لحظه به لحظه با دکتر سبطی و کمپین در کانال تلگرام @DrSebti

خبرها و مقاله‌های تحلیلی مرتبط دیگر را حتما در لینک‌های زیر بخوانید:

بررسی موشکافانه تأثیر معدل امتحان نهایی بر نتیجه کنکور            تاریخچه و نقد قانونهای حذف کنکور

همه چیز درباره تاثیر معدل در سال ۹۷             همه چیز درباره تاثیر معدل در سال ۹۶

 همه چیز در باره‌ی تأثیر معدل سال۹۵       .               همه چیز درباره‌ی امتحان‌های نهایی

همه چیز درباره‌ی ترمیم معدل           پاسخِ پرسش‌های متداول (مشاوره آموزشی)

لحظه به لحظه با دکتر سبطی و کمپین در کانال تلگرام @DrSebti

.

به دلیل سنگین شدن این صفحه، خبرهای جدید را در لینک زیر بخوانید:
http://daryaftpub.com/konkoor-98-1/

.

چرا تأثیر معدل و سوابق تحصیلی در نتایج کنکور ناعادلانه و فاجعه بار است؟  دکتر هامون سبطی
(نخبگان با معدل‌های بالا حتماً گوش کنند!)

بخش اول:

بخش دوم:

بخش سوم: تاثیر منفی حتی معدل ۲۰ در جمع آن با تراز کنکور:

پرسش شما: یعنی آگه یکی کل درس ها ۱۰۰ درصد بزند با معدل ۲۰ رتبه ۱ نمیشه؟
پاسخ ما: اگر یک داوطلب تغییررشته‌ای هم همین شرایط را داشته باشد، داوطلب تغییر رشته ای رتبه یک می شود. (و هزار آسیب دیگر)

.

دیدگاه شما:

هنوز چیزی از مصوبه تاثیر قطعی نگذشته، موسسه ای خارجی به نام k&k در شبکه های جم تی وی برای آمادگی ایرانیان برای کنکور کشور ترکیه تبلیغ میکنه
کلاس های کنکور در کشور ترکیه برای کنکور کشور ترکیه برای بچه های ایران

.

تاکید دکتر علی مقدم زاده مشاور عالی رئیس سازمان سنجش بر لزوم تاثیر مثبت سوابق تحصیلی و آسیب‌های فراوان تاثیر قطعی: (در اخبار ۲۰ شبکه چهارم سیما ۳۰تیر۹۷)

.

۳۱تیر۹۷: میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
تصمیم گیری درباره اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ تا ۲ هفته دیگر/ برخی آموزشگاه‌های کنکور دانش آموزان را علیه قانون تحریک می‌کنند
مشروح خبر: https://www.yjc.ir/00RikA

.

۳۱تیر۹۷: احمدی لاشکی در تشریح نشست کمیسیون آموزش:

کمیته آموزش عالی و سنجش تاثیر قطعی معدل در کنکور را بررسی می‌کند

کمیته آموزش عالی و سنجش تاثیر قطعی معدل در کنکور را بررسی می‌کنداحمدی لاشکی نایب رئیس دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نشست امروز این کمیسیون گفت: خدایی مسئول سازمان سنجش به منظور ارائه گزارش درباره کنکور سال ۹۷ در نشست امروز حضور یافت.

وی ادامه داد: همچنین در این نشست درباره تاثیر مثبت و قطعی معدل برای کنکور سال آینده‌ هم مباحثی مطرح شد، ۳۰ درصد از اعضا با این موضوع مخالف بودند که بنده‌ هم یکی از مخالفان جدی این مسئله هستم ؛لذا قرار شد کمیته آموزش عالی و سنجش برای بررسی بیشتر این مسئله جلساتی را برگزار کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

.

۳۱تیر۹۷: فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس:

تاثیر ۳۰ درصد معدل در کنکور، موضوع عدالت آموزشی را به چالش می‌کشد

حضور فاطمه سعیدی در ایسنا

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ۳۰ درصد تاثیر معدل در کنکور برای تمام دانش‌آموزان در نظر گرفته شود چه آن افرادی که از امکانات مطلوب برخوردار هستند و چه آنانی که برخوردار نیستند، موضوع عدالت آموزشی را به چالش می‌کشاند.

فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: رقابت‌های انفرادی در مدارس اگر تیمی شوند مطلوب است زیرا ما به فرزندان خود کار تیمی را آموزش نمی‌دهیم و کار انفرادی نیز بر روح و روان فرزندان و خانوده‌های آنان تاثیر منفی دارد اگر آموزش و پرورش بتواند رقابت‌ها را به رقابت تیمی تبدیل کند گام بزرگی در انجام کارهای گروهی است و مجلس نیز از این امر حمایت خواهد کرد.

وی در خصوص حذف کنکور افزود: هنور نمی‌دانیم کنکور حذف می‌شود یا نه و با اینکه حذف کنکور مصوبه مجلس شورای اسلامی است و قرار بود در سال جاری حذف شود اما هنوز بستر لازم برای انجام این مهم در آموزش و پرورش فراهم نیست.

سعیدی در ادامه گفت: زیرساخت لازم برای حذف کنکور فراهم نیست و تا زمانی که نتوان عدالت آموزشی را در برخوردارترین تا کم‌خوردارترین نقطه کشور برقرار کرد، نمی‌توان ادعای حذف کنکور را داشت و سوابق تحصیلی را تاثیرگذار کرد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وجود اینکه در برخی نقاط کشور در بعضی مدارس بهترین آموزش‌ها صورت می‌گیرد و در اکثر مناطق کشور هنوز تامین نیروی انسانی و معلم مطرح است، حذف کنکور صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه با تاثیر معدل در کنکور موافق نیست، تصریح کرد: زمانی با این مهم موافق هستم که مناطق محروم به شکل خاص دیده شوند؛ اگر ۳۰ درصد برای تمام دانش‌آموزان در نظرگرفته شود چه آن افرادی که از امکانات مطلوب برخوردار هستند و چه آنانی که از امکانات مطلوب برخوردار نیستند، موضوع عدالت آموزشی را به چالش می‌کشاند.

.

توجه: قانون حذف کنکور مربوط به سال ۸۹ بود که در سال ۹۲ لغو شد. قانون فعلی قانون سنجش و پذیرش دانشجوست که دولت موظف به حذف کنکور نیست بلکه موظف بوده است ۸۵ درصد دانش‌آموزان را بدون درنظر گرفتن نتیجه کنکور وارد دانشگاه کند که این اتفاق در سال ۹۶ افتاده و قانون، اجرایی شده است. و هر عملی غیر از این ضد قانون است!
(تاثیر قطعی معدل با استناد به گفته های آقای مقدم در سازمان سنجش به ضرر تمام دانش‌آموزان ایران است و بنابراین از فقط به نفع موسسات کنکوری و آموزشی، مدارس غیر انتفاعی و آموزش‌و‌پرورش است! آن‌هم از لحاظ مالی!!)

.

 

۳۱تیر۹۷: مصاحبهمیهن امروز با دکتر هامون سبطی

نمایندگان مردم باید پاسخگو باشند!/ چرا محصولات موسسات آموزشی بیشتر شده است

به دنبال تصویب قانون تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ موجی از اعتراضات مجازی داوطلبان متوجه نمایندگان و وزرای مربوطه شده است.

نمایندگان مردم باید پاسخگو باشند!/ چرا محصولات موسسات آموزشی بیشتر شده است

میهن امروز– به دنبال تصویب قانون تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ موجی از اعتراضات مجازی داوطلبان متوجه نمایندگان و وزرای مربوطه شده است. دکتر هامون سبطی نماینده دانش آموزان معترض در این باره به خبرنگار سایت میهن امروز گفت: نمایندگان باید نسبت به اعتراضات دانش آموزان پاسخگو باشند. باید هر چه سریع تر نسبت به لغو این مصوبه اقدام کنند تا از یک فاجعه آموزشی جلوگیری شود.

وی درباره مفاد این مصوبه بیان کرد: این قانون تنها منفعت آموزش و پرورش و مافیای آموزشی را تامین خواهد کرد و به نفع هیچ یک از داوطلبان نخواهد بود. این مصوبه یک بی عدالتی محض است. بر طبق این مصوبه ۳۰% تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قطعی خواهد بود. این بدان معناست که دیگر نتیجه گیری در کنکور کارساز نخواهد بود و داشتن معدل بالا و ۲۰ برای قبولی در دانشگاه مطلوب شرطی لازم است. نابرابری و کمبود امکانات در مناطق محروم قابل انکار نیست؛ پس چطور می توان دانش آموزان روستایی که بعضا مشغول به کارند و تمام امیدشان درخشش در آزمون سراسری است را از این فرصت محروم کرد؟ این درحالیست که بسیاری از رتبه های برتر کنکور علیرغم معدل نامطلوب در بهترین دانشگاه ها تحصیل کرده اند و نخبگانی همچون رستگار رحمانی از جمله آن ها بودند.

همچنین لازم به ذکر است که درصد بالایی از دانش آموزان معدلی بین ۱۹ تا ۲۰ کسب می کنند که البته بسیار مطلوب است اما با تاثیر آن در نتایج کنکور تراز دانش آموز به شدت افت می کند و قبولی در دانشگاه های معتبر و رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، برق و … را ناممکن می سازد. این قانون به هیچ وجه به نفع داوطلبان نیست و یک بی عدالتی آموزشی است.

در پی اجرای این مصوبه پول زیادی به جیب مافیای آموزشی خواهد ریخت و همچنین عده زیادی از دانش آموزان به مدارس غیر دولتی هجوم می برند تا کسب معدل مطلوب را تضمین کنند. خودتان قضاوت کنید؛ این به نفع کیست؟ دولت یا مدارس خصوصی؟ قشر محروم یا مرفه؟ چه کسی آینده فرزندان مناطق محروم دورافتاده را تضمین می کند؟ چرا محصولات موسسات آموزشی افزایش یافته است؟ آیا این یک تفاق است؟ چه کسی از این مصوبه سود می برد؟

وی افزود: این قانون عوارض زیادی به همراه خواهد داشت. از جمله آن ها می توان به افزایش تقلب در امتحانات نهایی و خرید و فروش سوالات، رونق بازار تغییر رشته، رونق بازار مدارس غیر دولتی و البته ترمیم معدل که به تنهایی میلیاردها تومان به جیب آموزش و پرورش خواهد ریخت، اشاره کرد.

هامون سبطی در خصوص نقش مجلس شورای اسلامی در رفع اضطراب و نگرانی دانش آموزان اظهار داشت: نمایندگان مجلس باید با اعمال فشار خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای سنجش بشوند تا هر چه سریع تر مانع اجرایی شدن این بی عدالتی آموزشی بشوند. در غیر این صورت مجلس شورای اسلامی باید نسبت به لغو اختیارات شورای سنجش اقدام کند. متاسفانه بسیاری از نمایندگان از عواقب این مصوبه بی خبرند و امید است که با وحدت و همکاری دانش آموزان آگاه شده و نسبت به احقاق حق فرزندان این کشور اقدم کنند.

منبع: میهن امروز

.

۳۰تیر۹۷: رئیس سازمان سنجش: ما با تاثیر مثبت سوابق تحصیلی موافقیم نه قطعی
گزارش “تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور” فردا به مجلس ارائه می‌شود

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تاکید بر موافقت این سازمان با اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور، گفت: گزارش تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۷ و ۹۸ فردا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود و تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه بعد از ارائه این گزارش خواهد بود.

دکتر ابراهیم خدایی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب در خصوص تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸، اظهارکرد: ما در خصوص تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ براساس قانون عمل می‌کنیم و این تاثیر قطعی در کنار موافقان و مخالفان جدی، مزایا و معایبی نیز دارد که قرار است گزارش سازمان سنجش آموزش کشور در این خصوص فردا به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی در ادامه تصریح کرد: باید ببینیم جمع‌بندی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر نتایج کنکور چه خواهد بود. اما من موافق تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور هستم.

دکتر خدایی در خصوص احتمال تغییر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ گفت: برای تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه باید منتظر جمع‌بندی کمیسیون آموزش و تحقیقات باشیم و بعد از گزارش فردا در مجلس می‌توانیم بگوییم چه پیش خواهد آمد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: فردا فقط گزارش تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ به کمیسیون آموزش ارائه می‌شود. در واقع این کمیسیون مرجع تصمیم گیری در خصوص مصوبات نیست و اگر قرار باشد مصوبه‌ای اصلاح شود

باید این تصمیم در شورای عالی آموزش و پرورش صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس تصمیم کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی سال ۹۸، ۳۰ درصد بصورت تاثیر قطعی است در واقع امتحانات نهایی در خرداد ۹۸ برگزار و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می‌شود. ضمن اینکه ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی نیز یکسان خواهد بود و تغییری نخواهد داشت. این تصمیم موجب اعتراضات داوطلبان و خانواده‌ها شده است.

باید این تصمیم در شورای عالی آموزش و پرورش صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس تصمیم کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی سال ۹۸، ۳۰ درصد بصورت تاثیر قطعی است در واقع امتحانات نهایی در خرداد ۹۸ برگزار و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می‌شود. ضمن اینکه ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی نیز یکسان خواهد بود و تغییری نخواهد داشت. این تصمیم موجب اعتراضات داوطلبان و خانواده‌ها شده است.

