در این کتاب، تک‌تک بیت‌ها و عبارت‌های ادبی کتاب ادبیات سال چهارم دبیرستان (عمومیِ پیش‌دانشگاهی) مورد بررسی معنایی و مفهومی قرار گرفته است.

نویسندگان این کتاب، دکتر سبطی و استاد بُداغی، تمام تلاش و تجربه‌ی خود را به‌کار بسته‌اند تا انواع گوناگون پرسش‌ها را از بیت‌ها و عبارت ها کتاب، طراحی کنند و پاسخ‌هایی معلم‌پسند به آن‌ها بدهند. مطمئناً این کتاب در شکل و شیوه‌ی طرح سؤالات  ادبیات کشوری در سال‌های آینده، تأثیرگذار خواهد بود. در میان پرسش‌های تألیفی، سؤالات خوب و نکته‌دار آزمون‌های استانی و کشوری سال‌های گذشته گنجانده شده‌است و همچنین چندین نمونه از امتحان کشوری (پایان نیم‌سال اول و پایان نیم‌سال دوم) با بارم‌بندی جدید آموزش و پرورش، هماهنگ شده است و به مجموعه‌ی امتحانات تألیفی افزوده شده است تا مطمئن شوید که بین شما و نمره‌ی بیست، فاصله‌ای نیست!

اطلاعات تکمیلی، شامل وضعیت تآلیف و نشر، مشخصات چاپ جدید(تاریخ – تعداد صفحه و…) و سفارش کتاب در صورت موجود بودن در:
فروشگاه اینترنتی

فهرست کتاب

بخشی از کتاب


Ketab 20 Zaban O Adabiat

نظرسنجی کتاب

.

دیدگاه دبیر: سید حسین میرشجاعی از ساری بهمن۱۳۹۳

بِسم اللهِ الرّحمنِ الرّحیم
الثّناءُ بأکثَرَ مِنَ الاستحقاقِ مَلَقٌ، والتّقصیرُ عنِ الاستحقاقِ عِی أو حَسَدٌ «نهج‌البلاغه»

پیش از هرچیز، از این‌که انتشارات علمی «فار» و نشر «دریافت» برای من به عنوان یک معلم ارجی قایل شده‌اند و قطره‌ی دانش مرا در کنار دریای بی‌کران صاحب‌نظران محفل خویش به چیزی گرفته‌اند، با تمام دل خود سپاسگزارم.
به راستی که یادآور «هدیه بردن سبوی آب باران به سوی بغداد، از مثنوی مولوی است»

«کای عجب لطف، این شه وهّاب را               و آن عجب‌تر کو ستد آن آب را
چون پذیرفت از من آن دریای جود                 آن چنان نقد دغل را زود زود»

اما بعد ؛

«نه در هر سخن بحث کردن رواست خطا بر بزرگان گرفتن خطاست»

یکی از درخشان‌ترین پدیده‌های معرفت در ایران، ادبیات فارسی است با گذشته‌ای هزار ساله.
زمانی پیری به شیخ و شاب صلا می زد که :

«شکرشکن شوند همه طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود»

روزگاری جاذبه این درّ دریای ادب دَری تا آن‌جا بود که کسانی چون نیکلسن، براون، برتلس، ژکوفسکی، یان ریپکا، ولف و کریستین سن و صدها صاحب نظر دیگر را حیران خویش می‌نمود.
دورانی در این سرزمین معلمان ادبیات ما بزرگانی همانند علامه قزوینی ، دهخدا، فروزانفر، محمد معین و غلامحسین یوسفی و … بوده‌اند و دِین خود را به این آب و خاک ادا کرده‌اند . اما امروز «کارها از لونی دیگر پیش گرفتند»
از طرف دیگر به ما آموخته‌اند که برای ایجاد علاقه و رغبت در درس ادبیات فارسی، ضرورت دارد که دانش‌آموز در فرایند یاددهی و یادگیری فعّال باشد. معلم باید در کلاس موقعیّتی ایجاد کند که دانش‌آموزان با موضوع درس به طور عینی و ذهنی درگیر باشند، با یکدیگر گفتگو کنند و به سؤال‌های طرح شده پاسخ دهند.
به قول مولانا:

