حالا خواندن این کتاب را با شرط «دریافتن» و نه «ازبرکردن» شروع کنید و سعی کنید که آرام‌آرام ماهی‌گیری را یاد بگیری. سرِ جلسه‌ی کنکور کسی نیست که سبد ما را با ماهی‌های از قبل به تور افتاده، پر کند!

منتظر شنیدن خبر پیشرفت شما هستم!

۶- سؤال دانش‌آموز: سلام خدمت آقای سبطی! می‌خواستم بدونم برای ادبیات سال دوم و سوم دبیرستان باید چه برنامه‌ای داشته‌باشیم؟چون شما در قسمت تست‌های دوره‌ای برنامه‌ای برای اونا نذاشتید و من نگران خوندن کتاب‌های دوم و سوم هستم. لطفا بگید چه‌کار کنم؟ ممنون از زحمات و کتاب‌های خیلی خوبتون! (محمدرضا خ. (مردادماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما! همان‌طورکه در خشت اول (راهنمایی آموزشی) گفته‌ام- و شما هم حتماً آن مطالب را دقیق مطالعه کرده‌اید!- از متن کتاب‌های سال دوم و سوم دبیرستان- به‌جز تاریخ ادبیات و لغات مطرح‌شده در آن‌ها- به احتمالی کم‌تر از ۵۰% امکان دارد که فقط یک تست در آزمون شما طرح شود! پس لطفاً این‌قدر نگران خواندن کتاب‌هایی نباشید که از آن‌ها برای شما در این حد بسیار ناچیز تست طرح می‌شود. وانگهی شما با خواندن کامل کتاب تناسب مفهومی و پس از آن، جلد دوم کتاب همایش ادبیات، حدوداً با تمام مفاهیم مهمِ متن کتاب‌های سال دوم و سوم آشنا می‌شوید؛ لطفاً بدون تلف‌کردن وقتتان به یادگیری عمیق مفاهیم ادبی بپردازید و مرتکب اشتباهی نشوید که اغلب رقیبانتان، تنها پس از برگزاری آزمون سراسری به آن پی‌می‌برند.

پیروز و پایدار باشید!

سؤال دانش‌آموز: سلام جناب سبطی عزیز یک سؤال داشتم: راستش من تصمیم دارم کل کتاب‌ها رو کنار بگذارم و فقط واژگان انتهایی کتاب رو از اون‌ها بخونم و املا و زبان فارسی و قرابت از کتاب‌های شما و آرایه از رمزینه و تاریخ ادبیات رو از کلک معلم بخونم. به نظر شما درسته این کار؟! چون وقت ندارم کتاب‌ها رو با توجه به وقت کمم بخونم. خواهش می‌کنم راهنماییم کنید. هرچند که ما هیچ‌وقت فرصت جبران لطف‌های شما استاد گران‌قدر رو نخواهیم داشت! (پریسا ح. (اسفندماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما و همه‌ی دانش‌آموزان اهل دریافت و دانش. همان‌طور که بارها گفتم و باز هم تکرار آن را ناسودمند نمی‌دانم، خواندن خط به خط متن سه کتاب ادبیات دوم، سوم و چهارم دبیرستان، هیچ کمکی به توانایی شما در پاسخ‌گویی به تست‌های ادبیات آزمون سراسری نمی‌کند؛ پس تصمیمی را که شما گرفته‌اید کاملاً تأیید می‌کنم؛ تنها، واژه‌نامه‌ها، فرهنگ اَعلام، مقدمه‌ی درس‌ها و توضیحات پایان درس‌ها را از کتاب‌های درسی بررسی کنید و ماباقی وقت خود را به مطالعه‌ی کتاب‌های مبحثی نشر دریافت اختصاص دهید. لطفاً پس از خواندن درس‌نامه‌ی آرایه‌های ادبی (در تست‌های دوره‌ای همین سایت) و فصل اول کتاب همایش ادبیات (جلد اول) اگر باز هم نیاز به درس‌نامه‌ای داشتید به کتاب آرایه‌های ادبی دانش‌آموزان سال سوم علوم انسانی مراجعه کنید و سپس به سراغ تست‌های آزمون سراسری بروید. لطفاً نکته‌های تاریخ ادبیات را از جلد دوم کتاب همایش ادبیات بخوانید نه هیچ منبع دیگری. توضیحش مفصل است اما هنگام خواندن این کتاب در عمل متوجه دلیل این راهنمایی می‌شود.

پرشور باشید و پرتوان!

سؤال دانش‌آموز: سلام آقای دکتر هامون سبطی. من امسال سال دومی است که کنکور می‌دهم ولی در آزمون‌هایی که می‌دهم هنوز نتوانسته‌ام درصد ادبیات را به بالای ۷۰ درصد برسانم. در آرایه خیلی ضعیفم لطفاً بگید چه کار کنم قرابتم خوبه در حد ۷۰ درصد خواهش می‌کنم کمکم کنید. با تشکر! (پرستو الف. (بهمن‌ماه ۹۱))

پاسخ استاد: درود بر شما. خانم آزادی اولاً باید به یاد داشته‌باشید که درصد بالای ۷۰ در درس ادبیات برای پذیرفته‌شدن در هیچ رشته‌ای لازم نیست و با درصد بین ۵۵ تا ۶۵ نیز می‌توان در پرطرفدار‌ترین رشته‌های بهترین دانشگاه‌های ایران قبول شد؛ اما اگر می‌خواهید درصد بالای ادبیاتتان ضعف احتمالی‌تان را در درس‌های دیگر جبران کند، برای حل مشکل یادشده به‌ترتیب زیر عمل کنید:
۱- خواندن و دوره کردن فصل اول کتاب تناسب مفهومیِ من
۲- خواندن درس‌نامه‌ی آرایه‌ها از روی سایت (اولین مبحث تست‌های دوره‌ای)
۳- خواندن و ۲ بار دوره‌ی فصل اول کتاب همایش ادبیات (جلد اول)
۴- خواندن آرایه‌های مربوط از کتاب آرایه‌هایِ ادبیِ دانش‌آموزان سال سوم انسانی (کتابِ مدرسه‌ای آموزش و پرورش)
۵- حل تمام تست‌های آرایه‌ی آزمون سراسری از سال ۸۱ تا ۹۱ و هم‌چنین تست‌های دوره‌ای بر روی سایت

دلتان آباد و از غم‌ها آزاد!

 

سؤال دانش‌آموز: سلام و خسته نباشید میگم به همه‌ی دست‌اندرکاران نشر دریافت و دکتر سبطی با این کتاب عالیه‌ی زبان‌فارسیشون!!! من دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی رشته‌ی تجربی هستم و این کتاب زبان فارسیتون رو از تابستون شروع کردم و الان تمام‌شده ولی برای مرورش نمی‌دونم باید چیکار کنم؟ همون قسمت‌های کادربندی‌شده کافی هستند؟

پاسخ استاد: درود بر شما! نوع تدریس زبان فارسی در کلاس درس، اغلب به‌گونه‌ای است که دانش‌آموزان ما را از زبان مادری‌شان گریزان می‌کند! واقعاً از شنیدن این خبرها که شما با خواندن این کتاب چنین احساس نامطلوب را نسبت به این درس تجربه نمی‌کنید و حتی شاید به آن علاقه‌مند نیز می‌شوید، به من انرژی می‌دهید و سر ذوق می‌آورد! در پاسخ باید بگویم که دوره‌ی همان قسمت‌های کادربندی‌شده به‌علاوه‌ی تست‌ها می‌تواند کافی باشد اما خواندن بخش دوم کتاب همایش‌ادبیات (جلد نخست)‌نیز خیلی کمک کننده است. به‌شرطی‌که در آزمون‌های کتاب اصلی- با توجه به توضیحات انتهایی هر آزمون- درصدهای قابل‌قبولی کسب کرده‌باشید. برای کار بیش‌تر می‌توانید از تمرین‌های کتاب «راهبردهای زبان فارسی، انتشارات مبتکران» یا کتاب زبان فارسی هم‌کار خوبم جناب «بداغی»- اگر به آن دسترسی داشته‌باشید- استفاده کنید.

