کتاب سفارش شده از سوی وزارت آموزش و پرورش به مدارس کشور

در این کتاب، تمام مطالب و نکته‌هایی که برای پاسخ‌گفتن به پرسش‌های چهارگزینه‌ای زبان فارسی در آزمون سراسری مورد نیاز داوطلبان است به‌شکل گام‌به‌گام و با شیوه‌ای تفهیمی ـ تحلیلی آموزش داده‌شده‌است.

هم‌چنین مجموعه‌ی کاملی از پرسش‌های چهارگزینه‌ای آموزشی و سنجشی با پاسخ تفهیمی- تحلیلی در پایان هر درس طراحی و گردآوری شده است. با توجه به ویژگی های آموزش دستور و زبان شناسی، این کتاب با حروف درشت و سفیدخوانی کافی صفحه آرایی شده است تا مطالعه آن ساده و روان باشد. علت پرحجم به نظر رسیدن این کتاب در نگاه نخست این است.

تمام مباحث غافلگیرکننده ای که در تست های نوظهور کنکور سراسری در چند سال اخیر مطرح شده است،از همان ابتدا در این کتاب مطرح بوده است و هنوز نکته های بسیاری در این کتاب وجوددارد که باید در آزمون های سالهای آینده منتظرشان باشیم و مطمئناً این نکته ها فقط با خواندن تستهای طبقه بندی شده ی سالهای گذشته قابل یادگیری نیستند.

در آخرین ویرایش این کتاب، تستهای ساده و تستهای آزمونهای تعاونی سنجش با تستهای تازه تالیف دکتر سبطی جایگزین شده است.

اگر بخواهیم در خطّ سیر تألیف کتاب‌های دستور زبان دبیرستانی از آغاز آموزش و پرورش نوین در ایران تاکنون نقطه‌ی عطفی بیابیم، بدون شک کتاب‌های زبان فارسی تألیف‌شده در دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی که از سال ۱۳۸۰ به دبیرستان‌ها راه پیدا کرد، همان نقطه‌ی عطف و تغییر بنیادین است. سرانجام پس از چندین دهه آموزش دستور سنّتی در مدارس کشور، کتاب‌هایی تألیف شد، بر پایه‌ی اصول علم زبان‌شناسی؛ البتّه همین تازگی و عادت‌ستیزی مایه‌ی اعتراض‌های بسیاری شد بر این کتاب‌های ارزشمند. نگارنده‌ی این کتاب در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ با یاری استاد عمرانی – مؤلف اصلی کتاب‌های زبان فارسی یادشده – تمام فرصت تألیفی خود را صرف نوشتن کتابی کرد که در درجه‌ی نخست پاسخ‌گوی نیازهای دبیران ارجمند کشور باشد و آن‌ها را با این نگاه جدید به علم دستور آشنا کند و آشتی دهد که گویا کارساز نیز افتاد و در سال ۱۳۸۴ این کتاب‌ها (زبان فارسی راهبردهای یاددهی و یادگیری) برنده‌ی جایزه‌ی برترین کتاب آموزشی دستور زبان در جشنواره‌ی رشد وزارت محترم آموزش و پرورش شد. کتاب حاضر در واقع ادامه‌ی همان کتاب‌هاست با این تفاوت که روی سخنش با دانش‌آموزان کشور و داوطلبان آزمون سراسری است. در این کتاب سعی بر این بوده که به بهانه‌ی کنکور، دانش آموز با ظرافت‌ها و ظرفیت‌های زبان فارسی آشنا شود و البته توانایی پاسخ‌گویی به پرسش‌های آزمون سراسری را نیز به‌دست آورد.(این کتاب هم در سال۹۳ از سوی وزارت آموزش و پرورش به مدارس و دانش آموزان کشور سفارش شد.)

اطلاعات تکمیلی، شامل وضعیت تآلیف و نشر، مشخصات چاپ جدید(تاریخ – تعداد صفحه و…) و سفارش کتاب در صورت موجود بودن در:
  فروشگاه اینترنتی
 
 
zaban farsi sebti 13950604

گزیده‌ای از کتاب:

(به‌روزرسانی فایل: ۱۴مهر۹۵)

دانلود↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑

.

تست‌ها و مطالب تکمیلی چاپ‌های جدید کتاب کتاب :

(کلیک کنید)

 

.

نظرسنجی کتاب

جمع‌بندی و میانگین نظرسنجی‌های کتاب:

   تاریخ بروزرسانی:تیر ۱۳۹۴

توانایی نگارنده در تفهیم و آموزش مطالب: ۱۹.۲ ———————————————–

پرهیز از آموزشی غیرتحلیلی و متکی بر حافظه: ۱۷.۸ ———————————————–

ایجاد حس صمیمیت و نزدیکی با خواننده‌ی کتاب:۱۹.۴ ———————————————–

روانی و زیبایی نوشتار کتاب: ۱۹.۲ ———————————————–

بهره‌بردن از شکل‌ها یا نمودارهای مناسب برای آموزش مطالب: ۱۵.۸ ———————————————–

بهره‌بردن از مثال‌های کلامی برای روشن‌ترشدن مطالب: ۱۸.۹ ———————————————–

کیفیت مثال‌ها، تمرین‌ها و تست‌های تمرینی و آموزشی:  ۱۸.۵ ———————————————–

کیفیت پاسخ تحلیلی مثال‌ها، تمرین‌ها و تست‌های تمرینی و آموزشی: ۱۹.۵ ———————————————–

کیفیت آزمون‌ها و تست‌های سنجشی: ۱۹.۱ ———————————————–

مناسب‌بودن درصد تست‌های تألیفی به تست‌های گزینشی (آزمون سراسری و …): ۱۸.۶ ———————————————– تناسب حجم‌کتاب با میزان اهمیت آن برای شما: ۱۸.۱ ———————————————–

مناسب‌بودن قیمت کتاب در مقایسه با کتاب‌های مشابه: ۱۷.۵ ———————————————–

کیفیت تایپ، رسم شکل و صفحه‌بندی کتاب: ۱۸.۵ ———————————————–

طرح روی جلد کتاب: ۱۵.۹

به‌نظر شما مهم‌ترین برتری این کتاب چیست؟: متن و زبان صمیمانه و روان، دسته بندی منسجم و آموزش مرحله به مرحله و تست‌های نو ———————————————–

به‌نظر شما مهم‌ترین نقطه‌ضعف این کتاب در کجاست؟: توضیح ندادن بعضی از درس‌ها و ارجاع آن به کتابی دیگر. ———————————————–

چه پیشنهادی برای بهترشدن این کتاب دارید؟: جذاب‌تر کردن کتاب با تصاویر یا زبان طنز

و حرف آخر این‌که: قدردانی و تشکر با آرزوی موفقیت