.

گزارش خبر سیما از ماجرای تاثیر ناعادلانه قطعی معدل در کنکور، روایت های معترضین و واکنش مسئولین

🔴 نتایج و تفسیر این گزارش:

۱. دکتر خدایی تایید کردند که علی رغم رسیدن به درصد ۹۰ در تمام درس ها، داشتن معدل ۱۹ یا پایین تر، در سال ۹۸ ( بر خلاف سال های ۹۳ و ۹۴ که کسی به امتحانات نهایی بهایی نمی داد و ۶۰۰۰ معدل ۲۰ فقط در رشته تجربی یا ۱۰۰ هزار نفر بین معدل ۲۰ تا ۱۹ نداشتیم) مانع قبولی داوطلبان در رشته های پر طرفدار مانند پزشکی، حقوق، برق و … می شود.
۲. دکتر خدایی تایید کردند که این مصوبه آسیب زا است، یعنی وضعیت را بهتر که هیچ، بدتر می کند!
۳. وزیر علوم تایید کردند که این مصوبه به حدی بد است که باید تغییر کند!
۴. این که ایشان و دکتر خدایی از لغو این مصوبه در همین امسال سخنی نگفتند دلیل روشنی دارد: نمی توانند بدون دخالت مجلس بگویند حتما قانونی را که هفته پیش آموزش و پرورش به ما تحمیل کرده و خودمان تصویب کردیم، هفته بعد لغو می کنیم! اما درصورت تشکیل جلسه اضطراریِ شورای آموزش و سنجش، آشکار است که میل به لغو آن در همین امسال دارند.
۵. ارتباط این مصوبه و پدید آمدن بازاری جدید برای تاجران آموزشی( نه ناشران)و هرزآموزان صدا و سیما( نه معلمان باسابقه) در سطح ملی و با ارائه مستندات تایید شد.
۶. تاکید صوتی و تصویری بر این نکته شد که این مصوبه -بر خلاف گفته ی برخی نمایندگان و مسئولان- اجرای قانون نبوده، زیرا هم اینک ۸۵ درصد داوطلبان دانشگاه ها بدون لحاظ شدن رتبه کنکور و فقط با داشتن مدرک دیپلم، وارد مراکز آموزش عالی می شوند، پس تاثیر قطعی فقط میل برخی از اعضا بوده نه اجبار قانونی!
۷. اکیدا روشن شد که این مصوبه بر خلاف رای حداقل ۸۵ درصد دانش آموزان کشور و به کام سوداگران آموزشی یا به قول خود تصویب کنندگانش، مافیای کنکور است.
۸. و حالا یک سوال: بر اساس این گزارش چه کسانی از مافیای کنکور حمایت کردند؟

.

۲۶تیر۹۷: واکنش برنامه تلویزیونی حالا خورشید به بی تفاوتی وزیر آموزش و پرورش به اعتراضات در مصاحبه اخیرشان و درخواست مناظره با ایشان

.

۲۳تیر۹۷: واکنش آموزش‌وپرورش به اعتراضات درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش گفت: استدلال افرادی که به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور معترضند اگرچه درست است اما قانون مصوب مجلس گفته که باید تلفیقی از کنکور و سوابق تحصیلی را در پذیرش دانشجویان ملاک قرار دهیم و ما فقط مجری قانون هستیم!!!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طبق آخرین تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ تأثیر ۳۰درصدی دارد با این تفاوت که سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان تأثیر قطعی دارد و تأثیر مثبت لغو شد.

تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور ۹۸ داشت و هم‌اکنون موج اعتراض‌ها پررنگ‌تر از حمایت‌ها شده است،‌ اما داوطلبانی که به این روند معترضند، چه صحبت‌هایی دارند و چرا نگرانند؟

داوطلبانی که به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ معترضند معتقدند، هم‌اکنون ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل می‌شود و برای ۱۵ درصد ظرفیت باقی‌مانده که شامل دانشگاه‌ها و رشته‌های پرطرفدار است کنکور عادلانه‌ترین روش برای انتخاب داوطلبان برتر است و با تکیه بر نتایج امتحانات نهایی نمی‌توان داوطلبان برتر را شناسایی کرد و در نهایت تأثیر ۳۰درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور  اصلاً چیز خوبی نیست و رتبه داوطلب را حتی اگر معدلش ۲۰ هم شده باشد خراب می‌کند.

در همین رابطه عبدالرسول عمادی رئیس  مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش درباره موج اعتراضات داوطلبان کنکور ۹۸ به تاثیر ۳۰ درصدی و قطعی سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشجو اظهار کرد: برای سال ۹۸ تأثیر ۳۰ درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور به قطعیت رسیده و این مسئله در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شده است بنابراین برای کنکور ۹۸ نمی‌تواند محل بحث باشد و نمی‌توان فرآیند را تغییر داد.

وی افزود: استدلال افرادی که به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور معترضند اگرچه درست است اما قانون مصوب مجلس گفته که باید تلفیقی از کنکور و سوابق تحصیلی را در پذیرش دانشجویان ملاک قرار دهیم و وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش مجری قانون مصوب مجلس هستند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: قانون سنجش و پذیرش دانشجو صراحت دارد که برای ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده که شامل رشته‌های پرطرفدار است تلفیقی از سوابق تحصیلی و نمره آزمون‌های عمومی و اختصاصی کنکور ملاک باشد و هم اکنون در حال عمل به این قانون هستیم و اگر قانون تغییر کند می‌توان این بحث را مطرح کرد که ملاک پذیرش در ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده که شامل رشته‌های پرطرفدار است فقط کنکور باشد.

عمادی در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور و اینکه این مسئله به نفع داوطلبان است یا به زیان آنها عنوان کرد: بنده مجری قانون هستم و نمی‌تواننم نظر شخصی خود را در این رابطه اعلام کنم و قانون را اجرا می‌کنیم اما اگر در فضای بحث نظری باشیم آنجا می‌توان جنبه‌های مختلفی را مطرح کرد اما بنده به عنوان رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش باید تابع قانون باشم.

.

۲۳تیر۹۷: مصاحبه دکتر سبطی با برنامه تلویزیونی حالا خورشید در مورد آسیبهای جدی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایح کنکور و همچنین ایرادهای قانونی آن

فرصت امروز برنامه تلویزیونی حالا خورشید شبکه۳ در اختیار نماینده معترضان به قانون تاثیر قطعی معدل در رتبه کنکور قرار گرفت.

https://www.aparat.com/v/fsJvN
دکتر هامون سبطی می‌گوید: اجرای این قانون یعنی «بین دانش آموز معدل ۱۹ و ۲۰، صدهزار نفر رتبه اختلاف ایجاد می‌شود»
❗تصویب این قانون فقط به نفع مافیای کنکور می‌شود.
❗چطور دو روز بعد از تصویب این قانون موسسات اموزشی پکیج امتحانات نهایی عرضه می‌کنند؟! آنها چطور از تصویب این قانون خبر داشتند؟

 

.

دیدگاه و پیام شما:

۲۳ تیر۹۷: طرح تاثیر معدل بر کنکور ظلم بیشتر بر دانش آموزان است/گفت و گوی سرمشق نیوز با دکتر سبطی

کنکور و تأثیر امتحانات نهایی بحث بسیار داغ این روزهای فضای آموزش‌وپرورش است. همین یکشنبه قرار شد که امتحانات نهایی تأثیر مستقیم روی کنکور ۹۸ داشته باشد و این باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان این حوزه ازجمله دکتر سبطی شد.

دکتر هامون سبطی مدیر مسئول نشر دریافت است و مدیر مسئول انجمن ناشران آموزشی کشور در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ ، عضو شورای سیاست‌گذاری محتوای آموزشی و تربیتی وزارت آموزش‌وپرورش بوده و در سال ۸۴ بهترین کتاب کمک‌آموزشی کشور را در زمینه دستور و زبانشناسی نوشته است. او همچنین دبیر کارگروه سمن شفافیت و عدالت آموزشی است.

در ادامه متن مصاحبه سرمشق نیوز با او را می‌خوانید:

 

یکی از مباحثی که در یک دهه آخر کنکور، نحوه برگزاری، حذف و… است. نظر شما درباره کنکور چیست؟

کنکور معایب زیادی دارد اما یک حسنی دارد که به همه ایرادات آن می‌چربد و آن ایجاد حس عدالت است. این‌که آموزش‌وپرورش ایرادات خود را به کنکور نسبت می‌دهد فرافکنی است. سیستم آموزش‌وپرورش دو بار تغییر کرده، یک‌بار در هشت سال زمان آقای نجفی و یک‌بار زمان آقای احمدی‌نژاد که ایشان شخصاً دستور دادند پایه ششم به ابتدایی اضافه شود. کتاب‌های دوره ششم در پنج ماه نوشته شد و ما معلم متخصص آن را نداشتیم. این تغییرات خلق‌الساعه ضربه زیادی به آموزش‌وپرورش می‌زند. از آن زمان تاکنون آموزش‌وپرورش همچنان دچار تغییرات عجیب و ناگهانی می‌شود. برای مثال همین هفته گذشته ناگهان اعلام شد که برنامه پایه دوازد ۲۴ ساعته است و کتاب زبان و عربی که برای آن پایه نوشته‌شده و روی سایت آموزش‌وپرورش قرارگرفته گویا جایی در برنامه درسی مدارس ندارد. این بی‌برنامگی هیچ ربطی به کنکور ندارد. آنچه مشکل اصلی آموزش و پروش ماست این است که نمی‌تواند علاقه به درس خواندن را در دانش‌آموز به وجود آورد و این ربطی به کنکور ندارد.

 

آموزش‌وپرورش هدفش را طوری تعیین کرده که دانش آموز آماده دانشگاه شود، این در حالی است که باید هدف این نهاد تربیت شهروند باشد. این هدف‌گذاری ربطی به کنکور ندارد؟

بگذارید من مثالی بزنم. تصور کنید مردم شهری نخواهند تفریحاتشان را در شهر خود انجام دهند و بخواهند تفریح خود را در شهر دیگری انجام دهند. مردم شهر فرضی ما با اتوبوس به شهر دیگر می‌روند و تفریح می‌کنند و برمی‌گردند. این که بگوییم مشکل از کنکور است شبیه این است که بگوییم مشکل آن شهر فرضی از اتوبوس‌هاست. این موضوع کودکانه و خنده‌دار است.

این‌که دانش‌آموز و خانواده‌ها تصور می‌کنند شغل و خوشبختی به دانشگاه ربط دارد یک مشکل اجتماعی و اقتصادی است، چراکه امکاناتی برای تولید وجود ندارد. در حال حاضر دانشگاه پناهی شده برای جوانان مملکت ما . مشکل این است که دانش‌آموزان ما راهی برای ساختن آینده نمی‌بینند به‌جز اینکه به دانشگاه‌های خاص و رشته‌های خاص برود. اینکه شغلی برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما وجود ندارد مشکل حاصل از کنکور نیست.

 

مشکلاتی که شما گفتید درست است اما برگردیم به وظیفه آموزش‌وپرورش، آیا کارهایی که آموزش‌وپرورش می‌کند به این مشکلات دامن نمی‌زند؟

من اعتقاد ندارم که آموزش‌وپرورش به این مشکلات دامن می‌زند. کتاب‌های جدید که در دوره جدید نوشته‌شده باوجود مشکلات کلی موفقت بسیار بیشتری در آموزش مهارت‌های اجتماعی دارد، برای نمونه گنجاندن صفحات سفید در میان کتاب‌های درسی یا کتابهای تفکر و پژوهش، اما با توجه به اینکه بودجه کافی به آموزش‌وپرورش تعلق نمی‌گیرد، بخش زیادی از آموزش دانش‌آموزان ما توسط کسانی صورت می‌گیرد که گاهی از سر ناچاری آمده‌اند و معلم شده‌اند و دانش‌آموخته مراکز تربیت‌معلم سابق و دانشگاه فرهنگیان فعلی نیستند. چراکه آموزش‌وپرورش توان دادن حقوق کافی را ندارد. آموزش‌وپرورش به بعضی معلمان حق‌التدریسی ماهی هفت‌صد هزار تومان حقوق می‌دهد. شما از کسی که ماهی هفتصد هزار تومان حقوق می‌گیرد انتظار دارید مهارت زندگی به کودکان ما آموزش دهد؟ ما محتوا خوبی داریم اما نیروی انسانی متخصص به قدر کافی نداریم که این محتوا را آموزش دهد.

 

شما مسئله اقتصادی را پیش کشیدید. حالا تصور کنید از فردا بودجه آموزش‌وپرورش دو برابر شد. اگر این اتفاق رخ دهد کارایی معلمان ما نیز دو برابر می‌شود؟

خیر، طبیعتاً شما اگر به پراید بنزین سوپر هم بزنید نمی‌توانید توقع بنز بودن از آن داشته باشید. ما اگر معلمان آموزش‌دیده نداشته باشیم هرچقدر هم که حقوق دهیم نمی‌توانیم توقعاتمان را برآورده کنیم؛ اما اگر بودجه آموزش و پروش به‌اندازه‌ای که شایسته آن است، تعلق گیرد، آن‌وقت راه‌های ریشه‌ای‌تری وجود دارد.