پایدار و پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: سلام و درود! خدا خیرتان بدهد به ما کنکوری‌ها کمک می‌کنید. نیت خیرتان را می‌ستایم. سؤالی از دکتر سبطی داشتم. من کتاب تناسب معنایی شما را خواندم و با صبر و وقتی که گذاشتم به تسلط خوبی در خوانش و معنا و مفهوم رسیدم. مشکلم در املا است. کتاب املای شما را هم تابستان خواندم ولی مشکلم حل‌نشده و هنوز در املا مشکل دارم و موقع خواندن متن املا در تست‌ها در پیداکردن غلط‌ها دچار شک و تردید می‌شوم. لطفاً راه‌حل و یا کتابی به من معرفی کنید تا این ضعف املایم را مرتفع کنم. (منصوره ت. (آبان ۸۹))

پاسخ استاد: درود بر شما و آفرین بر تلاش و پشتکارتان که لازمه‌ی تمام پیروزی‌هاست. دوست خوب، یک‌بار خواندن کتاب «املا و لغت در آزمون سراسری» کافی نیست؛ شما باید متن آن را دست‌کم سه‌بار و تست‌های آن را دست‌کم دوبار مرور کنید تا به تسلط لازم برسید. متأسفانه یکی دو کتابی که در این زمینه در بازار وجود دارد، جنبه‌ی آموزشی ندارد و تست‌های آن نیز تنها تست‌های آزمون سراسری است- تا آن‌جاکه اطلاع دارم- و تنها منبع خوب تست تألیفی – به‌جز کتاب املای نشر دریافت- در زمینه‌ی املا، تست‌های آزمون‌های آزمایشی سال گذشته (تعاونی سنجش، کانون فرهنگی، گزینه‌ی دو، گاج و …) و تا حدودی کتاب املای انتشارات خیلی سبز است.

سؤال دانش‌آموز: سلام و درود بر دکتر سبطی. من کتاب تناسب مفهومی شما را مطالعه می‌کنم و تقریباً کم مانده است تا پایان یابد. کمک زیادی به فهم اشعار کرده و بدون دغدغه‌ی وقت، شعرها را دیگر متوجه می‌شوم. اما در قالب آزمون و زمان باز مشکل دارم. وقتی شعری را سریع می‌خوانم نمی‌توانم متوجهش شوم. لطفاً راهنمایی کنید. (محمدرضا م. (اسفندماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما که در برابر مشکلاتِ تازه، به دنبال راه‌حل‌های تازه هستید. چاره‌ی کار شما این است:
۱- دوره‌ی عنوان‌های مفهوم‌های رایج و مطالب داخل کادرها، در هر سه فصل این کتاب
۲- حل دوباره‌ی تست‌های هر سه فصل، با زمان‌بندی هر ۱۵ تست ۲۰ دقیقه و مشخص کردن مشکلاتتان
۳- حل دوباره‌ی همان تست‌ها دو تا سه روز بعد، با زمان‌بندی هر ۱۵ تست ۱۰ دقیقه
۴- حل تست‌های دوره‌ای (بر روی سایت)

سؤال دانش‌آموز: سلام بر استاد دلسوز و مهربان! می‌خواستم ببینم برای قرابت پس از خوندن کتاب قرابت معنایی شما دیوان حافظ و بخونیم و به ابیات کتاب ربط بدیم مفیده؟ (سعید ن)

پاسخ استاد: درود بر شما! بله دوست خوب، این بهترین کاری‌ست که می‌توانید انجام دهید. من به شما دیوان حافظ با توضیح کاظم برگ‌نیسی (انتشارات فکور روز) را پیشنهاد می‌کنم و همچنین بخش اول کتاب همایش ادبیات (جلد دوم)

سؤال دانش‌آموز: سلام و درود بر بزرگ‌مرد عرصه علم و فرهنگ، استاد سبطی عزیز و قدردانی از آقای شریف خطیبی به‌خاطر مشاوره خوبشون. آقای سبطی یه مشکل بزرگ!! درس ادبیات رو چه‌طور نت‌برداری کنیم، به‌خصوص قسمت اعلام و تاریخ‌ادبیات‌ها. البته من چون کتاب‌های اندیشه‌سازان (شیمی مهندس بازرگان و فیزیک دکتر کمانگر) رو دارم اواخر کتاب اون قسمت راه خلاصه‌برداری رو خوندم و تاحدودی با نت‌برداری آشنا هستم! (مهیار ن)

پاسخ استاد: سلام دوست خوب! از ابراز لطف اغراق‌آمیزتان سپاس‌گزارم؛ اما به‌خاطر داشته‌باشیم که معمولاً همین عنوان‌سازی‌های از سر لطف، آغاز درافتادن به سراشیب غرور در کسانی می‌شود که دارند به وظیفه‌شان عمل می‌کنند و اصولاً نباید به‌خاطر انجام‌وظیفه، کسی به خودش مغرور شود و … . بگذریم و برسیم به پاسخ سؤال شما دوست عزیز. خوب دقت کنید، یادداشت‌برداری از مطالب تاریخ‌ادبیات کتاب‌های درسی کار عاقلانه‌ای نیست؛ چون چشم شما در طول سال‌های تحصیلی به صفحات کتاب درسی‌تان عادت کرده‌است؛ درواقع برخی از مطالب تاریخ‌ادبیات در طول یک سال سروکله‌زدن با یک کتاب درسی در حافظه‌ی بینایی شما به‌صورت خودکار جای می‌گیرد و تثبیت می‌شود؛ بنابراین نباید با یادداشت‌برداری از تاریخ‌ادبیات و منتقل‌کردن این مطالب بر روی صفحاتی جدید، حافظه‌ی بینایی چند سال تحصیلی‌تان را پاک کنید! این موضوع در مورد تمام مطالب حفظی صادقی است. سفارش من این است که نکات مهم و فرّار تاریخ‌ادبیات کتاب درسی‌تان را در همان صفحات کتاب درسی با رنگ‌های مختلف نشانه‌گذاری کنید و با تکرار و تمرین آن‌قدر به این صفحه‌ها و نکته‌ها نگاه کنید که آرام‌آرام همه‌ی آن‌ها در حافظه‌ی بینایی شما نقش ببندد. یادتان باشد که حافظه‌ی بینایی، قوی‌ترین بخش از حافظه‌ی مغز است. فقط می‌ماند برخی از نکته‌های گنگ، تعدادی نکات مرتبطِ پراکنده در میان کتاب درسی، برخی شباهت‌های ظاهری اسم‌ها و … که نیاز به یک بررسی کلی تمام مطالب تاریخ‌ادبیاتی هر سه کتاب دارد که می‌توانید آن را به من بسپارید! در کتاب همایش ادبیات (جلد دوم) این نکات در کنارهم گرد آمده‌است.

پرتلاش و پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: سلام به بهترین استاد ادبیات زندگی‌ام که مرا با زبان زیبای مادری‌ام آشتی داد! اول از همه از شما به خاطر تمام لطفتون در کلاس درس و کتاب‌های بی‌نظیرتون تشکر می‌کنم. دو تا سؤال هم داشتم:
۱- من دانش‌آموز تغییر رشته ریاضی به تجربی هستم که فقط به خاطر رشته‌ی پزشکی پشت کنکور موندم. با توجه به این‌که من تو درس زیست کمی از دیگران عقب‌تر هستم می‌خواستم ببینم درس ادبیات رو چه‌کار کنم تا همراه درصد بالای ریاضی و فیزیک و درصد معقول بقیه درس‌هام خلأ کوچیک و احتمالی زیستم رو جبران کنم؟ راستش می‌خوام عمومی‌هام رو بالاتر از میانگین داوطلبای قوی تجربی بزنم. واسه شرایط من برای ادبیات چه درصدی لازمه؟ واسه این درصد چه‌کار باید کنم؟
۲- کتاب تست پیش ۲ آقای ذهبی کی چاپ می‌شه؟
پیش ۱ که عاااااااااااااااااالی بود. بازهم ممنون هرچند کلمات قادر به جبران لطف‌های عالی‌ترین استادها نیست! (ثمینه ع)

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب! از محبتتان سپاس‌گزارم و از این که گفتید با زبان و ادبیات مادری‌تان آشتی‌کرده‌اید خیلی خوشحال شدم. مطمئناً کسی نمی‌خواست شما با ادبیات کشورتان قهرشوید، اما متأسفانه این اتفاق برای شما و بسیاری از دانش‌آموزان کشورمان می‌افتد و دلیلش را همه می‌دانند. اما گویا برای بسیاری قهربودن یا آشتی‌بودن شما با ادبیات، هنر، علم و … خیلی مهم نیست. اما برای ما خیلی مهم است. برای ما در نشر دریافت و بسیاری بسیار ایرانی دیگر این مفاهیم والای انسانی خیلی مهم است و خوشحالیم که برای شما نیز مهم بوده‌است.
در پاسخ سؤال اولتان باید بگویم که درصدی حدود ۷۰% برای شما لازم است تا اندکی ضعف شما را در درس زیست‌شناسی پوشش دهد- البته فقط اندکی و نه بیش‌تر!- برای رسیدن به این درصد و درصدهای بالاتر سفارش‌های من در «خشت اول» و آن‌چه لابه‌لای پاسخ‌هایم به سؤالات دوستان شما در همین صفحه‌ها آمده‌است حدوداً کامل است. اما برای محکم‌کاری این دو سفارش را هم اضافه می‌کنم:
۱- کتاب همایش ادبیات را بعد از جشن نوروز، حتماً مطالعه کنید. قبل از مطالعه‌ی این کتاب باید کتاب‌های تناسب مفهومی، املا و لغت و زبان فارسی نشر دریافت را دست‌کم یک‌بار کامل خوانده‌باشید.
۲- تست‌های امسال و یکی دو سال گذشته‌ی آزمون‌های آزمایشی سنجش، کانون فرهنگی و گاج را حتماً تهیه و بررسی کنید.