« آنچه یک دیدن کند ادراک آن          سال‌ها نتوان نمودن با بیان »

اما چه سود از هر ابتکار و خلاقیت، وقتی که هنوز نظام ارزشیابی ما بر اساس محفوظات پی‌ریزی می‌شود. آگاهیم که پدیدآوردن چنین کتاب‌هایی در قلمروی تعلیم و تربیت به شجاعت و جسارت لازم و پشتوانه‌ای علمی نیازمند است. چه در این‌جا باید ذوق و سلیقه‌ی هزاران هزار مخاطب مبتدی و منتهی در نظر گرفته شود. اقناع و پاسخگویی به این همه سلیقه‌های گوناگون و رنگارنگ کار چندان ساده‌ای نیست.
با این همه، همّت والا و زحمت فراوان و تهوّر پدیدآورندگان کتاب، به ویژه همشهری عزیزم، جناب آقای دکتر سبطی، که طرحی نو در انداخته‌اند و سخنی نو آورده‌اند تا حلاوتی دیگر به کام دانش‌پژوهان بخشند، ستودنی است. اگر چه، چشم به‌راه اثری در خور نام آن بزرگ مرد، در کنار دیگر آثار ارزشمند ایشان، مانند «قرابت معنایی» و «زبان فارسی۳» بوده‌ایم.
آن پهلوان عرصه‌ی تاریخ نویسی یاد باد که می‌گفت:«هیچ نبشته نیست که آن به یکبار خواندن نیرزد». امروز در کنار این همه کتاب‌های تجاری منتشر شده، با اندک تصرف در کلام بیهقی باید گفت:«این، آن نبشته است».

چند پیشنهاد درباره‌ی کتاب بیست زبان و ادبیات فارسی، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی:
۱- اصلاح برخی اشتباهات تایپی در متن.
۲- از آن‌جایی که بسیاری از دانش‌آموزان از سختی و خشکی سؤالات «زبان فارسی۳» می‌نالند و برخی همکاران از نبود منبع و مرجعی قابل اعتماد و اعتنا شِکوه دارند، می‌توان در کنار این کار، با توجّه به توانایی آقای دکتر سبطی بر مطالب «زبان فارسی۳»، بخشی از کتاب را هم به تجزیه و تحلیل بعضی از عبارات و جملات «زبان و ادبیات فارسی» سال چهارم، از لحاظ دستوری اختصاص داد.
پس از آن:

«خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد          ساحت کون و مکان عرصه‌ی میدان تو باد»

۳- برای اینکه کتاب جامع و جدا نشدنی در کنار کتاب‌های درسی داشته باشیم و از دیگر کتاب‌ها فارغ گردیم، بهتر بود به آرایه‌ها بیشتر اشاره می‌شد.
۴- این کتاب را برای استفاده‌ی دانش‌آموزان حضوری و غیر حضوری، در‌نظر گرفته‌اند. در پایان هر فصل، سؤالاتی را با عنوان «برای اندیشه و گفت‌‌وگو در کلاس»مطرح کرده‌اند. شاید معلمان دل‌سوخته و با تجربه از عهده برآیند و دانش‌آموزان حضوری به پاسخ مطمئن برسند امّا دانش‌اموزان غیر‌حضوری بی‌نصیب می‌مانند. بهتر آن است که پاسخی مختصر به همراه منابعی جهت مطالعه‌ی بیشتر برای معلم و دانش‌آموز ارائه شود.
امیدوارم دست‌اندرکاران «انتشارات علمی فار» و «دریافت» پاداش خود را از بخشندگی و بخشایندگی حق‌تعالی دریافت کنند.

دوستدار شما : سید حسین میرشجاعی از ساری