از زمانی که دانشگاه فرهنگیان پدید آمد و دانشجویان خود را بورسیه کرد ما شاهد آن هستیم که رتبه‌های حدود هزار نیز وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند. به گواه افکار عمومی کسی که رتبه هزار دارد توانایی علمی خوبی دارد.

مشکل آموزش‌وپرورش نه از کتاب‌های درسی و نه از کتاب‌های کمک‌درسی است. بلکه همانا عدم توانایی علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به درس است. شما تصور کنید معلمی به فلسفه علاقه دارد، حالا کتاب درسی و کتب کمک‌آموزشی هرچقدر بد باشد این معلم می‌تواند دانش‌آموزان را به آن درس علاقه‌مند کند. مشکل آموزش‌وپرورش این است که نمی‌تواند این افراد را جذب خودش کند. نخبه‌های کشور ما به رشته پزشکی گرایش دارند نه معلمی چون پول آنجا بیشتر است! مشکل ما این است که نخبه‌ها به آموزش‌وپرورش نمی‌آیند.

 

خیلی از کارشناسان معتقدند که یکی از این عوامل به‌تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد و چند عامل هم‌زمان روی آموزش‌وپرورش ما تأثیر می‌گذارند. شما فک می‌کنید تنها با حل کردن مشکل سرمایه انسانی مشکل حل می‌شود؟

در اینکه این اتفاق چند فاکتوری است کسی شکی ندارد. باید مذاق آموزش‌وپرورش تغییر کند و این تغییر مذاق تنها با ورود نخبگان به آموزش‌وپرورش رخ می‌دهد. مثلاً ما درجاهای مختلفی در کشور ازجمله صنایع موشکی یا نانوتکنولوژی پیشرفت داریم این به خاطر وجود نخبه‌های ایرانی در این حوزه‌هاست.

 

درباره محتوا کتاب بعضی کارشناسان می‌گویند که محتوا فعلی بیشتر ایدئولوژیک است نه استاندارد با پارامترهای جهانی. نظر شما دراین‌باره چیست؟

نگاه من به‌عنوان یک کارشناس این است که کسانی که برنامه کلی این کتاب‌ها را چیده‌اند افراد دانایی بوده‌اند اما کسانی که به تولید محتوای این کتاب‌ها پرداخته‌اند گاهی جزو نخبگان کشور نیستد! درواقع اغلب آن‌ها نخبه نیستند. در کتاب فیزیک یکی از پایه‌ها ما دیدیم که شکل‌ها و گفته‌ها دقیقاً شبیه یک کتاب آموزش فیزیک دانشگاهی است که ترجمه‌شده! حتی بومی‌سازی نشده! عددها عوض نشده! به این‌که نمی‌گویند تألیف کتاب درسی! ساختار، فصل‌بندی‌ها و اهداف هر فصل درست انتخاب‌شده اما در اجرا اصلاً درست اجرانشده! هر کتاب درسی خوراک روح بیش از یک‌میلیون دانش‌آموز کشور است و اگر کسی نمی‌تواند این را تألیف کند باید کنار برود.

کتاب‌های درسی ما پر است از غلط‌های علمی و عدم هماهنگی فصل‌ها اما کتاب‌های خوبی هم پدید آمده نظیر کتاب‌های تفکر و پژوهش .

 

پس شما معتقد نیستید که نظرات سیاسی و ایدئولوژیک در این کتاب‌ها وجود دارد؟

اتفاقاً بنده معتقدم بوی سیاست در این کتاب‌ها مشام انسان را آزار می‌دهد. درباره ایدئولوژیک بودن ما نمی‌توانیم ایرادی بگیریم از نویسندگان. بگذارید درباره کتاب ادبیات بگویم، خیلی وقت‌ها کتاب‌های ما رنگ و بوی مذهبی دارند که این ایرادی ندارد چون مذهب بخش مهمی از ادبیات ماست اما درباره بخش سیاسی شان کتاب درسی حفظ نشده است، برای نمونه نامه به فردی که الآن خودش متهم است به‌عنوان یک متن در کتاب گنجانده‌شده، این نامه واقعاً شأن کتاب درسی را پایین می‌آورد. نباید نام کسی که در سمت اجرایی است در کتاب درسی قرار بگیرد. اگر قبلاً کتاب‌ها ایدئولوژیک بود حالا کتاب‌های ما سیاسی شده.

 

برگردیم سر موضوع کنکور، به نظر شما سنجش تحصیلی برای دانش‌آموزان ما خوب است یا نه؟

بنده روز ۱۶ تیر ماه در خدمت آقای وزیر بودم و ایشان صراحتاً اعلام کردند که چون نمرات امتحانی از بیست است و اکثراً دانش‌آموزان از ده بالاترند، با ده نمره نمی‌شود چند ده هزار نفر را که می‌خواهند در یک‌رشته خاص قبول شوند از هم تفکیک کرد و تا وقتی‌که امتحانات هماهنگ در سه‌پایه متوسطه برگزار نشود جایی برای مطرح کردن حذف کنکور نیست.

فردای آن روز ما باکمال تعجب دیدیم که تصمیم آن جلسه با حضور آقای وزیر عوض شد! برای من سؤال است که چه پارامترهایی به‌جز قوانیندعلمی در تصمیمات مدیران کشور مؤثر است.

تأثیر دادن سوابق تحصیلی مانند این است که شما بگویید ما میاگین قد و وزن دانش‌آموز را می گیریم و بر اساس آن رتبه بندی شان می کنیم! خب این دو پارامتر به هم ربطی ندارند و میاگینشان عددی معنادار نیست.

نمره کنکور ربطی به نمره امتحان نهایی ندارد! چراکه امتحان نهایی یک آزمون حد نصابی است برای اینکه یک دانش‌آموز از یک مقطع به مقطع بالاتر برود؛ اما کنکور یک آزمون رقابتی است برای تفکیک دهک بالای دانش‌آموزان ازنظر علمی.

همین سال گذشته بیش از ۶۰۰۰ نفر معدل ۲۰ داشتند و بیش از صد هزار نفر معدل بین ۱۹ تا ۲۰ دارند حالا اگر دانش‌آموزی معدلش ۱۸٫۹۹ بود رتبه او در امتحانات نهایی صد هزار است. تأثیر مثبت که تا حالا بود بحث خوبی بود، اما تأثیر قطعی که حالا تصویب‌شده به این شکل است که کسی که معدلش ۱۹ است حتی اگر رتبه‌اش ۱۰۰ بشود با تأثیر امتحان نهایی نهایتاً رتبه پانرزده هزار می‌آورد که در هیچ رشته- محل پرطرفدهرب قبول نمی‌شود.

حالا سوداگر کنکور جشن گرفته چراکه تا حالا جزوه طلایی و سی دی جادویی کنکور می‌فروخته اما حالا کتاب امتحان‌های نهایی‌ اش هم چندین برابر فروش خواهد رفت. من متوجه نمی‌شوم که چرا فرهیختگان ساکت هستند. تازه بساط تقلب قبل، حین و بعد از امتحانات هم داغ‌تر می‌شود.

 

بعضی می‌گویند دانش‌آموز چندین سال درس می‌خواند اما باوجود کنکور باید چندساعته تعیین سرنوشت شود! این باعث استرس در دانش‌آموزان می‌شود پس باید حذف شود یا تأثیرش کم شود اما برخی دیگر می‌گویند با حذف آن، این استرس به رده‌های پایین‌تر منتقل می‌شود. نظر شما درباره این صحبت‌ها چیست؟

درباره نکته دوم که شکی در آن نیست اما درباره نکته اول؛ این کاملاً مغلطه است. یک نفر چندین سال زحمت‌کشیده پس نباید سرنوشتش در چند ساعت تعیین شود! جمله درستی است اما چه ربطی به تأثیر دادن نمره امتحان نهایی دارد؟

امتحان نهایی نمایانگر رقابت بین نخبه‌ها نیست که شش هزار نفر می‌توانند معدل بیست بیاورند پس خیلی بهتر است که کنکور به نوع دیگری تعدیل شود. بد بودن یک مورد، دلیلی بر خوب بودن مورد دیگری نیست! کنکور بد است اما امتحان نهایی قطعاً بهتر از کنکور نیست چون نمی‌تواند نخبه‌ها را از هم تفکیک کند.

راه‌حل درست این است که یک‌پایش مستمر و همگانی انجام شود متشکل از مولفه های دانشی و درسی، مهارتی، روانشناسی و… و در پایان دوره مشخص شود که برای نمونه این چند هزار نفر می‌توانند در در این رشته‌ها باهم رقابت کنند. این نیاز به ساختار دارد اما باوجوداین امتحانات نهایی که به گفته خود وزیر توانایی تفکیک دانش‌آموزان را ندارد نباید کنکور که بد است را با یک‌چیز بدتر عجین کرد!

 

سؤالات کنکور بر مبنای کتاب درسی است، سؤالات امتحانات نهایی هم بر اساس کتاب درسی است. آیا سطح آن‌ها یکی است؟

خیر، شما اگر کتاب درسی را با خودتان سر جلسه امتحان نهایی ببرید می‌توانید به اغلب سؤالات پاسخ دهید اما اگر کتاب درسی را سر جلسه کنکور ببرید با مراجعه به کتاب ها،به تعداد کمی سؤالها پاسخ خواهید دهید. پس این‌ قانون دارد نمرات آزمونی با سطح پایین‌تر را در نتایج آزمونی با سطح بالاتر اعمال می‌کند و این اشتباه است.

 

با توجه به اینکه وضعیت آموزشی در کل کشور یکی نیست، برای نمونه در تهران و استان‌های مرزی این تأثیر دادن بی‌عدالتی را بیشتر نمی‌کند؟

در نگاه ساده اینطور است که وقتی درجایی امکانات کم است چه آزمون ما کنکور باشد چه برای امتحان نهایی فرقی نمی‌کند اما یک بحثی وجود دارد و آن این است که امتحانات نهایی در دوره‌ای گرفته می‌شود که هنوز نوجوانان ما به بلوغ فکری کامل نرسیده‌اند و نبود امکانات تأثیر زیادی روی آن‌ها می‌گذارد اما همین داوطلب در سن بیست یا بیست و یک سالگی می تواند به یک مبارز تمام عیار در عرصه کنکور تبدیل شود. از طرفی جوانان چند بار می‌توانند کنکور دهند اما هر بار با سوالات یکسانی سنجیده می شوند برخلاف امتحانات نهایی که نمرات آنها مربوط به امتحاناتی متفاوت در سالهایی متفاوت است و این نکته بسیار مهمی است.

 

به‌عنوان حرف آخر اگر نکته‌ای هست بفرمایید.

این مصوبه کارشناسی نشده، بسیار به نفع مافیای کنکور و سوداگران آموزشی است که ما نمود آن را در صداوسیما مشاهده می‌کنیم. اگر امتحانات نهایی تأثیر مستقیم روی کنکور ۹۸ داشته باشد این مافیا –که متأسفانه هیچ‌وقت اسمش را اعلام نمی‌کنند- بسیار فربه‌تر خواهد شد. چون نه‌تنها محصولات مربوط به کنکور که محصولات امتحان نهایی اش هم به فروش می‌رسد. اینکه می‌گویند اعتراضات دانش‌آموزان مربوط به مافیای کنکور است فرار به جلوی است چون این مافیا از این تغییرات سود هنگفتی خواهد برد.

 

.

خبری قدیمی اما تامل برانگیز (۶بهمن۹۶)

طبق نظرسنجی سازمان سنجش؛
۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند
۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند

وزیر علوم گفت: طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند.

به گزارش مهر به نقل از خانه ملت، نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور وزاری آموزش و پرورش، علوم و رئیس سازمان سنجش و جمعی از کارشناسان برای بررسی قانون حذف کنکور و چرایی عملی نشدن این قانون برگزار شد.

بنابر این گزارش زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به جلساتی که در این کمیسیون برگزار شد، بیان کرد: اجرایی شدن قانون حذف کنکور بدون تلاش دو وزیر آموزش و علوم امکان‌پذیر نیست؛ در این جلسه وزرا با بیان نظرات خود درباره حذف کنکور  چرایی عملی نشدن آن را توضیح دهند و در صورت مخالفت با حذف کنکور راهکار جایگزین را مطرح کنند.

سنجش صلاحیت متقاضیان ورود به دانشگاه به آزمونی استاندارد نیاز است

وزیر علوم با اشاره به قانون مجلس درباره سنجش و پذیرش دانشجو، بیان کرد: بخشی از این مصوبه یعنی تاثیرگذاری سوابق تحصیلی که به عهده سازمان سنجش است تا جایی که در توان این سازمان است انجام شده است؛ برای سال بعد باید تصمیم‌گیری شود که روند قبلی اجرا شود یا تغییر کند.

وی ادامه داد: پذیرش دانشجو در برخی از دانشگاه‌ها با متقاضیان بسیاری روبه‌رو است و قطعا برای سنجش صلاحیت متقاضیان به آزمونی استاندارد نیاز است؛ این سنجش تا امروز با کنکور انجام می‌شد؛ اگر قرار است سوابق تحصیلی اعمال شود دانش آموزی که در نقاط دوردست بدون امکانات زندگی می‌کند با دانش‌آموزی که در شهری مانند تهران است با چه استانداردی برای ورود به دانشگاه سنجیده می‌شوند؛ باید حق جوانان دوردست حفظ شود.

وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه در تمام مدارس نمره‌دهی با یک معیار انجام نمی‌شود، تاکید کرد: نمره امتحانات زمانی می‌تواند ملاک باشد که با یک استاندارد ثابت حاصل شود که این استاندارد را آموزش و پرورش باید در اختیار وزارت علوم قرار دهد تا سازمان سنجش آن را اجرایی کند.

وی اظهار کرد: سازمان سنجش براساس قانون آنچه در توان داشته انجام داده یعنی حدود ۸۵ درصد متقاضیان با سوابق تحصیلی وارد دانشگاه می‌شوند، ۱۵ درصد باقیمانده برای ورود به رشته‌های پرمتقاضی باید با یکدیگر رقابت کنند؛ در هر جا که رقابت و مسابقه‌ای وجود دارد استرس موضوعی طبیعی است.

غلامی در ادامه  افزود: در وزارت علوم کارگروهی تشکیل شده و پیشنهاداتی برای حذف کنکور تدوین شده است، بهتر است وزارت آموزش و پرورش نیز پیشنهادات خود را ارائه دهد تا با تلفیق این دو نتیجه مطلوب حاصل شود؛ طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند.

بنا بر این گزارش غلامی با بیان اینکه تغییر نوع کنکور باید تدریجی و بااطلاع رسانی باشد، گفت: مدل برگزاری کنکور باید مشخص شود و سپس از سال‌های بعد اجرایی شود

.

.

۲۱تیر۹۷: باشگاه خبرنگاران
علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش:

جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور ۹۸/ ۱۱ ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است

زرافشان با اشاره به سهم ۸۱ درصدی پذیرش در دانشگاه مبتنی برسوابق تحصیلی، تاثیر قطعی ۳۰ درصدی کنکور را کمک به دانش آموزان دانست.

جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور ۹۸/ ۱۱ ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری استعلی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش درباره تاثیر ۳۰ درصدی قطعی نمرات امتحان نهایی دانش آموزان در کنکور سال آینده اظهار کرد: این مسئله قانون مصوبه مجلس است و پیش از این هم در سال ۹۳ و ۹۴ به صورت تاثیر مثبت اعمال شده بود، اما در سال ۹۵ با اصلاحیه مجلس این قانون تغییراتی داشت و اکنون طبق برنامه جدید مصوبه به طور کامل اجرا خواهد شد یعنی تاثیر مثبت و منفی در کنار هم لحاظ می‌شوند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۱ درصد ظرفیت رشته‌های دانشگاهی در شرایط فعلی بر مبنای نمرات وسابقه تحصیلی است بنابراین این مصوبه نقطه قوتی برای داوطلبان کنکوری محسوب می‌شود علاوه بر دانشگاه آزاد در دانشگاه‌های دولتی هم ۱۲ درصد پذیرش از طریق سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است.

زرافشان درباره تاثیر نمرات امتحان نهایی در سوابق تحصیلی گفت: نمرات امتحانات نهایی با توجه به روندی که برای برگزاری این امتحانات در نظر گرفته شده است کاملا استاندارد بوده و حتی دانش آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی برای مهاجرت به خارج از کشور می‌توانند از این مدرک استفاده کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش افزود: با توجه به سازوکاری که برای طرح سوالات امتحانات نهایی وجود دارد، یادگیری دانش آموزان به خوبی سنجیده‌ می‌شود  و کیفیت قابل قبولی دارد بنابراین می‌تواند به عنوان ملاکی در پذیرش دانشگاه محسوب شود.

۱۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی نیاز به آزمون غربالگری دارند

وی با اشاره به اینکه برای ۱۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی علاوه بر سابقه تحصیلی نیاز به برگزاری کنکور ضرورت دارد، گفت: در برخی رشته‌ها و دانشگا‌ه‌های پر طرفدار نیاز به آزمون غربالگری داریم  تا داوطلبان بر اساس این آزمون ادامه تحصیل دهند.

زرافشان درباره امنیت برگزاری امتحانات نهایی و جلوگیری از لو رفتن سوالات بیان کرد: مهمترین موضوعی که در برگزاری امتحانات به آن توجه می‌شود امنیت برگزاری امتحانات است و امسال سعی کردیم با اتخاذ روش‌های جدید روند برگزاری امتحانات نهایی را با امنیت بالاتری دنبال کنیم که تجربیات موفقی کسب کردیم و در امتحانات شهریور و دی ماه این تجربیات را لحاظ خواهیم کرد.

نیمی از داوطلبان کنکور در نظام قدیم آموزشی تحصیل کردند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با اشاره به طرح ۲ نوع سوال در کنکور برای داوطلبان نظام جدید و قدیم اظهار کرد: با توجه به اینکه ۵۰ درصد از داوطلبان کنکور در نظام قدیم تحصیل می‌کردند بنابراین در شورای سنجش و پذیرش تصمیم بر این شد تا داوطلبان نظام جدید و قدیم آموزشی متناسب با منابع آموزشی که در اختیار دارند در کنکور شرکت کنند و سازمان سنجش با توجه به فرمول‌های در نظر گرفته شده نمرات  آنها داوطلبان را تراز کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پیش از این سازمان سنجش در تغییر نظام آموزشی چنین تجربه‌ای را داشته است بنابراین در اجرای این روش داوطلبان نگران پذیرش خود در کنکور نباشند.

جزئیات ساعت آموزشی دانش آموزان پایه دوازدهم

زرافشان درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای برنامه درسی دانش آموزان پایه درسی دوازدهم با توجه به تقارن امتحانات نهایی و کنکور اظهار کرد: از سال گذشته جلساتی با مدیران مدارس عادی دولتی، غیر دولتی و مدارس خاص برگزار کردیم تا تصمیمی برای رفاه حال دانش آموزان اتخاذ شود که پس از بررسی‌های انجام شده تغییر ساعت آموزشی در پایه دوازدهم به تصویب رسید.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: با توجه به تصمیم اتخاذ شده ۳۵ ساعت آموزشی پایه دوازدهم به صورت ۲۴ ساعت حضوری و ۱۱ ساعت غیر حضوری برای دانش آموزان در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند علاوه بر گذراندن دروس پایه دوازدهم به مطالعه دروس کنکوری هم بپردازند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این تصمیم به سازمان سنجش پیشنهاد دادیم تا زمان برگزاری کنکور را جابجا کند و این آزمون به نیمه دوم تیرماه منتقل شود تا بین امتحانات نهایی دانش آموزان و کنکور فاصله زمانی حدود ۲۰ روزه‌ای اعمال شود.

 تامین نیروی انسانی برای استقرار پایه دوازدهم

زرافشان درباره وضعیت تامین نیروی انسانی برای پایه دوازدهم اظهار کرد: از مهر سال گذشته کارگروهی برای استقرار پایه دوازدهم شروع به فعالیت کرد و در این کارگروه تامین نیروی انسانی در اولویت قرار گرفت بر همین اساس با روش‌های متعددی تامین نیروی انسانی برای مهر ۹۷ را به طور کامل انجام دادیم همچنین دوره‌های آموزشی در تابستان برای معلمان این پایه تحصیلی در نظر گرفته شده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش اظهار کرد: برای آمادگی دانش آموزان طی رایزنی‌هایی که با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی داشتیم کتاب‌های آماده شده پایه دوازدهم در سایت این سازمان قرار گرفتند تا امکان آشنایی با محتوای آموزشی این دوره فراهم شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

.

بسمه تعالی

بیانیه دانشجویان علوم پزشکی کشور در راستای تصویب ناعادلانه ی تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸

با توجه به شرایط ناعادلانه ای که در پی تصویب این قانون اتفاق می افتد و از طرفی شرایط ناعادلانه ای که در سال های قبل بر سیستم آموزشی کشور حاکم بوده اعم از لو رفتن سوالات امتحان نهایی، ضعف تدریس در برخی مدارس ، کم کاری برخی مدارس دولتی ، عدم اطلاع رسانی به موقع برای داوطلبان نظام قدیم، افزایش منافع مافیای کنکور، افزایش ثبت نام در مدارس غیرانتفاعی، اجبار دانش آموزان به پرداخت هزینه به آموزش و پرورش برای افزایش و ترمیم معدل، حذف برخی استان های محروم از چرخه رقابت سالم ( به ویژه استان های مرزی) به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی مناسب و برابر ….
دانشجویان علوم پزشکی کشور در راستای حفظ مساوات آموزشی و حمایت از نخبگان کشور در مناطق محروم و جلوگیری از گسترش منافع مافیای کنکور، این طرح را رسما توهینی به دانش آموزان و دانشجویان کشور می داند و حمایت خود را از دانش آموزان کشور اعلام می دارد.

و من الله توفیق
دانشجویان علوم پزشکی کشور
۲۰ تیر ۹۷

.

علی زرافشان از حامیان سرسخت تاثیر قطعی و افزایش آن تا ۵۰ درصد که نیازمند آگاه شدن است:

توضیح: اقای زرافشان که برای چند میلیون دانش آموز کشور تصمیم می گیرد، به حدی از قوانین بی خبر است که حتی نمی داند تاثیر نمرات نهایی سوم در سالهای ۹۵، ۹۶ و ۹۷ مثبت بوده است نه در سال های ۹۳ و ۹۴. در سال های ۹۳ و ۹۴ تاثیر معدل قطعی بود و دیوان عدالت اداری تاثیر قطعی را لغو کرد نه تاثیر مثبت را!
ایشان از رای دهندگان و حامیان اصلی مصوبه تاثیر قطعی معدل شورای سنجش و آموزش در روز یکشنبه بودند و تمایلشان به تاثیر ۵۰ درصدی معدل بود که پس از تلاش های شما فعلا به ۳۰ درصد قطعی بسنده کردند.
البته در این گفته ها یک نکته کاربردی هم دیده می شود، و آن اشاره ایشان به واژه تاثیر منفی( مترادف تاثیر قطعی یا مستقیم) است که خط بطلانی است بر ادعای هواداران مصوبه ایشان در این چند روز . معلم‌نماها و مشاورنماهایی که ادعاداشتند هیچ اتفاقی نیفتاده و محصولاتشان با همان شدت و حرارت گذشته قابل خرید است و من و شما قصد نگران کردن بچه های کشور را داریم و … !
لطفا به ما پیام ندهید عزیزانم. به مافیای کنکور و پشتیبانان این مصوبه در وزارت آموزش و پرورش اعتراض کنید!

.

دیدگاه شما:

mehdi:
استاد یه سوال
فرض کنیم داوطلب الف تو سال ٩۵ امتحان نهایی شیمی داده و نمره ٢٠ گرفته و سی درصد تراز نمره ش میشه مثلا ٣٠٠٠
داوطلب ب تو سال ٩۶ امتحان شیمی داده نمره ش شده ١٨و چون سوالای امتحانیش سخت تر بوده و تعداد داوطلبا فرق میکرده سی درصد تراز نمره ش میشه ٣۵٠٠
حالا داوطلب ٢ چون تعداد شرکت کننده تو سالی که امتحان داده فرق میکرده و امتحانش سخت تر بوده رتبه و نمره ش بهتر میشه از داوطلب ١ در حالی که اگه داوطلب ١ تو سال ٩۶ امتحان میداد میتونست بازم نمره ٢٠ بگیره و ترازش بهتر بشه
ایا همچین چیزی امکان پذیره

دکتر لطفا قرار بدید هدفمون این نیست بچه ها بفهمن باید این موضوع به گوش مسولین برسه تراز نمرات نهایی تو سالهای مختلف فرق میکنه و داوطلبا بر حسب شرایط اعم از سختی و تعداد شرکت کنندگان تراز میگیرن و این اصلا عادلانه نیست مخصوصا فرق بین داوطلبای نظام جدید و قدیم خیلی پر رنگ تره مثلا نظام قدیما n فصل ریاضی امتحان نهایی میدن داوطلبای نظام جدید n-4 فصل امتحان میدن که کاملا به سود نظام جدید هاست
دیپلم هر سال با سال قبل فرق میکنه و اصلا شرایط واسه کسایی که قراره نمره کنکورشون نمره یه سال خاص باشه ولی نمرات نهاییشون ماله سالهای مختلف برابر نیست

.

۲۱تیر۹۷: فردانیوز:
تصمیم گیری جنجالی در مورد نحوه تاثیر معدل در کنکور

چگونه با یک تصمیم خلق الساعه زندگی صدها هزار کنکوری تحت تاثیر قرار می گیرد؟/ فاجعه ای به نام تاثیر معدل کنکور در بازار پرسود کنکور/ آیا پای منافع شخصی تصمیم گیران در این مساله دخیل است؟/نیاز به ثبات با وجود امکان ترمیم معدل

پایگاه خبری تحلیلی فردا: با این که سال هاست که طبق قانون، ارگان‌های مربوط موظف اند به گونه‌ای برنامه ریزی کنند که کنکور حذف شده و ارزیابی‌های تدریجی جای این نوع از آزمون را بگیرد، نهاد‌های مربوطه نه تنها این قانون را به درستی اجرا می‌کنند، در یک مورد تاثیر معدل در کنکور را به نحوی اجرا می‌نمایند که شائبه دخالت‌های جهت دار و رانتی را در این فرایند تقویت می‌کند.