پیروز باشید!

 

سؤال دانش‌آموز:  پارسا نوحی ۲۷/۰۹/۹۲
با سلام، من تمام کتاب‌های شمارو تهیه کردم ولی حجم کتاب قرابت و زبان فارسی خیلی زیاده
چطور می‌تونم ازشون مفید استفاده کنم؟
پاسخ استاد:  درود بر شما. به هیچ وجه از حجم بالای این کتاب‌ها نترسید. بخش عمده‌ای از این دو کتاب به طرح تست و پاسخ تشریحی آن تست‌ها اختصاص دارد (خُب شما مگر به منبع تست معتبر نیاز ندارید.) بخش آموزشی این کتاب‌ها هم روان و صمیمی است؛ لطفا از صفحه‌ی اول شروع به خواندن کنید. کتاب تناسب ظرف ۳ تا ۴ ماه کاملاً خوانده می‌شود و کتاب زبان فارسی ظرف ۵ تا ۶ ماه.

پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: س ۲۰/۹/۹۲
سلام ببخشید،کی تاریخ و مکان و قیمت همایشاتون رو میذارید
فرقی داره با کتاباتون خیلی

با تشکر فراوان به خاطر کتابهای فوق العادتون

پاسخ استاد: درود بر شما. معمولاً اوایل بهمن ماه تا اواخر اسفند ماه تاریخ همایش‌ها یکی پس از دیگری مشخص می‌شود و ما آن‌ها را به اطلاع شما می‌رسانیم. درباره سؤال دومتان باید بگویم که بله تفاوت زیادی دارد در آن‌جا آموزش حضوری است و در کتاب‌ها غیر حضوری پس روش‌ها تدریس متفاوت است و هم‌چنین تست‌ها و تمرین‌ها.

سربلند باشید!

– پرسش دانش‌آموز: حمید علی مددی ۱۵ دی ۱۳۹۳ استان فارس، شهر جهرم

سلام استاد. می‌خواستم بپرسم تو یه هفته چطوری و چگونه برای مباحث برنامه‌ریزی کنم؟! دانش آموز چهارم تجربی هستم.

پاسخ استاد: درود بر شما
امیدوارم درست متوجه منظور شما شده باشم.
هفته ای ۶ تا ۹ ساعت برای خواندن ادبیات در نظر بگیرید. نصف این زمان را برای مطالعه‌ی درس و نیم دیگر را برای حل تست در نظر بگیرید. بهتر است دست کم ۴ روز در هفته مطالعه‌ی ادبیات داشته باشید. یک مبحث زبان فارسی یا کتاب تناسب مفهومی را موضوع اصلی هر هفته قرار دهید و در کنارش لغت، املا و تاریخ ادبیات را به هر ترتیبی که می‌پسندید هفته به هفته و به شکل مستمر دنبال کنید تا حدوداً دو هفته مانده به کنکور این سه مبحث یک بار به طور کامل مطالعه شده باشد.

سربلند باشید!

 

– پرسش دانش‌آموز:  آروین همتی ۶ دی ۱۳۹۳ آذربایجان شرقی، شهر اسکو

سلام دکتر سبطی.من تمام کتابای شما رو دارم.می‌خوام تازه شروع کنم و هدفم هم جدّیه.چطور برنامه‌ریزی کنم که بتونم درصد بالای ۵۰ رو بزنم تو ادبیات؟برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای رو دیدم امّا از اونا خیلی
افتادم عقب.لطفاً راهنماییم کنید که تو این مدت باقی‌مونده چطور برنامه‌ریزی کنم که بتونم کتاباتون رو تموم کنم و دوره‌ای هم داشته باشم؛ و اینکه با توجه به شرایط و درصدی که گفتم مطالعه‌ی چند ساعت در هفته
برای این درس لازمه؟

پیشاپیش از راهنماییتون سپاس‌گزارم.

پاسخ استاد: درود بر شما آقا آروین
برای رسیدن به درصد بالای ۵۰ اصلاً دیر نشده است.
۱- ابتدا کتاب تناسب مفهومی را تا پایان بخوانید و در کنار آن بر لغت‌های کتاب‌های ادبیات به کمک فصل دوم کتاب املا و لغت کاملاً مسلط شوید.(۲ماه)
۲- سپس به سراغ آرایه‌های ادبی بروید:درس‌نامه‌ی آرایه‌ها(موجود در سایت)و سپس فصل اول کتاب همایش ادبیات ، جلد نخست(۱ماه)
۳- حالا به سراغ تاریخ ادبیات بروید: فصل دوم کتاب همایش ادبیات، جلد دوم. اگر خواستید محکم‌کاری را بیشتر کنید:
۴- بخش املای کتاب املا و لغت را هم بخوانید.
۵- مباحث جمله‌ی ساده و اجزای آن و گروه اسمی و ساختمان واژه‌ها را هم از کتاب اصلی زبان فارسی دریافت (تک جلدی) مطالعه کنید.

– پرسش دانش‌جو: م.د ۹ دی ۱۳۹۳ استان خوزستان، شهر اهواز

سلام آقای سبطی. من فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر از دانشگاه تهران هستم ولی به‌دلایلی می‌خوام از دوباره کنکور بدم.کتاب قرابت معنایی شما رو گرفتم و الآن تا صفحه‌ی ۸۰ رو هم خوندم ولی حس می‌کنم خیلی ضعیف‌تر از این حرفام. من توی اختصاصی‌ها اصلاً مشکل ندارم و به‌راحتی می‌تونم اونا رو بالای ۸۰ بزنم. تنها ضعف من همین قرابته که ازش خیلی می‌ترسم و این حس رو دارم که اگه کسی به من این رو تدریس کنه خوب یاد می‌گیرم، مثل عربی که از دی‌وی‌دی‌های آفبا استفاده کردم. مؤسساتی که دی‌وی‌دی تولید می‌کنند زیادند آیا برای قرابت مؤسسه‌ای رو می‌شناسید که تدریس خوب داشته باشه؟ من الآن شهرستانم ولی تهران خونه دانشجویی دارم یعنی می‌تونم بیام تهران شما قرابت تدریس می‌کنید؟ اگر تدریس می‌کنید راهنمایی کنید؟
پاسخ استاد:درود بر شما دوست خوب
خیر. من تنها در چند آموزشگاه خاص تدریس دارم و بس. در دی‌وی‌دی‌های مؤسسات گوناگون هم، در زمینه‌ی تناسب مفهومی (یا به قول شما قرابت) آموزش قوی و روش‌مندی سراغ ندارم.
تا صفحه ی ۱۰۳ این کتاب را به هر شکلی که هست هر چه زودتر بخوانید و به پایان ببرید. وقتی به فصل ادبیات عاشقانه برسید، شراره‌های امید در وجودتان درخشیدن می‌گیرند!مطمئن باشید!

– پرسش دانش‌آموز: مهدی کیانی ۲۸دی۱۳۹۳ اصفهان، شهر فلاورجان
سلام خدمت آقای سبطی. می‌خواستم بدانم اگر کتاب‌های ادبیات دوم وسوم را مطالعه نکنم و به جای آنها کتاب‌های همایش ادبیات شما را مطالعه کنم کافی است؟ آیا شما کتاب تاریخ ادبیات نشر الگو را تأیید می‌کنید؟ با تشکر. ضمناً رشته‌ام ادبیات است.

 

پاسخ استاد:درود بر شما
لطفاً تاریخ ادبیات و لغت را براساس جلد دوم همایش ادبیات و کتاب املا و لغت نشر دریافت مطالعه کنید. مفاهیم دوم و سوم را هم حین مطالعه‌ی کتاب تناسب مفهومی بررسی خواهید کرد.

سربلند باشید!

grapevine separator line jodakonande 02

۴) مشاوره‌ی پیش از کنکور (بهار)

سؤال دانش‌آموز: با سلام و خسته‌نباشید می‌خواستم بپرسم کتاب همایش ادبیات جلد دوم، قرابت معنایی رو هم آموزش میده بهمون یا نه فقط تسته؟ (یعنی باهاش می‌تونیم شیوه‌ی زدن تست‌های قرابت معنایی کنکور رو یاد بگیریم؟ چون خود کتاب قرابت معنایی نشر دریافت ۳۵۰ صفحه است و تو این فاصله کم نمیشه خوندش!!!!) (پوریا)

پاسخ استاد: درود بر شما؛ راستش، خواندن فصل اول کتاب همایش ادبیات (جلد ۲) کمک‌کننده است اما آموزنده نیست! برای آن‌که کسی به شما یاد بدهد که چگونه باید از عهده‌ی تست‌های تناسب مفهومی برآیید فقط یک راه وجود دارد و آن هم خواندن کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت است از صفحه‌ی ۱ تا دستِ کم پایان ادبیات عاشقانه که زمان زیادی هم نمی‌برد. در ادامه‌ی کار می‌توانید فقط عنوان‌ها و کادرهای دو مبحث ادبیات عارفانه و تعلمی را مطالعه کنید و بروید سراغ تست‌های این دو مبحث. اگر باز هم وقت داشتید از جلد دوم همایش ادبیات برای دوره استفاده کنید که در این حالت بسیار مفید و آموزنده است.

پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: سلام بر دکتر سبطی! جناب دکتر من کتاب قرابتتون رو خیلی کم خوندم کم‌تر از ۱۰۰ صفحه (۶۰ تا ۷۰ از فصل یک و ۲۰ تا ۳۰ صفحه از فصل دو) بعد من تست‌های سراسری بیش‌تر قرابت‌هاشو درست می‌زنم ولی احساس می‌کنم پام تو قرابت می‌لنگه ممنون می‌شم اگه بگید چی‌کار کنم. از کتاب املاتونم خیلی متشکر از وقتی خوندم تقریباً تمام تست‌های املا رو درست می‌زنم راستی جلد دوم همایش کی‌یاد؟ ما منتظریم بسیار بسیار بسیار ازتون ممنونم! (مجتبی (خردادماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما! بهترین کار در این مدت‌زمان کوتاه، خواندن عنوان‌ها و توضیح مربوط به هر عنوان (مطالب داخل کادر) در سه بخش عاشقانه، عارفانه و تعلیمی است تا در برخورد با بیت‌های خارج از کتاب، به‌سرعت مفهوم رایج آن بیت در ذهنتان تداعی شود. خواندن بیت‌هایی که در زیر آن‌ها معنای بیت آمده‌است، اولویت دوم شماست- چون مطمئناً این بیت‌ها دشوارتر از سایر بیت‌ها بوده‌اند که نیاز به معنا کردن داشته‌اند- البته بهتر از هر دوی این کارها، خواندن جلد دوم همایش است مطالعه‌ی آن زمانی بیش‌تر از آن‌چه در یک روز همایش حضوری صرف می‌کنید، نیاز ندارد.

پیروز باشید!

 

سؤال دانش‌آموز: با سلام خدمت جناب دکتر سبطی! می‌خواستم بپرسم برای آزمون سراسری حفظ‌کردن شعرهای حفظی لازم است یا نه؟ چون گویا در سال ۸۶ تستی از آن آمده‌است. با تشکر از زحمات فراوانی‌ که برای ما می‌کشید! (صادق (اردیبهشت‌ماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما! راستش، آن چند تست انگشت‌شماری که تا کنون از شعرهای حفظی طرح شده‌است، به‌گونه‌ای بوده که بدون حفظ‌بودن شعرها و با اندکی- و فقط اندکی- توجه به معنای بیت، می‌شد به آن‌ها به‌سادگی پاسخ گفت؛ بنابراین نباید فرض را بر این گذاشت که قصد طراحان آزمون سراسری طرح تست از محفوظات شعری بوده‌است. هم‌چنین باید بدانید که چند تست آزمون سراسری به این شکل طراحی شده‌است که «واژه‌های کدام گزینه برای پرکردن جای خالی در بیت‌ها مناسب است؟» و اتفاقاً آن بیت‌ها، مربوط به شعرهای حفظی کتاب‌های درسی نبوده‌است و بازهم فقط با اندکی توجه به معنای بیت، می‌شد گزینه‌ی درست را انتخاب کرد.
نتیجه: نمی‌گویم حتماً شعرهای حفظی را از بر نکنید اما بهتر است این کار، آخرین اولویت شما در مطالعه‌ی کنکوری کتاب‌های ادبیاتتان باشد؛ کارهای خیلی مهم‌تری برای انجام‌دادن هنوز باقی مانده‌است؛ قبول دارید؟!

استوار و پیروز باشید!

سؤال دانش‌آموز: سلام من امسال یک بار هم متن کتاب های ادبیات ۲ و ۳ و زبان فارسی ۳ رو نخوندم اما کل کلمات و تاریخ ادبیات سه سال و کل کتاب قرابت دکتر سبطی و بخش‌های تکواج و واج و اجزای جمله ساده‌ی همین انتشارات رو خوندم. اگر امکان‌داره می‌خواستم از دکتر سبطی بپرسم تو این یک هفته‌ی باقی‌مانده کدوم قسمت زبان فارسی یا کتاب املا یا درامدها رو بخونم؟ (سیمین پارسایی (تیرماه ۸۹))

پاسخ استاد:
– کل قسمت املا + تست‌های املا + کل قسمت معنای واژه‌ها (اگر به تست‌های این قسمت نرسیدید خیلی مهم نیست.)
– بخش ساختمان واژه‌ها از نشر دریافت کتاب زبان فارسی
– درآمد ادبیات غنایی، تعلیمی از پیش ۱ و درآمدهای فصل‌های ۶، ۷، ۸ و ۹ پیش ۲ + اَعلام کتاب دوم و سوم

– پرسش دانش‌آموز: آرش مختاری فروردین۹۴ استان کرمان، شهر کرمان 
با سلام خدمت استاد عــــــــــــزیـــــــــــــز جناب آقای هامون سبطی و عرض خسته نباشید.
من تاحالا خیلی از کتاب های شما بهره بردم وبی صبرانه منتظر کتاب نکته و تست زبان فارسی تون هستم و امیدوارم قبل از کنکور به دست ما برسه.
مشکلی که خیلی در آزمون های آزمایشی و یا کنکور به اون برخورد می کنم این هست که به سوالهای لغتی که از کلمات متن هست غلط پاسخ می دم. طراحان معنی خیلی پرتی می یارن یا چیزهایی که به ظاهر درستند اما غلط می شن. اسم ها رو صفت هم معنی می کنن و درست می گیرند. می خواستم ببینم راه حل شما چیه.با تشکر

پاسخ استاد: درود بر شما آقای مختاری
این تست ها غیر استانداردترین و نادرست ترین تست‌های کنکور‌های آزمایشی هستند که تحت تأثیر چند تست غلط کنکور سال‌های گذشته (نه ۹۳) طرح می‌شوند و فقط باید امیدوار باشیم که طراح محترم کنکور سراسری دیگر دچار چنین لغزش‌هایی نشود که امید گزافی نیست.

پیروز باشید!

علی عاقلی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ استان سیستان و بلوچستان، شهر زاهدان:

سلام و درود
قرابت این آزمون سنجش سخت تر شده بود، من آزمون قبل هر ۷ تست قرابت رو صحیح پاسخ دادم ولی اینبار ۳ تا غلط داشتم..! چکار کنم اشتباهاتم در قرابت کمتر بشه اقای سبطی؟

پاسخ استاد:درود بر شما
مشکل آزمون بود نه شما. با این حال پاسخ پرسش شما این است:
۱- تست‌های کتاب تناسب مفهومی (عاشقانه-عارفانه-تعلیمی) را از خودتان آزمون بگیرید.
۲- بخش نخست از جلد دوم کتاب همایش ادبیات را با دقت بخوانید و دوره کنید.
۳- تست‌های دوره‌ای سایت ما را از قلم نیندازید.

سربلند باشید!

.

 grapevine separator line jodakonande 02

۵) مشاوره ی پس از کنکور !

۱- سؤال دانش‌آموز: با سلام خدمت معلم دلسوز دکتر سبطی! اول از هر چیز می‌خواستم به‌خاطر همه‌ی زحمت‌هایی که می‌کشید و هم‌چنین کتاب‌های واقعاً پرمحتوایی که تألیف می‌کنید ازتون تشکر کنم. یه مشکلی دارم که امیدوارم با راهنمایی‌های شما مرتفع گردد: می‌خواستم بدونم میشه تو مدت چند ماه به شعر و ادبیات علاقه‌مند شد و پیشرفت هم کرد؟ اگه میشه یکم راهنماییم کنید که چطوری پیشرفت کنم؟ وقتی اشعار و حکایت‌های شاعران و نویسندگان قدیمی کشورمون رو می‌خونم، خیلی از مطالب و مفاهیم‌شون رو متوجه نمی‌شم و این اتفاق باعث میشه که زود خسته بشم! من به ادبیات خیلی علاقه دارم (می‌خوام که بیش‌تر بشه) آیا می‌تونید کتاب دیگری در رابطه با شعر و داستان‌های کهن که بتونه کمکم کنه بهم معرفی کنید؟ مثلاً مفاهیم شعرها یا داستان‌ها رو به نثر روان امروزی نوشته باشه یا توضیحاتی دیگر. این ‌رو هم بگم که هدف من فقط کنکور نیست (هرچند که خیلی برام مهمه و هدفم بالای ۷۰ زدنه) و می‌خوام بعد از کنکور هم خواندن شعر و حکایت‌ها رو ادامه بدم و ازشون بهره‌مند بشم! ببخشید که زیاد شد، باز هم ازتون تشکر می‌کنم. (محمدرضا خ. (تیرماه ۹۰))