آیا پای منافع شخصی تصمیم گیران در این مساله دخیل است؟

تاکنون از سوی افراد و کارشناس‌های مختلفی به این نکته اشاره شده است که حذف کنکور میلیارد‌ها تومان چرخه مالی موسسات مرتبط با این آزمون را حذف خواهد کرد و به همین خاطر مقاومت فراوانی در برابر آن وجود دارد، یک نکته مهم دیگر در فرآیند ارزش یابی کنکور وجود دارد که چندان زیاد به آن توجه نمی‌شود و هر سال موجب نگرانی صد‌ها هزار داوطلب می‌شود.

ماجرا از این قرار است که چند سال است بخشی از ارزشیابی کنکور ناشی تاثیر معدل است و فرد، بسته به این که چه معدلی داشته و در چه رشته‌ای تحصیل می‌کرده است، نتیجه آن را در رتبه نهایی خود خواهد دید.

اما در این فرایند یک تصمیم گیری به شدت تبعیض آمیز، ناعادلانه و بدون حساب و کتاب باعث شده است که زندگی صد‌ها هزار دانش آموز هر سال در این دوره از سال در تعلیق کامل به سر برد. هر سال، کمیسیونی خاص درباره نحوه تاثیر این معدل در نتیجه نهایی تصمیم گیری می‌کند و عجیب این است که هر سال نیز نتیجه‌ای متفاوت درباره یک مساله واحد گرفته می‌شود. امسال طی تصمیمی اعلام شد که تاثیر معدل در کنکور ۳۰ درصد و قطعی خواهد بود، این در حالی است که سال گذشته تاثیر معدل در کنکور فقط مثبت بود.

تفاوت این دو نوع محاسبه این است که در مواقعی که تنها تاثیر مثبت لحاظ می‌شود، دانش آموزانی که نمرات خوبی کسب نکرده اند می‌توانند آن را در جلسه کنکور جبران کنند، اما در تاثیر قطعی این امکان وجود ندارد و در صورت کسب هر رتبه‌ای توسط داوطلب این تاثیر اعمال می‌شود. ممکن است عده‌ای اعتراض کنند که تاثیر مثبت زحمات کسانی که در دوران تحصیل تلاش کرده اند را نادیده می‌گیرد، این انتقاد البته تا حدی منطقی نیز هست اما این را نباید فراموش کرد که قانون ترمیم در آموزش و پرورش این اجازه را به دانش آموزان می دهد که درس هایی که در آن نمره کمی داشته اند را دوباره امتحان بدهند و نمره خود را جبران کرد. در واقع مشکل اصلی در این فرایند تصمیم گیری مساله‌ای دیگر است.

هیچ پاسخ روشن و منطقی نمی‌توان یافت که توضیح دهد چرا یک سال این تاثیر مثبت است و به ناگاه در سال پس از آن به تاثیر قطعی تبدیل می‌شود؟ چرا در مورد موضوعی به این مهمی تصمیم گیری طولانی مدت و حداقل ۳ ساله‌ای گرفته نمی‌شود که دانش آموزان بتوانند با استفاده از آن برای خود برنامه ریزی کنند؟ واقعیت این است که این نوع تصمیم گیری ناشی از هر انگیزه‌ای باشد، بیش از هر چیز احتمال تعارض منافع و نفع داشتن اطرافیان تصمیم گیران در مورد این موضوع را به ذهن مردم تداعی می‌کند. شبهه‌ای که باید برای بوجود نیامدن آن، از گرفته شدن این گونه تصمیمات خلق الساعه جلوگیری کرد.

منبع: فردانیوز

.

دیدگاه یک دبیر مصحح اوراق امتحانات نهایی:

@M_Rahmani8090
سلام
من چند سال پیش برای ۵ درصد به حوزه تصحیح اوراق امتحان نهایی یکی از نواحی سه گانه ی…… انتخاب شدم از هر دسته ای، فکر کنم ۵۰ تایی بود، پنج تا بیرون آوردم جالبه هر ۵ تا اختلاف فاحشی با نمره اصلی داشت برگه ای تصحیح شده بود و نمره ۹/۵ گذاشته بودند تجدید نظر کننده هم همون رو تایید کرد ه بود ، من که صحیح کردم ۱۹/۷۵ صدم شد 😳😳 برگه ی بعدی ۱۱ رد کرده بودند اونم ۱۷ شد 😳 برگه بعدی ۱۶/۵ رد کرده بودند اونم شد ۷/۲۵ 🤔 البته دو تصحیح کننده یک نمره داده بودند!!
به مدیر حوزه گفتم آقای محترم مگه این بچه ها بی صاحبند که باید با سرنوشتشون بازی بشه؟ خلاصه تا پیش رییس ناحیه رفتم حراست هم اونجا اومد دست آخر گفتند به دبیرای تصحیح کننده اخطار میدیم! با یه اخطار مشکل رو حل کردند گفتم باید این برگه ها از اول صحیح بشه گفتند هزینه بر و زمان بره!!!

.

دکتر محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس و از موافقان سرسخت و بسیار تأثیرگذار تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور

که باید از طریق راههای ارتباطیشان و یا خبرگزاری هاو رسانه ها ، محترمانه و مستدل، متوجه اشتباهات محاسباتی و منطقی خود در این باره شوند:

.

از دیدگاه‌های شما:

🔹زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:برنامه ریزی‌ها به سمتی باشد که کنکور حتما حذف شود و افرادی که نسبت به اعمال قطعی سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها معترض بوده و رضایت ندارند، مافیای کنکور هستند که منافعی را از این ماجرا می‌برند

⛔پاسخ: ⛔ #زاهدیــــماــــمافیاــــنیستیم #ماــرستگارـــرحمانیهاــــهستیم #زاهدیــادرســغلطـــنده

.
۲۰تیر۹۷: خبرگزاری ایلنا:
اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸/ پیگیری مجلس برای بازبینی مصوبه

اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸/ پیگیری مجلس برای بازبینی مصوبه

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور گفت: به آنها قول می‌دهیم که این مساله را دنبال می‌کنیم، همچنین مذاکره می‌کنیم تا دوباره این مصوبه مورد بازبینی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با اعلام تعیین‌تکلیف کنکور سال ۹۸ توسط رئیس سازمان سنجش آموزش کشور موجی از اعتراضات از سوی دانش‌آموزان و داوطلبانی که قصد شرکت در این کنکور را دارند، شکل گرفته است.

از زمان انتشار خبر تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸، تماس‌های متعددی از سوی دانش‌آموزان از نقاط مختلف کشور با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در اعتراض به این مصوبه گرفته شده و اکثر معترضان ضمن گلایه از ناعادلانه بودن چنین تصمیمی از سازمان سنجش، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم درخواست اصلاح مصوبه شورای سنجش پذیرش دانشجو را دارند، چرا که می‌گویند با اجرایی شدن مصوبه فوق الذکر شانس قبولی آنها در کنکور پایین می‌آید و موجب می‌شود، یک سال از زندگی‌شان عقب بمانند، زیرا باید تلاششان را معطوف به شرکت در کنکور سال ۹۹ کنند.
شانس قبولی داوطلبان نظام جدید در مقابل نظام قدیمی‌ها پایین می‌آید

یکی از داوطلبان معترض شرکت در کنکور ۹۸ از استان آذربایجان غربی که دارای معدل ۱۹ است، طی تماسی به خبرنگار ایلنا می‌گوید: افرادی که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفتند، سوابق تحصیلی‌شان در کنکور لحاظ نمی‌شود، این در حالی است که در مورد دانش‌آموزان نظام جدید میانگین تراز معدل و تراز نمره کنکور آن‎ها در نظر گرفته می‌شود، اما آن داوطلبی که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفته است، تنها تراز نمره کنکور در رتبه‌اش تاثیر دارد. با این حساب ما نظام جدیدی‌ها شانس بسیار پایینی در مقابل آنها داریم، زیرا سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم لحاظ نمی‌شود و تنها ترازشان در کنکور می‌تواند رتبه آنها را تعیین کند.

امیدی برای قبولی در کنکور نداریم

یکی دیگر از داوطلبان معترض که از استان خوزستان تماس گرفته و دارای معدل ۱۵ است، می‌افزاید: دانش‌آموزان موفقی بودند که با تاثیر معدل بالا در نتیجه کنکورشان توانستند، بهترین رتبه‌ها را در کنکور کسب کنند، اما با وجود تاثیر قطعی ما دیگر هیچ شانس و امیدی برای قبولی کنکور نداریم و از شما می‌خواهیم با پیگیری‌ها خواستار تغییر این طرح شوید.

چرا نظر دانش‌آموزان را نادیده می‌گیرند؟

داوطلب دیگری با معدل ۱۹ از استان سمنان به نظرسنجی درباره تاثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی اشاره می‌کند و می‌افزاید: در نظر سنجی که از دانش آموزان برای تاثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی صورت گرفت؛ ۷۵ درصد از دانش‌آموزان به تاثیر مثبت رای دادند و این نکته مطرح است که چرا این میزان ۷۵ درصد نادیده گرفته شده و در آخر شورای سنجش پذیرش دانشجو تاثیر قطعی را نهایی کرد؟

دیگر هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن نداریم

یک دانش آموز پایه دوازدهم از تهران مقایسه نظام جدید و نظام قدیم و نیز در نظر گرفتن سوابق تحصیلی را  نوعی نابرابری می‌داند و تصریح می‌کند: ما می‌خواهیم اعتراضمان به گوش مسئولان برسد تا بدانند ما پشت کنکوری‌ها به این مصوبه معترض و خواهان اصلاح آن هستیم. با این تصمیم ما دیگر هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن نداریم و چرا باید با این کار در حق ما ظلم شود؟ این در حالی است که کنکور به خودی خود استرس زیادی  برای دانش‌آموزان دارد و باید حذف شود. حتی اگر معدل ۲۰ داشته باشیم، بازهم شانس چندانی در مقابل نظام قدیمی‌ها یا دیپلمه‌های سال ۸۴ نخواهیم داشت.

پدرم کارگر است؛ هزینه ترمیم معدلم را ندارم

یکی دیگر از داوطلبان معترض نیز اینطور می‌گوید که برای ترمیم معدل مجبور هستیم دوباره برخی درس‌ها را امتحان دهیم و برای هر امتحان باید ۱۵ هزار تومان بدهیم، برای من که پدرم کارگر است و ماهی ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارد، پرداخت این هزینه بسیار سخت است. از طرفی بحث تقلب مطرح است، چرا که شاهد بودیم در همین سال تحصیلی گذشته در برخی دروس امتحان نهایی تقلب صورت گرفت و گذشته از این، احتمال این وجود دارد که امتحانات سلیقه‌ای تصحیح شود، از همین رو در نظر گرفتن سوابق تحصیلی بی‌عدالتی است.

داوطلبان معترض کنکور فعلا باید منتظر باشند

یک منبع آگاه در واکنش به اعتراضات داوطلبان کنکور سال ۹۸ به خبرنگار ایلنا گفت: این طرح توسط شورای سنجش پذیرش دانشجو که سه وزیر در آن حضور دارند، مصوب شده است. باید منتظر باشیم و ببینیم آیا تغییری صورت می‌گیرد یا نه؟ به هر حال این طرح موافقان و مخالفان زیادی دارد که باید علاوه بر مخالفان، صحبت‌های موافقان طرح را هم شنید.

عموم خانواده‌ها به روش برگزاری کنکور معترض هستند

داود محمدی (نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات) در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: قانونی در مجلس تصویب شد، مبنی بر اینکه کنکور به صورت تدریجی حذف و به جای آن سوابق تحصیلی جایگزین کنکور شود. با توجه به نگرانی‌ها و استرس‌های کنکور این امر خواسته عموم بود که کنکور حذف شود. تقریبا می‌‎توانیم بگوییم که عموم خانواده‌ها به روش برگزاری کنکور معترض هستند و از طرفی این روش به گونه‌ای نیست که شرایط علمی افراد را مشخص و به طور منصفانه توان علمی دانش آموزان را بررسی کند.

راهکار اجرایی حذف تدریجی کنکور، تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه بیان کرد: با توجه به این‌که قانون حذف تدریجی کنکور در مجلس شواری اسلامی تصویب شده، ما از وزات علوم و وزارت آموزش و پرورش خواسته‌ایم آن را طبق قانون اجرایی کنند و راه اجرایی آن نیز همین است. این تصمیم باید گرفته می‌شد و چاره دیگری نبود. ما باید سوابق علمی دانش‌آموزان را جایگزین آزمونی کنیم که حداکثر دو تا سه ساعت زمان می‌برد و در واقع آن شاخص‌های لازم برای تشخیص توان علمی دانش آموزان را ندارد، این در حالی است که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان که در دوران دبیرستان به دست آورده‌اند باید با دقت استخراج شود.

وی با تاکید بر اینکه خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید با شرایط کنکور کاملا آگاه باشند، گفت: ضمن اینکه چگونگی برگزاری امتحانات در مدارس باید با دقت کافی باشد و عادلانه در رابطه با توانمندی‌های یک داوطلب اظهارنظر دقیق صورت بگیرد.

نمی‌گذاریم حقی از کسی پایمال نشود

محمدی افزود: ‌اینکه شما حرف‌های دانش آموزان و داوطلبان را به ما منتقل می‌کنید، برای ما ارزشمند است. ما هم این نظرات را به سازمان سنجش منتقل خواهیم کرد و ایرادهایی که در جهت اجرایی شدن آن وجود دارد را پیگیری می‌کنیم تا حقی از کسی پایمال نشود. اتفاقا خواسته ما هم همین است. به طور کل برنامه ما این است که حقی از کسی پایمال نشود و اگر الان هم شرایط جایگزینی را در نظر گرفته‌ایم به همین دلیل است، اما اگر دوباره قرار باشد؛ مشکلات سابق پیش بیاید و در این روش هم همین اتفاقات بیافتد، طبیعتا مورد اعتراض ما هم هست. نظرات و اعتراضات دانش آموزان به سازمان سنجش را منتقل و روی آن بحث خواهیم کرد تا آن‌ها نیز روش‌هایشان را اصلاح کنند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پیامی به دانش آموزان گفت: ما به شما قول می‌دهیم که این مساله را دنبال می‌کنیم، همچنین مذاکره می‌کنیم تا دوباره این مصوبه مورد بازبینی قرار گیرد. به هر حال این طرح در ابتدای مسیر قرار دارد و ممکن است هر کاری در ابتدای راه اشکالاتی داشته باشد. بنابراین ما مسائل را به مسئولان منتقل می‌کنیم و طبیعتا اگر جایی از کار اشکال دارد، آن‌ها باید برطرف کنند.

.

۲۰ تیر۹۷: باشگاه خبرنگاران جوان:
رئیس سازمان سنجش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

سهم ۳۰ درصدی امتحانات نهایی در کنکور ۹۸/ نحوه برگزاری امتحانات نهایی تا ۲ ماه آینده تعیین تکلیف می‌شود

تخصیص ۳۰ درصدی سهمیه امتحانات نهایی در کنکور قطعی استخدایی از سهم ۳۰ درصدی امتحانات نهایی در کنکور ۹۸ خبر داد.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره میزان سوابق تحصیلی دانش‌آموزان گفت: با توجه به جلسه سنجش و پذیرش تخصیص ۳۰ درصدی سهمیه امتحانات نهایی در کنکور قطعی شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به طراحی ۲ نوع سوال برای کنکور ۹۸ اظهار کرد: در کنکور سال آینده ۲ نوع سوال را برای دانش‌آموزان طراحی خواهیم کرد که یکی برای آن دسته از دانش‌آموزانی که در نظام قدیم درس خوانده‌اند و دیگری برای دانش‌آموزانی که در نظام جدید تحصیل کرده اند.

وی ادامه داد: آن دسته از دانش‌آموزانی که در نظام جدید درس خوانده‌اند سال آینده کنکور می‌دهند، اما در این میان داوطلبانی که در نظام قدیم درس خوانده‌اند هم متقاضی شرکت در کنکور هستند لذا ۵۰ درصد سوالات مطابق با نظام جدید و ۵۰ درصد دیگر مطابق با نظام قدیم طراحی شده است.

دروس  در نظر گرفته شده امتحانات نهایی برای کنکور

خدایی درباره اینکه امتحانات نهایی آموزش و پرورش برای آزمون کنکور مناسب است یا خیر؟ گفت: در حال حاضر ۲ گروه درباره این موضوع نظرات خاص خود را ارائه داده‌اند و مساله در دست بررسی است؛ نتیجه تا ۲ ماه آینده مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص  دروس در نظر گرفته شده امتحانات نهایی برای کنکور با اشاره به اینکه از سمت سازمان سنجش همان چهار درس پیشین پیشنهاد شده است؛ بیان کرد: پیشنهاد خود را به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه کرده‌ایم و این سازمان باید نظر نهایی خود را اعلام کند.

وی یادآور شد: تا شروع کنکور زمان زیادی مانده است و تا اول مهر ماه موضوع و دروس امتحان نهایی برای دانش‌آموزان مشخص خواهد شد.

.

از دیدگاه‌های شما:

#ایرانـــرستگارـــرحمانیـ-کمـــندارد 👇🏻

🔹ایوب محمودی رتبه۴۳ منطقه۳ ریاضی کنکور۹۱ 🔴🔴معدل ۱۶.۳۴ 🔴🔴 از شهر کوچک و محروم بانه🔹 پذیرفته شده در رشته برق دانشگاه صنعی شریف 🔹محمد رضا موسوی از منطقه۳ رتبه ۳۴ کشور کنکور ریاضی 🔴🔴با معدل کتبی ۱۰/۷۹🔴🔴سال اول رتبه ۳۰هزار منطقه ۳ شدند سال دوم از ابان ماه بدون کلاس و ازمون ازمایشی شروع کردند🔹ورودی سال ۹۰ دانشگاه صنعتی شریف

⁉اگر در گذشته تاثیر قانون تاثیر قطعی معدل وجود داشت سرنوشت ایوب و محمدرضا چه میشد؟

⁉رستگار رحمانی بعدی کیست؟

⁉چه کسی مانع موفقیت رستگارهاست؟ #چرا_فرصت_مساوی_آموزشی_را_از_جوانان_گرفتید #نه_به_تاثیر_قطعی_معدل

.

کمپین آگاه‌سازی مردم و مسئولان از تبعات فاجعه‌بار و ناعادلانه تاثیر قطعی معدل در کنکور با دکتر سبطی:

سود سرشار مافیای کنکور از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی (و حتی حذف کنکور!) به دلیل گسترده شدن آن از ۱ سال به ۳ سال:

انتخاب بین بد و بدتر (کنکور . امتحانات نهایی) :

آسیب پذیری مناطق محروم در امتحانات نهایی نسبت به کنکور:

 

🔹لیست جامع و کامل خبرگزاری ها
———————————————————————————————
◀◀◀روزنامه ایران
۱️⃣اولویت اول- تماس : ۰۲۱۸۸۷۶۱۷۲۰۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۹۰۷۵
۲️⃣اولویت دوم-صفحه تماس با ما : iran-newspaper.com/Page/ContactUS
———————————————————————————————
◀◀◀روزنامه شرق
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۸۸۶۵۴۳۹۲
۲️⃣اولویت دوم- صفحه تماس با ما : sharghdaily.ir/fa/Contact
———————————————————————————————
◀◀◀روزنامه همشهری
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۲۳۰۲۳۵۰۱
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@hamshahrionline.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری ایسنا
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۶۱۹۷۲۰۰۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : subject@isna.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری تسنیم
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۴۲۱۳۹۶۲۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@tasnimnews.com
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری ایلنا
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۶۶۹۵۶۶۰۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@ilna.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری ایرنا
۱️⃣اولویت اول-تماس : ******
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : irna@irna.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری ایسنا
۱️⃣اولویت اول-تماس :۰۲۱۶۱۹۷۲۰۰۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@isna.ir
———————————————————————————————
◀◀◀باشگاه خبرنگان جوان
۱️⃣اولویت اول-پیام تلگرام : ۹۸۹۳۰۳۰۰۱۹۴۷+
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : newsroom@yjc.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری فارس نیوز
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۴۲۰۸۲۰۰۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@farsnews.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری الف
۱️⃣اولویت اول-تماس :۰۲۱۸۸۹۳۷۵۷۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : info@alef.ir
———————————————————————————————
◀◀◀خبرگزاری مهر
۱️⃣اولویت اول-تماس : ۰۲۱۴۳۰۵۱۰۰
۲️⃣اولویت دوم-ایمیل : Info@mehrnews.com

.

پیام یک داوطلب کنکور:

با سلام و عرض خسته نباشید
طی جلسه ای که ۱۷ تیر ماه برای مشخص شدن سرنوشت کنکوری های ۹۸ برگزار شد و تاثیر معدل برای هر دو نظام بصورت قطعی در نظر گرفته شد اعتراضات زیادی صورت گرفت که ناآگاهان این اعتراضات را غیر واقعی و سودی برای موسسات کنکوری میدانند که واجب است با ذکر چند نکته این افراد را آگاه کنم:
نکته اول: اینکار کاملا به نفع موسسات کنکوری است زیرا علاوه بر تولید و فروش منابع و کتب کنکوری به فروش منابع و کتب امتحانات نهایی نیز میپردازند و درامد بسیار بسیار بیشتری کسب میکنند و ما دانش آموزان به نوعی تبدیل به عابر بانک برای این موسسات کنکوری می شویم
۲:اگر این موضوع به ضرر موسسات و مافیای کنکور بود مطمئنا نسبت به این مسئله واکنش نشان میدانند در صورتی که بسیار خوشحال از کسب منافع بیشتر هستند
۳:نمایندگان عزیز اگر قصد کوتاه کردن دست مافیای کنکور از کنکور و کم کردن منافع موسسات کنکوری را دارید بهتر است بجای قطعی کردن معدل که تنها قربانی این مسئله ما دانش آموزان هستیم امکانات و آموزش برابر در سطح کنکور را در تمام مدارس کشور فراهم کنید تا نیازی به موسسات کنکوری نباشد
۴:علاوه بر منفعت موسسات کنکوری، آموزش و پرورش نیز از این موضوع منافع زیادی به واسطه ی ترمیم معدل در جهت جبران کسری بودجه را میبرد ( بگذریم از اینکه کسری بودجه آن هم در کشوری که بسیار ثروت مند است خیلی تعجب برانگیز و قابل تامل است) این کار بشدت ناآگاهانه است زیرا ما کنکوری های ۹۸ فقط یک سال برای کنکور وقت داریم و نمیتوانیم هم بصورت تستی و هم بصورت تشریحی بخوانیم و زمان کافی نیز نداریم از همه مهم تر خیلی از خانواده ها توانایی پرداخت هزینه های ترمیم معدل رو ندارند مخصوصا در شرایط اقتصادی کشور که روز به روز بدتر میشود لذا بهتر است با مدیریت بهتر کسری بودجه را جبران کنید
جناب زاهدی فرمودند که فقط یک امتحان نهایی آن هم در یک حوزه ۱۰ دقیقه زودتر برگزار شد که به معنای لو رفتن امتحانات نهایی نیست در صورتی که در سال ۹۵ ۹۶ سال سوم دبیرستان تمام امتحانات نهایی در فضای مجازی لو رفت و همچین در سال ۹۶ ۹۷ در مقطع پیش دانشگاهی در چند درس که رسانه ای هم شد و تقلب های بیشماری که سره جلسه ی امتحانات نهایی انجام شد
نمایندگان محترم علت قطعی کردن تاثیر معدل را راهی برای حذف بهتر کنکور و جلوگیری از یکباره حذف و استرس دانش آموزان میدانند جدا از اینکه برای ما نظام قدیم ها نیز این مسئله ناگهانی و بسیار استرس زا است زیرا ما در دوران امتحانات خود خبر از تاثیر قطعی نداشتیم و بسیاری از ما به همین دلیل جدی نخواندیم و بسیاری از دانش آموزان به دلایل مختلف(شرایط خانوادگی،جسمی،روحی و…) و مشکلاتی که ممکن است برای هر شخص در دوران امتحانات بیفتد معدل های پایینی کسب کرده اند و کنکور را راهی برای جبران و رسیدن به اهداف خود میدانند که قطعی کردن معدل فرصت جبران را از بسیاری از دانش آموزان میگیرد

بله نمایندگان محترم کنکور بد است اما امتحانات نهایی بدتر است زیرا امنیت برگزاری آن پایین بوده است و همچینین این دو آزمون به هیچ وجه با هم برابر نیستند زیرا امکانات و سطح آموزشی در تمام کشور یکسان نیست که این مسئله در کنکور لحاظ شده است(منطقه بندی)که در امتحانات نهایی این گونه نیست و در بسیاری از موارد به علت عدم آموزش کافی دانش آموزان نتوانستند علم کافی را در امتحانات نهایی بدست آورند که به لطف کتب و منابع کنکوری قسمتی از این آگاهی در کنکور بدست آورده شد

.

موج واکنش‌ها به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸؛‌ نفع یا زیان داوطلبان؟
تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تأثیر ۳۰درصدی سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی در کنکور ۹۸ بازتاب‌های فراوانی را میان داوطلبان کنکور داشت، بازتاب‌هایی که از موج مخالفت‌ها و نگرانی‌ها و در سوی مقابل استقبال و حمایت‌ها از حذف کنکور حکایت دارد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طبق آخرین تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ تأثیر ۳۰درصدی دارد با این تفاوت که باز هم سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان تأثیر قطعی دارد و تأثیر مثبت لغو شد.

تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور ۹۸ داشت و هم‌اکنون موج اعتراض‌ها پررنگ‌تر از حمایت‌ها شده است،‌ اما داوطلبانی که به این روند معترضند، چه صحبت‌هایی دارند و چرا نگرانند؟

مگر پیش از این همه از تأثیر منفی کنکور بر زندگی و وضعیت روانی دانش‌آموزان سخن نمی‌گفتند؟ پس حالا که تصمیم‌گیری مسئولان بر آن شد تا از قدرت کنکور بکاهند، شاهد موج مخالفت‌ها با این موضوع هستیم؟ آیا مافیای کنکور در خلق این فضای اعتراضی نقش دارد یا داوطلبان حرف‌هایی دارند که باید آنها را شنید؟

در این باره نظرات تعدادی از متقاضیان کنکور را مرور می‌کنیم.