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب و اهل فرهنگ و ادب ما! آقای خسروی برای آشناشدن با ادبیات فارسی- چه با دید کنکوری و چه با نگاه غیرکنکوری- تنها کتاب آموزشی همان کتاب تناسب مفهومیِ نشر دریافت است؛ پس حتماً کارتان را با همین کتاب آغاز کنید- هدف اصلی من در این کتاب آشناکردن خواننده با زیبایی‌های ادبیات فارسی بوده‌است که البته بهترین کمک برای رسیدن به تسلط بر این درسِ مهم کنکور نیز هست- پس از خواندن این کتاب، اگر فرصت داشتید قبل از کنکور و اگرنه حتماً پس از کنکور به این مجموعه‌ها رو بیاورید که حاصل تلاش استادان بزرگی‌ست و می‌تواند شما را کاملاً با ادبیات شاهکار سرزمینمان آشنا کند:
۱- مجموعه کتاب‌های «شاهکارهای ادبیات فارسی»، انتشارات امیرکبیر
۲- مجموعه کتاب‌های «از میراث ادب فارسی»، «انتشارات سخن»
۳- مجموعه کتاب‌های «شعر زمان» از محمد حقوقی، انتشارات نگاه
۴- «قدر مجموعه‌ی گل» اثر مرتضی کافی
۵- «حافظ‌نامه»‌ی استاد خرم‌شاهی
۶- «با کاروان حلّه» استاد زرین‌کوب
۷- «زمینه‌ی اجتماعی شعر فارسی» استاد شفیعی کدکنی، نشر اختران

شاخه‌ی زندگی‌تان، پر شعر و موسیقی!

۲- سؤال دانش‌آموز:  علی مدنی پور ۰۹/۰۵/۹۲
سلام،
آقا اجازه
ما شب قبل کنکور یه مشکلی داشتیم و روز کنکور هم خومو باختم و اونجوری که ‌می‌خواستم کنکورم رو ندادم حالا رتبه‌م اومده ۷۰۷ تو منطقه‌ی ۳
سال قبل با رتبه‌ی ۸۱۰ پزشکی همدان آوردم.
حالا من دلم واسه درس خوندن واسه تابستون قبل (تابستون قبل بهترین لحظات عمرم و این تابستون بدترین) تنگ شده و می‌خوام یه سال دیگه بشینم و رتبه‌ای خوب بیارم اطرافیانم خیلی مخالفت کردن ولی در نهایت تصمیم رو به خودم دادن
من نه عاشق شغل شریف پزشکی‌ام نه عاشق خدمت به مردم
من عاشق کتابام هستم من عاشق کنکورم
من می‌خوام تو یه دانشگاه خوب تحصیل کنم و با سوادتر باشم ( البته دندانو بیشتر دوست دارم با اینکه از کل شاخه‌های پزشکی بدم میاد و بیش‌تر هنرو می‌پسندم).
حالا اومدم پیش شما تا راهنماییم کنید که برم یا بمونم؟

پاسخ استاد: علی مدنی پور ۰۹/۰۵/۹۲
علی‌ آقا، سلام، خسته نباشی عزیز. خُب یک سال زحمتت بی‌نتیجه هم نبود، خلاصه از صد نفر دیگر هم پیشی گرفتی! آفرین! رتبه‌ات هم قابل قبول است. اما اگر برایت مهم است که نظر مرا بدانی باید بگویم که تنها راه رهایی از این سردرگمی و تناقض که با آن دست به گریبانی، ورود سریع به محیط دانشگاه است. در آن‌جا منابع علمی و کتاب‌های خیلی پر ‌محتوا‌تر و علمی‌تر از کتاب‌های کنکور در انتظار شماست که متأسفانه۸۰ درصد دانش آموزان پس از راه‌یافتن به دانشگاه از مطالعه‌ی عمیق این کتاب‌ها طفره می‌روند. خُب برو به دانشگاه و به آن کتاب‌ها عشق بورز و هرگز هنر را کنار نگذار. در کنار تحصیلت حتماً فعالیت‌های هنری را هم چاشنی زندگی‌ات کن.

پیروز باشی جوان!
هامون سبطی

 

 grapevine separator line jodakonande 02

*) مشاوره کلی

– سؤال دانش‌آموز: محمد امین غفوری نژاد ۲۱مرداد۱۳۹۳ از استان خراسان رضوی، شهر سبزوار

با سلام خدمت استاد عــــــــــــزیـــــــــــــز جناب آقای هامون سبطی و عرض خسته نباشید.
می‌خواستم بپرسم اگه من کتاب «زبان فارسی» و «املا و لغت» و «قرابت معنایی و تناسب مفهومی» و «جلد اول کتاب همایش ادبیات» رو تهیه کنم، تا اول سال ویرایش نمیشه که کتاب من قدیمی محسوب بشه ؟!
سوال بعد اینکه شما در کتاب املا و لغت، تمام کلمات رو که لازمه با معنی مشخص کرده‌اید؟
من تو آزمونها فقط قرابت رو خوب می‌زنم؛ بقیه تعریفی ندارن
و یک سوال دیگه: آیا کتاب‌های مصور تاریخ ادبیات و واژگان رو که بعضی انتشارات چاپ کرده‌اند تأیید می‌کنید؟
خیلی خیلی ممنون.

پاسخ استاد: درود بر شما آقای غفوری نژاد. نه خوشبختانه کتاب‌های ما کمی کتاب‌تر از آن است که ظرف یکی دو ماه تاریخ مصرفش تمام شود. نگران این جو‌سازی‌های بازار کتاب ایران نباشید. کتاب خوب همیشه خوب می‌ماند. اگر
هم افزوده‌ای لازم باشد، روی سایت (در قسمت کتاب‌ها>تست‌ها و مطالب تکمیلی) می‌گذاریم تا مجبور به خرید دوباره‌ی کتاب‌های ما نشوید. کتاب املا شما را نسبت به رقبایتان همیشه آماده‌تر و جلو‌تر نگاه می‌دارد، امّا هیچ چیزی ۱۰۰% نیست. هر که بگوید کارم صد‌در‌صد کامل است یا دروغ می‌گوید یا نادان است! برنامه‌ی مطالعه‌تان را هم مطابق با تست‌های دوره‌ای سایت به پیش ببرید.

کتاب مصور تاریخ ادبیات انتشارات تخته‌سیاه و آفاردئون تاریخ ادبیات انتشارات فار مناسب هستند.

خدا یارتان!

– سؤال دانش‌آموز: جلال الدین غلامی    ۴ شهریور۱۳۹۳    از شهر اصفهان
با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از کتاب های مفیدتان !
من چاپ اول کتاب زبان فارسی که سال ۸۸ چاپ شده را دارم . می خواستم نظرتان را بدانم که آیا نیاز هست این جلد جدید را بگیرم ؟
یک سوال دیگر هم داشتم . کتاب تست و نکته ی زبان فارسی چه زمانی چاپ می‌شود ؟
با تشکر

پاسخ استاد:درود بر شما. بله بهتر است چاپ سال ۹۲ یا ۹۳ را تهیه نمایید . چون تغییرات اندک امّا مهمی در این چاپ ها رخ داده است . کتاب تست و نکته را هم تا قبل از جشن نوروز ( نهایتاً) به دستتان می رسانیم تا منبع کارآمد و منحصر به فردی برای تمرین بیشتر داشته باشید .

پیروزی شما آرزوی ماست!

– سؤال دانش‌آموز:  محمد    ۳شهریور۱۳۹۳    از استان سمنان، شهر دامغان

سلام جناب آقای سبطی.م ن کسی ام که از سوم راهنمایی روی ادبیات کار کردم و برخلاف درس های دیگرم که همه ۸۰ یا ۹۰ هستند،ادبیاتم ۳۰درصد است.من خیلی دنبال یک معلم خوب هستم که جزوه اش را بگیرم. دوماه است به هر موسسه ای زنگ می زنم که شماره ی شما و یا دبیران دیگر را بگیرم، نمی دهند. ای کاش شما هم مثل دکتر عمارلو، جزواتی را که به دانش آموزانتان می دهید را می فروختید.
پاسخ استاد: درود بر شما . من نمی دانم منظور شما از کار کردن روی ادبیاتتان چیست؟ اما بدانید که ادبیات واقعی یکی از مفهومی ترین رشته های معرفت بشری است و با تکیه بر حفظیات و دوره کردن ها و از بر کردن ها و … کسی درک ادبی پیدا نمی کند . خوشبختانه کار من از جزوه نویسی گذشته است . من سر کلاس هایم هم جزوه نمی گویم و تنها منبع دانش آموزانم کتاب هایی است که نوشته ام . جناب دکتر عمارلو هم با سرعت هرچه تمام تر در حال تبدیل کردن جزوات ارزشمندشان به کتاب هستند .

آگاهانه انتخاب کنید !