* تصویب این قانون باعث تباه شدن آینده تعداد زیادی از جوانان کشور می‌شود و حق تعداد زیادی از دانش‌آموزان که یک سال زحمت می‌کشند و شبانه‌روز درس می‌خوانند پایمال می‌شود و به‌خلاف تلاش زیاد نتیجه خیلی بدتری به دست می‌آورند، این حق طبیعی ماست اگر قرار بر این است که قانونی در ارتباط با ما و آینده ما تصویب شود ما هم بتوانیم در تصویب آن دخالت داشته باشیم. اکثریت دانش‌آموزان و افرادی که در کنکور سراسری سال آینده شرکت می‌کنند درخواست لغو این قانون را دارند.

* تأثیر ۳۰درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور  اصلاً چیز خوبی نیست و رتبه داوطلب را حتی اگر معدلش ۲۰ هم شده باشد خراب می‌کند تنها امید آخر همه به کنکور است که منصفانه‌تر است اما با تأثیر قطعی  سوابق تحصیلی به داوطلبان ظلم می‌شود. مافیای کنکور از این مصوبه سود دوبرابری می‌برد مثل چاپ مضاعف کتاب‌های کمک درسی و حل المسائل‌ها برای طرح ترمیم معدل و هزینه شرکت در طرح ترمیم معدل و اینکه داوطلبان برای جبران ۷۰ درصد کنکورشان بیش از پیش به مؤسسات کنکوری رجوع می‌کنند و در آخر اینکه اگر سال ۸۸ این قانون تصویب شده بود، رستگار رحمانی با معدل ۱۱ رتبه ۱ کنکور نمی‌شد.

*  تأثیر قطعی سوابق تحصیلی یعنی ظلم و گامی است در جهت نابودسازی استعدادها و تلاش‌های نوجوانان. گسترده بودن تقلب در امتحانات نهایی، سلیقه‌ای تصحیح شدن ورقه‌ها، لو رفتن و فروش سؤالات، عدم غربالگری مناسب این امتحان همه دلایلی برای غیرمنطقی و ناعادلانه بودن تأثیر قطعی معدل است. من به‌عنوان یک دانش‌آموز به تأثیر قطعی معدل دیپلم اعتراض دارم چون عده زیادی از دانش‌آموزان مثل من هستند که در امتحانات نهایی به‌دلایل مختلف نمره خوبی نگرفتند و تنها امیدشان به کنکور است  اگر این قانون تصویب شود امید و آرزوی خیلی از جوانان  به‌باد می‌رود.

در همین رابطه هامون سبطی کارشناس آموزشی درباره تأثیر قطعی ۳۰درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ عنوان کرد: دیوان عدالت اداری براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال ۹۲ تصویب شده و سوابق تحصیلی را نمرات امتحانات نهایی سه سال پایانی دوره متوسطه اعلام کرده بود با توجه به اینکه امتحانات نهایی فقط در سال سوم برگزار می‌شد حکم به ابطال آن داد.

وی افزود: در سال ۹۵ قانونی تصویب شد مبنی بر اینکه سوابق تحصیلی شامل نمرات برخی دروس در سه سال پایانی دوره متوسطه باشد اما در این قانون در بحث برخی از دروس تعریف دقیقی را شاهد نیستیم و دست را برای هر نوع تعبیری باز گذاشته است.

این کارشناس آموزشی ادامه داد: هم‌اکنون اگر داوطلبی بخواهد در بحث کنکور به دیوان عدالت اداری شکایت کند دو مشکل وجود دارد؛ نخست لفظ “برخی” که مانع صدور حکم از سوی دیوان می‌شود و دوم اینکه فرآیند شکایت و بررسی در دیوان عدالت اداری طولانی است بنابراین حتی در صورت صدور حکم نمی‌تواند مشمول داوطلبان کنکور ۹۸ شود.

سبطی گفت: در بحث لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی باید نظر دانش‌آموزان را پرسید البته باید توجه داشت که صحت آزمون شامل سه مرحله پیش از آزمون، حین آزمون و پس از آزمون یعنی هنگام تصحیح اوراق امتحانی است.

وی مطرح کرد: تعبیرها از قانون سنجش و پذیرش دانشجو متفاوت است و وقتی می‌گویند ۸۵ درصد پذیرش باید براساس تأثیر سوابق تحصیلی باشد، دو مسئله مطرح است؛ نخست آنکه ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل شود که هم‌اکنون این اتفاق افتاده و ۸۷.۵ درصد صندلی دانشگاه‌ها بدون کنکور در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

این کارشناس آموزشی گفت: بحث دوم این است که سوابق تحصیلی در ۱۵ درصد باقیمانده ظرفیت دانشگاه‌ها نیز تأثیرگذار باشد، درحالی که امتحانات نهایی بدین منظور طراحی نشده تا دهک‌های بالایی دانش‌آموزان کشور را رتبه‌بندی کند و با نمره ۲۰ نمی‌توان ۱۰۰ هزار داوطلب نخبه که برای ۵ هزار رشته‌محل رقابت می‌کنند، تفکیک کرد.

سبطی ادامه داد: در کنکور نمره‌بندی دقیقتر و ریزتر است و سؤالات کنکور دهک‌های بالایی را از نظر علمی تفکیک می‌کند اما امتحانات نهایی برای این است که دانش‌آموز از یک پایه وارد پایه دیگری شود و اگر قرار باشد امتحانات نهایی را برای ۱۰ تا ۱۵ درصد دهک بالایی دانش‌آموزان طراحی کنند باید عمیق، غیرحفظی و تحلیلی باشد که دشوار شدن آن باعث افزایش جمعیت مردودی‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: تأثیر قطعی سوابط تحصیلی برای پذیرش دانشجویان در رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر باعث ایجاد بازار دیگری کنار کنکور به‌نام بازار امتحانات نهایی و رونق مدارس غیردولتی می‌شود و باید توجه داشت که این روش به‌ضرر دانش‌آموزانی است که معدل بالا دارند.

در سوی دیگر ماجرا، محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ اظهار کرد: در این رابطه شورای سنجش و پذیرش دانشجو کوتاهی کرده است و باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کرد که ظرفیت بیشتری به‌ویژه در رشته‌های پرطرفدار از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود.

وی افزود: باید برنامه‌ریزی‌ها به‌سمتی باشد که کنکور حتماً حذف شود و افرادی که نسبت به اعمال قطعی سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها معترض بوده و رضایت ندارند، مافیای کنکور هستند که منافعی را از این ماجرا می‌برند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مسائلی که در رابطه با لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی مطرح می‌شود بیش از اندازه بزرگنمایی شده و امسال سؤالات امتحانات نهایی در یک حوزه ۱۰ دقیقه زودتر منتشر شد آیا این به‌معنای لو رفتن سؤالات است؟

زاهدی تصریح کرد: نباید فضاسازی‌ها به‌گونه‌ای باشد که به ماندن کنکور کمک کند. هم‌اکنون این موضوع معضل آموزشی کشور است و باعث کشته شدن خلاقیت دانش‌آموزان و ایجاد استرس فراوان می‌شود.

.

 ۲۰ تیر ۱۳۹۷عضو کمیسیون آموزش در مجلس، تاثیر قطعی ۳۰درصدی سوابق تحصیلی را گامی برای حذف کنکور ۹۸ دانست و پیشنهاد داد که افراد دارای معدل پایین از “قانون ترمیم” استفاده کنند.سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اعمال تاثیر قطعی ۳۰درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸، گفت: طبق قانون باید کنکور کاملا حذف شود اما از آنجا که حذف یکباره آن آسیب‌های به دنبال خواهد داشت و البته زیرساخت‌های آن نیز فراهم نبود از چند سال گذشته سوابق تحصیلی صرفا به صورت مثبت در آزمون سراسری افراد اعمال می‌شد اما اکنون با تکمیل تدریجی زیرساخت‌ها و فراهم شدن شرایط، اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده از ۲۵درصد مثبت به ۳۰درصد قطعی خواهد رسید.نماینده مردم کاشان،آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سال آینده معدل نهایی داوطلبان ۳۰ درصد به صورت قطعی در نتیجه آزمون آن‌ها تاثیر خواهد داشت.وی همچنین در رابطه با اعتراض افرادی که چندین ساله گذشته بی‌اطلاع از این قانون دیپلم گرفته و از قضا معدل پایینی نیز دارند، گفت: برای افرادی که معدل پایینی دریافت کرده‌اند قانونی در آموزش و پرورش باعنوان “قانون ترمیم” وجود دارد؛ بدین معنا که می‌توانند به آموزش و پرورش مراجعه کرده و خواهان گرفتن آزمون مجدد از آن‌ها در درس‌هایی شوند که معدل‌شان را پایین آورده است.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با وجود قانون فوق بی‌عدالتی صورت نمی‌گیرد و متر ومعیار مشخصی برای کنکور در نظر گرفته خواهد شد ضمن آنکه به مرور به سمت حذف این آزمون خواهیم رفت، ادامه داد: این مسئله نمی‌تواند در رشته‌‌های پرطرفدار منجر به افت تراز داوطلب در کنکور شود./پانوشت نشر دریافت: ایشان باید از طریق راههای ارتباطیشان و یا خبرگزاری ها ، کاملا محترمانه و مستدل متوجه اشتباهات محاسباتی و منطقی خود در این زمینه قرار گیرند.

.

۱۹تیر۹۷: تعیین سهم ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در کنکور ۹۸
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ۳۰ درصد قطعی است.به گزارش خبرنگار «ایران»، چند سالی است که سازمان سنجش آموزش کشور ، بحث تأثیر معدل در کنکور سراسری را مطرح کرده است؛ موضوعی که حالا برای خیلی از خانواده‌ها به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شده است. البته خبر تأثیر معدل در کنکور سراسری، بیشتر برای دانش‌آموزانی که امتحان نهایی دارند اهمیت پیدا کرده است. موضوعی که دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» به آن اشاره کرد و گفت: روز یکشنبه کمیته سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه داد و میزان سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی را ۳۰ درصد قطعی تصویب کرد. همچنین دروس امتحانات نهایی دانش‌آموزان هم در این جلسه مشخص شد و ما درس‌هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تأثیر‌گذار است  به وزارت آموزش و پرورش ارسال کردیم تا آنها موارد را بررسی و به دانش‌آموزان اعلام کنند. وی با اشاره به اینکه در کنکور سال ۹۸ دانشگاه‌ها دو نوع سؤال تستی برای نظام قدیم و جدید خواهیم داشت، اظهار داشت: میزان تأثیر معدل در کنکور ۹۸ توسط سازمان سنجش آموزش در دفترچه کنکور سراسری و توسط وب سایت رسمی سازمان اعلام خواهد شد و داوطلبان نگران جزئیات تأثیر سوابق خود نباشند.
خدایی به قانون سنجش و پذیرش دانشجو اشاره کرد و گفت: براساس این قانون تکلیفی برای سازمان سنجش، وزارت علوم و آموزش و پرورش قرار داده شده است که براساس آن باید میزان تأثیرگذاری سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو  طی سال‌های آینده روند افزایشی داشته باشد. همچنین براساس مصوبه مجلس جهت اعمال سوابق تحصیلی، وزارت آموزش و پرورش مکلف است امتحانات را طبق اصول سنجش به‌صورت استاندارد برگزار کند البته سوابق تحصیلی در سال ۹۷ تأثیر ۲۵ درصدی را بر نتیجه کنکور داوطلبان داشت این سوابق تحصیلی فقط مربوط به یک سال یعنی سال سوم دبیرستان یا سال دیپلم داوطلبان می‌شود.به گفته وی تکلیف سازمان سنجش براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، اطلاع‌رسانی در زمینه تأثیر درصدی سوابق تحصیلی برای داوطلبان است.
منبع: روزنامه ایران

نشر دریافت:

۳۰ درصد تاثیر قطعی برای هر دو نظام
این مصوبه قابل لغو است. به یاری خدا در کنارتان هستیم تا رسیدن به نتیجه ای اخلاقی و منطق پذیر.
فعلا معلمان شریف را آگاه کنید، با مشاجره با تاجران و هرزآموزان، وقت و جان عزیزتان را هدر ندهید. همسالان و هم کلاسانتان را همراه کنید.
فردا در کنارتان خواهم بود.

برنامه ی قانونی را در نظر داریم اگر لازم باشد. فعلا همه را آگاه کنید.

.

درخواست از مسئولان با پیام‌هایی که صحبت‌های کارشناسان دلسوز را به آنان یادآوری کنیم:

کمپین داوطلبان کنکور ۹۸ و ۹۹ / آگاه سازی مسئولان و نمایندگان محترم / دکتر هامون سبطی:

  • در پیامهایمان روی قطعی نبودن تاثیر معدل تاکید داشته باشیم نه میزان آن.
  • تاثیر قطعی هر چنددرصد( ۲۵،۳۰،۵۰) ظلم آشکار درحق دانش آموزانی است که در رشته های مرتبط با دیپلمشان، داوطلب ورود به دانشگاه ها هستند.