– سؤال دانش‌آموز: جواد اصغری ۱۷شهریور۱۳۹۳ از استان آذربایجان شرقی، شهر جلفا
با سلام. من فارغ‌التحصیل هستم و رشته‌ام هم ریاضی است.به نظر شما طبق برنامه‌ی موجود در تست‌های دوره‌ای لازمه متن کتاب ادبیات پیش‌دانشگاهی را بخوانم یا نه؟ سؤال دیگه اینکه الآن که برنامه را یک ماه و نیم دیر شروع کرده‌ام آیا تا پایان دی در بازه‌های بیست روزه اجرا کنم یا پیشنهاد دیگری دارید؟

پاسخ استاد: خیر. نیازی به خواندن دقیق متن کتاب پیش دانشگاهی ندارید فقط درآمدها، مقدمه درس ها، خودآزمایی ها و واژه ها را بررسی کنید .تبدیل بازه های یک ماهه به بیست روزه برای شما بهترین انتخاب است .
سربلند و پیروز باشید!

– سؤال دانش‌آموز محمد مهدی رجبلو   ۱۸/۱۲/۹۲

با عرض سلام خدمت ادیب‌ترین پزشک جهان
استاد! میشه نظرتونو راجع‌به سوال گروه اسمی سال ۹۰ (رشته ریاضی) که خیلیا روش اختلاف نظر دارن رو بگین؟
من که گیج شدم!
در ضمن بیت پایین اسلوب معادله داره؟
راست زهری است شکرین انجام/ کج نباتی که تلخ سازد سازد کام
و در پایان: من قرابت و آرایه وزبان فارسی رو خیلی عالی کار کردم و امیدوارم همه تستای این بخش رو بزنم(البته غیر از تکواژ). اما از املا و تاریخ ادبیات خیلی میترسم. یعنی حافظه به شدت ناجوری دارم شما چه راهی رو پیشنهاد میکنین؟؟؟
با تشکر از اینکه وقت گذاشتین

پاسخ استاد: درود بر شما آقای رجبلو
۱-من یک روز پس از برگزاری آزمون ریاضی فیزیک سال ۹۰ نظرم را در مورد این سؤال گفتم و بر روی سایت گذاشتم و البته به سازمان سنجش آموزش کشور هم گزارش دادم. لطفاً نقد آزمون‌های سراسری را- که یکی از مهم‌ترین کارها و نوآوری‌های نشر دریافت است- از دست ندهید. به ویژه در این ماه‌هال که بررسی تست‌های آزمون سراسری سال‌های گذشته بخش مهمی از وقت مطالعه‌ی آزاد شما را به خود اختصاص می‌دهد.حتماً سؤالات آزمون‌های جامع سنجش هم در این سایت نقد شده‌است و می‌شود. . در نقد سؤالات نیز به توضیحات و نکته‌های تازه و ویژه‌ای برخواهیم خورد و … .
۲- به هیچ وجه. این بیت فقط تشبیه دارد.
۳- چون خود من هم حافظه‌ی ضعیفی دارم، در دو کتاب املا و لغت و همایش ادبیات جلد دوم، تمام توانایی خودم را برای دانش‌آموزانی که هم درد من هستید به کار گرفته‌ام. بیشتر از این کاری از دستم بر نمی‌آید.

– سؤال دانش‌آموز: علیرضا محمدی ۹شهریور۱۳۹۳ از استان بوشهر، شهر خورموج

(به پرسش‌های شما دراین صفحه‌ها پاسخ داده شده‌است: پاسخ ما: ۱-مشاوره زبان و ادبیات فارسی ۲- زبان فارسی: ویرایش ۳- زبان فارسی: ساختمان جمله)

ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیزم آقای سبطی، از شما چند سؤال و خواهش داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید:
۱- من تمام کتاب‌های شما رو دارم، می‌خواستم بدونم که آیا در کتاب همایش قسمت زبان فارسی و همینطور قرابت چیزی بیش از کتاب‌های زبان فارسی و قرابت جدا‌گانه گفته شده؟
۲ – به لطف شما در درس ادبیات پیشرفت خوبی داشتم ولی همچنان در معنی لغات مشکل دارم، البته هنوز کتاب املا و لغت شما را مطالعه نکرده‌ام. در آزمون ها گاهی کلمات نزدیک به هم برای لغت یک واژه می‌آورند که به شک می افتم. آیا با خواندن کتاب شما این مشکل حل میشود؟!
۳ – یک خواهش هم داشتم، اینکه سؤالات کنکورهای داخل و خارج کشور را از سال ۸۱ تا ۹۲ روی سایت بگذارید تا بیشتر تمرین کنیم، حتّی اگر شده بدون پاسخ تشریحی.

خیلی خیلی ممنون و متشکر

پاسخ مدیر: درود بر شما آقا علیرضا.
۱- بله حتمن همین طور است .
۲- آقای محمدی مطمئناً هدف من و تمام نویسندگان این انتشارات از نوشتن کتاب، حل مشکلات دانش‌آموزان کشور است و گرنه بازار کلاس‌های کنکور داغ‌تر از آن است که هدف‌های دیگر انگیزه‌ی مؤلفان نشر دریافت در نوشتن کتاب باشد‌. در کتاب املا و لغت هم من تمام هنر و توانایی‌ام را برای حل مشکل املا واژگان بچه‌ها به کار گرفته‌ام . نتیجه هم دارد امّا هیچ کاری صد در صد کامل و کافی نیست از جمله کتاب‌های من.
۳- اگر در میان تألیف کتاب‌ها فرصتی برای این کارها هم پیش بیاید؛ به روی چشم!

– سؤال دانش‌آموز: ارسطو شاپوران ۶مهر۱۳۹۳ آذربایجان غربی ، شهر میاندوآب
سلام
اول یه تشکر خیلیییییییییییییییییییی ویژه از شما کنم به خاطر این سبک و نوع از کتاباتون. کتابای شما مخصوصاً قرابت یه علاقه ی کنکوری در من به وجود
آورد و تو ارتقای درصد ادبیاتم خیلیییی نقش دارین ممنون
۱-استاد اگه ممکنه فرق بین کتاب راهبردهای یادگیری و دریافت رو خیلی خیلی بیشتر از این باز کنید در حد یه نوشته تو سایت. چون من خودم سبک
مبتکران رو بیشتر پسند میکنم .میخواستم ببینم اگر کسی این کتاب رو بخونه مثل دریافت بر تمام نوع سوالات مسلط خواهد شد حتی نوع نوآورانه ی سال ۸۹ یا
۹۱ رو در خود اون سال ها میتونست جواب بده؟ لطف کنید در نهایت بگید کدوم رو بخونیم؟
۲-در طول سال خیلی تست زبان فارسی کم میارم چی کار کنم؟کتاب خیلی سبز رو کار کردم قبلا ؟
ممنون

پاسخ مدیر: درود بر شما.
سفارش من به همه ی داوطلبان کنکور این است که پایه ی کارشان را بر کتاب زبان فارسی نشر دریافت قرار دهند اما هرجا به تمرین یا توضیح بیشتری نیاز
داشتند- در صورت وجود فرصت- به کتاب راه بردهای من و استاد عمرانی در انتشارات مبتکران هم مراجعه کنند اما تمام سعی خود را به خرج دهند تا
دانش آموزان سال سومی اطراف خود را به خواندن کتاب مبتکران تشویق کنند تا سال کنکور، زبان فارسی برایشان یک حس خوب را یاداوری کند نه ترس و
دلهره و حتی گاهی بیزاری!
سربلند باشید!

– سؤال دانش‌آموز:  مسعود اخلاقی نیا ۱آبان۱۳۹۳ از استان کهگیلویه و بویر احمد ، شهر لنده
سلام.

۱- من هم کتاب های دو جلدی زبان فارسی اندیشه سازان رو دارم و هم کتاب تک جلدی نشر دریافت . با توجه به زمان فعلی و این موقع از سال، وقت گذاشتن روی کدوم یکی بهتره؟(من پشت کنکوری هستم)

۲- من کتاب املا و لغت دریافت، چاپ پنجم ۸۹ رو دارم. لازم هست هم برای کنکور۹۴ عوضش کنم؟
پاسخ مدیر: درود بر شما آقای اخلاقی نیا.
۱- با توجه به موقعیت زمانی شما ، بهتر است کتاب تک جلدی نشر دریافت را محور مطالعات خود قرار بدهی اما در مواردی که به تمرین یا توضیح بیشتری احساس نیاز کردی از کتاب اندیشه سازان (مبتکران)کمک بگیر.
۲-بله باید چاپ جدید این کتاب را تهیه نمایی.
سرافراز باشی!

 

– سؤال دانش‌آموز: امیر مختاری ۲۷آبان۱۳۹۳ استان اصفهان، شهر اصفهان

سلااااااااااااااااااام. جواب بدید خواهشاً راه دوری نمیره. ارشد مدیریت اجرایی منبعش واسه کنکور ادبیات داره. نیمی ازسوالاتش‌و از کتاب تألیف کردن، و نیمی دیگه ازادبیات دبیرستان. آیا کتاب قرابت و املا سبطی کفایت می‍‌کنه همش‌و بزنم تو کنکور. راهنمایی کلی کنید. زوددددددددددد خواهشاً.
پاسخ مدیر: سلام آقای مختاری
نخست اینکه واژه‌ی «خواهشاً» بسیار واژه‌ی نادرستی است، بنابراین لطفاً آن را بکار نگیرید. دوم اینکه پیش از این نیز دکتر سبطی پاسخ گوی شما دوست عزیز بوده‌اند و بار دیگر تأکید کردند که کتاب قرابت و املا اولویت اول شما باشد امّا اگر می‌خواهید به همه‌ی پرسش‌ها پاسخ دهید ، باید کتاب زبان فارسی نشر دریافت و ۲ جلد همایش را هم به این مجموعه اضافه کنید. دیگر بستگی به فرصت شما و هدف‌گذاری‌تان دارد.

پیروز باشید !

– پرسش دانش‌آموز: فرزاد مهری ۲۶آبان۱۳۹۳ استان گیلان، شهر تالش
سلام. اول از همه می‌خواستم به خاطر کتاب عالی زبان فارسی ازتون تشکر کنم. سؤالم در مورد تاریخ ادبیات بود. می‌خواستم بدونم چه مطالبی رو باید از هر شخص بدونیم. واقعاً همه‌ی اطلاعاتی که تو اَعلام اومده رو باید حفظ کنیم؟ تاریخ ادبیات زبان فارسی رو هم باید بخونیم؟ با تشکر…
پاسخ استاد: درود بر شما آقای مهری
بخش دوم کتاب همایش ادبیات (جلد ۲) فقط برای پاسخ دادن به این گونه سؤالات تاریخ ادبیاتی شما عزیزان نوشته شده است.حتماً آن را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید.

– پرسش دانش‌آموز: جعفری،   ۲آذر۱۳۹۳ استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه 

با سلام و خسته نباشید
آقای سبطی سؤالی داشتم که آیا می شود برای زبان فارسی همان ۵ مبحثی را که در همایش خودتان گفته اید در کتاب تک جلدی زبان فارسی بخوانم و دیگر فصل ها را نخوانم مشکلی ایجاد نمی شود یا مثلاً فصل های نخوانده مکمل آن ۵ فصل نیستند خیلی ممنونم از کتابتان که «فوق عالی» است همه شان. مرسی

 

پاسخ استاد: درود بر شما دوست خوب ما.
راستش برای رسیدن به تسلط کامل بر این درس دشوار و پاسخ گفتن به هر ۵ تست زبان فارسی سال ۹۴، خیر نمی شود. اما اگر به پاسخگویی در حد ۳ تست از ۵ تست قانع هستید، بهترین راه همین فکر زیرکانه ای است که مطرح کرده اید.

پیروز باشید!

– پرسش دانش‌آموز: ایمان برزگری ۱۶آذر۱۳۹۳ استان مازندران، شهر بهشهر

salam soalam ine ke alan azar mah baraye motaleye keteb gherabat va zaban farsi dir shode?agar na alan ba che barnameyi mishe khondeshon? merc
سلام. سؤالم اینه که الآن آذرماه برای مطالعه‌ی کتاب قرابت و زبان فارسی دیر شده؟ اگر نه الآن با چه برنامه‌ای میشه خوندشون؟ مرسی.

(مدیر سایت: لطفن پارسی تایپ نمایید، درغیراینصورت از پاسخ دادن معذور خواهیم بود. سپاس)
پاسخ استاد: سلام آقا ایمان
از شهر زیبای بهشهر چه خبر؟ پاسند و نیالا و میانکاله و … همگی خوبند؟
بله هنوز هم دیر نشده است. طبق برنامه‌ی تست‌های دوره‌ای پیش برو، امّا زمان ها را نصف کن (= سرعتت را ۲برابر کن). تا پیش از نوروز تحوّل بزرگی در درصد ادبیاتت پدید خواهد آمد.

سربلند باشی!

– پرسش دانش‌آموز:  مونا ۲۶دی۱۳۹۳ زنجان، شهر زنجان

با سلام و خسته نباشید جانانه خدمت استاد عزیزم دکترسبطی!
بسیار ممنون بابت سایت عالیتون! راستش یه سؤال داشتم. من توی زبان فارسی، پایه‌ی متوسطی دارم و هنوز هیچ‌چی نخوندم.کتاب زبان‌فارسی شما عالیه ولی واقعاً فرصت نمی‌کنم بخونمش. می‌خواستم ببینم اگه از زبان فارسی کتاب همایشتون استفاده کنم و تست بزنم کفایت نمی‌کنه؟ آخه من تو ادبیات به جز زبان فارسی مشکلی ندارم. می‌خوام اون چند تا سؤال زبان فارسی رو هم بزنم! باسپاس فراوان.
پاسخ استاد: درود بر شما مونا خانم

می توانید درس را از کتاب همایش بخوانید و تست ها را از کتاب اصلی تمرین نمایید.

پیروز باشید!

 – پرسش دانش‌آموز:  کیانا تدبیر ۳بهمن۱۳۹۳ استان گیلان، شهر لاهیجان

سلام.من در درس ادبیات بیشتر از دروس دیگر شک واشتباه می‌کنم به‌ویژه در مورد آرایه. ممکن است در این مورد راهنمایی کنید.خیلی ممنون.

پاسخ استاد: درود بر شما کیانا خانم
۱- کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت را یک بار کامل بخوانید.
۲- بخش نخست جلد اول همایش ادبیات را یک بار بخوانید و دست کم ۲ بار دوره کنید.
۳- دیگر شک نمی کنید.

پیروز باشید.

 – پرسش دانش‌آموز: امیرحسین رمضانی ۲۲فروردین ۱۳۹۴ استان آذربایجان شرقی، شهر بناب
با سلام خدمت استاد گرامی
من یه سوال خیلی خیلی مهم دارم.
من قبل عید ادبیات‌و اصلاً نمی‌خوندم و تازه یه هفته‌ای میشه که شروع کردم هفته ای ۱۴ ساعت ادبیات می‌خونم تا جبران کنم. به نظرتون اگه تا ۲ ماه با این روش پیش برم می‌تونم درصد بالای ۸۰ بیارم؟خیلی برام مهمه
در ضمن من لغت و املا رو از کتابتون مطالعه می‌کنم خیلی عالیه ولی مدام معانی رو فراموش می‌کنم پیشنهاد شما چیه؟

ممنون

پاسخ استاد:  درود بر شما آقای رمضانی و سال نو شادبادتان!
کار خوبی نکرده‌اید که تا حالا ادبیات نخواندید،اما هنوز کاملاً دیر نشده است. اگر از راهنمایی‌های من در خشت اول و پرسش‌های مشاوره‌ای بهار(درسایت نشر دریافت) به دقت کمک بگیرید و به حرف‌های بازاری رایج دیگر توجه نکنید تا وقتتان تلف نشود، احتمال پیشرفت معجزه‌آساتان وجود دارد. برای بخاطر سپردن تاریخ ادبیات و املا و لغت هم هنوز تمرین و پشتکار زیادی لازم دارید که تا دو ماه آینده معلوم می‌شود آن را به خرج داده‌اید یا نه …

پیروز باشید!

grapevine separator line jodakonande 02

**)نظر، انتقاد، پیشنهاد

– نظر دانشجو!: پریسا ضیائی فرد ۲۵مهر۱۳۹۳ از تهران
سلام…..خسته نباشید……امیدوارم دانش آموزان کنکوری هم بخوانن……من برای ادبیات اول منبع خوبی سراغ نداشتم و بین کتابای توی بازار نمیدوستم چی باید بخونم………و از مهرتا اسفند ۹۲ کتابای مختلف رو راجع‌به ادبیات خوندم امّا باز هم از خوندنم راضی نبودم از فروردین تا زمان کنکور من شروع به خوندن کتاب‌های ادبیات نشر دریافت کردم ……اصن فک نمی‌کردم بتونم درصد ادبیاتمو ۳۰درصد بالا ببرم……من ادبیاتمو ۷۰زدم و مدیون کتابای دریافتم……چون واقعاً توی اون سه ماه دریافتم که ادبیات و زبان فارسی چقدر زیبا تحلیل می‌شوند ……من همیشه از استاد گرانقدرم آقای دکتر سبطی به خاطر کتاب‌های ارزنده‌شان تشکر می‌کنم……
دانشجوی پزشکی دانشگاه ایران

پاسخ استاد: خانم ضیائی فرد،قبولی تان را در یکی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور شادباش می گویم. ما در نشر دریافت وظیفه علمی و اخلاقی مان را انجام می دهیم . از شما و همه ی فرهیختگان ایرانی هم چشم همراهی داریم. سربلند باد ایران!