 

پیامک:
۰۹۱۲۱۴۵۱۰۰۲ جناب آقای محمدزاده رئیس دفتر وزیر محترم آموزش و پرورش
۰۹۱۲۸۱۰۳۸۰۶ دکتر زاهدی
۰۹۱۹۳۷۹۹۹۷۹ سرکار خانم فریده اولاد قباد
۰۹۱۲۳۰۲۵۳۶۵ جناب آقای محمود صادقی
۰۹۱۱۱۹۵۴۳۷۸ جناب آقای قاسم احمدی لاشکی
۰۹۱۴۴۰۷۹۶۱۸ دکتر میرحمایت میرزاده

اولویت اعتراض پیامکی:
اولویت اول:
اعضا کیسیون آموزش :
۰۹۱۲۱۴۸۱۵۲۸ دکتر عارف( رییس)
۰۹۱۹۳۷۹۹۹۷۹ سرکار خانم فریده اولاد قباد
۰۹۱۲۸۱۰۳۸۰۶ محمد مهدی زاهدی
۰۹۱۸۸۶۶۳۴۶۰ علیرضا سلیمی
۰۹۱۴۴۰۷۹۶۱۸ میرحمایت میرزاده( سخنگو)
۰۹۱۹۳۷۹۹۹۷۹ فریده اولادقبا
۰۹۱۱۱۹۵۴۳۷۸ قاسم احمدی لاشکی
۰۹۱۲۲۸۱۱۵۰۷ داوود محمدی

اعضای سابق همین دوره کمیسیون:
۰۹۱۲۱۵۱۵۳۰۷ اسفندیار اختیاری
۰۹۱۲۰۲۷۵۹۱۲ حبیب‌الله دهمرده
۰۹۱۵۱۹۹۳۴۲۷ محمدباسط درازهی

اولویت دوم:
خانم سلحشوری ۰۹۱۲۶۴۰۸۰۵۰
آقای صادقی ۰۹۱۲۳۰۲۵۳۶۵
آقای پارسایی ۰۹۱۷۱۱۳۵۴۰۴ ( نماینده شیراز )
آقای حضرتی ۰۹۱۲۱۲۵۳۳۳۲
خانم سعیدی ۰۹۱۹۵۳۷۲۹۵۴

اولویت سوم:
باقی نماینده های لیست
(هرچه به تعداد و اولویت های بیشتری پیام بدهیم امکان اثرگذاری بیشتر خواهد بود.)

اینستاگرام:

اولویت اول:
اعضا کیسیون آموزش :

دکتر عارف( رییس)

https://www.instagram.com/aref_ir
سرکار خانم فریده اولاد قباد
https://www.instagram.com/oladghobad
محمد مهدی زاهدی
https://www.instagram.com/mm.zahedi
علیرضا سلیمی
https://www.instagram.com/alisalimi_official

قاسم احمدی لاشکی
https://www.instagram.com/ghasemahmadi.ir

داوود محمدی
https://www.instagram.com/davood.mohammadi

اعضای سابق همین دوره کمیسیون:

محمدباسط درازهی
https://www.instagram.com/dorrazahi.ir
اولویت دوم:

خانم سلحشوری
https://www.instagram.com/parvanehsalahshouri
آقای صادقی
https://www.instagram.com/drm_sadeghi
آقای پارسایی ( نماینده شیراز )
https://www.instagram.com/dr.bahramparsaei
آقای حضرتی
https://www.instagram.com/elyas_hazrati
خانم سعیدی
https://www.instagram.com/zahrasaeedi_ir

فایل اکسل لیست کامل نمایندگان مجلس دهم:

.

توییت‌های محمود صادقی نماینده محترم مجلس در تویتر (Tweeter) :

 

.
پیام یک دانش‌آموز به آقای محمود صادقی در جواب توییت ایشان:
.

بیانیه دیده بان شفافیت و عدالت پس از دیدار با وزیر آموزش و پرورش در تاریخ ۱۶/۴/۹۷

در حال حاضر آزمون سراسری (کنکور) با تأثیرگذاری بر روند آموزش و برنامه زندگی بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه دوم، وضعیت اقتصادی، اجتماعی و روانی میلیون‌ها خانوار ایرانی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ به بیان دیگر، تصمیماتی که در زمینه آزمون سراسری گرفته می‌شود بر زندگی چند ده میلیون از هم‌وطنان ما تأثیرگذار است.
متأسفانه طی چند ماه اخیر، در مصاحبه‌های پرشمار برخی مسئولانِ تصمیم‌گیرنده در این حوزه، از جمله معاونت محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، رئیس محترم مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش، سخن‌گوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رئیس سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رئیس محترم سازمان سنجش آموزش کشور و …، مطالبی بیان شده است که اغلب متفاوت با اظهارات پیشین و بعضاً در تناقض با یکدیگر است.
از جمله، پیشنهاد سهم ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ از زبان معاونت محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در تاریخ ۲۷/۱/۹۸ در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا و تبدیل همین عدد به ۵۰% تأثیر «قطعی» از سوی خود ایشان در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ ۱۹/۳/۹۸ که مسبب بروز التهابات فراوان در میان داوطلبان کنکور سراسری و خانواده‌هایشان شد و بار دیگر اخیراً در تاریخ ۱۲/۰۴/۹۷ این عدد را حدود ۳۰ درصد اعلام کرده‌اند.
در تاریخ ۲۱/۸/۹۶ رئیس محترم سازمان سنجش آموزش کشور، در مصاحبه با خبرگزاری مهر، امکان «حذف کنکور» در رشته‌های پرمتقاضی را مردود دانستند، اما در تاریخ ۲۱/۱۰/۹۶ رئیس سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اعلام داشتند که کنکور باید در سال ۹۷ متوقف شود و سال ۹۷ آخرین دور ‌برگزاری کنکور باشد.
این اظهارنظر صریح، باعث تغییراتی در برنامه‌های آموزشی مدارس و مراکز آموزشی شد و مهم‌تر از آن، بازار داغی را برای سوداگرانی پدید آورد که با دمیدن بر التهاب ناشی از این خبر، قبولی در کنکور سال ۹۷ را آخرین فرصت برای دانش‌آموزانی جلوه می‌دادند که از معدل ۲۰ برخوردار نیستند اما خواهان تحصیل در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر و پرطرفدارند و با پدید آمدن چنین فضای پرالتهابی، دانش‌آموزان و خانواده‌ها را به سمت خریداری خدمات نازل و پرهیاهوی خود سوق دادند.
با این حال در تاریخ ۲۱/۱۱/۹۶ رئیس محترم کمیسیون آموزش، در مصاحبه با خبرگزاری فارس، موضع قاطع ماه گذشته خود را فروگذاشتند و سختی‌ها و عوارض حذف کنکور را به شکل مفصلی تشریح نموده و تلویحاً حذف کنکور در سال ۹۸ را منتفی دانستند.
در تاریخ ۲۱/۱/۹۷ یکی از اعضای محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، از قول وزیر محترم علوم و تحقیقات، اعلام کردند که حذف کنکور دست‌کم تا سال ۹۹ امکان ندارد، اما در تاریخ ۲۷/ ۱/ ۹۷، سخن‌گوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در مصاحبه با خانه ملت، با قاطعیت اعلام نمودند که حذف کنکور در سال ۹۸ الزامی است و در ادامه این آشفتگی در تاریخ ۲۷/۱/۹۷ معاون محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش از آخرین اخبار سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال ۹۸ خبر دادند و …
روشن است که این تعارضات و تناقضات، باعث بروز عوارض بسیاری در بخش مهمی از جامعه شده، سردرگمی و آشفتگی خانواده‌ها، معلمان و دانش‌آموزان کشور را در این مدت تشدید کرده است و سوءاستفاده‌های گسترده‌ای را برای سوداگران آموزشی فراهم آورده است، از جمله رسیدن مبلغ مشاوره تحصیلی برای قبولی حتمی در کنکور سال ۹۷ تا مرز ۱۰۰ میلیون تومان از سوی یکی از مشاورنماهای پایتخت و تبدیل شدن هزینه ۲۰ تا ۲۵ میلیونی مشاوره کنکور به مطالبه‌ای معمول و قابل قبول برای قشر مرفه جامعه که بر حس نارضایتی و بی‌عدالتی عموم جامعه دانش‌آموزی بیش از پیش افزوده است و روشن است که این بازارگرمی‌ها و امیدفروشی‌ها، فاقد هر نوع اعتبار و وجاهتی است و صرفاً از جو روانی ملتهب حاکم بر مدارس و خانواده‌ها چنین سوءاستفاده‌هایی ممکن گشته است.
از این رو، لازم است نظام آموزشی کشور، به‌ویژه مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و تحقیقات و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی با بررسی دقیق‌تر قوانین موجود و برگزاری جلسات کارشناسی با متخصصان امر و اعضای محترم کمیسیون آموزش مجلس، درجهت رفع عیوب احتمالی موجود در قوانین و آیین‌نامه‌های فعلی برآیند و با هماهنگی با مراجع بالادستی به‌ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از رسیدن به تصمیم واحدی در این حوزه حساس و ملّی، به امر اطلاع‌رسانی مبادرت نمایند.

.
پویشی که از چهارشنبه شب با یاری و همراهی دبیران،دانش آموزان، مشاوران و بسیاری کانالها و پیج ها آغاز شد گویا در حال به بار نشستن است.
در دیداری که امروز با جناب آقای بطحایی و جناب آقای محمدزاده داشتیم، سه موضوع مطرح شد:
۱. تعارض منافع برخی مسئولان دولتی، یعنی کسانی که هم در سیستم آموزش و پرورش صاحب پست هستند هم در مدارس غیرانتفاعی یا مراکز خصوصی مدیریت یا سهم دارند که امکان دارد تصمیماتشان در بخش دولتی به سمتی متمایل شود که منافعشان را در بخش خصوصی تامین نماید.
۲. هرزآموزی و شیادی رایج در برخی برنامه های مشاوره ای و آموزشی صدا و سیما.
۳. پیامدهای ناروای تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون سراسری.
نظرات وزیر محترم:
۱. پیگیر این قضیه هستند و برای رفع آن راهکاری ساده و عملی دارند.
۲. تذکراتی جدی به مسئولان رسانه ملی داده اند و در مبارزه با این پدیده رسوا و شوم همراه هستند.
۳. معلوم شد که خود جناب وزیر دستی در سنجش آموزش دارند و در این حوزه دارای سوابق علمی و عملی هستند. ایشان نمودار و بولتنی را که دیشب در کمترین زمان ممکن تهیه کرده بودم و امروز همکاران عزیزم در نشر دریافت – باوجود قطع برق- مثل برق آنرا طراحی و آماده ارائه کردند، واقعبینانه و قابل تامل ارزیابی کردند و به چند نکته مهم اشاره کردند:
نمرات امتحانات نهایی قدرت تفکیک مناسبی برای رتبه بندی چندصدهزار داوطلب ندارند، زیرا از یک تا بیست( درواقع ده تا بیست) است.
تا زمانی که امتحانات نهایی در سه سال پایانی متوسطه برگزار نشود، نمی توان تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری را توجیه کرد.
اصلا زمان طرح تاثیر قطعی سوابق تحصیلی حالا نبوده است و برخی نباید اظهارات نابهنگام می کردند و دانش آموزان را برمی آشفتند.
اصلا هدف آموزش و پرورش برگزاری امتحان نهایی و سنجش علمی دانش آموزان نیست. هدف اصلی آموزش مهارتهای علمی و مهارتهای زندگی به کودک و نوجوان ایرانی است؛ روحیه ی پرسشگری و پژوهش، ارزش های ملی و اخلاقی، دیگرپذیری، عقلانیت، مهرورزی و … . اگر مشکلات کنکور حل شود و سازمان سنجش نیازی به نمرات نهایی نداشته باشد، اصلا دلیلی برای برگزاری امتحانات نهایی نمی بینم!درود بر فرهیختگان ایران زمین!

.

(۲۰خرداد۹۷) پاسخ دکتر هامون سبطی به سخنان نامسئولانه مسئولان درباره‌ی ماجرای تاثیر ۵۰درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۸ و دلگرمی دادن به داوطلبان:

بخش نخست:

بخش دوم:

دکتر هامون سبطی:
چند پرسش از معاونت محترم وزارت :
۱. بر اساس چه پژوهش ها، داده ها و تحلیل هایی، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ باید ۴۰ درصد می بود( طبق مصاحبه ۲۷ فروردین امسال) و چرا مثلا نباید، ۳۵ یا ۴۵ یا ۴۸ درصد می بود. تابع یا الگوریتم محاسبه ی میزان تاثیر سوابق تحصیلی در هر سال چیست و چگونه محاسبه می شود؟

۲. چه پارامترهایی به فرمول محاسبه ی این متغیر، افزوده شده یا چه تغییری در نحوه ی تشخیص و محاسبه ی میزان تاثیر سوابق تحصیلی طی کمتر از دو ماه اخیر رخ داده است، که برونده محاسبه به جای عدد ۴۰، به عدد ۵۰ منتهی گشته؟

۳. چرا اگر دانش آموزی در امتحان نهایی، خوش بدرخشد و در تمامی درسها نمره ی ۲۰ بگیرد، و در کنکور سراسری هم قوی ظاهر شده نمره ترازی حدود ۱۳۰۰۰ را کسب نماید، پس از تاثیر نمره های بیستش در نتیجه کنکورش، نمره ترازش به حدود ۱۲۰۰۰ افت میکند و رتبه اش بدتر می شود؟
لطفا جناب زرافشان یا مدافعان تاثیر سوابق تحصیلی در نمرات کنکور، این تناقض را برای بنده و دانش آموزان و داوطلبان کنکور، توجیه نمایند تا عادلانه(!) بودن تاثیر ۵۰ درصدی معدل در نمرات کنکور ۹۸ روشن شود!!!