– نظر دانش‌آموز-دانشجو: زهرا سلیمی ۲۲دی۱۳۹۳ استان تهران، شهر تهران
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد دکتر هامون سبطی،

غرض از نوشتن این دیدگاه، تشکر از تدریس بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ی شما هستش. من از ادبیات پیش‌دانشگاهی لذت چندانی نمی‌بردم و به همین دلیل درصدهای پایینی کسب می‌کردم و چون درسم خوب بود، خیلی پیش همکلاسی‌هایم خجالت می‌کشیدم.معلم ادبیات هم عشقش این بود پز ۲ تا دخترهاشو بده که شریف رفتن و با همسرهاشون توی امریکا زندگی می‌کنند.
من کلاس های شما رو در آموزشگاه هدف شرکت کردم و مستقیم از کلاس‌های پیش دانشگاهی مادرم من رو می‌رسوند. همیشه بیرون کلاس می‌نشست و کلی از نکته‌هایی که سر کلاس گفته می‌شد رو با من توی ماشین مرور می کرد و حتّی توی صحبت با خاله‌هایم اون‌ها رو از نظر گرامری اصلاح می‌کرد!

در کنکور ۸۹ ادبیات رو ۶۵٪ زدم که مدیون تدریس شما و کتاب عالییتون هستم. شما در کلاس، هدف رو تدریس به دانشجو قرار دادید، برای همین هم خیلی ممنونم. بعضی از استاد‌ها با اینکه از نفرات برتر هستند ولی هدف، کلاس درس نیست و بیشتر تمرکز ما از درس دور می‌کنه. خیلی دعاتون می‌کنم به‌خاطر وژدان کاری‌اِتان. دعاگویتان هستم، خیلی زحمت می‌کشید و از خداوند منّان سلامتی و شادکامی برایتان و خانواده‌ی محترمتان خواستارم.

با تشکر

پاسخ :درود بر شما خانم سلیمی
پیغامتان را به دکتر سبطی رساندیم و کلی برایتان آرزوهای خوب کردند!

پیروز باشید!

 ***) مشاوره‌ برای سال‌های پایه

۱- سؤال دانش‌آموز: سینا سلاجقه ۲۷/۰۵/۹۲
من دانش آموز سال سوم دبیرستان (یعنی میرم سوم) از مرکز سمپاد کرمانم می‌خواستم از آقای سبطی بپرسم الآن من چه‌جوری با چه کتابی از کجا باید واسه ادبیات و زبان فارسی شروع کنم، آخه شدیداً گیر کردم و سر‌گردونم که از کجا با چی واسه این درس توی کنکور استارت بزنم. محتاجم به پاسخ هر‌چه سریع‌تر. باتشکّر.
پاسخ استاد: درود بر شما آقا سینا. دور‌نگری و سنجیده عمل کردنتان نشانه‌ای‌ست بر آن که نامی سزاوار بر شما نهاده‌اند!سینا، نماد علم و دانش ایران و ایرانی.
باری، برای درس زبان‌فارسی بهتر است امسال کتاب دوجلدی «زبان فارسی، راهبردهای یاد‌دهی و یادگیری» را بخوانی که من و استاد عمرانی (مؤلف کتاب درسی) آن را نوشته‌ایم و در انتشارات مبتکران منتشر می‌شود و سال آینده هم بروید به سراغ کتاب زبان‌فارسی من در نشر دریافت. اما کار مهم‌تر‌تان این است که فصل اول از کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی نشر دریافت را امسال بخوانید و ۲ بار دوره کنید. این بزرگترین کمکی است که می‌توانید امسال به نتیجه‌ی کنکور سال آینده‌تان کرده باشید!

پیروز باشید!

 

۲- سؤال دانش‌آموز: پویا احمدی از استان کرمانشاه، شهر روانسر
سلام.من سال سوم تجربی هستم و ادبیاتمم خوبه اما راستشو بخواید نمیدونم چه جوری بخونمش بعضیا میگن امسال فقط درس به درس بخون واسه امتحان نهایی و بعضیا هم میگن که نه باید از همین امسال شروع کنی به مبحثی خوندن از کتابای کلک و الگو و دریافت لطفا راهنماییم کنید که با توجه به این که حدودا دو ماه دیگه امتحانات نهایی شروع میشه من چه جوری و از روی چه منابع و کتاب هایی ادبیات بخونم.

۱۳۹۲/۱۲/۲۲

درود برشما، آقا پویا. به نظر من هم یک دانش آموز سال دوم دبیرستان بهتر است کتاب درسی‌اش را با عمق و دقّت بخواند و زمان مبحثی خواندن، تابستان امسال است. سفارش من این است که این چند ماه از کتاب کار انتشارات فاطمی استفاده کنید و تابستان امسال خواندن کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت را در برنامه‌ی خود قرار دهید و نه هیچ کار دیگری، اما در مورد زبان‌فارسی حتماً مطالعه‌ی کتاب زبان فارسی نشر دریافت را شروع کن تا اردیبهشت ماه به پایان برسان.

سربلند باشید!

– پرسش دانش‌آموز:   حسین جعفری    ۲۳بهمن۱۳۹۳    اصفهان، شهر اصفهان
سلام آقای سبطی یه سؤال خیلی مهم دارم؛ لطفاً جواب کامل بدید. اگه من الآن کتاب‌های ادبیات و زبان فارسیتون‌و بخرم تا دو سال دیگه عوض نمیشه؟ من دوم تجربی‌ام. در ضمن یه سؤال خیلی مهم: من احساس می‌کنم وقتی خودم کتاب های کمک درسی می‌خونیم بیشتر از وقتی که معلم درس رو توضیح میده متوجه میشم و چند وقته به جای گوش دادن به معلم خودم مطالعه می‌کنم. می‌خواستم نظرتون‌و بدونم؛ و آخرین سؤال: کتابهای شما قابل استفاده‌ی دانش‌آموزان دوم هست یا نه؟ شرمنده‌م زیاد شد خواهش می‌کنم جواب کامل بدین . بازم شرمنده‌م و تشکر!

پاسخ استاد: درود بر شما آقای جعفری
خوش‌حالم که از همین حالا به جمع اهالی دریافت پیوسته‌اید. به شما چند کتاب را سفارش می‌کنم:
۱-کتاب تناسب مفهومی نشر دریافت(فصل اولش را بخوان)
۲-راهبردهای یاددهی و یادگیری زبان فارسی (انتشارات مبتکران)
۳- کتاب کار انتشارات فاطمی برای درس ادبیات
هیچ آموزگاری برتر از کتاب خوب نیست البته برای بچه های خوب و درسخوان و اهل دریافت و اندیشه.

سربلند باشی پسرخوب!

توضیح مدیر سایت:

در بخش تست‌ها و مطالب تکمیلی سایت، صفحاتی که در چاپ های جدید (سال‌های آتی) به کتاب‌ها اضافه می‌شود را می‌توان دانلود نمود و اینگونه هیچ کتابی از نشر دریافت هیچ‌وقت قدیمی محسوب نمی‌شود. (البته قدیمی نشدن، برای همه‌ی کتاب‌های خوب صادق است! 🙂 )

– پرسش دانش‌آموز:  علی شندآبادی ۴اسفند۱۳۹۳ استان آذربایجان شرقی، شهر شبستر
سلام بر استاد گل و نازنین .
استاد، من تمام کتاب‌های شما رو خوندم و حتی تناسب مفهومی رو دوره هم کردم . حالا برای تست بیشتر و صد البته قوی (جون من خودم تو درس ادبیات مدعیم) کدوم کتاب رو پیشنهاد می‌کنید ؟! من بیشتر تعریف گاج موضوعی نقره‌ای رو شنیدم . تا نظر شما چی باشه! درضمن من هنوز سومم پس نگران وقت نباشید ، وقت دارم .

پیشاپیش ممنون از راهنماییتون .

پاسخ استاد:  درود بر شما علی آقای نازنین
گویا باید منتظر پدیده‌ای در ادبیات پارسی باشیم نه؟
سفارش‌های من به شما همراه خوب نشر دریافت این‌ها است:
۱- تست‌های دوره‌ای سایت نشر دریافت
۲- تست‌های آزمون‌های آزمایشی گاج، سنجش و قلمچی امسال و دو سال گذشته
۳- کتاب تست و نکته‌ی زبان فارسی از نشر دریافت(چند ماه دیگر منتشر خواهد شد)
۴- کتاب املای انتشارات خیلی سبز
۵- کتاب پنج انتشارات اندیشه‌ی فائق
۶- آفاردئون املا و تاریخ ادبیات انتشارات فار

grapevine separator line jodakonande 03


.

نشر دریافت  http://daryaftpub.com/

اینستاگرام نشر دریافت  https://www.instagram.com/daryaftpub/

اتاق دانش نشر دریافت  http://otaghedanesh.ir/

کاشف داروی سرطان و مؤلف دو کتاب نشر دریافت  http://fa.sistanin.com/

نشر دریافت، پشتیبانِ پارسی‌گویی و پارسی‌نویسی   http://www.parsianjoman.ir/fa/  ,  http://www.beparsi.com/

همکاران نشر دریافت در تألیف چند کتاب   http://www.pharepub.com/  و   http://www.bordpub.com/

هنرمندان حمایت شونده   http://instagram.com/haamoonhashemi , https://telegram.me/haamoonhashemi , http://www.haamoonhashemi.ir/